Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Εγώ πάντως κορίτσια έκανα ένα τεστ πριν καμία ώρα αλλά είχα πιει νερό βέβαια και δεν ήταν πολύ σκουρα τα  ουρα και βγήκε πιο αχνη από χθες η γραμμή … και τσάμπα τώρα μπηκα σε αυτή τη διαδικασία . Θα κάνω ένα τη Παρασκευή κ ας γίνει ότι θέλει π θεός γιατί βαρέθηκα κ κουράζω κ εσάς τσάμπα που έχει η κάθε μια τις σκέψεις και τις έννοιες της … 

      Αχ αυτά τα τεστ!Τζάμπα στεναχώρια πήρες τώρα ρε συ..μπορεί να είναι όλα καλά και απλά λόγω του ότι είναι βράδυ,να έδειξε πιο αχνό.. Πότε εχεις χοριακη?Εγώ το πήρα απόφαση πάντως,δεν θα ξανακάνω τεστ πριν τη χοριακη,είχα σαλταρει τελείως! 

      Και φυσικά δεν κουράζεις καμία από εμάς,πάλι καλά που υπάρχει το φορουμ και συζητάμε ο,τι μας προβληματίζει 

EASY LIVING {Ειρήνη}


Ειρήνη

Recommended Posts

πολυ ωραιες συμβουλες και χρησιμοτατες!!!να σας πω και εγω μια:για να μην γεμιζει αλατα ο βραστηρας, ριξτε μεσα ενα κοχυλι. εγω το κανω και το αφηνω σε μονιμη βαση.μαζευει λιγοτερα αλατα. τωρα για να φυγουν τελειως βαζω λευκο ξιδι με λιγο νερο και αφηνω ολο το βραδυ. γενικα το φυδι το χρησιμοποιω πολυ. οταν καθαριζω παντζουρια ριχνω μεσα στο νερο-γυαλιζουνε και κρατανε περ/ρο καιρο καθαρα.

σημερα κιολας θα βαλω μια πλυση με σοδα και θα καθαρισω τηλεκοντρολ. επισης στις ντουλαπες μου επειδη δεν χρησιμοποιουνται ολες μεχρι κατω, εχω φτιαξει και προσαρμοσει ραφια, οποτε αυτοματως δημιουγειται επιπλεον αποθηκευτικος χωρος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 53,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ειρήνη

    10846

  • YOTOU

    4856

  • χρυσα81

    3863

  • mamavasia

    3157

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πω πω βλέπω έχουμε μαζευτεί αρκετές "παλαβές" ε ????

Για τις βούρτσες ότι έγραψε και η Ειρήνη: ζεστό νεράκι με σαμπουάν αρκεί (μια νύχτα να τις αφήσετε να καθαρίσουν, μετά να στεγνώσουν και είστε ΟΚ)

Για την θήκη απορρυπαντικού του πλυντηρίου ότι βολεύει την καθεμία ... εγώ χρησιμοποιώ ζεστό νερό σε λεκάνη με λίγο αζαξ χλόρον το αφήνω να μουλιάσει και μετά καθαρίζω αν χρειαστεί με την παλιά οδοντόβουρτσα γι' αυτές τις δουλειές :wink: και γίνεται λαμπίκο ! Κι αυτό με την σόδα και το ξύδι πάντως πρέπει να κάνει δουλειά ! !

Και συ οδοντόβουρτσα τέκνον μου????? :lol: Χαίρομαι που υπάρχουν και άλλες σαλταρισμένες σαν και μένα... Προτείνω ίδρυση σωματείου!!!!!!!!!!!!!! xaxaxaxa :lol: :lol:


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιες συμβουλες και χρησιμοτατες!!!να σας πω και εγω μια:για να μην γεμιζει αλατα ο βραστηρας, ριξτε μεσα ενα κοχυλι. εγω το κανω και το αφηνω σε μονιμη βαση.μαζευει λιγοτερα αλατα. τωρα για να φυγουν τελειως βαζω λευκο ξιδι με λιγο νερο και αφηνω ολο το βραδυ. γενικα το φυδι το χρησιμοποιω πολυ. οταν καθαριζω παντζουρια ριχνω μεσα στο νερο-γυαλιζουνε και κρατανε περ/ρο καιρο καθαρα.

σημερα κιολας θα βαλω μια πλυση με σοδα και θα καθαρισω τηλεκοντρολ. επισης στις ντουλαπες μου επειδη δεν χρησιμοποιουνται ολες μεχρι κατω, εχω φτιαξει και προσαρμοσει ραφια, οποτε αυτοματως δημιουγειται επιπλεον αποθηκευτικος χωρος.

Καλώς ήρθες και καλως μας βρήκες!!! :)

Τι τέλεια και κουφή ιδέα είναι αυτή με το... κοχύλι???!!!! Δεν το έχω ακούσει ποτέ ξανά!!! Περιέργο!!!! Αλλά για να λες οτι "δουλεύει" προφανώς και κάτι ξέρεις! Ευχαριστώ πολύ!!! :)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Επειδή λαμβάνω αρκετά προσωπικά μηνύματα από κοπέλες που αγχώνονται και μου λένε πως δεν το χουν με την οργάνωση να πω 2 πραγματάκια :)

Βασικά μην αγχώνεστε! Και όπως έχω ξαναπεί μην περιμένετε θαύματα. Όλα θα γίνουν αλλά και αν δεν γίνουν δεν θα τα βάψουμε μαύρα! Δεν θα είμαστε λιγότερο ευτυχισμένες αν το σπίτι δεν έχει ίχνος σκόνης έτσι δεν είναι?! Αυτό έλειπε!

Το μόνο που χρειάζεται είναι να βρει η κάθε μία το δικό της πρόγραμμα σπιτιού, αυτό που πηγαίνει στα δικά της δεδομένα / ανάγκες ώστε να είναι πιο ήρεμη, χωρίς εκνευρισμό και να μπορεί να χαίρεται και την ζωή και την οικογένειά της. Δείτε λοιπόν από όσα γράφουμε τι σας βολεύει και μόνο αυτά κρατήστε!!

Έχουμε ακόμα άπειρα θέματα να γράψουμε:

οργάνωση ντουλάπας...

οργάνωση ρούχων....

ρημαδο-τάπερ....

μπάνιο....

νεσεσέρ και καλυντικά...

τσάντες χειρός....

κουζινικά σκεύη...

οργάνωση μαγειρέματος....

παιδικές ντουλάπες....

ρημαδοσύρταρα....

και φυσικά να μιλήσουμε και λίγο για το πως θα κανακέψουμε τα... κουφάρια μας!!!! :lol: :lol:

... και τόσα άλλα που τώρα δεν θυμάμαι...:)

Όλα θα γίνουν.... :)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Και συ οδοντόβουρτσα τέκνον μου????? :lol: Χαίρομαι που υπάρχουν και άλλες σαλταρισμένες σαν και μένα... Προτείνω ίδρυση σωματείου!!!!!!!!!!!!!! xaxaxaxa :lol: :lol:

Αχ Ειρήνη,

Τί να πεις .... αυτά είναι "κουσούρια" από την μαμά μου... αυτή η οδοντόβουρτσα κάνει θαύματα στους αρμούς κυρίως... χι χι :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπορειτε να βαζετε την θηκη σε λεκανη με ζεστο νερο, σοδα και ξυδι και το αφηνεται να μαλακωνει, φευγει ετσι η μουχλα.

το πιγκαλ το αφηνω και εγω μεσα σε λιγη χλωρινη και το καθαριζω κατω απο τρεχουμενο νερο καθε φορα που κανω το μπανιο.

Επισης μια φορα στο τοσο βαζω και την σφουγγαριστρα μεσα σε νερο ακι χλωρινη και την αφηνω ενα ολοκληρο βραδυ.

πού την βάζεις κ γεμίζεις νερό με χλωρίνη; ωραία ιδέα! αλλά μόνο στο μπάνιο θα μπορούσε να χωρέσει. πού αλλού;:confused:

δεν μιλάς για το σφουγγαρόπανο, για τη σφουγγαρίστρα λες. ή το ίδιο λες;

τον κουβά κατάλαβα.

έχω μια τούφα ξανθιά από γεννησιμιού μου, δεν είναι εμφανής.;)

1) Ευχαριστούμε για την ενημέρωση κοριτσάκι. Να σου πω, θα το πω στον αδερφό μου (άσχετο, είναι πυρηνικός φυσικός αλλά πολύ σχετικός με τη χημεία) και αν με διαφωτίσει περισσότερο, θα σας ενημερώσω για να ξέρουμε όλες :) .

θα περιμένω την απάντησή του.

3) Ναι... μία στο τόσο, φίλη μου, καλό είναι να καθαρίζουμε επιφάνεια κινητού, τηλεκοντρόλ και τα κλειδιά μας. Αντικείμενα που βρίθουν από μικρόβια και δεν τα "πιάνει" το μάτι μας! :)

Πολλά φιλάκια! :)

μάκια!

Δεν πειράζει! Υπάρχουν αντικείμενα που δεν τα "πιάνει" το μάτι μας και δεν πάει καν το μυαλό μας πως πρέπει να καθαρίζονται! Σιγά το πράγμα!!! Γι' αυτό είμαι εγώ εδώ!! :lol: Για να σας... πρήζω!!! :lo:

δεν μας πρήζεις. μας πριζώνεις!:rolleyes::lol:

Λοιπόν:

Είναι γνωστή η τρέλα μου… Για να δικαιολογήσω την φήμη μου λοιπόν… κατήργησα τις βούρτσες…! Μου την έδινε που έπιαναν χώρο… που μάζευαν τρίχες… που η όψη τους γινόταν «κάπως» μετά από λίγο καιρό… :(

Για μένα λοιπόν, την κατήργησα! Πήρα μία χτένα με αραιά δόντια (ακριβώς όπως αυτή της φωτογραφίας) , η οποία και καλό κάνει στα μαλλιά μου (δεν σπάνε, δεν φριζάρουν κλπ.) και πιάνει ελάχιστο χώρο στο ντουλάπι μου στο μπάνιο, αφού την βάζω όρθια, κολλημένη στην άκρη του ντουλαπιού… άρα μιλάμε για 1 εκατοστό χώρο.

Για τον άντρα μου και τον Ανδρέα μου, κράτησα από μία βούρτσα στον καθένα αλλά τις άλλαξα με το μικρό μέγεθος (ώστε να πιάνουν λιγότερο χώρο) και τις έχω στο ποτηράκι του μπάνιου (που ήταν ήδη τοποθετημένο στο μπάνιο μας όταν αγοράσαμε το σπίτι), μόνο οι 2 βούρτες τους εκεί, χωρίς τίποτα άλλο μέσα. Έτσι είναι και εύχρηστες και δεν πιάνουν χώρο (γιατί δεν με βόλευαν μέσα σε τσαντάκια, κουτάκια κλπ., αλλά ούτε και τους άντρες μου που θα τις άφηναν οπουδήποτε αρκεί να μην τις ξαναβάλουν στην θέση τους!!!) αλλά και τις έχω συνέχεια στο οπτικό μου πεδίο ώστε μία στο τόσο να θυμάμαι τις βυθίζω σε ζεστό νερό με λίγο σαμπουάν για να τις διατηρώ καθαρές.

Δεν χρειάζεται τίποτα περισσότερο για χτένες / βούρτες κλπ.. τις βυθίζουμε ανάποδα για λίγη ώρα σε ένα "ποτήρι" {εγώ έχω στην αποθήκη μου μία κούπα που την έχω για τέτοιες δουλειές} με ζεστό νεράκι και λίγο σαμπουάν. Μοσχομυρίζουν, καθαρίζουν και η όψη τους λάμπει! :)

δίκιο έχεις για τις πολλές βούρτσες

για τις χτένες, ιδίως σαν αυτή της φωτογραφίας.

κ κυρίως για το σαμπουάν.

μερσί!

Πω πω βλέπω έχουμε μαζευτεί αρκετές "παλαβές" ε ????

Για τις βούρτσες ότι έγραψε και η Ειρήνη: ζεστό νεράκι με σαμπουάν αρκεί (μια νύχτα να τις αφήσετε να καθαρίσουν, μετά να στεγνώσουν και είστε ΟΚ)

Για το πλύσιμο/καθάρισμα του πλυντηρίου μου το έχει πει τεχνικός και μεγάλος σε ηλικία μάλιστα. 3 φορές τον χρόνο αρκούν - με σκέτη σόδα στην θήκη του απορρυπαντικού περίπου 2 κ.σ.- ακόμη και στο γρήγορο πρόγραμμα !:wink:

Ένα ακόμη tip που κάνω (πάλι συμβουλή τεχνικού) πάντοτε στα λευκά προσθέτω περίπου 1 κ.σ. σόδα με το απορρυπαντικό... με αυτόν τον τρόπο και οικονομία κάνω -αφού δεν δίνω εξτρα χρήματα σε ταμπλέτες αλάτων που είναι ακριβές- και τα ρούχα ασπρίζουν πραγματικά !

θησαυρέ μου! ευχαριστώ κάντυ μου! είσαι όνομα κ πράγμα!

γενικα το φυδι το χρησιμοποιω πολυ. οταν καθαριζω παντζουρια ριχνω μεσα στο νερο-γυαλιζουνε και κρατανε περ/ρο καιρο καθαρα.

σημερα κιολας θα βαλω μια πλυση με σοδα και θα καθαρισω τηλεκοντρολ. επισης στις ντουλαπες μου επειδη δεν χρησιμοποιουνται ολες μεχρι κατω, εχω φτιαξει και προσαρμοσει ραφια, οποτε αυτοματως δημιουγειται επιπλεον αποθηκευτικος χωρος.

το ξύδι σε νερό το χρησιμοποιώ κ εγώ στα παντζούρια μου κ είδα διαφορά. δεν πιάνουν άλατα-θαμπώνουν τόσο όσο με νεράκι σκετο.

κ σ' αυτό μοιάζουμε αφροδίτη μου! σμουτς!

Και συ οδοντόβουρτσα τέκνον μου????? :lol: Χαίρομαι που υπάρχουν και άλλες σαλταρισμένες σαν και μένα... Προτείνω ίδρυση σωματείου!!!!!!!!!!!!!! xaxaxaxa :lol: :lol:

άλλος με τη βάρκα μας!

την οδοντόβουρτσα δεν την χρησιμοποιώ παρά μόνο στα μπάνια κ κυρίως στο μεγάλο, που είναι το πιο δύσκολο, ως πολυσύχναστο!

την χρησιμοποιώ για αρμούς (έκανα τη βλακεία να επιλέξω γκριζόμαυρα πλακάκια με κατάλευκους αρμούς, φασκελώνομαι τώρα)

κ για να καθαρίζω το πολύπτυχο που έχω στην μπανιερα. ανάμεσα στα τζαμάκια κ στο πλαίσιο έχει πτυχές που μαζεύουν υγρασία κ βρωμιά. αυτά δεν καθαρίζουν με σφουγγάρι ή βετέξ. θέλει λεπτοδουλειά.

ξύδι, σόδα κ τσίκι τσίκι η αστέρω!:tongue: αφού περάσω με χλωρίνη, βιακάλ κ άζαξ λεβάντας.

περίπτωση!:wink:

Link to comment
Share on other sites

δεν είμαι ξανθιά. μελαχρινή είμαι, αλλά η τούφα τούφα!

τώρα κατάλαβα αγάπη! ευχαριστώ.

ως τώρα την έπλενα με άζαξ λεβάντας κ δεν είδα χαϊρι, να πω την αλήθεια μου.

με έκραζε η μάνα μου ότι πετάω πολύ συχνά τίς σφουγγαρίστρες μου κ μου είχε προτείνει να τις πλένω με χλωρίνη.

οπότε θα εφαρμόσω τη συμβουλή σου για να γλιτώνω κ λεφτάκια! καθαριότητα κ οικονομία!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ!!! :) :)

Καλώς την!!! Καλώς όρισες καλώς σε βρήκα!!! Τι κάνεις βρε κοριτσάκι μου? Ελπίζω να είσαι καλά. Μην ανησυχείς... μείνε μαζί μας και θα σε βάλουμε άμεσα στο κλίμα!!! :lol:

Χαλάρωσε... μην αγχώνεσαι για το σπίτι! Τραβάμε όλοι καθημερινά μεγάλο ζόρι με όλα αυτά που μας τριγυρίζουν δεν χρειάζεσαι και extra άγχος για τις παλιο-ντουλάπες! Θα το δούμε, θα οργανωθείς και σιγά-σιγά θα βρεις και συ τον "τρόπο" σου :) .

Αρχικά να σε ρωτήσω το εξής:

Οι ντουλάπες γιατί είναι χαοτικές? Έχεις υπερβολικά πολλά πράγματα? Χρειάζεσαι ξεσκαρτάρισμα? Δεν έχεις πολλές ντουλάπες? Τι ακριβώς?

Για γράψε μου για να τα δούμε ένα - ένα... ;)

γλυκια μου ειρηνη δε ξερεις ποσο χαρηκα που ανοιξες πραγματικα αφου σημερα σηκωθηκα πρωι πρωι και ξεκινησα σιδερο εισαι η βιταμινη μου που μου δινει θαρρος και ενεργεια

λοιπον απο ξεσκαρταρισμα σε ακουθω πιστα εχω πεταξει σχεδον ολα μου τα ρουχα απλα η ντουπα μου δεν εχει σωστη διαρυθμιση απο τη δικη μου πλευρα ενω εκει που εχω τα ρουχα του αντρα μου ειναι τακτοποιημενα και με το παραπανω και να σου δωσω να καταλαβεις θα στη περιγραψω

εχει στα δυο ακρα απο ενα φυλλο με ραφια στο οποιο το ενα το εχω κανει παπππουτσοθηκη και στο αλλο εχω μπιτζαμες στη μεση τωρα εχει μια διφυλη πολυ ωραια που εχω βαλει του αντρα μου τα ρουχα και του εχω βαλει ενα εξτρα με ραφακια αυτα που περνουμε απο τα ειδη οργανωσης και εχω τα φανελακια του και κατι μπλουζακια που δε κρεμαω μια χαρα και στο κατω μερος τα παππουτσια του μεσα σε κουτια αψοχος ο κυριος η δικια μου πλευρα τωρα εχει ενα φυλλο ντουλαπας διπλο ασπουμε το φυλλο ειναι ενα ντουπακι με δυο ραφια οπου εχω στο ενα τις τσαντες μου εχω κρατησει 5 ολες και ολες ξεσκαρταρισα παρα παρα πολλες και στο αλλο ολα μου τα καλυντικα κρεμες κλπ και απο κατω 4 συρταρια οπου εχω μπλουζες που δεν κρεμιουνται και το ντουλαπακι και τα συρταρια ειναι αψοχα το προβλημα το εχω στο αλλο φυλλο οπου κρεμαω τα ρουχα μου και δε χορανε και τα μισα πεφτου τα αλλα μισα τσαλακωνονται και γινετε ενα μπαχαλο στο πανω μερος τωρα εχω στα δυο ακρα πανω απο τη παππουτσοθηκη και τις πιτζαμες δλδ στο ενα τα παλτα μου και μπουφαν δικα μου και στο αλλο του αντρα μου στη μεση πανω απο τα ρουχα του αντρα μου στο διφυλλο εχω παπλωματα κουβερτες κλπ στο δικο μου τωρα εχει απο πανω στο ντουλαπι συστημα για να κρεμας ρουχα οπου εχω εκει καποια ρουχα μου αλλα αυτο το ανεβασε κατεβασε μου την εχει δωσει και ολο κατι πεφτει και επειδη παντα βιαζομαι την ωρα που φευγω οτι πεφτει το πεταω ετσι μεσα μεχρι που ανοιγεις το ντουλαπι και τα τρως ολα στο κεφαλι ελπιζω να σε κατατοπισα

επισης εχω κρατησει για το χειμωνα 2 τσαντες μια καφε και μια γκρι οπου γινετε και στης δυο ενας πανικος τις καθαριζω και μετα απο λιγο καιρο ξανα μανα :lol::lol::lol:


nMaNp2.png

yOE0p2.png?aOUQWlor

HE2yp3.png?8NnbFruI

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρες και από εμένα....

παιδιά το πιγκάλ το κάνει κάθε βδομάδα η γυναίκα που έρχεται για τις πιο σοβαρές δουλειές τις εβδομάδας.

η μαυρίλα που βγάζει η θήκη στο πλυντήριο φεύγει και σε εμένα πολύ εύκολα όπως λέει η Ειρήνη. Εγώ δεν χρησιμοποιώ σκόνη και γενικά η θήκη είναι σε αρκετά καλή κατάσταση.

Όσο αναφορά τα τρόφιμα και την αποθήκευση τους, πέρνω από λίγα και πάω συχνότερα στο σούπερ όπου με βολεύει πολύ γυρνώντας από τη δουλειά και δεν έχει και κόσμο εκείνη την ώρα.

Για βοηθήστε σε κάτι που πρόκεψε αυτή την εβδομάδα. Ξεκινάω με τη λογική ότι θα κάνω 2ο παιδί κάποτε οπότε και τα ρούχα που μας μικραίνουν δεν τα χαρίζω. Κάθε τόσο που βγαίνουν τέτοια ρούχα τι να τα κάνω έτσι ώστε να μην ξαναμπερδευτώ και τα βγάλω του χρόνου το χειμώνα ? Προς στιγμήν τα έχω διπλωμένα στην ντουλάπα του αλλά συνέχεια βγαίνουν, ψηλώνει το αντράκι μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νταλια μου εγω τα ρουχα της μικρης μου που δεν τις κανουν πια τα εχω καθαρα και σιδερωμενα σε μια θηκη πανω στην ντουλαπα. Οταν και αν χρειαστω τον συγκεκριμενι χωρο θα τα παω στην αποθηκη μεσα σε χαρτοκουτο.

Μην πατε ποτε σε σπιτι που δεν εχει αποθηκη!!

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρες και από εμένα....

παιδιά το πιγκάλ το κάνει κάθε βδομάδα η γυναίκα που έρχεται για τις πιο σοβαρές δουλειές τις εβδομάδας.

η μαυρίλα που βγάζει η θήκη στο πλυντήριο φεύγει και σε εμένα πολύ εύκολα όπως λέει η Ειρήνη. Εγώ δεν χρησιμοποιώ σκόνη και γενικά η θήκη είναι σε αρκετά καλή κατάσταση.

Όσο αναφορά τα τρόφιμα και την αποθήκευση τους, πέρνω από λίγα και πάω συχνότερα στο σούπερ όπου με βολεύει πολύ γυρνώντας από τη δουλειά και δεν έχει και κόσμο εκείνη την ώρα.

Για βοηθήστε σε κάτι που πρόκεψε αυτή την εβδομάδα. Ξεκινάω με τη λογική ότι θα κάνω 2ο παιδί κάποτε οπότε και τα ρούχα που μας μικραίνουν δεν τα χαρίζω. Κάθε τόσο που βγαίνουν τέτοια ρούχα τι να τα κάνω έτσι ώστε να μην ξαναμπερδευτώ και τα βγάλω του χρόνου το χειμώνα ? Προς στιγμήν τα έχω διπλωμένα στην ντουλάπα του αλλά συνέχεια βγαίνουν, ψηλώνει το αντράκι μου

εγω εχω παρει αυτες τις σακκουλες απο τα ειδη οργανωσεις που ειναι τετραγωνες και τα βαζω εκει μεσα και τα αποθηκευω ξεχωριστα σ αυτο το κουτι ομως βαζω και χειμ και καλοκ


nMaNp2.png

yOE0p2.png?aOUQWlor

HE2yp3.png?8NnbFruI

Link to comment
Share on other sites

Πω πω βλέπω έχουμε μαζευτεί αρκετές "παλαβές" ε ????

Για τις βούρτσες ότι έγραψε και η Ειρήνη: ζεστό νεράκι με σαμπουάν αρκεί (μια νύχτα να τις αφήσετε να καθαρίσουν, μετά να στεγνώσουν και είστε ΟΚ)

Για την θήκη απορρυπαντικού του πλυντηρίου ότι βολεύει την καθεμία ... εγώ χρησιμοποιώ ζεστό νερό σε λεκάνη με λίγο αζαξ χλόρον το αφήνω να μουλιάσει και μετά καθαρίζω αν χρειαστεί με την παλιά οδοντόβουρτσα γι' αυτές τις δουλειές :wink: και γίνεται λαμπίκο ! Κι αυτό με την σόδα και το ξύδι πάντως πρέπει να κάνει δουλειά !

Για το πλύσιμο/καθάρισμα του πλυντηρίου μου το έχει πει τεχνικός και μεγάλος σε ηλικία μάλιστα. 3 φορές τον χρόνο αρκούν - με σκέτη σόδα στην θήκη του απορρυπαντικού περίπου 2 κ.σ.- ακόμη και στο γρήγορο πρόγραμμα !:wink:

Ένα ακόμη tip που κάνω (πάλι συμβουλή τεχνικού) πάντοτε στα λευκά προσθέτω περίπου 1 κ.σ. σόδα με το απορρυπαντικό... με αυτόν τον τρόπο και οικονομία κάνω -αφού δεν δίνω εξτρα χρήματα σε ταμπλέτες αλάτων που είναι ακριβές- και τα ρούχα ασπρίζουν πραγματικά !

Καλε ναι.... Σωματείο λέμε... Σωματείο-οδοντόβουρτσας και γρήγορα!!! :lol:

Δηλαδή βάζουμε τη σοδα (μαγειρική????? :D ), 2 κουταλιές της σούπας στη θήκη του απορρυπαντικού, και το αφήνουμε να πλύνει ε? Και προφανώς αυτό βοηθάει στα άλατα ε? Χμ... θα το κάνω! Μου φαίνεται απόλυτα λογικό!

Ευχαριστώ κοριτσάκι μου!!! :)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

για τα ρούχα της μικρής μου που πλέον δεν φοράει είτε λόγω εποχής είτε λόγω ανάπτυξης:

τα ρούχα που δεν της κάνουν λόγω ανάπτυξης κ είναι σε καλή κατάσταση τα πλένω, σιδερώνω κ αποθηκεύω σε βαλιτσούλες ή υφασμάτινα κουτιά αποθήκευσης. τα αποθηκεύω για την ανεψούλα μου.

όσα δεν είναι σε άριστη κατάσταση παίρνουν πόδι με συνοπτικές. μη μου πιάνουν κ χώρο.

τα εκτός εποχής τα βάζω σε συρτάρια, ένα χειμωνιάτικα ,ένα καλοκαιρινά. άλλωστε για το παιδί έχω κ άλλο χώρο στην ντουλάπα για να κρεμάω ρούχα, όπου έχω σε σακκούλες νάυλον τα πανωφόρια της κ τα καλά της ρούχα, ασχέτως εποχής! να μην μπερδεύονται με τα καθημερινά της!

μακάρι να είχα ένα δωμάτιο για ντουλάπες, παπουτσοθήκες, τακτοποίηση. αλλά μένω σε διαμέρισμα κ η αποθήκη είναι υπόγεια, την οποία δυστυχώς δεν μας περισσεύουν να φτιάξουμε για να αποθηεκύω με ασφάλεια ρούχα.

πολύ θα ήθελα να φτιάξω μια τεράστια ντουλάπα στο υπόγειο...

είναι ακόμα με τσιμέντο κ δεν θέλω να αποθηκεύω εκεί, παρά μόνο ό,τι είναι απολύτως απαραίτητο. π.χ. εργαλεία, χριστουγεννιάτικα κλπ. όλα σε κούτες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...