Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Όλα μια λακούβα σε αυτή την χώρα. Το καλό είναι ότι οδηγώ εγώ πάμε μαζί (και εγώ δάσκαλος μας έφαγε η εκπαίδευση . Μα συγνώμη η μόνιμη δασκάλα έχει αναρ άδεια για όλα η αναπληρώτρια έχει μήτρα από τα lidl 😅😅 ήθελα να ξέρω τους νόμους τουσ διαβάζουν;  Καλά τα ηρεμιστικά τα βλέπω σιγά σιγά αχααχαχαχα η γιατρός είπε όλα μια χαρά με το μωρό μια μικρή αποκόλληση βλέπω όχι λακούβες και τραντάγματα 

      Ναι είναι μεγάλη αδικία οι αναρρωτικες αναπληρωτων σε σύγκριση με μονίμων. Είχαν πει θα τα εξισωναν αλλά ακόμα τίποτα.... αν οδηγείς εσύ νομίζω μια χαρά....θα πηγαίνεις αργά θα αποφεύγεις λακουβες και στο σχολειο δε θα κάνει τίποτα να κάθεται σαν πατριάρχης 😁. Προσοχή στις ιώσεις και τον πυρετό στο σχολειο...καλό είναι να μην ανεβάσουμε πυρετό στο 1ο τριμηνο ειδικά. Να φοράτε μάσκα. Στο δημοτικό κολλάς εύκολα. 

EASY LIVING {Ειρήνη}


Ειρήνη

Recommended Posts

καλησπερα!

τι κανετε? εμεις σημερα ειπαμε να το ριξουμε εξω, πηγαμε τζαμπο κ αγορασαμε πασχαλινα στολιδια, (χαλασαμε 30 ευρω αλλα χαλαλι!) γυρισαμε στολισαμε το σπιτι κ τωρα αυριο θα ετοιμασω τα καλαθακια μου με αυγα(ψευτικα-διακοσμητικα) -κουλουρια.

αφου ταισα κ αλλαξα την μικρη:

  • εφτιαξα μακαρονια με κιμα για την μικρη
  • φακες για εμας
  • μαζεψα κουζινα-νεροχυτη
  • εβαλα την μικρη για υπνο
  • επλυνα μια κατσαρολα
  • εφτιαξα μια σαλατα (μαρουλι-ξηρους καρπους-φραουλες-μπαλσαμικο-λαδι. τελευταια την φτιαχνω για βραδυνο, βαζω κ μιτζιθρα κ γινεται τελεια, αλλα τωρα νηστευουμε)

αφου φαγαμε , κ χαζεψα λιγο κ παω για υπνο

καλο βραδυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 53,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ειρήνη

    10846

  • YOTOU

    4856

  • χρυσα81

    3863

  • mamavasia

    3157

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα σας καλες μου φιλες!!!

καλημερα σας απο τις ηλιολουστες Σερρες!!!!

τι μου κανετε?

εγω εχθες εκνα αρκετες δουλιτσες....

--εκανα φακες για σημερα

--αλλαξα καλυμματα κ εβαλα 2 πλυντηρια για να πλυνω τα προηγουμενα

--εβαλα ηλ.σκουπα ολο το σπιτι

(ευτυχως δεν εχει πολλα κενα μερη για να χρειαζεται σφουγγαρισμα)

--σιδερωσα μερικα ρουχα αλλά επιλεκτικά....


du4bvfn6x.png1389tcem0.png
Link to comment
Share on other sites

αρετουλα συλλυπητηρια για την γιαγια σας.....δεν ρωταω αν ηταν μεγαλη γιατι δεν εχει καμια απολυτως σημασια για το αν σου λειπει .........

Κ εμενα η γιαγια μου δεν ειναι καλα........εκλεισε τα 92.....προσπαθω να συνηθισω στην ιδεα........

μυβιλλυ καλη αναρρωση στην μαμα....να ξεκουραστεις κι εσυ κ να προσπαθησετε να ομορφυνετε το Πασχα σας.....εχετε κι ενα μικρο παιδι!!!!

υοτου Αχ κοπελια πηγα κι εγω Σαββατο τζαμπο κ μου εφυγαν 90ευρω!!! λαμπαδες για 2βαπτιστηρια,

παιχνιδια για2βαπτιστηρια,

αυγα σοκολ. για 2βαπτιστηρια,

καλαθι 1 για νονά,

διακοσμητικα αυγα (μηπως κ δεν εχω βαψει ακομη οταν την δω) ,

κερια κ φαναρακια για εμας,

σιδεροπανο (???!!!!) , σοκολατες για τα δικα μου κτλ........


du4bvfn6x.png1389tcem0.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, τι μου κανετε? Εχτες μετα τη δουλεια πηγα σουπερ, τακτοποιησα τα πραγματα, μετα ηρθαν οι νονοι του μικρου οποτε δουλιτσες πολλες δεν εγιναν. Ας ειναι καλα η μαμα που οταν κραταει το παιδι κανει και καμμια δουλεια ή κανα μαγειρεμα!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσαρες μου, εχω χαθει το ξερω αλλα τρεχω και δεν φτανω. Απλα μπηκα να σας φιλησω ολες, να σας πω οτι γεννησα τελικα στις 3/4 με ΚΤ μετα απο 16 ωρες τοκετου (χωρις καμια διαστολη :() με βαρια καρδια αποφασισαμε για ΚΤ.

Η μικρη μας ηταν με σπασμενα νερα απο τις 35 βδομαδες και με κραταγε με αντιβιωση να παρουμε μερες. Τελικα στις 37 φτασαμε και μπηκα με προκληση... ομως το μωρο δεν κατεβαινε και τελικα καναμε καισαρικη... ο λογος που δεν κατεβαινε και που δεν αρχισε ο τοκετος στις 35, ηταν οτι ειχε μια περιτυλιξη (αληθινη οχι αυτη που λενε με δικαιολογιες), κατω απο τις μασχαλες και γυρω απο το σωμα/λαιμο στην βαση του λωρου και δεν μπορουσε να κατεβει.

Η μικρη μας Lainey γεννηθηκε 2990γρμ και 51 εκ. Εγω δεν ταλαιπωρηθηκα αυτην την φορα, σηκωθηκα αμεσως, εφαγα αμεσως, θηλασα αμεσως και βγηκα 36 ωρες μετα. Η μικρη μας σηκωσε ικτερο και καναμε αμαν να την κρατησουμε εξω απο το νοσοκομειο (τα καταφεραμε!) ηταν οριακα οχι επικινδυνος, μην αγχωνεστε... τωρα μας επεσε και ολα καλαααα.

Αυτα, σας αγαπω πολυ, σας σκεφτομαι και οταν ηρεμησω θα μπω να σας διαβασω!!!

Φιλια σε ολες!!!

Τινα


Μετα απο 20 κυκλους υποβοηθουμενης αναπαραγωγης, ηρθαν!!

bPp7p3.png

Το τελειως αναπαντεχο θαυματακι μας!!

Xkx4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα,

Αρετή, συλληπητήρια...

Μάι μπίλλυ, εύχομαι τα καλύτερα

Τιντέηλ, να σας ζήσει!

MARGIO και εγώ μετά τις δέκα το βράδυ, κατεβάζω γενικό...θέλω δε θέλω-μη σου πω πέφτει μόνος του!(καλή αποθεραπεία και επανοδο στην καθημερινότητά σου, εύχομαι)

Πήζω και βαριέμαι αφόρητα, θα ήθελα να είμαι κάπου έξω στη λιακάδα. Να κάθομαι, να πίνω σοκολατίτσα, να παραγγείλω γλυκό-μη σου πω υποβρύχιο!-να λιάζομαι και να χαζεύω θέα, κόσμο, θάλασσα...

Από δουλίτσες εγώ ξέστρωσα, εκτός από τα παιδικά-συμμαζέψαμε και καθαρίσαμε με το σύζυγο, τα βουναλάκια από λέγκο, λιτλ πίπλ, παζλάκια και δε συμμαζεύεται τα έριξα όπως-όπως σε τεράστιες ικεόκουτες και...επιτέλους θυμήθηκα τι χρώμα έχουν τα πλακάκια μου!!!

Η εξώπορτά μας επανήλθε στην αρχική της μορφή χωρίς...εικαστικές παρεμβάσεις, το ίδιο και οι πόρτες στα παιδικά.

Τα παπούτσια τα οποία με κάποιο μυστηριώδη τρόπο περπατούσαν από μόνα τους και άραζαν σε οποιοδήποτε σημείο του σπιτιού ευτυχισμένα ξεκουράζονται στην παπουτσοθήκη...

Οι κάλτσες βρήκαν το ταίρι τους

Το τραπέζι του σαλονιού σταμάτησε να έχει μορφή πυραμίδας/αμμόλοφου ερήμου.

Το μπάνιο μου...μεγάλωσε γιατί οι σάκοι με τα άπλυτα εξαφανίστηκαν

Το πλυντήριο χτύπησε διπλοβάρδιες

Ο σύζυγος σιδέρωσε:mrgreen:

Όλα αυτά την Κυριακή

"Ουάου, μαμά τι ωραίο που έφτιξες το σπίτι!!!" είπε η μεγάλη

Χθες, πρωί δευτέρας,μόλις το μεγάλο ρολόι του τοίχου χτύπησε όγδοη πρωινή, ξεκίνησε η αντίστροφη πορεία...η εξώπορτα ξαναέγινε καμβάς, το ίδιο και οι πόρτες στα παιδικά, τα παζλ ξανασκορπίστηκαν, τα παπούτσια αφηνίασαν, οι κάλτσες έκαναν αίτηση διαζυγίου, οροσειρές πραγμάτων έκαναν την εφάνισή τους στο κόφι τέιμπλ, η άμαξα ξαναέγινε κολοκύθα...(συμπληρώστε!!!) αλλά...οι λακέδες έμειναν οι ίδιοι!!!:lol::lol::lol:

Πάμε πάλι από την αρχή παιδιά!!!Όλα καλά, ενάδερ τύπικαλ ντέϋ...:cool:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου ,τι κανετε?

Τινα ,να σου ζησει η κορούλα σου ,πάντα δυνατη και χαρουμενη να ειναι!

Βασια ,μακαρι να τα καταφερετε να εχετε μαζι και το μπαμπά σου,χαρηκα που ειναι καλά.

Μαργιω ,καλα να περασετε στο χωριο.

Ελίν ,για αλλη μια φορα ευχαριστηθηκα τοσο το ποστ σου.

Εχθες εφτιαξα τα τσουρεκια μου ,βγηκαν πολύ ωραια και μαλακα,το πρωτο εφυγε ηδη ,το εφαγε ο γιος με την παρεα του.Εκανα καλά και την κουζινα ,ντουλάπια και λοιπά,καθαρισα και τα τζαμια και αλλαξα κουρτινα.Εβγαλα τα καλύμματα των καναπέδω και τα επλυνα ,αλλαξα κουρτινες στο σαλόνι και εκανα και τα τζαμια.

Σημερα δεν προλαβα να κανω πολλα,εφυγα νωρις για ψωνια και κομμωτηριο.Πηρα και της βαφτιστηρας κατι λιγα ακομη ,πήγα σουπερμαρκετ ,και πήρα τον μικρο που ηταν στο σπίτι του φιλου του και επιστρεψαμε .Εβαλα πατατες τηγανιτες και σαλάτα ,φαγαμε και τωρα χαλαρωνουμε λιγακι.Εχω αρκετες δουλίτσες ακόμη και πρεπει αν τις κανω γιτι το βραδακι θα πάμε εκκλησια.


eTeNp3.pngeTeNp3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας βρε κοριτσακια!

τι κανετε? εμεις ξεκινησαμε λιγη μυξα, ελπιζω να μεινει εκει κ να παμε στους γονεις μου για το πασχα....(ειμαι λιγο σνιφ:( το περιμενω πως κ πως το διημερο! κ εμεις κ οι γονεις!!! ελπιζω να το ξεπερασουμε ανεμακτα, προς το παρον πολυ ορο της βαζω)

παντως συνεχιζω τις δουλειες μου κανονικα, σημερα (εκτος απο τα καθημερινα) εκανα μπαλκονι κ το απογευμα θα κανω τις ερημες κουρτινες που λεω τοσο καιρο κ εχουν βρικολακιασει πανω στα κουρτινοξυλα περιμενοντας με! τελειωνοντας με αυτα εχω τελειωσει την μινι γενικη που εχω ξεκινησει εδω κ 1.5 μηνα. αυριο λεω για σιδερο κ καθαρισμα ψυγειο κ την πεμπτη βαψιμο αυγα κ ενα ψευτοκαθαρισμα το σπιτι. αν ολα πανε καλα, την παρασκευη ετοιμαζω βαλιτσες κ σαββατο φευγουμε

κατα τα αλλα θα μαγειρεψω φασολακια για αυριο κ θα φτιαξω τα πασχαλινα καλαθακια μου.

ελιν καπως ετσι τελειωνουν ολα τα ωραια! καλο αλλα λιγο που λεμε! πολυ μου αρεσε η διατυπωση, φανταζομουν τις καλτσες να ζωντανευουν κ να χωριζουν, τα παζλ να βγαζουν ποδαρακια κ να γλιστρανε στο πατωμα, η πορτα να αλλαζει μορφη κ καπου εκει πισω να τρεχει η σταχτοπουτα να κρυφτει γιατι λυθηκαν τα μαγεια!!! (respect...)

τινα μου να σου ζησει το κοριτσακι σου! παντα γερο!

χρυσα μου για βαλε συνταγη για τσουρεκι μπας κ προλαβω να φτιαξω!

σας φιλω παω να ξεκουραστω λιγακι μιας που κοιμαται ακομα η μπουμπου

Link to comment
Share on other sites

MARGIO και εγώ μετά τις δέκα το βράδυ, κατεβάζω γενικό...θέλω δε θέλω-μη σου πω πέφτει μόνος του!(καλή αποθεραπεία και επανοδο στην καθημερινότητά σου, εύχομαι)

Μαργιω ,καλα να περασετε στο χωριο.

Ευχαριστω πολυ και τις δυο σας :)

Εχω μια απιστευτη βαρεμαρα να το πω,ψιλομελαγχολια να το πω οπως και να το πω ,δεν θελω να κουνησω το μικρο μου δαχτυλακι ,δεν ξερω τι μ'εχει πιασει ,κανω μονο τα απολυτως απαραιτητα.

Το κακο ειναι οτι δεν εχω καν διαθεση να παιξω με τα κοριτσια μου:cry:Ευτυχως εχουν η μια την αλλη και δεν παραπονιουνται.

Αλλες χρονιες τετοιο καιρο εφτιαχνα κουλουρακια,τσουρεκια τωρα τιποτα διαθεση μηδεν.

Σημερα θα'ρθει η κουμπαρα μου για τις λαμπαδες των κοριτσιων και πρεπει να ξεκουνηθω να φτιαξω κατι νηστισιμο να κερασω.Θελω και τη γνωμη σας για κατι (οι περισσοτερες γνωριζετε για το πως εχει η κατασταση με την κουμπαρα μου).Λοιπον καθε χρονο επαιρνα και δωρο εκτος απο τσουρεκι ,τωρα ομως επειδη ξερω οτι ζοριζεται πολυ οικονομικα και επειδη θελει να παει εκδρομη με την κορη της στην εκτη δημοτικου θα ηταν πολυ ακομψο λετε να της δωσω χρηματα αντι για δωρο?Εγω το σκεφτομαι καπως ετσι να τα δωσω στην μικρη και να πω θελω να σε κερασω κατι για την εκδρομη που θα πας σε λιγες μερες.Πιστευευτε οτι θα το παρει στραβα και θα πληγωθει?(Δεν θελω σε καμια περιπτωση να συμβει αυτο )Τι λετε κι εσεις?


Mx8hp2.png

dv8Yp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Βασια λες ε?Κι εγω δεν θα παρεξηγιομουν γι'αυτο και σκεφτομαι να το κανω αλλα ηθελα απεγνωσμενα και μια αλλη γνωμη σ'ευχαριστωωωωωω.Δεν ηρθαν ακομη και οι μικρες ειναι μες στην αγωνια.

Δεν πειραζει για τα τσουρεκια εξαλλου η γευση ειναι πιο σημαντικη,και του χρονου!


Mx8hp2.png

dv8Yp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γιωτα η συνταγη ειναι,

1 κιλό αλευρι(εμενα μου πήρε εναμιση)

6 αυγα (εγω εβαλα μόνο 4 αλλα προσθεσα αλλα 100 γρ,υγρα ωστε να αναπληρωσω την ποσότητα)

300 γρ γαλα φρεσκο (εβαλα 400)

300 γρ. ζαχαρη

150γρ βουτυρο ή φυτινη ή βιταμ

1 χαρτακι μαστιχι

1 χαρτακι μαχλέπι

ξυσμα πορτοκάλι.

1 ποτηρακι του κρασιου νερο.

Ολα τα υλικα τα θελουμε σε θερμοκρασια δωματιου ,το γαλα χλιαρο ,ελαφρως το ζεσαινουμε δηλαδη και τη λιπαρη ουσια την ζεσταινουμε ωσπου να λιωσει.

Αρχικα πιανουμε τη μαγια με λίγο νερο και μια χουφτα από το αλευρι ,και αφηνουμε να διπλασιαστει περιπου καμια ωρα.

Χτυπάμε τα αυγα με τη ζαχαρη ωσπου να ασπρισουν και προσθετουμε και τα υπολοιπα υλικα ,μαζι με το προζυμι ,εκτος από το βουτυρο,το οποιο το βαζουμε αφου κανουμε μια ζυμη με τα υπόλοιπα.

Η ζυμη βγαινει πολύ χαλαρη και κολλαει στα χερια ,ομως δεν το ζυμωνουμε,μονο οσο χρειαστει για να ενωθουν τα υλικα..Την αφηνουμε να φουσκωσει πάλι καμια ωριτσα ,ισως και λιγοτερο ,ωσπου να διπλασιαστει και πλάθουμε αφου βρεξουμε με λάδι τα χερια μας ,αλλιως δεν μπορουμε να χειριστουμε το ζυμαρι.

Αφηνουμε πάλι να γινει ,κανενα μισαωρο,αλειφουμε με λιγο αυγο η γαλα και ψηνουμε στους 160 βαθμους στις αντιστασεις για 30-40 λεπτα ,ωσπου να ροδισουν ελαφρως.

Το μυστικο ειναι η χαλαρη ζυμη(γιάυτο και καπως απλώνουν ,αλλα γινονται πολύ μαλακα μετα και αφρατα.) και να αφησεις με ησυχια να γινει το ζυμαρι.

Εγω παραλληλα εκανα και αλλες δουλειες και σχεδον το ξεχνουσα.

Βασια ,αρκει που ειναι νοστιμα ,τα υπόλοιπα περισσευουν.

Μαργιω ,εαν η σχεση με τη νονα ειναι καλη ,καλα θα κανεις να της τα δωσεις τα χρηματα.Εγω δεν θα παρεξηγιομουν.

Εγω τελειωσα με το σαλόνι ,εβαλα τα καλύμματα στους καναπέδες και ξκαθαρα ριχταρια ,επλυνα ολες τις πιατελες και τα βαζα και εκανα ανοιξιατικη -πασχαλινη διακόσμηση και αλλαξα και τα καρε.

Αυριο θα ηθελα να κανω ενα πέρασμα στα υπνοδωματια και να κανω και τα μπάνια.


eTeNp3.pngeTeNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Χρύσα μου νόστιμα είναι αλλά φοβάμαι ότι όσο περνάνε οι μέρες θα σκληρύνουν...παρότι τα έχω σε ζελατίνα!

Και εγώ παρόμοιες ποσότητες με τις δικές σου έβαλα....αλλά απο την στιγμή που το ζύμωσα δεν φούσκωσε παρότι είναι ρίξει 3 μαγιές....μάλιστα απο το πρωί τα έψησα το απόγευμα...αφού τα είχα φτιάξει πλεξούδες μετά απο 4 ώρες!

Νομίζω ότι το λάθος που έκανα ήταν ότι έβαλα λίγο ακόμα αλεύρι στο τραπέζι για να ζυμώσω την ζύμη επειδή μου κόλλαγε....αλλιώς δεν εξηγείται...ακόμα και την μαγιά πρόσεξα το νερό να είναι χλιαρό και να μην καίει....!

Έβαλα στην κατάψυξη τα δύο γιατί αποκλείεται να φάμε 4 τσουρέκια....και τα άλλα δύο όποιος τα φάει!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα καλες μου φιλες!!!!

καλημερα απο τις Σερρες! συννεφια σημερα εδω κ ψυχρουλα.........

το μπουφαν το χειμωνιατικο θελει.....

μαμαβασια μπραβο για τα τσουρεκια!! αντε κ του χρονου νασαι γερη να κανεις!! τι στεναχωριεσαι που ειναι λιγο σκληρα?? θα τα φατε παπαρα !!με γαλα κακαο.μιαμ-μιαμ!

ελιν μα τί υπεροχος γραπτος λόγος!!!!!γ'δεσμη??? αυτο με την θαλασσα θελω να κανω κι εγω!!!! αχ καλοκαιρακι!!

τινα να σου ζησει η μπουμπουκα!! τί υπεροχο ονομα!! πολυ καλη στα κιλα της !! τρελαθηκε ο Τ?? τα αγορια σου πως το πηραν?? τις ευχες μου.....

Πεμπτη βραδυ αργα-επειδη δουλευουν μεχρι9-- θα ερθει το 2ο βαπτιστηρι μας με γονεις του κ την Παρασκευη θα παμε εμεις στην νονα μας, καλως εχοντων των πραγματων......

χθες εκανα παλι αρκετες δουλιτσες...

Εβαλα πλυντηριο κ απλωσα!!

Σιδερωσα λιγο!

Μετά επρηξα τον αντρα μου να βγουμε κ πηγαμε μια βολτιτσα 8-10...

Κ παρολο που κλεινω κι εγω τον διακοπτη στις 10, παρολ'αυτα εκανα φαγητο για σημερα....εβρασα φασολια που τα ειχα μουλιασει απο εχθες κ πατατες με καροτα!!!

κ στις11+ μπηκα κ για μπανιο!!!

κοριτσια.........με χαλαει παρα πολυ που εχει πεσει αυτη η ερημια εδω.......ας ελπισουμε οτι μετά τις γιορτες θα επανελθουν κ οι αλλες....


du4bvfn6x.png1389tcem0.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...