Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 5 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ξανά ήρθε σήμερα η καφέ μας 😅 αυτό το παιδί θα μασ βγάλει την πίστη είμαι σίγουρος 😅😅 η γιατρός λέει ότι είναι λογικό κάποιο θα απορροφηθεί μέσα στην μήτρα και κάποιο θα βγει αφού μασ βγει πρώτα η πίστη και 2,3 αυτοάνοσα 😅😅 

      Σε πολλές κοπέλες εμφανίζονται καφέ και όλα πάνε μια χαρά αλλά καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος σας....

EASY LIVING {Ειρήνη}


Ειρήνη

Recommended Posts

καλημέρα!

Rsx εγω κάνω αυτήν τη βασιλόπιτα και αρέσει γενικά:

  • 5 αυγα
  • 125 γρ βουτυρο
  • 1 ποτηρι ζαχαρη
  • 3 πορτοκαλια (τον χυμο τους κ το ξυσμα)
  • 500 γρ αλευρι
  • μισο ποτηρακι κονιακ
  • 2 μπεικιν

Εκτέλεση

χτυπαμε τα αυγα με την ζαχαρη και το βουτυρο, ανακατευουμε το αλευρι με τα 2 φακελακια μπεικιν, ριχνουμε σιγα σιγα το αλευρι με τον χυμο και το ξυσμα και τελος το κονιακ.

Ψηνουμε σε βουτυρωμενο κ αλευρωμενο ταψι στους 180 για 45-60 λεπτα. Πασπαλιζουμε με αχνη αν θελουμε

καλή επιτυχία σε ό,τι κάνεις!


Wgl2p3.png

kHoQp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 53,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ειρήνη

    10846

  • YOTOU

    4856

  • χρυσα81

    3863

  • mamavasia

    3157

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα!

Βροχερη και εδω η ημερα!Πρωί πρωι αλλαξα τα κρεβάτια μας και πήγα τον μικρό σχολειο .Εχει ξυπνησει τωρα και η μικρη μου"κορη" και βλεπει παιδικα ,οπότε πίνω το καφεδακι μου χαλαρα.Σημερα εχω αρκετες δουλίτσες αλλα δεν το βλέπω να κανω πολλά.Αργότερα θα πάρω τη μικρή να πάω στη συνυφαδα μου να παιξει με την ανιψια μου και να τα πουμε και εμείς.Εχθες δεν προλαβα να λουστω και είναι τα μαλλια μου χαλια,ντροπή ντροπή!Πρεπει να τα φτιαξω επειγόντως!

Γιωτα θα δεις πως θα σε βολεψει πολύ καλύτερα και πάντα θα είναι καλοφτιαγμένα τα φρυδια σου.Μπραβο για τα νυχακια,ελπίζω και εγω να τα καταφερω να τα φτιαξω σημερα.

Ειρηνη,καλά να περασεις με τη φίλη σου!

rsx,θα συμφωνήσω με τη Βασια,συνταγη πετυχημενη δεν εχω αλλα το κεικ είναι ασφαλής επιλογη!


eTeNp3.pngeTeNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Βροχερη και εδω η ημερα!Πρωί πρωι αλλαξα τα κρεβάτια μας και πήγα τον μικρό σχολειο .Εχει ξυπνησει τωρα και η μικρη μου"κορη" και βλεπει παιδικα ,οπότε πίνω το καφεδακι μου χαλαρα.Σημερα εχω αρκετες δουλίτσες αλλα δεν το βλέπω να κανω πολλά.Αργότερα θα πάρω τη μικρή να πάω στη συνυφαδα μου να παιξει με την ανιψια μου και να τα πουμε και εμείς.Εχθες δεν προλαβα να λουστω και είναι τα μαλλια μου χαλια,ντροπή ντροπή!Πρεπει να τα φτιαξω επειγόντως!

Γιωτα θα δεις πως θα σε βολεψει πολύ καλύτερα και πάντα θα είναι καλοφτιαγμένα τα φρυδια σου.Μπραβο για τα νυχακια,ελπίζω και εγω να τα καταφερω να τα φτιαξω σημερα.

Ειρηνη,καλά να περασεις με τη φίλη σου!

rsx,θα συμφωνήσω με τη Βασια,συνταγη πετυχημενη δεν εχω αλλα το κεικ είναι ασφαλής επιλογη!

καλημέρα!!!!

Χρύσα κάνε πρόβα για να είσαι έτοιμη και για το δεύτερο παιδάκι!!! πως σου φαίνεται με δύο παιδιά στο σπίτι??? αν και δεν έμεινε πολλές μέρες...

Link to comment
Share on other sites

κουκλες καλημερα!

κριμα να μην εχει την χθεσινη λιακαδα κ σημερα,εχω κ ενα πλυντηριο να απλωσω σε λιγο. φυσικα ο λογος που ο καιρος ειναι βροχερος ειναι επειδη εκανα εγω τα τζαμια εχθες, γκρρρρ!

σημερα αλλαξα σεντονια κ παπλωματοθηκες στα κρεβατια. θα κανω γουστο τον μκρο οταν σχολασει που θα δει την νεα του παπλωματοθηκη (μας την εφερε η νονα για την γιορτη του) με τον ταζ. θα ξετρελλαθει!

μολις πιω τον καφε μου βαζω μια τηγανια πατατες,

αλλα να πω την αμαρτια μου πρωι πρωι τηγανι κ χωρις αποροφητητρα! καθολου δεν θελω να τις κανω.....αλλα παραγγελια της μαμας.

εμεις θα φαμε κοτοσουπιτσα παραγγελια του μικρου που εφτιαξα χθες βραδυ.

προχθες ξεκινησα να σας λεω οτι ξεχωριζα πραγματακια για τον συλλογο ΑΓΚΑΛΙΑ κ τα πηγα χθες. εκανα "αιτηση" για αναδοχη νονα.θελουμε να βαφτισουμε ενα κοριτσακι με τις αδερφες μου να βγαλουμε το ονομα της μαμας μου.

ο συλλογος εχει παει πολυ προσφατα σε νεο κτηριο στην Λ.ΑΘΗΝΩΝ ΚΟΛΩΝΟΣ (απεναντι απο τον Σαρακακη) κ εχουν πολυ ξεπακεταρισμα κ στησιμο ακομα. το λεω γιατι χρειαζονται εθελοντες εγω δυστυχως δεν εχω χρονο αλλα το γραφω εδω μηπως καποια κοπελα θελει κ μπορει.

βαζω κ το σαιτ. http://www.unborn.gr/

σας αφηνω παω να εκετελεσω την παραγγελια κ φευγω για νοσοκομειο.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!!!!

Χρύσα κάνε πρόβα για να είσαι έτοιμη και για το δεύτερο παιδάκι!!! πως σου φαίνεται με δύο παιδιά στο σπίτι??? αν και δεν έμεινε πολλές μέρες...

Γενικά είναι όλα μια χαρα.Το μόνο μου θεμα είναι το βραδυ που ο γιος μου εχει μαθει να του διαβαζω και μετα να καθομαι λίγο διπλα του αλλα εγω ταυτοχρονα πρεπει να κοιμησω την μικρη.Εκει είναι ενα θεμα και δυστυχως ο αντρας μου δεν βοηθαει καθόλου σε αυτο το κομματι!

Οσο για το δευτερο το βλέπω, τωρα τελευταια ,ακόμη πιο δυσκολο,γιατί συνειδητοποιω πως πρεπει να ριξω πολύ τα στανταρ μου ,μιας και ο αντρας μου δεν βοηθαει και εγω δεν θελω καθόλου.

Θα σου πω την αλλη εβδομαδα που θα την κρατησω περισσότερο....:rolleyes:


eTeNp3.pngeTeNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Του άντρα μου δεν του άρεσαν τα σκουφιά μου !!! χαχαχααχα δεν περίμενα να του αρέσουν κιόλας :P μου λέει ότι η φούντα στο μπέζ σκουφί δεν είναι ωραία και να το φοράω όταν είμαι μόνη μου και όχι με αυτόν!!!! χαχαχααχ τα λέω και γελάω..... του είπα ότι θα έρθω να σας τα γράψω και μου είπε να σας πω ότι είναι σαν "την φούντα του τσολιά" :P :p :P

!

Ποιού τσολιά. Αυτού στο σύνταγμα;;; Του φύλακα του Αγνωστου Στρατιώτη;;;;. ΕΕεεεεεε τότε.... τιμή του και καμάρι του να έχει τέτοια γυναίκα βρεεεεε!!!!!!!!!!!!!!!!

Φόρα κοπέλα μου τα σκουφάκια σου που είναι πάρα πολύ ωραία!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είναι όλα μια χαρα.Το μόνο μου θεμα είναι το βραδυ που ο γιος μου εχει μαθει να του διαβαζω και μετα να καθομαι λίγο διπλα του αλλα εγω ταυτοχρονα πρεπει να κοιμησω την μικρη.Εκει είναι ενα θεμα και δυστυχως ο αντρας μου δεν βοηθαει καθόλου σε αυτο το κομματι!

Οσο για το δευτερο το βλέπω, τωρα τελευταια ,ακόμη πιο δυσκολο,γιατί συνειδητοποιω πως πρεπει να ριξω πολύ τα στανταρ μου ,μιας και ο αντρας μου δεν βοηθαει και εγω δεν θελω καθόλου.

Θα σου πω την αλλη εβδομαδα που θα την κρατησω περισσότερο....:rolleyes:

χρυσα μου ποτε δεν θα υπαρχουν ιδανικες συνθηκες για 2ο παιδακι, καντο με το καλο κ ολα θα ερθουν. στο λεω εγω που ενω θελω 2ο ειμαι σιγουρη πως θα εχω θεματα κ στο σπιτι αλλα κ στο μαγαζι που δεν θα μπορω να πηγαινω.

αχχχχχχχχχ ειμαι πολυ αγχωμενη με την δουλεια, ολο προβληματα.....:?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορούλες μου!

Βροχερή μέρα η σημερινή!

Ευτυχώς, έρχεται η κολλητή μου να πιούμε καφεδάκι και να της φτιάξω τα χεράκια οπότε θα είναι ένα όμορφο πρωινό!

Θα τα πούμε μετά κορούλες μου, θα σας σχολιάσω μόλις φύγει!

Σας φιλώ και σας καλημερίζω όλες!

τι ωραια! καλα να περασετε!!!

Link to comment
Share on other sites

Πήγα λαική και γύρισα....θα πάω να μαγειρέψω μπριάμ για να έχουμε και αύριο που θα πάμε στο χωριό για σκ!

Δεν κάνω τίποτα άλλο μετά, βαριέμαι οικτρά σήμερα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


προχθες ξεκινησα να σας λεω οτι ξεχωριζα πραγματακια για τον συλλογο ΑΓΚΑΛΙΑ κ τα πηγα χθες. εκανα "αιτηση" για αναδοχη νονα.θελουμε να βαφτισουμε ενα κοριτσακι με τις αδερφες μου να βγαλουμε το ονομα της μαμας μου.

ο συλλογος εχει παει πολυ προσφατα σε νεο κτηριο στην Λ.ΑΘΗΝΩΝ ΚΟΛΩΝΟΣ (απεναντι απο τον Σαρακακη) κ εχουν πολυ ξεπακεταρισμα κ στησιμο ακομα. το λεω γιατι χρειαζονται εθελοντες εγω δυστυχως δεν εχω χρονο αλλα το γραφω εδω μηπως καποια κοπελα θελει κ μπορει.

βαζω κ το σαιτ. http://www.unborn.gr/

σας αφηνω παω να εκετελεσω την παραγγελια κ φευγω για νοσοκομειο.

ο σύλλογος ΑΓΚΑΛΙΑ κάνει πολύ καλή δουλειά και βοηθάει πολύ κόσμο....εμείς δίνουμε εκεί πολλά ρούχα και παιχνίδια απο τα swap που κάνουμε!

Link to comment
Share on other sites

Γιωτάκι, μόνο στις ταινίες μου αρέσει το τρέξιμο, ως άθληση. Το βαριέμαι και με κουράζει όσο τίποτα... :?

Το περπάτημα λατρεύω και περπατάω πάρα πολύ αλλά θα ήθελα να κάνω και κάτι άλλο.... ίδωμεν.

Μακάρι να το ξαναρχίσεις εσύ πάντως! :D

Ειρήνη κι εμείς χρήματα για γυμναστήριο δεν έχουμε, η Δημητρα άρχισε ρυθμική γυμναστική και δίπλα στο γυμναστήριό της έχει ανοιχτό στάδιο όπου, μαζί με άλλες μαμάδες, περιμένοντας να τελειώσουν τα βλαστάρια μας τη ρυθμική, έκανα κι εγώ περπάτημα - τζόγκινγκ:). Ήταν πολύ ωραία γιατί είχα και λίγη παρέα!:) Με το που μίκρυνε όμως η μέρα ανακαλύψαμε όλοι ότι το στάδιο για οικονομία δεν φωτίζεται πια και το εγκαταλείψαμε..:(

Έχω όμως ένα βιβλίο να σου προτείνω, και το προτείνω σε όλες, αν σας αρέσει το pilates: μου το πήρε πέρυσι δώρο ο αντρούλης μου και είναι το pilates της Αλύσια Ουνγκάρο, όπου παρουσιάζει τη μέθοδο και έχει τρεις διαφορετικές περιπτώσεις με τρία προτεινόμενα προγράμματα (άνω μέρος, κάτω μέρος σώματος και ευλιγισία και σωστή στάση).

Έχει σελίδες όπου φαίνονται αναλυτικά μια μια αλλά και περιληπτικά όλες οι ασκήσεις του κάθε προγράμματος, σε βάζει σιγά-σιγά στη λογική του, προσθέτοντας κάθε δύο εβδομάδες μερικές επιπλέον ασκήσεις. Και έχει και στο τέλος κάποιες ασκήσεις (που τις βλέπεις πάλι όλες μαζί) με προγράμματα των 5 λεπτών :), για όσες δεν έχουν χρόνο να κάνουν πρόγραμμα.

Αυτή τη στιγμή ακολουθώ το πρόγραμμα "ευλιγισία και σωστή στάση" και ξεπιάστηκα από την πρώτη μέρα :D και είναι η μοναδική φορά που καταφέρνω και κάνω μόνη μου γυμναστική χωρίς γυμναστήριο, παρά την έλλειψη αυτοκυριαρχίας και υπομονής που με διακρίνει :rolleyes:

Το κόλπο είναι ότι κάνω γυμναστική πρωί πρωί πριν ξυπνήσουν οι άλλοι, πριν φτιάξω καφέ/πρωϊνό. Έχω το στρωματάκι και το βιβλίο στο χαλί του καθιστικού από την προηγούμενη νύχτα έτοιμα και 7 π.μ. ξεκινάω :-)

Πρέπει όμως να πω πως βοηθάει πολύ το βιβλίο αυτό, αν έχεις ήδη κάνει κάποια μαθήματα πιλάτες με καλό γυμναστή ή αν έστω έχεις παρακολουθήσει βιντεάκια.

http://www.greekbooks.gr/books/eleftheros-hronos-/athlitismos/pilates-1.product#productdescription


sACYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γενικά είναι όλα μια χαρα.Το μόνο μου θεμα είναι το βραδυ που ο γιος μου εχει μαθει να του διαβαζω και μετα να καθομαι λίγο διπλα του αλλα εγω ταυτοχρονα πρεπει να κοιμησω την μικρη.Εκει είναι ενα θεμα και δυστυχως ο αντρας μου δεν βοηθαει καθόλου σε αυτο το κομματι!

Οσο για το δευτερο το βλέπω, τωρα τελευταια ,ακόμη πιο δυσκολο,γιατί συνειδητοποιω πως πρεπει να ριξω πολύ τα στανταρ μου ,μιας και ο αντρας μου δεν βοηθαει και εγω δεν θελω καθόλου.

Θα σου πω την αλλη εβδομαδα που θα την κρατησω περισσότερο....:rolleyes:

Χρύσα μου και εμένα δεν με βοηθούσε, πάλευα με δύο παιδιά.....αλλά όλα θέλουν σύστημα.....τα έφερνα έτσι τα πράγματα που να μπορώ να τις κουμαντάρω και τις δύο.....εντάξει βέβαια πάντα υπήρχαν στιγμές αγανάκτησης, νεύρων και περισσότερης κούρασης! αλλά τώρα που σκέφτομαι πίσω....σε ότι αφορά τον ύπνο τις είχα κουμαντάρει καλά!

Link to comment
Share on other sites

Πήγα λαική και γύρισα....θα πάω να μαγειρέψω μπριάμ για να έχουμε και αύριο που θα πάμε στο χωριό για σκ!

Δεν κάνω τίποτα άλλο μετά, βαριέμαι οικτρά σήμερα!!

α τι ωραια! που ειναι το χωριο σας? πολυ θα ηθελα να ηταν κοντα κ το χωριο του αντρα μου, θα ξεφευγαμε λιγο....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κουκλες.Κοριτσια ευχαριστω πολυ για τις συνταγες,την πιτα θα την παμε 21/01 οποτε θα δοκιμασω και τις δυο και θα δω(θα πεσει πολυ γλυκο στο σπιτι).Μumsofia θα χρειαστω τη βοηθειασου για το γουρι γιατι το δωρακι για οποιον κερδισει το φλουρι θα ειναι μαλλον ενα γουρακι,δεν το εχουμε αποφασισει ακομα.My billy πολυ γλυκια κινηση αυτο με την αναδοχη,τον συλλογο αγκαλια δεν τον ειχα ακουσει θα δω το link.Yotou μην αγχνωνεσαι με την δουλεια(ευκολο να το λες δυσκολο στη πραξη) αλλα στο λεει η καμμενη απο το αγχος.Χρυσα81 ευχομαι καλη προσαρμογη με τη μικρουλα φιλοξενουμενη σας.Mamvasia τα σκουφακια απλα τελεια.Φιλακια πολλα σε ολες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...