Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΣΤΕΝΩΣΗ ΑΟΡΤΗΣ ΣΕ 2 ΕΤΩΝ ΑΓΟΡΑΚΙ


goldy213

Recommended Posts

Καλησπέρα θα ήθελα και εγώ να σας πω την ιστορία μας τώρα που έχουν τελειώσει όλα καλά για να ενημερωθούν όσοι περισσότεροι γονείς γίνεται και να προλάβουν τα χειρότερα....

Δεν θα σας πω και πολλές λεπτομέρειες γιατί θα έπρεπε να γράφω δύο ώρες αφού η περιπέτεια μας κράτησε 2 μήνες. Αρχές Αυγούστου είμασταν διακοπές εγώ ο άντρας μου και τα τρία μας παιδιά. Ήταν όλα τέλεια ώσπου ένα βράδυ γύρω στις 2:00 ξύπνησε ο μικρός μου ο γιος (2 ετών) με γκρίνια,και φοβερή ανησυχία.Μου έκανε έναν εμετό και μετά και άλλον και άλλον και άλλον. Αυτό συνεχίστηκε μέχρι την επομένη το μεσήμερι. Το παιδάκι δεν είχε πια τι άλλο να βγάλει και τρανταζόταν ολόκληρο κάθε φορά που του ερχόταν. Το μεσημέρι πια,αφού σταμάτησαν οι εμετοί μου ανέβασε έναν πυρετο γύρω στο 38 που κράτησε μέχρι αργά το βράδυ. Να πω βέβαια ότι όλες αυτές τις ώρες ήταν μόνο ξαπλωμένος και ήθελε να κοιμάται. Την επομένη ήταν λίγο καλύτερα και προσπάθησα να τον σηκώσω.Τότε ήρθε το πρώτο σοκ. Το παιδί δεν περπάταγε. Δεν μπορούσε να σταθεί καν όρθιο. Η παιδίατρος μου το απέδωσε σε πιθανή αφυδάτωση. Λογικό μετά από αυτό που είχε περάσει. Αργά το απόγευμα τον πήγα μία βόλτα περπατώντας κρατώντας τον και από τα δύο χέρια σαν τα παιδιά που μαθαίνουν να περπατούν. Το επόμενο πρωί τον πήγα στο Κέντρο Υγείας της περιοχής για μία δεύτερη γνώμη και καλή της ώρα της γυναίκας παιδιάτρου εκεί, χωρίς καμία εξέταση μόνο που τον είδε μου είπε φύγετε κατευθείαν για ΠΑΙΔΩΝ πιθανή παρεγκεφαλίδα. Δεν χρειάζεται να σας πω πως φτάσαμε στο νοσοκομείο. Ημέρα Παρασκευή 5/8/11 ημέρα των γενεθλίων του. Τότε ξεκίνησε ένα βουνό εξετάσεων ( Σαββατοκύριακο και Αύγουστο στο Παίδων καταλαβαίνετε...) αποκλείοντας πιθανές περιπτώσεις όπως μηνιγγίτιδα, όγκο κ.λ.π. Να μην πολυλογώ έφτασε Τετάρτη (μετά από 3 ναρκώσεις για να του κάνουν μαγνητικές, παρακεντήσεις κ.λ.π.) για να μάθουμε ότι το παιδί είχε πάθει ισχαιμικό επεισόδιο (εγκεφαλικό) και αυτό του προκάλεσε την αστάθεια. Έπρεπε λοιπόν να βρούμε τον λόγο. Φύγαμε την Κυριακή 14/8/11 χωρίς να ξέρουμε το γιατί. (Κρατήστε ότι είχαμε κάνει 2 triplex καρδιάς και ήταν όλα μία χαρά ). Οι εξετάσεις του όλες ήταν φυσιολογικές. Στις 17/9/11 είχαμε ραντεβού πάλι για επανεξέταση και για άλλο ένα triplex. Tότε μας βρήκαν ότι το παιδί είχε πολύ μεγάλη πίεση (16) και στένωση ισθμού αορτής. Για να τελειώσω δεν το άφησα εκεί το παιδί. Ψάξαμε και βρήκαμε έναν πολύ καλό γιατρό, σε άλλο νοσοκομείο. Το παιδί χειρουργήθηκε και όλα είναι καλά. Η ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ: TO ΠΑΙΔΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΕΙΧΕ 16 ΠΙΕΣΗ, ΚΑΙ ΣΤΕΝΩΣΗ ΑΟΡΤΗΣ. ΤΟ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ ΤΟ ΕΠΑΘΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΨΗΛΗ ΠΙΕΣΗ. ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΘΑΙΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 14-15 ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΤΟΤΕ ΝΑ ΕΜΕΝΕ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ, ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ, ΣΤΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ, ΣΤΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ... Κ Α Ν Ε Ν Α Σ ΜΑ Κ Α Ν Ε Ν Α Σ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤRIPLEX OTAN ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΠΑΡ'ΟΛΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΦΥΣΗΜΑ ΑΝΕΥ ΣΗΜΑΣΙΑΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΩΝ ΓΙΑΤΡΩΝ. Το φύσημα ήταν άνευ σημασίας γιατί η στένωση ήταν τόσο μεγάλη που δεν πέρναγε καθόλου αίμα για να ακούγετε δυνατό φύσημα.

Για αυτό ήθελα να ενημερώσω όλους του γονείς, έστω και χωρίς λόγο κάντε ένα triplex στα παιδάκια σας. Δεν είναι τίποτα.

Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου καμία μάνα να μην περάσει αυτά που πέρασα εγώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...