Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 10 ώρες πρίν, Angot είπε:

      κορίτσια λοιπόν επανήλθα με ερωτήσεις! 😂 δε θα γλιτώσετε από μένα ! να σας πω ότι το σάββατο μπαίνω 32η εβδομάδα 🙏  οι απορίες μπυ είναι οι εξής:

      1) δεν θα έπρεπε να εχω λίγο γαλατάκι, κάτι; 

      2) υπάρχει περίπτωση το μωρο να μου πιέζει το έντερο και να πονάω χαμηλά μόνο από τη μια πλευρά; θα σας πω γιατί το λέω παρατήρησα 2 φορες τώρα ότι πχ ειχα ενόχληση πήγα τουαλέτα και αμέσως μετά πέρασε, και σήμερα πχ που ήμουν μια χαρά ως το απόγευμα , ξαφνικά ένιωσα  ότι ήθελα τουαλέτα στιγμιαία αλλά δεν… και μετά με έπιασε χαμηλά αριστερά ενόχληση! 

      3) όταν κάθομαι στο κρεβάτι πλέον σε θέση όρθια με το μαξιλάρι πίσω , είτε να φάω , είτε να δω τηλεόραση , το μωρο σπρώχνει χτυπάει, κλωτσά, τεντώνει … τα πάντα όλα, ε και πονάω! τον ενοχλεί η θέση; γιατί γίνεται έξαλλος;

      4) σε ένα μήνα πήρα 1,5 κιλο περίπου ! είναι πολύ; ήμουν 62,5 και ζυγίστηκα χθες 63,9!

      Καλημέρα!! Το γάλα μου κατέβηκε αφού γέννησα και μετά από λίγες μέρες. 

      Σε ό, τι αφορά τα κιλά.. το τελευταίο δίμηνο πήρα σχεδόν δέκα κιλά,είχα μια απίστευτη όρεξη..τι ενάμισι κιλό ακούω??!!!!! μια χαρά είναι!!!

Μανουλες Αυγούστου 2024


Recommended Posts

8 ώρες πρίν, Verikokaki2024 είπε:

 

Ευχαριστώ...

γνωρίζω ότι η αμνιο γίνεται από 17η εβδομάδα και μετά... 

Η διαφορά με τροφοβλαστη είναι απλά ότι παίρνεις νωρίτερα αποτελέσματαα?

Γιατί από τι είδα έχουν τα ίδια ποσοστά κινδύνου αποβολής... 

Η διαφορά με την τροφοβλάστη είναι ότι η τροφοβλάστη δίνει κάποιες φορές λανθασμένα αποτελέσματα . Δηλαδή υπάρχουν κάποιες πιθανότητες με την τροφοβλάστη να μην έχεις τελικά αοοτελεσμα Κ να χρειαστεί Κ αμνιο γιατί περνουν το δείγμα από διαφορετικό σημείο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 272
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια. Εμείς κάναμε σήμερα αυχενική. Η αλήθεια είναι πως παιδευτηκαμε κάπως γιατί το μικρό ήθελε να πάρει τον υπνακο του. Τελικά έφαγα 2 καραμέλες που μου ανακατεψαν το στομάχι με τόση ζάχαρη. Αλλά το μωρό εκεί στον ύπνο του. Τι να του κάνουν οι καραμέλες θα μου πεις 😂. Στο τέλος το ταρακουνουσαμε και λίγο, αλλά μα το πείσμα του, όταν το κουνούσε ο γιατρός για να δει χέρι ή πόδι εκείνο τα κουνούσε πέρα δώθε. Θα μου βγει τσαναμπετικο και δεν με σώζει τίποτα 😂.  Φύλο δεν μας είπαν, ούτε καν πιθανότητες. Είτε δεν είδαν κάτι είτε δεν ήθελαν να μου πουν. Τελική ημερομηνία έχω 25 Αυγούστου, οπότε οριακά αν θα βγει παρθενακι, και δεν ξέρω διαφορετικά πως θα αντέξει ο άντρας μου με έναν Τοξότη και ένα λιοντάρι μέσα στο σπίτι (να κάνω και λίγο πλακιτσα γιατί σφαζομαι στους πόνους). Γενικά όμως τα είδε όλα καλά για ένα μωράκι 13&1. Τετάρτη έχουμε ραντεβού με έναν γενετιστή γιατί η μητέρα μου έχει ιστορία με ανχοδροπλασια και έχω και εγώ μερικά σημάδια και πρέπει λίγο να δούμε σε περίπτωση που το έχει το μωράκι πως θα του παρέχουμε την καλύτερη φροντίδα. 

Αλλά έχω τρελαθεί να πηγαίνω δερματολόγο. 2η φορά σε έναν μήνα. Έχω αυτοάνοσο το οποίο ξέρω, όποτε αγχώνομαι κάνει μπαμ ξεσπάει. Αλλά τώρα μου βγαίνουν ότι δεν μου έχει βγει τόσα χρόνια. Τώρα έχω φλεγμονή στο εσωτερικό του ποδιού και δεν μπορώ να περπατήσω, να κοιμηθώ, ούτε καν να κουνηθώ. Πόνος με όλη την έννοια της λέξης. Περιμένω την απόφαση του γυναικολόγου και ας ελπίσουμε να δεχτεί το φάρμακο, γιατί είναι και σε σημείο κοντά στο μωρό και φοβάμαι. 

Αυτά τα λίγα 😂 εσείς τα νέα σας;


preg.png

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο κοριτσι μου! Συγχαρητήρια για την αυχενικη σου! Όλα Καλα θα πάνε! Ότι λένε οι γιατροί ακολουθούμε, τι άλλο !! Τι είναι αυτό που έχει η μαμά σου ; Δεν το έχω ξανά ακούσει. Εγώ σε μια βδομάδα έχω πάλι γιατρο και ανυπομονώ, πέρασαν πολλές μέρες.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Christ_y είπε:

Μπράβο κοριτσι μου! Συγχαρητήρια για την αυχενικη σου! Όλα Καλα θα πάνε! Ότι λένε οι γιατροί ακολουθούμε, τι άλλο !! Τι είναι αυτό που έχει η μαμά σου ; Δεν το έχω ξανά ακούσει. Εγώ σε μια βδομάδα έχω πάλι γιατρο και ανυπομονώ, πέρασαν πολλές μέρες.. 

Αχονδροπλασία λέγεται αυτό που της έχουν πει οι γιατροί πως έχει. Το έγραψα λίγο λάθος πρίν. Αν το ψάξεις την βικιπαίδεια θα σου βγάλει ακριβώς τι είναι. Εμεις έχουμε το χαμηλό ύψος, τα μικρά δάχτυλα και άκρα και γενικά ένα α θέμα με τα κόκκαλα. Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν πολλά περισσότερα από αυτά, και ήθελε ο γιατρός που μου έκανε την εξέταση να το δούμε. Γιατί επίσης μου είπε πως αν για παράδειγμα το έχει ένα έμβρυο αυτό ίσως έχει το χαρακτηριστικό να έχει κάπως πιο μεγάλο κεφάλι οπότε θα πρέπει να ξέρουμε τι μπορούμε να κάνουμε με την γέννα. Γιατί η λεκάνη της μαμάς μπορεί να μην μπορεί να το υποστηρίξει. Αυτό κατάλαβα από αυτό που μου είπε. Ελπίζω να μην κατάλαβα κάτι λάθος. 

Εύχομαι να περάσουν γρήγορα οι μέρες και να δεις ξανά το μωράκι σου!

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

22 ώρες πρίν, maria2022 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Εμείς κάναμε σήμερα αυχενική. Η αλήθεια είναι πως παιδευτηκαμε κάπως γιατί το μικρό ήθελε να πάρει τον υπνακο του. Τελικά έφαγα 2 καραμέλες που μου ανακατεψαν το στομάχι με τόση ζάχαρη. Αλλά το μωρό εκεί στον ύπνο του. Τι να του κάνουν οι καραμέλες θα μου πεις 😂. Στο τέλος το ταρακουνουσαμε και λίγο, αλλά μα το πείσμα του, όταν το κουνούσε ο γιατρός για να δει χέρι ή πόδι εκείνο τα κουνούσε πέρα δώθε. Θα μου βγει τσαναμπετικο και δεν με σώζει τίποτα 😂.  Φύλο δεν μας είπαν, ούτε καν πιθανότητες. Είτε δεν είδαν κάτι είτε δεν ήθελαν να μου πουν. Τελική ημερομηνία έχω 25 Αυγούστου, οπότε οριακά αν θα βγει παρθενακι, και δεν ξέρω διαφορετικά πως θα αντέξει ο άντρας μου με έναν Τοξότη και ένα λιοντάρι μέσα στο σπίτι (να κάνω και λίγο πλακιτσα γιατί σφαζομαι στους πόνους). Γενικά όμως τα είδε όλα καλά για ένα μωράκι 13&1. Τετάρτη έχουμε ραντεβού με έναν γενετιστή γιατί η μητέρα μου έχει ιστορία με ανχοδροπλασια και έχω και εγώ μερικά σημάδια και πρέπει λίγο να δούμε σε περίπτωση που το έχει το μωράκι πως θα του παρέχουμε την καλύτερη φροντίδα. 

Αλλά έχω τρελαθεί να πηγαίνω δερματολόγο. 2η φορά σε έναν μήνα. Έχω αυτοάνοσο το οποίο ξέρω, όποτε αγχώνομαι κάνει μπαμ ξεσπάει. Αλλά τώρα μου βγαίνουν ότι δεν μου έχει βγει τόσα χρόνια. Τώρα έχω φλεγμονή στο εσωτερικό του ποδιού και δεν μπορώ να περπατήσω, να κοιμηθώ, ούτε καν να κουνηθώ. Πόνος με όλη την έννοια της λέξης. Περιμένω την απόφαση του γυναικολόγου και ας ελπίσουμε να δεχτεί το φάρμακο, γιατί είναι και σε σημείο κοντά στο μωρό και φοβάμαι. 

Αυτά τα λίγα 😂 εσείς τα νέα σας;

Συγχαρητήρια ..!! Το πρώτο μεγάλο άγχος της αυχενικής έφυγε!!μπράβο!όλα καλά! Εν τω μεταξύ έτσι γίνεται ότι είναι να σου βγει στην εγκυμοσύνη έρχεται...έλεος ...εύχομαι όλα να ναι καλά και να γίνει το καλύτερο για σένα και το μπεμπακι σου!! 

Εγώ πάλι έχω ραντεβού 28/2 ..περιμένω κι εγώ πως και πως..εντάξει πιο ήρεμη εννοείται..κι ανυπομονώ να το ακούσω ..κάθομαι ώρες ώρες και περιμένω ακουμπάω την κοιλιά τίποτα😂😂😂😂 

On 17/2/2024 at 1:16 ΠΜ, Verikokaki2024 είπε:

 

Ευχαριστώ...

γνωρίζω ότι η αμνιο γίνεται από 17η εβδομάδα και μετά... 

Η διαφορά με τροφοβλαστη είναι απλά ότι παίρνεις νωρίτερα αποτελέσματαα?

Γιατί από τι είδα έχουν τα ίδια ποσοστά κινδύνου αποβολής... 

Καλησπέρα! Κορίτσι μου πως είσαι  τι αποφάσισες τελικά ?


preg.png

Link to comment
Share on other sites

@Mommy10875 Εντωμεταξυ δεν είχα καθόλου άγχος για το αν είναι καλά το μωρό. Το μόνο άγχος ήταν επειδή μου είχαν πει πως μπορεί να γίνει και κολπικά η εξέταση ανάλογα την θέση του, και δεν ήμουν με τον γιατρό μου. Πάνω σε αυτό ένιωθα άβολα. Κατά τα άλλα αναισθησία. 

Εγώ βέβαια είμαι σε άλλο επίπεδο. Έχω φτάσει στο σημείο που θα αποκαλύψουμε το φύλο και κάνω όνειρα. 😂

Αυχενική έχεις στις 28 ή να πας στον γυναικολόγο σου; Γιατί θυμάμαι είχες πάει για αυχενική και σου είχαν πει είναι νωρίς. Αλλά δεν θυμάμαι αν την έκανες τελικά. Όπως και να έχει η αίσθηση του να ακούς καρδούλα δεν περιγράφεται. Εγώ σε μια φάση προχθές ένιωσα σαν κάποιος να με κλωτσαει στην κοιλιά, αλλά με δύναμη. Αλλά δεν παίζει να ήταν το μικρό. Γιατί είναι πολύ νωρίς να το νιώσω και ακόμα πιο νωρίς για να νιώσω τόσο δυνατά το χτύπημα.


preg.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, maria2022 είπε:

@Mommy10875 Εντωμεταξυ δεν είχα καθόλου άγχος για το αν είναι καλά το μωρό. Το μόνο άγχος ήταν επειδή μου είχαν πει πως μπορεί να γίνει και κολπικά η εξέταση ανάλογα την θέση του, και δεν ήμουν με τον γιατρό μου. Πάνω σε αυτό ένιωθα άβολα. Κατά τα άλλα αναισθησία. 

Εγώ βέβαια είμαι σε άλλο επίπεδο. Έχω φτάσει στο σημείο που θα αποκαλύψουμε το φύλο και κάνω όνειρα. 😂

Αυχενική έχεις στις 28 ή να πας στον γυναικολόγο σου; Γιατί θυμάμαι είχες πάει για αυχενική και σου είχαν πει είναι νωρίς. Αλλά δεν θυμάμαι αν την έκανες τελικά. Όπως και να έχει η αίσθηση του να ακούς καρδούλα δεν περιγράφεται. Εγώ σε μια φάση προχθές ένιωσα σαν κάποιος να με κλωτσαει στην κοιλιά, αλλά με δύναμη. Αλλά δεν παίζει να ήταν το μικρό. Γιατί είναι πολύ νωρίς να το νιώσω και ακόμα πιο νωρίς για να νιώσω τόσο δυνατά το χτύπημα.

Πάνω σ' αυτό που λες για την κολπική εξέταση ανοίγεις μεγάλη κουβέντα..οσο σκέφτομαι την ώρα της γέννας πόσες φορές μ εξέτασαν έτσι δε θέλω να το σκέφτομαι είναι ένα πράγμα που το σκέφτομαι από τωρα..αλλά τελοσπαντων η αυχενική διαφάνεια δε γίνεται κολπικα..τουλάχιστον απ' όσο ξέρω...

Ναι έχω κάνει αυχενική ήταν καλή και μου είπαν μάλλον αγοράκι πάλι...28 θα πάω γυναικολόγο..κι εγώ κάνω σχέδια που λες..μετά την αυχενική ακόμα περισσότερα😂😂 κι έχω νιώσει κάτι περίεργα χτυπήματα όπως αυτά που λες...αλλά δε λέω τίποτα πουθενά θα με κοροϊδεύουν😂😂😂ώρες ώρες ήμουν σιγουρη δηλαδή..τώρα δεν ξέρω..όλα αυτά είναι ωραία πάντως❤️❤️

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

On 17/2/2024 at 12:39 ΠΜ, Verikokaki2024 είπε:

Καλησπέρα.... 13 εβδομάδα εγώ...

Πητ 24 Αυγούστου...

Έκανα αυχενικη διαφανεια εδώ και 3 μέρες... οι μετρήσεις από τον γιατρό οκ υπαρξη ρινικου οστου αλλά η αιματολογική pap A έδειξε υψηλό κίνδυνο για συνδρομο ...

Έχω κατά αγχωθεί... μίλησα με τον γιατρό μου ... μου είπε η επιλογή είναι δική μου ..  για αμνιοπαρακεντηση...

Τι να κάνω να περιμένω να κάνω κ την β επιπεδου αν βγει καλή η  να κάνω από τώρα αμνιοπαρακεντηση..  

Καλημέρα, εύχομαι ό,τι και εάν αποφάσισες να έχεις πολύ καλά αποτελέσματα! 

11 ώρες πρίν, Mommy10875 είπε:

Πάνω σ' αυτό που λες για την κολπική εξέταση ανοίγεις μεγάλη κουβέντα..οσο σκέφτομαι την ώρα της γέννας πόσες φορές μ εξέτασαν έτσι δε θέλω να το σκέφτομαι είναι ένα πράγμα που το σκέφτομαι από τωρα..αλλά τελοσπαντων η αυχενική διαφάνεια δε γίνεται κολπικα..τουλάχιστον απ' όσο ξέρω...

Ναι έχω κάνει αυχενική ήταν καλή και μου είπαν μάλλον αγοράκι πάλι...28 θα πάω γυναικολόγο..κι εγώ κάνω σχέδια που λες..μετά την αυχενική ακόμα περισσότερα😂😂 κι έχω νιώσει κάτι περίεργα χτυπήματα όπως αυτά που λες...αλλά δε λέω τίποτα πουθενά θα με κοροϊδεύουν😂😂😂ώρες ώρες ήμουν σιγουρη δηλαδή..τώρα δεν ξέρω..όλα αυτά είναι ωραία πάντως❤️❤️

Αν κάτσω να υπολογίσω πόσες φορές με εξωσωματικές, εξετάσεις και εγκυμοσύνες….άστο! Χαχαχαχα

Εγώ μπαίνω στην 14η εβδομάδα την Παρασκευή! Επιτέλους το πρώτο τρίμηνο πέρασε και μαζί και τα περισσότερα συμπτώματα! Είμαι τόσο καλά που ξεκίνησα και το ασβέστιο σήμερα και από εβδομάδα θα ξεκινήσω και το σίδηρο. Γιατρό έχω ξανά 6/3 και αύριο θα πάω για να κάνω την εξέταση NIPT. Επίσης πήρα κάποια ρούχα από Mothercare,2 τζιν και orchestra κάτι μπλουζάκια καθώς και από shein κολάν και κάτι μπλουζάκια. Παρέλαβα σήμερα από shein καλούτσικα είναι για τα λεφτά τους μια χαρά αν κάποια θέλει κάτι πολύ οικονομικό. 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εγώ σήμερα έκανα εξέταση για να δω τι ακριβώς σκελετικό πρόβλημα έχω και μετά όταν γεννηθεί το παιδί να ξέρουμε συγκεκριμένα να δούμε αν το έχει και εκείνο. Αλλά κορίτσια μου φωτιά και λάβρα μας έχουν βγει οι εξετάσεις. Την συγκεκριμένη παρόλο που έγινε σε νοσοκομείο νόμιζα πως θα λιποθυμήσω όταν άκουσα το ποσό. Και είναι το πιο οικονομικό. Ας ελπίσουμε να βγάλει κάτι και να μην πήγαν τζάμπα. 

Αυτή η εξέταση NIPT είναι απαραίτητη; Ή γίνεται μόνο όταν βρούν ίσως κάτι στην αυχενική; Ρωτάω γιατί έχουν φύγει πολλά λεφτά και φοβάμαι πόσα ακόμα έχουμε να ξοδέψουμε σε εξετάσεις.


preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, maria2022 είπε:

Καλημέρα. Εγώ σήμερα έκανα εξέταση για να δω τι ακριβώς σκελετικό πρόβλημα έχω και μετά όταν γεννηθεί το παιδί να ξέρουμε συγκεκριμένα να δούμε αν το έχει και εκείνο. Αλλά κορίτσια μου φωτιά και λάβρα μας έχουν βγει οι εξετάσεις. Την συγκεκριμένη παρόλο που έγινε σε νοσοκομείο νόμιζα πως θα λιποθυμήσω όταν άκουσα το ποσό. Και είναι το πιο οικονομικό. Ας ελπίσουμε να βγάλει κάτι και να μην πήγαν τζάμπα. 

Αυτή η εξέταση NIPT είναι απαραίτητη; Ή γίνεται μόνο όταν βρούν ίσως κάτι στην αυχενική; Ρωτάω γιατί έχουν φύγει πολλά λεφτά και φοβάμαι πόσα ακόμα έχουμε να ξοδέψουμε σε εξετάσεις.

Όχι δεν είναι στις υποχρεωτικές εγώ λόγω ηλικίας την κάνω. Έχω μια πολύ καλή αυχενική οπότε δε θα κάνω αμνιοπαρακέντηση και είπαμε να κάνουμε και το NIPT για επιπλέον σιγουριά 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, palmoira είπε:

Όχι δεν είναι στις υποχρεωτικές εγώ λόγω ηλικίας την κάνω. Έχω μια πολύ καλή αυχενική οπότε δε θα κάνω αμνιοπαρακέντηση και είπαμε να κάνουμε και το NIPT για επιπλέον σιγουριά 

Κατάλαβα. Εύχομαι τα καλύτερα.

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

@palmoiraμε το καλό τα αποτελέσματα κορίτσι μου αν και όλα καλά θα ναι...

Εγώ τώρα σα να μαι λίγο καλύτερα..δεν έχω τόσο ανακατεματα ..ελπίζω να μου έφυγαν τελείως 😂😂😂

Κορίτσια εγώ έκανα εξετάσεις για να πάω στον ενδοκρινολόγο την Παρασκευή ...γλυκοζιωμενη 5.2 .σάκχαρο 93 και βιταμίνη d έλλειψη...το σάκχαρο μου κάνε εντύπωση όμως γιατί είχα μετρηθεί το ίδιο πρωί πριν πάω και ήταν 78....και γενικά από τότε που το παρακολουθώ κάπου εκεί είναι 70-80...και μετά από μια ώρα 90-110


preg.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Το ζαχαρω επηρεάζεται από το άγχος. Αλλά οι μετρήσεις που μας κάνουν στο εργαστήριο είναι ακρίβειας και όχι αυτές που κάνουμε μόνες μας στο σπίτι. 
90-110 που λες είναι μια ώρα μετα το φαγητό;;; Αν ναι είναι τέλεια η μέτρηση. 

Εχω πρόβλημα με το ζαχαρω και ανεβαίνει μόνο το νηστείας. Θα κάνουμε καμπύλη και βλέπουμε.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...