Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Titti said:

      Μήπως είναι έντερο; Δυστυχώς μόνο εικασίες μπορώ να κάνω, δεν ξέρω κάτι... Φαντάζομαι λόγω άγχους όλες πονάμε και υποθέτουμε πράγματα αυτές τις μέρες μετά την εμβρυομεταφορά... Καλή επιτυχία! Α! Σε ποια χώρα βρίσκεσαι;

      Μπορεί κ αυτό θα δείξει !!! 

EASY LIVING {Ειρήνη}


Ειρήνη

Recommended Posts

Φεφακι μου γεμιζω τον κουβα βαζω χλωρινη και το βγαζω στην βεραντα... τοσο απλο γλυκια μου ξανθη φιλεναδα!!!!

Αυτό, κοριτσάκι μου, το κάνω κατά διαστήματα, στα βιτέξ μου.

Έχω:

2 για την κουζίνα που δεν επιτρέπεται να πάνε σε άλλο δωμάτιο {ένα για τον νεροχύτη / πάγκους και ένα για την ηλεκτρική κουζίνα μου)

1 για το μπάνιο που σκουπίζω τα νερά κάθε βράδυ μετά τα μπάνια και των 3 μας

και μερικά ακόμα {που τα έχω στην αποθήκη μου σε ένα ειδικό ραφάκι}, τα οποία χρησιμοποιούνται σε γενικές δουλειές μου.

Αυτά που έχω για κουζίνα, κατά διαστήματα τα βάζω σε 1 βαθύ μπωλάκι με λίγο υγρό πιάτων και λίγη χλωρίνη, τα αφήνω όλη νύχτα και το πρωί τ' απλώνω. Έτσι τα κρατώ για περισσότερο καιρο και δεν σκοπεύω άσκοπα! ;)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 53,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ειρήνη

    10846

  • YOTOU

    4856

  • χρυσα81

    3863

  • mamavasia

    3157

Περισσότερες δημοσιεύσεις

άλλος με τη βάρκα μας!

την οδοντόβουρτσα δεν την χρησιμοποιώ παρά μόνο στα μπάνια κ κυρίως στο μεγάλο, που είναι το πιο δύσκολο, ως πολυσύχναστο!

την χρησιμοποιώ για αρμούς (έκανα τη βλακεία να επιλέξω γκριζόμαυρα πλακάκια με κατάλευκους αρμούς, φασκελώνομαι τώρα)

κ για να καθαρίζω το πολύπτυχο που έχω στην μπανιερα. ανάμεσα στα τζαμάκια κ στο πλαίσιο έχει πτυχές που μαζεύουν υγρασία κ βρωμιά. αυτά δεν καθαρίζουν με σφουγγάρι ή βετέξ. θέλει λεπτοδουλειά.

ξύδι, σόδα κ τσίκι τσίκι η αστέρω!:tongue: αφού περάσω με χλωρίνη, βιακάλ κ άζαξ λεβάντας.

περίπτωση!:wink:

Ωπ... εντάξει... επειδή βλέπω πως τελικά με τόσες που είμαστε, οι μουρλές, η βάρκα θα βουλιάξει.... σκέφτομαι ν' αγοράσουμε ένα υπερωκεάνιο για να μας.. χωρέσει!!! :lol: :lol:

Πραγματικά, είναι τόσο χρήσιμη... δεν μπορώ να θυμηθώ σε πόσα αντικείμενα την χρησιμοποιώ! ;)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

γλυκια μου ειρηνη δε ξερεις ποσο χαρηκα που ανοιξες πραγματικα αφου σημερα σηκωθηκα πρωι πρωι και ξεκινησα σιδερο εισαι η βιταμινη μου που μου δινει θαρρος και ενεργεια

Ο τρόμος και ο φόβος της νοικοκυράς.... ΕΙΡΗΝΗ... Περάστε να σας τρομάξουμε!!! :lol: :lol:

Να σου πω, πως χαίρομαι πάρα πολύ που ενεργοποιήθηκες! Και γω το παθαίνω αυτό! Κατά διαστήματα, που πέφτω σε δημιουργικό λήθαργο, χρειάζομαι κάτι μικρό, κουφό, περίεργο να με ενεργοποιήσει!

Μπράβο κοριτσάκι μου! Μπράβο... ενεργοποιήσου για να νιώσεις πιο ήρεμη μέσα στο σπίτι σου! ;)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

λοιπον απο ξεσκαρταρισμα σε ακουθω πιστα εχω πεταξει σχεδον ολα μου τα ρουχα απλα η ντουπα μου δεν εχει σωστη διαρυθμιση απο τη δικη μου πλευρα ενω εκει που εχω τα ρουχα του αντρα μου ειναι τακτοποιημενα και με το παραπανω και να σου δωσω να καταλαβεις θα στη περιγραψω

εχει στα δυο ακρα απο ενα φυλλο με ραφια στο οποιο το ενα το εχω κανει παπππουτσοθηκη και στο αλλο εχω μπιτζαμες στη μεση τωρα εχει μια διφυλη πολυ ωραια που εχω βαλει του αντρα μου τα ρουχα και του εχω βαλει ενα εξτρα με ραφακια αυτα που περνουμε απο τα ειδη οργανωσης και εχω τα φανελακια του και κατι μπλουζακια που δε κρεμαω μια χαρα και στο κατω μερος τα παππουτσια του μεσα σε κουτια αψοχος ο κυριος η δικια μου πλευρα τωρα εχει ενα φυλλο ντουλαπας διπλο ασπουμε το φυλλο ειναι ενα ντουπακι με δυο ραφια οπου εχω στο ενα τις τσαντες μου εχω κρατησει 5 ολες και ολες ξεσκαρταρισα παρα παρα πολλες και στο αλλο ολα μου τα καλυντικα κρεμες κλπ και απο κατω 4 συρταρια οπου εχω μπλουζες που δεν κρεμιουνται και το ντουλαπακι και τα συρταρια ειναι αψοχα το προβλημα το εχω στο αλλο φυλλο οπου κρεμαω τα ρουχα μου και δε χορανε και τα μισα πεφτου τα αλλα μισα τσαλακωνονται και γινετε ενα μπαχαλο στο πανω μερος τωρα εχω στα δυο ακρα πανω απο τη παππουτσοθηκη και τις πιτζαμες δλδ στο ενα τα παλτα μου και μπουφαν δικα μου και στο αλλο του αντρα μου στη μεση πανω απο τα ρουχα του αντρα μου στο διφυλλο εχω παπλωματα κουβερτες κλπ στο δικο μου τωρα εχει απο πανω στο ντουλαπι συστημα για να κρεμας ρουχα οπου εχω εκει καποια ρουχα μου αλλα αυτο το ανεβασε κατεβασε μου την εχει δωσει και ολο κατι πεφτει και επειδη παντα βιαζομαι την ωρα που φευγω οτι πεφτει το πεταω ετσι μεσα μεχρι που ανοιγεις το ντουλαπι και τα τρως ολα στο κεφαλι ελπιζω να σε κατατοπισα

επισης εχω κρατησει για το χειμωνα 2 τσαντες μια καφε και μια γκρι οπου γινετε και στης δυο ενας πανικος τις καθαριζω και μετα απο λιγο καιρο ξανα μανα :lol::lol::lol:

Για τα ρούχα... ΧΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟ!!!! Χίλια όμως!!!! Πόσες κοπέλες δεν καταλαβαίνουν πόσο σημαντικό είναι το να κρατούν ρούχα που φορούν και μόνο και όχι να παραγεμίζουν τις ντουλάπες με άχρηστα ρούχα αγοράζοντας συνέχεια καινούργια!!!! ΜΠΡΑΒΟ! Για το θέμα των ρούχων θα γράψω ξεχωριστό μήνυμα!

Τώρα, για την ντουλάπα σου, δεν μπόρεσα να τα καταλάβω όλα. Γμτ.. είμαι περισσότερο του οπτικού τελικά. Μήπως μπορείς να μου βάλεις και φωτό??? :lol: :lol:

Στο δικό σου το κομμάτι, που μου γράφεις πως δεν χωράνε και όλο σου πέφτουν μήπως να σκεφτείς να αλλάξεις με του άντρα σου που είναι μεγαλύτερη? Εγώ δηλαδή έχω στην μεγάλη ντουλάπα, της κρεματοκάμαρας μας ΜΟΝΟ δικά μου ρούχα. Τα δικά του, τα έχω στο παιδικό δωμάτιο, την ντουλάπα του μικρού δηλαδή, που ακόμα δεν την χρειάζεται. Ετσι έκανα διαχωρισμό από την αρχή, μας βόλεψε άψογα και οι ντουλάπες μας είναι ακόμα και σήμερα λουλούδι! :)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρες και από εμένα....

Για βοηθήστε σε κάτι που πρόκεψε αυτή την εβδομάδα. Ξεκινάω με τη λογική ότι θα κάνω 2ο παιδί κάποτε οπότε και τα ρούχα που μας μικραίνουν δεν τα χαρίζω. Κάθε τόσο που βγαίνουν τέτοια ρούχα τι να τα κάνω έτσι ώστε να μην ξαναμπερδευτώ και τα βγάλω του χρόνου το χειμώνα ? Προς στιγμήν τα έχω διπλωμένα στην ντουλάπα του αλλά συνέχεια βγαίνουν, ψηλώνει το αντράκι μου

Να σου πω τι κάνω εγώ, απλά χρειάζεσαι χώρο. Αν έχεις χώρο, νομίζω πως είναι η καλύτερη και η μόνη, ας πούμε, λύση.

Έχω αγοράσει λεπτές, πλαστικές σακούλες αποθήκευσης με φερμουάρ (όπως της φωτό) και μ' αυτές πορεύομαι.

Τώρα που ο μικρός μου είναι 6 έχω αρκετές τέτοιες θήκες, τις οποίες τις κρατώ στα πάνω ράφια της αποθήκης μου.

Πάντα όμως, αλλά πάντα, κρατώ 1 {την τελευταία, αυτή που χρησιμοποιώ μέχρι να γεμίσει} στο πάνω μέρος της ντουλάπας στο παιδικό δωμάτιο. Όποτε μαζευτούν αρκετά κομμάτια που έχω εντοπίσει πως δεν κάνουν πλέον στον μικρό μου, ανοίγω το φερμουάρ της και τ' αποθηκεύω. Όταν με το καλό γεμίσει, την αποθηκεύω στην αποθήκη μου και βάζω άλλη άδεια σακούλα επάνω στην ντουλάπα stand-by! :)

Οι άλλες σακούλες, που βγάζεις τον αέρα δυστυχώς δεν μου έκαναν τίποτα. Όσες και αν αγόρασα {και μάλιστα από διαφορετικά μαγαζιά} μετά από κάποιον καιρό, πήραν αέρα. Τσάμπα τα λεφτά! :(

plastiko.jpg


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παιδιά σόδα φαγητού και πλύση στους 90 κάνω και εγώ.Όντως γίνεται σα καινούριο μετά.

Τα διάφορα πανιά/wetex επίσης τα πλένω στο πλυντήριο και επίσης είναι σε διάφορους χρωματισμούς, ανάλογα τη δουλειά που χρησιμοποιούνται.

Εξαιρείται της τουαλέτες που το κάνω με χλωρίνη και αλλάζετε πολύ συχνότερα.

Link to comment
Share on other sites

αχ παιδιά οι αποθηκευτικοί χώροι είναι ένα πράμα όσους και να έχεις δεν χωράνε:lol::lol::lol:

Γι' αυτό χρειάζεσαι να οργανωθείς, να δωρίσεις και γενικά να ξεφορτωθείς πράγματα! Για να μην ταλαιπωρήσε και γεμίζεις! :lol


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

μακάρι να είχα ένα δωμάτιο για ντουλάπες, παπουτσοθήκες, τακτοποίηση. αλλά μένω σε διαμέρισμα κ η αποθήκη είναι υπόγεια, την οποία δυστυχώς δεν μας περισσεύουν να φτιάξουμε για να αποθηεκύω με ασφάλεια ρούχα.

Τι είπες τώρα??? Θα ήταν σαν την.... Disneyland για μένα!!!!!!!! :lol: :lol:


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σόδα φαγητού και πλύση στους 90 κάνω και εγώ.Όντως γίνεται σα καινούριο μετά.

Τα διάφορα πανιά/wetex επίσης τα πλένω στο πλυντήριο και επίσης είναι σε διάφορους χρωματισμούς, ανάλογα τη δουλειά που χρησιμοποιούνται.

Εξαιρείται της τουαλέτες που το κάνω με χλωρίνη και αλλάζετε πολύ συχνότερα.

Τέλεια! Θα το βάλω και γω στο πρόγραμμα για το πλυντήριο μου! ;)

Τα πανιά και γω τα πλένω στο πλυντήριο, μόνα τους! :)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα πλένεις τα πατάκια και μετά (για να μη βάλεις τα ρούχα κατευθείαν) μία πλύση στους 90 τα πανιά. σόδα και πράσινο σαπούνι στη ρολέτα και ξύδι στη θήκ του μαλακτικού .... Α και μία στο τόσο ξύδι στη θήκη του λαμπρυντικού στο πλυντήριο πιάτων. Λαμποκοπάνε τα πάντα και άλατα τέλος.

Κι εγώ με τα ρούχα του μικρού προσπαθώ να βγάλω άκρη (γι' αυτά που θα φυλάξω εννοώ), αλλά σπάνια προλαβαίνω να τα μαζέψω. Κατά τα άλλα έχω μία κούτα για τον καθένα μας στο παταράκι της ντουλάπας για την αλλαγή της σεζόν (πλυμμένα και ααααααν προλάβω και σιδερωμένα).

Το σπίτι στο οποίο είναι μετακόμισα είναι το πατρικό μου. Έχει πάααααααααααα(να βάλω μερικά α ακόμα)ρα πολλά πράγματα μέσα, τα οποία πρέπει να ξεκαθαρίσω. Επίσης το σπίτι από το οποίο έφυγα απλά το πακετάρισα δεν το ξεκαθάρισα πρώτα (γιατί ήταν αδύνατο με τις συνθήκες που επικρατούσαν τότε). Έχουμε εικόνα του τι επικρατεί;

Επειδή λοιπόν τα ψυχοφάρμακα είναι τοξικά πολύ, αποφάσισα κάθε μέρα να τακτοποιώ κάτι για μισή με μία ώρα. Αυτές τις μέρες ξεκαθαρίζω τα χριστουγεννιάτικα στολίδια. Εντάξει δεν είναι τραγικά τεράστιος ο χώρος που θα εξοικονομήσω, αλλά δύο κούτες είναι πάντα καλύτερες από τρεις. (ναι ζω μια φρίκη).


sbxre6a2f.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ειρηνη θα βγαλω τη ντουλαπα και θα στη στειλω με φωτο αν θελεις στειλε μου σε πμ το μαιλ σου

οσο για την οδοντοβουρτσα τη χρησιμοποιω και στους αρμους που ειναι πανω απο την ηλεκτρικη κουζινα γιατι με το πανι δε καθαριζουν και μου δινει να βλεπω τα πλακακια καθαρα και τους αρμους απο ασπρους κιτρινους σε μερικα σημεια που ειναι απο λαδια και πορτοκαλι απο σαλτσες

επισης ηθελα να σας πω οτι για τα λιπη στη κουζινα, στο φουρνο ακομα και στις κατσαρολες εχω δοκιμαση ολα τα απορρυπαντικα καθως ειμαι λατρης και οποτε παω σουπερ δεν υπαρχει περιπτωση να μην παρω το οτιδηποτε εχω σωθει με το FAIRY που εχει βγαλει για τα λιπη οχι αυτο που ειναι για τα πιατα το οποιο θα το βρητε εκει που ειναι και τα υγρα για τα πιατα δε το εχουν με τους λιποδιαλυτες κλπ δοκιμαστε το και θα με θυμηθητε το συστηνω ανεπυφυλακτα και με κλειστα ματια που λενε


nMaNp2.png

yOE0p2.png?aOUQWlor

HE2yp3.png?8NnbFruI

Link to comment
Share on other sites

Το σπίτι στο οποίο είναι μετακόμισα είναι το πατρικό μου. Έχει πάααααααααααα(να βάλω μερικά α ακόμα)ρα πολλά πράγματα μέσα, τα οποία πρέπει να ξεκαθαρίσω. Επίσης το σπίτι από το οποίο έφυγα απλά το πακετάρισα δεν το ξεκαθάρισα πρώτα (γιατί ήταν αδύνατο με τις συνθήκες που επικρατούσαν τότε). Έχουμε εικόνα του τι επικρατεί;

Επειδή λοιπόν τα ψυχοφάρμακα είναι τοξικά πολύ, αποφάσισα κάθε μέρα να τακτοποιώ κάτι για μισή με μία ώρα. Αυτές τις μέρες ξεκαθαρίζω τα χριστουγεννιάτικα στολίδια. Εντάξει δεν είναι τραγικά τεράστιος ο χώρος που θα εξοικονομήσω, αλλά δύο κούτες είναι πάντα καλύτερες από τρεις. (ναι ζω μια φρίκη).

Μπράβο! Μπράβο που έχεις βρει τον τρόπο που σε βολεύει ώστε να τακτοποιηθείς!

Και συμφωνώ μαζί σου 100% πως έστω και μία κούτα είναι εξοικονόμηση! Μα μία κούτα εδώ, ένα συρτάρι εκεί, 2 ποτήρια λιγότερα, μία σακούλα λιγότερα απόθηκευμένα ρούχα... ΟΡΙΣΤΕ! Μαζέψαμε σχεδόν ένα νοικοκυριό! Έτσι γίνεται η οργάνωση. Λιγο-λίγο και δεν τελειώνει ποτέ. Εμένα που το σπίτι μου {από θέμα οργάνωσης} είναι σε εξαιρετικό σημείο κατά διαστήματα κάνω "ντου" και ξεσκαρτάρω ακόμα και τις καρφίτσες. Έτσι είμαι σε θέση να το απολαμβάνω!! ;)

Υ.Γ. Κάτω τα.. ψυχοφάρμακαααααααα!!!! :lol: :lol:


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε και μένα στο κλαμπ με τις οδοντόβουρτσες.

Το πιγκαλ όντως αν το κάνεις κάθε εβδομάδα δεν βρωμίζει ποτέ.

Εγώ βάζω και ξύδι μαζι με τη σόδα όταν πλένω τον κάδο του πλυντηρίου.

Το πλύσιμο της βούρτσας Ειρήνη ήταν το τελευταίο πράγμα που είχα μάθει πέρυσι πριν κλειδωθεί το άλλο θέμα. Οντως μετα μοσχοβολάνε.

Τη σφουγγαρίστρα μετα απο κάθε σφουγγάρισμα την πλένω καλά την αφήνω στεγνώνει έξω και μια στο τόσο τη βουτάω και στη χλωρίνη.


st5Bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βάλτε και μένα στο κλαμπ με τις οδοντόβουρτσες.

Α εντάξει.... τελικά είμαστε πολλές!!! :lol: Για την τυχαιότητα θα επικοινωνήσω με τον γνωστό αριθμό!!! :lol:

Το πλύσιμο της βούρτσας Ειρήνη ήταν το τελευταίο πράγμα που είχα μάθει πέρυσι πριν κλειδωθεί το άλλο θέμα. Οντως μετα μοσχοβολάνε.

Είδες άμα λέω εγώ πως είμαι ο φόβος και ο τρόμος των κοριτσιών???!!!! :lol:


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως με έβαλες για τα καλά στη μπρίζα και άλλαξα θέση μέχρι και τις κατσαρόλες μου !!! Έφτιαξα κανα δυο ντουλάπια και συρτάρια στη κουζίνα μου!!!!!!:-D:grin::-D:grin::-D:grin:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...