Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

EASY LIVING {Ειρήνη}


Ειρήνη

Recommended Posts

Καλημέρα κ από εμένα.

Ρενάτα, μόνο εγώ δεν πρόλαβα τις τακτοποιήσεις?Τι κρίμα...

Από όσα έγραψαν τα κορίτσια, καταλαβαίνω ότι θα ήταν κάτι σούπερ οργανωτικό, αλλά και με αισθητική. Αν μπορείς βάλε το ξανά για λίγο τώρα, πληζ.

Ειρήνη κ Αφροδίτη λιχουδιστότατες οι νοστιμιές σας. Επίσης Βάσια, η τούρτα είναι πάρα-πάρα πολύ όμορφη...Μακάρι να μπορούσα να ετοιμάσω κ γω κάτι αντίστοιχο.

Δεν ξέρω τι φταίει...είναι σίγουρα κ θέμα διάθεσης...Αντι-κίνητρο είναι ότι μετά θα πρέπει να κάνω ΤΟ μάζεμα στην κουζίνα, οπότε δεν θα προλάβω να κάνω τα βασικά-ετοιμασία φαγητού, μπανιο τα παιδιά, απογευματινό, πάνα στο μικρό, συμμαζέματα...Περνάω μια φάση που κάνω μόνο τα ΑΠΟΛΥΤΩΣ απαραίτητα και διεκπεραιώνω πολύ σιγά τις εκρεμμότητές μου.

Χθες επέστρεψα, πήγαμε παιδίατρο, γυρίσαμε ετοίμασα χυμούς και αυγόφετες, καθάρισα πάγους-εστίες-νεροχύτες-σκαμπώ-γκριλιέρα-μηχανή καφέ-τραπέζι κουζίνας, παίξαμε-μπάνιο τα παιδιά-παραμύθι-και κατά τις έντεκα κοιμήθηκαν...άραξα στον καναπέ μου να δω ότι προλάβαινα από CSI, αλλά μόλις ακούμπισα στον καναπέ αποκοιμήθηκα-κλασικά.

Εγερτήριο στις 06.00, μπάνιο, πρωινά και δουλειά...ουφ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 53,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ειρήνη

    10846

  • YOTOU

    4856

  • χρυσα81

    3863

  • mamavasia

    3157

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Φαντάσου μέγεθος α4 βγήκε η τούρτα απο το τάπερ! Βάζεις και λαδόκολλα απο κάτω για να μην πας και το τάπερ εκει χαχαχα!!!

Πάντως στην φωτογραφία φαίνεται πιο μεγάλη από Α4!

Καλά να περάσετε στο πάρτυ!

Link to comment
Share on other sites

Χθες επέστρεψα, πήγαμε παιδίατρο, γυρίσαμε ετοίμασα χυμούς και αυγόφετες, καθάρισα πάγους-εστίες-νεροχύτες-σκαμπώ-γκριλιέρα-μηχανή καφέ-τραπέζι κουζίνας, παίξαμε-μπάνιο τα παιδιά-παραμύθι-και κατά τις έντεκα κοιμήθηκαν...άραξα στον καναπέ μου να δω ότι προλάβαινα από CSI, αλλά μόλις ακούμπισα στον καναπέ αποκοιμήθηκα-κλασικά.

Εγερτήριο στις 06.00, μπάνιο, πρωινά και δουλειά...ουφ!

Με εξαίρεση τον παιδίατρο κατά τ' άλλα κάναμε σχεδόν τα ίδια roomate! Καλή ημέρα στην δουλειά εύχομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ από εμένα.

Ρενάτα, μόνο εγώ δεν πρόλαβα τις τακτοποιήσεις?Τι κρίμα...

Από όσα έγραψαν τα κορίτσια, καταλαβαίνω ότι θα ήταν κάτι σούπερ οργανωτικό, αλλά και με αισθητική. Αν μπορείς βάλε το ξανά για λίγο τώρα, πληζ.

!

Δεν τα έχει βγάλει ακόμη, δες εδώ!! Είναι φοβερά!

http://www.parentscafe.gr/showthread.php?t=3269&page=1191

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κ παλι!

εγω η σαλταρισμενη φιλη σας ειμαι απο τις Σερρες!!

καλαμαριδιον

δεν ξερω τι δουλεια κανει κ τι ωραριο εχεις αλλά εγω εχω τους γονεις μου Θεσσαλονικη κ δεν μπορουσαν να με βοηθησουν....κ τωρα πρωτη φορα με το 5μηνο που δουλευω, χρειαζομαι την πεθερα μου για οταν ειναι αρρωστα κ για για την μικρη που σχολαει απο τα νηπια 12.30

(δηλ 12.45 μεχρι 2.45 ,2ωρες να την κραταει) κ θυμωνω παρα πολυ που αυτη εχει κλεισει το σπιτι της ΤΕΛΕΙΩΣ κ μενει επανω στην κορη της,στον καναπε του σαλονιου, μονο κ μονο για να μην πληρωνει θερμανση κ να της δινει ολοκληρωτικα την συνταξη.....πολυ με νευριαζει...

Ειχα παλια μια νταντα ,της εδινα 20ε αλλά τωρα παιρνω λιγοτερα απο 20ε/ημερα....Στο stage επαιρνα 26ε κ τα εδινα,ηταν κ μωρο κ δεν πηγαινε σχολειο εξαλλου.. τεσπα

μαμαβασια

εγραψες παλι κοπελια! καταπληκτικη η τουρτα! καλυτερη κ απο επαγγελματια! πραγματικα.....χμμμμ λες φετος να την φτιαξω εγω στην κορη μου ενα 6αρι???

αν ειναι σαν το προχθεσινο κεικ παντως θα γινω ρεζιλι......

Να χαιρεσαι την πριγκιπισσα σου!!

βασιλικη

να μπαινεις πιο συχνα κοπελια για να μην χανεις επεισοδια! ακου εκει σκονακια! τσ τσ τσ φτου σου :P

οτι εχει να κανει με συμμαζεματα κ δουλειες δεν ειναι αναγκη να τα θυμασαι! "μπενακης-βγαινακης"

μουαχαχαχα! καλη σου μερα!

ειρηνη

φανταζομαι μανουλα ψηλωσες 5ποντους μετα τους βαθμους ε??

χιχι! μα τι χαρα πραγματικα! αντε να τον δεις κ στο ΜΙΤ !!!

σε καταλαβαινω ΑΠΟΛΥΤΩΣ ....εμενα κακα στην τουαλετα κανει κ τρεχω μετα κι εγω αο την χαρα μου......τι να πεις?


du4bvfn6x.png1389tcem0.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για κάποιο λόγο δεν τα βλέπω.:confused::confused::confused:

Είναι στην προηγούμενη σελίδα 1191 αλλά δεν ξέρω γιατί δεν τα βλέπεις, εγώ μόλις τώρα που γύρισα στην 1191 τα βλέπω ακόμη...

renata κάνε κάτι, καιγόμαστε!!!

Link to comment
Share on other sites

elin δες και εδώ http://www.the36thavenue.com/2014/01/kitchen-organization-ideas.html

έχει πολύ ωραίες ιδέες!

π.χ. αφήνουμε τα εργαλεία κουζίνας που χρησιμοποιούμε περισσότερο στο συρτάρι και τα υπόλοιπα σε κουτιά ή δες τα κουτιά στα ντουλάπια που έχουν μέσα μίξερ, μούλτι κτλ. και τα τραβάει έξω για να βγάλει αυτό που θέλει.

Δες κι εδώ http://aplaceforusblog.com/my-style-monday-kitchen-tool-and-organization/

http://www.raininghotcoupons.com/16-easy-kitchen-organization-ideas-and-tips-with-pictures/

Αυτό έχει πριν και μετά (panicroom κτλ) http://tatertotsandjello.com/2012/01/getting-organized-in-2012-organizing-the-cleaning-supplies-and-free-label-printables.html#more-30807

Και αυτό έχει απλές λύσεις http://orgjunkie.com/2012/03/spring-into-organization-my-organized-kitchen.html

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κ παλι!

εγω η σαλταρισμενη φιλη σας ειμαι απο τις Σερρες!!

καλαμαριδιον

δεν ξερω τι δουλεια κανει κ τι ωραριο εχεις αλλά εγω εχω τους γονεις μου Θεσσαλονικη κ δεν μπορουσαν να με βοηθησουν....κ τωρα πρωτη φορα με το 5μηνο που δουλευω, χρειαζομαι την πεθερα μου για οταν ειναι αρρωστα κ για για την μικρη που σχολαει απο τα νηπια 12.30

(δηλ 12.45 μεχρι 2.45 ,2ωρες να την κραταει) κ θυμωνω παρα πολυ που αυτη εχει κλεισει το σπιτι της ΤΕΛΕΙΩΣ κ μενει επανω στην κορη της,στον καναπε του σαλονιου, μονο κ μονο για να μην πληρωνει θερμανση κ να της δινει ολοκληρωτικα την συνταξη.....πολυ με νευριαζει...

Ειχα παλια μια νταντα ,της εδινα 20ε αλλά τωρα παιρνω λιγοτερα απο 20ε/ημερα....Στο stage επαιρνα 26ε κ τα εδινα,ηταν κ μωρο κ δεν πηγαινε σχολειο εξαλλου.. τεσπα

Κοίτα Δήμητρα το ωράριο μου είναι περίεργο κάθε χρόνο, πάει ανάλογα το σχολείο που θα είμαι αλλά κυμαίνεται συνήθως ή 8-2 ή 10 -4 το απόγευμα. Οπότε πχ άσχετα αν ο σύζυγος ήταν άνεργος την μικρή την είχα στην αρχή σε παιδικό με φύλαξη έως 4 κ φέτος στο νηπιαγωγείο στο ολοήμερο τμήμα που σχολάει στις 4 παρά. Θα μου πεις ναι αλλά δεν χρειαζόταν, ναι αλλά αν έβρισκε ο σύζυγος δουλειά όπως τώρα ? ή αν εγώ είχα μπερδεμένο ωράριο?

Οπως κ να έχει δεν θα υποχρέωνα την μητέρα μου να πηγαίνει να την παίρνει καθημερινά στις 12μιση. Να τρώνε μαζί κ να κάθεται έως τις 2 ή 4μιση που θα πήγαινα να την πάρω. Δεν είναι το στυλ μου αυτό, δεν το προτιμώ δηλαδή παρά μόνο αν δεν είχα άλλες επιλογές. Αυτό όμως είναι το δικό μου σκεπτικό πως εφόσον υπάρχει άλλος τρόπος που να μην εμπλέκει παραπάνω άτομο από εμάς τους γονείς της προτιμώ αυτόν. Αλλά κ πάλι έχει να κάνει με τα δεδομένα της ζωής της κάθε μιας οι αποφάσεις που παίρνει.

elin δες και εδώ http://www.the36thavenue.com/2014/01/kitchen-organization-ideas.html

έχει πολύ ωραίες ιδέες!

π.χ. αφήνουμε τα εργαλεία κουζίνας που χρησιμοποιούμε περισσότερο στο συρτάρι και τα υπόλοιπα σε κουτιά ή δες τα κουτιά στα ντουλάπια που έχουν μέσα μίξερ, μούλτι κτλ. και τα τραβάει έξω για να βγάλει αυτό που θέλει.

Δες κι εδώ http://aplaceforusblog.com/my-style-monday-kitchen-tool-and-organization/

http://www.raininghotcoupons.com/16-easy-kitchen-organization-ideas-and-tips-with-pictures/

Αυτό έχει πριν και μετά (panicroom κτλ) http://tatertotsandjello.com/2012/01/getting-organized-in-2012-organizing-the-cleaning-supplies-and-free-label-printables.html#more-30807

Και αυτό έχει απλές λύσεις http://orgjunkie.com/2012/03/spring-into-organization-my-organized-kitchen.html

Καταρχήν σου βγάζω το καπέλο ήρωα που σηκώνεσαι κ μαγειρεύεις το πρωί!!!

Δεν μπορώ να το κάνω με τίποτα κ ας ξυπνάω 6μιση....πάω με ρελαντί εως να πιω καφέ κ δεν έχω μυαλό να μαγειρέψω κ για αυτό μαγειρεύω από βραδίς

Πολύυυυυυυυυυυυυυ ωραία σαιτ για μελέτη!!!!:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


http://organizingmadefun.blogspot.gr/

http://iheartorganizing.blogspot.gr/

Εγώ παρακολουθώ αυτά τα δυο μπλογ κάνα χρόνο τώρα έχει πολύ ωραίες ιδέες κ λύσεις

Θα τα μελετήσω!!!! Με μια πρώτη ματιά φαίνονται σούπερ!

Συνήθεια είναι το πρωινό μαγείρεμα, μην νομίζεις ότι δεν δυσκολεύτηκα να προσαρμοστώ ή ότι και τώρα κάθε πρωινό είναι το ίδιο.....Κοιμάμαι το αργότερο στις 11.00 και δεν μπορώ να κάνω δουλειές μετά τις 9.30 με ΤΙΠΟΤΑ! Το πρωί γίνομαι turbo!!!!

Πέρυσι αποκοιμήθηκα στον καναπέ 2 βράδια και φυσικά το φαγητό στον φούρνο κάηκε :(. Από τότε μαγειρεύω - αν μπορώ αποβραδύς - έως τις 10.00 -10.30 και βάζω και το ξυπνητήρι του φούρνου!!! αλλιώς το πρωί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κυρίες μου! Mamavasia να το χαίρεσαι το κοριτσάκι σου και συγχαρητήρια για την τούρτα!

Το σπιτάκι μου είναι καθαρό και μαζεμένο (παρά τη χθεσινή παρέα για παιχνίδι :wink: ) οπότε σήμερα ασχολήθηκα με άλλα πράγματα. Καθάρισα και τακτοποίησα εσωτερικά όοοολα τα ντουλάπια στα μπάνια μου. Το τι πέταξα; Σας το είχα αναφέρει τις προάλλες με αφορμή την ακμή στο πρόσωπό μου που είμαι πεπεισμένη πως δημιουργήθηκε από καλλυντικά που ήταν ανοιχτά πάνω από 2 χρόνια (εμ για κάποιο λόγο έχουν σηματάκι 12μηνου από πίσω μαντάμ!) πως θα τα πετάξω όλα! Και το έκανα! Ληγμένα, ανοιγμένα πάνω από 13 μήνες, είδη που δεν χρησιμοποιώ όλα έφαγαν σουτ. Μαζεύτηκε μια μεγάλη σακούλα σκουπιδιών! Ανέπνευσαν τα ντουλάπια κορίτσια! Ταυτόχρονα δε, έκανα και αναδιοργάνωση κατά πως βολεύομαι (πχ τα πιο σπάνια αναγκαία στο ψηλό ράφι, τα καθημερινά κάτω και μπροστά, ομαδοποίηση απορρυπαντικών - απορρυπαντικά ρούχων δίπλα δίπλα, καθαριστικά στην άλλη μεριά κ.ο.κ. ). Μεγάλη ικανοποίηση νιώθω!

Τα ντουλάπια της κουζίνας μου είναι σε καλή κατάσταση γιατί ασχολούμαι πολύ με την κουζίνα αλλά μια απ αυτές τις μέρες θα κάνω ένα μίνι συμμαζεματάκι κι εκεί!

Πάω να κουβαλήσω ξύλα και να ανάψω το τζάκι γιατί έχουμε κρύο σήμερα!

Το απογευματάκι θα φτιάξω και κιμά για αύριο που θα τον φάμε με ζυμαρικό!

Περί βοήθειας με τα παιδιά, εγώ το χω πει και το ξέρω ότι δεν είναι απαραίτητο να είμαι εγώ η σωστή μάνα αλλά είναι επιλογή ΜΟΥ να μεγαλώνω εγώ το παιδί μου. Όπου θέλουμε να πάμε, πηγαίνουμε μαζί (ακόμα και σε γλέντια γάμων late night). ΟΚ, δεν βγαίνω συχνά νύχτα αλλά δεν με πειράζει. Θα μεγαλώσει κάποτε και θα βγαίνω τότε :wink:

Απ τη στιγμή που είμαστε γονείς εν έτη 2014, υπάρχει η δυνατότητα το παιδί να μείνει με τον έναν όταν ο άλλος θέλει να βγει/να πάει για δουλειά/σε γιατρό/σε υποχρεώσεις κ.ο.κ. Δεν είναι ανάγκη να κρεμόμαστε από τρίτους. Εγώ δεν θέλω πάντως...

Άλλωστε, αυτή η "βοήθεια" πάντα μα ΠΑΝΤΑ έχει και το τίμημά της. Και εγώ δεν τις μπορώ τις πολλές γαργάρες λόγω dna :-P

Σας εύχομαι καλό υπόλοιπο ημέρας!


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Γύρισα απο το σχολείο! Το πάρτυ είχε επιτυχία...πως μπορούσε να μην είχε άλλωστε αφού στα παιδάκια αρέσουν τα πάντα!...έφαγαν, ήπιαν χυμό και διασκέδασαν με την ανιματέρ που τους έστειλα! Όλα υπέροχα κύλησαν! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κυρίες μου! Mamavasia να το χαίρεσαι το κοριτσάκι σου και συγχαρητήρια για την τούρτα!

Το σπιτάκι μου είναι καθαρό και μαζεμένο (παρά τη χθεσινή παρέα για παιχνίδι :wink: ) οπότε σήμερα ασχολήθηκα με άλλα πράγματα. Καθάρισα και τακτοποίησα εσωτερικά όοοολα τα ντουλάπια στα μπάνια μου. Το τι πέταξα; Σας το είχα αναφέρει τις προάλλες με αφορμή την ακμή στο πρόσωπό μου που είμαι πεπεισμένη πως δημιουργήθηκε από καλλυντικά που ήταν ανοιχτά πάνω από 2 χρόνια (εμ για κάποιο λόγο έχουν σηματάκι 12μηνου από πίσω μαντάμ!) πως θα τα πετάξω όλα! Και το έκανα! Ληγμένα, ανοιγμένα πάνω από 13 μήνες, είδη που δεν χρησιμοποιώ όλα έφαγαν σουτ. Μαζεύτηκε μια μεγάλη σακούλα σκουπιδιών! Ανέπνευσαν τα ντουλάπια κορίτσια! Ταυτόχρονα δε, έκανα και αναδιοργάνωση κατά πως βολεύομαι (πχ τα πιο σπάνια αναγκαία στο ψηλό ράφι, τα καθημερινά κάτω και μπροστά, ομαδοποίηση απορρυπαντικών - απορρυπαντικά ρούχων δίπλα δίπλα, καθαριστικά στην άλλη μεριά κ.ο.κ. ). Μεγάλη ικανοποίηση νιώθω!

Τα ντουλάπια της κουζίνας μου είναι σε καλή κατάσταση γιατί ασχολούμαι πολύ με την κουζίνα αλλά μια απ αυτές τις μέρες θα κάνω ένα μίνι συμμαζεματάκι κι εκεί!

Πάω να κουβαλήσω ξύλα και να ανάψω το τζάκι γιατί έχουμε κρύο σήμερα!

Το απογευματάκι θα φτιάξω και κιμά για αύριο που θα τον φάμε με ζυμαρικό!

Περί βοήθειας με τα παιδιά, εγώ το χω πει και το ξέρω ότι δεν είναι απαραίτητο να είμαι εγώ η σωστή μάνα αλλά είναι επιλογή ΜΟΥ να μεγαλώνω εγώ το παιδί μου. Όπου θέλουμε να πάμε, πηγαίνουμε μαζί (ακόμα και σε γλέντια γάμων late night). ΟΚ, δεν βγαίνω συχνά νύχτα αλλά δεν με πειράζει. Θα μεγαλώσει κάποτε και θα βγαίνω τότε :wink:

Απ τη στιγμή που είμαστε γονείς εν έτη 2014, υπάρχει η δυνατότητα το παιδί να μείνει με τον έναν όταν ο άλλος θέλει να βγει/να πάει για δουλειά/σε γιατρό/σε υποχρεώσεις κ.ο.κ. Δεν είναι ανάγκη να κρεμόμαστε από τρίτους. Εγώ δεν θέλω πάντως...

Άλλωστε, αυτή η "βοήθεια" πάντα μα ΠΑΝΤΑ έχει και το τίμημά της. Και εγώ δεν τις μπορώ τις πολλές γαργάρες λόγω dna :-P

Σας εύχομαι καλό υπόλοιπο ημέρας!

Κατ'αρχήν μπράβο για το ξεκαθάρισμα του μπάνιου! Αέρας ανανέωσης στο easy living Ειρηνάκι!!!

Ως προς τα παιδιά, κάνουμε το ίδιο σχετικά με τις νυχτερινές εξόδους, τα αφήναμε μόνο με την μαμά μου ή την αδερφή μου για να πάμε σε συναυλίες. Το τίμημα είναι πως βγαίνουμε σπάνια μαζί μόνο οι 2 μας έξω αλλά δεν με πειράζει..

Μια συνάδελφος την Παρασκευή που πήγα μόνη μου και ασυνόδευτη στην εκδήλωση της δουλειάς, μου λέει : καλά δεν ντρέπεσαι που έρχεσαι μόνη σου λες και είσαι single; - Άσε μας κυρά μου..... σιγά μην κουβαλήσω τα παιδιά μέσα στην τσιγαρίλα...Σε ποια χρονιά ζεις;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...