Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Eflenew είπε:

      @Blue Velvet συμφωνώ με το Σπορακι. Ειναι 1 στα 3,5 ή 1 στα 4 στη δικη σου ηλικια. Θα υο πετυχεις το καλο εμβρυακι ισως ειναι αυτο που ειναι καταψυξη.

       Σε ξενο επιστημονικό άρθρο του 2023 αναφερει: 

      Το ποσοστό ευπλοειδίας (σωστα χρωμοσωμικα) εμβρύων μειώνεται όσο αυξάνεται η ηλικία του ασθενούς, είναι 73% για έμβρυα καλής ποιότητας σε ασθενείς κάτω των 35 ετών, 54% σε ασθενείς μεταξύ 35-36, 37% σε ασθενείς μεταξύ 37-38, 31% σε ασθενείς μεταξύ 39-40, 23% σε ασθενείς μεταξύ 41-42, 5% σε ασθενείς μεταξύ 43-44 και 0 % σε ασθενείς μεταξύ 45-46 ετών. 
       
       

      Καλής ποιότητας θεωρούνται τα έμβρυα ΑΑ μόνο ; 

ΑΖΩΟΣΠΕΡΜΙΑ


Recommended Posts

πρίν από 14 λεπτά , Ioli90 είπε:

Εγω επειδη ειχα κανει μια ερευνα πριν αποφασισουμε να παμε σε ανδρολογο ειχα διαβασει για τις profertil τις οποιες δεν ανεφερε κανενας εκ των 2 ουρολογων και οταν εγω ρωτησα απο μονη μου,μου ειπε ο ενας οτι δεν ενδεικνυται για την περιπτωση μας.Εσεις βλεπετε καποια βελτιωση στα σπερμοδιαγραματα απο την εναρξη της θεραπειας κ μετα;

Εμφανίστηκαν Σπερματίδες, μετά από 2 βδομαδες θεραπείας, ο δικός μας πάντως μας είπε τα τις παίρνουνε. Τι να σου πω; Δεν είμαι καθόλου ειδική σ´αυτο, κάνουμε αυτό που μας λέει ο γιατρός μας, τον έχω εμπιστοσύνη. 5 μήνες πριν δεν ήξερα καν τη λέξη Αζωοσπερμία:) 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 17 λεπτά , Honey_bunny είπε:

Εμφανίστηκαν Σπερματίδες, μετά από 2 βδομαδες θεραπείας, ο δικός μας πάντως μας είπε τα τις παίρνουνε. Τι να σου πω; Δεν είμαι καθόλου ειδική σ´αυτο, κάνουμε αυτό που μας λέει ο γιατρός μας, τον έχω εμπιστοσύνη. 5 μήνες πριν δεν ήξερα καν τη λέξη Αζωοσπερμία:) 

Εμας μας ειπε οτι κανουν δουλεια αλλα οχι για τη δικη μας περιπτωση που ειναι ιδιαιτερη και πολυ συγκεκριμενη.Οποτε να εχεις πιστη οτι ολα θα πανε καλα!Σε ποια πολη μενετε;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Ioli90 είπε:

Εμας μας ειπε οτι κανουν δουλεια αλλα οχι για τη δικη μας περιπτωση που ειναι ιδιαιτερη και πολυ συγκεκριμενη.Οποτε να εχεις πιστη οτι ολα θα πανε καλα!Σε ποια πολη μενετε;

Ευχαριστώ κοπέλα μου! Αθήνα μένουμε, εσείς; 

Link to comment
Share on other sites

Εμεις Θεσσαλονικη.Ελεγα μηπως μεναμε στην ιδια πολη για να μου ελεγες το γιατρο σας αλλα ειμαστε λιγο μακρια.Οπως και να χει ευχομαι τα καλυτερα και για σενα για ολες οσες επιθυμουμε ενα μωρακι!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ioli90 είπε:

Κοριτσια καλημερα!Ειμαι καινουργια στην παρεα και θελω να μοιραστω την ιστορια μου μαζι σας.Το 2015 ο αντρας μου ειχε διαγνωστει με λευχαιμια οποτε ξεκινησε ενας μεγαλος αγωνας με χημειοθεραπειες,ακτινοβολια και μεταμοσχευση μυελου των οστων οπου παρολο που η κατασταση ηταν εξαιρετικα δυσκολη κ η προγνωση κακη ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ!Να διευκρινισω σε αυτο το σημειο οτι μολις εγινε η διαγνωση καταψυξαμε αμεσως υγιες σπερμα για μελλοντικη χρηση για να ειμαστε ασφαλεις.Το 2020 αποφασισαμε να βαλουμε μπρος για μωρακι οποτε επισκεφτηκαμε ενα κεντρο εξωσωματικης προς αποφυγην(αλλα αν δεν παθεις δε θα μαθεις) και αρχισαμε να κανουμε τις απαραιτητες εξετασεις.Για να μη μακρυγορω οι δικες μου εξετασεις ηταν ολες καλες-αν εξαιρεσουμε καποιους πολυποδες που αφαιρεθηκαν-και στο σπερμοδιαγραμα του συζυγου μου εντοπιστηκε αζωοσπερμια κατι που περιμεναμε αλλα λογω του υλικου που ειχαμε αποθηκευσει δε μας εριξε ψυχολογικα αυτο.Ετσι ξεκινησαμε να μαζευουμε τη χαρτουρα για να εγκριθουν οι πολυποθητες ενεσουλες!Ολα καλα ολα ωραια ωσπου φτανουμε στον Ιουνιο του 2021 και ξεκιναω τις gonal!Στο μεσοδιαστημα ημασταν σε επικοινωνια με το κεντρο οπου ηταν αποθηκευμενο το κρυοσυντηρημενο υλικο του αντρα μου για να το μεταφερουν στην πολη που μενουμε ετσι ωστε να ειμαστε καθολα ετοιμοι.Η διαδικασια με τις ενεσουλες μου φανηκε πανευκολη ωσπου εφτασε η μερα της ωοληψιας και το αποτελεσμα ηταν 18 ωαριακια!Οσο περιμεναμε να συνελθω εγω απο το χειρουργειο οι εμβρυολογοι περιμεναν να ξεπαγωσουν τα σπερματοζωαρια και οταν λοιπον εγινε αυτο μπηκαν στο δωματιο και μας ειπαν το εξης τραγικο...Ολα τα μπουκαλακια με τα σπερματοζωαρια ηταν νεκρα αρα αδυνατο να προκυψει γονιμοποιηση...Κατηγορησαν την κλινικη οπου ειχαμε αποθηκευμενο το σπερμα τα τελευταια 5 χρονια και φυσικα εκεινη η κλινικη κατηγορησε το κεντρο εξωσωματικης με το οποιο εμεις συνεργαστηκαμε για την εξωσωματικη.Ακρη δε βγαλαμε και δυστυχως δεν μπορουμε να αποδειξουμε τιποτα.Χασαμε τη γη κατω απ τα ποδια μας και δεν μπορουσαμε να συνελθουμε για μερες καθως μας ανακοινωσαν πολυ ευκολα οτι δεν μπορουμε να αποκτησουμε βιολογικα παιδι παρα μονο με δοτη κατι που εγω δεν ηθελα και δε θελω να συζητησω.Παρολα αυτα μας ασκηθηκε εντονη πιεση εκεινη τη στιγμη για να αποφασισουμε αλλα αυτο ειναι μια αλλη κουβεντα...Θα ηθελα πολυ να μου πει καποια αν τυχον ειχε καποια αντιστοιχη εμπειρια με τη δικη μας(εννοω με ασθενεια στο παρελθον και αζωοσπερμια)και πως κινηθηκαν στη συνεχεια γιατι εμεις απο εκει που καποιοι αχαρακτηριστοι μας ειπαν ελαφρα τη καρδια οτι δεν μπορουμε να κανουμε το δικο μας  βιολογικο παιδακι μετα απο μια επισκεψη σε δυο ανδρολογους-ουρολογους πηραμε αισιοδοξα και ενθαρρυντικα νεα δινοντας μας δυο εναλλακτικες για το πως μπορουμε να κινηθουμε.Συγγνωμη αν σας κουρασα αλλα ηθελα να ειμαι οσο πιο επεξηγηματικη γινεται.Ευχομαι για ολες μας να ερθει αυτο το πολυποθητο πλασματακι!

 

Καλησπέρα κοπέλα μου!

Λυπάμαι πάρα πολύ για ότι περάσατε με τον άντρα σου αλλά το σημαντικότερο όλων είναι ότι ο άνθρωπος το ξεπέρασε πλέον και έχει την υγεία του πάνω από όλα!

Έχουμε και εμείς αζωοσπερμία και παλεύουμε με αυτό χρόνια τώρα..! Όχι δεν έχουμε αζωοσπερμία λόγο κάποιας μορφής καρκίνου αλλά λόγο ορμονικής διαταραχής δεν παράγονται καν σπερματοζωάρια. Για εσάς τα πράγματα είναι λίγο καλύτερα με την έννοια ότι η αζωοσπερμία έχει προκληθεί από τις χημειοθεραπείες που έκανε ο άντρας σου και οι πιθανότητες να βρεθούν σπερματοζωάρια στους όρχεις με βιοψία είναι αρκετά καλές! Ειδικά όσο περνάει ο καιρός και καθαρίζει ο οργανισμός του, μπορεί να βρεθούν σπερματοζωάρια και σε δείγμα! Υπάρχουν ουκ ολίγες περιπτώσεις που μάλιστα είχαν και φυσιολογική σύλληψη! Ακόμα και μέσα εδώ στο φόρουμ αν ψάξεις και διαβάσεις θυμάμαι υπάρχει μια ανάλογη περίπτωση πριν χρόνια με τη δική σας.

Οι εξωσωματικοι και τα κέντρα εξωσωματικής γονιμοποίησης εννοείτε πιέζουν προς τη λύση του δότη για να έχουν κέρδος και επιτυχίες! Δεν πρόκειται για τη δική τους οικογένεια άλλωστε.. όμως, και αυτό είναι πολύ σημαντικό, ευτυχώς που υπάρχει και η λύση του δότη! Είναι ένα ενδεχόμενο που πρέπει να έχετε υπόψιν σας.. συμφωνώ και εννοείται και για εμάς θα είναι η τελευταία λύση όταν όλα τα άλλα θα έχουν αποτύχει.. μόνο όμως όταν δεν θα υπάρχει ελπίδα για δικό μας βιολογικά παιδί θα καταφύγουμε εκεί. Όμως είναι μια λύση που θα υπάρχει εκεί όταν και αν ποτέ θελήσετε εσείς και κανένας άλλος!

Από εκεί και πέρα όμως, θα πρέπει να βρείτε έναν εξειδικευμένο Ουρολόγο Ανδρολόγο σε θέματα υπογονιμότητας και δυστυχώς παρότι έχω μιλήσει με πολλές κοπέλες, δεν έχω ακούσει κάποιον στη Β.Ελλάδα για να σου πω. Αν σε ενδιαφέρει να κατεβείτε στην Αθήνα (κάτι που θα σου συνιστούσα) πολύ ευχαρίστως να σου πω! 

Ο δικός μου άντρας πάντως κάνει μια τέτοια θεραπεία γοναδοτροπινών (ακριβώς τα ίδια φάρμακα της διέγερσης όπως στην εξωσωματική) εδώ και μήνες και θα συνεχίσει για μήνες ακόμα.. Να γνωρίζεις ότι ένας ανδρικός κύκλος (ναι και οι άντρες έχουν κύκλο όχι μόνο οι γυναίκες!) είναι 75 μέρες. Οπότε χρειάζεται κατ'ελαχιστο να γίνει θεραπεία για 2-3 συνεχείς κύκλους για να πεις ότι υπάρχει κάποια βελτίωση..! Αν υπάρχει κάποια βελτίωση..

Σίγουρα όμως θα σε συμβούλευα να κάνετε κάποια θεραπεία πέρα από φαρμακευτική και βιταμινική με συμπληρώματα διατροφής δηλαδή που είναι συγκεκριμένα για το σπέρμα. Όχι γιατί με βιταμίνες θα βρεθούν σπερματοζωάρια αλλά γιατί με βιταμίνες ΑΝ βρεθούν σπερματοζωάρια θα είναι όσο πιο υγιή γονιμοποιητικά γίνεται ώστε να δώσουν και εγκυμοσύνη. Γιατί το θέμα δεν είναι μόνο να βρεθούν σπερματοζωάρια αλλά και να δώσουν υγιή έμβρυα.

Τέλος καλό θα ήταν να κάνει και κάποιες αλλαγές στο τρόπο ζωής και διατροφής του που μπορούν να βοηθήσουν τη κατάσταση του σπέρματος! Αν θέλεις πες μου να στα στείλω όλα σε π.μ.!

Μη πέφτετε ψυχολογικά πάντως και μην απελπιζεστε το σημαντικότερο! Εννοείτε ότι υπάρχουν ελπίδες και τα πράγματα δεν είναι άσπρα ή μαύρα! Αρκεί να βρείτε τους κατάλληλους εξειδικευμένους γιατρούς που θα μπορούν να σας στηρίξουν στην όποια επιλογή εσείς θέλετε να κάνετε! Ξέρεις πόσες φορές ακούσαμε ότι δεν έχουμε καμία πιθανότητα εμείς στο θέμα μας και πως μόνο με δότη θα τα καταφέρουμε αν θέλουμε παιδί;; Δεν ξέρω ακόμα φυσικά ποια θα είναι η έκβαση αλλά τουλάχιστον θα ξέρουμε ότι το παλέψαμε όσο ήταν ιατρικώς δυνατόν!

Ότι άλλο θέλεις μου λες και αν μπορώ να βοηθήσω στο ελάχιστο, ευχαρίστως θα το κάνω! 

@Honey_bunny έχουμε μιλήσει εμείς μέσω του άλλου φόρουμ ή σε μπερδεύω με άλλη κοπέλα;

  • Μου αρέσει 1

OiAXp2.pngbfhkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 30 λεπτά , Kiddo είπε:

Καλησπέρα κοπέλα μου!

Λυπάμαι πάρα πολύ για ότι περάσατε με τον άντρα σου αλλά το σημαντικότερο όλων είναι ότι ο άνθρωπος το ξεπέρασε πλέον και έχει την υγεία του πάνω από όλα!

Έχουμε και εμείς αζωοσπερμία και παλεύουμε με αυτό χρόνια τώρα..! Όχι δεν έχουμε αζωοσπερμία λόγο κάποιας μορφής καρκίνου αλλά λόγο ορμονικής διαταραχής δεν παράγονται καν σπερματοζωάρια. Για εσάς τα πράγματα είναι λίγο καλύτερα με την έννοια ότι η αζωοσπερμία έχει προκληθεί από τις χημειοθεραπείες που έκανε ο άντρας σου και οι πιθανότητες να βρεθούν σπερματοζωάρια στους όρχεις με βιοψία είναι αρκετά καλές! Ειδικά όσο περνάει ο καιρός και καθαρίζει ο οργανισμός του, μπορεί να βρεθούν σπερματοζωάρια και σε δείγμα! Υπάρχουν ουκ ολίγες περιπτώσεις που μάλιστα είχαν και φυσιολογική σύλληψη! Ακόμα και μέσα εδώ στο φόρουμ αν ψάξεις και διαβάσεις θυμάμαι υπάρχει μια ανάλογη περίπτωση πριν χρόνια με τη δική σας.

Οι εξωσωματικοι και τα κέντρα εξωσωματικής γονιμοποίησης εννοείτε πιέζουν προς τη λύση του δότη για να έχουν κέρδος και επιτυχίες! Δεν πρόκειται για τη δική τους οικογένεια άλλωστε.. όμως, και αυτό είναι πολύ σημαντικό, ευτυχώς που υπάρχει και η λύση του δότη! Είναι ένα ενδεχόμενο που πρέπει να έχετε υπόψιν σας.. συμφωνώ και εννοείται και για εμάς θα είναι η τελευταία λύση όταν όλα τα άλλα θα έχουν αποτύχει.. μόνο όμως όταν δεν θα υπάρχει ελπίδα για δικό μας βιολογικά παιδί θα καταφύγουμε εκεί. Όμως είναι μια λύση που θα υπάρχει εκεί όταν και αν ποτέ θελήσετε εσείς και κανένας άλλος!

Από εκεί και πέρα όμως, θα πρέπει να βρείτε έναν εξειδικευμένο Ουρολόγο Ανδρολόγο σε θέματα υπογονιμότητας και δυστυχώς παρότι έχω μιλήσει με πολλές κοπέλες, δεν έχω ακούσει κάποιον στη Β.Ελλάδα για να σου πω. Αν σε ενδιαφέρει να κατεβείτε στην Αθήνα (κάτι που θα σου συνιστούσα) πολύ ευχαρίστως να σου πω! 

Ο δικός μου άντρας πάντως κάνει μια τέτοια θεραπεία γοναδοτροπινών (ακριβώς τα ίδια φάρμακα της διέγερσης όπως στην εξωσωματική) εδώ και μήνες και θα συνεχίσει για μήνες ακόμα.. Να γνωρίζεις ότι ένας ανδρικός κύκλος (ναι και οι άντρες έχουν κύκλο όχι μόνο οι γυναίκες!) είναι 75 μέρες. Οπότε χρειάζεται κατ'ελαχιστο να γίνει θεραπεία για 2-3 συνεχείς κύκλους για να πεις ότι υπάρχει κάποια βελτίωση..! Αν υπάρχει κάποια βελτίωση..

Σίγουρα όμως θα σε συμβούλευα να κάνετε κάποια θεραπεία πέρα από φαρμακευτική και βιταμινική με συμπληρώματα διατροφής δηλαδή που είναι συγκεκριμένα για το σπέρμα. Όχι γιατί με βιταμίνες θα βρεθούν σπερματοζωάρια αλλά γιατί με βιταμίνες ΑΝ βρεθούν σπερματοζωάρια θα είναι όσο πιο υγιή γονιμοποιητικά γίνεται ώστε να δώσουν και εγκυμοσύνη. Γιατί το θέμα δεν είναι μόνο να βρεθούν σπερματοζωάρια αλλά και να δώσουν υγιή έμβρυα.

Τέλος καλό θα ήταν να κάνει και κάποιες αλλαγές στο τρόπο ζωής και διατροφής του που μπορούν να βοηθήσουν τη κατάσταση του σπέρματος! Αν θέλεις πες μου να στα στείλω όλα σε π.μ.!

Μη πέφτετε ψυχολογικά πάντως και μην απελπιζεστε το σημαντικότερο! Εννοείτε ότι υπάρχουν ελπίδες και τα πράγματα δεν είναι άσπρα ή μαύρα! Αρκεί να βρείτε τους κατάλληλους εξειδικευμένους γιατρούς που θα μπορούν να σας στηρίξουν στην όποια επιλογή εσείς θέλετε να κάνετε! Ξέρεις πόσες φορές ακούσαμε ότι δεν έχουμε καμία πιθανότητα εμείς στο θέμα μας και πως μόνο με δότη θα τα καταφέρουμε αν θέλουμε παιδί;; Δεν ξέρω ακόμα φυσικά ποια θα είναι η έκβαση αλλά τουλάχιστον θα ξέρουμε ότι το παλέψαμε όσο ήταν ιατρικώς δυνατόν!

Ότι άλλο θέλεις μου λες και αν μπορώ να βοηθήσω στο ελάχιστο, ευχαρίστως θα το κάνω! 

@Honey_bunny έχουμε μιλήσει εμείς μέσω του άλλου φόρουμ ή σε μπερδεύω με άλλη κοπέλα;

Κοπέλα μου, η Κατερίνα είμαι 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Kiddo είπε:

Καλησπέρα κοπέλα μου!

Λυπάμαι πάρα πολύ για ότι περάσατε με τον άντρα σου αλλά το σημαντικότερο όλων είναι ότι ο άνθρωπος το ξεπέρασε πλέον και έχει την υγεία του πάνω από όλα!

Έχουμε και εμείς αζωοσπερμία και παλεύουμε με αυτό χρόνια τώρα..! Όχι δεν έχουμε αζωοσπερμία λόγο κάποιας μορφής καρκίνου αλλά λόγο ορμονικής διαταραχής δεν παράγονται καν σπερματοζωάρια. Για εσάς τα πράγματα είναι λίγο καλύτερα με την έννοια ότι η αζωοσπερμία έχει προκληθεί από τις χημειοθεραπείες που έκανε ο άντρας σου και οι πιθανότητες να βρεθούν σπερματοζωάρια στους όρχεις με βιοψία είναι αρκετά καλές! Ειδικά όσο περνάει ο καιρός και καθαρίζει ο οργανισμός του, μπορεί να βρεθούν σπερματοζωάρια και σε δείγμα! Υπάρχουν ουκ ολίγες περιπτώσεις που μάλιστα είχαν και φυσιολογική σύλληψη! Ακόμα και μέσα εδώ στο φόρουμ αν ψάξεις και διαβάσεις θυμάμαι υπάρχει μια ανάλογη περίπτωση πριν χρόνια με τη δική σας.

Οι εξωσωματικοι και τα κέντρα εξωσωματικής γονιμοποίησης εννοείτε πιέζουν προς τη λύση του δότη για να έχουν κέρδος και επιτυχίες! Δεν πρόκειται για τη δική τους οικογένεια άλλωστε.. όμως, και αυτό είναι πολύ σημαντικό, ευτυχώς που υπάρχει και η λύση του δότη! Είναι ένα ενδεχόμενο που πρέπει να έχετε υπόψιν σας.. συμφωνώ και εννοείται και για εμάς θα είναι η τελευταία λύση όταν όλα τα άλλα θα έχουν αποτύχει.. μόνο όμως όταν δεν θα υπάρχει ελπίδα για δικό μας βιολογικά παιδί θα καταφύγουμε εκεί. Όμως είναι μια λύση που θα υπάρχει εκεί όταν και αν ποτέ θελήσετε εσείς και κανένας άλλος!

Από εκεί και πέρα όμως, θα πρέπει να βρείτε έναν εξειδικευμένο Ουρολόγο Ανδρολόγο σε θέματα υπογονιμότητας και δυστυχώς παρότι έχω μιλήσει με πολλές κοπέλες, δεν έχω ακούσει κάποιον στη Β.Ελλάδα για να σου πω. Αν σε ενδιαφέρει να κατεβείτε στην Αθήνα (κάτι που θα σου συνιστούσα) πολύ ευχαρίστως να σου πω! 

Ο δικός μου άντρας πάντως κάνει μια τέτοια θεραπεία γοναδοτροπινών (ακριβώς τα ίδια φάρμακα της διέγερσης όπως στην εξωσωματική) εδώ και μήνες και θα συνεχίσει για μήνες ακόμα.. Να γνωρίζεις ότι ένας ανδρικός κύκλος (ναι και οι άντρες έχουν κύκλο όχι μόνο οι γυναίκες!) είναι 75 μέρες. Οπότε χρειάζεται κατ'ελαχιστο να γίνει θεραπεία για 2-3 συνεχείς κύκλους για να πεις ότι υπάρχει κάποια βελτίωση..! Αν υπάρχει κάποια βελτίωση..

Σίγουρα όμως θα σε συμβούλευα να κάνετε κάποια θεραπεία πέρα από φαρμακευτική και βιταμινική με συμπληρώματα διατροφής δηλαδή που είναι συγκεκριμένα για το σπέρμα. Όχι γιατί με βιταμίνες θα βρεθούν σπερματοζωάρια αλλά γιατί με βιταμίνες ΑΝ βρεθούν σπερματοζωάρια θα είναι όσο πιο υγιή γονιμοποιητικά γίνεται ώστε να δώσουν και εγκυμοσύνη. Γιατί το θέμα δεν είναι μόνο να βρεθούν σπερματοζωάρια αλλά και να δώσουν υγιή έμβρυα.

Τέλος καλό θα ήταν να κάνει και κάποιες αλλαγές στο τρόπο ζωής και διατροφής του που μπορούν να βοηθήσουν τη κατάσταση του σπέρματος! Αν θέλεις πες μου να στα στείλω όλα σε π.μ.!

Μη πέφτετε ψυχολογικά πάντως και μην απελπιζεστε το σημαντικότερο! Εννοείτε ότι υπάρχουν ελπίδες και τα πράγματα δεν είναι άσπρα ή μαύρα! Αρκεί να βρείτε τους κατάλληλους εξειδικευμένους γιατρούς που θα μπορούν να σας στηρίξουν στην όποια επιλογή εσείς θέλετε να κάνετε! Ξέρεις πόσες φορές ακούσαμε ότι δεν έχουμε καμία πιθανότητα εμείς στο θέμα μας και πως μόνο με δότη θα τα καταφέρουμε αν θέλουμε παιδί;; Δεν ξέρω ακόμα φυσικά ποια θα είναι η έκβαση αλλά τουλάχιστον θα ξέρουμε ότι το παλέψαμε όσο ήταν ιατρικώς δυνατόν!

Ότι άλλο θέλεις μου λες και αν μπορώ να βοηθήσω στο ελάχιστο, ευχαρίστως θα το κάνω! 

@Honey_bunny έχουμε μιλήσει εμείς μέσω του άλλου φόρουμ ή σε μπερδεύω με άλλη κοπέλα;

Σε ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφοριες αλλα και για την αισιοδοξια που μου μεταφέρεις!Η αληθεια ειναι πως με το πέρασμα των μηνων υπαρχει μια θεαματικη αλλαγη στο σπερμα.Και σε ποσοτητα και σε ποιοτητα.Ειναι οπως ηταν πριν αρρωστησει και αυτο μας κανει να πιστευουμε πως αυτο εχει να κανει με το γεγονος πως απο το Γεναρη του 2020 και μετα δεν παιρνει καμια φαρμακευτικη αγωγή με αποτελεσμα να ´συνέρχεται ´ το σπερμα αν θα μπορουσαμε μα το χαρακτηρισουμε ετσι.Εμεις θα παμε κατα 99% σε θεραπεια με ενεσεις για ενα εξαμηνο.Αυτη ηταν η προτροπη του ουρολογου.Μας ειπε πως αν ολα πανε καλα μπορει τελικα να αποφευχθει και η βιοψια ορχεων και αν βρουμε σπερματοζωαρια καο οσα βρουμε να τα παρουμε κατα την εκσπερματιση απο σπερμοδιαγραμμα.Φυσικα θα μπορουσαμε να κανουμε κατευθειαν βιοψια αλλα μας προτεινει θεραπεια σε πρωτη φαση.Θα ηθελες να μου αναφερεις ποιους καλους και εξιδεικευμενους ουρολογους-ανδρολογους γνωριζεις απο Αθηνα;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Ioli90 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφοριες αλλα και για την αισιοδοξια που μου μεταφέρεις!Η αληθεια ειναι πως με το πέρασμα των μηνων υπαρχει μια θεαματικη αλλαγη στο σπερμα.Και σε ποσοτητα και σε ποιοτητα.Ειναι οπως ηταν πριν αρρωστησει και αυτο μας κανει να πιστευουμε πως αυτο εχει να κανει με το γεγονος πως απο το Γεναρη του 2020 και μετα δεν παιρνει καμια φαρμακευτικη αγωγή με αποτελεσμα να ´συνέρχεται ´ το σπερμα αν θα μπορουσαμε μα το χαρακτηρισουμε ετσι.Εμεις θα παμε κατα 99% σε θεραπεια με ενεσεις για ενα εξαμηνο.Αυτη ηταν η προτροπη του ουρολογου.Μας ειπε πως αν ολα πανε καλα μπορει τελικα να αποφευχθει και η βιοψια ορχεων και αν βρουμε σπερματοζωαρια καο οσα βρουμε να τα παρουμε κατα την εκσπερματιση απο σπερμοδιαγραμμα.Φυσικα θα μπορουσαμε να κανουμε κατευθειαν βιοψια αλλα μας προτεινει θεραπεια σε πρωτη φαση.Θα ηθελες να μου αναφερεις ποιους καλους και εξιδεικευμενους ουρολογους-ανδρολογους γνωριζεις απο Αθηνα;

Ναι εννοείται να προχωρήσετε σε θεραπεία και θα σου έλεγα ταυτόχρονα με βιταμίνες! Μόνο καλό κάνουν κακό δεν κάνουν σίγουρα!

Φυσικά και έχετε πολλές πιθανότητες να πάνε όλα κατ'ευχήν! Η αζωοσπερμία που προκύπτει από τη θεραπεία για το καρκίνο που υποβάλλεται ο ασθενής, είναι παροδική και τις περισσότερες φορές πλήρως αναστρέψιμη! Μόνο υπομονή χρειάζεται για να καθαρίσει εντελώς ο οργανισμός του από όλα τα χημικά και με το καιρό θα αρχίσουν πάλι να λειτουργούν σωστά οι ορμόνες του και από εκεί να παραχθούν σπερματοζωάρια στους όρχεις και πάει λέγοντας..

Θα σε συμβούλευα μόνο πριν προχωρήσετε και πάρει το οτιδήποτε από ορμόνες, λόγο του ιατρικού ιστορικού του να πάρετε τη γνώμη και συμβουλή/άδεια ενός ογκολόγου! Ο δικός μας ουρολόγος τουλάχιστον, μας ελέγχει πολύ συχνά τους καρκινικούς δείκτες και χωρίς κάποιο ιστορικό.. επίσης μας είχε πει ότι δεν συστήνεται μια τέτοια θεραπεία γοναδοτροπινών σε άντρες με ιστορικό καρκίνου. Θα σε συμβούλευα απλώς να το ψάξετε περισσότερο και να είστε σίγουροι πρίν προχωρήσετε για να μην έχετε άλλα θέματα ύστερα καθώς πάνω από όλα είναι η υγεία μας και μόνο!

Θα σου στείλω σε π.μ, λίγο αργότερα αν δεν είναι πρόβλημα, γιατί δεν θέλω να γράφω δημόσια ονόματα γιατρών...


OiAXp2.pngbfhkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 37 λεπτά , Kiddo είπε:

Ναι εννοείται να προχωρήσετε σε θεραπεία και θα σου έλεγα ταυτόχρονα με βιταμίνες! Μόνο καλό κάνουν κακό δεν κάνουν σίγουρα!

Φυσικά και έχετε πολλές πιθανότητες να πάνε όλα κατ'ευχήν! Η αζωοσπερμία που προκύπτει από τη θεραπεία για το καρκίνο που υποβάλλεται ο ασθενής, είναι παροδική και τις περισσότερες φορές πλήρως αναστρέψιμη! Μόνο υπομονή χρειάζεται για να καθαρίσει εντελώς ο οργανισμός του από όλα τα χημικά και με το καιρό θα αρχίσουν πάλι να λειτουργούν σωστά οι ορμόνες του και από εκεί να παραχθούν σπερματοζωάρια στους όρχεις και πάει λέγοντας..

Θα σε συμβούλευα μόνο πριν προχωρήσετε και πάρει το οτιδήποτε από ορμόνες, λόγο του ιατρικού ιστορικού του να πάρετε τη γνώμη και συμβουλή/άδεια ενός ογκολόγου! Ο δικός μας ουρολόγος τουλάχιστον, μας ελέγχει πολύ συχνά τους καρκινικούς δείκτες και χωρίς κάποιο ιστορικό.. επίσης μας είχε πει ότι δεν συστήνεται μια τέτοια θεραπεία γοναδοτροπινών σε άντρες με ιστορικό καρκίνου. Θα σε συμβούλευα απλώς να το ψάξετε περισσότερο και να είστε σίγουροι πρίν προχωρήσετε για να μην έχετε άλλα θέματα ύστερα καθώς πάνω από όλα είναι η υγεία μας και μόνο!

Θα σου στείλω σε π.μ, λίγο αργότερα αν δεν είναι πρόβλημα, γιατί δεν θέλω να γράφω δημόσια ονόματα γιατρών...

Στειλε μου οποτε θελεις!Σε ευχαριστω πολυ.Ορισμενα απο αυτα που μου ειπες δεν τα γνωριζα και τα ακουω απο σένα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Kiddo είπε:

Ναι εννοείται να προχωρήσετε σε θεραπεία και θα σου έλεγα ταυτόχρονα με βιταμίνες! Μόνο καλό κάνουν κακό δεν κάνουν σίγουρα!

Φυσικά και έχετε πολλές πιθανότητες να πάνε όλα κατ'ευχήν! Η αζωοσπερμία που προκύπτει από τη θεραπεία για το καρκίνο που υποβάλλεται ο ασθενής, είναι παροδική και τις περισσότερες φορές πλήρως αναστρέψιμη! Μόνο υπομονή χρειάζεται για να καθαρίσει εντελώς ο οργανισμός του από όλα τα χημικά και με το καιρό θα αρχίσουν πάλι να λειτουργούν σωστά οι ορμόνες του και από εκεί να παραχθούν σπερματοζωάρια στους όρχεις και πάει λέγοντας..

Θα σε συμβούλευα μόνο πριν προχωρήσετε και πάρει το οτιδήποτε από ορμόνες, λόγο του ιατρικού ιστορικού του να πάρετε τη γνώμη και συμβουλή/άδεια ενός ογκολόγου! Ο δικός μας ουρολόγος τουλάχιστον, μας ελέγχει πολύ συχνά τους καρκινικούς δείκτες και χωρίς κάποιο ιστορικό.. επίσης μας είχε πει ότι δεν συστήνεται μια τέτοια θεραπεία γοναδοτροπινών σε άντρες με ιστορικό καρκίνου. Θα σε συμβούλευα απλώς να το ψάξετε περισσότερο και να είστε σίγουροι πρίν προχωρήσετε για να μην έχετε άλλα θέματα ύστερα καθώς πάνω από όλα είναι η υγεία μας και μόνο!

Θα σου στείλω σε π.μ, λίγο αργότερα αν δεν είναι πρόβλημα, γιατί δεν θέλω να γράφω δημόσια ονόματα γιατρών...

Οποτε θελεις!Σε ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Kiddo είπε:

Ναι εννοείται να προχωρήσετε σε θεραπεία και θα σου έλεγα ταυτόχρονα με βιταμίνες! Μόνο καλό κάνουν κακό δεν κάνουν σίγουρα!

Φυσικά και έχετε πολλές πιθανότητες να πάνε όλα κατ'ευχήν! Η αζωοσπερμία που προκύπτει από τη θεραπεία για το καρκίνο που υποβάλλεται ο ασθενής, είναι παροδική και τις περισσότερες φορές πλήρως αναστρέψιμη! Μόνο υπομονή χρειάζεται για να καθαρίσει εντελώς ο οργανισμός του από όλα τα χημικά και με το καιρό θα αρχίσουν πάλι να λειτουργούν σωστά οι ορμόνες του και από εκεί να παραχθούν σπερματοζωάρια στους όρχεις και πάει λέγοντας..

Θα σε συμβούλευα μόνο πριν προχωρήσετε και πάρει το οτιδήποτε από ορμόνες, λόγο του ιατρικού ιστορικού του να πάρετε τη γνώμη και συμβουλή/άδεια ενός ογκολόγου! Ο δικός μας ουρολόγος τουλάχιστον, μας ελέγχει πολύ συχνά τους καρκινικούς δείκτες και χωρίς κάποιο ιστορικό.. επίσης μας είχε πει ότι δεν συστήνεται μια τέτοια θεραπεία γοναδοτροπινών σε άντρες με ιστορικό καρκίνου. Θα σε συμβούλευα απλώς να το ψάξετε περισσότερο και να είστε σίγουροι πρίν προχωρήσετε για να μην έχετε άλλα θέματα ύστερα καθώς πάνω από όλα είναι η υγεία μας και μόνο!

Θα σου στείλω σε π.μ, λίγο αργότερα αν δεν είναι πρόβλημα, γιατί δεν θέλω να γράφω δημόσια ονόματα γιατρών...

 

Επεξεργάστηκαν by Ioli90
Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Γραφω και εγω για να δωσω κουραγιο στις κοπελες που οι αντρες τους αντιμετωπιζουν το ιδιο προβλημα μιλαω για την αζωοσπερμια και γιατι ηταν και για μενα απο τα πρωτα αρθρα που διαβασα οταν ανακαλυψαμε το προβλημα πριν 7 χρονια .Η ιστορια μου πολυ μεγαλή και μαλλον δεν ειμαι ετοιμη να την διηγηθω ακομα γιατι ηταν πολλες οι δυσκολες στιγμες ,ομως θα σας πω και ισως δωσω κουραγιο σε καποιες ,πως μετα απο 7 εμβρυομεταφορες ,αποβολες ,απειρα χαπια και ενεσεις ,πολλοι γιατροι ,πολυ απογοητευση και αλλα πολλα καταφερα να εχω στα χερια μου το γιο μου..  καλη δυναμη ευχομαι σε οσες προσπαθουν δεν ειναι ευκολος ο δρομος γι αυτο γραφω για να δωσω κουραγιο και φυσικα ευχομαι να τα καταφερουν οσο πιο γρηγορα γινεται.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γειά σας κορίτσια.  Γράφω για να δώσω δύναμη σε όλες τις κοπέλες που αντιμετωπίζουν το ίδιο θέμα.  Το ίδιο θέμα αντιμετωπίσαμε και εμείς πριν 4 χρόνια.  Μεγάλος πόνος απογοήτευση. Όμως τα κατάφερα και σήμερα έχουμε τον 2 χρονων γιο μας με την βοήθεια της Παναγίας και του Μεγαλοδυναμου. Όλα τα σπερμοδιαγραμματα 0 όμως όλες οι υπόλοιπες εξετασεις του συζύγου φυσιολογικές. Κάναμε microtese και παράλληλα ωοληψια και έγινε γονιμοποίηση όπου προέκυψαν 12 έμβρυα βλαστοκυστες άριστης ποιότητας γιατί είχα παράξει και εγώ πολλά ωραία.  Βάλαμε τα 2 έμβρυα και ήρθε το μωρο μας. Αυτό που σας συμβουλεύω πίστη στον Θεό, προσευχή και ψάξιμο για καλό κέντρο.  Ο δικός μου γιατρός ήταν κάθετος στο  να γίνει ταυτόχρονα η βιοψία και η ωοληψια και αυτό ίσως βοηθησε να έχουμε αυτό το καλό αποτέλεσμα . Εύχομαι καλή δύναμη και όλα τα καλά σε όλες σας! Να κρατήσετε σύντομα τους θησαυρούς σας στα χέρια σας.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...