Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

EASY LIVING {Ειρήνη}


Ειρήνη

Recommended Posts

Κοριτσάκια μου καλησπέρα χ χ σήμερα ξυπνησαμε και πήγαμε στο χωριό εκκλησία μετά φάγαμε στην πεθερά στο σπίτι δεν έκανα κάτι.. 

Αλλά είδα άπειρα βίντεο στο youtube  με οργανώσεις τροφοθηκών και καθαριότητα σπιτιών.. έχω ξεσηκωθεί θέλω να κάνω τόσα.. κάποια μέρα ελπίζω να τα κάνω.. 

Επίσης ΤΙ κουζινάρες είναι αυτές που έχουν.. :(

Αύριο έχουμε μια γεμάτη μέρα και Οδοντίατρο, Αγγλικά κλπ ελπίζω να ασχοληθώ λιγάκι με το σπιτάκι..

Ραβτάκι το εμβόλιο το βάλαμε και μεις. 2 δόσεις. Την πρώτη τον Ιούνιο και την δεύτερη Αύγουστο. 240 και οι δύο δόσεις με τις επισκέψεις. Ευτυχώς κάποια πήραμε πίσω.. δεν τρώγονται..

Καληνύχτα κοριτσάκια μου χ χ 

Υ.Γ. επηρεάστηκα με τα βιντεάκια χαχα και θέλω να τα κάνω όλααα!

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 53,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ειρήνη

    10846

  • YOTOU

    4856

  • χρυσα81

    3863

  • mamavasia

    3157

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα κοριτσια

σαν να βαλε παλι ζεστη η ιδεα μου;Η αληθεια ειναι οτι αν αρχισουν απο τωρα τα κρυα καηκαμε αλλα και η ζεστη ειναι κουραστικη. 

Τελικα εχτες κατεβηκα και εφτιαξα και την αποθηκη. Μετα γυρισα ξεσκόνισα,σκουπισα,σφουγγαρισα εκανα ενα μπανακι και επεσα κομματια.Σημερα σηκωθηκα μαζεψα τα πρωινα και σιδερωσα τα χθεσινα πλυντηρια και εβαλα αλλα δυο τα οποια και απλωσα αργοτερα. Εκανα αρχειοθετηση στους λογαριασμους και ετοιμασα τα γραφεια των παιδιων για το σχολειο. Εφτιαξα ψητο της κατσαρολας με ρυζι και αφου φαγαμε επλυνα τα πιατα. Ξεκουραστηκαμε λιγο και το απογευμα πηγαμε τα παιδια στο παρκο για παιξουν. 

Ηθελα να τακτοποιησω τις αποδειξεις και να φτιαξω και μαρμελαδα ροδακινο αλλα τωρα αυριο. 

Αυτα για σημερα.

Φιλια. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα & καλή εβδομάδα σε όλες!

Χθες ξεκίνησα την επιχείρηση "ντουλάπες". Πέρα από μια-δυο ώρες που μαγείρεψα-φάγαμε-μάζεψα κουζίνα, ήμουν χωμένη μέσα στις ντουλάπες και ανεβοκατέβαινα στη σκάλα.

Ολοκλήρωσα τη ντουλάπα της κόρης μου και το μεγαλύτερο μέρος αυτής του γιου μου. Στη δική του ντουλάπα θα προσθέσω 1 ράφι για καλύτερη οργάνωση. 

Στη ντουλάπα μας, έχει τακτοποιηθεί όλο το πάνω μέρος καθώς επίσης και ο αποθηκευτικός χώρος κάτω απ το κρεβάτι μας. 

Σήμερα έχω γολγοθά! Τα ρούχα μας! Τα περισσότερα είναι για πέταμα. Ανυπομονώ να ανασάνουν οι ντουλάπες μας γιατί πραγματικά ακόμα και να αδυνατίσουμε τόσο ώστε να χωράμε σε αυτά τα ρούχα, ειδικά τα δικά μου είναι τόσο παλιά που δε νομίζω πως θα τα φορέσω για αισθητικούς λόγους. Θα εξοπλιστώ με μεγάλες σακούλες και καλή μου δύναμη! 

2 ράφια θα βάλω και στην δική μας ντουλάπα ώστε να τακτοποιούνται πιο εύκολα όλα. Θέλω να κάνω αναδιοργάνωση στις πετσέτες, τα σεντόνια και τα διακοσμητικά υφάσματα. 

Ήδη χθες συγκέντρωσα επιτέλους στην κρεβατοκάμαρα παπλώματα, κουβέρτες κάθε είδους και μαξιλάρια τα οποία υπήρχαν διάσπαρτα σε κάθε ντουλάπα. Πλέον στις ντουλάπες των παιδιών βρίσκονται μόνο τα δικά τους σκεπάσματα. 

Πιθανότατα αύριο θα ασχοληθώ με το γκαράζ και τις αποθηκούλες του υπογείου.

 

 


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Αγαπημενες μου, καλησπέρα και καλή εβδομάδα!

Το σπίτι μου είναι ένα μπάχαλο, κυριολεκτικά και θα παραμείνει έτσι για τουλάχιστον καμιά εβδομάδα ακόμα...

Ένα θα σας πω... τα ρούχα το φιογκακίου είναι σε ντάνες πάνω στην τραπεζαρία μας και τα έπιπλά του, διάσπαρτα, μέσα στο σαλόνι...! ΧΑΜΟΣ!

Χθες, όντως, από τις 8 παρά το πρωι, ο μπογιατζής μας έβαφε, μέχρι τις 8 παρά το βράδυ! Στόκαρε, έτριψε, έβαψε δωμάτιο και συρταριέρα. Έγιναν όλα..  υπέροχα κορίτσια μου! Το δωμάτιο έγινε τόσο εφηβικό αλλά και τόσο σικάτο. Υπέροχο το γκρι που διαλέξαμε. Αλλά και η συρταριέρα.. άλλαξε εντελώς εμφάνιση!

Εννοείται θα σας βάλω φωτογραφίες, πριν και μετά αλλά σιγά σιγα γιατί και χθες το βράδυ δούλευα και σήμερα είχαμε λαϊκή, εξωτερικές δουλειες και σούπερ μάρκετ.

Εδώ, κάτι από τις χθεσινές μας δουλειές: ο άντρας μου έβγαλε τους διακόπτες του παιδικού και εγώ τους σαπούνισα. Στέγνωσαν και τις επόμενες μέρες θα μπουν στις θέσεις τους.

easy14.jpg

Σας φιλώ όλες!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια, καλό μήνα, καλή αρχή σε όλα τα μαθητούδια όλων των βαθμίδων και καλή δύναμη σε όλες τις μαμάδες που θα αρχίσουν το τρέξιμο οσωνούπω..

Γυρίσαμε κι εμείς την Παρασκευή το βράδυ και όλο το Σάββατο πάλευα να βάλω το σπίτι σε μια σειρά. Έκανα τα βασικά μιας και περιμένω κοπέλα να έρθει αύριο για την καθιερωμένη γενική και έβαλα του κόσμου τα πλυντήρια. Έκανα μια μίνι - εκκαθάριση σε κάποια ρούχα του μικρού που σίγουρα δεν θα του κάνουν του χρόνου, αναδιοργάνωσα τη ντουλάπα που χρησιμοποιούμε ως αποθηκευτικό χώρο και παπουτσοθήκη και θα κάνω και μια εφόρμηση στη δική μου ντουλάπα μέσα στο σβκ για να ξεφορτωθώ ρούχα που πλέον δεν φοράω ούτε πρόκειται να φορέσω.

Οικονομικά είμαστε πολύ στριμωγμένοι διότι έτυχε η αναποδιά με το σπίτι στο χωριό. Εκτός από τους σωλήνες που φτιάξαμε πρέπει να βάλουμε ψευδοροφή στο υπνοδωμάτιό μας και στην κουζίνα γιατί έχει αρχίσει και πέφτει το ταβάνι..

Ήρθε ο ΕΝΦΙΑ, η Εφορία, και ένα κάρο άλλες υποχρεώσεις.. Τέσπα.. την υγεία μας να έχουμε και όλα θα γίνουν..

Ο μικρός ξεκίνησε χθες προνήπιο στον παιδικό που πήγαινε και πέρισυ. Ανυπομονούσε να δει τους φίλους του.. 

Μια μεγάλη απόφαση που πήραμε στις διακοπές και εξακολουθούμε να τηρούμε είναι ότι τέρμα το τάμπλετ και τα βιντεάκια στον υπολογιστή. Τώρα προσπαθούμε να τον κρατάμε απασχολημένο με άλλα πράγματα (όχι ότι έβλεπε συχνά και πολύ αλλά θεωρήσαμε ότι στην ηλικία του μπορεί να ασχοληθεί με πιο ενδιαφέροντα πράγματα). Έτσι καθιερώσαμε κάθε βράδυ να διαβάζουμε 4-5 παραμύθια για να τον παίρνει ο ύπνος.. Και πάει πολυ καλά η όλη προσπάθεια. Δεν το ζητάει καθόλου!

Ειρήνη χαίρομαι που έγινε όμορφο το δωμάτιο του μικρού. Κι εγώ σκέφτομαι φέτος να βάλω ταπετσαρία στο δικό μου υπνοδωμάτιο και στο διάδρομο.. Θα αλλάξει πολύ προς το καλύτερο και η όψη τους αλλά και η ψυχολογία μου!

Σας φιλώ γλυκά!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα, αγαπημένες!

Πως είναι τα κέφια σας? Εμείς, ζοριζόμαστε στα οικονομικά μας αλλά δεν το βάζω κάτω. Θα κάνουμε οτι καλύτερο μπορούμε!

Το σπίτι μου εξακολουθεί να είναι βομβαρδισμένο και έχουμε μέλλον μ αυτή την κατάσταση, μιας που περιμένουμε ένα κρεβάτι {όχι καινούργιο} και δεν ξέρουμε πότε τελικά θα το έχουμε... Αν δεν έρθει το κρεβάτι {το οποίο πρέπει να πλυθεί καλά κτλ}, δεν ξέρουμε που θα μπει τι, οπότε.. περιμένουμε.
Υπομονή λοιπόν και.. χαμός παντού! Λες και είμαστε υπό μετακόμιση, νιώθω!

Οι δουλειές πάντως, καλά κρατούν! Κάνω τόσα πράγματα και μου αρέσει που κρατιέμαι απασχολημένη.

Θα σας ενημερώνω, σιγά-σιγά αλλά ρίξτε και μία πρώτη ματιά στο πριν και μετά, του παιδικού:

Πριν

0406dc.jpg

 

b86ede.jpg

Το μόνο σίγουρο πως πλέον αγαπώ το χρώμα! Όσο, όταν ήμουν νεώτερη, ήθελα σχεδόν όλο το σπίτι σε ένα απαλό χρώμα, τα τελευταία χρόνια πιστευω πως τα χρώματα δίνουν χαρακτήρα σ ένα σπίτι. Τ αγαπώ!

Σας φιλώ όλες


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένες μου, καλησπέρα.

Αν και το σπίτι μου, παραμένει στον "αέρα", δεν πτοούμαι και προχωρώ τις δουλίτσες μου.

Αφού το παιδικό είναι σχεδόν αδειο {έχουμε αφήσει μόνο τη συρταριέρα μέσα και στεγνώνει μαζί με τους τοίχους}, το εκμεταλλεύτηκα και έκανα γενική.. χθες λοιπόν, έκανα όλη την μπαλκονόπορτα {εξώφυλλο, τζάμια, πλαίσια, τα πάντα}. Είχα να το κάνω, ούτε θυμάμαι από πότε.

Έβγαλα από το ψυγείο τα "συρτάρια" του, τα σαπούνισα καλά, τα τοποθέτησα στη θέση τους και το οργανωσα λιγάκι:

easy20.jpg

Τα πλυντήρια, συνεχίζουν κανονικά. Χθες έβαλα και όλες τις παντόφλες. Το χρειαζοντουσαν:

easy13.jpg

Έπλυνα, στο χέρι, κάποια νεσεσεράκια, που μου χάρισε μια φίλη μου:

easy12.jpg

Έκανα γενικό πλύσιμο στην ηλεκτρική σκούπα, γιατί με την "πούδρα" από το τρίψιμο των τοίχων που μάζεψε, είχε ασπρίσει και πολύ το χρειαζοταν. Τι έβγαλε... :shock:

Σήμερα, ξαναπηγα με μία φίλη μου στα Leroy και αγόρασα τα πομολάκια που είχα βάλει στο μάτι, για τη συρταριέρα του μικρού. Πήρα και ένα, από τα μικρά, συρτάρια μαζί γιατί ήμουν ανάμεσα στο κόκκινο και στο διάφανο / ασημί χρώμα. Τελικά προτίμησα το διάφανο/  ασημί.
https://www.leroymerlin.gr/gr/kigaleria/kigaleria-epiplon/pomolakia/pomolaki-rei-epiplou-gia-esoteriki-hrisi-62097133/

Σας φιλώ γλυκά όλες και περιμένω τα νέα σας

 

 


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα.

Ζέστη σήμερα..

Εγώ, συνεχίζω τις δουλίτσες αλλά και τις βόλτες μου, παράλληλα με δουλίτσα. Με μία φίλη μου και το φιογκάκι {πάντα μαζί}, πηγαινουμε ΙΚΕΑ, Leroy, Praktiker και γενικά εχουμε πάρει σβάρνα τα διάφορα καταστήματα και παίρνουμε ιδέες. Χρήματα δεν έχουμε για την ώρα αλλά περνάει η ώρα μας και γεμίζουμε το κεφάλι μας, με όμορφες ιδέες, που μας ταιριάζουν.

Συνεχίζω τις δουλίτσες μου και στο σπίτι.

Σειρά είχε το έπιπλο της τηλεόρασής μας, που φιλοξενεί τα cd/ dvd. Είχε γίνει έτσι...

easy17a.jpg

Το έπιπλο άδειασε ολόκληρο, το καθάρισα πολύ καλά, ξεσκάρταρα τα cd και τα dvd, πέταξα, χάρισα και τελικά ολοκλήρωσα έτσι:

easy17.jpg

Σας φιλώ και περιμένω τα νέα σας!

 

 


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια κ απο μενα!

αφου τελειωσα με τα των διακοπων κ του σκ που παλι φυγαμε (πηγαμε σαλαμινα στην μαμα μου κ μετα απο 6 χρονια κοριτσια μου καναμε με τον αντρουλη clubing!!!!! κ την επομενη το μεσημερι πηγαμε παλι οι δυο μας σε pool bar για μπανακι! τι ωραια που ηταν....θυμηθηκαμε τα νιατα μας!)-πλυθηκαν κ τακτοποιηθηκαν ολα  αλλα δεν εχω σιδερωσει καθολου), συνεχισα την γενικη που ειχα αφησει στην μεση πριν τις διακοπες. συνεχισα με την κρεβατοκαμαρα μας. εκανα τα παντα:

κουρτινοξυλα-κουρτινες (δεν τις εχω κρεμασει ακομα) -aircontition-καλοριφερ-φως-διακοπτες-τακτοποιησα χαρτουρα-λογαριασμους κ διαφορα εκτος θεσης-αλλαξα διακοσμιση στην συρταριερα μας-τραβηξα ολα τα επιπλα, τα καθαρισα πολυ καλα-εκανα τα σοβατεπι-τις ντουλαπες εξωτερικα- αλουμινια κ τζαμια εσωτερικα-αλλαγη σεντονιων-σκουπισμα κ σφουγγαρισμα!!!!

τωρα θα φυγω με τα κοριτσια μου, να παω να παρω 2 δωρα για διπλη βαπτιση που εχουμε την κυριακη κ θα παμε κ τζαμπο για να βρω κουτια αποθηκευσης για τα παιχνιδια της. αυριο ξεκιναει η επιχειρηση παιδικο της μεγαλης!!!! ωχ παναγια μου βοηθα......! Ο χαμος!!!!

ειρηνη ωραιο γκρι..... μπραβο!

σας φιλω ολες!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένες μου καλησπέρα!

Σήμερα, βρυκολάκιασα... σηκωθηκα μαζί με τον άντρα μου, που ετοιμαζόταν για δουλειά, στις 6.. έκανα κάποιες δουλίτσες χαλαρά και ευχαριστήθηκα την ησυχία της γειτονιάς.

Οι δουλίτσες μου, προχωρούν με γοργούς ρυθμούς! Αυτό όμως που με ενθουσιάζει, κυριολεκτικά, είναι οι αλλαγές και οι τακτοποιήσεις που γίνονται στο σπίτι μου. Ξέρετε πόσο τις λατρεύω!

Χθες το βράδυ, το φιογκάκι επιτέλους, κοιμήθηκε στο δωματιό του. Κατω, αφου έχω μόνο το στρώμα για την ώρα αλλά δεν έχει σημασία. Το δωμάτιο του, σιγά-σιγά παίρνει μορφή και είναι ενθουσιασμένος! Όλο μου λέει "μαμά είμαι happy!" :)

Εννοειται θα σας βάλω φωτογραφίες από τα πάντα. Ελπίζω να σας εμπνεύσουν!

Την trofast του Ικέα, μου τη ζήτησε μια φίλη μου. Οπότε θα την πάρει εκείνη. Εννοειται δεν θα της πάρω χρήματα. Μένει το κρεβάτι, που θέλω να δώσω. Μάλλον σύντομα και το πλυντήριο μας. Βλέπουμε αλλά τουλάχιστον "προχωράνε" κι αυτές οι δουλίτσες.

Σήμερα, έχω τρελή δουλειά. Απο τις 4, θα γυρίσω καλές 11 το βράδυ. Οπότε, έκανα πραγματάκια αλλά χωρίς πίεση. Το τελευταίο που χρειάζομαι.

Έκανα μάσκα στα μαλλιά μου και λούστηκα, σύντομα θα πρέπει να κόψω παλι τις ακρες. Τις κόβω καθε 2 μήνες, στο περίπου. Ετοίμασα μούρλια φαγάκι, μπουκίτσες χοιρινού, με ζυμαρικά, έβαλα σκούπα στο σπίτι, ξεσκόνισα, έβαλα 3 πλυντήρια, και συνέχισα την οργάνωση του παιδικού.

Επίσης το πινέλο του ρουζ που χρησιμοποιούσα, χάλασε.. λογικό, το είχα 10 χρονια.. ξέρετε πόσο προσέχω τα πράγματά μου. Οπότε και λόγω οικονομικής στενότητας, για την ώρα, αγόρασα ένα πολύ φτηνό, τουλάχιστον να κάνω τη δουλειά μου. Φυσικά, το έπλυνα με σαμπουάν και το άφησα να στεγνώσει.

easy8.jpg

Αυτά για την ώρα, θα επιστρέψω και περιμένω τα δικά σας νέα.

 

18 ώρες πρίν, YOTOU είπε:

αφου τελειωσα με τα των διακοπων κ του σκ που παλι φυγαμε (πηγαμε σαλαμινα στην μαμα μου κ μετα απο 6 χρονια κοριτσια μου καναμε με τον αντρουλη clubing!!!!! κ την επομενη το μεσημερι πηγαμε παλι οι δυο μας σε pool bar για μπανακι! τι ωραια που ηταν....θυμηθηκαμε τα νιατα μας!)-πλυθηκαν κ τακτοποιηθηκαν ολα  αλλα δεν εχω σιδερωσει καθολου), συνεχισα την γενικη που ειχα αφησει στην μεση πριν τις διακοπες. συνεχισα με την κρεβατοκαμαρα μας. εκανα τα παντα:

κουρτινοξυλα-κουρτινες (δεν τις εχω κρεμασει ακομα) -aircontition-καλοριφερ-φως-διακοπτες-τακτοποιησα χαρτουρα-λογαριασμους κ διαφορα εκτος θεσης-αλλαξα διακοσμιση στην συρταριερα μας-τραβηξα ολα τα επιπλα, τα καθαρισα πολυ καλα-εκανα τα σοβατεπι-τις ντουλαπες εξωτερικα- αλουμινια κ τζαμια εσωτερικα-αλλαγη σεντονιων-σκουπισμα κ σφουγγαρισμα!!!!

ειρηνη ωραιο γκρι..... μπραβο!

Σ ευχαριστώ Γιωτούλα μου. Χαίρομαι που σου άρεσε, κορίτσι μου!

Τι ωραία που καταφέρατε να κάνετε κάτι τα 2 σας, με τον άντρα σου!

Εμείς πια, δεν έχουμε καθόλου βοήθεια... μόνο στην πεθερά μου τον εμπιστευομουν. Ομως, το ξεπεταξα κάπως το φιογκάκι μου.. σύντομα δεν θα εχει θέμα να μένει στο σπίτι μονος του, για κάποιες ώρες.

Μπράβο για τις δουλίτσες σου! Εκανες τρελές δουλειές!!!!

Σας φιλώ όλες!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σε όλες! Η μέρα της γλυκιάς ανυπομονησίας, της αμηχανίας και της νέας αρχής έφτασε! Καλή σχολική χρονιά σε όλα τα παιδάκια και τους γονείς τους!

Κρατώ το σπίτι σε πολύ καλό επίπεδο όσον αφορά την καθαριότητά του οπότε έχω τη δυνατότητα να προχωράω τακτοποιήσεις που χρονίζουν και με εκνευρίζουν!

Έχω ολοκληρώσει την καθαριότητα, την τακτοποίηση και την αναδιοργάνωση σε όλες τις ντουλάπες μας. Έχω βγάλει έναν σκασμό ρούχα για δόσιμο και τώρα θέλω να δω που θα τα δώσω γιατί μέχρι να φύγουν είναι μες τα πόδια μου. 

Μένει ένα σημείο στην ντουλάπα του μικρού, τα 3 συρτάρια της για την ακρίβεια, τα οποία φιλοξενούν τις πετσέτες και τα διακοσμητικά υφάσματά μας (τραπεζομάντιλα, καρέ κ.λπ). Με την αναδιοργάνωση που έκανα, αυτά θα πάνε στη ντουλάπα της κρεβατοκάμαρας ώστε και να αδειάσει η ντουλάπα του παιδιού και να τα έχω όλα μαζί. Για να γίνει αυτή η τελευταία δουλειά, πρέπει να ζητήσω απ τον μαραγκό ένα - δυο ράφια γιατί ο χώρος που έχω στη ντουλάπα είναι μονοκόμματος και χρειάζεται ράφια. 

Ο καιρός ψύχρανε οπότε σήμερα αλλάζω σεντόνια και προσθέτω τις πικέ κουβερτούλες μας. 

Χθες τακτοποίησα και σκούπισα το υπόγειο καθώς υπήρχαν πράγματα μες τη μέση απ τις καλοκαιρινές αλλαγές/διακοπές κ.λπ. 

Μένουν ακόμα πράγματα να γίνουν εκεί αλλά δεν αγχώνομαι καθώς πρέπει πρώτα να αποφασίσουμε αν θα χωρίσουμε άμεσα τον χώρο σε αποθήκη και "γυμναστήριο" - ξενώνα. Δεν είναι πολλά τα έξοδα για τοποθέτηση γυψοσανίδας αλλά προέχουν άλλα έξοδα για την ώρα. 

Σας είχα πει πρόσφατα πως από καιρό χρειάζομαι διάφορα μικροπράγματα για το σπίτι και έχω αποφασίσει πως φέτος θα τα πάρω έστω λίγα - λίγα. Αυτό έκανα ήδη προχθές σε μια εξόρμηση στο ΙΚΕΑ και το Jumbo. 

Αρχικά άλλαξα το στραγγιστήρι στο νεροχύτη. Δεν είμαι φίλη των πλαστικών και δη των λευκών αλλά το σιδερένιο στραγγιστήρι "σκούριαζε" απ τα νερά και μου λέρωνε τον δίσκο οπότε αγόρασα ένα πλαστικό στραγγιστήρι και η οπτική του είναι πολύ πιο όμορφη τώρα. 

2uhokr9.jpg

Πέρυσι τέτοιο καιρό, σας είχα δείξει πως πήρα μια μικρή γυάλα απ το υπόγειό μου και την έβαλα στο πάσο της κουζίνας ώστε να τοποθετώ προσωρινά λογαριασμούς, αποδείξεις και διάφορα μικροπράγματα που κυκλοφορούν μέχρι να τα βάζω στη θέση τους. Η γυάλα είχε δυο μειονεκτήματα. Ήταν μικρή και ... διαφανής! Καθώς επίσης ήταν εξ αρχής προσωρινή λύση, αγόρασα ένα πολύ όμορφο καλάθι που ταιριάζει και στον χώρο μου και έβαλα ότι χρειαζόμουν μέσα (ΚΑΙ τη γυάλα επίσης!) δημιουργώντας σαφή χώρο για το καθετί.

30rsc3b.jpg

Στα ΙΚΕΑ είχε κάτι μικρά πλαστικά κουτιά με 0.99. Είχα πάρει ένα στις αρχές του καλοκαιριού και σε αυτό μάζευα τα αυτοκινητάκια του  μικρού ώστε να τα βρίσκει εύκολα. Αγόρασα άλλα 2 προχθές και καθώς το πράσινο δεν ταιριάζει πουθενά, θα τα ντύσω με καφέ γάζα που έχω και θα τα βάλω στην ραφιέρα ΙΚΕΑ που έχω ως έπιπλο τηλεόρασης. Έτσι, ότι παιχνίδι υπάρχει στο σαλόνι θα είναι μαζεμένο σε κουτιά και δε θα χτυπάνε άσχημα στο μάτι. Θα σας δείξω τι θα καταφέρω, όταν το κάνω. 

Καλή Κυριακή! 


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

 Καλημέρα κοριτσάκια! Καλή βδομάδα να έχουμε και καλή σχολική χρονιά σε όλα τα μαθητούδια!

Καλά είμαστε μπορώ να πω. Το σπίτι σχετικά μαζεμένο.. μόνο κάτι πλυντήρια έβαλα και άπλωσα και ένα πλυντήριο πιάτων για να είναι μαζεμένος ο νεροχύτης. Το Σάββατο πήρα το παιδάκι μου και τον βαφτισημιό μου και πήγαμε να αγοράσουμε τσάντα για το σχολείο! Το είχα υποσχεθεί στο βαφτιστήρι μου και το περιμένε πως και τι! Επ' ευκαιρίας πήρα και κάποια είδη πρώτης ανάγκης από το γνωστό πολυκατάστημα και μετά πήρα τα μικρά και πήγαμε στις κούνιες. Γυρίσαμε κατά τις 3 στο σπίτι, φάγαμε ομελέτα με σαλατούλα και το απόγευμα κατέβασα τον μικρό μου στον πεζόδρομο. Χθες το πρωί πήγαμε να δούμε τον πεθερό μου που είχε βγει από το νοσοκομείο και το μεσημέρι τηγάνισα μαρίδα με βλήτα, σαλάτα λάχανο με μαγιονέζα και τυρί και ομελέτα για μένα. Το απόγευμα πήγαμε σε μια ξαδέρφη μου που έχει 2 μεγάλα αγόρια (16 και 14) αλλά ο μικρός εκστασιάστηκε μαζί τους και εκείνα με τον μικρό.. Αφού στο τέλος δεν ήθελε να φύγει!

Θέλω πολλά πράγματα να αλλάξω στο σπίτι.. Αλλά σιγά σιγά διότι δεν υπάρχει ρευστό καθόλου.. Υπάρχει μεγάλη οικονομική στενότητα αλλά πάλι καλά που έχουμε την υγεία μας!

Σας φιλώ!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, ravT είπε:

Καλημέρα σε όλες! Η μέρα της γλυκιάς ανυπομονησίας, της αμηχανίας και της νέας αρχής έφτασε! Καλή σχολική χρονιά σε όλα τα παιδάκια και τους γονείς τους!

αχ..... :?

Κρατώ το σπίτι σε πολύ καλό επίπεδο όσον αφορά την καθαριότητά του οπότε έχω τη δυνατότητα να προχωράω τακτοποιήσεις που χρονίζουν και με εκνευρίζουν!

Έχω ολοκληρώσει την καθαριότητα, την τακτοποίηση και την αναδιοργάνωση σε όλες τις ντουλάπες μας. Έχω βγάλει έναν σκασμό ρούχα για δόσιμο και τώρα θέλω να δω που θα τα δώσω γιατί μέχρι να φύγουν είναι μες τα πόδια μου. 

Τα έκανες όλα, θηρίο μου!? Χίλια μπράβο! ΜΠΡΑΒΟ!

Μένει ένα σημείο στην ντουλάπα του μικρού, τα 3 συρτάρια της για την ακρίβεια, τα οποία φιλοξενούν τις πετσέτες και τα διακοσμητικά υφάσματά μας (τραπεζομάντιλα, καρέ κ.λπ). Με την αναδιοργάνωση που έκανα, αυτά θα πάνε στη ντουλάπα της κρεβατοκάμαρας ώστε και να αδειάσει η ντουλάπα του παιδιού και να τα έχω όλα μαζί. Για να γίνει αυτή η τελευταία δουλειά, πρέπει να ζητήσω απ τον μαραγκό ένα - δυο ράφια γιατί ο χώρος που έχω στη ντουλάπα είναι μονοκόμματος και χρειάζεται ράφια. 

Ο καιρός ψύχρανε οπότε σήμερα αλλάζω σεντόνια και προσθέτω τις πικέ κουβερτούλες μας. 

Χθες τακτοποίησα και σκούπισα το υπόγειο καθώς υπήρχαν πράγματα μες τη μέση απ τις καλοκαιρινές αλλαγές/διακοπές κ.λπ. 

Μένουν ακόμα πράγματα να γίνουν εκεί αλλά δεν αγχώνομαι καθώς πρέπει πρώτα να αποφασίσουμε αν θα χωρίσουμε άμεσα τον χώρο σε αποθήκη και "γυμναστήριο" - ξενώνα. Δεν είναι πολλά τα έξοδα για τοποθέτηση γυψοσανίδας αλλά προέχουν άλλα έξοδα για την ώρα. 

Σας είχα πει πρόσφατα πως από καιρό χρειάζομαι διάφορα μικροπράγματα για το σπίτι και έχω αποφασίσει πως φέτος θα τα πάρω έστω λίγα - λίγα. Αυτό έκανα ήδη προχθές σε μια εξόρμηση στο ΙΚΕΑ και το Jumbo. 

Και γω το ίδιο κανω, κοριτσάκι μου! Λίγα-λίγα και σιγά-σιγά. Ολοι στα ίδια είμαστε, χρήματα δεν υπάρχουν.

Αρχικά άλλαξα το στραγγιστήρι στο νεροχύτη. Δεν είμαι φίλη των πλαστικών και δη των λευκών αλλά το σιδερένιο στραγγιστήρι "σκούριαζε" απ τα νερά και μου λέρωνε τον δίσκο οπότε αγόρασα ένα πλαστικό στραγγιστήρι και η οπτική του είναι πολύ πιο όμορφη τώρα. 

2uhokr9.jpg

Πέρυσι τέτοιο καιρό, σας είχα δείξει πως πήρα μια μικρή γυάλα απ το υπόγειό μου και την έβαλα στο πάσο της κουζίνας ώστε να τοποθετώ προσωρινά λογαριασμούς, αποδείξεις και διάφορα μικροπράγματα που κυκλοφορούν μέχρι να τα βάζω στη θέση τους. Η γυάλα είχε δυο μειονεκτήματα. Ήταν μικρή και ... διαφανής! Καθώς επίσης ήταν εξ αρχής προσωρινή λύση, αγόρασα ένα πολύ όμορφο καλάθι που ταιριάζει και στον χώρο μου και έβαλα ότι χρειαζόμουν μέσα (ΚΑΙ τη γυάλα επίσης!) δημιουργώντας σαφή χώρο για το καθετί.

30rsc3b.jpg

Στα ΙΚΕΑ είχε κάτι μικρά πλαστικά κουτιά με 0.99. Είχα πάρει ένα στις αρχές του καλοκαιριού και σε αυτό μάζευα τα αυτοκινητάκια του  μικρού ώστε να τα βρίσκει εύκολα. Αγόρασα άλλα 2 προχθές και καθώς το πράσινο δεν ταιριάζει πουθενά, θα τα ντύσω με καφέ γάζα που έχω και θα τα βάλω στην ραφιέρα ΙΚΕΑ που έχω ως έπιπλο τηλεόρασης. Έτσι, ότι παιχνίδι υπάρχει στο σαλόνι θα είναι μαζεμένο σε κουτιά και δε θα χτυπάνε άσχημα στο μάτι. Θα σας δείξω τι θα καταφέρω, όταν το κάνω.

ΥΠΕΡΟΧΟ το καλαθάκι σου! Υπέροχο!

Πόσο μου αρέσει, που προχωράς τις δουλίτσες σου, Ραβτάκι μου! ΠΟΛΥ! Χίλια μπράβο κοριτσάκι μου και καλά κουράγια, για όσα κάνεις!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένες μου, καλησπέρα.

Πολύ τρεχάτες οι μέρες που διανύω αλλά το ευχαριστιέμαι. Δεν παραπονιέμαι καθόλου, παρά την κούραση!

Οι αλλαγες, τα ξεσκαρταρίσματα και οι δουλίτσες, καλά κρατούν! Ένας οργασμός ανανέωσης στο σπίτι μας, παρα τα ελάχιστα οικονομικά μας. Το παλεύουμε!

Το τι έχω δώσει κορίτσια μου... δεν μπορώ να σας περιγράψω. Δεν τα θυμάμαι καν ολα!

Επειδή λοιπόν γίνονται αλλαγές παντού, φροντίζουμε για περισσότερο χώρο, οπότε ξεκαθαρίζω πολλά σημεία του σπιτιού, ταυτόχρονα. Λίγο εδώ.. λίγο εκεί και κάπως έτσι προχωρώ τις δουλίτσες μου.

Ξεσκαρτάρισμα σε

DVD παιδικά

CD παιδικά

Ρούχα παιδικα

Εργαλεία συζύγου {εδώ, θα επανέλθουμε}

Κουτιά αποθήκευσης αποθήκης

Χρώματα που είχαμε για στοκ, στην αποθήκη

Νιώθω όμορφα, προχωρώ τις δουλίτσες μου και ταυτόχρονα ξεκινήσαμε και το σχολείο {... γυμνάσιο!!!} και τα εξω-σχολικά!

Δείτε το δωμάτιο, μέχρι να ολοκληρωθεί

Πριν, το χρώμα

easy16.jpg

Μετά, το χρώμα

easy16a.jpg

Το φιογκάκι, εχει ξετρελαθεί!

Σας φιλώ και περιμένω τα νέα σας!

 


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

καλή αρχή να έχουν τα ζουζούνια μας στο σχολείο και εμείς καλή υπομονή με τα διαβάσματα και τα κάθε τύπου τρεξίματα.

Ξεκινήσαμε και εμείς την Δευτέρα όπως όλοι με τον Αγιασμό και εκτός του μεγάλου μου που πήρε βιβλία τα άλλα δύο είδαν τους φίλους τους και αφού αγιαστήκαμε γυρίσαμε σπίτι.Από το μεσημέρι μου ανέβασε πυρετό ο μεσαίος και είχε μέχρι και εχτές το πρώι (αν αυτό δεν είναι αλλεργία στο σχολείο πείτε μου τί είναι) μετά μια χαρά.Τεσπά εχτές ο μεγάλος κανονικά εξάωρο και τα μικρά τετράωρο και πεντάωρο.Ο μικρός έχει την περσινή του δασκάλα οπότε όλα καλά.Ο μεσαίος είναι ακόμα με προσωρινό δάσκαλο κάτι που με εκνευρίζει αφάνταστα γιατί δεν προβλέπω να έρχεται μόνιμος σύντομα.Το απόγευμα πήραμε καποια τετράδια και μετά ξεκινήσαμε να ντύνουμε τα βιβλία.

Το σπίτι ,εκτός από πολύ σίδερο που έχει μαζευτεί γιατί μπαίνουν καθημερινά πλυντήρια αλλά σίδερο έχει να μπεί από το Σάββατο,είναι σε καλή κατάσταση.

Σήμερα έχει φασολάδα και τυροπιτάκια και φρέσκο ζυμωτό ψωμάκι.

Αυτά για τώρα.

Τα λέμε.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...