Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Blue Velvet said:

      Είπε ότι θέλει να αποκλείσει ακόμα και αυτη την μικρη πιθανότητα,γι αυτό και πρέπει να κάνω αύριο πάλι χοριακη.Δεν έκανε διάγνωση.Απλα υπάρχει και αυτό το ενδεχόμενο δυστυχώς..Μακαρι να πάω και να έχει μηδενιστεί,έχω κουραστεί..

      Έλα Παναγία μου … πως τώρα είπε για εξωμητριο δεν το καταλαβαινω χωρίς υπέρηχο … και δεν είναι και κάτι απλο υο εξωμητριο … έχεις αίμα ; Έχεις πόνους ; Γιατί αυτο διαβάζω τώρα για εξωμήτρια κύηση . 

EASY LIVING {Ειρήνη}


Ειρήνη

Recommended Posts

Just now, miracle είπε:

Καλημέρα σε όλες (και όλους)!

Χαίρομαι που σας (ξανα)βρίσκω. Στα πολύυυυ παλια χρόνια (:-D) επισκεπτόμουν το τοπικ αυτό που με χαλάρωνε πολύ με τις όμορφες ιδέες των κοριτσιών για οργάνωση και easy living (γεια σου Ειρήνη) και με ενέπνεε να κάνω και εγω πραγματα για το σπιτάκι μου. 

Είμαι τωρα στην πολύ αρχικη φαση της αναδιοργάνωσης όλου σχεδον του σπιτιου και του νοικοκυριου μου, ενόψει αλλαγων μέσα στο καλοκαίρι.

Και φυσικα το πρωτο σταδιο ειναι αυτο του ξεσκαρταρισματος, που εχω ξεκινησει με αργους ρυθμους ομολογω.

Τα site που παρακολουθω και πιστευω θα σας ενδιεφεραν ειναι: http://www.becomingminimalist.com/http://bemorewithless.com/http://www.flylady.net/

Καλό ΣΚ!

Θαυματάκι μου!!!

Καλώς επεστρεψες! Πολύ χαίρομαι!

Με κάνει να νιώθω όμορφα διαβάζοντας πως σε χαλάρωνε το θέμα μας...! Μείνε μαζί μας, μοιράσου, δες νέες ιδέες, τσέκαρε τις δικές μας ρουτίνες {η κάθε μία για το σπιτι και την καθημερινότητά της} και ελπίζω να βρεις πράγματα και σκέψεις που θα σε βοηθήσουν στη δική σου ρουτίνα.

Είμαι και γω σε φάση γενικής αναδιοργάνωσης.. έχουμε πολλά να πούμε αλλά και να κάνουμε!

Δεν πειράζει που οι ρυθμοί σου είναι αργοί! Καθόλου! Αρκεί που οργανώνεσαι και σιγά-σιγά προχωράς!

Καλώς μας ήρθες! :)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 53,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ειρήνη

    10846

  • YOTOU

    4856

  • χρυσα81

    3863

  • mamavasia

    3157

Περισσότερες δημοσιεύσεις

19 hours ago, Ειρήνη είπε:

Μυρτουλα μου, πλέον {εδώ και ενάμιση χρονο} κάνω μάσκα σε κάθε λούσιμο.

Προ-πέρσι, αποφάσισα ν αλλάξω τη βαφή των μαλλιών μου και τα μαλλιά μου έγιναν χάλια..χάλια όμως! Από τότε λοιπόν {φυσικά επέστρεψα στην παλιά μου βαφή}, κάνω πάντα μάσκα και μπορώ να πω ότι έχουν φτιάξει αρκετά. Σε σχέση με περσι δηλαδή... ήταν σε άθλια κατάσταση, τώρα είναι μια χαρά.

Μία φορά τον μήνα {ή στον ενάμιση} κάνω μάσκα με ελαιόλαδο. Βάζω στα μαλλιά μου, μπόλικο λαδάκι και μετά τα πιάνω με πιαστράκι "ψηλά". Τ αφήνω τουλάχιστον μισή ώρα και μετά λούζομαι. Μην ανησυχείς, δεν αφήνει καθόλου λαδίλα, πουθενά!

Τις υπόλοιπες φορές, κάνω μάσκα μαλλιών με "κανονική" μάσκα, του εμπορίου. Δηλαδή λούζομαι, στίβω πολυ καλά τα μαλλιά μου και βάζω την μάσκα παντού. Τα διπλωνω με πετσέτα και τ αφήνω όσο περισσότερο μπορώ. Αν βιάζομαι, έστω 10-15 λεπτά.

Πραγματικά, έχω δει τεράστια διαφορά! Ταυτόχρονα, κόβω και τις άκρες κάθε 2 μήνες, απαραίτητα!

Σε φιλω και σου εύχομαι καλό σαβ/κο!

 

ευχαριστώ Ειρήνη μου!Αυτό με το λαδάκι πρέπει να το κάνω κ γω.....μάσκα του εμπορίου χρησιμοποιώ αλλά τελευταία βλέπω ότι οι άκρες χρειάζονται κάτι ακόμα.....θα το δοκιμάσω μπας κ τις σώσω!

φιλιά!!


Wgl2p3.png

kHoQp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, mirtoula4 είπε:

ευχαριστώ Ειρήνη μου!Αυτό με το λαδάκι πρέπει να το κάνω κ γω.....μάσκα του εμπορίου χρησιμοποιώ αλλά τελευταία βλέπω ότι οι άκρες χρειάζονται κάτι ακόμα.....θα το δοκιμάσω μπας κ τις σώσω!

φιλιά!!

Ερσάκι μου,

Ολοι οι κομμωτές που έχω ρωτήσει, μου έχουν πει πως το καλύτερο, αφού βάλεις την μάσκα είναι, να διπλώσεις τα  μαλλιά σε σελοφάν, ώστε να "ζεσταθεί" η τρίχα και να διεισδήσει το λαδάκι, για πιο άμεσα αποτελέσματα.

Εγώ δεν το κάνω με ζελοφάν, μου φαίνεται πιο χρονοβόρο αλλά όπως σου είπα πλέον κάνω πάντα μασκα. Τα μαλλάκια μου έχουν επανέλθει σε ποσοστό 90%.

Ελπίζω να βρεις χρονο να το κάνεις!

Φιλιά, καλή ξεκούραση!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένες μου καλησπέρα και καλή εβδομάδα.

Οι τακτοποιήσεις μου προχωρούν! Έχω τόσα, μα τοσα να κάνω αλλα τα προχωρώ, οπότε διατηρώ το μυαλό μου ήρεμο. Προχώρησα δουλίτσες και στα υλικά της δουλειάς μου και στην αποθήκη αλλά και σε μερικά σημεία του σπιτιού!

Προχώρησα κι άλλα πραγματάκια και θα σας τα γράψω σιγά-σιγά.

Πήγα λαϊκή, έπλυνα καλά όσα αγόρασα {προσοχή όσο μπορούμε στο πλύσιμο, κορίτσια μου!}

easy3_zps0j8whr8f.jpg

τακτοποίησα τα πάντα στις θέσεις τους και έκανα ένα μικρό «λίφτινγκ» στο ψυγείο μου.

easy2_zpsh4hitfet.jpg

Ελπίζω να είστε όλες καλά, να προχωράτε τις δουλίτσες σας ώστε να μην μαζεύονται και θα επιστρέψω με διάφορες τακτοποιήσεις.

Φιλιά σε όλες! 

 


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Οι δουλειές μου μαζεύονται Ειρήνη....αλλά δεν θα σκάσω και γι' αυτό. :shock:

Γνωρίζετε την αίσθηση του να σκέφτεσαι όλη μέρα τι θα κάνεις όταν γυρίσεις σπίτι, να κάνεις πλάνο και να οργανώνεις διάφορα αλλά μόλις γυρνάς να είσαι τελείως off (σαν διακόπτης ένα πράγμα). Ε, αυτό ζω εδώ και 2 χρόνια......Τον τελευταίο χρόνο και ειδικά από το καλοκαίρι και μετά, έχω και έντονους πονοκεφάλους από τις 8.00 και μετά, με αποτέλεσμα να πηγαίνω για ύπνο αρκετές φορές πριν από τα παιδιά μου.

Που θα πάει, θα ξεπεραστεί ελπίζω.

Από το επόμενο Σάββατο και έως το τέλος του Μαϊου θα δουλεύω τα Σάββατα υποχρεωτικά (εννοείται χωρίς έξτρα αμοιβή).

Αυτό το Σάββατο, λόγω ήλιου μου ήρθε έτσι μια έμπνευση και έπλυνα καλά μπαλκόνια και κάγκελα, αέρισα χαλιά, διαδρόμους, έπλυνα στο πλυντήριο όλα τα πατάκια του σπιτιού, έπλυνα στο μπαλκόνι το χαλάκι της εισόδου. Οι υπόλοιποι έβαλαν σκούπα και ξεσκόνισαν, έριξα μετά κι ένα σφουγγάρισμα και ήρθε λίγο το σπιτάκι στα πάνω του.

Αλλάξαμε σεντόνια, παπλωματοθήκες, αέρισα παπλώματα, μαξιλάρια και άλλαξα και τα ριχτάρια.

Όλη σχεδόν την Κυριακή την περάσαμε με φίλους για καφέ, τσίπουρα, βόλτες στην θάλασσα, φαγητό έξω και ξανά καφέ κλπ. Γυρίσαμε γύρω στις 8.00 το βράδυ, είδαμε όλοι μαζί ταινία με ποπ κορν και τα σχετικά και γενικά όλη η Κυριακή ήταν ένα όνειρο, δεν ασχολήθηκα με τίποτα άλλο εκτός από χαλάρωση και ωραίες στιγμές. Βοήθησε σε αυτό και η χθεσινή αργία των σχολείων, μεγάλη χαρά είχαμε όλοι!

Σε λίγο έχω ραντεβού με μια κοπέλα που είναι αισθητικός άνω/κάτω άκρων, να δει το δαχτυλάκι μου γιατί ξανακύλησε κάπως και χρειάζεται να το δει κάποιος επαγγελματίας πλέον.

Αυτά τα νέα μου, σας φιλώ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπημένες μου καλησπέρα.

Το κρύο, με κλείνει "μέσα" σε σχέση με τις υπόλοιπες εποχές και έτσι φροντίζω να προχωρώ με τις δουλίτσες μου, να φτιάχνω το χώρο που ζούμε, με μόνη σκέψη να νιώθουμε όμορφα.

Οι τακτοποιήσεις που κάνω αυτό το διάστημα, είναι απίστευτες.. προσπαθώ να ξεπερνώ την μαυρίλα που έχω γύρω μου. Νομιζω θα τρελαθώ αλλιώς, με όσα ακουω να συμβαίνουν...με οσα ζούμε.

Η Δράκαινα που είχα αγοράσει, είχα φυτέψει σε μία λευκή γλαστρούλα και τοποθετήσει πάνω στο πάσο της κουζίνας μου, μεγάλωσε πολύ! Χρειαζόταν μεγαλύτερη γλάστρα και περισσότερο χώμα. Αποφάσισα λοιπόν, να την τοποθετήσω σε μία κανονική γλάστρα και να την βάλω έξω από το σπίτι μας, στον όροφό μας, μιας που είναι φυτό εσωτερικού χώρου. Ομόρφυνε τη σκάλα και θα μείνει εκεί για ένα διάστημα.

Στο μεταξύ, στο πάσο μου αποφάσισα να τοποθετήσω αυτό το 2όροφο διακοσμητικό δισκάκι, το οποίο "δένει" και με τα υπόλοιπα διακοσμητικά που έχω στο άλλο κομμάτι του πάσου μου, αφού είναι κι αυτό σε "πορσελάνο" στυλ:

easy2_zpsohcwyo0o.jpg

Το άλλο κομμάτι του πάσου μας, με τα λοιπά διακοσμητικά μου:

easy2a_zps8tidfcwe.jpg

H Δράκαινά μας, στον όροφό μας:

easy2b_zpsujm5xdil.jpg

Σας φιλώ, γλυκά όλες, περιμένω τα νέα σας και ελπίζω και εύχομαι να είστε καλά.


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ είπε:

Καλημέρα.

Οι δουλειές μου μαζεύονται Ειρήνη....αλλά δεν θα σκάσω και γι' αυτό. :shock:

Σε καμία περίπτωση, Αφροδιτάκο μου! Σε καμία!

Γνωρίζετε την αίσθηση του να σκέφτεσαι όλη μέρα τι θα κάνεις όταν γυρίσεις σπίτι, να κάνεις πλάνο και να οργανώνεις διάφορα αλλά μόλις γυρνάς να είσαι τελείως off (σαν διακόπτης ένα πράγμα). Ε, αυτό ζω εδώ και 2 χρόνια......Τον τελευταίο χρόνο και ειδικά από το καλοκαίρι και μετά, έχω και έντονους πονοκεφάλους από τις 8.00 και μετά, με αποτέλεσμα να πηγαίνω για ύπνο αρκετές φορές πριν από τα παιδιά μου.

Που θα πάει, θα ξεπεραστεί ελπίζω.

Θα ξεπεραστεί, κοριτσάκι μου. Θα ξεπεραστεί! Είναι μία ποικιλία πραγμάτων που μας ρίχνουν. Σε νιώθω, το ξερεις. Κάνε κουράγιο και όσα μπορεις.

Από το επόμενο Σάββατο και έως το τέλος του Μαϊου θα δουλεύω τα Σάββατα υποχρεωτικά (εννοείται χωρίς έξτρα αμοιβή).

Αυτό το Σάββατο, λόγω ήλιου μου ήρθε έτσι μια έμπνευση και έπλυνα καλά μπαλκόνια και κάγκελα, αέρισα χαλιά, διαδρόμους, έπλυνα στο πλυντήριο όλα τα πατάκια του σπιτιού, έπλυνα στο μπαλκόνι το χαλάκι της εισόδου. Οι υπόλοιποι έβαλαν σκούπα και ξεσκόνισαν, έριξα μετά κι ένα σφουγγάρισμα και ήρθε λίγο το σπιτάκι στα πάνω του.

Αλλάξαμε σεντόνια, παπλωματοθήκες, αέρισα παπλώματα, μαξιλάρια και άλλαξα και τα ριχτάρια.

Όλη σχεδόν την Κυριακή την περάσαμε με φίλους για καφέ, τσίπουρα, βόλτες στην θάλασσα, φαγητό έξω και ξανά καφέ κλπ. Γυρίσαμε γύρω στις 8.00 το βράδυ, είδαμε όλοι μαζί ταινία με ποπ κορν και τα σχετικά και γενικά όλη η Κυριακή ήταν ένα όνειρο, δεν ασχολήθηκα με τίποτα άλλο εκτός από χαλάρωση και ωραίες στιγμές. Βοήθησε σε αυτό και η χθεσινή αργία των σχολείων, μεγάλη χαρά είχαμε όλοι!

Αχ τι ομορφα! Αυτες οι στιγμές μας κρατάνε όλους.. οι όμορφες, με τους αγαπημένους μας.

Ετσι και μεις.. ξεκουραστήκαμε, βολτάραμε, φάγαμε, ευχαριστηθήκαμε το σπίτι μας... !

Σε λίγο έχω ραντεβού με μια κοπέλα που είναι αισθητικός άνω/κάτω άκρων, να δει το δαχτυλάκι μου γιατί ξανακύλησε κάπως και χρειάζεται να το δει κάποιος επαγγελματίας πλέον.

Ελπίζω να είναι καλή γιατί δεν το χουν όλα τα κορίτσια με τους μύκητες, τα είδη τους κτλ. Κρίμα που είμαστε μακριά και αναγκάζεσαι τώρα να πληρώσεις... :?

Ταυτόχρονα κάνε και πλύσεις με μπεταντίν. Βοηθάει πολύ με τους μύκητες!

Αυτά τα νέα μου, σας φιλώ. 

 


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη, τρελαίνομαι για πάγκους καθαρούς χωρίς περιττα πράγματα. Ο δικός σου ειναι σαν απο περιοδικο με τα διακοσμητικα του.

Το παλεύω και ευτυχώς εχω καταφερει να έχω τα απολύτως απαραίτητα επάνω στους παγκους μου (καφετιερα, ψηστιερα, ενα καλαθακι με φρουτα). 

Αποφασισα να κανω ενα πολυ μικρο μικρο ξεσκαρταρισμα καθε βραδυ. Ενα συρταρι, ενα κουτι αποθηκευσης, ενα ραφακι. 

Βασικά το προβλημα μου ειναι ότι εχουν πληθυνει πολυ τα διαφορα αντικειμενα στο σπιτι, που ειτε δεν εχουν αποκτησει μια συγκεκριμενη θεση, ειτε βρισκονται οπου να' ναι, ειτε δεν εχουν καν λογο υπαρξης. Πρώτη σταση για αποψε τα ... ταπερακια και τα καπακια τους. Καπακια μοναχικα θα ανακυκλωθουν παραυτα.:-P

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου, τι κάνετε; Εμείς καλά είμαστε .. Κάθε βράδυ δίνω μάχη με το νυχτοπούλι μου για να πάει για ύπνο αλλά σχεδόν ποτέ δεν τα καταφέρνω.. Είναι 3.5 χρονών και κοιμάται 12, 12.30.. έχει φτάσει και 1 και φυσικά εμείς (ο πατέρας του κι εγώ κουτουλάμε).. Δεν ξέρω τι να κάνω.. Το καλό είναι ότι το πρωί ξυπνάει σχετικά εύκολα.. το μεσημέρι βέβαια κοιμάται στο σταθμό γιατί διαφορετικά δεν αντέχει με τίποτε.

Το σπίτι είναι σε καλή κατάσταση τολμώ να πω. Σήμερα ήρθε και η κοπέλα που έρχεται κάθε βδομάδα και έτσι το απόγευμα όταν επιστρέψω θα το βρω καθαρό και τακτοποιημένο. Φαγητό για σήμερα έκανα λεμονάτο χοιρινό με ρυζάκι και έτσι είμαι ήσυχη. Αυτό που θέλω κάποια στιγμή είναι να ξεκαθαρίσω ότι υπάρχει στην εξωτερική ντουλάπα στο μπαλκόνι, να κάνω κάποια ξεκαθαρίσματα στα ρούχα του παιδιού που του κονταίνουν - μικραίνουν και στα παπούτσια του.. εκεί θα αναπνεύσουν τα συρτάρια και η ντουλάπα του.. 

Επόμενο project είναι να πάρω δυο ριχτάρια για το σαλόνι αλλά περιμένω να έρθουν να μας φέρουν το κρεβάτι του μικρού γιατί μέχρι τώρα κοιμόταν σε έναν καναπέ - κρεβάτι ο οποίος θα μεταφερθεί στο σαλόνι..

Σας φιλώ γλυκά!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, miracle είπε:

Ειρήνη, τρελαίνομαι για πάγκους καθαρούς χωρίς περιττα πράγματα. Ο δικός σου ειναι σαν απο περιοδικο με τα διακοσμητικα του.

Το παλεύω και ευτυχώς εχω καταφερει να έχω τα απολύτως απαραίτητα επάνω στους παγκους μου (καφετιερα, ψηστιερα, ενα καλαθακι με φρουτα). 

Αποφασισα να κανω ενα πολυ μικρο μικρο ξεσκαρταρισμα καθε βραδυ. Ενα συρταρι, ενα κουτι αποθηκευσης, ενα ραφακι. 

Βασικά το προβλημα μου ειναι ότι εχουν πληθυνει πολυ τα διαφορα αντικειμενα στο σπιτι, που ειτε δεν εχουν αποκτησει μια συγκεκριμενη θεση, ειτε βρισκονται οπου να' ναι, ειτε δεν εχουν καν λογο υπαρξης. Πρώτη σταση για αποψε τα ... ταπερακια και τα καπακια τους. Καπακια μοναχικα θα ανακυκλωθουν παραυτα.:-P

 

Αγαπημενο Θαυματάκι, σ ευχαριστώ πολύ! Χαίρομαι που σου άρεσαν οι πάγκοι μου. Τους αλλάζω, αν διαστήματα, ανάλογα με τα κέφια και τα οικονομικά μου φυσικά.

Αυτο που προσπαθώ πάντα και σας το έχω πει αρκετές φορές {ελπίζω να μην σας πρήζω}, είναι να τους διατηρώ χωρίς πολλά πράγματα επάνω. Πηγαίνω σε σπίτια που πάνω στους παγκους έχουν καφετιέρες, φραπεδιέρες, κόφτες λαχανικών, διάφορα μπουκαλάκια για λάδι, καφέ, ζάχαρη, καντήλια, τοστιέρες. Πολλές φορές, υπάρχουν και ολα αυτά μαζί. Η κάθε κοπέλα έχει το στυλ της. Εμένα όμως, το να έχω πολλά πράγματα πάνω στους πάγκους, μου δημιουργεί δυσφορία. Κάτι με "πνίγει" και θέλω να τα εξαφανίσω όλα. Ακόμα και να βάλω ένα καλαθάκι με τα φρούτα της εβδομάδας και πάλι φαίνεται τακτοποιημένος γιατί δεν έχει πολλά.

Εχω, ακόμα έναν πάγκο, ο οποίος είναι "κρυφός". Δηλαδή, από την εξωτερική πλευρά της κουζίνας, δεν φαίνεται, καθώς έχει πάσο πάνω του και είναι κλειστός. Εκεί, έχω

1) Το ψαθάκι, που βάζω λογαριασμούς και διάφορα μικρά, εκνευριστικά αλλά πολύ χρήσιμα

2) Το σημειωματάριό μου, με στυλό για το σούπερ μάρκετ, διάφορες αγορές αλλά και οτιδήποτε χρειαστώ

3) Ένα μικρό "δισκάκι", που ο άντρας μου βάζει τα χάπια του

Αυτά και τίποτα άλλο. Εκεί βάζω και τα φρούτα, όταν χρειάζονται θερμοκρασία δωματίου.

Θα σας το φωτογραφίσω και αυτό για να το δείτε και να πάρετε ιδέες.

Χίλια μπραβο για την απόφασή σου, να ξεσκαρτάρεις! Μπράβο! Σίγουρα θα σε βοηθήσει πολύ! Και στην καθαριότητα αλλά και στην ηρεμία σου. Επίσης μπράβο, που αποφάσισες να κάνει κάτι καθημερινά.

Μονο, αν μου επιτρέπεις, να σου πω κάτι. Σε περίπτωση που μία μέρα δεν καταφέρεις να κάνεις το ξεσκαρτάρισμά σου, μη στεναχωρηθείς και σταματήσεις τη διαδικασία. Δεν πειράζει. Υπάρχουν μέρες που είναι πολύ-πολύ ζόρικες. Το χεις αποφασίσει, οργανώνεσαι και αυτό αρκεί. Θα κάνεις το καλύτερο που μπορείς.

Απ όσα μου γράφεις, μισώ θανάσιμα τ αντικείμενα που δεν έχουν λόγο ύπαρξης! :mrgreen: Τα μισώ, με πάθος! Τα τάπερ δε.... θυμάσαι πόσα ξεχωριστά ποστ είχα κάνει για δαύτα???!!! :mrgreen:

Περιμένω τα νέα σου και ν ακούω πως σιγά-σιγά ξεφορτώνεσαι πραγματάκια, οργανώνεσαι και νιώθεις συνεχώς πιο ήρεμη.

Σε φιλώ γλυκά


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ειρήνη ο πάγκος σου είναι ο λατρεμένος μου ακριβώς γιατί ο πάγκος που περιγράφεις παρακάτω, είναι ο δικός μου! Τα μισώ που τα βλέπω επάνω του αλλά ΠΟΥ να τα βάλω; Δυστυχώς, κάποιες φορές δεν υπάρχουν εναλλακτικές... Γι αυτό ήθελα να μεγαλώσω την κουζίνα μου, για να εξαφανιστούν αυτά όλα απ τον πάγκο. Αλλά μου λείπουν 1799 για τα 1800 που μου ζήτησαν...


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Δομνίνα είπε:

Καλημέρα κοριτσάκια μου, τι κάνετε; Εμείς καλά είμαστε .. Κάθε βράδυ δίνω μάχη με το νυχτοπούλι μου για να πάει για ύπνο αλλά σχεδόν ποτέ δεν τα καταφέρνω.. Είναι 3.5 χρονών και κοιμάται 12, 12.30.. έχει φτάσει και 1 και φυσικά εμείς (ο πατέρας του κι εγώ κουτουλάμε).. Δεν ξέρω τι να κάνω.. Το καλό είναι ότι το πρωί ξυπνάει σχετικά εύκολα.. το μεσημέρι βέβαια κοιμάται στο σταθμό γιατί διαφορετικά δεν αντέχει με τίποτε.

Πω-πω.. οντως είναι δύσκολο αυτό, Δομνίνα μου.

Θα σε ρωτήσω κάτι, που σίγουρα θα το έχεις κάνει αλλά, έτσι για τον διάλογο, σε ρωτώ. Έχεις δοκιμάσει να τον βάλεις πολύ νωρίς στο κρεβατι? Αν ναι, τι κάνει?

Θα σου πω την εμπειρία μου από τον γιο μου, μήπως βοηθηθεις. Μέχρι τα 5 περίπου, κοιμόταν λιγάκι το μεσημέρι. Κάποια στιγμή το έκοψε μόνος του, δεν ήθελε και δεν τον πίεσα καθολου.

Το βράδυ ομως ήταν πολύ νωρίς στο κρεβάτι. Ειμαι της άποψης δηλαδή, οτι τα παιδιά πρέπει να κοιμούνται νωρίς για να ξεκουράζονται, οπότε δεν του άφηνα επιλογή. Οπότε, οταν ήταν στην ηλικία του μικρού σου, στις 7.30 {το χειμωνα ΠΑΝΤΑ}, κάναμε το μπανάκι του, βάζαμε πυτζαμάκια και βουρ στο κρεβάτι. Τον άφηνα να παιρνει 4-5 παιχνιδάκια, να παίζει για κανα μισάωρο και μετά, τ άφηνε στο πάτωμα, κάναμε χαδάκια και φιλάκια και άρχιζε να νανουρίζεται. Οποτε στις 8.30, το αργότερο, κοιμόταν. Έτσι  του έγινε συνήθεια και δεν είχαμε θέματα.

Το σπίτι είναι σε καλή κατάσταση τολμώ να πω. Σήμερα ήρθε και η κοπέλα που έρχεται κάθε βδομάδα και έτσι το απόγευμα όταν επιστρέψω θα το βρω καθαρό και τακτοποιημένο. Φαγητό για σήμερα έκανα λεμονάτο χοιρινό με ρυζάκι και έτσι είμαι ήσυχη. Αυτό που θέλω κάποια στιγμή είναι να ξεκαθαρίσω ότι υπάρχει στην εξωτερική ντουλάπα στο μπαλκόνι, να κάνω κάποια ξεκαθαρίσματα στα ρούχα του παιδιού που του κονταίνουν - μικραίνουν και στα παπούτσια του.. εκεί θα αναπνεύσουν τα συρτάρια και η ντουλάπα του.. 

Αχ τι καλά που έχεις και φαγάκι και καθαρό σπιτάκι! Εύγε!

Με το καλό να κάνεις τα ξεκαθαρίσματά σου!

Επόμενο project είναι να πάρω δυο ριχτάρια για το σαλόνι αλλά περιμένω να έρθουν να μας φέρουν το κρεβάτι του μικρού γιατί μέχρι τώρα κοιμόταν σε έναν καναπέ - κρεβάτι ο οποίος θα μεταφερθεί στο σαλόνι..

Σας φιλώ γλυκά!

 


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Δομνίνα είπε:

Καλημέρα κοριτσάκια μου, τι κάνετε; Εμείς καλά είμαστε .. Κάθε βράδυ δίνω μάχη με το νυχτοπούλι μου για να πάει για ύπνο αλλά σχεδόν ποτέ δεν τα καταφέρνω.. Είναι 3.5 χρονών και κοιμάται 12, 12.30.. έχει φτάσει και 1 και φυσικά εμείς (ο πατέρας του κι εγώ κουτουλάμε).. Δεν ξέρω τι να κάνω.. Το καλό είναι ότι το πρωί ξυπνάει σχετικά εύκολα.. το μεσημέρι βέβαια κοιμάται στο σταθμό γιατί διαφορετικά δεν αντέχει με τίποτε.

Το σπίτι είναι σε καλή κατάσταση τολμώ να πω. Σήμερα ήρθε και η κοπέλα που έρχεται κάθε βδομάδα και έτσι το απόγευμα όταν επιστρέψω θα το βρω καθαρό και τακτοποιημένο. Φαγητό για σήμερα έκανα λεμονάτο χοιρινό με ρυζάκι και έτσι είμαι ήσυχη. Αυτό που θέλω κάποια στιγμή είναι να ξεκαθαρίσω ότι υπάρχει στην εξωτερική ντουλάπα στο μπαλκόνι, να κάνω κάποια ξεκαθαρίσματα στα ρούχα του παιδιού που του κονταίνουν - μικραίνουν και στα παπούτσια του.. εκεί θα αναπνεύσουν τα συρτάρια και η ντουλάπα του.. 

Επόμενο project είναι να πάρω δυο ριχτάρια για το σαλόνι αλλά περιμένω να έρθουν να μας φέρουν το κρεβάτι του μικρού γιατί μέχρι τώρα κοιμόταν σε έναν καναπέ - κρεβάτι ο οποίος θα μεταφερθεί στο σαλόνι..

Σας φιλώ γλυκά!

 

 

Η κόρη μου δεν ήθελε ποτέ τον μεσημεριανό ύπνο. Γι αυτό και την άφησα να τον κόψει αφού έκανα τις προσπάθειές μου που μόνο κούραση και εκνευρισμό έφερναν σε όλους μας.

 

Ο γιος μου, ξύπναγε κατά τις 10, το μεσημερι τον έπιανε νύστα από βαρεμάρα και δεν ξύπναγε πριν τις 2 - 2.5 ώρες μεσημεριανού ύπνου. Αυτός όμως του φόρτιζε τόσο τις μπαταρίες που μας έπαιρνε 1 και 1.30 το βραδυ να κοιμηθεί. Εμείς κουρέλια απ την κούραση. Ε, του έκοψα τον μεσημεριανό. Είμαστε μια χαρά. Κοιμάται 12-13 ώρες σερί το βράδυ και είναι μια χαρά. Και αυτός και η αδελφή του, στις 9 έχουν κοιμηθεί. 


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, ravT είπε:

Ειρήνη ο πάγκος σου είναι ο λατρεμένος μου ακριβώς γιατί ο πάγκος που περιγράφεις παρακάτω, είναι ο δικός μου! Τα μισώ που τα βλέπω επάνω του αλλά ΠΟΥ να τα βάλω; Δυστυχώς, κάποιες φορές δεν υπάρχουν εναλλακτικές... Γι αυτό ήθελα να μεγαλώσω την κουζίνα μου, για να εξαφανιστούν αυτά όλα απ τον πάγκο. Αλλά μου λείπουν 1799 για τα 1800 που μου ζήτησαν...

Καλημέρα κορίτσια μου!

Ραβτάκι μου,

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Και γω δεν έχω πολλά ντουλάπια στην κουζίνα. Στο μπάνιο δε, κανένα!

Ξέρω τι κουραστικό είναι να  μην μπορείς να τακτοποιηθείς, γι αυτό κάνω ότι μπορώ με την οργάνωση. Γι αυτό σας λέω συνέχεια και συνέχεια λίγα τάπερ, λίγα κουζινικά, γενικά λίγα πράγματα.. δεν μπορώ να οργανωθώ αλλιώς, δεν εχω χώρους.

Ελπίζω να είσαι καλά.
Φιλιά
Υ.Γ. Σ ευχαριστώ πολύ! Χαίρομαι που σου άρεσε ο πάγκος μου!!!:wub:


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στα κορίτσια.

Ειρήνη δεν είναι μύκητας αλλά νύχι που έχει μπει στο κρέας στην βάση του νυχιού. Η κοπέλα που με είδε την Τρίτη είναι ποδολόγος, αισθητικός, μανικιουρίστ-πεντικιουρίστ, μακιγιέζ τα πάντα όλα :):). Αυτή την στιγμή έχει δημιουργηθεί απόστημα στην βάση του νυχιού, δεν μπόρεσε να μου κάνει κάτι την Τρίτη αλλά κάνω κάθε βράδυ κάτι που με συμβούλεψε και την επόμενη Τρίτη το πρωί θα πάω να το περιποιηθεί, γιατί χρειάζεται ν' αποχωρήσει όσο το δυνατόν περισσότερο το απόστημα απ' ότι μου είπε.

Το έπαθα από στενά παπούτσια και πολλές κάλτσες που φόραγα με τα κρύα, γιατί πίεσα πολύ τα δάχτυλα αυτού του ποδιού.

Κάθε βράδυ τα πλένω, κάνω μετά πλύσεις με οξυζενέ και μετά βάζω για 15' λεπτά κομπρέσα με καθαρό οινόπνευμα. Μου είπε πως το πρόλαβα κάπως αλλά αν το είχα αφήσει κι άλλο πιθανόν να χρειαζόμουν χειρούργο :shock::shock:

Δεν θέλω να μιλήσω για τον πάγκο της κουζίνας μου :oops::oops: μόνο εγώ λείπω από πάνω του.....Δεν μπορώ να το αντιμετωπίσω τώρα, όταν θα μου έρθει θα το κάνω, προς το παρόν το αγνοώ σαν να μην υπάρχει. Αρνούμαι ρε παιδάκι μου!!! :cool:

Ο δικός σου πάντως είναι όνειρο!!! :)

Ας μιλήσουμε λίγο για εμάς....

Σας είπα πως ξεκίνησα ''δίαιτα''; Αν το πιστεύετε, την περίοδο των εορτών και πριν από τα Χριστούγεννα ακόμη, πήρα 5 ολόκληρα κιλά (του έδωσα και κατάλαβε όμως και το ευχαριστήθηκα :-D). Συν τα άλλα 5 που κουβαλάω εδώ και χρόνια χωρίς να κάνω προσπάθεια να τα χάσω, έγιναν 10 τα κιλάκια προς χάσιμο.

Έτσι λοιπόν, έκοψα γλυκά, αναψυκτικά, σφολιάτες και πολλά ψωμιά. Τρώω κανονικά το φαγητό που μαγειρεύω για όλους, σε μικρότερη λίγο ποσότητα αλλά προσέχω πόσο τυρί τρώω και πίνω λιγότερους καφέδες με μία κουταλιά ζάχαρη μαύρη. Δεν μπορώ ασπαρτάμη, στέβια κλπ.

Μέσα σε 4 μέρες, μόνο με κόψιμο αναψυκτικών και γλυκών και σφολιατών, έχασα 1 κιλό. Μετά τις 7.00 μμ τρώω κάτι ελαφρύ και όχι φαγητό π.χ. γιαούρτι, σαλατούλα, αυγό βραστό με ένα παξιμάδι και όχι τυρί μετά τις 7.00 μμ (έχω μια σχέση πάθους με τα τυριά). 

Εχθές έβαψα τα μαλλιά μου, έκανα την μάσκα προσώπου μου και έβγαλα τα φρύδια μου. Άλλος άνθρωπος ρε κορίτσια σήμερα, χωρίς μακιγιάζ (μακιγιάρομαι ελάχιστα ως καθόλου τις καθημερινές) και η διαφορά ήταν αισθητή.

Φιλιά.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...