Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

EASY LIVING {Ειρήνη}


Ειρήνη

Recommended Posts

ravt μου, ε όχι μόνο μικρός Θεός κορίτσι μου!

Καλή συνέχεια και με το μαλακό :cool: οι δουλειές!

Συμφωνώ για τον Σεπτέμβριο, λατρεύω το φθινόπωρο και είναι η περίοδος που κάνω την καλύτερη καθαριότητα και ξεκαθάρισμα σπιτιού μέσα στο έτος.

Φιλιά!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 53,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ειρήνη

    10846

  • YOTOU

    4856

  • χρυσα81

    3863

  • mamavasia

    3157

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια,

δεν θέλω να πω ακόμη καλό χειμώνα αλλά καλό υπόλοιπο καλοκαιριού μιας και ή κάποιες από εμάς είναι ακόμα διακοπές αλλά και αυτές που έχουμε επιστρέψει όλο και κάποια βολτούλα θα πάμε,οπότε καλό υπόλοιπο καλοκαιριού σε όλες μας.

Εμείς καταφέραμε και πήγαμε ένα τετραήμερο στην Μαραθόπολη στην οποία περάσαμε υπέροχα και φυσικά χωριό και Σαλαμίνα.Τώρα εδώ και ήδη έχω ξεκινήσει τις δουλειές.Το περασμένο ΣΚ βάψαμε το σαλόνι και την κουζίνα οπότε καταλαβαίνετε ήταν ευκαιρία για ξεκαρτάρισμα.Έπ ευκαιρίας έκανα και ένα μίνι γενικό σε όλο το σπίτι δηλαδή μόνο τα φώτα άφησα και δύο βιτρίνες που έχω με κρύσταλλα τα οποία με τα παιδιά μές την μέση δεν γίνονται.Επλυνα κουρτίνες,τις σιδέρωσα και τις ξαναέβαλα,καθάρισα τοίχους στο υπόλοιπο σπίτι και πόρτες και διακόπτες.Καθάρισα όλα τα ντουλάπια στην κουζίνα,πέταξα αρκετά πραγματάκια.Τακτοποίησα όλα τα υπόλοιπα δωμάτια,σκούπισα,ξεσκόνισα,σφουγγάρισα.Καθάρισα τζάμια και μπαλκόνια.

Αύριο είναι τα εννιάμερα της Παναγίας και γιορτάζει το μοναστήρι της Παναγίας της Φανερωμένης στην Σαλαμίνα.Η Παναγία να στέκει πάντα στο πλευρό όλου του κόσμου,να τον προστατεύει,να του δίνει κουράγιο και υπομονή σε ότι αντιμετωπίζει.

Αυτά για τώρα ελπίζω από Σεπτέμβριο που και τα παιδιά θα επιστρέψουν στα σχολεία να τα λέμε πιο τακτικά,μου λείπει το παρεάκι μας.

 

ΥΓ.Καλέ τρεις εβδομάδες έμειναν μέχρι να ξεκινήσουν τα σχολεία.Αντε να δούμε τί θα δούμε και φέτος ......:roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου.

Βλέπω ότι οι περισσότερες επιστρέψατε.. Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού και με το καλό να μπει ο χειμώνας.

Ειρήνη μου συλλυπητήρια για την πεθερά σου καλή μου. Δεν θυμάμαι αν σου είχα πει.. Κουράγιο..

Καλέ Ραβτάκι όλα αυτά την μέρα που γυρίσατε? Μπράαααβο…

Αφροδιτούλα μπράβο που βοηθάνε όλοι.. έτσι είναι το σωστό.

Νασια μου πάλι βαψίματα? ή κάνετε άλλους χώρους κάθε φορά? γιατί θυμάμαι τελευταία είχατε βάψει..

Εμείς στην άδεια μας δεν κάναμε κάτι ιδιαίτερο.. Σπίτι ήμασταν και πηγαίναμε για κανένα παγωτάκι αλλά δεν έκανα τίποτα στο σπίτι πέρα από τα βασικά..

Κάναμε όμως το παρτάκι του μικρού μου και πέρασε ωραία με τους φίλους του. Σε παιδότοπο το κάναμε γιατί μες το διαμέρισμα με τίποτα..

Για το σχολείο πήραμε μόνο τσάντα και κασετίνα δώρα από την νονά του και του πήρα και αθλητικά παπούτσια με αλλαγή δώρων από τα γενέθλια  και θα πάμε σε καμιά εβδομάδα για μικροπραγματάκια. Για να δούμε τι θα δούμε στο δημοτικό..

Κορίτσια όμως έχει καμιά εβδομάδα που είμαι μες τα νεύρα γιατί με πονάει η μέση μου και δεν μπορώ να καθαρίσω όπως θέλω.. και νεύρα πολλά νεύρα όλη την ώρα.. τους έχω πρήξει αλλά με έπιασε το άγχος ότι δεν μπορώ να καθαρίσω όπως θέλω και δεν έχω και την άνεση να φέρω κοπέλα. Η μαμά μου δεν μπορεί.. μια χαρά.. και ήθελα να τα κάνω όλα λαμπίκο πριν ξεκινήσουν τα σχολεία.. μετά με τα διαβάσματα και τις δραστηριότητες πότε???? με πήρε από κάτω όπως καταλαβαίνετε.. το διατηρώ τακτοποιημένο αλλά θέλω να μοσχοβολήσουν όλα.. με καταλαβαίνετε εσείς ναι?

Εδώ γύρω είμαι πάντα.. σας φιλώ..

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένες μου καλησπέρα.

Εύχομαι να είστε όλες καλά, ήρεμες και χαρουμενες.

Επιστέψαμε, την περασμένη Πέμπτη, μετά από μερικές μέρες ξεκούρασης, μπάνιων και ηρεμίας. Εννοείται, δεν θέλαμε να επιστρέψουμε...

Σήμερα, ήταν και τα 40 της πεθεράς  μου... νιώθω λες και ακόμα μια εποχή "έκλεισε" και άνοιξε μία καινούργια.. με τα καλά και τα κακά της, φυσικά. Μου λείπει, κορίτσια μου και σίγουρα θα μου πάρει καιρό να πω πως.. "τελειωσε"...

Συμφωνώ με όσες είπαν για τη συγκεκριμένη εποχή! Ξεκινούν τα σχολεία, κάνουμε αλλαγές, οργανώσεις, τακτοποιήσεις... εμείς, είμαστε σε οργασμό, με πολλά ταυτόχρονα ανοιχτά "μέτωπα", σε σχέση με το σπίτι μας.

Ας ανασκουμπωθούμε λοιπόν, από αύριο, θα εχουμε συνεχή ροή στο θέμα μας, με φωτογραφίες, συζητήσεις και εκκαθαρίσεις.

Σας περιμένω όλες!

Σας φιλώ! :)

 

  • Μου αρέσει 1

777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένες μου, καλή μας εβδομάδα!

Όπως σας είπα, εχουμε πολλά να κάνουμε, να οργανωθούμε, να τακτοποιηθούμε, να χαρίσουμε / πουλήσουμε / πετάξουμε.

Ανασκουμπωθείτε λοιπόν, αγαπημένες μου!

Εμείς, επιστρέψαμε και μιας και το φθινόπωρο είναι από τις αγαπημένες μου περιοδους για οργανώσεις, έπεσα με τα μουτρα! Είναι τόσα που πρέπει να γίνουν! Εμπνευστείτε λοιπόν και εμπνεύστε και εμένα!

Την Παρασκευή λοιπόν, πήγαμε μια βόλτα από τα Leroy Merlin. Ψάχναμε για χρώματα τοίχου αλλά θα σας γράψω ξεχωριστό μήνυμα γι αυτό, καθώς εκεί δεν βρήκαμε αυτό που ψάχναμε.

Βρήκα όμως μία ωραιότατη και πάμφθηνη (κόστος 4 ευρω} κουρτίνα μπάνιου και αφού δεν καταφέραμε και φέτος να φτιάξουμε την χαλασμένη μπανιέρα μας, την αγόρασα γιατί η παλιά μας κουρτίνα ηταν πολύ φθαρμένη και χρειαζόταν άμεσα αλλαγή!

 Η παλιά, φθαρμένη, που είχα χρυσο-πληρώσει κάποτε...

easy9a.jpg

Η νέα μας, τόσο φθηνή και χαρούμενη:

easy9.jpg

Τόσα πράγματα που πρέπει να γίνουν.. χωρίς αγχος, με ηρεμία και σωστή διαχείρηση του χρονου, καθώς υπάρχει και η δουλειά αλλά κυρίως οι αγαπημένοι μου.

Ομως και τόσα πράγματα που έγιναν:
* Τσέκαρα τα παπούτσια του μικρού μου και κάποια δεν ήταν για χάρισμα. Τα έβαλα λοιπόν σε ξεχωριστές σακουλίτσες και τα πήγα στον τοίχο -αλληλεγγύης του δήμου μας. Σε μισή ώρα που πέρασα ξανά από το σημείο τα είχαν παρει και πολύ χάρηκα!

* Πλύθηκαν και "αποστειρώθηκαν" οι οδοντόβουρτσές μας, καθώς και οι θήκες που χρησιμοποιούμε όταν ταξιδεύουμε... αποθηκεύτηκαν για την επόμενή μας απόδραση

* Άπειρα πλυντήρια, τρελό σίδερο... προχωράει, έχω ακόμα δρόμο

* Ο άντρας μου, μου έφερε 3 κούτες με μικρο-πράγματα της πεθεράς μου, που ήθελε να κρατήσουμε. Θα σας γράψω ξεχωριστό μήνυμα γι αυτό. Εγώ είχα ζητησει μία εικόνα της Παναγίας, που της είχα κάνει δώρο πριν πάρα πολλά χρονια, από ένα ταξίδι μας, με τον άντρα μου. Ήδη βρήκε τη θέση της στο σπίτι μας και κάθε φορά που την κοιτάζω, την θυμάμαι με αγάπη...

* Νέα σεζόν, ανανέωση στη δουλίτσα μου.

Έπλυνα την ειδική "βαλίτσα" που χρησιμοποιώ για να μεταφέρω κάποια απο τα υλικά της δουλειάς μου. Μπήκε στην μπανιέρα, νερό, απορρυπαντικό και καλό πλύσιμο.

easy11.jpg

 Για την ώρα, αυτά από εμένα...

Οι δουλειές μου συνεχίζονται με ένταση και οργάνωση. Ετοιμάζω και φαγάκι... το απόγευμα δουλίτσα.

Σας φιλώ όλες γλυκά και περιμένω σχόλια, νέα και δουλίτσες σας!

Ειρήνη

 


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια,

οριστική επιστροφή και για εμάς μιας και με ευκαιρία τον εορτασμό της Παναγίας της Φανερωμένης στην Σαλαμίνα βρήκαμε ευκαιρία να μείνουμε λίγες μέρες ακόμα, όμως τώρα ο κάθε κατεργάρης στον πάγκο του.

Έτσι και εμείς επιστρέψαμε το Σάββατο το απόγευμα.Αμέσως μπήκαν πλυντήρια και στο ενδιάμεσο πλύθηκαν τα μπαλκόνια και ποτίστηκαν τα λουλούδια.Εσωτερικά έκανα μόνο ένα σκούπισμα μιας και πριν φύγω είχα καθαρίσει τα πάντα.Αφού απλώθηκαν τα πλυντήρια 6 στο σύνολο ξεκίνησε την Κυριακή η επιχείρηση "Σίδερο".Σιδερώθηκαν τα πάντα,μπήκαν στην θέση τους τα μπανιερά μας και τα σιδερωμένα.Επειτα έφτιαξα μια φανουρόπιτα και πήγαμε στον Αγιο Φανούριο,ήταν πολύ ωραία και παρόλο που είχε πάρα πολύ κόσμο τελειώσαμε σχετικά γρήγορα.

Σήμερα αφού ξυπνήσαμε,μάζεψα κρεβάτια,σκούπισα,ξεσκονισα και πήγαμε για την κατάθεση ψυχής όπως λέω το δάνειο του σπιτιού και εξόφληση λογαριασμών.Όσα και να πληρώσεις τελικά πάντα κάτι μένει απλήρωτο.Βαρέθηκα κάθε μήνα τα ίδια και τα ίδια.Πάθαμε και το σοκ με τον ΕΝΦΙΑ και είμαστε κομπλέ που να ξεκινήσουν και τα σχολεία που θέλουν τσάντες και τα δύο τα μικρά. Τέσπα έχει ο Θεός.

Μανουλίτα έχεις δίκιο και πέρσι βάψαμε.Επειδή δεν γίνεται να βάφουμε όλο το σπίτι μαζί και λόγω κούρασης αλλά κυρίως λόγω χρημάτων το κάνουμε σταδιακά.Δηλαδή μια χρονιά βάφουμε τα υπνοδωμάτια,την επόμενη βάφουμε σαλόνι-κουζίνα και την επόμενη το μπαλκόνι ή κάνουμε ένα διάλειμμα.Πάντως ανα τριετία αλλάζουμε τα χρώματα των υπνοδωματίων και του σαλονιού και για ανανέωση αλλά και πόσο να αντέξουν τα χρώματα όταν είμαστε σε διαρκή μάχη με τα παιδιά,αυτά τους λερώνουν εγώ τους καθαρίζω οπότε έρχονται κάποια στιγμή που δεν καθαρίζονται άλλο:D

Ειρήνη μου την ίδια κουρτίνα έχουμε.Δίνει πολύ χρώμα και ζωντάνια στο μπάνιο.Μεγεία σας.

Τα λέμε κορίτσια.

 

Φιλιά

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα! Καλώς να μαζευτούμε και πάλι, να αντλούμε έμπνευση και δύναμη η μια από την άλλη!

Το σπίτι έχει επανέλθει στα κανονικά του μετά τον τρελό ρυθμό εργασιών που ακολούθησε την επιστροφή μας από τις διακοπές. Κατά τις συνήθειές μου, εβδομαδιαία καθαριότητα και τα γνωστά άπειρα πράγματα καθημερινά. Υπάρχει μια σχετική τάξη (εννοώ την τάξη που έχεις αποφασίσει πως αντέχεις με δυο μικρά παιδιά όλη μέρα μέσα στο σπίτι), δεν έχω άπλυτα-ασιδέρωτα και πράγματα εκτός θέσεις που παραδοσιακά με εκνευρίζουν και μπλοκάρουν όλη μου την καλή διάθεση να κάνω το κάτι παραπάνω στην καθημερινότητα. 

Άμεσες δουλειές που πρέπει να γίνουν:

-Πέταγμα άχρηστων & καθάρισμα γκαράζ και αποθηκών καθώς τις επόμενες ημέρες θα αγοράσουμε τα ξύλα για τον χειμώνα και πρέπει να μπουν σωστά και βολικά. 

-Τακτοποίηση και καθάρισμα τις ντουλάπες εσωτερικά. Το τρενάρω πολύ καιρό αλλά δεν πάει άλλο αφενός διότι έχουμε πήξει στα πράγματα, αφετέρου διότι η δική μου ντουλάπα ακουμπάει σε εξωτερικό τοίχο και έχει εμφανιστεί μούχλα... Ελπίζω να μην είναι ρούχα για πέταμα...

Δουλειές που πρέπει να δρομολογηθούν:

-Να παραγγείλουμε-παραλάβουμε-τακτοποιήσουμε τα ξύλα.

-Να φέρουμε καπνοδοχοκαθαριστή να μας καθαρίσει το τζάκι εσωτερικά μαζί με την καμινάδα εννοείται.

-Να φέρουμε καυστηρατζή για τη συντήρηση του λέβητα πετρελαίου.

-Να αποφασίσουμε αν θα παραγγείλουμε στον μαραγκό μας το κρεβάτι του μικρού ή αν θα παραμείνει στην κούνια μέχρι την άνοιξη. Αυτό τον καιρό κοιτάμε σχέδια και παίρνουμε ιδέες ώστε να το παραγγείλουμε ακριβώς όπως το θέλουμε. Όπως στη μεγάλη, έτσι και στον μικρό, παρότι και εμείς κάποιες φορές κάνουμε σαν παιδιά, θα φτιάξουμε ημίδιπλο κρεβάτι με 2ο κρεβάτι από κάτω, χωρίς παιδικά σχέδια ώστε να μείνει για μια ζωή. Παράλληλα, θα φιλοξενεί 2ο άτομο και όπως και της κόρης μου, αν ενωθούν κοιμίζει όχι απλά δυο ενήλικες αλλά αν μιλάμε για παιδιά ακόμα και 3. 

Αν παραγγείλουμε κρεβάτι, θα πρέπει να φύγουν τόσο τα βρεφικά έπιπλα απ το δωμάτιο, όσο και ο καναπές-κρεβάτι. Ειδικά αυτός ο καναπές, είναι τόσο μεγάλος και τόσο βαρύς που δεν ξέρω πως θα κατέβει δυο ορόφους, ως το υπόγειο. 

Για το σχολείο θεωρώ πως είμαστε έτοιμοι. Τσάντα έχουμε από πέρυσι και περιμένει πλυμμένη και επισκευασμένη. Έχω επίσης μια καλή ιδέα σχετικά με το τι θα χρειαστεί από γραφική ύλη αλλά θα περιμένω τις λίστες. Φέτος αλλάζουμε δάσκαλο και έχω μια αγωνία. Μαθαίνω και διάφορα κωμικοτραγικά σχετικά με τους ανευθυνο-υπεύθυνους που ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να έχουν ως μέλημα την κατάσταση του σχολικού κτηρίου αλλά επιφυλάσσομαι...

Φέτος αρχίζουμε και αγγλικά και μαζί με τις άλλες δυο δραστηριότητες, θα έχουμε τρεχάτη χρονιά! 

Τον μικρό δυστυχώς δεν τον πήραν στον παιδικό... Δεν πειράζει, να είμαστε καλά. 

Αποφάσισα απ την αρχή του καλοκαιριού πως θα χρειαστεί να ανανεώσουμε κάποια πράγματα στο σπίτι. Για οικονομικούς λόγους, η διαδικασία έχει ξεκινήσει σιγά- σιγά ώστε να μη μας φανούν. 

Άλλαξα αντιολισθητικό πατάκι, όπως κάθε χρόνο τέτοια εποχή διότι όσο κι αν χλωρινιάζεις και όσο κι αν το πλένεις, θέλει αλλαγή. 

Αγοράσαμε καινούργιο πιγκάλ στο κάτω μπάνιο γιατί το προηγούμενο χάλασε και πήραμε ένα συγκεκριμένο με σκοπό να πάρουμε τον άλλο μήνα τον ασορτί κάδο διότι κι αυτός θέλει αλλαγή.

Παραγγείλαμε ποδήλατο γυμναστικής καθώς τόσο ο σύζυγος όσο και εγώ έχουμε ανάγκη εκγύμνασης και το πήγαινε-ελα στο γυμναστήριο καταντά κουραστικό και βαρετό και τα παρατάμε.  

Οσονούπω θα αγοράσουμε δερμάτινα χαλάκια για μπροστά απ το τζάκι ώστε να προστατεύουμε τα χαλιά από τυχόν σπίθες. 

Όπως καταλάβατε, λεφτά να χουμε να χαλάμε! 

  • Μου αρέσει 1

YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου!

Ηδη κάνω δουλίτσες, πήγα σούπερ και προχώρησα αρκετά πραγματάκια.

Θα επανέλθω με μήνυμα!

18 ώρες πρίν, NASIA είπε:

Έτσι και εμείς επιστρέψαμε το Σάββατο το απόγευμα.Αμέσως μπήκαν πλυντήρια και στο ενδιάμεσο πλύθηκαν τα μπαλκόνια και ποτίστηκαν τα λουλούδια.Εσωτερικά έκανα μόνο ένα σκούπισμα μιας και πριν φύγω είχα καθαρίσει τα πάντα.Αφού απλώθηκαν τα πλυντήρια 6 στο σύνολο ξεκίνησε την Κυριακή η επιχείρηση "Σίδερο".Σιδερώθηκαν τα πάντα,μπήκαν στην θέση τους τα μπανιερά μας και τα σιδερωμένα.

Πω πω Νάσια μου... και γω έχω ένα σίδερο... πραγματικά ατελείωτο...!

Μανουλίτα έχεις δίκιο και πέρσι βάψαμε.Επειδή δεν γίνεται να βάφουμε όλο το σπίτι μαζί και λόγω κούρασης αλλά κυρίως λόγω χρημάτων το κάνουμε σταδιακά.Δηλαδή μια χρονιά βάφουμε τα υπνοδωμάτια,την επόμενη βάφουμε σαλόνι-κουζίνα και την επόμενη το μπαλκόνι ή κάνουμε ένα διάλειμμα.Πάντως ανα τριετία αλλάζουμε τα χρώματα των υπνοδωματίων και του σαλονιού και για ανανέωση αλλά και πόσο να αντέξουν τα χρώματα όταν είμαστε σε διαρκή μάχη με τα παιδιά,αυτά τους λερώνουν εγώ τους καθαρίζω οπότε έρχονται κάποια στιγμή που δεν καθαρίζονται άλλο:D

Και πολύ καλά κάνετε, κατά τη γνώμη μου, Νάσια μου! Είναι τοσο ωραίες οι αλλαγές αλλά έχετε βρει και το "ρυθμό" σας, αφού τα οικονομικα {όλων μας} είναι πολύ-πολύ ζορισμένα!

Ειρήνη μου την ίδια κουρτίνα έχουμε.Δίνει πολύ χρώμα και ζωντάνια στο μπάνιο.Μεγεία σας.

Οντως! Δίνει τόσο ζωντάνια!
Ευχαριστώ!

 

18 ώρες πρίν, ravT είπε:

Καλησπέρα στην παρέα! Καλώς να μαζευτούμε και πάλι, να αντλούμε έμπνευση και δύναμη η μια από την άλλη!

Πόσο συμφωνώ, μαζί σου!

Το σπίτι έχει επανέλθει στα κανονικά του μετά τον τρελό ρυθμό εργασιών που ακολούθησε την επιστροφή μας από τις διακοπές. Κατά τις συνήθειές μου, εβδομαδιαία καθαριότητα και τα γνωστά άπειρα πράγματα καθημερινά. Υπάρχει μια σχετική τάξη (εννοώ την τάξη που έχεις αποφασίσει πως αντέχεις με δυο μικρά παιδιά όλη μέρα μέσα στο σπίτι), δεν έχω άπλυτα-ασιδέρωτα και πράγματα εκτός θέσεις που παραδοσιακά με εκνευρίζουν και μπλοκάρουν όλη μου την καλή διάθεση να κάνω το κάτι παραπάνω στην καθημερινότητα. 

Άμεσες δουλειές που πρέπει να γίνουν:

Πω-πω.. έχεις πολλά στο μυαλό σου, που πρέπει να προχωρήσεις, κορίτσι μου! Καλο κουράγιο!

 

Αποφάσισα απ την αρχή του καλοκαιριού πως θα χρειαστεί να ανανεώσουμε κάποια πράγματα στο σπίτι. Για οικονομικούς λόγους, η διαδικασία έχει ξεκινήσει σιγά- σιγά ώστε να μη μας φανούν. 

Το ιδιο κάνουμε και εμεις! Οταν τα οικονομικά δεν.. τότε κάνουμε ότι μπορούμε, με οργάνωση και υπομονή!

Παραγγείλαμε ποδήλατο γυμναστικής καθώς τόσο ο σύζυγος όσο και εγώ έχουμε ανάγκη εκγύμνασης και το πήγαινε-ελα στο γυμναστήριο καταντά κουραστικό και βαρετό και τα παρατάμε. 

Αν σας αρέσει και θα το τηρήσετε, μαζί σας! Καλή αρχή!
 

 


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Ειρήνη πήγα σε 2 μαθήματα και πιάστηκα αμέσως!Έκανα και τα άλλα 2 βέβαια-ήταν δωρεάν ο 1 μήνας-πιασμένη!

Αφροδίτη δεν έχω φωτό γιατί δεν έχω τελειώσει. Φαντάσου ένα "Π"όπου στη μέση υπάρχει παράθυρο, δεξιά πλυντήριο μέσα σε ντουλάπα, ορθοστάστης και συνέχεια ντουλάπας για αποθήκευση ρούχων. Αριστερά νιπτήρας, κουζινάκι, ντουλάπια κουζίνας κρεμαστά. Ο χώρος είναι περίπου 6 τμ, τετράγωνου σχήματος και προσαρμόσαμε τα ντουλάπια από την αποξήλωση της κουζίνας. Επίσης έχω βάλει απλώστρες τοίχου. Μόνο πλακάκια δεν έχω περάσει ακόμη, αλλά ο χώρος πρέπει να επενδυθεί με πλακάκι, οπότε εκτός από χρέη μαραγκού αναμένεται να κάνουμε και χρέη πλακά...

ΡαβΤ, κατακουράστηκες...εμένα το γέμισε-άδειασε βαλίτσες με τρελαίνει. Βάλε τα πλυντήρια λευκά-χρωματιστά-σκούρα και ευαίσθητα πάλι ανά χρώμα...ουφ!

Νάσια κουράγιο με το βάψιμο, είναι μια αναστάτωση.

Επανέρχομαι!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια, 

λιγο δυσκολη η μερα σημερα. Σηκωθηκα βιαστικα και ετσι σημερα εχω παρεα μια ωραιοτατη ζαλαδα οποτε λιγα πραγματα σημερα. 

Μαζεψα το νεροχυτη απο τα πρωινα, απλωσα ενα πλυντηριο σκουρα, σφουγγαρισα, μαζεψα τα κρεβατια και αλλαξα τις πετσετες στα μπανια. Τελος σιδερωσα λιγα προσκυνηταρια απο την ενορια μας που πανηγυριζει την Παρασκευη και επρεπε να πανε σημερα στην εκκλησια. Εκτοτε ειμαι στο κρεβατι μιας και η ζαλαδα ερχεται και φευγει. 

Προσεχως καλυτερα..... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αγαπημενες μου καλησπέρα.

Σήμερα δεν δουλεύω, οπότε φόρτσαρα ώστε να προχωρήσω διάφορες δουλίτσες που ήθελα.

Έτσι:

Πήγα σούπερ μάρκετ και κρεοπωλείο γιατί ήμασταν "άδειοι"..

Έστρωσα κρεβάτια, έκανα γενική το μπάνιο και το γυάλισα, έπλυνα κάποια πιατικά, έβαλα σκούπα σε όλο το σπίτι, έβγαλα διάφορες φωτογραφίες από πράγματα που θέλω να "πουλήσω" {σε περίπτωση που κάποια κοπέλα ενδιαφέρεται, παρακαλώ δείτε εδώ, καθώς θ ανέβουν κανα 2 πράγματα ακόμα}

... έβγαλα και έπλυνα τα "καπέλα" από τα φωτιστικά μας και άπλωσα μία πετσέτα που έχω για "τέτοιες" χρήσεις και τα άφησα να στεγνώσουν. Ήταν τόσο βρώμικα... :?

easy5.jpg

Έκανα εκκαθάριση στο ντουλάπι με τις πιατελες / δίσκους και διαπίστωσα ότι υπάρχει αυτή η υπέροχη, ζωγραφισμένη στο χέρι από μία οικογένεια που κάνει αυτή τη δουλειά και είχαμε αγοράσει από την Κέρκυρα, πριν πολλά-πολλά χρονια με τον άντρα μου, την οποία δεν χρησιμοποιώ πια αφού έχει "χτυπηθεί" σε ένα σημείο. Ξέρετε πως νιώθω για το να χρησιμοποιούνται όλα μας τα πράγματα και να μην κρατάμε για "καλά". Έτσι λοιπόν, επειδή μου αρέσει πολύ, την εβαλα από την απραξία της και την τοποθέτησα στο μπαλκόνι μας, σαν το μονο "διακοσμητικό" του τραπεζιού μας. Μου έφτιαξε τα κέφια!

easy2.jpg

...ετοίμασα φαγάκι, ξεσκόνισα όλο το σπίτι και τέλος έκανα ένα ντουζάκι, καθώς σήμερα η ζέστη είναι πάλι πολύ...

Θα επανέλθω, με περισσότερες δουλίτσες και φωτογραφίες.

Καλή μας έμπνευση!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Elin ,

Ακολούθησες το "κανονικό" πρόγραμμα? Εννοώ, η γυμναστριά σου, δεν σε συμβούλεψε σε ποιες ασκήσεις ν ακολουθείς και σε ποιες όχι?

Το ρωτώ αυτό γιατί κορίτσι μου, στην αρχή, είναι λογικό να "πιαστούμε". Όλοι το έχουμε πάθει. Χρειάζεται όμως καθοδήγηση από τον γυμναστή μας, ώστε να πιαστούμε όσο γίνεται λιγότερο αλλά και ν αποφύγουμε κάποια μυική θλάση κτλ.

Ειμαι ενθουσιασμένη, με την αποθήκη σας! Σιγά-σιγά θα την κάνεις μαργαριτάρι!

2 ώρες πρίν, elin είπε:

Καλημέρα!

Ειρήνη πήγα σε 2 μαθήματα και πιάστηκα αμέσως!Έκανα και τα άλλα 2 βέβαια-ήταν δωρεάν ο 1 μήνας-πιασμένη!

Αφροδίτη δεν έχω φωτό γιατί δεν έχω τελειώσει. Φαντάσου ένα "Π"όπου στη μέση υπάρχει παράθυρο, δεξιά πλυντήριο μέσα σε ντουλάπα, ορθοστάστης και συνέχεια ντουλάπας για αποθήκευση ρούχων. Αριστερά νιπτήρας, κουζινάκι, ντουλάπια κουζίνας κρεμαστά. Ο χώρος είναι περίπου 6 τμ, τετράγωνου σχήματος και προσαρμόσαμε τα ντουλάπια από την αποξήλωση της κουζίνας. Επίσης έχω βάλει απλώστρες τοίχου. Μόνο πλακάκια δεν έχω περάσει ακόμη, αλλά ο χώρος πρέπει να επενδυθεί με πλακάκι, οπότε εκτός από χρέη μαραγκού αναμένεται να κάνουμε και χρέη πλακά...

ΡαβΤ, κατακουράστηκες...εμένα το γέμισε-άδειασε βαλίτσες με τρελαίνει. Βάλε τα πλυντήρια λευκά-χρωματιστά-σκούρα και ευαίσθητα πάλι ανά χρώμα...ουφ!

Νάσια κουράγιο με το βάψιμο, είναι μια αναστάτωση.

Επανέρχομαι!

Τι έπαθες Νασιούλα μου?

Ξεκουράσου...

πρίν από 41 λεπτά , NASIA είπε:

Καλημερα κοριτσια, 

λιγο δυσκολη η μερα σημερα. Σηκωθηκα βιαστικα και ετσι σημερα εχω παρεα μια ωραιοτατη ζαλαδα οποτε λιγα πραγματα σημερα. 

Μαζεψα το νεροχυτη απο τα πρωινα, απλωσα ενα πλυντηριο σκουρα, σφουγγαρισα, μαζεψα τα κρεβατια και αλλαξα τις πετσετες στα μπανια. Τελος σιδερωσα λιγα προσκυνηταρια απο την ενορια μας που πανηγυριζει την Παρασκευη και επρεπε να πανε σημερα στην εκκλησια. Εκτοτε ειμαι στο κρεβατι μιας και η ζαλαδα ερχεται και φευγει. 

Προσεχως καλυτερα..... 

 

On 23/8/2017 at 9:49 ΠΜ, Μανουλίτα είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου.

Βλέπω ότι οι περισσότερες επιστρέψατε.. Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού και με το καλό να μπει ο χειμώνας.

Ειρήνη μου συλλυπητήρια για την πεθερά σου καλή μου. Δεν θυμάμαι αν σου είχα πει.. Κουράγιο..

Καλέ Ραβτάκι όλα αυτά την μέρα που γυρίσατε? Μπράαααβο…

Αφροδιτούλα μπράβο που βοηθάνε όλοι.. έτσι είναι το σωστό.

Νασια μου πάλι βαψίματα? ή κάνετε άλλους χώρους κάθε φορά? γιατί θυμάμαι τελευταία είχατε βάψει..

Εμείς στην άδεια μας δεν κάναμε κάτι ιδιαίτερο.. Σπίτι ήμασταν και πηγαίναμε για κανένα παγωτάκι αλλά δεν έκανα τίποτα στο σπίτι πέρα από τα βασικά..

Κάναμε όμως το παρτάκι του μικρού μου και πέρασε ωραία με τους φίλους του. Σε παιδότοπο το κάναμε γιατί μες το διαμέρισμα με τίποτα..

Για το σχολείο πήραμε μόνο τσάντα και κασετίνα δώρα από την νονά του και του πήρα και αθλητικά παπούτσια με αλλαγή δώρων από τα γενέθλια  και θα πάμε σε καμιά εβδομάδα για μικροπραγματάκια. Για να δούμε τι θα δούμε στο δημοτικό..

Κορίτσια όμως έχει καμιά εβδομάδα που είμαι μες τα νεύρα γιατί με πονάει η μέση μου και δεν μπορώ να καθαρίσω όπως θέλω.. και νεύρα πολλά νεύρα όλη την ώρα.. τους έχω πρήξει αλλά με έπιασε το άγχος ότι δεν μπορώ να καθαρίσω όπως θέλω και δεν έχω και την άνεση να φέρω κοπέλα. Η μαμά μου δεν μπορεί.. μια χαρά.. και ήθελα να τα κάνω όλα λαμπίκο πριν ξεκινήσουν τα σχολεία.. μετά με τα διαβάσματα και τις δραστηριότητες πότε???? με πήρε από κάτω όπως καταλαβαίνετε.. το διατηρώ τακτοποιημένο αλλά θέλω να μοσχοβολήσουν όλα.. με καταλαβαίνετε εσείς ναι?

Εδώ γύρω είμαι πάντα.. σας φιλώ..

Κορίτσι μου,

Εσυ προηγείσαι του σπιτιού! Σιγά-σιγά και όσο και οταν μπορείς.. μην πιέζεσαι, θα έχεις αντίθετα αποτελέσματα. Το σπίτι, δεν σταματάει ποτέ να "ζητάει". Εσύ όμως, χρειάζεσαι ξεκούραση. Άκου τον εαυτό σου.
Σε φιλώ, περαστικά


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

On 21/8/2017 at 11:46 ΠΜ, ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ είπε:

Κλαψ.....επιστροφή στην εργασία από σήμερα...αχ εχθές το βράδυ δεν μπορούσα να κοιμηθώ με είχε πιάσει μια ανησυχία (από την ''χαρά'' μου :shock:.......που γύρισα πάλι στα ίδια) και με πήρε ο ύπνος τα ξημερώματα....

Ένα άσχημο που συνέβη στις διακοπές μας ήταν πως χτυπήσαμε λίγο το αυτοκίνητο από απροσεξία και χρειάζεται φαναρτζοδουλειά οπωσδήποτε, ακόμη δεν ξέρουμε πόσο θα κοστίσει αλλά ελπίζω να δεχτεί ο φανοποιός να τον πληρώσουμε σε 2-3 δόσεις.

... πόσο σε νιωθω Αφροδιτάκι μου... και μένα, ο ύπνος μου επηρεάζεται... κάθε φορά που περνάω ζόρια, ξυπνάω μέσα στην νύχτα, σαν το βρυκόλακα, οι σκέψεις με βασανίζουν και δεν ξανακοιμάμαι...

Ωχ... αυτά μας λείπουν! Οι ζημιές...

On 17/8/2017 at 4:53 ΜΜ, mirtoula4 είπε:

Ειρήνη μου σε είδα σε όνειρο...καλό ήταν, ευχάριστο..ήμασταν κ οι δυο στο εξωτερικό(!!!), εσύ για μια βάφτιση (!), εγώ δεν ξέρω γιατί...πονούσε το δόντι μου κ με πήγες σε ένα νοσοκομείο...τι να είναι άραγε...

Ουπς... δεν έχω ιδέα, Ερσάκι μου!

On 14/8/2017 at 8:51 ΜΜ, mama konstantinou είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!!!!

Τι κάνετε???

Ελπίζω να με θυμάστε!!!

Εμείς είμαστε όλοι καλά!!!Γυρίσαμε από διακοπές αλλά τις συνεχίζουμε και στην Αθήνα....Τα απογεύματα είμαστε συνέχεια βολτούλες και τα πρωινά κάνω τις δουλείες μου ενώ παράλληλα παίζουμε με τα παιδιά!!!

Είμαι πολύ χαρούμενη γιατί έχω καταφέρει και έχω πολύ καλά οργανωμένο το σπίτι!!!!!Και παλεύω καθημερινά με την καθαριότητα...Πρόσφατα έκανα μια εκαθάριση και έδιωξα όλα τα μωρουδιακά από το σπίτι!!!Τα έδωσα στο χαμόγελο του παιδιού και έχω μια τεράστια τσάντα του μουστάκα για να την δώσω σε μια κοπέλα που γέννησε πρόσφατα!!

Ειρήνη μου ζωή σε σας...Λυπάμαι πολύ....

Γιωτάκι πόσο χαίρομαι που διαβάζω νέα σου!!!!Τα κορίτσια σου τι κάνουν?

Κορίτσια από Σεμπτέβρη που θα μαζευτούμε σιγά-σιγά και θα μπούμε σε μια ρουτίνα,εύχομαι να τα λέμε συχνότερα...Φιλιά πολλά σε όλες!!!!

Χίλια μπράβο για τις εκκαθαρίσεις που έκανες! Χίλια μπράβο που χάρισες τόσα πράγματα ! Φαντάζομαι πως θα νιώθεις.

Σ ευχαριστώ πολύ, κοριτσάκι μου και ελπίζω να μείνεις κοντά μας.

On 12/8/2017 at 8:22 ΠΜ, YOTOU είπε:

ειρήνη μου αυτό ακριβώς έκανα πέταξα πολύ πράγμα.  για δοσιμο δεν είχα τιποτα. Αλλά να πω την αμαρτία μου έχω στην κουζίνα ένα ντουλάπι με δίπλα πραγματα απο βραστήρες μέχρι κουτάλες,  τα εργένικα του άντρα μου.  Δεν τα δίνω Κ δεν τα πετάω ευελπιστώ να φτιαξουμε εξοχικό κάποτε...... 

Σιγά σιγά θα το ξεπεράσετε ειρήνη μου.  Ο άντρας σου Κ το φιογκάκι πως είναι?  Θα φυγεται καθόλου?

Μπράβο, Γιωτούλα  μου, που ξεφορτώθηκες πράγματα! Μπράβο!

Ναι, θα πάρει χρόνο.. μας λείπει γενικά.. το να πάρει τηλέφωνο, να πάμε Κυριακή να φάμε όλοι μαζί για να της κάνουμε παρέα, να κοιμηθεί ο μικρός μαζί της.. ξερεις. Και τα 2 αγόρια ακομα δεν "το χουν"... θα χρειαστεί πολύς χρόνος...


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου μπράβο με τα όσα κάνετε!!  

Εγώ στο σπίτι το Σάββατο είχα κάνει μια καθαριότητα και ηρθε η μαμά μου και μου σφουγγαρισε να ναι καλα. 

Χθες πηγαμε με το συζυγο και το παιδί για φαγητό έξω, μετά πήγαμε στο γνωστό κατάστημα και πηραμε τα σχολικά. Ήρθαμε τα τακτοποιήσαμε και φτιάξαμε την τσάντα του σχολείου και την τσάντα των Αγγλικών. Απο Δευτέρας ξεκινάνε οι δραστηριότητες. Αντε να μπούμε σε πρόγραμμα..

Επίσης έφτιαξα λίστα φαγητού γιατι τώρα με το σχολείο και τα διαβάσματα και τις δραστηριότητες δεν θα έχουμε χρόνο να τρέχουμε στις γιαγιάδες. Θα τους λείψει κιόλας αλλά θα κανονίσουμε Σαββατοκύριακα να τρώμε εκεί και να τον βλέπουν κιόλας.

Το απόγευμα θα πάμε σούπερ γιατι δεν εχουμε τίποτα!!

Ειρήνη μου θα είναι δύσκολο με την πεθερά γιατι ήταν ξαφνικό.. ωραία η κουρτίνα!

Ελιν πρέπει να εγινε πολύ ωραίο.. πάλι καλά που πιάνουν τα χέρια σας..

Ραβτάκι αστα.. και μας θελουν πολλά αλλαγή. Καλά να μαστε..

Νάσια μου τώρα κατάλαβα.. καλά κάνετε και βάφετε δωμάτιο δωμάτιο. Είσαι καλύτερα?

Σας φιλώ χ χ 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...