Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

EASY LIVING {Ειρήνη}


Ειρήνη

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 53,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ειρήνη

    10846

  • YOTOU

    4856

  • χρυσα81

    3863

  • mamavasia

    3157

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα κοριτσια! τι κανετε?

απο την κουζινα εχουν μεινει η τροφαποθηκη και το πασο. α κ θα κανω κ αποψυξη στην καταψυξη. αργησα γιατι παραλληλα κανω ξεκαθαρισμα στα ντουλαπια της κουζινας κ αναδιοργανωση. το τι πεταξα δεν λεγεται.... σημερα ελπιζω να τελειωσω κ να προχωρισω αυριο με κρεββατοκαμαρες η το μπανιο. δεν ξερω απο που να συνεχισω. θα δειξει. σας φιλω ολες!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου.

Η ζωή μας κυλάει, με αρκετές αλλαγές, μετά τον χαμο της πεθεράς μου. Ακόμα, πιστεύω, δεν το έχει κανείς συνειδητοποιήσει σε όλο του το μεγαλείο, αν και μας λείπει.

Εγώ, δουλεύω, περνάω όμορφες στιγμές με τ αγόρια μου και στην παρέα έχει προστεθεί ακόμα ένα. Ο αδερφός του άντρα μου, που είναι ακόμα για μερικές μέρες μαζί μας, από την Αμερική.

Οπότε, καταλαβαίνετε... πηγαίνουμε σε διάφορα μέρη, ώστε να τα ξαναδεί και προσπαθούμε να τον κάνουμε διάφορες όμορφες βόλτες.

 

On 24/6/2017 at 4:59 ΜΜ, mirtoula4 είπε:

Για πες μας μερικές πληροφορίες για την καινούργια σου υπηρεσία αν δεν σου κάνει κόπο...πχ πόσο διατηρούνται οι βλεφαρίδες κ αν προκαλείται κάποια ζημιά στις φυσικές, αν θέλουν κάποια ιδιαίτερη φροντίδα κλπ..

Ερσάκι μου, συγνώμη που άργησα τόσο να σου απαντησω.

Είμαι μία τέλεια υπηρεσια, που μακάρι να μπορούσα να την κάνω και γω στον εαυτό μου. Ειλικρινά σου μιλάω, θα την εκανα ΣΥΝΕΧΕΙΑ.

Είναι η τεχνική "τρίχα-τρίχα", η οποια είναι ότι πιο φυσικό, υπάρχει σε exte βλεφαρίδων. Η κάθε βλεφαρίδα, τοποθετείτε επάνω στη φυσική μας βλεφαρίδα, οπότε το αποτέλεσμα φαίνεται εντελώς φυσικό. Δεν χρειάζεται να φοράμε μάσκαρα {μπορουμε όμως!}, καθώς οι βλεφαρίδες μας είναι όνειρο, με το που ξυπνάμε.

Δεν προκαλεί καμία ζημιά στις φυσικές μας, αν τις τοποθετήσει επαγγελματίας.

Οι φυσικές μας βλεφαρίδες, ανανενώνονται ανά 3 μήνες. Δηλαδή "πέφτουν" και γεννιούνται ξανά. Οπότε μπορούμε να βάλουμε τις βλεφαρίδες μας και να τις αφήσουμε να "πέσουν" με το πέρασμα των εβδομάδων ή μπορούμε στον ενάμιση μήνα να κάνουμε ένα "γέμισμα".

Το μόνο που κάνουμε είναι να πάρουμε ένα ξεβαφτικό νερό, αντί για τα συνηθισμένα "λαδάκια" που χρησιμοποιούμε ή μαντηλάκια, σε περίπτωση που θέλουμε να τους βάλουμε και μάσκαρα. Δεν θέλουν δηλαδη λάδι πάνω τους, για να κρατήσουν όσο περισσότερο γίνεται.

Οτι θέλεις, στη διάθεσή σου, να σου πω.

Σας φιλώ και θα επανέλθω


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

ειρηνη μου χαρηκα που σε "ακουσα". ελπιζω ολο αυτο να περασει οσο πιο δυνατον ανωδυνα.

 

εγω κατα τις 11,30 που ανεβηκα σπιτι να σηκωσω την μικρη, αδειασα ολα τα πραγματα απο την καταψυξη και τα εβαλα σε ενα ψυγειο που εχει η πεθερα μου στην βεραντα της βοηθητικο, εκλεισα την καταψυξη κ τωρα που θα παω πανω θα τελειωσω κ με αυτο. 

εκανα 6 μερες να τελειωσω την σαλονοκουζινα, που ειναι περιπου το μισο σπιτι. αν κανω αλλο τοσο για το υπολοιπο οριακα θα τελειωσω ολο το σπιτι μεχρι να φυγουμε διακοπες. δεν ξερω ποτε ακριβως θα φυγουμε, οποτε θα πρεπει να αφιερωσω μια μερα για σιδερο κ μια για πακεταρισμα πραγματων.

εκανα τα παντα, απο τοιχους, ξεαραγχνιασμα, aircondition, τζαμια, αλουμινια, σιδηροδρομους (μονο τα εσωτερικα), διακοπτες, καλωδια συσκευων, κουρτινοξυλα, κουρτινες, πανω απο το συνθετο, πανω απο τα ντουλαπια κουζινας, πισω απο τα καλοριφερ, τα καλοριφερ, σοβατεπι, τα ντουλαπια της κουζινας μεσα εξω+ξεκαθαρισμα+αναδιοργανωση, απορροφητηρα, φουρνο, εστιες, καδρα, εννοειται ξεσκονισμα με βρεμενο πανι παντου, αλλαξα ριχταρια, επλυνα μαξιλαρια του καναπε, γυαλισα επιφανειες κ οτι αλλο μπορειτε να φανταστειτε!

θα σας ενημερωνω!!! φιλακια

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!

Ειρήνη μου σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, είναι πολύ ενδιαφέρον θέμα. Αν θες κ αν μπορείς πες μου κάποια στιγμή σε παρακαλώ κ πόσο περίπου κοστίζει αυτή η διαδικασία

Γιώτα μου έκανες καλή γενική μπράβο!Έκανα κ εγω πολλά φέτος αλλά εσυ με ξεπέρασες, ζηλεύω τρελά αυτό το "πίσω απ τα καλοριφέρ", δεν το πετυχαίνω ποτέ...:cool:

κάποια στιγμή σας είχα ρωτήσει κ μου είπατε ιδέες για το πώς να "εκθέσω" τα στέφανα του γάμου. Επειδή το έκανα πρόσφατα να σας ενημερώσω μήπως το χρειαστείτε...υπάρχει στο ικέα μια κορνίζα (Ribba λέγεται, γύρω στα 5-6Ε) με πολύ βάθος μπροστά, οπότε πήρα μια σε σκούρο χρώμα, έκοψα κ κόλλησα μέσα μια φωτό του γάμου μας, από πάνω στερέωσα τα στέφανα με την κορδέλα όπως ήταν, έριξα μέσα κ μερικά ροδοπέταλα κ έτοιμο!Εννοείται από μπροστά έχει τζάμι, το κρέμασα ήδη, έγινε πολύ ωραίο!


Wgl2p3.png

kHoQp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια! τι κανετε?

επιτελους τελειωσε η σαλονοκουζινα, παρασκευη και σαββατο δεν εκανα τιποτα σχεδον κ ολοκληρωσα την κυριακη. παραλληλα εκανα κ ενα ψευτοκαθαρισμα το υπολοιπο σπιτι,το μπαλκονι,μαγειρεμα, πλυντηρια κτλ.

ισως ξεκινησω να κανω γενικη την κρεβατοκαμαρα μας κ το μπανιο κ να αφησω των κοριτσιων οταν γυρισουμε, γιατι πρεπει να αγορασω καποια κουτια αποθηκευσης κ δεν ξερω ποτε θα μπορεσω να παω. ισως ξεκινησω το σιδερο κ τις ετοιμασιες των διακοπων κ αν προλαβω να ξεκινησω. η αληθεια ειναι πως κουραστηκα πολυ κ δεν εχω κ πολυ ορεξη. βλεποντας και κανοντας.

μυρτουλα μου ξεπατωθηκα...... ωραια το εκανες! βαλε καμια φωτο αν μπορεσεις!

σας φιλω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου,  τι κάνετε?  Εγώ πρωινή πρωινή αφού ξύπνησε το βασανακι μου για γάλα!  Ξανακοιμηθηκε τώρα Κ λέω να ξεκινήσω σίδερο.  Εχτές το απόγευμα πήγαμε για μπάνιο.  Πολύ ζέστη.... 

τα λέμε! Φιλια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια.. Μπαίνω κι εγώ μετά από πολύ καιρό.. Δύσκολο και αρκετά δυσάρεστο το καλοκαίρι και για μας δυστυχώς.. Έπεσε ο θείος μου που είναι ΑΜΕΑ και έσπασε το χέρι του, ο πεθερός μου μπήκε εκτάκτως στο νοσοκομείο και γλύτωσε στο τσακ την πνευμονική εμβολή, μας κλέψανε κάτι εξαρτήματα από το αυτοκίνητο, ένας συνάδελφος έπαθε ανακοπή και τη γλύτωσε στο τσακ κι αυτός και μια συνάδελφος ήταν έγκυος και έχασε το μωρό στον 9ο μήνα.. Ειλικρινά δεν έχω ακούσει ούτε ένα ευχάριστο.

Διακοπές πήγα την προηγούμενη βδομάδα που συνέβησαν όλα αυτά με αποτέλεσμα να είμαι μόνη μου με το γιο μου και το βαφτιστήρι μου σε ένα χωριό που δεν είχε ούτε περίπτερο. Ευτυχώς οδηγώ και ευτυχώς το χωριό έχει θάλασσα κοντά. Πήγαμε και εκδρομή στην Ελαφόνησο και συναντήσαμε κάτι φίλους και τα μικρά ενθουσιάστηκαν.

Καλώς εχόντων των πραγμάτων φεύγουμε το Σάββατο για τις υπόλοιπες διακοπές μας.

Εγώ δεν έχω καμία βοήθεια στο θέμα του παιδιού. Οι γονείς μου έχουν πεθάνει και τα πεθερικά μου μένουν σε αυτό το χωριό που προανέφερα.. Η κουνιάδα μου που μένει κοντά και θα μπορούσε να βοηθήσει δεν είναι ιδιαίτερα πρόθυμη οπότε καταλαβαίνετε..

Με το σπίτι δεν ασχολήθηκα καθόλου... Από Σεπτέμβριο! Σας φιλώ!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

..καλπάζουσα μορφή καρκίνου... σκέψου, Γιωτούλα μου, οτι στο νοσοκομείο έμεινε μονο ενάμιση μήνα. Δεν μπορούσαν να κάνουν απολύτως τίποτα.

Και να σου πω.. αυτό ήταν και το πιο "δύσκολο" γιατί η πεθερά μου ήταν πολύ ζωντανή γυναίκα, δεν αρρώσταινε, όλη μέρα έκανε δουλειές. Μου χει κοστίσει πολύ...

On 19/7/2017 at 1:43 ΜΜ, YOTOU είπε:

βρε ειρηνη μου, επεσα απο τα συννεφα......τι επαθε η πεθερα σου?  ειχα διαβασει οτι ηταν αρρωστη κ την φροντισες αλλα δεν φανταστηκα κατι τετοιο.... κουραγιο και δυναμη για να μπορεσεις να στηριξεις τον αντρα σου κ το φιογκακι....   (εσενα ποιος θα σε στηριξει???? μαλλον φιλοι σας που εχεις αναφερει οτι εχετε καλους φιλους) τι να πω στεναχωρεθηκα....

Σ ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου, που μπήκες στον κόπο να γράψεις για να μας συλληπηθείς...Ευχαριστώ!

On 20/7/2017 at 10:08 ΜΜ, areti32 είπε:

Ειρηνη μου συλληπητηρια καλο παραδεισο να εχει και εσεις να ειστε καλα να την θυμαστε...Κουραγιο...

Εχω παρα πολυ καιρο να γραψω μπαινω που και πουδεν εχω πολυ ελευθερο χρονο αλλα στεναχωρηθηκα με τα νεα της Ειρηνης...να ειμαστε καλα κοριτσια να εχουμε την υγεια μας....

Σ ευχαριστώ Γιωτούλα μου

On 21/7/2017 at 0:29 ΠΜ, YOTOU είπε:

Συλληπτήρια Ειρήνη μου,  να ζήσετε να την θυμόσαστε. Κουράγιο κ δυναμη.  Καλο παράδεισο να εχει. 

Κριμα,  πολυ κριμα. 

Σε φιλω κ σε σκεφτομαι.... 

Σ ευχαριστώ Δομνίνα  μου

On 21/7/2017 at 11:47 ΠΜ, Δομνίνα είπε:

Θερμά συλληπητήρια.. Καλή δύναμη σε σένα και στους αγαπημένους σου!

Σ ευχαριστώ Ερσάκι μου

On 21/7/2017 at 4:31 ΜΜ, mirtoula4 είπε:

Ειρήνη μου τώρα είδα τα άσχημα νέα σας καλή μου....

Κρίμα τη γιαγιά σας...συλλυπητήρια, να ζείτε να την θυμάστε...Κουράγιο και δύναμη σε όλη την οικογένεια

θα επανέλθω, φιλιά

... περίεργα Γιωτούλα μου... και επειδή είχαμε και συνέχεια επαφή, μου λείπει.

On 24/7/2017 at 10:14 ΠΜ, YOTOU είπε:

Καλημέρα κορίτσια,  τι κανετε?  Ειρηνη μου πως ειστε?  Σε σκεφτομουν.  

Σ ευχαριστώ Ραβτάκι μου

On 24/7/2017 at 1:00 ΜΜ, ravT είπε:

Συλλυπητήρια Ειρήνη. Να τη θυμάστε με αγάπη!

 

Σε σκέφτηκα Νάσια μου, ακριβώς επειδή τα περάσατε πρόσφατα. Σ ευχαριστώ πολύ.

On 25/7/2017 at 7:46 ΜΜ, NASIA είπε:

Ειρηνη μου τα συλληπητηρια μου για την πεθερα σου και κουραγιο σε ολους σας και κυριως στον καλο σου.Τα περασαμε και εμεις πριν δεκα μηνες και ξερω πως ειναι.Στασου στον καλο σου που ειδικα το πρωτο διαστημα θα ειναι πολυ δυσκολα!

 

On 31/7/2017 at 7:20 ΠΜ, YOTOU είπε:

Κορίτσια καλημερα κ καλη εβδομαδα.  Τι κανετε? Εγω μετα απο πολλα χρονια ειπα να ξεκινησω γενικη δωματιο-δωματιο γιατι πραγματικα η κατασταση εχει ξεφυγει....  Τελικα ποτε δεν θα εχω χρονο να κανω κατι εξτρα εκτος των βασικων κ ετσι ειπα να το δοκιμασω.  Ξεκιναω απο γωνια πανω ψηλα κ τα κανω ολα. Αναλυτικα οταν κατσω σε pc.  Εχτες εκανα το σαλονι κ τωρα μου εχουν μεινει 2-3 πραγματακια να τελειωσω κ ξεκιναω τραπαζαρια.  Σας φιλω ολες. 

Γιωτούλα μου, καλό κουράγιο σου εύχομαι.

Αν μου επιτρέπεις, αφού θα ξεκινήσεις τέτοιου είδους γενικές, προτείνω, να ξεσκαρτάρεις ταυτόχρονα. Ταυτόχρονα δηλαδή με το καθάρισμα, ξεσκάρταρε και πράγματα για χάρισμα / πεταμα.

Θα νιώσεις υπέροχα! Σε διαβεβαιώ!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Elin.

On 31/7/2017 at 11:57 ΠΜ, elin είπε:

Κατορθώσαμε και πήγαμε μια εβδομάδα θάλασσα, αυτές ήταν οι διακοπές μας.

Χθες καθάρισα το δάπεδο της κουζίνας, την οποία περάσαμε μόνοι μας. Δεν μπορώ να περιγράψω πόσο έχουμε κουραστεί...τελευταία ασχολούμαστε με τη διαμόρφωση ενός βοηθητικού χώρου που προορίζεται για πλυντήριο-στεγνωτήριο, προσωρινή αποθήκευση καθαρών ρούχων, αλλά και άπλυτων, ώστε να μην "σέρνονται" στο υπόλοιπο σπίτι. Πάλι μόνοι μας εννοείται, έχω τελειώσει το σχεδιασμό και αναρωτιέμαι αν θα πρέπει να μπω σε έξοδα να αγοράσω καινούρια ξύλα για τα ντουλάπια, ή αν θα χρησιμοποιήσω την παλιά κουζίνα, την οποία ξηλώσαμε για να μπει η καινούρια, με κάποιες "εκπτώσεις" στο σχεδιασμό, καθόσον σε αυτή την περίπτωση τα μέτρα είναι συγκεκριμένα και πρέπει να τα προσαρμόσω στο χώρο και όχι το αντίστροφο.

Αυτό, κοριτσι μου, είναι κάτι που θα πρέπει ν αποφασίσεις σκεπτόμενη σίγουρα το κόστος, μιας που οι εποχές που ζούμε είναι τοσο μα τόσο ζόρικες... έχω και εγώ, ένα αποθηκάκι {οπως σας έχω πει αρκετές φορές}, ακριβώς έξω από το διαμερισμά μας. Ειναι μια σταλίτσα, μικροσκοπικό αλλά εχω τόσα πράγματα εκεί! Το μόνο που έκανα, ήταν να το "ντύσω" με ράφια dexion και πλέον ακόμα και τα άπλυτά μας, βρίσκονται εκεί.

 

Ειλικρινά σέρνομαι και στεναχωριέμαι για τα μικρά, τα οποία ψήνονται και αυτά μαζί μας, διότι δεν ξέρω αν θα φύγουμε για το χωριό-θα πάρω βέβαια μια εβδομάδα άδεια, αλλά θα έχω το κουράγιο? Και είναι και η βενζίνη βέβαια...

... είμαστε στην ίδια φάση... δεν έχουμε πάει ούτε μια μέρα ακόμα διακοπές και ο μικρός όχι μόνο ψήνεται στην Αθήνα αλλά τον παίρνω μαζί μου και σχεδόν σε όλα τα ραντεβού μου...σε νιώθω!

 

Πραγματικά νιώθω ότι η καθημερινότητα τρέχει και από πίσω εμείς να την προλάβουμε. Δεν έχω καθόλου προσωπικό χρόνο, ούτε χρόνο με τον Αγαπούλη. Δεν ξέρω πώς θα ακουστεί αυτό, δεν θέλω να είμαι αγνώμων εν γένει, αλλά πραγματικά οι δικοί μου δεν αναλαμβάνουν να κρατήσουν τα παιδιά ούτε 3-4 ημέρες για να πάμε κάπου οι δυο μας, ούτε βέβαια αναλαμβάνουν να τα κρατήσουν στο χωριό, όπως κατά κόρον άφηναν εμένα όταν ήμουν παιδί, 2 μήνες γεμάτους. Και για τις όποιες υποχρεώσεις μας-όπως τη δουλειά του Μπομπ του μάστορα που έχουμε επωμισθεί-για κάποιες ώρες μόνο και μετά από πολύ μπλα-μπλα. Μην με παρεξηγήσετε, δεν είναι ότι δεν θα μπορούσαμε να τα πάρουμε μαζί μας σε ένα κατάστημα ειδών σπιτιού, αλλά αν πρόκειται να κουβαλήσεις 1 λεκάνη και μια ντουζιέρα στην επιστροφή, πώς θα χωρέσουμε οι υπόλοιποι οέο?

... κρίμα που δεν έχετε καθόλου βοήθεια.. κρίμα...

Και γω, μόνο την πεθερά μου είχα.. ευτυχώς το που "ξεπέταξα" το φιογκάκι μου και σιγά-σιγά, θα κάθεται και λίγο μόνο του. Σε νιώθω.

 

Όλη τη χρονιά δε, κάνω το Βέγγο για να προλάβω να πάρω τα παιδιά από το σχολείο. Αλήθεια, εσείς που εργάζεστε (που μακάρι να μην είχα ανάγκη να δουλέψω), πώς ρυθμίζετε το θέμα της επιστροφής των παιδιών από το σχολείο?

άστα... οι ώρες του άντρα μου δεν ταιριάζουν και έτσι εγώ εκτός από το σπίτι και τη δουλειά μου {τη ρυθμιζω θα μου πεις αλλά υπάρχει και δουλεύω}, τον πηγαινο-φέρνω σχολείο, τον διαβάζω, τον πηγαίνω άθλημα, αγγλικά... τα πάντα εγώ..


Και σαν να μην έφταναν αυτά, επειδή είπα να κάνω και κάτι για μένα, πήγα σε 2 μαθήματα μπαρ α τερ που έκανε τον ιούλιο μαι σχολή κοντά μου, μετά από 'ενα χρόνο που ε'ιχα να γυμναστώ....αναρωτιέμαι σε τι ειδικότητα να πάω, ορθοπαιδικό, φυσικοθεραπευτή, παθολόγο?Ένα θα σας πω κορίτσια, σέρνομαι. Και σέρνομαι και μαστορεύω, κατά το "και ψεύδεσαι και τρως"-και τρώω!΄

Παρακολούθησες δηλαδή μόνο 2 μαθήματα?

 


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια καλημέρα!  Τι κάνετε?  Εμείς ετοιμαζόμαστε να φύγουμε αύριο.  Από εχτές ετοιμάζω πράγματα και ψιλό καθαρίζω κιόλας .

τελικά την γενική την άφησα. Όταν γυρίσω μόλις μαζευτώ θα ξεκινήσω το υπόλοιπο σπίτι.  έπιασα σίδερο Κ πλυντήρια.  έκανα λίστες με το τι θα πάρω μαζι(καλα μετακόμιση κάνω) .

Αυτό που κάνω αυτές τις μέρες είναι να συμμαζεύω Κ να κάνω μια τυπική καθαριότητα όταν γυρίσω να είναι το σπίτι σε μια καλή κατάσταση.  

Εχτές έκανα το μπαλκονι, την κρεβατοκάμαρα μου  Κ ένα σκούπισμα το υπόλοιπο σπίτι.  

Τώρα πίνω λίγο καφεδάκι Κ θα πάω να κάνω τις σκαλες. Θέλω να τελειώσω το πακετάρισμα, να καθαρίσω το μπάνιο Κ να κάνω ένα ξεσκόνισμα. Μετά λίγο Μποτε για να είμαι έτοιμη αυριο.

ειρήνη μου αυτό ακριβώς έκανα πέταξα πολύ πράγμα.  για δοσιμο δεν είχα τιποτα. Αλλά να πω την αμαρτία μου έχω στην κουζίνα ένα ντουλάπι με δίπλα πραγματα απο βραστήρες μέχρι κουτάλες,  τα εργένικα του άντρα μου.  Δεν τα δίνω Κ δεν τα πετάω ευελπιστώ να φτιαξουμε εξοχικό κάποτε...... 

Σιγά σιγά θα το ξεπεράσετε ειρήνη μου.  Ο άντρας σου Κ το φιογκάκι πως είναι?  Θα φυγεται καθόλου? 

δομνινα υπομονή  μετά από την καταιγίδα έρχεται η ξαστεριά.  

σας φιλω κορίτσια μου Κ καλό υπόλοιπο καλοκαιριού! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!!!

Τι κάνετε???

Ελπίζω να με θυμάστε!!!

Εμείς είμαστε όλοι καλά!!!Γυρίσαμε από διακοπές αλλά τις συνεχίζουμε και στην Αθήνα....Τα απογεύματα είμαστε συνέχεια βολτούλες και τα πρωινά κάνω τις δουλείες μου ενώ παράλληλα παίζουμε με τα παιδιά!!!

Είμαι πολύ χαρούμενη γιατί έχω καταφέρει και έχω πολύ καλά οργανωμένο το σπίτι!!!!!Και παλεύω καθημερινά με την καθαριότητα...Πρόσφατα έκανα μια εκαθάριση και έδιωξα όλα τα μωρουδιακά από το σπίτι!!!Τα έδωσα στο χαμόγελο του παιδιού και έχω μια τεράστια τσάντα του μουστάκα για να την δώσω σε μια κοπέλα που γέννησε πρόσφατα!!

Ειρήνη μου ζωή σε σας...Λυπάμαι πολύ....

Γιωτάκι πόσο χαίρομαι που διαβάζω νέα σου!!!!Τα κορίτσια σου τι κάνουν?

Κορίτσια από Σεμπτέβρη που θα μαζευτούμε σιγά-σιγά και θα μπούμε σε μια ρουτίνα,εύχομαι να τα λέμε συχνότερα...Φιλιά πολλά σε όλες!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

Γιώτα μου χρόνια σου πολλά  κ καλά!Να χαίρεσαι τα κορίτσια σου!

Και στα υπόλοιπα κορίτσια που γιόρταζαν και στους δικούς σας χρόνια πολλά!

Ειρήνη μου σε είδα σε όνειρο...καλό ήταν, ευχάριστο..ήμασταν κ οι δυο στο εξωτερικό(!!!), εσύ για μια βάφτιση (!), εγώ δεν ξέρω γιατί...πονούσε το δόντι μου κ με πήγες σε ένα νοσοκομείο...τι να είναι άραγε...

καλή συνέχεια, φιλιά!


Wgl2p3.png

kHoQp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα βρε κορίτσια!!!

Κλαψ.....επιστροφή στην εργασία από σήμερα...αχ εχθές το βράδυ δεν μπορούσα να κοιμηθώ με είχε πιάσει μια ανησυχία (από την ''χαρά'' μου :shock:.......που γύρισα πάλι στα ίδια) και με πήρε ο ύπνος τα ξημερώματα....

Περάσαμε καλά, συνδυάσαμε βουνό και θάλασσα φέτος και περάσαμε και 2 μέρες με τους γονείς μου στο εξοχικό τους. H μικρή μου έμεινε με τους γονείς μου, αρνείται να επιστρέψει πίσω και θα πάμε να την δούμε ΠΣΚ.

1 εβδομάδα μου πήρε να ηρεμήσω από τους ρυθμούς της πόλης και όταν άρχισα να χαλαρώνω πραγματικά, πέρασε και η 2η εβδομάδα χωρίς να το καταλάβω....Θα πάρω ακόμη 1 εβδομάδα όταν ξεκινήσουν τα σχολεία γιατί είναι παράδοση με τα κορίτσια μου να περνάμε την πρώτη εβδομάδα της νέας σχολικής χρονιάς μαζί.

Κλασικά όταν γύρισα ασχολήθηκα αμέσως με όλους τους εξωτερικούς χώρους, δηλαδή μπαλκόνια, κάγκελα, τέντες, σκάλα, πυλωτή και πεζοδρόμιο. Μετά ξεκίνησε το πλυντήριο να δουλεύει ασταμάτητα και μπαμπάς και κόρη ανέλαβαν μάζεμα ρούχων και δίπλωμα. Έκαναν κι ένα μικρό καθάρισμα μέσα στο σπίτι (ξεσκόνισμα και σκούπα) και έριξα κι εγώ ένα σφουγγάρισμα. Μετά χαλάρωση, δεν θέλω να πέσω με τα μούτρα...σιγά σιγά.

Ένα άσχημο που συνέβη στις διακοπές μας ήταν πως χτυπήσαμε λίγο το αυτοκίνητο από απροσεξία και χρειάζεται φαναρτζοδουλειά οπωσδήποτε, ακόμη δεν ξέρουμε πόσο θα κοστίσει αλλά ελπίζω να δεχτεί ο φανοποιός να τον πληρώσουμε σε 2-3 δόσεις.

mirtoula  ευχαριστώ για την γιαγιάκα μου. 

Σας φιλώ!

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες! 

Χθες επιστρέψαμε κι εμείς στο σπίτι μας έπειτα από συνολική απουσία 50 ημερών! Η ευλογία του σπιτιού στο χωριό πάει παρέα με ασταμάτητες δουλειές βέβαια αλλά αλλάζουμε παραστάσεις, βλέπουμε κόσμο, είμαστε χαλαροί, τα παιδιά περνάνε όμορφα και δημιουργούνται αναμνήσεις!

Χθες λοιπόν, απ τις 10 το πρωι μέχρι τις 11.30 το βράδυ, κάθισα μόνο τα 40 λεπτά της διαδρομής! Ήμουν έτοιμη να σωριαστώ!

Αναλυτικά τα κατορθώματά μου (διότι όταν κάνεις τόσα πράγματα σε μια μέρα, αισθάνεσαι ένας μικρός Θεός...):

-Μάζεψα ρούχα- παπούτσια- αξεσουάρ- καλλυντικά στις βαλίτσες και τις τσάντες.

-Συγκέντρωσα όλα τα ανοιγμένα τρόφιμα/φαγώσιμα καθώς και ότι λήγει μέχρι την επόμενη προγραμματισμένη μας επίσκεψη στο χωριό και τα έβαλα σε σακούλες.

-Έβαλα το πλυντήριο πιάτων να πλένει.

-Μάζεψα τα παιχνίδια που αφήνουμε στο χωριό και τα αποθήκευσα στις ντουλάπες.

-Έβαλα στην αποθήκη ότι χρησιμοποιούσαμε τόσο καιρό. Από σχάρες του BBQ έως σφουγγαρίστρες και λάστιχα ποτίσματος.

-Έριξα χλωρίνη σε λεκάνες και σωληνώσεις ώστε να φύγουν τυχόν υπολείμματα απ τις σωλήνες.

-Έβαλα καλύμματα στα κρεβάτια και τους καναπέδες και μάζεψα τα μαξιλάρια στις ντουλάπες.

-Μάζεψα τα έπιπλα βεράντας μέσα στο σπίτι και πότισα τα δεντράκια μας. 

-Μάζεψα τα σκουπίδια και την ανακύκλωση και τα πέταξα.

-Ο αδελφός μου αφαίρεσε τα ποτιστικά συστήματα και ο σύζυγος φόρτωσε το αυτοκίνητο.

-Έβαλα τα είδη ψυγείου στο φορητό ψυγείο και έκλεισα τα ψυγεία. 

-Έβγαλα όλες τις πρίζες, έκλεισα μπατζούρια και παράθυρα.

-Κατέβασα τον γενικό του ρεύματος, κλείσαμε τα ρολόγια του νερού και κλειδώσαμε τις καγκελόπορτες. 

Καθώς είμαστε πολλοί, χρησιμοποιούμε δυο σπίτια. Μιας και ήμουν η τελευταία γυναίκα, έπεσε στις πλάτες μου ο κλήρος να ετοιμάσω για "κλείσιμο" δυο μεγάλα σπίτια οπότε ήδη ήμουν κουρασμένη με την άφιξη στο σπίτι μας!.

Στο σπίτι λοιπόν... 

-Ξεφορτώσαμε το αυτοκίνητο και ανοίξαμε τα παράθυρα να ανανεωθεί ο αέρας. 

-Τοποθέτησα τα είδη ψυγείου σε ψυγείο και κατάψυξη.

-Έβαλα το πρώτο πλυντήριο ρούχων 

-Έπλυνα τα δυο πάνω μπαλκόνια

-Έβαλα να φάμε και τάισα τον μικρό.

-Καθάρισα το πάνω μπάνιο και οργάνωσα τα επόμενα πλυντήρια.

-Αφαίρεσα τα σεντόνια απ τα κρεβάτια και τις πετσέτες απ το μπάνιο.

-Τακτοποίησα τα πλυμένα και σιδερωμένα στις ντουλάπες και πρόσθεσα στη στίβα των ασιδέρωτων κι άλλα που έφερα απ το χωριό. 

-Ξεσκόνισα τον πάνω όροφο και συμμάζεψα λίγα παιχνίδια των παιδιών στα δωμάτιά τους. 

-Σκούπισα τον πάνω όροφο και την εσωτερική σκάλα. 

-Άπλωσα το 1ο πλυντήριο και έβαλα το 2ο.

-Σφουγγάρισα τον πάνω όροφο και την εσωτερική σκάλα.

-Έστρωσα τα κρεβάτια και έβαλα καθαρές πετσέτες στο μπάνιο.

-Ετοίμασα πετσέτες και ρούχα για να φορέσουμε μετά το μπάνιο μας. 

-Κατέβασα τις βαλίτσες, τα νεσεσέρ και τους σάκους στο σαλόνι.

-Κατέβηκα και τακτοποίησα όλα τα φαγώσιμα που είχα φέρει απ το χωριό.

-Μάζεψα τον νεροχύτη και έβαλα το πλυντήριο πιάτων να πλένει.

-Έπλυνα τα στραγγιστήρια και τον πάγκο και ξαναέπλυνα μπιμπερό που είχα αφήσει πλυμένα μεν, εκτός ντουλαπιού δε.

-Μάζεψα τα ρούχα και άπλωσα το 2ο πλυντήριο, βάζοντας το 3ο.

-Η κόρη μου μάζεψε τα διάσπαρτα παιχνίδια του μικρού και εγώ αφού τακτοποίησα τα υπόλοιπα πράγματα που κυκλοφορούσαν, κατέβασα όλες τις βαλίτσες στο υπόγειο.

-Καθάρισα τα 3 κάτω μπαλκόνια καθώς και την είσοδο και την σκάλα.

-Πότισα τον κήπο και τις γλάστρες μας.

-Καθάρισα το κάτω μπάνιο.

-Τίναξα τα ριχτάρια και τα μαξιλάρια και τα ξαναέστρωσα. 

-Ξεσκόνισα τον κάτω όροφο

-Σκούπισα.

-Άπλωσα το 3ο πλυντήριο και έβαλα το 4ο.

-Έκανα μπάνιο, έφτιαξα γάλατα και έβαλα για ύπνο τα παιδιά.

-Σφουγγάρισα τον κάτω όροφο.

-Άπλωσα το 4ο πλυντήριο και ετοίμασα το επόμενο.

Σήμερα, είμαι αισίως στο 4ο πλυντήριο αυτή τη στιγμή που σας γράφω καθώς έπλυνα και τα πατάκια μας και τώρα πλένει άδειο να καθαρίσει ο κάδος και οι σωληνώσεις. 

Τώρα ετοιμαζόμαστε για σουπερ μάρκετ και έπειτα με περιμένει μαραθώνιος σιδερώματος. 

Μετά βίας στέκομαι όπως φαντάζεστε!

 

Ο Σεπτέμβριος για μένα, είναι η αρχή της νέας χρονιάς καθώς αφορά πάντα νέα ξεκινήματα, ανανεώσεις κ.λπ.

Εύχομαι να τα λέμε συχνότερα από εδώ και στο εξής!

Καλή συνέχεια διακοπών σε όσες βρίσκονται σε άδεια, καλό κουράγιο σε όσες δεν έχουν φύγει ακόμα και καλή νέα σεζόν σε όσες επιστρέψαμε!


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...