Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

EASY LIVING {Ειρήνη}


Ειρήνη

Recommended Posts

Κι εγώ ρε κορίτσια βάζω τα λάδια μου και το αλεύρι, κάτω από το νεροχύτη μου . Κι η μαμά μου κι η πεθερούλα μου το ίδιο κάνουν με τα λάδια . Τόσα χρόνια νοικοκυρές είναι αυτές λέτε να μην ξέρουν???? Τι ακριβώς είναι η μέντα και τι κάνει στα τρόφιμα και δεν είναι βρώσιμα?

όταν λέω "παίρνουν μέντα", αργκό, εννοώ ότι επιδρά αρνητικά κ επέρχεται όσμωση στα τρόφιμα, σκεύη, από την υδραυλική εγκατάσταση της αποχέτευσης, που υπάρχει στο ντουλάπι του νεροχύτη.

σκέψου γιατί δεν βγάζουν συρτάρια ή ράφια στα ντουλάπια της κουζίνας, σε καμιά έκθεση επίπλου, σε καμιά κουζίνα εστιατορίου, σπιτιού.

η πεθερά μου το γνωρίζει κ δεν βάζει παρά μόνο απορρυπαντικά.

η μάνα μου βάζει κ λάδια κ πατάτες, κρεμμύδια, κ ας της το έχω πει.

η πεθερά μου το γνωρίζει επειδή το έχει διαβάσει.

η μαμά μου αρνείται να ξεβολευτεί.

επιλογές είναι αυτές.

εγώ κ η αδερφή μου αυτά τα προσέχουμε.

και εγω δεν εχω σκευη, μονο απορρυπαντικα και το σκουπακι, εχω μπριζα και το εχω εκει μεσα, δεν θελω να βλεπω σκουπακια πανω σε παγκους!

το λαδι το εχω διπλα, σε αλλο ντουλαπι.

εύγε.

Φτου! Και είχα ηρεμίσει με τις πατάτες που τις βάζω εδώ και χρόνια εκεί... μου άνοιξες νέες δουλειές τώρα..... φτου!!! :lol: :lol:

Ειρήνη μου, όπως έχεις έξω στη βεράντα τα καλαθάκια με τα άλλα, έτσι μπορείς να βάλεις κ τις πατάτες. δεν είναι μεγάλη αλλαγή.

Φίλες μου,

Μην ξεχνάτε 2 από τα αντικείμενα που βρίθουν μικροβίων.

Τα κλειδιά μας και τα κοντρόλ! Και είναι και αντικείμενα που τα πιάτουν και τα μικρά μας... {ειδικά τα κοντρόλ της τηλεόρασης}! Διάβαζα σε μία έκθεση πως μαζί με το κινητό μας είναι το top 3 μικροβίων! :D

Μην τα αμελείτε! Εγώ, μία στο τόσο, τα περνάω με βαμβάκι βουτηγμένο στο οινόπνευμα και τα καθαρίζω....! {το ξέρω πως δεν είμαι και πολύ καλά!!! :lol: }

δίκιο έχεις. σήμερα θα καθαρίσω τα τηλεκοντρόλ με οινόπνευμα.

λοιπον να πω και εγω τον πονο μου

εχω τεραστιο θεμα με τις ντουλαπες που ειναι μονιμος ενα χαος με τα απλυτα που ειναι μονιμος ενα βουνο και με τα ασιδερωτα που επισης ειναι μονομος ενα βουνο τι να κανω βρε παιδια βοηθηστε με σας παρακαλω τι κανω λαθος εχω τρεις κουβαδες αυτι τι στιγμη απλυτα και τρεις ασιδερωτα μονο που τα βλεπω παθαινω κατι και με τις ντουλαπες τι κανω λαθος και συνεχεια ειναι χαλια??βοηθεια πλιζζζζζζζζζ

ξεκίνα με ένα καλό ατμοσίδερο. μεγάλη υπόθεση. κερδίζεις χρόνο.

όταν μαζεύεις απλωμένα ρούχα αφιέρωσε 20 λεπτά σε σιδέρωμα. μην αφήνεις πάνω από 2 μέρες ασιδέρωτα, γιατί δεν θα δεις ποτέ το καλάθι των ασιδέρωτων άδειο!

όσο πιο νωρίς σιδερωθούν τόσο πιο εύκολα σιδερώνονται.

να βάλεις κ τον σύζυγο στο τριπάκι να σε βοηθήσει, τουλάχιστον με το να σου διπλώνει τα ασιδέρωτα ανά κατηγορία. έτσι θα ξεμπερδεύεις πιο γρήγορα στο σίδερο.

κ αν θέλει να σου τα βάζει στη θέση τους, όταν τα σιδερώνεις.

λίγη μουσική την ώρα που σιδερώνεις βοηθάει το κλίμα.

συνήθως όσο σιδερώνω το παιδί μου ζουζουνίζει στα πόδια μου. αν έχεις μουσική τραγουδάτε κ παρέα!

ο άντρας μου βάζει πλυντήρια, απλώνει, μαζεύει κ μου τα διπλώνει από την καλή. έτσι το σιδέρωμα είναι άνετο.

όταν καίγομαι από δουλειές, μου σιδερώνει τις πετσέτες, τις φόρμες, πυτζάμες, εύκολα ρούχα της κόρης μας.

δεν μειώνεται ο ανδρισμός του. αντίθετα τον ερωτεύομαι περισσότερο.

1ο ράφι…αναψυκτικά, μπύρες και γάλατα

2ο ράφι…τυριά, γιαούρτια, βούτυρα

3ο ράφι…οτιδήποτε άλλο χρειάζεται ψυγείο…αλλαντικά

4ο ράφι…περισσευούμενα φαγητά…ταπεράκια από μαμά/πεθερά...

αχ, εσύ είσαι ξαδέρφη μου!

1ο συρτάρι...λαχανικά προς άμεση κατανάλωση και μυρωδικά σε μικρές ποσότητες

2ο συρτάρι…λαχανικά/σαλατικά

3ο συρτάρι…φρούτα

Οπότε με μία ματιά ξέρω τι μου λείπει και τι χρειάζομαι….αυτό με έχει βολέψει και το ακολουθώ σε γενικές γραμμές…καθώς υπάρχουν πάντα και περιπτώσεις που χώνω πράγματα όπου βρω…αλλά 1 - 2 ημέρες μετά…επανέρχομαι...

άψογη!:o:)

πότε θα καθαρίσω το ψυγείο μου κ θα το βάλω σε τάξη!;)

κ πότε θα τελειώσουν τα τρόφιμα από την κατάψυξη να την καθαρίσω!!!!:confused:

σήμερα θέλω να βάλω σκούπα κ να καθαρίσω τα μπάνια. κ να μαγειρέψω του άντρα μου μπριζόλες.

χθες μέλωσα τα μελομακάρονα κ σιδερωσα, αφού έπλυνα τα πάντα όλα στο νεροχύτη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 53,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ειρήνη

    10846

  • YOTOU

    4856

  • χρυσα81

    3863

  • mamavasia

    3157

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μην ξεχνάτε επίσης το βουρτσάκι του μπάνιου !

πονεμένη υπόθεση... παλιά το άφηνα κ το άφηνα κ μετά αγόραζα κ ξανααγόραζα πιγκάλ! ήμουν τεμπέλα!

μέχρι που το πήρα απόφαση κ το καθαρίζω συχνά με καυτό νερό, χλωρίνη παχύρρευστη κ άζαξ λεβάντας. αυτή η μίξη του δίνει άλλη καθαριότητα, από το να το καθάριζα διαδοχικά με τα δύο, σαν να βράζει!

αφού τα καθαρίσω δοχείο κ βούρτσα, στο δοχείο βάζω ελάχιστο νερό με σταγόνες χλωρίνης κ λεβάντας να υπάρχει μέχρι την επόμενη καθαριότητα για συνεχή απολύμανση.

Εγώ, προκειμένου να το διατηρώ καθαρό, μια φορά την εβδομάδα πλένω πολύ καλά με ζεστό/καυτό νερό και πράσινο σαπούνι το κουβαδάκι του κι έπειτα ρίχνω πάλι ζεστό νερό + λίγο azax chloron με άρωμα λεμόνι/λεβάντα -ή τέλος πάντων ότι καθαριστικό χρησιμοποιεί η καθεμία- κι έτσι πάντοτε και διατηρείται λευκό και μοσχομυρίζει και απολυμαίνεται ...

Για τις βούρτσες/χτένες επίσης, είχε γράψει η Ειρήνη (μας) στο παλιό θέμα και το συρτάρι του πλυντηρίου να το καθαρίζουμε για να μην μαζεύει υπολείμματα από τις σκόνες... μια στο τόσο επίσης (κάθε 2-3 μήνες) καλό είναι να κάνουμε μια πλύση στο πυντήριο ρούχων μόνο με σόδα ! Διατηρούνται έτσι καθαρά τα σωθικά του...

Είμαι τρελή για δέσιμο... το ξέρω !

τις βούρτσες μου-χτένες έχω πολύ καιρό να τις πλύνω...:oops: εκτός από ζεστό νερό τί άλλο βάζετε;

τη θήκη του πλυντηρίου ρούχων την καθαρίζει ο άντρας μου. εγώ ούτε μία φορά.

επίσης το πλυντήριο πιάτων το καθαρίζει ο αγαπούλης τακτικά.

έχω άντρα νοικοκύρη!;)

σόδα μαγειρέματος μόνο στο πλυντήριο; τί πόσότητα κάντυ μου;

Link to comment
Share on other sites

ξεκίνα με ένα καλό ατμοσίδερο. μεγάλη υπόθεση. κερδίζεις χρόνο.

όταν μαζεύεις απλωμένα ρούχα αφιέρωσε 20 λεπτά σε σιδέρωμα. μην αφήνεις πάνω από 2 μέρες ασιδέρωτα, γιατί δεν θα δεις ποτέ το καλάθι των ασιδέρωτων άδειο!

όσο πιο νωρίς σιδερωθούν τόσο πιο εύκολα σιδερώνονται.

να βάλεις κ τον σύζυγο στο τριπάκι να σε βοηθήσει, τουλάχιστον με το να σου διπλώνει τα ασιδέρωτα ανά κατηγορία. έτσι θα ξεμπερδεύεις πιο γρήγορα στο σίδερο.

κ αν θέλει να σου τα βάζει στη θέση τους, όταν τα σιδερώνεις.

λίγη μουσική την ώρα που σιδερώνεις βοηθάει το κλίμα.

συνήθως όσο σιδερώνω το παιδί μου ζουζουνίζει στα πόδια μου. αν έχεις μουσική τραγουδάτε κ παρέα!

ο άντρας μου βάζει πλυντήρια, απλώνει, μαζεύει κ μου τα διπλώνει από την καλή. έτσι το σιδέρωμα είναι άνετο.

όταν καίγομαι από δουλειές, μου σιδερώνει τις πετσέτες, τις φόρμες, πυτζάμες, εύκολα ρούχα της κόρης μας.

δεν μειώνεται ο ανδρισμός του. αντίθετα τον ερωτεύομαι περισσότερο.

και μενα με βοηθαει τις κυριακες αν κανω δουλειες γιατι συνηθως το αποφευγω θελω να την αφιερωνω στον αντρα μου και το παιδι μου ομως τις υπολοιπες δευτ εως σαββ. φευγει 6-6,30 το πρωι και γυρναει 9-10 το βραδυ οποτε δε γινετε να κανει τιποτα γιατι εγω εκεινη την ωρα εχω τελειωσει οτι κανω για να τον βλεπω και λιγο:D:D

εχω πολυ καλο σιδερο που σιδερωνει τελεια τις φιλιπς με 180 γραμ. ατμο το απλο γιατι ειχα συστημα και μου την εδινε στα νευρα το θεμα ειναι να το παρω αποφαση


nMaNp2.png

yOE0p2.png?aOUQWlor

HE2yp3.png?8NnbFruI

Link to comment
Share on other sites

ειρηνη μαςςςςςςςςςςςςςςςςςς επιτελους ποσο πολυ χαρηκα που ειδα το μηνυμα σου

καλοριζικο το καινουργιο θεματακι και sosss χρειαζομαι επειγοντος βοηθεια

επανερχομαο γιατι κλαιει ο μικρος

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ!!! :) :)

Καλώς την!!! Καλώς όρισες καλώς σε βρήκα!!! Τι κάνεις βρε κοριτσάκι μου? Ελπίζω να είσαι καλά. Μην ανησυχείς... μείνε μαζί μας και θα σε βάλουμε άμεσα στο κλίμα!!! :lol:


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα!

Τι κάνετε?

Κι εγώ βάζω χλωρίνη λίγη στη θήκη του πιγκάλ, το οποίο όμως δεν καθαρίζω συχνά:oops: Θα το ξεκινήσω όμως.

Ένα άλλο πρόβλημα που μου θύμησε η κάντυ κάντυ είναι η θήκη απορρυπαντικού του πλυντηρίου. Την οποία καθαρίζωμεν συχνά, αλλά εξίσου συχνά γεμίζει μούχλα:-( Σας έχει συμβεί?τι κάνετε εσεείς? Κι είναι και καλή μάρκα aeg.

Κι εμένα με ενδιαφέρει τι ποσότητα βάζεις σόδα στο πλυντήριο να πλυθεί μόνο του και κάθε πότε το κάνεις.


Wktmp2.png

qIogp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον να πω και εγω τον πονο μου

εχω τεραστιο θεμα με τις ντουλαπες που ειναι μονιμος ενα χαος με τα απλυτα που ειναι μονιμος ενα βουνο και με τα ασιδερωτα που επισης ειναι μονομος ενα βουνο τι να κανω βρε παιδια βοηθηστε με σας παρακαλω τι κανω λαθος εχω τρεις κουβαδες αυτι τι στιγμη απλυτα και τρεις ασιδερωτα μονο που τα βλεπω παθαινω κατι και με τις ντουλαπες τι κανω λαθος και συνεχεια ειναι χαλια??βοηθεια πλιζζζζζζζζζ

Χαλάρωσε... μην αγχώνεσαι για το σπίτι! Τραβάμε όλοι καθημερινά μεγάλο ζόρι με όλα αυτά που μας τριγυρίζουν δεν χρειάζεσαι και extra άγχος για τις παλιο-ντουλάπες! Θα το δούμε, θα οργανωθείς και σιγά-σιγά θα βρεις και συ τον "τρόπο" σου :) .

Αρχικά να σε ρωτήσω το εξής:

Οι ντουλάπες γιατί είναι χαοτικές? Έχεις υπερβολικά πολλά πράγματα? Χρειάζεσαι ξεσκαρτάρισμα? Δεν έχεις πολλές ντουλάπες? Τι ακριβώς?

Για γράψε μου για να τα δούμε ένα - ένα... ;)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

να γραψω τι κανω για να καθαριζω το τζακι μου?

-εχουμε στην βεραντα ενα μεταλικο κουτι ΜΕ καπακι, βασικο αυτο, για να μαζευουμε την σταχτη. Ετσι και αναμενα να ειναι τα καρβουνα δεν μας νοιαζει:rolleyes:

-εχουμε παρει κουβαδακι για τα εργαλεια του τζακιου (τσιμπιδα, μασια, φτυαρακι) και ετσι δεν λερωνεται το χαλι.

-εχουμε στρωσει ενα δερματινο χαλι μπροστα και ετσι δεν μας φοβιζει να πεσει κανα καρβουνακι.

-το τζακι μας εχει πορτα με τζαμι το οποιο καθαριζω απο μεσα με ζεστο νερο και σαπουνι και την ξυστρα απο τις κεραμικες εστιες. Στο τελος περναω με αζαχ και λαμπει.

-καθε τελος της σεζον περναμε ολο το τζακι εσωτερικα με ελαιολαδο με ενα πινελακι, ετσι γυαλιζει και μαζευει και ολη την σκονη.

Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να βαζετε την θηκη σε λεκανη με ζεστο νερο, σοδα και ξυδι και το αφηνεται να μαλακωνει, φευγει ετσι η μουχλα.

το πιγκαλ το αφηνω και εγω μεσα σε λιγη χλωρινη και το καθαριζω κατω απο τρεχουμενο νερο καθε φορα που κανω το μπανιο.

Επισης μια φορα στο τοσο βαζω και την σφουγγαριστρα μεσα σε νερο ακι χλωρινη και την αφηνω ενα ολοκληρο βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε επίσης το βουρτσάκι του μπάνιου !

Εγώ, προκειμένου να το διατηρώ καθαρό, μια φορά την εβδομάδα πλένω πολύ καλά με ζεστό/καυτό νερό και πράσινο σαπούνι το κουβαδάκι του κι έπειτα ρίχνω πάλι ζεστό νερό + λίγο azax chloron με άρωμα λεμόνι/λεβάντα -ή τέλος πάντων ότι καθαριστικό χρησιμοποιεί η καθεμία- κι έτσι πάντοτε και διατηρείται λευκό και μοσχομυρίζει και απολυμαίνεται ...

Έτσι κινούμαι και γω. Το βουρτσάκι το πλένω μία φορά την εβδομάδα με ζεστό νερό και στο κουβαδάκι του ρίχνω χλωρίνη. Δεν χρειάζεται τίποτα περισσότερο που να σας αγχώνει! :)

Για τις βούρτσες/χτένες επίσης, είχε γράψει η Ειρήνη (μας) στο παλιό θέμα και το συρτάρι του πλυντηρίου να το καθαρίζουμε για να μην μαζεύει υπολείμματα από τις σκόνες... μια στο τόσο επίσης (κάθε 2-3 μήνες) καλό είναι να κάνουμε μια πλύση στο πυντήριο ρούχων μόνο με σόδα ! Διατηρούνται έτσι καθαρά τα σωθικά του...

Είμαι τρελή για δέσιμο... το ξέρω !

Και πολύ καλά κάνεις!!! :lol:

Για τις βούρτες μας θα γράψω άμεσα ξεχωριστό θέμα. Το χω στη λίστα μου αλλά είπαμε... χωρίς άγχος!!! ;)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


όταν λέω "παίρνουν μέντα", αργκό, εννοώ ότι επιδρά αρνητικά κ επέρχεται όσμωση στα τρόφιμα, σκεύη, από την υδραυλική εγκατάσταση της αποχέτευσης, που υπάρχει στο ντουλάπι του νεροχύτη.

σκέψου γιατί δεν βγάζουν συρτάρια ή ράφια στα ντουλάπια της κουζίνας, σε καμιά έκθεση επίπλου, σε καμιά κουζίνα εστιατορίου, σπιτιού.

η πεθερά μου το γνωρίζει κ δεν βάζει παρά μόνο απορρυπαντικά.

η μάνα μου βάζει κ λάδια κ πατάτες, κρεμμύδια, κ ας της το έχω πει.

η πεθερά μου το γνωρίζει επειδή το έχει διαβάσει.

η μαμά μου αρνείται να ξεβολευτεί.

επιλογές είναι αυτές.

εγώ κ η αδερφή μου αυτά τα προσέχουμε.

Ειρήνη μου, όπως έχεις έξω στη βεράντα τα καλαθάκια με τα άλλα, έτσι μπορείς να βάλεις κ τις πατάτες. δεν είναι μεγάλη αλλαγή.

δίκιο έχεις. σήμερα θα καθαρίσω τα τηλεκοντρόλ με οινόπνευμα.

1) Ευχαριστούμε για την ενημέρωση κοριτσάκι. Να σου πω, θα το πω στον αδερφό μου (άσχετο, είναι πυρηνικός φυσικός αλλά πολύ σχετικός με τη χημεία) και αν με διαφωτίσει περισσότερο, θα σας ενημερώσω για να ξέρουμε όλες :) .

2) Δεν με βολεύει. Το έκανα παλιά και μου πρασίνιζαν. Και μου πρασίνιζαν σύντομα γιατί όπως είπα ψωνίζω συχνά και μικρές ποσότητες για να διατηρούνται σε καλή ποιότητα αλλά και πάλι... :( . Οπότε θα το διατηρήσω όπως έχει γιατί έχω βρει τον "τρόπο" μου και βολεύομαι αλλά και ποτέ δεν έχω παρατηρήσει τίποτα περίεργο σε γεύση.

3) Ναι... μία στο τόσο, φίλη μου, καλό είναι να καθαρίζουμε επιφάνεια κινητού, τηλεκοντρόλ και τα κλειδιά μας. Αντικείμενα που βρίθουν από μικρόβια και δεν τα "πιάνει" το μάτι μας! :)

Πολλά φιλάκια! :)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

τις βούρτσες μου-χτένες έχω πολύ καιρό να τις πλύνω...:oops: εκτός από ζεστό νερό τί άλλο βάζετε;

Δεν πειράζει! Υπάρχουν αντικείμενα που δεν τα "πιάνει" το μάτι μας και δεν πάει καν το μυαλό μας πως πρέπει να καθαρίζονται! Σιγά το πράγμα!!! Γι' αυτό είμαι εγώ εδώ!! :lol: Για να σας... πρήζω!!! :lo:

Λοιπόν:

Είναι γνωστή η τρέλα μου… Για να δικαιολογήσω την φήμη μου λοιπόν… κατήργησα τις βούρτσες…! Μου την έδινε που έπιαναν χώρο… που μάζευαν τρίχες… που η όψη τους γινόταν «κάπως» μετά από λίγο καιρό… :(

Για μένα λοιπόν, την κατήργησα! Πήρα μία χτένα με αραιά δόντια (ακριβώς όπως αυτή της φωτογραφίας) , η οποία και καλό κάνει στα μαλλιά μου (δεν σπάνε, δεν φριζάρουν κλπ.) και πιάνει ελάχιστο χώρο στο ντουλάπι μου στο μπάνιο, αφού την βάζω όρθια, κολλημένη στην άκρη του ντουλαπιού… άρα μιλάμε για 1 εκατοστό χώρο.

xtenisma.jpg

Για τον άντρα μου και τον Ανδρέα μου, κράτησα από μία βούρτσα στον καθένα αλλά τις άλλαξα με το μικρό μέγεθος (ώστε να πιάνουν λιγότερο χώρο) και τις έχω στο ποτηράκι του μπάνιου (που ήταν ήδη τοποθετημένο στο μπάνιο μας όταν αγοράσαμε το σπίτι), μόνο οι 2 βούρτες τους εκεί, χωρίς τίποτα άλλο μέσα. Έτσι είναι και εύχρηστες και δεν πιάνουν χώρο (γιατί δεν με βόλευαν μέσα σε τσαντάκια, κουτάκια κλπ., αλλά ούτε και τους άντρες μου που θα τις άφηναν οπουδήποτε αρκεί να μην τις ξαναβάλουν στην θέση τους!!!) αλλά και τις έχω συνέχεια στο οπτικό μου πεδίο ώστε μία στο τόσο να θυμάμαι τις βυθίζω σε ζεστό νερό με λίγο σαμπουάν για να τις διατηρώ καθαρές.

Δεν χρειάζεται τίποτα περισσότερο για χτένες / βούρτες κλπ.. τις βυθίζουμε ανάποδα για λίγη ώρα σε ένα "ποτήρι" {εγώ έχω στην αποθήκη μου μία κούπα που την έχω για τέτοιες δουλειές} με ζεστό νεράκι και λίγο σαμπουάν. Μοσχομυρίζουν, καθαρίζουν και η όψη τους λάμπει! :)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα!

Τι κάνετε?

Ένα άλλο πρόβλημα που μου θύμησε η κάντυ κάντυ είναι η θήκη απορρυπαντικού του πλυντηρίου. Την οποία καθαρίζωμεν συχνά, αλλά εξίσου συχνά γεμίζει μούχλα:-( Σας έχει συμβεί?τι κάνετε εσεείς? Κι είναι και καλή μάρκα aeg.

Καλημέρα κοριτσάκι μου!

Μην ανησυχείς... όλες μας τους ίδιους προβληματισμούς έχουμε!

Όντως μαυρίζει.. μαυρίζει πολύ και μου δίνει στα νεύρα!!

Δεν κάνω κάτι "τρελό" μη φανταστείς. Απλά και μόνο γιατί πιστεύω πως για το συγκεκριμένο δεν αξίζει να χαλάω περισσότερο χρόνο από όσο του αξίζει!

Αρχικά, το βάζω κάτω από την βρύση και αφήνω να τρέξει νερό επάνω του με πολύ πίεση! Πολύ όμως! Έτσι βγαίνουν τα πιο εύκολα κομμάτια και πιστέψτε με.... ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΠΟΛΛΑ! Μετά το βουτάω σε καυτό νερό με χλωρίνη και το αφήνω. Το πλένω αργότερα με σφουγγάρι και στα σημεία που το σφουγγάρι δεν μπορεί να εισχωρήσει (... είμαι ψώνιο... ξέρω!!! ) έχω μια παλιά, χρησιμοποιημένη οδοντόβουρτσα που κάνει... θαύματα..!

Δεν αξίζει να ασχολείστε συχνά, μία στο τόσο αρκεί! ;)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

τις βούρτσες μου-χτένες έχω πολύ καιρό να τις πλύνω...:oops: εκτός από ζεστό νερό τί άλλο βάζετε;

...................

σόδα μαγειρέματος μόνο στο πλυντήριο; τί πόσότητα κάντυ μου;

Καλημέρα κι από μένα!

Τι κάνετε?

...

Ένα άλλο πρόβλημα που μου θύμησε η κάντυ κάντυ είναι η θήκη απορρυπαντικού του πλυντηρίου. Την οποία καθαρίζωμεν συχνά, αλλά εξίσου συχνά γεμίζει μούχλα:-( Σας έχει συμβεί?τι κάνετε εσεείς? Κι είναι και καλή μάρκα aeg.

Κι εμένα με ενδιαφέρει τι ποσότητα βάζεις σόδα στο πλυντήριο να πλυθεί μόνο του και κάθε πότε το κάνεις.

μπορειτε να βαζετε την θηκη σε λεκανη με ζεστο νερο, σοδα και ξυδι και το αφηνεται να μαλακωνει, φευγει ετσι η μουχλα.

το πιγκαλ το αφηνω και εγω μεσα σε λιγη χλωρινη και το καθαριζω κατω απο τρεχουμενο νερο καθε φορα που κανω το μπανιο.

Επισης μια φορα στο τοσο βαζω και την σφουγγαριστρα μεσα σε νερο ακι χλωρινη και την αφηνω ενα ολοκληρο βραδυ.

.... Μετά το βουτάω σε καυτό νερό με χλωρίνη και το αφήνω. Το πλένω αργότερα με σφουγγάρι και στα σημεία που το σφουγγάρι δεν μπορεί να εισχωρήσει (... είμαι ψώνιο... ξέρω!!! ) έχω μια παλιά, χρησιμοποιημένη οδοντόβουρτσα που κάνει... θαύματα..!

Δεν αξίζει να ασχολείστε συχνά, μία στο τόσο αρκεί! ;)

Πω πω βλέπω έχουμε μαζευτεί αρκετές "παλαβές" ε ????

Για τις βούρτσες ότι έγραψε και η Ειρήνη: ζεστό νεράκι με σαμπουάν αρκεί (μια νύχτα να τις αφήσετε να καθαρίσουν, μετά να στεγνώσουν και είστε ΟΚ)

Για την θήκη απορρυπαντικού του πλυντηρίου ότι βολεύει την καθεμία ... εγώ χρησιμοποιώ ζεστό νερό σε λεκάνη με λίγο αζαξ χλόρον το αφήνω να μουλιάσει και μετά καθαρίζω αν χρειαστεί με την παλιά οδοντόβουρτσα γι' αυτές τις δουλειές :wink: και γίνεται λαμπίκο ! Κι αυτό με την σόδα και το ξύδι πάντως πρέπει να κάνει δουλειά !

Για το πλύσιμο/καθάρισμα του πλυντηρίου μου το έχει πει τεχνικός και μεγάλος σε ηλικία μάλιστα. 3 φορές τον χρόνο αρκούν - με σκέτη σόδα στην θήκη του απορρυπαντικού περίπου 2 κ.σ.- ακόμη και στο γρήγορο πρόγραμμα !:wink:

Ένα ακόμη tip που κάνω (πάλι συμβουλή τεχνικού) πάντοτε στα λευκά προσθέτω περίπου 1 κ.σ. σόδα με το απορρυπαντικό... με αυτόν τον τρόπο και οικονομία κάνω -αφού δεν δίνω εξτρα χρήματα σε ταμπλέτες αλάτων που είναι ακριβές- και τα ρούχα ασπρίζουν πραγματικά !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...