Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Είμαι στο εξωτερικό ! Δεν ρώτησα γιατί μου είπαν απλά λόγω ηλικίας από 37 και πάνω δεν βάζουμε δυο έμβρυα … εγω είμαι 38 χρόνων … και έτσι δεν επεκτάθηκα … πριν την μεταφορά το ζήτησα ξανά από έναν άλλο γιατρό και μου είπε όχι … έτσι βάλαμε ένα … σε ευχαριστω πολύ ! Και εσυ με το καλό ! 
      μ α σε ρωτήσω κάτι ;;; Έχω έναν πόνο δεξιά κοντά στον αφαλό όταν σηκώνομαι απότομα … μάλιστα και στην αφή με ενοχλεί … μήπως γνωρίζεις τι θα μπορούσε να είναι τόσο ψηλά κοντά στον  αφαλό ;; 

      Μήπως είναι έντερο; Δυστυχώς μόνο εικασίες μπορώ να κάνω, δεν ξέρω κάτι... Φαντάζομαι λόγω άγχους όλες πονάμε και υποθέτουμε πράγματα αυτές τις μέρες μετά την εμβρυομεταφορά... Καλή επιτυχία! Α! Σε ποια χώρα βρίσκεσαι;

2,5 μηνών δεν παίρνει πολύ βάρος


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, είμαι να σκάσω. Θηλάζω αποκλειστικά την σχεδόν 2,5 μηνών μπεμπουλα μου και αυτες 2 εβδομάδες δεν πήρε το αναμενόμενο βάρος. Τον πρώτο μήνα πήγε καλά, τον δεύτερο στα κατώτερα φυσιολογικά κ τώρα πολύ λιγότερο. Την έκανα γενική και καλλιέργεια και βγήκε καθαρή. εδώ κ 1,5 μήνα δεν τρώω γαλακτοκομικά, μοσχάρι, σόγια γιατί έχει λίγη παλινδρόμηση κ φοβήθηκα για αλλεργία. Οπότε δεν πιστεύω να παίζει αλλεργία για την μειωμένη πρόσληψη. 

Πάνες βρέχει αρκετές, 8-9 την ημέρα σίγουρα, κακά κάνει 2-3 φορές την ημέρα. Οπότε γιατί δεν παίρνει βάρος???? Η παιδίατρος σήμερα που την είδε μου είπε να δίνω και ξένο εννοείται. Αλλά ξέρω ότι ο θηλασμός είναι καλύτερος, ότι την παλινδρόμηση την χειροτερεύει... Μου λέει ότι δεν της φτάνει το γάλα μου αλλά εγώ ξέρω ότι της φτάνει γιατί αν την πιέσω να πιει κ άλλο στο τέλος κάνει εμετο. 

Θηλάζω κατά μέσο όρο 10 λεπτά την φορά, μόνο απ' το ένα στήθος γιατί δεν θέλει άλλο. Αν την πιέσω τραβιέται.

Τι να κάνω??? Να παρατήσω τελείως τον θηλασμό? Δεν θέλω να μπω στο τρυπακι του θηλαστρου γιατί το έκανα στην πρώτη μου κόρη, τρώει πολύ χρόνο κ έχω αλλά δύο παιδιά στο σπίτι.

Βάρος γέννησης 3/1: 2510γρ

Βάρος εξόδου: 2430γρ

10/1: 2540γρ

22/1: 3000γρ

6/2: 3440γρ

14/2: 3600γρ

1/3: 3930γρ

14/3: 4070γρ

Έχω πέσει πολύ ψυχολογικά γιατί δεν ήθελα ξένο, φοβάμαι μην πάθει σαν την πρώτη μου κόρη οισοφαγίτιδα. Έδινα μητρικό και 3 γεύματα ξένο με προτροπή παιδιάτρου 

 

Έχει συμβεί σε καμία άλλη αυτό κ τλκ να μην ήταν τπτ? Να πήρε αργότερα κανονικό βάρος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , mama16 είπε:

Καλησπέρα σε όλους, είμαι να σκάσω. Θηλάζω αποκλειστικά την σχεδόν 2,5 μηνών μπεμπουλα μου και αυτες 2 εβδομάδες δεν πήρε το αναμενόμενο βάρος. Τον πρώτο μήνα πήγε καλά, τον δεύτερο στα κατώτερα φυσιολογικά κ τώρα πολύ λιγότερο. Την έκανα γενική και καλλιέργεια και βγήκε καθαρή. εδώ κ 1,5 μήνα δεν τρώω γαλακτοκομικά, μοσχάρι, σόγια γιατί έχει λίγη παλινδρόμηση κ φοβήθηκα για αλλεργία. Οπότε δεν πιστεύω να παίζει αλλεργία για την μειωμένη πρόσληψη. 

Πάνες βρέχει αρκετές, 8-9 την ημέρα σίγουρα, κακά κάνει 2-3 φορές την ημέρα. Οπότε γιατί δεν παίρνει βάρος???? Η παιδίατρος σήμερα που την είδε μου είπε να δίνω και ξένο εννοείται. Αλλά ξέρω ότι ο θηλασμός είναι καλύτερος, ότι την παλινδρόμηση την χειροτερεύει... Μου λέει ότι δεν της φτάνει το γάλα μου αλλά εγώ ξέρω ότι της φτάνει γιατί αν την πιέσω να πιει κ άλλο στο τέλος κάνει εμετο. 

Θηλάζω κατά μέσο όρο 10 λεπτά την φορά, μόνο απ' το ένα στήθος γιατί δεν θέλει άλλο. Αν την πιέσω τραβιέται.

Τι να κάνω??? Να παρατήσω τελείως τον θηλασμό? Δεν θέλω να μπω στο τρυπακι του θηλαστρου γιατί το έκανα στην πρώτη μου κόρη, τρώει πολύ χρόνο κ έχω αλλά δύο παιδιά στο σπίτι.

Βάρος γέννησης 3/1: 2510γρ

Βάρος εξόδου: 2430γρ

10/1: 2540γρ

22/1: 3000γρ

6/2: 3440γρ

14/2: 3600γρ

1/3: 3930γρ

14/3: 4070γρ

Έχω πέσει πολύ ψυχολογικά γιατί δεν ήθελα ξένο, φοβάμαι μην πάθει σαν την πρώτη μου κόρη οισοφαγίτιδα. Έδινα μητρικό και 3 γεύματα ξένο με προτροπή παιδιάτρου 

 

Έχει συμβεί σε καμία άλλη αυτό κ τλκ να μην ήταν τπτ? Να πήρε αργότερα κανονικό βάρος?

να σου ζησει!

εχεις μεγαλη εμπειρια,πιστευω θα το βρειτε

ουτε αν προσφερεις το αλλο στηθος συνεχιζει;συχνοτητα θηλασμων;

αν κ με βαση τις πανες θεωρω οτι τρωει

μηπως να δεις κ κτ αλλο απο αλλεργιογονα;πχ ξηρους;

πιπιλα λογικα δ δινεις

με την παλινδολρομηση πως παει;βγαζει πολυ;

χαλινο εχετε ελεγξει;

στον μηνα νομιζω θα βγαλεις καλυτερο συμπερασμα.κ ευχομαι να παρει μπρος!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας να σου ζησει το μωρακι..

Συμφωνω για τον θηλασμο με σενα. Δε θα εδινα ξενο. 

Δε καταλαβαινω γιατι να σκασεις ουτε γιατι αυτος ο πανικος. Καταρχας το παιδι κανει πανες. Σε 2 βδομαδες πηρε 140γρ. Δεν εχασε ουτε εμεινε σταθερη. Οκ δε πηρε 400 ή 500 αλλα πηρε.. τι σκας? Δεν ειναι καθε μηνας ιδιος. Το παιδι εφοσον δεν δειχνει οτι πειναει ή δεν εχει αλλα ιεματα με πανες και απωλειες βαρους κτλ θεωρω οτι ειναι οκ. Προσωπικα θα συνεχιζα με τον θηλασμο και βλεποντας και κανοντας.. δε γινεται με την πρωτη χαμηλη μετρηση να φρικαρεις. 

Καταρχας απ οτι βλεπω μεσα σε μια βδομαδα ανεκτησε το βαρος γεννησης. Αυτο ειναι σουπερ με αποκλειστικο θηλασμο και λεει πολλα. Υπομονη και επιμονη και καλυτερα να μιλησεις με μια συμβουλο θηλασμου αν εχεις αποριες. Ο παιδιατρος ΔΕΝ ειναι παιδοδιατροφολογος. Μαθαμε τωρα με το παραμικρο σκονη, δε μπορω τρελαινομαι. Και εδωσα κ γω σκονη δε τη δαιμονοποιω αλλα οχι με το παραμικρο.. 

 

Επισης γιατι τοσες συχνες μετρησεις? Ποιος το ζυγιζει το παιδι?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , vikib είπε:

να σου ζησει!

εχεις μεγαλη εμπειρια,πιστευω θα το βρειτε

ουτε αν προσφερεις το αλλο στηθος συνεχιζει;συχνοτητα θηλασμων;

αν κ με βαση τις πανες θεωρω οτι τρωει

μηπως να δεις κ κτ αλλο απο αλλεργιογονα;πχ ξηρους;

πιπιλα λογικα δ δινεις

με την παλινδολρομηση πως παει;βγαζει πολυ;

χαλινο εχετε ελεγξει;

στον μηνα νομιζω θα βγαλεις καλυτερο συμπερασμα.κ ευχομαι να παρει μπρος!

Απ' το στόμα σου κ στου Θεού το αφτί!!! Μακάρι να αρχίσει να παίρνει πάλι..

Χαλινο έχει λίγο κοντό, θα κλείσουμε ραντεβού σε παιδοχειρουργο αλλά γενικά θηλάζει ικανοποιητικά, ούτε μου τις πληγώνει, ούτε τπτ! Κ πιστεύω αν είχε θέμα δεν θα έβαζε απ' την αρχή βάρος.

Ταχίνι και μέλι τρώω πολύ συχνά. Λες να έχει θέμα σε κάτι απ' τα δύο?

Με την παλινδρόμηση δεν βγάζει πολύ, υπάρχει μέρα που δεν βγάζει καθόλου, άλλες βγάζει γουλιτσες κ ανά 2-3 μέρες μπορεί να κάνει ρουκέτα.

Τι να κάνω με το ξένο? Να παρακουσω την παιδίατρο? Κ αν συνεχίσει να μην βάζει. Δεν θέλω κ να την αλλάξω γιατί την έχω από το πρώτο παιδί κ εκτός απ' το θηλασμό δεν έχω άλλο θέμα. Ίσα ίσα, είναι "άνθρωπος". Από τη μεγάλη που ξέρεις πόσο θέμα είχε, μου έπαιρνε μια φορά το μήνα λεφτά κ σε πήγαινα κάθε εβδομάδα. Αν δεν την ήξερα τόσα χρόνια σίγουρα θα πήγαινα σε κάποια σύμβουλο θηλασμου 

πρίν από 7 λεπτά , Elle12 είπε:

Καταρχας να σου ζησει το μωρακι..

Συμφωνω για τον θηλασμο με σενα. Δε θα εδινα ξενο. 

Δε καταλαβαινω γιατι να σκασεις ουτε γιατι αυτος ο πανικος. Καταρχας το παιδι κανει πανες. Σε 2 βδομαδες πηρε 140γρ. Δεν εχασε ουτε εμεινε σταθερη. Οκ δε πηρε 400 ή 500 αλλα πηρε.. τι σκας? Δεν ειναι καθε μηνας ιδιος. Το παιδι εφοσον δεν δειχνει οτι πειναει ή δεν εχει αλλα ιεματα με πανες και απωλειες βαρους κτλ θεωρω οτι ειναι οκ. Προσωπικα θα συνεχιζα με τον θηλασμο και βλεποντας και κανοντας.. δε γινεται με την πρωτη χαμηλη μετρηση να φρικαρεις. 

Καταρχας απ οτι βλεπω μεσα σε μια βδομαδα ανεκτησε το βαρος γεννησης. Αυτο ειναι σουπερ με αποκλειστικο θηλασμο και λεει πολλα. Υπομονη και επιμονη και καλυτερα να μιλησεις με μια συμβουλο θηλασμου αν εχεις αποριες. Ο παιδιατρος ΔΕΝ ειναι παιδοδιατροφολογος. Μαθαμε τωρα με το παραμικρο σκονη, δε μπορω τρελαινομαι. Και εδωσα κ γω σκονη δε τη δαιμονοποιω αλλα οχι με το παραμικρο.. 

Να σαι καλά για την απάντηση. Κ εμένα με ενοχλεί πολύ αυτό με το ξένο κ νευριάζω γιατί είμαι πολύ υπέρ του θηλασμού. Αλλά είναι από τη γέννηση στην χαμηλότερη καμπύλη κ λίγο να μην βάλει βγαίνει εκτός.. 

Όντως είμαι πολύ αγχωδης, αλλά έχω περάσει πολύ δύσκολα με την πρώτη μου κ το βάρος μου έχει γίνει εμμονή ιδέα.. Κ όλα γεννήθηκαν αδύνατα... Τουλάχιστον ο γιος μου πάντα έπαιρνε το αναμενόμενο..

Βίκυ από θηλασμους ξέχασα να σου απαντήσω. Κάνει γυρω στους 10 την ημέρα. Την ημέρα ανά 1,5 ώρα περίπου κ το βράδυ στο 3ωρο την ξυπνάω. Βέβαια πολλές φορές έχω αποκοιμηθεί κ έχω πάει στο πεντάωρο. Αυτή η καημένη το βράδυ δεν ξυπνάει γιατί την ημέρα πέρα απ' την αγκαλιά μου δεν κοιμάται. Όταν την αφήνω στο 5λεπτο ξυπνάει

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω αλλα μη φρικαρεις. Το αγχος θα κανει κακο σε εσενα και θα περασεις τα αγχη στα παιδια σου κ θα καταληξουν με διατροφικες διαταραχες. Το συνδρομο της ελληνιδας μανουλας που ειχε κ η μανα μου κ με μπουκωνε με το ζορι και παλευω ολη μου τη ζωη με κιλα, ζαχαρο και παλινδρομισεις. Μην το κανεις αυτο ❤️

Δεν ειναι ολα τα μωρακια στρουμπουλα. Ουτε ολα κοκκαλιαρικα. Το καθενα εχει τον ρυθμο του. Τα κιλα του παιδιου σου αναλογικα με τη γεννηση ειναι φυσιολογικοτατα.. 

Εμενα ειναι στο αλλο ακρο. Εκτος καμπυλης προς τα πανω. 9.5 μηνων και εχει περασει τα 11.5 κιλα.. και στερεες μη φανταστεις οτι τρωει.. με τα ψεμματα απο δω κ απο κει..

Το καθε μωρακι εχει τον σωματοτυπο του και τον ρυθμο του. Το ζυγισμα ποιος το κανει καθε 15 μερες? Και γιατι?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Καλησπέρα σε όλους, είμαι να σκάσω. Θηλάζω αποκλειστικά την σχεδόν 2,5 μηνών μπεμπουλα μου και αυτες 2 εβδομάδες δεν πήρε το αναμενόμενο βάρος. Τον πρώτο μήνα πήγε καλά, τον δεύτερο στα κατώτερα φυσιολογικά κ τώρα πολύ λιγότερο. Την έκανα γενική και καλλιέργεια και βγήκε καθαρή. εδώ κ 1,5 μήνα δεν τρώω γαλακτοκομικά, μοσχάρι, σόγια γιατί έχει λίγη παλινδρόμηση κ φοβήθηκα για αλλεργία. Οπότε δεν πιστεύω να παίζει αλλεργία για την μειωμένη πρόσληψη. 

Πάνες βρέχει αρκετές, 8-9 την ημέρα σίγουρα, κακά κάνει 2-3 φορές την ημέρα. Οπότε γιατί δεν παίρνει βάρος???? Η παιδίατρος σήμερα που την είδε μου είπε να δίνω και ξένο εννοείται. Αλλά ξέρω ότι ο θηλασμός είναι καλύτερος, ότι την παλινδρόμηση την χειροτερεύει... Μου λέει ότι δεν της φτάνει το γάλα μου αλλά εγώ ξέρω ότι της φτάνει γιατί αν την πιέσω να πιει κ άλλο στο τέλος κάνει εμετο. 

Θηλάζω κατά μέσο όρο 10 λεπτά την φορά, μόνο απ' το ένα στήθος γιατί δεν θέλει άλλο. Αν την πιέσω τραβιέται.

Τι να κάνω??? Να παρατήσω τελείως τον θηλασμό? Δεν θέλω να μπω στο τρυπακι του θηλαστρου γιατί το έκανα στην πρώτη μου κόρη, τρώει πολύ χρόνο κ έχω αλλά δύο παιδιά στο σπίτι.

Βάρος γέννησης 3/1: 2510γρ

Βάρος εξόδου: 2430γρ

10/1: 2540γρ

22/1: 3000γρ

6/2: 3440γρ

14/2: 3600γρ

1/3: 3930γρ

14/3: 4070γρ

Έχω πέσει πολύ ψυχολογικά γιατί δεν ήθελα ξένο, φοβάμαι μην πάθει σαν την πρώτη μου κόρη οισοφαγίτιδα. Έδινα μητρικό και 3 γεύματα ξένο με προτροπή παιδιάτρου 

 

Έχει συμβεί σε καμία άλλη αυτό κ τλκ να μην ήταν τπτ? Να πήρε αργότερα κανονικό βάρος?

Καλησπέρα. 

Αντιμετώπισα παρεμφερες ζήτημα με τη μικρή μου κόρη. Μετά το πρώτο δίμηνο ήμασταν συνεχώς με το άγχος του βάρους, στις καμπύλες 15-20η θέση και έπαιρνε το μίνιμουμ του βάρους και κάποιες φορές πιο κάτω. Ένα διάστημα είχε πλησιάσει και τη χαμηλότερη καμπυλη. Είχε γαστροοισοφαγικη παλινδρόμηση (όχι όμως ρουκέτες) και ένα διάστημα αρνιόταν να θηλάσει,γιατί μάλλον έπαθε οισοφαγίτιδα. Ήμασταν με nexium για πολλούς μήνες, διαγνώστηκε με αλλεργία στην πρωτεΐνη του γάλακτος και έκανα πλήρη αποχή μέχρι να γίνει 11 μηνών,αν και αργότερα η διάγνωση της αλλεργίας τέθηκε υπό αμφισβήτηση.

Η συμβουλή μου είναι να επισκεφτείς έναν παιδογαστρεντερολογο γιατί είναι ο μόνος αρμοδιος σε τέτοια θέματα (όχι ο παιδίατρος). Ας πούμε,σε εμενα, που έκανα πλήρη αποχή, μου είχε απαγορεύσει μέλι κ ταχίνι και γενικά όλα τα αλλεργιογόνα. Απλά να βρεις κάποιον καλό. Εύχομαι να μην έχεις να κάνεις με θέμα αλλεργίας αλλά και αυτό να είναι ξεπερνιέται με την πάροδο του χρόνου.

Η κόρη μου κοντεύει τα 2,5 έτη και ακολουθεί σταθερά την καμπύλη της. Ο σύμβουλος θηλασμού μου είχε πει (όταν ήταν 6-8 μηνών) ότι αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να μην πέφτει εκτός καμπύλης σε 2 συνεχόμενες μετρήσεις. Κατά τα άλλα, εάν συνεχίσει με αυτόν τον Ρυθμό, το παίρνεις απόφαση ότι έχεις να κανείς με ένα αδύνατο παιδί.

Καλή ευκολία και όλα βολικά!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Απ' το στόμα σου κ στου Θεού το αφτί!!! Μακάρι να αρχίσει να παίρνει πάλι..

Χαλινο έχει λίγο κοντό, θα κλείσουμε ραντεβού σε παιδοχειρουργο αλλά γενικά θηλάζει ικανοποιητικά, ούτε μου τις πληγώνει, ούτε τπτ! Κ πιστεύω αν είχε θέμα δεν θα έβαζε απ' την αρχή βάρος.

Ταχίνι και μέλι τρώω πολύ συχνά. Λες να έχει θέμα σε κάτι απ' τα δύο?

Με την παλινδρόμηση δεν βγάζει πολύ, υπάρχει μέρα που δεν βγάζει καθόλου, άλλες βγάζει γουλιτσες κ ανά 2-3 μέρες μπορεί να κάνει ρουκέτα.

Τι να κάνω με το ξένο? Να παρακουσω την παιδίατρο? Κ αν συνεχίσει να μην βάζει. Δεν θέλω κ να την αλλάξω γιατί την έχω από το πρώτο παιδί κ εκτός απ' το θηλασμό δεν έχω άλλο θέμα. Ίσα ίσα, είναι "άνθρωπος". Από τη μεγάλη που ξέρεις πόσο θέμα είχε, μου έπαιρνε μια φορά το μήνα λεφτά κ σε πήγαινα κάθε εβδομάδα. Αν δεν την ήξερα τόσα χρόνια σίγουρα θα πήγαινα σε κάποια σύμβουλο θηλασμου 

Να σαι καλά για την απάντηση. Κ εμένα με ενοχλεί πολύ αυτό με το ξένο κ νευριάζω γιατί είμαι πολύ υπέρ του θηλασμού. Αλλά είναι από τη γέννηση στην χαμηλότερη καμπύλη κ λίγο να μην βάλει βγαίνει εκτός.. 

Όντως είμαι πολύ αγχωδης, αλλά έχω περάσει πολύ δύσκολα με την πρώτη μου κ το βάρος μου έχει γίνει εμμονή ιδέα.. Κ όλα γεννήθηκαν αδύνατα... Τουλάχιστον ο γιος μου πάντα έπαιρνε το αναμενόμενο..

Βίκυ από θηλασμους ξέχασα να σου απαντήσω. Κάνει γυρω στους 10 την ημέρα. Την ημέρα ανά 1,5 ώρα περίπου κ το βράδυ στο 3ωρο την ξυπνάω. Βέβαια πολλές φορές έχω αποκοιμηθεί κ έχω πάει στο πεντάωρο. Αυτή η καημένη το βράδυ δεν ξυπνάει γιατί την ημέρα πέρα απ' την αγκαλιά μου δεν κοιμάται. Όταν την αφήνω στο 5λεπτο ξυπνάει

εμεις μιλαμε χρονια στο φορουμ,κ ξεροντας οτι εβγαζες κ εδινες στη μεγαλη εναν χρονο με το θηλαστρο,ξερω πολυ καλα για τι προσπαθεια μιλας κ ολο το αγχος κ την πιεση με το βαρος των παιδιων

κ τοτε ειχα θαυμασει τις αντοχες σου κ την υπομονη σου.πολυ πιο δυσκολο απο το να θηλαζεις,οποτε ειμαι σιγουρη οτι κανεις το καλυτερο κ θα τα καταφερεις!

ομως ειναι κ γενετικο τα παιδακια σου ειναι μικροκαμωμενα,οποτε το καθενα στον ρυθμο του

νομιζω αν οι ζυγισεις ειναι μηνιαιες θα ναι καλυτερα

ξερω δ εχεις επιλογες αλλα νομιζω οτι πρεπει να δοκιμασεις να κοψεις ταχινι κ μελι.ειδικος σε αυτα κ γοπ ειναι ο παιδογαστρεντερολογος

μπορει ο χαλινος να κανει μικρη ζημια

για δυο βδομαδες θα καθυστερουσα το γαλα σκονη.μετα ισως να φοβομουν κ γω.αλλα ενδιαμεσα μιλα με συμβουλο οχι παιδιατρο

προσπαθησε κ το βραδυ να μην περνατε το 3ωρο.επειδη προσπαθειτε για επιπλεον βαρος το λεω

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

Σε καταλαβαινω αλλα μη φρικαρεις. Το αγχος θα κανει κακο σε εσενα και θα περασεις τα αγχη στα παιδια σου κ θα καταληξουν με διατροφικες διαταραχες. Το συνδρομο της ελληνιδας μανουλας που ειχε κ η μανα μου κ με μπουκωνε με το ζορι και παλευω ολη μου τη ζωη με κιλα, ζαχαρο και παλινδρομισεις. Μην το κανεις αυτο ❤️

Δεν ειναι ολα τα μωρακια στρουμπουλα. Ουτε ολα κοκκαλιαρικα. Το καθενα εχει τον ρυθμο του. Τα κιλα του παιδιου σου αναλογικα με τη γεννηση ειναι φυσιολογικοτατα.. 

Εμενα ειναι στο αλλο ακρο. Εκτος καμπυλης προς τα πανω. 9.5 μηνων και εχει περασει τα 11.5 κιλα.. και στερεες μη φανταστεις οτι τρωει.. με τα ψεμματα απο δω κ απο κει..

Το καθε μωρακι εχει τον σωματοτυπο του και τον ρυθμο του. Το ζυγισμα ποιος το κανει καθε 15 μερες? Και γιατι?

 

7 ώρες πρίν, Rita1982 είπε:

Καλησπέρα. 

Αντιμετώπισα παρεμφερες ζήτημα με τη μικρή μου κόρη. Μετά το πρώτο δίμηνο ήμασταν συνεχώς με το άγχος του βάρους, στις καμπύλες 15-20η θέση και έπαιρνε το μίνιμουμ του βάρους και κάποιες φορές πιο κάτω. Ένα διάστημα είχε πλησιάσει και τη χαμηλότερη καμπυλη. Είχε γαστροοισοφαγικη παλινδρόμηση (όχι όμως ρουκέτες) και ένα διάστημα αρνιόταν να θηλάσει,γιατί μάλλον έπαθε οισοφαγίτιδα. Ήμασταν με nexium για πολλούς μήνες, διαγνώστηκε με αλλεργία στην πρωτεΐνη του γάλακτος και έκανα πλήρη αποχή μέχρι να γίνει 11 μηνών,αν και αργότερα η διάγνωση της αλλεργίας τέθηκε υπό αμφισβήτηση.

Η συμβουλή μου είναι να επισκεφτείς έναν παιδογαστρεντερολογο γιατί είναι ο μόνος αρμοδιος σε τέτοια θέματα (όχι ο παιδίατρος). Ας πούμε,σε εμενα, που έκανα πλήρη αποχή, μου είχε απαγορεύσει μέλι κ ταχίνι και γενικά όλα τα αλλεργιογόνα. Απλά να βρεις κάποιον καλό. Εύχομαι να μην έχεις να κάνεις με θέμα αλλεργίας αλλά και αυτό να είναι ξεπερνιέται με την πάροδο του χρόνου.

Η κόρη μου κοντεύει τα 2,5 έτη και ακολουθεί σταθερά την καμπύλη της. Ο σύμβουλος θηλασμού μου είχε πει (όταν ήταν 6-8 μηνών) ότι αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να μην πέφτει εκτός καμπύλης σε 2 συνεχόμενες μετρήσεις. Κατά τα άλλα, εάν συνεχίσει με αυτόν τον Ρυθμό, το παίρνεις απόφαση ότι έχεις να κανείς με ένα αδύνατο παιδί.

Καλή ευκολία και όλα βολικά!

 

7 ώρες πρίν, vikib είπε:

εμεις μιλαμε χρονια στο φορουμ,κ ξεροντας οτι εβγαζες κ εδινες στη μεγαλη εναν χρονο με το θηλαστρο,ξερω πολυ καλα για τι προσπαθεια μιλας κ ολο το αγχος κ την πιεση με το βαρος των παιδιων

κ τοτε ειχα θαυμασει τις αντοχες σου κ την υπομονη σου.πολυ πιο δυσκολο απο το να θηλαζεις,οποτε ειμαι σιγουρη οτι κανεις το καλυτερο κ θα τα καταφερεις!

ομως ειναι κ γενετικο τα παιδακια σου ειναι μικροκαμωμενα,οποτε το καθενα στον ρυθμο του

νομιζω αν οι ζυγισεις ειναι μηνιαιες θα ναι καλυτερα

ξερω δ εχεις επιλογες αλλα νομιζω οτι πρεπει να δοκιμασεις να κοψεις ταχινι κ μελι.ειδικος σε αυτα κ γοπ ειναι ο παιδογαστρεντερολογος

μπορει ο χαλινος να κανει μικρη ζημια

για δυο βδομαδες θα καθυστερουσα το γαλα σκονη.μετα ισως να φοβομουν κ γω.αλλα ενδιαμεσα μιλα με συμβουλο οχι παιδιατρο

προσπαθησε κ το βραδυ να μην περνατε το 3ωρο.επειδη προσπαθειτε για επιπλεον βαρος το λεω

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Τλκ το μεσημέρι μετά τον θηλασμό έφτιαξα ξένο κ της έδωσε ο άντρας μου 20μλ, βέβαια με το ζόρι το έπινε, όχι ότι ήθελε δλδ και τη σταμάτησε γιατί στο τέλος θα έκανε εμετό.

Είχα σκοπό να της δίνω το βράδυ ξένο μετά το θηλασμό, στα ξυπνήματα από τα μεσάνυχτα κ κατά τις 3 γιατί πολλές φορές νυσταζει τόσο που πίνει ελάχιστα κ μετά δεν μου ανοίγει το στόμα αλλά μπαίνοντας στο φόρουμ προτού την ταισω κ βλέποντας τα μνμ με ταρακούνησαν και με φοβησαν, ειδικά εσύ @Rita1982 που τα πέρασες αυτά κ σου είπε ο παιδογαστρεντερολογος να μην τρως ούτε μέλι με ταχίνι... Στην πρώτη μου κόρη πέρασα αρκετά δύσκολα, η @vikib τα θυμάται. Είχε πάθει οισοφαγίτιδα κ σε μας κ το τάισμα της είχε γίνει μαρτύριο. Ήμασταν μετά κ εμείς με nexium μετά από προτροπή παιδογαστρεντερολογου... Κ σε καμία περίπτωση δεν θέλω να το ξανά περάσω αυτό..

@vikib και @Elle12 όπως τα λέτε, είναι κ γενετικό το θέμα. Το έχω πάρει απόφαση μετά τη γέννα κ του τρίτου ότι πάντα θα κάνω Μινιόν παιδιά... Μάλλον πρέπει να το πάρω κ απόφαση ότι πάντα θα είναι λεπτεπίλεπτα στις κατώτερες καμπύλες ή και έξω από αυτές.

Η παιδίατρος μου λέει να την πηγαίνω να την ζυγίζουμε τόσες φορές γιατί είναι χαμηλού βάρους κ μόνο άγχος μου προσδίδει εννοείται. Αφού τις προηγούμενες φορές που είχε πέσει στα 20γρ την ημέρα μου έγινε εμμονή ιδέα κ άρχισα κ εγώ στο σπίτι να την ζυγίζω σε καθημερινή βάση... Κ όχι μόνο μια φορά την ημέρα αλλά κ σε κάθε τάισμα σχεδόν!!! Είχα πει ότι θα είμαι χαλαρή κ θα κοιτάω μόνο πάνες αλλά στον 1,5 μήνα μετά την επίσκεψη απ' την παιδίατρο αγχώθηκα κ ξανά έβγαλα την βρεφική παλιά ζυγαριά απ' την αποθήκη που είχα αγοράσει όταν ήταν μωρό η κόρη μου...

Κοιμάμαι κ ονειρεύομαι ότι πάμε στην παιδίατρο για ζύγισμα...

Αφού σήμερα έλεγα την παιδίατρο ότι αν δεν της έφτανε το γάλα μου δεν θα έβρεχε τόσες πάνες την ημέρα και μου είπε ότι δεν ισχύει αυτο και να κάνουμε εξετάσεις για ζάχαρο, αλλά είπε βέβαια ότι θα φαινόταν κ από την γενική ούρων αν είχε. Κ ότι μπορεί να μην πίνει τόσο όσο νομίζω... Αλλά εγώ το ξέρω ότι πίνει αφού την βλέπω, κάθε φορά που βγαίνει απ' το στήθος όση ώρα κ να έχει περάσει φαίνεται γάλα πάνω του.

Αντί να κοιτάξει να μου βάλει καμία πιο εξειδικευμένη εξέταση για αλλεργίες κλπ είπε να την δώσω ξένο.. Κ το θέμα είναι ότι μου έδωσε ένα κουτί δείγμα κ δεν είναι ούτε καν HA ή πλήρως υποαλλεργικο ή τουλάχιστον ειδικό για παλινδρόμηση. Είναι απλά ένα απλό ξένο γάλα. 

Κ άσχετο αλλά όταν της έδωσα τα 20μλ ξένο μετά από καμιά ώρα γουργουριζε αρκετές φορές η κοιλιά της δυνατά. Πρώτη φορά το άκουγα αυτό.

Σας επρηξα βέβαια με το "σεντόνι"!! 😂

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας πρηζεις. Ποτε. Καμια.

Η παιδιατρος εμενα δε μου αρεσει απο αυτα που ακουω. Σορυ.

Πριν γεννησω οι μαιες και ο γιατρος μου ειπαν το ιδιο πραγμα. Μη κανεις κανενα λαθος κ παρεις ζυγαρια και ζυγιζεις το μωρο καθε μερα, θα τρελαθεις και θα καταληξεις να χασεις τον θηλασμο.

Το τηρησα γιατι οταν πηγα να τη ζυγιζω αρχισα να τρελαινομαι. Η παιδιατρος σου δημιουργει εξτρα αγχος. Και τι εννοει δεν ισχυουν οι πανες? Ειναι παγκοσμιως αποδεκτο δειγμα προσληψης γαλακτος.. καταλαβαινω οτι την εχεις χρονια αλλα μηπως να ψαχτεις? Εστω εναν παιδογαστρεντερολογο.. το παιδακι σου ειναι απλα μινιον...

Η σκονη ειναι πολυ πιο βαρια απο το μητρικο οπως ηδη θα ξερεις, οσο κ να δωσεις θα το πιουν τα βρεφακια αλλα σχεδον παντα θα βγαλει θεμα ειδικα στα θηλαζοντα στις αρχες, με το στομαχακι τους. Εμενα ΤΣΙΡΙΖΕ σαν κολικους οταν επινε.. και της εδινα απο δικη μου ανασφαλεια. Ευτυχως το κοψε μονη της... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Elle12 είπε:

Δεν μας πρηζεις. Ποτε. Καμια.

Η παιδιατρος εμενα δε μου αρεσει απο αυτα που ακουω. Σορυ.

Πριν γεννησω οι μαιες και ο γιατρος μου ειπαν το ιδιο πραγμα. Μη κανεις κανενα λαθος κ παρεις ζυγαρια και ζυγιζεις το μωρο καθε μερα, θα τρελαθεις και θα καταληξεις να χασεις τον θηλασμο.

Το τηρησα γιατι οταν πηγα να τη ζυγιζω αρχισα να τρελαινομαι. Η παιδιατρος σου δημιουργει εξτρα αγχος. Και τι εννοει δεν ισχυουν οι πανες? Ειναι παγκοσμιως αποδεκτο δειγμα προσληψης γαλακτος.. καταλαβαινω οτι την εχεις χρονια αλλα μηπως να ψαχτεις? Εστω εναν παιδογαστρεντερολογο.. το παιδακι σου ειναι απλα μινιον...

Η σκονη ειναι πολυ πιο βαρια απο το μητρικο οπως ηδη θα ξερεις, οσο κ να δωσεις θα το πιουν τα βρεφακια αλλα σχεδον παντα θα βγαλει θεμα ειδικα στα θηλαζοντα στις αρχες, με το στομαχακι τους. Εμενα ΤΣΙΡΙΖΕ σαν κολικους οταν επινε.. και της εδινα απο δικη μου ανασφαλεια. Ευτυχως το κοψε μονη της... 

Τι ζητάς συγνώμη.. Κ εγώ αν άκουγα από κοπέλα στο φόρουμ να της λέει αυτό ο παιδίατρος θα τον έβριζα!! 

Εκτός από διαβήτη ξέρετε αν υπάρχει κάτι άλλο που προκαλεί συχνοουρια? Αν υποθέσουμε βέβαια ότι δεν τρώει πολύ απ' το στήθος.

Προς το παρόν πάντως εκτός από γαλακτοκομικά, μοσχάρι κ σόγια θα κόψω κ όλους τους ξηρούς καρπούς, μέλι, αυγό και ψάρι και ελπίζω να πάρει καλύτερο βάρος. Θα προσπαθήσω να κάνω κ εναλλαγή στο στήθος αν δεν τρώει, γενικά δλδ να την ταιζω λίγο χωρίς να θέλει.

Σε παιδογαστρεντερολο ακόμα δεν θα πάω, να δω πως θα πάνε οι αλλαγές μου γιατί εδώ που ζω δεν έχει κ πρέπει να πάω θέσ/νίκη. Αν βέβαια δω τα σκούρα θα πάω μήπως χρειαστεί κάποιο σιροπακι.

Με την παιδίατρο πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω, είμαι σε σύγχιση.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 47 λεπτά , mama16 είπε:

Τι ζητάς συγνώμη.. Κ εγώ αν άκουγα από κοπέλα στο φόρουμ να της λέει αυτό ο παιδίατρος θα τον έβριζα!! 

Εκτός από διαβήτη ξέρετε αν υπάρχει κάτι άλλο που προκαλεί συχνοουρια? Αν υποθέσουμε βέβαια ότι δεν τρώει πολύ απ' το στήθος.

Προς το παρόν πάντως εκτός από γαλακτοκομικά, μοσχάρι κ σόγια θα κόψω κ όλους τους ξηρούς καρπούς, μέλι, αυγό και ψάρι και ελπίζω να πάρει καλύτερο βάρος. Θα προσπαθήσω να κάνω κ εναλλαγή στο στήθος αν δεν τρώει, γενικά δλδ να την ταιζω λίγο χωρίς να θέλει.

Σε παιδογαστρεντερολο ακόμα δεν θα πάω, να δω πως θα πάνε οι αλλαγές μου γιατί εδώ που ζω δεν έχει κ πρέπει να πάω θέσ/νίκη. Αν βέβαια δω τα σκούρα θα πάω μήπως χρειαστεί κάποιο σιροπακι.

Με την παιδίατρο πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω, είμαι σε σύγχιση.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!

Καλημερα, ημουν ετοιμη να σε ρωτησω αν η παιδιατρος που πας ειναι Θεσσαλονίκη γιατι μου φάνηκε πως είχαμε την ιδια.. Κατι τέτοια μου ελεγε και η δική μου απ τον τρίτο μήνα της μικρής μου.. Εβγαζε κομπιουτερακι κ εκανε πράξεις για τα γραμμάρια.. Είχα κόψει κ εγώ τα γαλακτοκομικά ( κρυφά και μη) καθώς κ το κρέας απο μοσχάρι.. Αλλαξα παιδίατρο, εβλεπε το παιδί κ μου ελεγε πως αφου οι πανες μας ειναι καλές, το παιδί βάζει βάρος και η εικόνα της ειναι καλή δεν χρειάζεται να ξεκινήσουμε σκόνη ( είχα δοκιμάσει αμέτρητες σκονες δεν πήρε ποτέ το μπιμπερο)! Αρχισαμε τροφές και η μικρή πάλι δεν δείχνει τρελο ενθουσιασμο, η κλινική της εικόνα ειναι αψογη, οπότε μου είπε πως απλά δεν ειναι ενα φαγανο παιδι..  Παρε μια δεύτερη γνώμη ή και τριτη.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Tintin είπε:

Καλημερα, ημουν ετοιμη να σε ρωτησω αν η παιδιατρος που πας ειναι Θεσσαλονίκη γιατι μου φάνηκε πως είχαμε την ιδια.. Κατι τέτοια μου ελεγε και η δική μου απ τον τρίτο μήνα της μικρής μου.. Εβγαζε κομπιουτερακι κ εκανε πράξεις για τα γραμμάρια.. Είχα κόψει κ εγώ τα γαλακτοκομικά ( κρυφά και μη) καθώς κ το κρέας απο μοσχάρι.. Αλλαξα παιδίατρο, εβλεπε το παιδί κ μου ελεγε πως αφου οι πανες μας ειναι καλές, το παιδί βάζει βάρος και η εικόνα της ειναι καλή δεν χρειάζεται να ξεκινήσουμε σκόνη ( είχα δοκιμάσει αμέτρητες σκονες δεν πήρε ποτέ το μπιμπερο)! Αρχισαμε τροφές και η μικρή πάλι δεν δείχνει τρελο ενθουσιασμο, η κλινική της εικόνα ειναι αψογη, οπότε μου είπε πως απλά δεν ειναι ενα φαγανο παιδι..  Παρε μια δεύτερη γνώμη ή και τριτη.. 

Όχι δεν είναι από Θεσσαλονίκη αλλά δυστυχώς οι περισσότεροι παιδίατροι έτσι κάνουν.. Να σε αγχωνουν συνέχεια! Εσένα το μωράκι σου έπαιρνε τουλάχιστον το ελάχιστο φυσιολογικό βάρος κ παρόλα αυτά σου έλεγε για ξένο? Ή είχε πάρει κάποια στιγμή λιγότερο?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, mama16 είπε:

Τι ζητάς συγνώμη.. Κ εγώ αν άκουγα από κοπέλα στο φόρουμ να της λέει αυτό ο παιδίατρος θα τον έβριζα!! 

Εκτός από διαβήτη ξέρετε αν υπάρχει κάτι άλλο που προκαλεί συχνοουρια? Αν υποθέσουμε βέβαια ότι δεν τρώει πολύ απ' το στήθος.

Προς το παρόν πάντως εκτός από γαλακτοκομικά, μοσχάρι κ σόγια θα κόψω κ όλους τους ξηρούς καρπούς, μέλι, αυγό και ψάρι και ελπίζω να πάρει καλύτερο βάρος. Θα προσπαθήσω να κάνω κ εναλλαγή στο στήθος αν δεν τρώει, γενικά δλδ να την ταιζω λίγο χωρίς να θέλει.

Σε παιδογαστρεντερολο ακόμα δεν θα πάω, να δω πως θα πάνε οι αλλαγές μου γιατί εδώ που ζω δεν έχει κ πρέπει να πάω θέσ/νίκη. Αν βέβαια δω τα σκούρα θα πάω μήπως χρειαστεί κάποιο σιροπακι.

Με την παιδίατρο πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω, είμαι σε σύγχιση.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!

Ζαχαρο και ουρολοιμωξη ειναι τα πιο κοινα αλλα πραγματικα στη θεση σου δε θα ανησυχουσα ΚΑΘΟΛΟΥ. Θα ανησυχουσα αν εχανε βαρος. Τα 150γρ σε 2 βδομαδες ειναι αστειο κ που το συζηταμε.. ελπιζω να λυθει συντομα το προβλημα. Βασικα να μην υπαρχρι προβλημα κ να πανε ολα καλα. Ενημερωσε μας!

Και γενικα μη τρελαινεσαι να κοψεις τροφες. Αν πειραζει κατι το παιδι θα το δεις στα κακα της κ στο στομαχακι της.. μη καταληξεις να ζεις με πατατες βραστες απο φοβο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , mama16 είπε:

Όχι δεν είναι από Θεσσαλονίκη αλλά δυστυχώς οι περισσότεροι παιδίατροι έτσι κάνουν.. Να σε αγχωνουν συνέχεια! Εσένα το μωράκι σου έπαιρνε τουλάχιστον το ελάχιστο φυσιολογικό βάρος κ παρόλα αυτά σου έλεγε για ξένο? Ή είχε πάρει κάποια στιγμή λιγότερο?

Εβαζε βάρος αλλα οχι αυτο που ηθελε η γιατρος.. Σκεψου στην τελευταία επίσκεψή ( πριν αλλάξουμε) μου εδωσε μια σκόνη απο μόνη της Γτ ενω θελαμε 650 γρ πχ η δική μου πήρε 550.. Ο ανδρας μου με το που βγηκαμε μου είπε τελος θα παμε κ αλλού.. Πηγαμε αλλού μας εξέτασε ο γιατρος μας βρήκε καλά, την ξαναπηγα μετα απο δέκα μερες να την ζυγισει ( απο μόνη μου) και μου είπε γιατι τόση τρέλα με τα γραμμάρια ειδες κατι; δεν βρέχει πανες; κανει εμμετους; ειναι ληθαργικο; οταν απαντησα πως ετσι κάναμε και πριν μου είπε πως δεν κοιταμαι μονο την ζυγαρια αλλα και το παιδί!με την προηγούμενη σκεψου ζυγιζα κ τις πανες της, εστελνα τα συνολικά καθαρά γρ γιαννα μου πει αν είμαστε καλά.. Μια τρέλα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

καλημερα @mama16 δε μας πρηζεις

επειδη ειναι δυσκολο να εισαι σουπερ ευχαριστημενη σε ολα τα θεματα με εναν γιατρο,κ οι παιδιατροι δ ειναι κ οι πιο ενημερωμενοι στον θηλαμο,τουλ παρε συμβουλες πανω σε αυτο απο συμβουλο,που να μην ειναι παιδιατρος

αν οχι αμεσα,μετα την επομενη ζυγιση κ αν εχεις ακομη αγχος κλεισε σε παιδογαστρεντερολογο.ειναι ο καταλληλος ειδικος για την περιπτωση

οι βραδινοι θηλασμοι παντως ειναι πολυ βοηθητικοι στην παραγωγη,αλλα δ νομιζω οτι εχεις θεμα

κ φυσικα ξερω οτι με 3 παιδια,ενα νεογεννητο κ τα αλλα φυσικα με τις αναγκες του,δ ειναι ευκολο.αλλα θελει πολυ θηλασμο

οταν η κορη μου εβγαλε κανα δυο φορες ρουκετες κ "πνιγοταν" μετα για λιγο,κ πηγαμε την μια φορα νοσοκομειο κ ειδαν στασιμοτητα βαρους,ηταν στον πρωτο μηνα,καναμε κ υπερηχο για στενωση πυλωρου,το αναφερω σαν πιθανη εξεταση γτ εγινε πολυ απλα στο νοσοκομειο της πολης

δ εχεις σημαδια να εχεις κ υπερπαραγωγη;

μην ζυγιζεις συχνα.ειναι χειροτερο τουλ για την ψυχολογια

δοκιμασε κ αλλαγη στασεων θηλασμου,μαλαξεις οσο θηλαζεις

με τα κακα ολα καλα;εκτος απο ουρολοιμωξη κ αυτα μπορειτε να ελεγξετε

νομιζω ελαχιστη προσληψη βαρους ειναι 19γρ/την ημερα,οποτε με 130/εβδομαδα ειναι οκ.κ παντα κοιταμε κλινικη εικονα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...