Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 7 λεπτά , Eflenew είπε:

      Γειά σας κορίτσια...

      Συγχαρητηρια σε οσες ειστε εγκυουλες ευχομαι να πανε ολα ηρεμα και ομορφα οπως μας αξιζει μετα απο οσα περνάμε!!!!!

      Καλή δύναμη στα κορίτσια που προσπαθούν ή είναι στην αναμονή χοριακης! 

      9η ημέρα σήμερα μετά την 8η εμβρυομεταφορα, έκανα τεστ εγκυμοσυνης που δείχνει πιο νωρίς και μου έβγαλε γραμμη αλλά πολύ αχνη. Το θετικό της ιστορίας είναι οτι στα τόσα χρόνια πρώτη φορά στις τόσες εξωσωματικές + προσπάθειες μόνοι μας είδα γραμμή σε τεστ εγκυμοσυνης...το λες και ιστορική στιγμή 😆. Το αρνητικό ειναι οτι για να έχω 9η ημέρα τόσο αχνη γραμμη αυτό σημαίνει σιγουρα χαμηλή χοριακη 😔... Έχω ξαναπάρει χοριακες 5-15 που θεωρούνται γκρίζα ζώνη και πάντα έπεφταν....Χοριακη θα κανω τη Δευτέρα....

      Καλημέρα και συγχαρητήρια! Εγώ ένατη μέρα,χθες δλδ,είχα χοριακη 58 και όπως είπε ο γιατρός είναι λίγο χαμηλή.Αυριο έχω επαναληπτική και θέλουμε να διπλασιαστεί.. Ποιο τεστ έκανες εσύ?από πόσες μονάδες δείχνει?Σου εύχομαι μια μεγάλη χοριακη τη Δευτέρα και μια ακόμα μεγαλύτερη την Τετάρτη ❤️

Μανουλες Αυγούστου 2024


Recommended Posts

On 15/3/2024 at 7:26 ΜΜ, maria2022 είπε:

Η αλήθεια είναι πως έχουν ανυπομονησία. Αν πείτε πως ετοιμάζεται μια τεράστια έκπληξη και να κάνει υπομονή;

Καλά τότε θα μας τρελάνει! Χαχαχαχα

On 20/3/2024 at 12:32 ΜΜ, Verikokaki2024 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου.... 

Δευτέρα έκανα αμνιοπαρακεντηση...

Η τροφοβλαστη με πεδεψε στην αμνιοπαρακεντηση δεν κατάλαβα τίποτα... 

Βγήκαν και τα πρώτα αποτελέσματα και δόξα τον Θεό όλα καλά με την μπεμπούλα μου ... 

Σε 10 μέρες περίπου αναμένουμε και τα άλλα...

Εγώ από βιταμινες παίρνω Β12 που είχα ανεπάρκεια και φάνηκε στις εξετάσεις... φελισιν(απο την αρχή της εγκυμοσύνης)ασβέστιο σίδηρο και μαγνησιο και ολα αυτά σχετικά από πολύ νωρίς από 13 εβδομάδα... 

Συγχαρητήρια! Μπράβο ελπίζω να είσαι λίγο πιο ήρεμη με τα αποτελέσματα και να πάνε όλα καλά μέχρι τέλους 

Εγώ εξετάσεις έκανα αιματολογικές ξανά την 16η εβδομάδα και θα κάνω καμπύλη σακχάρου την επόμενη Τετάρτη που θα είμαι 18+5 . Περνάω μια μικρή ίωση τώρα και τι αυτό δεν την έκανα αυτή την εβδομάδα. Την ίδια ημέρα Τετάρτη 28/ έχω ραντεβού με το γιατρό μου για υπέρηχο. Η επιπέδου έχουμε κλείσει 15/4 που θα είμαι 21+3. 

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 266
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 39 λεπτά , MELENIA είπε:

Τι εξετάσεις σας βάζουν να κάνετε οι γιατροί σας; 

Επίσης θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε κάνει το nipt test και αν ναι, ποιας εταιρείας;

Το a-test τι είναι; Και πότε το κάνουμε; 

Το Α-test έχει ψιλοκαταργηθει πλέον το κάνουν μόνο λίγοι γιατροί στην επαρχία . Πάλια το κάναν αντί της αυχενικής Κ της papp-a. Τώρα κάνουν την αυχενική . Το Νipt αν θες το κάνεις όταν είναι καλά τα αποτελέσματα της αυχενικής για να είσαι λίγο πιο σίγουρη ότι η αυχενική δεν έχει κάποιο λάθος . Είναι λίγο πιο ακριβείας δηλαδή. 

Μετά είναι οι μηνιαίες εξετάσεις που κάνεις κάθε μήνα γενική αίματος ούρων τοξόπλασμα Κ αν δεν έχεις αντισώματα κυταρομεγαλοιου αν υπάρχουν αντισώματα δεν το ξανακάνεις μετα τον προγενετικο . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , linaa είπε:

Το Α-test έχει ψιλοκαταργηθει πλέον το κάνουν μόνο λίγοι γιατροί στην επαρχία . Πάλια το κάναν αντί της αυχενικής Κ της papp-a. Τώρα κάνουν την αυχενική . Το Νipt αν θες το κάνεις όταν είναι καλά τα αποτελέσματα της αυχενικής για να είσαι λίγο πιο σίγουρη ότι η αυχενική δεν έχει κάποιο λάθος . Είναι λίγο πιο ακριβείας δηλαδή. 

Μετά είναι οι μηνιαίες εξετάσεις που κάνεις κάθε μήνα γενική αίματος ούρων τοξόπλασμα Κ αν δεν έχεις αντισώματα κυταρομεγαλοιου αν υπάρχουν αντισώματα δεν το ξανακάνεις μετα τον προγενετικο . 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Με ενδιαφέρει να κάνω και το nipt για να είμαι πιο σίγουρη, όπως λες και εσύ. Μας έχουν πει για το Panorama της Natera. Γενικά θα ήθελα να μου πούνε και οι άλλες κοπέλες ή και εσύ (αν το έχεις κάνει) ποιο nipt test κάνατε. 

Όσο για τις εξετάσεις, γενική, ούρων τοξοπλάσματος κτλ, τα έχω κάνει μόνο μία φορά αφού έμεινα έγκυος. Είχα κάνει tsh η οποία είχε πιάσει πάτο 0,211 και φοβήθηκα. Ελέγχθηκα για υπερθυρεοειδισμό σε ενδοκρινολόγο (έκανα αντισώματα και υπέρηχο αλλά ήταν όλα οκ).  

Και τώρα θέλω να ελέγξω πάλι θυρεοειδή μήπως έχει πάρει τα πάνω του γιατί από ότι ξέρω, πρέπει να είναι κάτω από 2.

Για αυτό όοοολες οι πληροφορίες είναι καλοδεχούμενες από όλες τις κοπέλες! Να είναι καλά τα παιδάκια μας και να έρθουν με το καλό! 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , MELENIA είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Με ενδιαφέρει να κάνω και το nipt για να είμαι πιο σίγουρη, όπως λες και εσύ. Μας έχουν πει για το Panorama της Natera. Γενικά θα ήθελα να μου πούνε και οι άλλες κοπέλες ή και εσύ (αν το έχεις κάνει) ποιο nipt test κάνατε. 

Όσο για τις εξετάσεις, γενική, ούρων τοξοπλάσματος κτλ, τα έχω κάνει μόνο μία φορά αφού έμεινα έγκυος. Είχα κάνει tsh η οποία είχε πιάσει πάτο 0,211 και φοβήθηκα. Ελέγχθηκα για υπερθυρεοειδισμό σε ενδοκρινολόγο (έκανα αντισώματα και υπέρηχο αλλά ήταν όλα οκ).  

Και τώρα θέλω να ελέγξω πάλι θυρεοειδή μήπως έχει πάρει τα πάνω του γιατί από ότι ξέρω, πρέπει να είναι κάτω από 2.

Για αυτό όοοολες οι πληροφορίες είναι καλοδεχούμενες από όλες τις κοπέλες! Να είναι καλά τα παιδάκια μας και να έρθουν με το καλό! 

 

Εγώ είχα κάνει το nipt . Κ το panorama από όσο ξέρω το ίδιο πράγμα είναι άλλη εταιρεία . Τοξόπλασμα πρέπει να κάνεις κάθε μήνα εκτός αν έχεις αντισώματα . 

θυροειδή επίσης κάθε μήνα μαζί με τις γενικές εξετάσεις κάνουν. Ο θυροειδης δεν πειράζει να είναι χαμηλός ψηλος επιρεαζει . Αλλά είναι μέσα στο πακέτο του μήνα η εξέταση δηλαδή κάθε μήνα τα ελενχεις αυτά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έκανα το nifty pro της BGI στο εργαστήριο της Neoscreen.  Εκεί κάναμε και για συγγενή κώφωση και για νωτιαία μυική ατροφία. Στις αιματολογικές κάνω φεριτίνη, γενική αίματος, crp, ουρικό οξύ, σάκχαρο, γλυκοζυλιωμενη, εξετάσεις θυρεοειδή, τοξοπλασμα , cmv, γενική ούρων και αυτή τη φορά μου έγραψε και καμπύλη. Ερυθρά έκανα την πρώτη φορά και επειδή έχω αντισώματα δεν την ξαναέκανα. 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!!! Εγώ αύριο επιτέλους έχω γιατρό..θα πάμε να δούμε τον μπέμπη! Άντε πέρασε ένας μήνας αυτή τη φορά!..και θα πάρω να κλείσω και για β επιπέδου...για πείτε εσείς κάνα νέο...έχω φουσκώσει και για τα καλά τώρα και δυσκολεύομαι 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Εμείς είδαμε τη Μπέμπα την Τρίτη. Όλα καλά, μεγαλώνει φυσιολογικά και πάμε για β επιπέδου 15/4. Αυτή τη στιγμή είμαι στο μικροβιολογικό και περιμένω για καμπύλη σακχάρου. Την Τρίτη το βράδυ πέρασα έναν κολικό εντέρου με φοβερούς πόνους ταλαιπωρήθηκα πάρα πολύ έφτασα να κάνω εμετό από τον πόνο. Ευτυχώς πήρα παυσίπονο και με έπιασε αλλά δεν έχω συνέλθει εντελώς ακόμη. Ελπίζω να είστε όλες καλά 

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, palmoira είπε:

Καλημέρα! Εμείς είδαμε τη Μπέμπα την Τρίτη. Όλα καλά, μεγαλώνει φυσιολογικά και πάμε για β επιπέδου 15/4. Αυτή τη στιγμή είμαι στο μικροβιολογικό και περιμένω για καμπύλη σακχάρου. Την Τρίτη το βράδυ πέρασα έναν κολικό εντέρου με φοβερούς πόνους ταλαιπωρήθηκα πάρα πολύ έφτασα να κάνω εμετό από τον πόνο. Ευτυχώς πήρα παυσίπονο και με έπιασε αλλά δεν έχω συνέλθει εντελώς ακόμη. Ελπίζω να είστε όλες καλά 

Κορίτσι μου περαστικά σου! Ότι χειρότερο είναι μέσα στην εγκυμοσύνη να σε πιάνουν κι αυτά...καλά αποτελέσματα με την καμπύλη σου!

6 ώρες πρίν, Christ_y είπε:

Γεια σας κορίτσια! Γύρισα και εγώ από τον γιατρο. Τελικά θα κάνω περιδεση κορίτσια, έχω ανεπάρκεια τραχήλου. Το περιμενα λίγο αργότερα αλλά οκ, ελπίζω να πάνε όλα καλα.. 

Σίγουρα θα πάνε όλα καλά...να είσαι χαλαρή...το προλάβατε αυτό έχει σημασία ...τον τράχηλο τον βλέπει με τον υπέρηχο η κολπικα?

Κι εγώ κορίτσια μου την τρίτη πήγα γιατρο όλα καλα με τον μπέμπη μου απλά μου τον έβγαλε λίγο μεγάλο...δε μου πε κάτι βέβαια απλά λέω..και στις εξετάσεις ούρων εκεί στο λεύκωμα είχα+/- και μου είπε να ξανακάνω να δούμε αν είναι αλλά μου είπε ότι δεν είναι τίποτα ..μόνο αν είχα υψηλή πίεση θα ήταν πρόβλημα...β επιπέδου 10/4 ...ανυπομονώ ❤️


preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κολπικά τον μετράμε τον τράχηλο για μεγαλύτερη σιγουριά. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη δεν είχα προλάβει να κάνω περιδεση και είχα μεινει στο κρεββάτι 3 μήνες. Τώρα βέβαια είναι νωρίς για να είναι τόσο μικρός αλλά σκέφτομαι μόνο θετικά, τπτ άλλο δεν μπορώ να κάνω.. 

Link to comment
Share on other sites

On 29/3/2024 at 11:32 ΠΜ, Christ_y είπε:

Κολπικά τον μετράμε τον τράχηλο για μεγαλύτερη σιγουριά. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη δεν είχα προλάβει να κάνω περιδεση και είχα μεινει στο κρεββάτι 3 μήνες. Τώρα βέβαια είναι νωρίς για να είναι τόσο μικρός αλλά σκέφτομαι μόνο θετικά, τπτ άλλο δεν μπορώ να κάνω.. 

Εννοείται μόνο θετικά...όλα καλά θα ναι..β επιπέδου ποτέ έχεις?


preg.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου. Εμείς αύριο έχουμε να δούμε το μπεμπεκακι. Αλλά τελευταία ο βήχας με έχει τρελάνει ειδικά το βράδυ. Έχουμε αρχίσει πραγματικά να φοβόμαστε για το μωρό και εγώ και ο άντρας μου. Ας ελπίσουμε να μας πει κάτι θετικό ο γιατρός να πάρουμε κάπως τα πάνω μας.

Εύχομαι να είναι όλα καλά και να έχετε νέα υπέροχα για εσάς και τα μικρακια σας κορίτσια μου!


preg.png

Link to comment
Share on other sites

On 1/4/2024 at 6:25 ΜΜ, maria2022 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου. Εμείς αύριο έχουμε να δούμε το μπεμπεκακι. Αλλά τελευταία ο βήχας με έχει τρελάνει ειδικά το βράδυ. Έχουμε αρχίσει πραγματικά να φοβόμαστε για το μωρό και εγώ και ο άντρας μου. Ας ελπίσουμε να μας πει κάτι θετικό ο γιατρός να πάρουμε κάπως τα πάνω μας.

Εύχομαι να είναι όλα καλά και να έχετε νέα υπέροχα για εσάς και τα μικρακια σας κορίτσια μου!

Περαστικά σου ! Ελπίζω να σαι καλύτερα...πηγές γιατρό? Τι σου ειπε


preg.png

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Mommy10875 είπε:

Περαστικά σου ! Ελπίζω να σαι καλύτερα...πηγές γιατρό? Τι σου ειπε

Πήγα στον γυναικολόγο. Με εξέτασε και από τον τράχηλο και ευτυχώς όλα είναι οκ. Βρήκανε και το φύλο και το Σάββατο θα κόψουμε τουρτιτσα μόνοι μας για να το μάθουμε και εμείς. Μεταξυ μας όσο και να λαχταραμε να έρθει το κορίτσι στο σόι, αγόρι θα είναι. 😂 4ο κατά σειρα. Γερό να είναι βέβαια.😍

Σήμερα έχω ραντεβού και με τον παθολόγο να εξέταση.  Γιατί σίγουρα με τόσο βήχα θα έχω και άλλα "κρυφά" για εμάς πράγματα, πχ ακροαστικα κλπ. 


preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...