Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 5 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ξανά ήρθε σήμερα η καφέ μας 😅 αυτό το παιδί θα μασ βγάλει την πίστη είμαι σίγουρος 😅😅 η γιατρός λέει ότι είναι λογικό κάποιο θα απορροφηθεί μέσα στην μήτρα και κάποιο θα βγει αφού μασ βγει πρώτα η πίστη και 2,3 αυτοάνοσα 😅😅 

      Σε πολλές κοπέλες εμφανίζονται καφέ και όλα πάνε μια χαρά αλλά καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος σας....

EASY LIVING {Ειρήνη}


Ειρήνη

Recommended Posts

Λοιπον Ρηνακι μολις μιλησα με τον φιλο μου που πουλαει στρωματα,

μου ειπε οτι απαγορευεται να σιδερωνουμε το στρωμα και ουτε να σιδερωνουμε ρουχα πανω στο στρωμα..

Τα στρωματα εχουν μεσα υλικα σαν σφουγγαρια και με την μεγαλη θερμοκρασια καταστρεφονται. Δεν υπαρχει τροπος να καθαρισουμε το στρωμα. Το μονο που μπορουμε και πρεπει να κανουμε ειναι να το αεριζουμε οταν εχει καλο καιρο και χωρις εντονες μυρωδιες στην ατμοσφαιρα.

Επισης αν ενα στρωμα χαλασει δεν φαινεται εξωτερικα, η καθε κατασκευαστρια εταιρεια μπορει να μας πει το χρονο ζωης τους.

Αυτα μου ειπε..

πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες.

είχα ρωτήσει κ εγώ για τα υλικά των στρωμάτων κ μου είχαν απαντήσει-δεν θέλεις να ξέρεις.

δεν είναι τυχαίο ότι οι παλιές νοικοκυρές τα έβγαζαν στα μπαλκόνια όταν είχε ήλιο-καλό καιρό κ τα χτυπούσαν με ένα ματσούκι να φύγει η σκόνη που είχε εισχωρήσει.

με τον ήλιο, αέρα έφευγαν οι μυρωδιές, ιδρώτας κ με το τίναγμα η σκόνη.

πολύ καλή είναι η εκπομπή του σκάι με τις δύο αγγλίδες καθαρίστριες.

είχα δει λοιπόν να καθαρίζουν στρώμα-που ήταν σε άθλια κατάσταση-με μαγειρική σόδα, την άφηναν , την έτριβαν, μετά περνούσαν με βετέξ με κάτι υγρό καθαριστικό μέσα (δεν το συγκράτησε γμτ) κ το άφηναν να στεγνώσει. έτσι ήταν τέλειο!

κ επίσης πρότειναν κ αυτές την αλλαγή πλευράς σε τακτά διαστήματα!

Καλημερα Ειρηνη, ναμαι κι εγω απο εδω. Ειχα λιγο χρονο και ηρθα. Λοιπον εχω κατι ψιλα, δε ξερω αν τα εχετε πει. Για τα στρωματα:

Καθαρισμός με μαγειρική σόδα

αυτό ακριβώς είδα!

Όταν αλλάζετε σεντόνια, την ώρα που έχετε ξεστρώσει τελείως το κρεβάτι σας κι έχετε βγάλει και το κάλυμμα του στρώματος, απλώστε μαγειρική σόδα στην επιφάνεια του στρώματος. Αφήστε την σόδα απλωμένη για μια-δυο ώρες και μετά καθαρίστε καλά το στρώμα σας με την ηλεκτρική σκούπα. Ακριβώς όπως στο ψυγείο σας, η μαγειρική σόδα ενεργεί ως μαγνήτης των μυρωδιών.

για το ψυγείο δεν το ήξερα κ το καθάρισα χθες με νεράκι στο βετέξ κ μετά πέρασμα με στεγνό πανάκι.

επίσης το στρώμα μπορούμε να το καθαρίσουμε μετά τη σόδα κ με χοντρή βούρτσα. έτσι έκαναν οι αγγλίδες!

Εντιτ: για τα στρωματα απαγορευεται ο ατμος γιατι ευνοει την αναπτυξη των ακαρεων

Επισης η σοδα καθαριζει και απολυμαινει με παρομοιο τροπο και τα χαλια!

για τα χαλιά πες μας περισσότερα! πληζ! δεν έχω χρόνο πολύ να την αφήσω να ενεργήσει, γιατί βάζω σκούπα με το παιδί μπροστά κ δεν θέλω να αρχίσει να δοκιμάζει τί είναι α(υ)τό!

καλημέρα στο υπέροχο θέμα μας.....

ε΄χω να ξεσκονίζω 5 μέρες και πουθενα ιχνος σκόνης:shock::shock:

θαυματουργό το μαλακτικό με σώσατε και σας χιλιοευχαριστώ....:P

όλα τα επιλα μου ειναι μαυρα και εγω καθαριζα εκείνα βρώμιζαν...

τωρα όλα λάμπουν...

και μαζί και εγώ:tongue::tongue::tongue::tongue:

κ εγώ Λινάκι μου. το ίδιο ενθουσιασμένη με το μαλακτικό!:D

καλημερα, καλημερα. χθες εκανα δουλειες απο τις 6 μεχρι τις 12 το βραδυ!!!δυο φαγητα, μακαρονακι με χταποδι και αρακα, εβαλα σκουπα, 2 πλυντηρια, καθαρισα την θηκη του πλυντηριου και εκανα και μια πλυση με σοδα και ξυδι. μετα ξεκαθαρισα λιγο και καποια ρουχα της μικρης που ηταν μικρα-κοντα , της εβγαλα καποια καινουργια, τακτοποιησα ντουλαπες.αυτο με τις ντουλαπες που ολο της μαζευω και ολο ασυμαζευτες ειναι,δεν μπορω να το καταλαβω!!!! μελωσα και μελομακαρονα.επισης καθαρισα το σκουπακι, το αδειασα και το επλυνα. ακομη εκανα με οινοπνευμα τηλεκοντρολ και κλειδια. ο αντρας μου με κοιτουσε και κουνουσε το κεφαλι.μου λεει εσυ οσο πας και χειροτερευεις.σε λιγο θα μας περνας απο αποστειρωση μολις μπαινουμε σπιτι:D:D:D:D:D.

κ εγώ θέλω τα κλειδιά μας κ τα τηλεκοντρόλ. δεν πρόλαβα χθες. κ εγώ μπήκα στην πρίζα κ έκανα ένα σωρό δουλειές μετά τη δουλειά!

λοιπόν για σήμερα κλειδιά, τηλεκοντρόλ, να καθαρίσω την σκούπα! να αλλάξω κ σακκούλα στην σκούπα! κ να βάλω σε χλωρίνη σφουγγαρίστρες.

πάντως αυτό με τη βανίλια στο σκούπισμα σε εμένα δεν έπιασε. τί έκανα λάθος, μου λέτε;

σφουγγάρισα, τέλειωσα κ την 2η τουαλέτα, τα έπιπλα από τις 2 τουαλέτες, έβαλα σόδα κ έκανα πλύση στο πλυντήριο ρούχων, όπως είπε η κάντυ, στο σύντομο πρόγραμμα.

ο άντρας μου έβαλε πρόγραμμα για καθαρισμό πλυντηρίου πιάτων με ειδικό φέρυ. το γυάλισε!

μαγείρεψα, καθάρισα ψυγείο. καθάρισα την ντουλάπα μου που ήθελε ένα πέρασμα από μέσα! βρήκα κ χώρο κ τακτοποίησα κ μια κούτα. άδεια για ρούχα του παιδιού, όταν χρειαστώ.

είχα κ τάισμα, άλλαγμα, ξανά τάισμα κ άλλαγμα κόρης! κ κάποια τηλεφωνα. το βράδυ κοιμήθηκα σαν τούβλο! αλλά το ευχαριστήθηκα!

σήμερα λεώ να χαλαρώσω λιγάκι!

Eιρηνακι μου θα ηθελα να σου πω οτι δεν κανει να σιδερωνουμε τα στρωματα..

Μου το εχει πει φιλος μας που φτιαχνει στρωματα οτι μς την θερμοκρασια χαλανε τα υλικα της γεμισης.

Εγω τα αεριζω καθε 3-4 μηνες και το γυρναμε θεση.

Επισης βαζω και καλλυμα παντα, βαμβακερο το χειμωνα και πετσετε το καλοκαιρι.

ακριβώς. μόνο που ως τώρα εγώ δεν το αέριζα κ θα ξεκινήσω να το κάνω κάποια στιγμή που θα έχω χρόνο κ ο καιρός θα ευνοεί!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 53,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ειρήνη

    10846

  • YOTOU

    4856

  • χρυσα81

    3863

  • mamavasia

    3157

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τι να κάνω βρε ειρηνάκι μου, έκοψα από άλλα πράγματα αλλά το αυτόματα σύστυμα ΟΛΓΑ δεν το κόβω προς το παρών τουλάχιστον....

Και πολύ καλά κάνεις κοριτσι μου!

Οτιδηποτε θα σε κάνει να νιώθεις πιο άνετα και πιο χαλαρή! ;)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Το κόβω πάραυτα...! Μπορώ να το κάνω 1 φορά τον χρόνο ή θα με μαλώσεις???!!! :lol:

εγω να σε μαλωσω Ρηνακι μου?????:D

εσενα? αν ειναι δυνατον, απλα μετεφερα αυτα που μου ειπε ο "ειδικος"!!

ειναι η τριτη φορα που ρωταω, πως καθαριζουμε με μαλακτικο τα επιπλα? ποσο να βαλω??

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια και εγώ με τη μόνη διαφορά ότι έχει και σήμερα πλυντήριο διότι το δικό μου σύστημα "αυτοκαθαρισμού" και "αυτοσιδερώματος" θα είναι αύριο στο σπίτι....

Dalia....έγραψες λέμε!!!!

Πάντως εγώ βρήκα ασχολία...ψάχνω γιορτινό menu...να φτιάξω κάτι ιδιαίτερο και να απολαύσουμε με τον σύζυγο!!!!


beSZp2.pngdsR5p2.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ βρήκα ασχολία...ψάχνω γιορτινό menu...να φτιάξω κάτι ιδιαίτερο και να απολαύσουμε με τον σύζυγο!!!!

Να ήξερες πόσο σε ζηλεύω...

Εγώ τα γιορτινά menu θα είναι με όλο το σόι στου συζήγου στο χωριό του, με ανθρώπους άνω των 60 ετών...:rolleyes:

Βαλεριάνες και θα περάσει, 2 μερούλες είναι

GEORGINA σκοτωνόμαστε και οι δυο στη δουλειά λέμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

με το μάτι μαρία μου βάζεις σε πανάκι μαλλακτικό κ μετά νεράκι, το στύβεις καλά να μην αφήνει νερά κ περνάς. αν θέλεις έχε κ ένα πανάκι στεγνό για σιγουριά από δίπλα. εγώ έτσι έκανα κ πραγματικά το χαίρομαι ακόμα καθαρό. κ μοσχοβολάει το σπίτι!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειπαμε δεν το'χω κι επειδη δεν σας εξηγησα καλα τι θελω βρηκα αυτη τη φωτο που φαινεται λιγο αλλα ελπιζω να καταλαβετε.fotog2011061.jpghttp:

fotog2011061.jpghttp:

a%3Ehttp:

fotog2011061.jpg[/img]

Επισης να σας πω οτι δεν θελω για ολα τα παπουτσια μας αυτα τα εχω τακτοποιησει θελω τα 4 ζευγαρια που φοραμε καθημερινα και δεν θελω να τα βλεπω γιατι ειναι ακριβως απεναντι απο το καθιστικο μου οποτε εχω απορριψει αυτου του στυλ ΙΚΕΑ τις παπουτσοθηκες.


Mx8hp2.png

dv8Yp2.png

Link to comment
Share on other sites

συγκεκριμένα επειδή το φοβόμουν αρχικά, έβαλα το πανάκι διπλωμένο στο στόμιο του μαλλακτικού κ καπακωσα με το πανί 2 φορές, ανάποδα.

ελπίζω να σε φώτισα.

αργότερα, επανέλαβα από άλλη πλευρά του ξεσκονόπανου!

αλλά θυμήσου να βάζεις κ νεράκι!

Link to comment
Share on other sites

..............

ειναι η τριτη φορα που ρωταω, πως καθαριζουμε με μαλακτικο τα επιπλα? ποσο να βαλω??

......................

GEORGINA σκοτωνόμαστε και οι δυο στη δουλειά λέμε

Κι εγώ "σκοτώνομαι" δεν το έχετε καταλάβει ακόμη ???? ;)

Έλα, γίναμε τρεις !

με το μάτι μαρία μου βάζεις σε πανάκι μαλλακτικό κ μετά νεράκι, το στύβεις καλά να μην αφήνει νερά κ περνάς. αν θέλεις έχε κ ένα πανάκι στεγνό για σιγουριά από δίπλα. εγώ έτσι έκανα κ πραγματικά το χαίρομαι ακόμα καθαρό. κ μοσχοβολάει το σπίτι!

Εγώ πήρα ένα μπουκάλι πλαστικό με ψεκαστήρι (τύπου αζαξ για τα τζάμια αλλά πιο χαμηλό) έβαλα ένα καπάκι μαλακτικό και το γέμισα με νερό...

ψτ ψτ ψεκάζεις απευθείας στο έπιπλο και το περνάς από πάνω !!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες.

είχα ρωτήσει κ εγώ για τα υλικά των στρωμάτων κ μου είχαν απαντήσει-δεν θέλεις να ξέρεις.

δεν είναι τυχαίο ότι οι παλιές νοικοκυρές τα έβγαζαν στα μπαλκόνια όταν είχε ήλιο-καλό καιρό κ τα χτυπούσαν με ένα ματσούκι να φύγει η σκόνη που είχε εισχωρήσει.

με τον ήλιο, αέρα έφευγαν οι μυρωδιές, ιδρώτας κ με το τίναγμα η σκόνη.

πολύ καλή είναι η εκπομπή του σκάι με τις δύο αγγλίδες καθαρίστριες.

είχα δει λοιπόν να καθαρίζουν στρώμα-που ήταν σε άθλια κατάσταση-με μαγειρική σόδα, την άφηναν , την έτριβαν, μετά περνούσαν με βετέξ με κάτι υγρό καθαριστικό μέσα (δεν το συγκράτησε γμτ) κ το άφηναν να στεγνώσει. έτσι ήταν τέλειο!

κ επίσης πρότειναν κ αυτές την αλλαγή πλευράς σε τακτά διαστήματα!

Καλά, όσο γι αυτό... ένας Θεός και η ψυχή τους ξέρει τι περιέχει το στρώμα μας.. :(

για τα χαλιά πες μας περισσότερα! πληζ! δεν έχω χρόνο πολύ να την αφήσω να ενεργήσει, γιατί βάζω σκούπα με το παιδί μπροστά κ δεν θέλω να αρχίσει να δοκιμάζει τί είναι α(υ)τό!!

Για τα χαλιά, μπορώ να σου κάνω και γω μια πρόταση που ακολουθώ χρόνια. Ξύδι! Με τις απολυμαντικές του ιδιότητες που ζωντανεύει τα χρώματα! Καταπληκτικός συνδιασμός.

Μου το είχε πει ο κύριος από το μαγαζί που αγόρασα τα χαλιά μου, να χρησιμοποιώ νεράκι με ξύδι και με ένα σφουγγαράκι πολυ καλά στιμμένο να περνάω συχνά τα χαλιά μου. Μου είχε πει πως ζωντανεύει τα χρώματα. Το ακολουθούσα και κάποια στιγμή που συζήταγα με τον παιδιάτρο μου όταν ο μικρός μας μπουσούλαγε, μου πρότεινε ξύδι για τα χαλιά λόγω των απολυμαντικών του δυνατοτητων! Κουφάθηκα! Δύο σε ένα ;)

κ εγώ θέλω τα κλειδιά μας κ τα τηλεκοντρόλ. δεν πρόλαβα χθες. κ εγώ μπήκα στην πρίζα κ έκανα ένα σωρό δουλειές μετά τη δουλειά!

λοιπόν για σήμερα κλειδιά, τηλεκοντρόλ, να καθαρίσω την σκούπα! να αλλάξω κ σακκούλα στην σκούπα! κ να βάλω σε χλωρίνη σφουγγαρίστρες.

πάντως αυτό με τη βανίλια στο σκούπισμα σε εμένα δεν έπιασε. τί έκανα λάθος, μου λέτε;

Σιγά-σιγά, μην αγχώνεσαι. Αφού το έχεις στο μυαλό σου, μόλις βρεις χρόνο θα το κάνεις. Κοίτα να χαλαρώσεις λιγάκι σήμερα και να ευχαριστηθείτε το στολισμένο σπιτάκι σας.

Με τη σκούπα τι έκανες? Που έβαλες την βανίλια?

Εγώ έχω ειδικό σημείο που την βάζω γιατί η σκούπα μου έχει ένα ειδικό εξαρτηματάκι που μπορείς να ρίχνεις μέσα αιθέριο έλαιο για να μοσχομυρίζει το σκούπισμα. Αυτό που θα σου πρότεινα επειδή το έχω δοκιμάσει και λειτουργεί είναι να ρίξεις λίγο βανίλια στο φίλτρο της σκούπας σου. Θα μοσχομυρίσει! Δες το και μου λες ;)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν σας προλαβαίνω!είστε ασυγκράτητες!!!!!χιχι

λόγω μετακόμισης,σύντομα θα αξιοποιήσω όλα τα ωραία tips που υπάρχουν!! βέβαια το σπίτι που θα μπούμε είναι επιπλωμένο,αλλά όλο και κάποιες παρεμβάσεις θα κάνω!!

το ικεα σου δίνει απίστευτες λύσεις για αποθήκευση και για ότι άλλο θες!!

βίκυ μου επιτέλους θα έχω σύντομα κι εγώ στεγνωτήριο,αλλά όχι δικό μου,έχει η πολυκατοικία πλυντήρια-στεγνωτήρια στο υπόγειο!!κλείνεις ραντεβού και πας!!

εγώ τρελαίνομαι...δεν μπορώ να βλέπω τα κρεβάτια άστρωτα!! γιαυτό και δεν θέλω να έχω πανωσέντονο,κουβέρτες κλπ...κάνεις μισή ώρα να το στρώσεις!!κατωσέντονο και πάπλωμα με παπλωματοθήκη,έχω 10-15 παπλωματοθήκες και αλλάζω συνέχεια!! οπότε το στρώσιμο είναι πάρα πολύ εύκολο,τινάζεις το πάπλωμα και τελείωσες..που και που αν θέλω να φαίνεται πιο ωραίο ρίχνω ένα κάλυμμα κρεβατιού που έχω!!

Link to comment
Share on other sites

Να ήξερες πόσο σε ζηλεύω...

Εγώ τα γιορτινά menu θα είναι με όλο το σόι στου συζήγου στο χωριό του, με ανθρώπους άνω των 60 ετών...:rolleyes:

Βαλεριάνες και θα περάσει, 2 μερούλες είναι

GEORGINA σκοτωνόμαστε και οι δυο στη δουλειά λέμε

Κοίτα...και εγώ θα κάνω το "καθήκον" μου...

Παραμονή Χριστουγέννων στην μαμά μου...Χριστούγεννα στην κουνιάδα μου...

Πρωτοχρονιά θα την κοπανήσουμε οικογενειακώς...αλλά 1 βράδυ θα το βρω για να περάσουμε καλά...

Να προτείνω παπαρουνόσπορο για το τσάι των υπολοίπων; χεχε

Δουλειά έχω...αλλά βαριέμαι...είμαστε και λίγοι σήμερα...οπότε χαλαρά!


beSZp2.pngdsR5p2.png
Link to comment
Share on other sites

κ έτσι που το έκανα ακόμα καθαρό είναι! δεν ξαναξεσκόνισα από τότε!

ψτ κοπελιά βαριέμαι να πάω να ψάχνω ψεκαστήρι κ να κάνω όλο αυτό.

στο έπιπλο δεν βάζω τίποτα άμεσα.

με τη βανίλια στο πάτωμα για ηλ. σκούπα εμενα δεν μου είπατε. τί κάνω λάθος κ δεν μυυρίζει βανίλια;

Link to comment
Share on other sites

εγω να σε μαλωσω Ρηνακι μου?????:D

εσενα? αν ειναι δυνατον, απλα μετεφερα αυτα που μου ειπε ο "ειδικος"!!

ειναι η τριτη φορα που ρωταω, πως καθαριζουμε με μαλακτικο τα επιπλα? ποσο να βαλω??

Αχ καλό μου κορίτσι.... πόσο μου "κάνεις".... λατρεύω τους χαλαρούς και μη-πιεστικούς ανθρώπους!!!

Μάκια-μάκια στα μουτράκια! ;)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...