Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

EASY LIVING {Ειρήνη}


Ειρήνη

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 53,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ειρήνη

    10846

  • YOTOU

    4856

  • χρυσα81

    3863

  • mamavasia

    3157

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 minute ago, ravT είπε:

Α εγώ και με το προηγούμενο φορματ δεν συνδεόμουν απ το κινητό. Δεν ξέρω γιατί...

:confused::confused: θα δούμε....

Κορίτσια έχει και κουμπί Like καλέ με καρδούλα....Τώρα το πρόσεξα :-D:-D

Link to comment
Share on other sites

Φιλενάδες μου γλυκές καλησπέρα σας!

Χρόνια πολλά έστω και καθυστερημένα κι από εμένα.. Στις γιορτές κόλλησε ο άντρας μου ένα πολύ βαρύ κρύωμα με συνέπεια να κολλήσει και τον μικρό που έχει ευαισθησία και να του γυρίσει σε βρογχίτιδα και γρίππη μαζί. Αποτέλεσμα; Κλεισμένος ο μικρός δυο βδομάδες στο σπίτι που φέρανε τα πάνω κάτω στην καθημερινότητά μας γιατί ο μικρός καλόμαθε στο σπίτι και από τη μια δεν ήθελε με τίποτε να ξεκινήσει πάλι το σχολείο και από την άλλη όλη του την ενεργητικότητα, τα νεύρα του και την αντίδραση την έβγαλε πάνω μου.. Όπου κι αν πήγαινα με ακολουθούσε από πίσω και πότε με κλώτσαγε, πότε με χτύπαγε, πότε φώναζε, πότε τσίριζε.. μια ομορφιά. Στο τέλος τον έβαλα στο δωμάτιό του για μια ώρα και έπαιρνα βαθιές ανάσες για να μην πέσω στα σκληρά. Από χθες επιστρέψαμε στην καθημερινότητά μας και βλέπουμε.

Το Σάββατο που μας έρχεται επιτέλους θα φτιάξουμε το δωμάτιό του.. Θα του βάλουμε μια φωτοταπετσαρία στον ένα τοίχο με τον Spiderman που του αρέσει και σε όλο το υπόλοιπο δωμάτιο ταπετσαρία που συνεχίζει το θέμα του αυτοκόλλητου. Θα έρθει μάστορας φυσικά να τη βάλει γιατί δεν διακινδυνεύω να χάσω 200 Ευρώ που στοίχισαν τα αυτοκόλλητα και η ταπετσαρία προκειμένου να το παίξει ο σύζυγος ταπετσέρης. Του πήραμε και φωτιστικό για το ταβάνι γιατί το προηγούμενο διαλύθηκε και το κρεβάτι του το καινούργιο θα έρθει τέλος του μήνα.. Ανυπομονώ..

Σας φιλώ γλυκά και σας σκέφτομαι!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Δομνίνα είπε:

Φιλενάδες μου γλυκές καλησπέρα σας!

Χρόνια πολλά έστω και καθυστερημένα κι από εμένα.. Στις γιορτές κόλλησε ο άντρας μου ένα πολύ βαρύ κρύωμα με συνέπεια να κολλήσει και τον μικρό που έχει ευαισθησία και να του γυρίσει σε βρογχίτιδα και γρίππη μαζί. Αποτέλεσμα; Κλεισμένος ο μικρός δυο βδομάδες στο σπίτι που φέρανε τα πάνω κάτω στην καθημερινότητά μας γιατί ο μικρός καλόμαθε στο σπίτι και από τη μια δεν ήθελε με τίποτε να ξεκινήσει πάλι το σχολείο και από την άλλη όλη του την ενεργητικότητα, τα νεύρα του και την αντίδραση την έβγαλε πάνω μου.. Όπου κι αν πήγαινα με ακολουθούσε από πίσω και πότε με κλώτσαγε, πότε με χτύπαγε, πότε φώναζε, πότε τσίριζε.. μια ομορφιά. Στο τέλος τον έβαλα στο δωμάτιό του για μια ώρα και έπαιρνα βαθιές ανάσες για να μην πέσω στα σκληρά. Από χθες επιστρέψαμε στην καθημερινότητά μας και βλέπουμε.

Πω-πω... ζόρικες μέρες πέρασες, κορίτσι μου! :? Ελπίζω, σιγά-σιγά, να βρειτε τους ρυθμούς σας!

Το Σάββατο που μας έρχεται επιτέλους θα φτιάξουμε το δωμάτιό του.. Θα του βάλουμε μια φωτοταπετσαρία στον ένα τοίχο με τον Spiderman που του αρέσει και σε όλο το υπόλοιπο δωμάτιο ταπετσαρία που συνεχίζει το θέμα του αυτοκόλλητου. Θα έρθει μάστορας φυσικά να τη βάλει γιατί δεν διακινδυνεύω να χάσω 200 Ευρώ που στοίχισαν τα αυτοκόλλητα και η ταπετσαρία προκειμένου να το παίξει ο σύζυγος ταπετσέρης. Του πήραμε και φωτιστικό για το ταβάνι γιατί το προηγούμενο διαλύθηκε και το κρεβάτι του το καινούργιο θα έρθει τέλος του μήνα.. Ανυπομονώ..

Με το καλό!
Αν φυσικά το θέλεις, βάλε μας μια φωτογραφία απο την ταπετσαρία!

Το καλοκαίρι, έρχεται και η σειρά μας...

Σας φιλώ γλυκά και σας σκέφτομαι!

Καλή χρονιά, αγαπημένη Δομνινα!
Να ειστε γεροί, στην οικογένειά σου και πάντα αγαπημένοι!

Αγαπημένες μου,

Οπως σας είπα, ξεκίνησα με τις οργανώσεις και τις τακτοποιήσεις μου. Ειναι τόσα πολλά αυτά που πρέπει να γινουν, που σίγουρα θα μου πάρει αρκετό καιρό. Δεν αγχώνομαι όμως γιατί ξέρω, πως μόνο κακό θα κάνει.

Την ερχόμενη Τρίτη, ο άντρας μου θα μπει στο νοσοκομειο, για μία προγραμματισμένη, μικρή, επέμβαση και τώρα ολα γυρίζουν γύρω απ' αυτό. Εννοείται είναι πρώτο και σημαντικότερο απ' ολα. Ήδη σήμερα, έκανα τις συνεννοήσεις με το νοσοκομείο και τον γιατρο, ώστε να τακτοποιηθούν όλα τα γραφειοκρατικά ζητήματα. Προχωράμε λοιπόν.

Σας έχω μιλήσει για το μικρό, ψαθάκι, που έχω κάτω από το πάσο της κουζίνας μου. Ειναι εξαιρετικα χρήσιμο για μένα, καθώς εκεί βάζω διάφορα, μικρά, εκνευριστικά αλλά χρήσιμα, της καθημερινότητας. Εκεί βαζω, και τους λογαριασμούς, μέχρι να πληρωθούν και αφού πληρωθούν, μέχρι να τους αρχειοθετήσω, κάτι που κάνω συχνά.

Έκανα λοιπόν μία, από τις συχνές, τακτοποιήσεις μου, αρχειοθετησα, τακτοποιησα τα άσχετα και πέταξα ένα σωρό.
Δείτε:

...όλα αυτά, πήγαν για πέταμα:

easy1_zpsze2jupoh.jpg

Πήρα τα σύνεργα και ξεκίνησα

easy2_zpsvuk1q2pc.jpg

 


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αγαπημένες μου.

Βροχερή μέρα, η σημερινή και θα κάτσω στο σπιτάκι μου, το πρωϊνο, ώστε να προχωρήσω διάφορες δουλίτσες μου.

Πήγα το μικρό μου σχολείο, πήγα σούπερ και επέστρεψα σπίτι μου.

Έβαλα σκούπα παντού, άπλωσα ένα νυχτερινό πλυντήριο, ετοίμασα ένα ακόμα για την νύχτα, έκανα μάσκα μαλλιών και μετά λούστηκα, έπλυνα κάποια χθεσινά πιατικά γιατί χθες γύρισα αργά-δούλευα.

Αφού λοιπόν, μάζεψα όλα τα εκτός θέσης, άναψα τα κεριά μου για να κάνω ατμόσφαιρα και να νιώθω όμορφα και ήρεμα. Να βοηθάμε και το κουφαράκι μας.. μόνο εμείς μπορούμε! :-)

Πάω να βάλω το φαγάκι μας και επιστρέφω.

Περιμένω τα νέα σας


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εδώ και πάλι...

Έβαλα το φαγάκι μου και θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας {το χουμε ξανα-συζητήσει} γιατί είναι τόσο απλό και νόστιμο.

Πατατούλες, στο μέγεθος που σας αρέσει, κοτοπουλάκι {σε κομμάτια} και καροτάκια. Για τα παιδάκια που δεν τρώνε καρότα, μ αυτή τη "σως" γινονται μούρλια!

Για τη σως:

Ελαιόλαδο

Λεμόνι

Πάστα σκόρδου, με ελαιόλαδο

Μουστάρδα

Τα βάζω σ ένα ποτήρι, τα χτυπάω στο ανακατευτήρι, περιχύνω τα υλικά του φαγητού μου και τα "μασάρω" να πάει καλά παντου. Ψήνω, χωρίς βιασύνη, στους 180C, στον αέρα και γίνονται μούρλια.

-------------------------

Αλάτι και πιπέρι, όσο σας αρέσει, παντού και τέλος.

easy1_zps59bsu3hd.jpg

Καλή όρεξη σε όλους


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη μου δεν έχετε χιόνια?Σχολεία ανοιχτά?

 

Εμείς έχουμε πολύ χιόνι!Κ τρελό κρύο εννοείται. Σχολεία γιοκ:-D, συνεχίζουμε τις διακοπές μας!

Εχουμε κλειστεί στο σπίτι, έχουμε να βγούμε -εκτός από τον σύζυγο- από Σάββατο μεσημέρι, μόνο σήμερα βγήκαμε να παίξουμε λίγο με το χιόνι κ ξεπαγιάσαμε εννοείται. Εχει κ τα καλά της η κλεισούρα βέβαια...ξεκουραστήκαμε αρκετά κ έκανα πολλά πολλά πραγματάκια στο σπίτι που ποτέ δεν έβρισκα το χρόνο και το κουράγιο να κάνω....Το μόνο κακό είναι ότι εχει παγώσει το πλυντήριο απειδή είναι σε μπαλκόνι κ έχουν βαζευτεί ενα σωρό, αλλά θα μπουν κ αυτά όταν επανέλθουμε. Σήμερα έπλυνα κάποια στο χέρι που ήταν επείγον

Φιλιά!!

 

 


Wgl2p3.png

kHoQp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mirtoula4 είπε:

Ειρήνη μου δεν έχετε χιόνια?Σχολεία ανοιχτά?

Εμείς έχουμε πολύ χιόνι!Κ τρελό κρύο εννοείται. Σχολεία γιοκ:-D, συνεχίζουμε τις διακοπές μας!

Εχουμε κλειστεί στο σπίτι, έχουμε να βγούμε -εκτός από τον σύζυγο- από Σάββατο μεσημέρι, μόνο σήμερα βγήκαμε να παίξουμε λίγο με το χιόνι κ ξεπαγιάσαμε εννοείται. Εχει κ τα καλά της η κλεισούρα βέβαια...ξεκουραστήκαμε αρκετά κ έκανα πολλά πολλά πραγματάκια στο σπίτι που ποτέ δεν έβρισκα το χρόνο και το κουράγιο να κάνω....Το μόνο κακό είναι ότι εχει παγώσει το πλυντήριο απειδή είναι σε μπαλκόνι κ έχουν βαζευτεί ενα σωρό, αλλά θα μπουν κ αυτά όταν επανέλθουμε. Σήμερα έπλυνα κάποια στο χέρι που ήταν επείγον

Φιλιά!!

Αγαπημένο Ερσάκι μου,
Δυστυχώς εμείς, μόνο χθες δεν είχαμε σχολείο. Το ευχαριστηθήκαμε τρελά φυσικά αλλά τελείωσε... τώρα, ξανά στο πρόγραμμα :? .

Πολύ καλά κάνετε και ξεκουραζεστε! Ελπίζω και εύχομαι να ευχαριστηθείς τα παιδάκια σου αλλά και το σπιτάκι σου.

Είναι πολύ σημαντικές να γίνονται, αυτές οι δουλίτσες, που δεν έβρισκες το χρόνο και την όρεξη να κάνεις. Μένουν, χρονίζουν και δημιουργούν εκνευρισμό. Εύγε που τις έκανες!

Πω-πω... το πλυντήριο off ε? Να τα άσχημα, της κακοκαιρίας... :?


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ είπε:

Κορίτσια το κοτόπουλο της Ειρήνης μας να το δοκιμάσετε!!! 

Είναι πεντανόστιμο!!!

Σ ευχαριστώ πολύ Αφροδιτάκι μου! :)
Χαίρομαι που σου άρεσε.

Υ.Γ. Επειδή δεν βάζουμε καθόλου νερό, έχει μόνο τα υγρά της σως, ψήνεται σχετικά πολύ σύντομα και γίνεται μούρλια :)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πολλές θα με θεωρήσετε κάπως αλλά μου αρέσει πολύ ο χειμώνας και το φθινόπωρο και δεν με πειράζει το κρύο κλπ. Φυσικά δεν έχουμε τις υποδομές σαν χώρα για να ανταπεξέλθουμε σε ακραίες καταστάσεις αλλά δεν έγινε και κάτι τόσο τραγικό στην Αθήνα και τα περίχωρα, ώστε να μην μπορείς να κυκλοφορήσεις έξω, θεωρώ πως το παρατράβηξαν. Σκέφτομαι πολύ τους ανθρώπους που δεν έχουν θέρμανση και πόσο περισσότερο μια στέγη πάνω από το κεφάλι τους, αυτό είναι κάτι που εύχομαι κανένας να μην το ζούσε ποτέ και ειδικά σε τόσο δύσκολες συνθήκες.

Στο εξοχικό των γονιών μου το νερό κόβεται συνέχεια όλο τον χρόνο, φέτος το καλοκαίρι για 3 συνεχόμενες μέρες. Η μητέρα μου ήταν σε κατάσταση αμόκ (πλένει πολύ στο χέρι και γενικά είναι μέσα στα νερά χειμώνα-καλοκαίρι). 

Μου αρέσουν γενικά τα χειμερινά ρούχα/αξεσουάρ, οι χουχουλιάρικες στιγμές με οικογένεια  και φίλους, το τζάκι, τα κουβερτάκια στον καναπέ, οι βόλτες στο κρύο (ειδικά όταν έχει ήλιο), τα ζεστά ροφήματα, τα χειμωνιάτικα φαγητά.

  Related image

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ είπε:

Κορίτσια το κοτόπουλο της Ειρήνης μας να το δοκιμάσετε!!! 

Είναι πεντανόστιμο!!!

Σ ευχαριστώ πολύ Αφροδιτάκι μου! :)
Χαίρομαι που σου άρεσε.

Υ.Γ. Επειδή δεν βάζουμε καθόλου νερό, έχει μόνο τα υγρά της σως, ψήνεται σχετικά πολύ σύντομα και γίνεται μούρλια :)
Δείτε το και έτοιμο
easy3_zpsb3c53cw8.jpg

 

21 minutes ago, ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ είπε:

Πολλές θα με θεωρήσετε κάπως αλλά μου αρέσει πολύ ο χειμώνας και το φθινόπωρο και δεν με πειράζει το κρύο κλπ. Φυσικά δεν έχουμε τις υποδομές σαν χώρα για να ανταπεξέλθουμε σε ακραίες καταστάσεις αλλά δεν έγινε και κάτι τόσο τραγικό στην Αθήνα και τα περίχωρα, ώστε να μην μπορείς να κυκλοφορήσεις έξω, θεωρώ πως το παρατράβηξαν. Σκέφτομαι πολύ τους ανθρώπους που δεν έχουν θέρμανση και πόσο περισσότερο μια στέγη πάνω από το κεφάλι τους, αυτό είναι κάτι που εύχομαι κανένας να μην το ζούσε ποτέ και ειδικά σε τόσο δύσκολες συνθήκες.

Στο εξοχικό των γονιών μου το νερό κόβεται συνέχεια όλο τον χρόνο, φέτος το καλοκαίρι για 3 συνεχόμενες μέρες. Η μητέρα μου ήταν σε κατάσταση αμόκ (πλένει πολύ στο χέρι και γενικά είναι μέσα στα νερά χειμώνα-καλοκαίρι). 

Μου αρέσουν γενικά τα χειμερινά ρούχα/αξεσουάρ, οι χουχουλιάρικες στιγμές με οικογένεια  και φίλους, το τζάκι, τα κουβερτάκια στον καναπέ, οι βόλτες στο κρύο (ειδικά όταν έχει ήλιο), τα ζεστά ροφήματα, τα χειμωνιάτικα φαγητά.

  Related image

Μην νομίζεις Αφροδιτούλα  μου.
Και σε μένα αρέσει ο χειμώνας. Εχω μεγαλώσει στη χώρα μας, που έχει 4 εποχές και τις αγαπώ όλες. Απ όλες κάτι παίρνω, όλες έχουν κάτι να μου προσφέρουν.

Στον χειμώνα, αγαπώ το χιόνι, το κρύο {σε λογικά πλαίσια, εννοώντας σ αυτα που έχω συνηθίσει, μεγαλώνοντας στην Αθήνα}, τα χουχουλιάρικα βράδια, το τζάκι και πολλά άλλα.
Ομως, οπως σωστά αναφέρεις, το κράτος μας είναι απών, όπως και στα περισσότερα πράγματα της καθημερινότητάς μας.

Δυστυχως επίσης, δεν έχουμε πετρέλαιο, εδώ και 5 χρονια, οπότε ήδη μου δημιουργεί πρόβλημα. Εννοώ το να κρυώνω μέσα στο σπίτι μου. Είμαι πολύ τυχερή από την άλλη, που έστω έχω a/c, ανεξάρτητα από τη ΔΕΗ {....} και κάθε βραδυ {κυρίως} με στοιχειώνουν οι άνθρωποι που ειναι στο δρόμο.  Τα παιδιά δε, ειδικά τώρα με το μεταναστευτικό, με αρρωσταίνουν.. ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΜΕΝΕΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ... συνέχεια συζητάμε γι αυτό με το φιογκάκι και πόσο τυχεροί είμαστε και με τα λίγα που διαθέτουμε προσπαθούμε να βοηθήσουμε συνανθρώπους μας που είναι λιγότερο τυχεροί...


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένες μου,

Προχωρώ τις δουλίτσες μου, χωρίς πίεση.

Εκανα μικρο-δουλίτσες αλλά αρκετούτσικες.

Την άλλη εβδομαδα, μπαίνουμε στο νοσοκομείο για μια μικρο-επέμβαση του άντρα μου. Ταυτόχρονα, θα δώσουμε και το αυτοκίνητό μας στο συνεργείο, καθώς έχει αρκετά πραγματάκια που πρέπει να γίνουν.. αχ, με δόσεις φυσικά γιατί φαντάζομαι το κόστος θα είναι αρκετά μεγάλο. Σιγά-σιγά λοιπόν.

Μίλησα με τον γιατρό και προχωράμε

Ετοίμασα μία λίστα {μου τα είπε χθες ο άντρας μου}, για το συνεργείο, με τα όσα πρέπει να γίνουν στο αυτοκίνητό μας.

Ετοίμασα φαγάκι για τον μπαμπά μου {πακέτο} αλλά και για τον "τοίχο-βοήθειας" που έχουμε εδώ στην Νίκαια.

Σκούπισα τα μπαλκόνια μου, που το χρειαζόντουσαν

Μάζεψα τα χθεσινά, απλωμένα ρούχα, απο την απλώστρα

Τακτοποίησα κουζίνα, πάγκους, νεροχύτη

Σιδέρωσα

Μάζεψα όλα τα εκτός θέσης, απ όλα τα δωμάτια του σπιτιου

Ξεσκόνισα, όλο το σπίτι

Πάω να ετοιμάσω φαγάκι

Σας φιλώ όλες!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Ειρήνη είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ Αφροδιτάκι μου! :)
Χαίρομαι που σου άρεσε.

Υ.Γ. Επειδή δεν βάζουμε καθόλου νερό, έχει μόνο τα υγρά της σως, ψήνεται σχετικά πολύ σύντομα και γίνεται μούρλια :)
Δείτε το και έτοιμο
easy3_zpsb3c53cw8.jpg

 

Μην νομίζεις Αφροδιτούλα  μου.
Και σε μένα αρέσει ο χειμώνας. Εχω μεγαλώσει στη χώρα μας, που έχει 4 εποχές και τις αγαπώ όλες. Απ όλες κάτι παίρνω, όλες έχουν κάτι να μου προσφέρουν.

Στον χειμώνα, αγαπώ το χιόνι, το κρύο {σε λογικά πλαίσια, εννοώντας σ αυτα που έχω συνηθίσει, μεγαλώνοντας στην Αθήνα}, τα χουχουλιάρικα βράδια, το τζάκι και πολλά άλλα.
Ομως, οπως σωστά αναφέρεις, το κράτος μας είναι απών, όπως και στα περισσότερα πράγματα της καθημερινότητάς μας.

Δυστυχως επίσης, δεν έχουμε πετρέλαιο, εδώ και 5 χρονια, οπότε ήδη μου δημιουργεί πρόβλημα. Εννοώ το να κρυώνω μέσα στο σπίτι μου. Είμαι πολύ τυχερή από την άλλη, που έστω έχω a/c, ανεξάρτητα από τη ΔΕΗ {....} και κάθε βραδυ {κυρίως} με στοιχειώνουν οι άνθρωποι που ειναι στο δρόμο.  Τα παιδιά δε, ειδικά τώρα με το μεταναστευτικό, με αρρωσταίνουν.. ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΜΕΝΕΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ... συνέχεια συζητάμε γι αυτό με το φιογκάκι και πόσο τυχεροί είμαστε και με τα λίγα που διαθέτουμε προσπαθούμε να βοηθήσουμε συνανθρώπους μας που είναι λιγότερο τυχεροί...

Τώρα με πέθανες εσύ!!! :-D Και είναι δύσκολη η ώρα και μου έτρεξαν τα σάλια......

Εμείς παρόλο που έχουμε εγκατεστημένη κεντρική θέρμανση, από το 2006 που μένουμε σε αυτό το σπίτι δεν την έχουμε χρησιμοποιήσει ποτέ, οπότε καταλαβαίνω απόλυτα τι εννοείς. 

Καλά κάνεις και τα συζητάς με το παιδί, κι εμένα σφίγγεται η καρδιά μου, κάνω ότι μπορώ να βοηθήσω,,,και το λίγο κάτι είναι για κάποιον που έχει ανάγκη. Το άλλο που με εκνευρίζει αφάνταστα είναι πως αρκετές φορές (σε διάφορες δράσεις που έχω συμμετάσχει και βοηθήσει) επωφελούνται άνθρωποι που είναι σε ακόμη καλύτερη οικονομική κατάσταση από εμένα και καρπώνονται αγαθά που προορίζονται για πραγματικά φτωχές οικογένειες, τα οποία συγκεντρώσαμε με κόπο και μεγάλη προσπάθεια..... Πέρυσι που μαζέψαμε στο σχολείο 12 κούτες για το Χαμόγελο του Παιδιού, από την κούτα με τα είδη υγιεινής έλειπαν οι μισές συσκευασίες από σερβιέτες και κάποιες συσκευασίες ρυζιού και οσπρίων από τα τρόφιμα. Δεν είναι ξεφτίλα αυτό;

Τέλος πάντων, μεγάλη συζήτηση αυτή.

 

 

 

2 hours ago, Ειρήνη είπε:

Αγαπημένες μου,

Προχωρώ τις δουλίτσες μου, χωρίς πίεση.

Εκανα μικρο-δουλίτσες αλλά αρκετούτσικες.

Την άλλη εβδομαδα, μπαίνουμε στο νοσοκομείο για μια μικρο-επέμβαση του άντρα μου. Ταυτόχρονα, θα δώσουμε και το αυτοκίνητό μας στο συνεργείο, καθώς έχει αρκετά πραγματάκια που πρέπει να γίνουν.. αχ, με δόσεις φυσικά γιατί φαντάζομαι το κόστος θα είναι αρκετά μεγάλο. Σιγά-σιγά λοιπόν.

Μίλησα με τον γιατρό και προχωράμε

Ετοίμασα μία λίστα {μου τα είπε χθες ο άντρας μου}, για το συνεργείο, με τα όσα πρέπει να γίνουν στο αυτοκίνητό μας.

Ετοίμασα φαγάκι για τον μπαμπά μου {πακέτο} αλλά και για τον "τοίχο-βοήθειας" που έχουμε εδώ στην Νίκαια.

Σκούπισα τα μπαλκόνια μου, που το χρειαζόντουσαν

Μάζεψα τα χθεσινά, απλωμένα ρούχα, απο την απλώστρα

Τακτοποίησα κουζίνα, πάγκους, νεροχύτη

Σιδέρωσα

Μάζεψα όλα τα εκτός θέσης, απ όλα τα δωμάτια του σπιτιου

Ξεσκόνισα, όλο το σπίτι

Πάω να ετοιμάσω φαγάκι

Σας φιλώ όλες!

Εύχομαι να πάνε όλα καλά στην επέμβαση και να γυρίσει σπίτι του σιδερένιος.

Συνεργείο εμείς την Δευτέρα για ετήσιο σέρβις αλλά χρειάζεται και ένα εξωτερικό ρετουσάρισμα από μικροσυγκρούσεις και γρατζουνιές... Προχθές κάποιος μας τράβηξε μια μεγάλη γραμμή με κάτι αιχμηρό στην μια πλευρά, καταφαρμακώθηκα όταν το είδα...:-(

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη μου με το καλό η επέμβση του συζύγου, καλή ευκολία σε όλα!

Εγω κορίτσια είμαι ανοιξιατικοκαλοκαιρινός τύπος, λατρέυω θάλλασα και τα σχετικά!Εντάξει εχει και ο χειμλωνας τη γοητεία του βέβαια....

Και σε μας σήμερα βγήκε ήλιος, ξεμυτίσαμε δειλά γιατί είχαμε οδοντίατρο και άλλες δουλειές αλλά διαπιστώσαμε ότι τα πεζοδρόμεια έχουν μετατραπεί σε παγοδρόμια, οπότε ακόμα με πολλή προσοχή η οποιαδήποτα μετακίνηση..

αχχχχ και γω είχα κανονίσει σέρβις αλλά από την κακοκαιρία κάψαμε οσο πετρέλαιο θα καίγαμε σε ενα με ενάμιση μήνα οπότε τα χρήματα πήγαν εκει....next month!

 

 

φιλιά!

 

 


Wgl2p3.png

kHoQp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...