Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Δε κατάλαβα πως υπολόγισε τις  βδομάδες....πως υπολογίζονται??? Η γιατρός τι σας είπε?πόσες μέρες να μείνει σπίτι??? Ότι πει η γιατρός!!!!! Αααα 30/5 ξανά!!!! Αντε με το καλό!!! Τι ωραία!!! Εσύ μπορείς να πάρεις ηρεμιστικά τυχερέ...εμείς απαγορεύεται 😄😄

      Από ότι κατάλαβα το πρόβλημα είναι η οδηγηση που ειναι 1 πήγαινε 1 έλα και έχει λακουβες. Όλη η Ελλάδα μια λακουβα!!!

      Ευτυχώς!!! Στις ηλεκτρονικές αγορές μπορείς να το κάνεις. Λογικό να μην ξέρεις ποιες να πάρεις...προσπαθείς για το καλύτερο...πόσα να γνωρίζουμε πχια!😁

      Καλά ναι, έχουμε μερικούς δρόμους στις λακούβες μας γενικά στην Ελλάδα..

EASY LIVING {Ειρήνη}


Ειρήνη

Recommended Posts

καλημέρα στο υπέροχο θέμα μας.....

ε΄χω να ξεσκονίζω 5 μέρες και πουθενα ιχνος σκόνης:shock::shock:

θαυματουργό το μαλακτικό με σώσατε και σας χιλιοευχαριστώ....:P

όλα τα επιλα μου ειναι μαυρα και εγω καθαριζα εκείνα βρώμιζαν...

τωρα όλα λάμπουν...

και μαζί και εγώ:tongue::tongue::tongue::tongue:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 53,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ειρήνη

    10846

  • YOTOU

    4856

  • χρυσα81

    3863

  • mamavasia

    3157

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λάθος! Μεγάλο λάθος Μαράκι!

Ποτέ μα ποτέ δεν κάνουμε εκκαθάριση παιχνιδιών με τα μικρά στο σπίτι παρά μόνο αν κοιμούνται!!! :lol:

Και γω τα ίδια έπαθα την πρώτη φορά που ειπαμε ωραία και καλά {στη θεωρία} με τον Ανδρεούλη μου να δώσουμε τα παιχνίδια που δεν ήθελε οπότε μου έγινε μάθημα και πλέον ξεσκαρτάρω μόνο όταν λειπει! ;)

Αυτό εξαρτάται και από το παιδί...ή τα παιδιά....εγώ χθες έκανα ντου στα παιχνίδια...

όχι ότι έχουνε πολλά...αλλά αυτά που απλά τα είχα στο σαλόνι και δεν παίζανε, τα μάζεψα και θα τα πάω στην Proderm που μαζεύουν για το mazigiatopaidi...και ούτε γάτα, ούτε ζημιά...παίζανε εκεί παραδίπλα με άλλα παιχνίδια και δεν ασχολήθηκαν μαζί μου...

Φυσικά μπορεί να ήταν και τελείως τυχαίο!!!!


beSZp2.pngdsR5p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.Πραγματι ειστε απιστευτες δεν προλαβαινουμε να σας διαβασουμε.

Εγω κλασσικα το θεμα μου με τα παπουτσια δεν το εχω λυσει και ενω ειναι ωραια αυτη η λυση με τις πετρες εγω δεν θελω να τα βλεπω, ειμαι παραξενη το ξερω :mad::-x.Σκεφτηκα το εξης και θελω τη γνωμη σας το επιπλο που εχω στην εισοδο εχει ενα μικρο ντουλαπακι δεξια και 2 συρταρακια και απο κατω ειναι κενο (δεν ξερω ανα καταλαβατε δεν ειμαι και καλη στις περιγραφες) να επαιρνα 2 ωραια ψηλα κουτια και να τα εβαζα απο κατω στο κενο?και να τα βαζουμε εκει μεσα ?

Ε στρατηγε τι λες κι εσυ?

Dalia πως ειναι αυτη η παπουτσοθηκη απο το τζαμπο,εχεις καμια φωτο?


Mx8hp2.png

dv8Yp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να σας γράψω εδώ και ένα σύντομο μήνυμα με το τι κάνω σχετικά με την υγιεινή του στρώματος των κρεβατιών μας.

Λοιπόν, εκτός του ότι κάθε 6 μήνες γυρίζω το στρώμα, κατά διαστήματα {περίπου κάθε 3μηνο - 4μηνο) το σιδερώνω! :lol: ... Το ξέρω πως δεν είμαι καθόλου καλά αλλά δεν ξέρω γιατί ακριβώς αυτός ο τρόπος με... καθησυχάζει. Με τόσα ακάρεα και όχι μόνο και επειδή δεν έχω επαγγελματική σκούπα να το καθαρίζω, σκέφτηκα πως η μεγάλη θερμοκρασία του σίδερου θα βοηθάει, τουλάχιστον σε κάποιο βαθμό.... Μάλιστα, δεν το κάνω σε χαμηλή θερμοκρασία αλλά στην μεγαλύτερη ισχύ γιατί είχα διαβάσει στο internet το εξής:

Τα ακάρεα αρχίζουν να νεκρώνονται μετά τους 35 βαθμούς Κελσίου» τονίζει η αλλεργιολόγος, πρόεδρος της Ελληνικής Εταιρείας Αλλεργιολογίας και Κλινικής Ανοσολογίας Καλλιόπη Κόντου - Φίλη.

Οπότε... ελπίζω να κάνω κάτι μ αυτόν τον τρόπο.... :(

:confused::confused::confused::confused: Ε καλά Ειρήνη, ΑΥΤΟ ούτε η μαμά μου δεν το έχει σκεφτεί που είναι ιδιοφυία σε αυτά τα οικοκυρικά !!!!

Στο θέμα μας τώρα: δεν γνωρίζω εάν επιτρέπεται ή όχι. Κι εγώ πάντως το αερίζω και του κάνω τούμπες... κατά διαστήματα... κι ελπίζω ....

Καλημερα κοριτσια.Πραγματι ειστε απιστευτες δεν προλαβαινουμε να σας διαβασουμε.

Εγω κλασσικα το θεμα μου με τα παπουτσια δεν το εχω λυσει και ενω ειναι ωραια αυτη η λυση με τις πετρες εγω δεν θελω να τα βλεπω, ειμαι παραξενη το ξερω :mad::-x.Σκεφτηκα το εξης και θελω τη γνωμη σας το επιπλο που εχω στην εισοδο εχει ενα μικρο ντουλαπακι δεξια και 2 συρταρακια και απο κατω ειναι κενο (δεν ξερω ανα καταλαβατε δεν ειμαι και καλη στις περιγραφες) να επαιρνα 2 ωραια ψηλα κουτια και να τα εβαζα απο κατω στο κενο?και να τα βαζουμε εκει μεσα ?

Ε στρατηγε τι λες κι εσυ?

Dalia πως ειναι αυτη η παπουτσοθηκη απο το τζαμπο,εχεις καμια φωτο?

Μαργιώ μου,

Δεν κατάλαβα τπτς... εσύ δεν το έχεις με τις περιγραφές κι εγώ δεν το έχω με την φαντασία (είμαι οπτικός τύπος !)....

σχετικά με τα παπούτσια μήπως θα σε εξυπηρετούσαν κάτι διάφανες πλαστικές θήκες του ΙΚΕΑ ? Μ' αυτές "σώθηκα" και βλέπω τί παπούτσια έχω μέσα... :wink:

500_500_2011_3_28_11_54_57.jpg

500_500_2011_3_28_11_55_9.jpg

Τα κουτιά είναι ωραία ιδέα αλλά θα πρέπει να θυμάσαι πού έχεις τί...

Κατά τα λοιπά, χθες έβαλα σκούπα, ξεσκόνισα, άπλωσα 2 πλυντήρια και σιδέρωσα ότι είχα να φύγουν... και (επιτέλους) καθάρισα τον φούρνο μου !!!

Αφροδιτάκι,

Εμένα "ευτυχώς" που ο άντρας μου λείπει πολλές ώρες και δεν με βλέπει να τα κάνω όλα αυτά -τις λεπτομέρειες εννοώ- ... γιατί κάτι τέτοια μου πετάει και γελάμε !!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωριζω αυτο που ρωτας Ρηνακι μου, να σου πω ομως εχεις ατμοκαθαριστη? θα μπορουσες να το περνας που και που, ασε να ρωτησω και εναν φιλο που πουλαει στρωματα επωνυμα να μας πει και εκεινος την γνωμη του.

Παντως κακο δεν κανεις απλα μηπως μειωνεις την ζωη του στρωματος..

Καλημέρα κορίτσια μου!!

Τι υπέροχα χειμωνιάτικη ημέρα???!! Ναι, το ξέρω πως δεν είμαι καλά!!! :lol:

Α, μπράβο ρε συ κοριτσάκι μου. Οταν βρεις κάποια ευκαιρια και το θυμηθεις, ρώτα να μας πει ένας επαγγελματίας και πορευόμαστε! ;)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαρά, αστέρι μου, την πήρα την φωτογραφία από την ντουλάπα σου και σε ευχαριστώ!!! :)

Όντως θέλει δουλειά και όντως είναι μικρό το κάτω φύλλο! Σε δυσκολεύει πολύ!

Θα σου γράψω ξεχωριστό θέμα με μερικές προτασούλες να συζητήσουμε ε???

Μάκια!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, όντως τέλεια μέρα.

Κορίτσια μήπως ξέρετε πώς καθαρίζουμε μαύρη λάκα; (το πιάνο γκρρρρρ, μου έρχεται να το ξύσω και να βάψω μωβ σατινέ να ησυχάσω)

Λοιπόν βρήκα λύση για το χάος μου. Κάθε μέρα μαζεύω το βουνό που βρίσκεται σε ένα (1) έπιπλο μόνο. Ακολουθώ δηλαδή τη συμβουλή τελειώνω αυτό που κάνω και δεν ανοίγω πολλά μέτωπα μαζί.

Ντάλια που είσαι; Τα χεράκια;

Margio αν έβαζες στο κενό κάτι τέτοιο http://ikea.gr/DefaultM.aspx?page=productview&iID=7169 ή είναι σε σημείο που φαίνεται; Για τα κουτιά με τα διάφορα μπάζα μου πάντως (εντάξει θα τα ξεκαθαρίσω κι αυτά είπαμε, φεεεεετα) τα έχω βάλει σε μια τροχήλατη ραφιέρα που έχω και την έχω καλύψει προς το παρόν με ένα ωραιότατο χριστουγεννιάτικο τραπεζομάντηλο και ένα ωραίο βάζο από πάνω και λήξις.... Μήπως κάτι τέτοιο θα σε εξυπηρετούσε; (βέβαια εμένα δε μου αρέσει η ραφιέρα οπότε σκασίλα μου να την καλύψω)


sbxre6a2f.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, καλημερα. χθες εκανα δουλειες απο τις 6 μεχρι τις 12 το βραδυ!!!δυο φαγητα, μακαρονακι με χταποδι και αρακα, εβαλα σκουπα, 2 πλυντηρια, καθαρισα την θηκη του πλυντηριου και εκανα και μια πλυση με σοδα και ξυδι. μετα ξεκαθαρισα λιγο και καποια ρουχα της μικρης που ηταν μικρα-κοντα , της εβγαλα καποια καινουργια, τακτοποιησα ντουλαπες.αυτο με τις ντουλαπες που ολο της μαζευω και ολο ασυμαζευτες ειναι,δεν μπορω να το καταλαβω!!!! μελωσα και μελομακαρονα.επισης καθαρισα το σκουπακι, το αδειασα και το επλυνα. ακομη εκανα με οινοπνευμα τηλεκοντρολ και κλειδια. ο αντρας μου με κοιτουσε και κουνουσε το κεφαλι.μου λεει εσυ οσο πας και χειροτερευεις.σε λιγο θα μας περνας απο αποστειρωση μολις μπαινουμε σπιτι:D:D:D:D:D.να προτεινω κατι???θελετε να συζηταμε ενα θεμα την ημερα ωστε να εχουμε μια σειρα και να εξαντλουμε και τα θεματα???να ρωτησω και κατι αλλο??/το κρεβατι μου ειναι ξυλινο γυρω γυρω κλειστο με ζυλο. οποτε καω απο το στρωμα και το σιδερο ειναι σαν ενα τετραγωνο κουτι. σκεφτομαι να στρωσω κατι εκει και να το κανω σαν αποθηκευτικο χωρο να βαλω πραγματα που δεν χρησιμοποιω, πχ επιπλεον κουβερτες και σεντονια. θα τα βαλω σε θηκες εννοειται αλλα δεν πρεπει να στρωσω και κατι???

Ρε πουλάκι μου, συμβουλές δίνουμε για να κάνουμε τη ζωής μας ευκολότερη! Δεν θα ρθουμε να σε ελέγξουμε!!! :lol: Μήπως χρειάζεσαι τώρα ένα μασαζάκι μετά το χθεσινό ξεπάτωμα????!!!! :lol:

Για το να συζητάμε ένα θέμα την ημέρα και να το εξαντλούμε δεν γίνεται. Αφενός έχουμε συνέχεια καινούργιες φίλες και αφετέρου όλο και μαθαίνουμε νέα πράγματα για το κάθε θέμα. Οπότε, χωρίς στρες, ο καθένας συζητάει αυτά που τον απασχολεί και όποιος μπορεί... βοηθάει! ;)

Σχετικά με το κρεβάτι σου και τον αποθηκευτικό χώρο, δεν κατάλαβα. Εννοείς κάτω από το κρεβάτι? Για δώσε περισσότερες πληροφορίες να καταλάβει ο... εγκέφαλος μου!!! :lol:


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα στο υπέροχο θέμα μας.....

ε΄χω να ξεσκονίζω 5 μέρες και πουθενα ιχνος σκόνης:shock::shock:

θαυματουργό το μαλακτικό με σώσατε και σας χιλιοευχαριστώ....:P

όλα τα επιλα μου ειναι μαυρα και εγω καθαριζα εκείνα βρώμιζαν...

τωρα όλα λάμπουν...

και μαζί και εγώ:tongue::tongue::tongue::tongue:

Μπράβο Λινάκι μου!!!! Μπράβο!!!

Που βρήκες κάτι πoυ να σου "κάνει" και κυρίως.... ΠΟΥ ΛΑΜΠΕΙΣ ΕΣΥ!!!!! ;)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ρηνακι (μου αρεσει να σε λεω ετσι..) ποσο με ηρεμουν τα μυν. σου!!!

Αφροδιτακι το δικο μου κρεβατι εχει στρωμα που σηκωνεται με μηχανισμο, στο πατωμα λοιπον μας ειχε βαλει ο επιπλας ενα λεπτο κοντρα πλακε και ετσι τα πραγματα δεν ακουμπανε πατωμα.

Εκει μεσα βαζω τα χαλακια του μπανιου και αυτα που βαζω μπροστα στο νεροχυτη και τις κουβερτες που δεν χρησιμοποιουμε συχνα.., επισης εκει εχω και τις βαλιτσες μας.

ενταξει λιγη σκονη εχουν αλλα μπορεις να φυλακισεις τη σκονη??

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκομαι σε οργασμό εργασιών!!!

- Ετοιμάζω κοτοπουλάκι κοκκινιστό με σπαγγετίνι

- Ξεσκονίζω

- Ακούω λατρεμένα χριστουγεννιάτικα στολίδια

- Ετοιμάζω πλυντήριο για τη νύχτα (έχουμε νυχτερινό)

- Και φυσικά σας μιλάω!!!! :lol:

Και πρέπει να βάλω και σκουπίτσα.... ;)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα χαρωπές νοικοκυρούλες!!!!

Να σας γράψω εδώ και ένα σύντομο μήνυμα με το τι κάνω σχετικά με την υγιεινή του στρώματος των κρεβατιών μας.

Λοιπόν, εκτός του ότι κάθε 6 μήνες γυρίζω το στρώμα, κατά διαστήματα {περίπου κάθε 3μηνο - 4μηνο) το σιδερώνω! :lol: ... Το ξέρω πως δεν είμαι καθόλου καλά αλλά δεν ξέρω γιατί ακριβώς αυτός ο τρόπος με... καθησυχάζει. Με τόσα ακάρεα και όχι μόνο και επειδή δεν έχω επαγγελματική σκούπα να το καθαρίζω, σκέφτηκα πως η μεγάλη θερμοκρασία του σίδερου θα βοηθάει, τουλάχιστον σε κάποιο βαθμό.... Μάλιστα, δεν το κάνω σε χαμηλή θερμοκρασία αλλά στην μεγαλύτερη ισχύ γιατί είχα διαβάσει στο internet το εξής:

Τα ακάρεα αρχίζουν να νεκρώνονται μετά τους 35 βαθμούς Κελσίου» τονίζει η αλλεργιολόγος, πρόεδρος της Ελληνικής Εταιρείας Αλλεργιολογίας και Κλινικής Ανοσολογίας Καλλιόπη Κόντου - Φίλη.

Οπότε... ελπίζω να κάνω κάτι μ αυτόν τον τρόπο.... :(

Καλή η ιδέα σου και νομίζω ότι δεν απέχει και πολύ από την δουλειά που κάνουν οι ατμοκαθαριστές. Αλλά ας περιμένουμε να διαβάσουμε και την γνώμη του ειδικου....

Καλημερα κοριτσια.Πραγματι ειστε απιστευτες δεν προλαβαινουμε να σας διαβασουμε.

Εγω κλασσικα το θεμα μου με τα παπουτσια δεν το εχω λυσει και ενω ειναι ωραια αυτη η λυση με τις πετρες εγω δεν θελω να τα βλεπω, ειμαι παραξενη το ξερω :mad::-x.Σκεφτηκα το εξης και θελω τη γνωμη σας το επιπλο που εχω στην εισοδο εχει ενα μικρο ντουλαπακι δεξια και 2 συρταρακια και απο κατω ειναι κενο (δεν ξερω ανα καταλαβατε δεν ειμαι και καλη στις περιγραφες) να επαιρνα 2 ωραια ψηλα κουτια και να τα εβαζα απο κατω στο κενο?και να τα βαζουμε εκει μεσα ?

Ε στρατηγε τι λες κι εσυ?

Dalia πως ειναι αυτη η παπουτσοθηκη απο το τζαμπο,εχεις καμια φωτο?

Αν είναι έτσι όπως την φαντάζομαι τότε τα κουτιά θα είναι μία καλή λύση. Αλλά όπως σου έγραψε και η LOVE θα πρέπει να θυμάσαι τι έχει το κάθε κουτί αν βάλεις από αυτά που δεν είναι διάφανα.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκομαι σε οργασμό εργασιών!!!

- Ετοιμάζω κοτοπουλάκι κοκκινιστό με σπαγγετίνι

- Ξεσκονίζω

- Ακούω λατρεμένα χριστουγεννιάτικα στολίδια

- Ετοιμάζω πλυντήριο για τη νύχτα (έχουμε νυχτερινό)

- Και φυσικά σας μιλάω!!!! :lol:

Και πρέπει να βάλω και σκουπίτσα.... ;)

Καλημερα Ειρηνη, ναμαι κι εγω απο εδω. Ειχα λιγο χρονο και ηρθα. Λοιπον εχω κατι ψιλα, δε ξερω αν τα εχετε πει. Για τα στρωματα:

Καθαρισμός με μαγειρική σόδα

Όταν αλλάζετε σεντόνια, την ώρα που έχετε ξεστρώσει τελείως το κρεβάτι σας κι έχετε βγάλει και το κάλυμμα του στρώματος, απλώστε μαγειρική σόδα στην επιφάνεια του στρώματος. Αφήστε την σόδα απλωμένη για μια-δυο ώρες και μετά καθαρίστε καλά το στρώμα σας με την ηλεκτρική σκούπα. Ακριβώς όπως στο ψυγείο σας, η μαγειρική σόδα ενεργεί ως μαγνήτης των μυρωδιών.

Και οσον αφορα το νυχτερινο ρευμα που λες, δε ξερω αν το ξερετε αλλα η ΔΕΗ τωρα το χειμωνα εφαρμοζει αλλο νυχτερινο ωραριο απο οτι το καλοκαιρι και το νυχτερινο ειναι 2-8πμ και 3:30-5:30. Δηλ για το πλυντηριο (και οτι αλλο καιει πολυ ρευμα) θελει ή ξυπνητηρι ή χρονοδιακοπτη ή πολυ νωρις το πρωι! :mad::x

Εντιτ: για τα στρωματα απαγορευεται ο ατμος γιατι ευνοει την αναπτυξη των ακαρεων

Επισης η σοδα καθαριζει και απολυμαινει με παρομοιο τροπο και τα χαλια!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εξαρτάται και από το παιδί...ή τα παιδιά....εγώ χθες έκανα ντου στα παιχνίδια...

όχι ότι έχουνε πολλά...αλλά αυτά που απλά τα είχα στο σαλόνι και δεν παίζανε, τα μάζεψα και θα τα πάω στην Proderm που μαζεύουν για το mazigiatopaidi...και ούτε γάτα, ούτε ζημιά...παίζανε εκεί παραδίπλα με άλλα παιχνίδια και δεν ασχολήθηκαν μαζί μου...

Φυσικά μπορεί να ήταν και τελείως τυχαίο!!!!

Ε, καλά... σωστά! Αυτό είναι ανάλογα το παιδάκι!

Ο δικός μου πάντως, μόνο όταν κάνει μόνος του εκκαθάριση για τα "παιδάκια που δεν έχουν" δίνει με άνεση. Οταν με δει εμένα να επιλέγω παθαίνει φρίκη!!! :lol:

Υ.Γ. Μπράβο που έδωσες παιχνιδάκια G μου! Μπράβο!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...