Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Sisheido είπε:

      Κορίτσι μου λυπάμαι για την εξέλιξη... Πάντα έλεγα καλύτερα να μη πιάσω πάρα να χαθεί στη πορεία το όνειρο! 

      Αγκάλιασε το παιδάκι σου και συνέχισε όσο αντέχεις! Έχω κι εγώ ένα γιο 4ων από την 3η εμβρυομεταφορα και παλέψαμε για τα αδελφάκια... στο τέλος τα καταφέραμε με τροποποιημενο φυσικό κύκλο και γίναμε τριτεκνοι!

      Εύχομαι η βλαστοκυστουλα σας την επόμενη φορά να σας γεμίσει την αγκαλιά!!!!

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου.Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      • Καλή τύχη! 1

EASY LIVING {Ειρήνη}


Ειρήνη

Recommended Posts

Αγαπημένες μου,

Είμαι καλά, στα θέματα του σπιτιού.

Το έχω φέρει σε μία καλή κατάσταση και δεν έχω σίδερο, πράγμα απίστευτο για μένα!

Οτιδήποτε πλένω, το σιδερώνω σχεδόν άμεσα, οπότε ηρεμώ...

Είναι η περίοδος, πριν τον μεγάλο χαμό, λόγω δουλειάς, για μένα, οπότε φροντίζω να ευχαριστιέμαι το σπίτι μου και να κάνω τις δουλειές μου γιατί αργότερα.... τ απαραίτητα και μόνο!

Αύριο το πρωί, θα έχουμε μάστορα στο σπίτι. Θέλουμε

1) συντήρηση στο a/c του φιογκακίου

2) τσεκάρισμα της βρύσης, στον νεροχύτη και παρακαλώ να μην έχει χαλάσει η μπαταρία... :roll:

3) τσεκάρισμα στο καζανάκι

4) τοποθετηση της ράγας πανω από το γραφείου του φιογκακίου {επιτέλους!}

Σας φιλω ολες γλυκά

Τα 3 πρώτα τα χρειαζόμαστε κι εμείς, καζανάκι σε κατάσταση παρακμής.

Πες μου αν μείνεις ευχαριστημένη μήπως έρχεται κι από τα μέρη μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 53,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ειρήνη

    10846

  • YOTOU

    4856

  • χρυσα81

    3863

  • mamavasia

    3157

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κοριτσάκια μου!

Ευτυχώς του συζύγου πιάνουν τα χέρια του και έτσι διάφορα μικρο-μερεμέτια που χρειάζεται το σπίτι από καιρό σε καιρό τα κάνει αυτός! Ο πατέρας μου μαστόρευε πολύ και πάντα ήθελα ο άντρας που θα παντρευόμουν τουλάχιστον να του μοιάσει σε αυτό! Και τελικά του έμοιασε!

Αύριο το πρωί έχω κανονίσει να πάω για κούρεμα και μετά με ένα φίλο του μικρού μου και τη μαμά του θα πάμε σε παράσταση κουκλοθέατρου! Ο άντρας μου θα μείνει σπίτι να κατεβάσει το δέντρο.. Νομίζω ότι εγώ είμαι η εξαίρεση του κανόνα μιας και δεν μου αρέσουν καθόλου τα Χριστούγεννα.. Αλλά χάρη του μικρού έχουμε πάρει ένα μικρό δεντράκι το οποίο θα το στολίσουμε και θα το βάλουμε πάνω στο πάσο και διάφορα φωτάκια που θα τα στολίσουμε σε διάφορες μεριές του σπιτιού!

Ειρηνάκι τα κουρτινόξυλα του σπιτιού τα είχε φτιάξει ο μαραγκός που είχε φτιάξει και την κουζίνα αλλά δεν είχα ερωτηθεί τότε μιας και το όλο project το είχε αναλάβει η μαμά μου.. Ένα απλό ξύλινο κουρτινόξυλο θέλω να βάλω..

Για φαγητό αύριο λέω να δοκιμάσω να κάνω σουφλέ κουνουπίδι..

Σας φιλώ!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τα 3 πρώτα τα χρειαζόμαστε κι εμείς, καζανάκι σε κατάσταση παρακμής.

Πες μου αν μείνεις ευχαριστημένη μήπως έρχεται κι από τα μέρη μου.

Πολυ-αγαπημένο μου,

εχω τον συγκεκριμένο μάστορα, πάρα πολλά χρονια. Ειμαι πολυ ευχαριστημένη, κανένα παραπονο.

Πες μου αν χρειαστείς τηλέφωνο. Ξερω οτι παει σε ολες τις περιοχές. Μένει πολύ πολύ μακριά από μένα.


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένες μου,

Ξεκίνησε η δουλειά των εορτών και προσπαθώ να τα προλάβω ολα.

Ηδη χθες, Κυριακή, επέστρεψα καλές 21.00 στο σπίτι.

Σήμερα σαν την τρελή, επίσης... πήγα τον μικρο σχολείο, αφού έφτιαξα πρωινά για όλους, τράπεζα για λογαριασμούς, σε μαγαζί για υλικά της δουλειάς, επιστροφή, ντύσιμο και έφυγα για δουλειά. Επεστρεψα στο τσακ, για να πάρω το παιδί από το σχολείο. Μάζεψα τον νεροχύτη μου, έβαλα ένα ζυμαρικό με κόκκινη σάλτσα, φάγαμε, μάζεψα, εβαλα πλυντήρια και διαβάσαμε.

Σε λίγο φεύγουμε για προπονηση και η θεια μου με πήρε να της αγοράσω μία καφετιέρα γιατί της χάλασε η δική της.. οπότε πρέπει να το φροντίσω και αυτό και σήμερα αν γινεται αφού τις επόμενες μέρες έχω επίσης τρέξιμο.

Την Παρασκευή, άλλαξα τελικά ολόκληρη την μπαταρία της βρύσης :roll: , έγιναν οι λοιπές δουλειές μου και επιτέλους βιδώθηκε στον τοίχο και η μπάρα του μικρού. Θα σας βάλω φωτογραφίες.

Τρέχω να ετοιμαστώ, για προπόνηση.

Σας φιλώ!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου..Χρόνια πολλά σε όλους όσους γιορτάζουν! Μεγάλη γιορτή σήμερα!

Το σπίτι είναι σε ανεκτά καλό επίπεδο.. Βοηθάει που έρχεται μια κοπέλα μια φορά τη βδομάδα και μου κάνει τα χοντρά κι εμείς απλά το συντηρούμε! Σήμερα έβαλα μπριζόλες με πατάτες στο φούρνο.. Από συγκεκριμένες δουλειές έχω στο μυαλό μου κάποια στιγμή να καθαρίσω τα ντουλάπια της κουζίνας από μέσα.. αλλά πότε ακριβώς δεν το έχω συγκεκριμενοποιήσει. Προς το παρόν ψάχνω να βρω που να πάω το μικρό μου αυτές τις χριστουγεννιάτικες μέρες για να καταλάβουμε λίγο Χριστούγεννα..

Σας φιλώ γλυκά!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αγαπημένες μου,

Χρόνια Πολλά, γεμάτα υγεια, αγαπη, ευτυχία και αισιοδοξία!

Ελπίζω να περνάτε υπέροχες, ξεκούραστες και οικογενειακές μέρες, γεμάτες ηρεμία και θαλπωρή!

Εμείς περάσαμε, μεχρι τώρα, υπέροχα... την παραμονή των χριστουγέννων {μία από τις πιο αγαπημένες μου ημέρες, ολης της χρονιάς!} ευτυχώς δεν δουλευα και πήρα το φιογκάκι, βολτάραμε, κάναμε κάποια τελευταία ψώνια / δωράκια και τσιμπήσαμε ελαφρά έξω. Ο μπαμπάς μας δούλευε οπότε επιστρέψαμε σπίτι και εγώ έβαλα ένα χοιρινό, με πατατούλες να αργοψήνεται στον φούρνο και το φιογκάκι, έστρωσε ένα τραπέζι για τους 3 μας.. άλλο να σας τα λέω και αλλο να το βλέπατε! Τα "καλά" μας σερβίτσια.. τα "καλά" μας μαχαιρ/να.. {και το λέω έτσι γιατί εμείς δεν κραταμε "καλά"... τα χρησιμοποιούμε όλα για εμάς για να τα ευχαριστιόμαστε!}, υπέροχο τραπεζομάντηλο... ότι και να σας πω είναι λίγο.

Ηρθε ο μπαμπάς μας, φάγαμε με κάθε επισημότητα οι 3 μας και μετά αράξαμε στο σπιτάκι μας, βλέποντας ταινίες και παίζοντας μονοπολη... ετοίμασα και γρήγορα ρολάκια κανελας και ήταν.. ονειρο κορίτσια μου! Το ευχαριστηθηκα τόσο!!!

Τις επόμενες μέρες οικογενειακά, από τραπέζι σε τραπέζι και το βράδυ των χριστουγέννων με την κολλητή μου και κουμπάρα μας σε μουσικό μεζεδοπωλείο. Ολα πολύ όμορφα.

Σας φιλώ γλυκά και σιγά-σιγα θα ζωντανέψουμε το θέμα μας, αφού οι γιορτές προχωρούν, τα χριστούγεννα πέρασαν και θα ξεκινήσουμε γεμάτες όρεξη για δουλίτσες και οργανώσεις!

Ειρήνη

 

christmas_graphics_39.gif


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια κ χρονια πολλα!  Χαθηκα το ξερω αλλα εχω τοσο τρεξιμο τι να πω, εγω κ ο βεγγος!  Φανταστειται οτι χριστουγεννα εκανα με ριζα αβαφτη 2 δαχτυλα κ εχτες κατάφερα να τα βαψω!  Μιλαμε για καταντια! 

Επιτελους απο τις 19 δεκεμβρη μπηκαμε στο καινούργιο μαγαζι,  εγινε πολυ ωραια αλλα υπαρχουν ακομα εκκρεμοτητες που πρεπει να γίνουν.  Δεν σας εχω διαβασει ελπιζω να είστε ολες καλα!

Πολυ κρυο κανει κ δεν θα παμε την πρωτοχρονια σαλαμινα στους γονεις μου που λεγαμε,  θα κατσουμε σπιτακι μας.  

Να σημειωσω οτι εχω μονο ενα πλυντηριο ασιδερωτα κ καθόλου απλυτα!  Φιλακια σε ολες!

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά!!!Ούτε ξέρω πόσο καιρό έχω να γράψω(μάλλον χρόνια!!!)Ελπίζω να βρω πάλι τον χρόνο να σας διαβάζω και να γράφω που και πού.τα φιλιά μου σε παλιές και καινούριες!!!


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

On 30/12/2016 at 9:11 ΠΜ, YOTOU είπε:

Καλημερα κοριτσια κ χρονια πολλα!  Χαθηκα το ξερω αλλα εχω τοσο τρεξιμο τι να πω, εγω κ ο βεγγος!  Φανταστειται οτι χριστουγεννα εκανα με ριζα αβαφτη 2 δαχτυλα κ εχτες κατάφερα να τα βαψω!  Μιλαμε για καταντια! 

Επιτελους απο τις 19 δεκεμβρη μπηκαμε στο καινούργιο μαγαζι,  εγινε πολυ ωραια αλλα υπαρχουν ακομα εκκρεμοτητες που πρεπει να γίνουν.  Δεν σας εχω διαβασει ελπιζω να είστε ολες καλα!

Πολυ κρυο κανει κ δεν θα παμε την πρωτοχρονια σαλαμινα στους γονεις μου που λεγαμε,  θα κατσουμε σπιτακι μας.  

Να σημειωσω οτι εχω μονο ενα πλυντηριο ασιδερωτα κ καθόλου απλυτα!  Φιλακια σε ολες!

Πως πατε Γιωτάκι μου?
Αντε με το καλό το καινουργιο μαγαζί! Ελπίζω να έχετε περισσότερη δουλειά απ ότι μπορείτε να εξυπηρετήσετε!

Καλή χρονιά!

On 3/1/2017 at 3:40 ΜΜ, MUMSOFIA είπε:

Χρονια Πολλά και Καλή μας Χρονιά!!!

Καλή Χρονιά Σοφουλα

22 hours ago, irene1984 είπε:

Καλή χρονιά!!!Ούτε ξέρω πόσο καιρό έχω να γράψω(μάλλον χρόνια!!!)Ελπίζω να βρω πάλι τον χρόνο να σας διαβάζω και να γράφω που και πού.τα φιλιά μου σε παλιές και καινούριες!!!

Επιτέλους επέστρεψες!

Να ξέρεις.. θα σε περιμένω εδώ γύρω!

=====-----=======--------=========----------------========

Αγαπημένες μου καλησπέρα.

Η νέα χρονιά μπήκε πια, ξεστολίσαμε τα σπίτια μας και όλοι νομίζω τα νιώθουμε λιγάκι "άδεια".... ας μπούμε σιγά-σιγά στην καθημερινότητά μας και ας οργανωθούμε!

Εχουμε πολλα να κάνουμε...!

Σας φιλώ όλες!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αγαπημένες μου,

Ωρα για να τακτοποιηθούμε, να οργανωθούμε, να φέρουμε τα θέματά μας σε ένα καλό επίπεδο, ώστε να ζούμε με {έστω} λιγο, περισσότερη ηρεμία.

Η απόφαση που πήρα για την νέα χρονιά {μία από τις δύο}, ήταν να μην αφήνω πράγματα να "πολυκαιρίζουν". Οτιδήποτε κι αν είναι αυτό! Είτε μιλάμε για σιδέρωμα, είτε για οργάνωση ενός συρταριού, είτε εξωτερικές δουλειές κτλ., αποφάσισα πως θα τα προχωράω το συντομοτερο δυνατο γιατί οτιδήποτε πολυκαιρισμένο μου δημιουργεί ενα αίσθημα εκνευρισμού, ένα αίσθημα πως "αφήνομαι" και δεν μ αρέσει καθόλου αυτό.

Για ελάτε λοιπόν, να δω παρουσίες και να ξεκινήσουμε με τις οργανώσεις μας και η μία να δίνει κουράγιο στην άλλη.

Σας φιλώ γλυκά όλες!

:-D


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα! Καλή χρονιά με υγεία και χαρές στα σπίτια μας! Μόλις σήμερα ξεστόλισα καθώς χθες λόγω ολικού παγετού είχαν παγώσει οι σωλήνες και δεν είχαμε νερό οπότε ούτε καν μαγείρεψα, όχι να καθαρίσω κιόλας! 

Ακόμα δεν μπορώ να συνηθίσω το νέο φόρουμ, το θεωρώ δυσλειτουργικό αλλά είμαστε απλοί φιλοξενούμενοι οπότε απλά συμβαδίζουμε όταν και αν το επιθυμούμε... 

Περάσαμε τις μισές γιορτές άρρωστοι και τις υπόλοιπες εκτός σπιτιού οπότε οι προηγούμενες ημέρες είχαν παααααααααρα πολλά πλυντήρια, στεγνωτήρια, ρούχα στο καλοριφέρ του μπάνιου και στοίβες πλυμμένων - στεγνωμένων προς τακτοποίηση. Πλέον δεν έχω άπλυτα έχω όμως ασιδέρωτα. 

Σήμερα ξεστόλισα λοιπόν, τακτοποίησα καλύτερα τα χριστουγεννιάτικα τόσο στις κούτες και τις σακούλες όσο και στο υπόγειο. Παράλληλα είχα ήδη τακτοποιήσει με την άφιξή μας τις βαλίτσες μας οπότε δεν τις είχα μες τη μέση, μου δημιουργούν τρελό εκνευρισμό. Τακτοποιώ αμέσως μόλις φτάνω, δε θέλω να τις βλέπω...

 

Ξεσκόνισα, σκούπισα, σφουγγάρισα, τίναξα πατάκια, καθάρισα το μπάνιο, καθάρισα τα τζάμια και τον καθρέφτη που ήταν χάλια ενώ νωρίτερα είχαμε καθαρίσει και ανάψει το τζάκι.

Έφτιαξα τα παιχνίδια του μικρού ώστε να μην βρίσκονται απλά παντού αλλά να είναι θελκτικά για να παίζει μαζί τους. Τίναξα και έστρωσα τα ριχτάρια, μάζεψα την κουζίνα, έβαλα ένα πλυντήριο πιάτων να πλένει και τα τακτοποίησα ώστε να είναι έτοιμο να ξαναγεμίσει. 

 

Έβαλα τα χριστουγεννιάτικα τραπεζομάντηλα - καρέ κ.λπ στα άπλυτα και έστρωσα τα απλά μας. 

 

Πρέπει να πάω να πάρω φάκελο για τις αποδείξεις του 2017 και να κατεβάσω στο υπόγειο αυτόν του 2016. Τα κρατώ όλα απ όταν έμεινα σε δικό μου σπίτι. Ψυχαναγκασμός; Μπορεί. Είμαι πιο ήρεμη έτσι. 

 

Έχω πάρει ημερήσια ατζέντα, έχω ήδη γράψει γιορτές/γενέθλια και λοιπά σημαντικά γεγονότα και κάθε μέρα θα γράφω δουλειές, υποχρεώσεις και υπενθυμίσεις. Το έκανα πριν 2 χρόνια και μου φαίνεται χρήσιμο ακόμα και σήμερα. Καλά τα κινητά αλλά σαν τα γραπτά δεν έχει. Ανά πάσα στιγμή επιστρέφω να βρω κάτι που χρειάζομαι. 

 

Δυστυχώς αυτό το κρύο θα αφήσει πίσω του ζημιές οι οποίες θα εμφανιστούν  μόλις ο καιρός επιστρέψει στα κανονικά του... 

 

Φάγαμε σουτζουκάκια με πιλαφάκι, 

διαβάσαμε μετά την 1η παγωμένη ημέρα στο σχολείο (φορούσαν μπουφαν και μέσα στην τάξη μου είπε, δεν μπορούσαν να κλείσουν μια μέρα ακόμα για τα παιδιά ωστε να ζεσταθούν τα σχολεία μετά από τόσες μέρες άδεια! Έλεος δηλαδή!)

και συντηρώ το τζάκι παράλληλα με τις δουλειές ώστε να κρατήσει όσο περισσότερο μπορώ απόψε για να μειωθεί η κατανάλωση πετρελαίου. 

 

Σε λιγάκι θα ξεκινήσουμε διαδικασία ύπνου.

 

Καλή επανέναρξη στο θεματάκι μας! Να είστε όλες καλά!


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καλή χρονιά σε όλες μας.

Δεν μπορώ καθόλου προς το παρόν να συνηθίσω την νέα μορφή του φόρουμ αλλά θα γίνει και αυτό.

Ξεστολίσαμε το ΣΚ, όλα τακτοποιημένα και αποθηκευμένα από την ίδια μέρα,δεν αφήσαμε τίποτα έξω (μου φτάνουν όλα τ' άλλα) :shock::shock:.

Εύχομαι να είμαστε όλοι καλά, να περνάμε καλά και να έχουμε ψυχική υγεία και ηρεμία. Επίσης εύχομαι αυτή η χρονιά να είναι καλύτερη για όλους τους άνεργους, να βρεθούν δουλειές.

Σήμερα δεν έχουν σχολείο τα παιδιά, εγώ δουλεύω αλλά κανόνισαν με φίλους μας καφεδοκατάσταση και παιχνίδια στο χιόνι. Βγήκε και ήλιος και δεν κάνει το κρύο που έκανε εχθές, σίγουρα θα περάσουν σούπερ.

ravt κι εμείς σουτζουκάκια με πιλάφι τρώμε από την Κυριακή :), σήμερα το πρωί τους έφτιαξα και μια φασολάδα που κολλάει πολύ με τον καιρό.

Σας χαιρετώ και σας φιλώ όλες.

Υ.Γ. Έως σήμερα δεν τήρησα καμία απόφαση που πήρα για την νέα χρονιά...:?, θα δείξει....

 

 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, ravT είπε:

Καλησπέρα στην παρέα! Καλή χρονιά με υγεία και χαρές στα σπίτια μας! Μόλις σήμερα ξεστόλισα καθώς χθες λόγω ολικού παγετού είχαν παγώσει οι σωλήνες και δεν είχαμε νερό οπότε ούτε καν μαγείρεψα, όχι να καθαρίσω κιόλας! 

...εντάξει.. το να μην έχεις νερό ή ρεύμα σε τέτοιες ακραίες συνθήκες ψύχους είναι τραγικό! Πραγματικά με πιάνουν τα νεύρα μου!

Ακόμα δεν μπορώ να συνηθίσω το νέο φόρουμ, το θεωρώ δυσλειτουργικό αλλά είμαστε απλοί φιλοξενούμενοι οπότε απλά συμβαδίζουμε όταν και αν το επιθυμούμε... 

..νομίζω όλες δυσκολευόμαστε.. αχ και γω ψάχνομαι... :-(

Περάσαμε τις μισές γιορτές άρρωστοι και τις υπόλοιπες εκτός σπιτιού οπότε οι προηγούμενες ημέρες είχαν παααααααααρα πολλά πλυντήρια, στεγνωτήρια, ρούχα στο καλοριφέρ του μπάνιου και στοίβες πλυμμένων - στεγνωμένων προς τακτοποίηση. Πλέον δεν έχω άπλυτα έχω όμως ασιδέρωτα. 

Σήμερα ξεστόλισα λοιπόν, τακτοποίησα καλύτερα τα χριστουγεννιάτικα τόσο στις κούτες και τις σακούλες όσο και στο υπόγειο. Παράλληλα είχα ήδη τακτοποιήσει με την άφιξή μας τις βαλίτσες μας οπότε δεν τις είχα μες τη μέση, μου δημιουργούν τρελό εκνευρισμό. Τακτοποιώ αμέσως μόλις φτάνω, δε θέλω να τις βλέπω...

...και πολύ καλα κάνεις. Οτιδήποτε έχουμε εντοπίσει, το οποιο μας δημιουργεί εκνευρισμό, καλυτερα να του δίνουμε προτεραιότητα. Τουλάχιστον έτσι το χειρίζομαι εγώ. Με βοηθάει.

Ξεσκόνισα, σκούπισα, σφουγγάρισα, τίναξα πατάκια, καθάρισα το μπάνιο, καθάρισα τα τζάμια και τον καθρέφτη που ήταν χάλια ενώ νωρίτερα είχαμε καθαρίσει και ανάψει το τζάκι.

Έφτιαξα τα παιχνίδια του μικρού ώστε να μην βρίσκονται απλά παντού αλλά να είναι θελκτικά για να παίζει μαζί τους. Τίναξα και έστρωσα τα ριχτάρια, μάζεψα την κουζίνα, έβαλα ένα πλυντήριο πιάτων να πλένει και τα τακτοποίησα ώστε να είναι έτοιμο να ξαναγεμίσει. 

Έβαλα τα χριστουγεννιάτικα τραπεζομάντηλα - καρέ κ.λπ στα άπλυτα και έστρωσα τα απλά μας. 

Πρέπει να πάω να πάρω φάκελο για τις αποδείξεις του 2017 και να κατεβάσω στο υπόγειο αυτόν του 2016. Τα κρατώ όλα απ όταν έμεινα σε δικό μου σπίτι. Ψυχαναγκασμός; Μπορεί. Είμαι πιο ήρεμη έτσι. 

Οργάνωση. Εύγε!

Έχω πάρει ημερήσια ατζέντα, έχω ήδη γράψει γιορτές/γενέθλια και λοιπά σημαντικά γεγονότα και κάθε μέρα θα γράφω δουλειές, υποχρεώσεις και υπενθυμίσεις. Το έκανα πριν 2 χρόνια και μου φαίνεται χρήσιμο ακόμα και σήμερα. Καλά τα κινητά αλλά σαν τα γραπτά δεν έχει. Ανά πάσα στιγμή επιστρέφω να βρω κάτι που χρειάζομαι. 

Συμφωνώ και επαυξανω!

Εχω πάντα ατζέντα, ημερήσια γιατί μου είναι εύχρηστη και έτσι οργανώνομαι άριστα. Μόνο έτσι μπορώ να διατηρώ το μυαλό μου ήρεμο και να κάνω τόσα καθημερινά.

Δυστυχώς αυτό το κρύο θα αφήσει πίσω του ζημιές οι οποίες θα εμφανιστούν  μόλις ο καιρός επιστρέψει στα κανονικά του... 

Φάγαμε σουτζουκάκια με πιλαφάκι, 

διαβάσαμε μετά την 1η παγωμένη ημέρα στο σχολείο (φορούσαν μπουφαν και μέσα στην τάξη μου είπε, δεν μπορούσαν να κλείσουν μια μέρα ακόμα για τα παιδιά ωστε να ζεσταθούν τα σχολεία μετά από τόσες μέρες άδεια! Έλεος δηλαδή!)

και συντηρώ το τζάκι παράλληλα με τις δουλειές ώστε να κρατήσει όσο περισσότερο μπορώ απόψε για να μειωθεί η κατανάλωση πετρελαίου. 

Σε λιγάκι θα ξεκινήσουμε διαδικασία ύπνου.

Καλή επανέναρξη στο θεματάκι μας! Να είστε όλες καλά!

Καλημέρα Ραβτάκι μου

Σου σχολιάζω, κάτι από τα γραφόμενά σου :)

2 hours ago, ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ είπε:

Καλημέρα, καλή χρονιά σε όλες μας.

Δεν μπορώ καθόλου προς το παρόν να συνηθίσω την νέα μορφή του φόρουμ αλλά θα γίνει και αυτό.

... έτσι... :-(

Ξεστολίσαμε το ΣΚ, όλα τακτοποιημένα και αποθηκευμένα από την ίδια μέρα,δεν αφήσαμε τίποτα έξω (μου φτάνουν όλα τ' άλλα) :shock::shock:.

Και πολύ καλά κάνεις, μάτια μου. Το ίδιο ακριβώς κάνω και γω. Καλυτερα να τα εξαφανίζουμε όλα γιατί όταν μένουν στην μέση, δημιουργούν περισσότερο εκνευρισμό.

Εύχομαι να είμαστε όλοι καλά, να περνάμε καλά και να έχουμε ψυχική υγεία και ηρεμία. Επίσης εύχομαι αυτή η χρονιά να είναι καλύτερη για όλους τους άνεργους, να βρεθούν δουλειές.

Αμήν! Για όλο τον κοσμο και καλύτερη για τα παιδιά βρε κόρες..μ αυτά που ακούω έχω σαλτάρει...

Σήμερα δεν έχουν σχολείο τα παιδιά, εγώ δουλεύω αλλά κανόνισαν με φίλους μας καφεδοκατάσταση και παιχνίδια στο χιόνι. Βγήκε και ήλιος και δεν κάνει το κρύο που έκανε εχθές, σίγουρα θα περάσουν σούπερ.

Υπεροχη σκέψη!
Αχ και εμείς ξυπνησαμε όμορφα, το φιογκάκι ήρθε τρέχοντας στο κρεβάτι μου και κάναμε τρελά φιλιά και μετά το έβγαλα λίγο έξω, αφου του το είχα υποσχεθεί, για να πιάσει χιόνι.
Το απόγευμα δουλεύω... ουφ.

ravt κι εμείς σουτζουκάκια με πιλάφι τρώμε από την Κυριακή :), σήμερα το πρωί τους έφτιαξα και μια φασολάδα που κολλάει πολύ με τον καιρό.

Σας χαιρετώ και σας φιλώ όλες.

Υ.Γ. Έως σήμερα δεν τήρησα καμία απόφαση που πήρα για την νέα χρονιά...:?, θα δείξει....

Το "μυστικό" είναι, να βάζεις μικρούς στοχους. Τουλάχιστον έτσι πιστεύω. Και σιγά-σιγά. Αν, ας πουμε, είσαι ένας άνθρωπος που δεν μιλάει όταν τον αδικούν, μην περιμένεις να κάνεις "θαύματα" αμέσως ή/και κάθε φορά. Θα υπάρξουν φορές που θα στεναχωρηθείς.. φορές που θα διστάσεις να μιλήσεις. Όμως, σιγά-σιγά, θα κάνεις μικρά βηματάκια που θα σε βοηθήσουν να ξανανιώσεις όπως εσύ θέλεις και να υπερασπίζεσαι τον εαυτό σου. Ενα παράδειγμα ανέφερα.

Το δικό μου "μυστικό" λοιπόν, είναι μικροί στόχοι, που θα με κάνουν να νιώσω καλύτερα και θα τους καταφέρω με μικρά βήματα, κάθε φορά. Εδώ είμαστε, για να τα συζητάμε :)

 

Καλημέρα Αφροδιτάκι μου, αγαπημένο!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Από το κινητό δεν μπορώ να συνδεθώ με το parents. Μπορώ να μπω, να διαβάσω αλλά όταν πάω να κάνω Login δεν με αφήνει η ιστοσελίδα.....

Καμιά βοήθεια...;

Κάνω μια δοκιμή για επικόλληση φωτογραφίας στο νέο φόρουμ και διάλεξα μία σχετική για την εποχή αλλά και όμορφη. Είναι πιο εύκολη από πριν η διαδικασία, απλά copy paste.

Image result for snow in the city

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...