Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Είμαι στο εξωτερικό ! Δεν ρώτησα γιατί μου είπαν απλά λόγω ηλικίας από 37 και πάνω δεν βάζουμε δυο έμβρυα … εγω είμαι 38 χρόνων … και έτσι δεν επεκτάθηκα … πριν την μεταφορά το ζήτησα ξανά από έναν άλλο γιατρό και μου είπε όχι … έτσι βάλαμε ένα … σε ευχαριστω πολύ ! Και εσυ με το καλό ! 
      μ α σε ρωτήσω κάτι ;;; Έχω έναν πόνο δεξιά κοντά στον αφαλό όταν σηκώνομαι απότομα … μάλιστα και στην αφή με ενοχλεί … μήπως γνωρίζεις τι θα μπορούσε να είναι τόσο ψηλά κοντά στον  αφαλό ;; 

      Μήπως είναι έντερο; Δυστυχώς μόνο εικασίες μπορώ να κάνω, δεν ξέρω κάτι... Φαντάζομαι λόγω άγχους όλες πονάμε και υποθέτουμε πράγματα αυτές τις μέρες μετά την εμβρυομεταφορά... Καλή επιτυχία! Α! Σε ποια χώρα βρίσκεσαι;

2,5 μηνών δεν παίρνει πολύ βάρος


Recommended Posts

Ευχαριστώ κορίτσια. Η αλήθεια είναι για να δω να παίρνει βάρος δεν με πειράζει να τα κόψω κ όλα!!!

@Tintin αυτό με τις πάνες το σκεφτόμουν να το κάνω!!! Φαντάσου τρέλα που με έπιασε. Προς το παρόν από τα μεσάνυχτα μέχρι τώρα έχω μαζέψει 5.. αλλά δεν ξέρω πόσα γραμμάρια είναι τα φυσιολογικά ούρα ημερησίως!!!

@Ellen@Ellen12 ουρολοίμωξη δεν έχει γιατί έκανα πριν δύο μέρες. Κ ούτε στην γενική φαινόταν να υπάρχει θέμα με το ζάχαρο.

@vikib τον προηγούμενο μήνα κάναμε υπέρηχο, δεν έχει κάποια στένωση ευτυχώς! Θέμα με υπερπαραγωγή δεν πιστεύω να έχω, δεν είναι σκούρα πράσινα τα κακακια, μουσταρδι είναι προς ελαφρώς πρασινωπό κάποιες φορές. Αλλά είδα ότι αυτές οι αποχρώσεις είναι φυσιολογικές.

 Στο στήθος την βάζω πολύ συχνά την ημέρα, Ανά 1 ώρα κ ένα τέταρτο με 1 και μισή. Σπάνια δίωρο. Αφού στην ουσία απ' την αγκαλιά ζήτημα να την αφήνω μισή ώρα κάθε φορά, κάνα τέταρτο  στο κρεβάτι της (γιατί μετά αρχίζει κλαίει)που σε αυτό το τέταρτο πρέπει να ασχοληθώ κ με τα άλλα παιδιά, να τα ταισω, να παίξω μαζί τους κ να κάνω κ λίγες δουλειές. 1-1 κάθε φορά. Μετά παίρνω κ την μπέμπα για κανένα τέταρτο κ την έχω δίπλα μου στον καναπέ. Να περάσει λίγο ο καιρός να μπουν οι στερεες 

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Είχαμε παιδίατρο σήμερα για εμβόλιο. Φοβερή υπνηλία την έχει πιάσει, λογικά είναι παρενέργεια απ' το εμβόλιο. Να φανταστείτε ανά δύο ώρες εγώ την ξυπνάω για να φάει.. Αλλιώς ούτε ξέρω πότε θα ζητούσε!!! Ελπίζω το βράδυ να ξανά κοιμηθεί κ να μην μείνουμε ξαγρυπνες.

Τα νέα μας τώρα: 

14/3 ήταν 4070 και 53,5 πόντους, σήμερα 4/4 ήταν 4360 και 57,5 πόντους. Είπε ότι περίμενε να είχε βάλει λιγότερο, οπότε είπε ότι αν δεν πέσει κάτω από 14-15γρ την ημέρα είμαστε καλά. Απλά να προσπαθώ να την θηλάσω όσο περισσότερη ώρα μπορώ και το βράδυ αν μπορώ να της δίνω ένα μπουκάλι ξένο χωρίς να θηλάσω καθόλου μπας κ το πιει. Βέβαια δεν το θεωρώ ότι χρειάζεται απ' τη στιγμή που όταν την θηλάζω από μόνη της σταματάει.. Δεν είναι ότι διαμαρτύρεται κ ότι κάθεται πεινασμένη. 

Το θετικό είναι ότι πλέον κ εδώ που ζω έμαθα ότι υπάρχει παιδογαστρεντερολογος, οπότε αν τον άλλον μήνα πέσει σε γραμμάρια που το απευχομαι θα πάω να πάρω μια γνώμη. Μου το είπε κ η παιδίατρος!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mama16 είπε:

Είχαμε παιδίατρο σήμερα για εμβόλιο. Φοβερή υπνηλία την έχει πιάσει, λογικά είναι παρενέργεια απ' το εμβόλιο. Να φανταστείτε ανά δύο ώρες εγώ την ξυπνάω για να φάει.. Αλλιώς ούτε ξέρω πότε θα ζητούσε!!! Ελπίζω το βράδυ να ξανά κοιμηθεί κ να μην μείνουμε ξαγρυπνες.

Τα νέα μας τώρα: 

14/3 ήταν 4070 και 53,5 πόντους, σήμερα 4/4 ήταν 4360 και 57,5 πόντους. Είπε ότι περίμενε να είχε βάλει λιγότερο, οπότε είπε ότι αν δεν πέσει κάτω από 14-15γρ την ημέρα είμαστε καλά. Απλά να προσπαθώ να την θηλάσω όσο περισσότερη ώρα μπορώ και το βράδυ αν μπορώ να της δίνω ένα μπουκάλι ξένο χωρίς να θηλάσω καθόλου μπας κ το πιει. Βέβαια δεν το θεωρώ ότι χρειάζεται απ' τη στιγμή που όταν την θηλάζω από μόνη της σταματάει.. Δεν είναι ότι διαμαρτύρεται κ ότι κάθεται πεινασμένη. 

Το θετικό είναι ότι πλέον κ εδώ που ζω έμαθα ότι υπάρχει παιδογαστρεντερολογος, οπότε αν τον άλλον μήνα πέσει σε γραμμάρια που το απευχομαι θα πάω να πάρω μια γνώμη. Μου το είπε κ η παιδίατρος!

ωραια!

ναι ενταξει αν πεσει σε τετοια προσληψη λογικο να παρεις κ αλλη γνωμη

το μπουκαλι δ το θεωρω απαραιτητο.απλα θα θηλασεις.ισως βοηθανε να κανεις κ μαλαξεις οσο θηλαζεις,αν δ την ενοχλει η ροη,η η αλλαγη θεσεων για να ενεργοποιουνται αλλοι αδενες,μπας κ μενει κ λιγο παραπανω με τις αλλαγες,αλλα θα τα ξερεις κιολας αυτα

καλο που υπαρχει κ ειδικος!ολα να συνεχισουν τελεια!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , vikib είπε:

ωραια!

ναι ενταξει αν πεσει σε τετοια προσληψη λογικο να παρεις κ αλλη γνωμη

το μπουκαλι δ το θεωρω απαραιτητο.απλα θα θηλασεις.ισως βοηθανε να κανεις κ μαλαξεις οσο θηλαζεις,αν δ την ενοχλει η ροη,η η αλλαγη θεσεων για να ενεργοποιουνται αλλοι αδενες,μπας κ μενει κ λιγο παραπανω με τις αλλαγες,αλλα θα τα ξερεις κιολας αυτα

καλο που υπαρχει κ ειδικος!ολα να συνεχισουν τελεια!

Ούτε κ εγώ το θεωρώ απαραίτητο... Άσε που τόσο καιρό κάνω αποχή από αλλεργιογόνες τροφες οπότε θα κάνω μια τρύπα στο νερό σε περίπτωση που έχει τλκ αλλεργία.

Μαλαξεις κάνω συνήθως όταν αποκοιμιεται κ δεν ρουφάει πολύ ώστε να ρέει..  Την ημέρα όλα καλά, έχω προσπαθήσει να αυξήσω τον χρόνο που μένει στο στήθος, βέβαια από ένα σημείο κ μετά βγαίνει κ μπαίνει συνέχεια γιατί μάλλον δεν θέλει άλλο (βλέπω ότι  βγαίνει εκείνη την ώρα γάλα απ' το στήθος), όταν αποκοιμιεται ηρεμεί κ τρώει την ημέρα.

Το βράδυ όμως σαν να πέφτει σε λήθαργο, την ξυπνάω για να πιεί, ξυπνάει κ όταν πάω να την βάλω στο στήθος αποκοιμιεται κ ρουφάει ελάχιστα κ μετά το βγάζει κ δεν ξανά ανοίγει το στόμα, μπορεί να προσπαθώ κ κανένα 20λεπτο να την γαργαλαω, να την πειράζω το λαιμό, το αφτί, να προσπαθώ να της ανοίξω το στόμα για να βάλω το στήθος... Τπτ δεν πιάνει! Έχει τύχει να την ξανά αλλάξω πάνα για να ξανά ξυπνήσει, ξυπνάει κ μετά ξανά κοιμάται στην αγκαλιά μου! Μόνο τα ξημερώματα τρώει πιο αποτελεσματικά αλλά για κανένα 5λεπτο, όχι παραπάνω!

Το είχε αντιμετωπίσει ποτέ καμία? Μπορούσατε να τα ξυπνήσετε κ να τα κάνετε να πιουν ή δεν χρειάστηκε να μπει καμία σε αυτή τη διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ την ξυπνουσα αλλα είχαμε αντίθετα αποτελέσματα, νευριαζε τοσο πολυ που χαναμε κ το επόμενο γευμα που συνήθως ξυπνουσε μόνη της.. Οπότε  κρατούσα σταθερό το πρόγραμμα ανα 2 ωρες θηλασμος μέσα στην μέρα και το βράδυ δεν την ξυπνουσα ( στο 3ωρο ξυπνουσε Απο μόνη της )

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, vikib είπε:

για λιγο τα ξυπνουσα,μπορω να πω οτι ξυπνουσαν ευκολα

δ ξερω τι να σου προτεινω.ισως αν την βρεχεις λιγακι;μαρτυριο ακουγεται,το ξερω.αλλα δ θα ναι για πολυ

Θα το δοκιμάσω αν είναι... Αν κ όντως την βασανίζω την καημένη.. Να θέλει να κοιμάται κ να μην την αφήνω!!

2 ώρες πρίν, Tintin είπε:

Εγώ την ξυπνουσα αλλα είχαμε αντίθετα αποτελέσματα, νευριαζε τοσο πολυ που χαναμε κ το επόμενο γευμα που συνήθως ξυπνουσε μόνη της.. Οπότε  κρατούσα σταθερό το πρόγραμμα ανα 2 ωρες θηλασμος μέσα στην μέρα και το βράδυ δεν την ξυπνουσα ( στο 3ωρο ξυπνουσε Απο μόνη της )

Εμένα κοιμάται η καημένη.. Έχει τύχει να με πάρει ο ύπνος κ να κοιμηθεί 6 ώρες σερί... Αν έπαιρνε κανονικά βάρος κ δεν χρειαζόταν να την ξυπνάω θα κοιμόμουν τέλεια τα βράδια!!!

  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2024 at 2:40 ΠΜ, mama16 είπε:

Θα το δοκιμάσω αν είναι... Αν κ όντως την βασανίζω την καημένη.. Να θέλει να κοιμάται κ να μην την αφήνω!!

Εμένα κοιμάται η καημένη.. Έχει τύχει να με πάρει ο ύπνος κ να κοιμηθεί 6 ώρες σερί... Αν έπαιρνε κανονικά βάρος κ δεν χρειαζόταν να την ξυπνάω θα κοιμόμουν τέλεια τα βράδια!!!

Να σου ζήσει το μωράκι σου. Εύχομαι να είναι υγιής και τυχερή πάντα όπως όλα τα παιδάκια.

Λοιπόν,η κατάσταση που βιώνετε είναι παρόμοια με τη δική μας.

Έχω ένα κοριτσάκι ζωηρό 14 μηνών. Γεννήθηκε 30/01/23 2610 και 47 πόντους στις 37+4 εβδομάδες δυστυχώς με καισαρική. Στα όρια της προωρότητας. Τη θηλάζω αποκλειστικά όλους αυτούς μήνες δεν της έδωσα ποτέ ξένο γιατί έφτανε το γάλα και περίσσευε. Ήταν όλη μέρα στο στήθος για 4 μήνες, έβρεχε πάρα πολλές πάνες την ημέρα όπως η μπεμπουλα σου και έπαιρνε ικανοποιητικό βάρος με τον θηλασμό μέχρι που ξεκινήσαμε στέρεες τον 7ο μήνα περίπου. Αργά γιατί δεν δεχόταν νωρίτερα. Το κάθε μωράκι είναι διαφορετικό. Εκεί να δεις άγχος και κλάμα, βέβαια εγώ άπειρη (πρώτο και τελευταίο παιδί). 

Δεν είναι όλοι οι μήνες ίδιοι στη πρόσληψη βάρους. Έναν μήνα θα πάρει μια χαρά τον άλλον όχι, ειδικά όταν θα περνάει και άλμα ανάπτυξης που ίσως το μωράκι βρίσκεται σε αυτή την φάση. Επίσης αν πεινούσε θα ξυπνούσε μόνη της πιστεύω. Αφού δε ξυπνάει είναι χορτασμένη.

Στη δική μου περίπτωση η μικρή από τον Οκτώβριο του 23 έως τώρα έχει πάρει μόνο ένα κιλό. Είναι εξ αρχής στη καμπύλη στα κατώτερα μεν επίπεδα - φυσιολογικά δε. Έχει σταθερή πορεία ανάπτυξης τουλάχιστον. Στο τελευταίο ζύγισμα πριν λίγες μέρες ήταν 7945. Το ιδανικό θα ήταν ένα κιλό πάνω. Πάνω στο έτος του μωρού λένε ότι πρέπει να έχει τριπλασιάσει το βάρος γέννησης του. Ευτυχώς έγινε στη δική μου περίπτωση. 

Τον προηγούμενο μήνα πήρε σε 30 ημέρες 20γρ. Εκεί τρελάθηκα αφού το ιδανικό είναι 350-400γρ περίπου. Της έκανα εξετάσεις αίματος και έχει έλλειψη σιδήρου και βιταμίνης ντε που ούτως ή άλλως της δίνω από τον Οκτώβριο γτ η παιδίατρος αντιλήφθηκε ότι μόνο αυτό μπορεί να συμβαίνει διότι είναι ένα άριστο ψυχοκινητικα μωρό. Πολύ δραστήριο και ζωηρό. Μες τη ζωή. Σε γενικές γραμμές τρώει μικρές ποσότητες, όσο θέλει εκείνη. Δε τη πολυπιεζω. Πλέον δοκιμάζει διάφορες τροφες όπως είναι λογικό. Θηλασμός κανονικά. Τη πήγα και σε δεύτερο παιδίατρο πάντως για μια άλλη γνώμη και εκείνος τα ίδια μου είπε ότι δηλαδή είναι ένα μωράκι στα όρια της προωρότητας και το σωματικό του βάρος δε θα είναι το ιδανικό τουλάχιστον στη νηπιακή του ηλικία από ότι κατάλαβα. Μπορεί και να αλλάξει αυτό όμως πιο σύντομα και να ξεκινήσει να παίρνει ικανοποιητικά. Ξέρεις πόσες φορές τα έχω βάλει με τον εαυτό μου σκεπτόμενη τι στο καλό κάνω λάθος και δεν παίρνει σωστό βάρος;;! Κι όμως δεν κάνω κάτι εγώ λάθος....όπως ούτε εσύ. 

Τα κάνεις όλα πολύ σωστά και βάσει της εμπειρίας σου,να ακολουθείς το ένστικτο σου και μην της δώσεις σκονογαλα αφού έχεις να της προσφέρεις το καλύτερο ❣️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που ανοίξαμε τέτοιο θέμα..πραγματικά…κι εγώ να πω τον πόνο μου που εντάξει ευτυχώς  το διαχειρίστηκα νωρις σχετικά…έχω μια μικρουλένια 7 μηνών σε μια εβδομάδα…έξι μηνών ήταν 6400..από την αρχή τρώει δεν είναι ότι δεν τρώει αλλά σε φυσιολογικά πλαίσια..μεικτή διατροφή μέχρι τον πέμπτο κυρίως θηλασμος…με τις στέρεες τροφές τα πάει πολύ καλύτερα από το γάλα…ειδικά μεσημεριανό…τρώει πολύ πολύ καλές ποσότητες αλλά παίρνει λίγο βάρος..ο γιατρός πολύ κουλ γνκ…δεν δονεί σημασία…η πρώτη παιδίατρος π είχα όμως μ έλεγε τρώει 120 το,πρωί;μα το κάνουμε 150 κλπ..ελα εσυ Κυρία μου να το κανεις..αφού δενήθελε με τπτ…έτσι την άλλαξα κ πήγα στον δικό μ παιδίατρο….εγω οκτώ μηνών εμ τω μεταξύ ήμουν 6500 κιλά κ έτρωγα ούτε το μισό μ λέει η μαμά μου…αυταααα…

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, SpiridoulaK είπε:

Να σου ζήσει το μωράκι σου. Εύχομαι να είναι υγιής και τυχερή πάντα όπως όλα τα παιδάκια.

Λοιπόν,η κατάσταση που βιώνετε είναι παρόμοια με τη δική μας.

Έχω ένα κοριτσάκι ζωηρό 14 μηνών. Γεννήθηκε 30/01/23 2610 και 47 πόντους στις 37+4 εβδομάδες δυστυχώς με καισαρική. Στα όρια της προωρότητας. Τη θηλάζω αποκλειστικά όλους αυτούς μήνες δεν της έδωσα ποτέ ξένο γιατί έφτανε το γάλα και περίσσευε. Ήταν όλη μέρα στο στήθος για 4 μήνες, έβρεχε πάρα πολλές πάνες την ημέρα όπως η μπεμπουλα σου και έπαιρνε ικανοποιητικό βάρος με τον θηλασμό μέχρι που ξεκινήσαμε στέρεες τον 7ο μήνα περίπου. Αργά γιατί δεν δεχόταν νωρίτερα. Το κάθε μωράκι είναι διαφορετικό. Εκεί να δεις άγχος και κλάμα, βέβαια εγώ άπειρη (πρώτο και τελευταίο παιδί). 

Δεν είναι όλοι οι μήνες ίδιοι στη πρόσληψη βάρους. Έναν μήνα θα πάρει μια χαρά τον άλλον όχι, ειδικά όταν θα περνάει και άλμα ανάπτυξης που ίσως το μωράκι βρίσκεται σε αυτή την φάση. Επίσης αν πεινούσε θα ξυπνούσε μόνη της πιστεύω. Αφού δε ξυπνάει είναι χορτασμένη.

Στη δική μου περίπτωση η μικρή από τον Οκτώβριο του 23 έως τώρα έχει πάρει μόνο ένα κιλό. Είναι εξ αρχής στη καμπύλη στα κατώτερα μεν επίπεδα - φυσιολογικά δε. Έχει σταθερή πορεία ανάπτυξης τουλάχιστον. Στο τελευταίο ζύγισμα πριν λίγες μέρες ήταν 7945. Το ιδανικό θα ήταν ένα κιλό πάνω. Πάνω στο έτος του μωρού λένε ότι πρέπει να έχει τριπλασιάσει το βάρος γέννησης του. Ευτυχώς έγινε στη δική μου περίπτωση. 

Τον προηγούμενο μήνα πήρε σε 30 ημέρες 20γρ. Εκεί τρελάθηκα αφού το ιδανικό είναι 350-400γρ περίπου. Της έκανα εξετάσεις αίματος και έχει έλλειψη σιδήρου και βιταμίνης ντε που ούτως ή άλλως της δίνω από τον Οκτώβριο γτ η παιδίατρος αντιλήφθηκε ότι μόνο αυτό μπορεί να συμβαίνει διότι είναι ένα άριστο ψυχοκινητικα μωρό. Πολύ δραστήριο και ζωηρό. Μες τη ζωή. Σε γενικές γραμμές τρώει μικρές ποσότητες, όσο θέλει εκείνη. Δε τη πολυπιεζω. Πλέον δοκιμάζει διάφορες τροφες όπως είναι λογικό. Θηλασμός κανονικά. Τη πήγα και σε δεύτερο παιδίατρο πάντως για μια άλλη γνώμη και εκείνος τα ίδια μου είπε ότι δηλαδή είναι ένα μωράκι στα όρια της προωρότητας και το σωματικό του βάρος δε θα είναι το ιδανικό τουλάχιστον στη νηπιακή του ηλικία από ότι κατάλαβα. Μπορεί και να αλλάξει αυτό όμως πιο σύντομα και να ξεκινήσει να παίρνει ικανοποιητικά. Ξέρεις πόσες φορές τα έχω βάλει με τον εαυτό μου σκεπτόμενη τι στο καλό κάνω λάθος και δεν παίρνει σωστό βάρος;;! Κι όμως δεν κάνω κάτι εγώ λάθος....όπως ούτε εσύ. 

Τα κάνεις όλα πολύ σωστά και βάσει της εμπειρίας σου,να ακολουθείς το ένστικτο σου και μην της δώσεις σκονογαλα αφού έχεις να της προσφέρεις το καλύτερο ❣️

Ευτυχώς τους πρώτους μήνες σου έπαιρνε βάρος γιατί πάντα οι παιδίατροι τα ρίχνουν στον θηλασμό.. 

Πάντως κ εσύ μην αγχώνεσαι, το ότι πήρε μόνο 30γρ δεν λέει κάτι. Στην ηλικία που είστε υπάρχουν κ περιπτώσεις όχι μόνο στασιμότητας αλλά κ να χάνουν κιόλας λόγω του ότι αρχίζουν να περπατάνε.

Εγω έχω 3 παιδάκια.. Κ τα 3 αδύνατα, όπως ήμουν κ εγώ από μικρή βέβαια κ ο άντρας μου! Παίζει κ κληρονομικότητα 

πρίν από 13 λεπτά , tin89 είπε:

Ευτυχώς που ανοίξαμε τέτοιο θέμα..πραγματικά…κι εγώ να πω τον πόνο μου που εντάξει ευτυχώς  το διαχειρίστηκα νωρις σχετικά…έχω μια μικρουλένια 7 μηνών σε μια εβδομάδα…έξι μηνών ήταν 6400..από την αρχή τρώει δεν είναι ότι δεν τρώει αλλά σε φυσιολογικά πλαίσια..μεικτή διατροφή μέχρι τον πέμπτο κυρίως θηλασμος…με τις στέρεες τροφές τα πάει πολύ καλύτερα από το γάλα…ειδικά μεσημεριανό…τρώει πολύ πολύ καλές ποσότητες αλλά παίρνει λίγο βάρος..ο γιατρός πολύ κουλ γνκ…δεν δονεί σημασία…η πρώτη παιδίατρος π είχα όμως μ έλεγε τρώει 120 το,πρωί;μα το κάνουμε 150 κλπ..ελα εσυ Κυρία μου να το κανεις..αφού δενήθελε με τπτ…έτσι την άλλαξα κ πήγα στον δικό μ παιδίατρο….εγω οκτώ μηνών εμ τω μεταξύ ήμουν 6500 κιλά κ έτρωγα ούτε το μισό μ λέει η μαμά μου…αυταααα…

Καλά έκανες κ την αλλάξες αφού σε αγχωνε χωρίς λόγω. Ο δεύτερος παιδίατρος πολύ καλός, έτσι έπρεπε να είναι όλοι!!!! 

Όσο για τις κρέμες εννοείται ότι υπάρχουν πολλά παιδάκια ωπου δεν τρώνε 200γρ που θέλουν οι παιδίατροι.. Η κόρη μου έτρωγε 70-90γρ, παραπάνω όχι! Ο γιος μου έφτανε τα 120γρ. 200γρ που ακούω δεν έφαγε ποτέ κανένα!!

Απ' τη μια πάντως κορίτσια καλύτερα αδύνατα παρά παχουλά! Γιατί αν αρχιζουν απ' την παιδική ηλικία έτσι μεγαλώνοντας θα παλεύουν με το βάρος!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...