Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Eflenew είπε:

      @Blue Velvet συμφωνώ με το Σπορακι. Ειναι 1 στα 3,5 ή 1 στα 4 στη δικη σου ηλικια. Θα υο πετυχεις το καλο εμβρυακι ισως ειναι αυτο που ειναι καταψυξη.

       Σε ξενο επιστημονικό άρθρο του 2023 αναφερει: 

      Το ποσοστό ευπλοειδίας (σωστα χρωμοσωμικα) εμβρύων μειώνεται όσο αυξάνεται η ηλικία του ασθενούς, είναι 73% για έμβρυα καλής ποιότητας σε ασθενείς κάτω των 35 ετών, 54% σε ασθενείς μεταξύ 35-36, 37% σε ασθενείς μεταξύ 37-38, 31% σε ασθενείς μεταξύ 39-40, 23% σε ασθενείς μεταξύ 41-42, 5% σε ασθενείς μεταξύ 43-44 και 0 % σε ασθενείς μεταξύ 45-46 ετών. 
       
       

      Καλής ποιότητας θεωρούνται τα έμβρυα ΑΑ μόνο ; 

EASY LIVING {Ειρήνη}


Ειρήνη

Recommended Posts

Αγαπημένες μου καλημέρα!

Ελπίζω να είστε όλες καλά και ήρεμες.

Σήμερα, έχω αρκετή δουλίτσα, πρωί και βράδυ, οπότε θα κάνω λιγα πράγματα για το σπίτι. Το κρατώ σε μία καλή κατάσταση και από θέμα καθαριότητας αλλά και από θέμα οργάνωσης.

Χθες όμως, δώσαμε ρέστα με το φιογκάκι. Κάναμε "ντου", στο δωμάτιό του, αδειάσαμε όλα τα συρτάρια της trofast, με τα παιχνίδια του, μπήκαν σε σακούλες (6 τον αριθμό) και οι 3 ήδη πήγαν στον τοίχο της αλληλεγγύης. Πετάξαμε μία μεγάλη σακούλα με σκουπίδια {σπασμένα παιχνίδια και λοιπά} και ανακυκλώσαμε ακόμα μία. Ήδη, βρίσκονται στους κάδους.

Η trofast μπήκε για πούλημα, καθώς ειναι σε άριστη κατάσταση.

Ξεσκαρτάραμε όλα του τα βιβλία / τετράδια / γραφική ύλη, άλλη μία φορά {το είχαμε ξανακάνει τον Ιούνιο} και όσα κρατήσαμε, τα μεταφέραμε σε μία γωνία στο σαλόνι, καθώς αυτό το σαβ/κο, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, το δωμάτιό του θα βαφτεί!

Ήδη:

Διαλέξαμε τα χρώματα. Θα επικρατεί το γκρι, καθώς το φιογκάκι μεγάλωσε και θέλει κάτι εφηβικό, με κόκκινες πινελιές, αφού τα πλαίσια από τους διακόπτες μας ήταν ήδη κόκκινα.

Πήγαμε σε χρωματοπωλείο της γειτονιάς και αγοράσαμε ότι χρειαζόμασταν {75 ευρώ τα χρώματα... :shock: }

"Κλείσαμε" μπογιατζή, με τον οποίο συνεννοηθήκαμε να μας βάψει εκτός από το δωμάτιο του φιογκακίου και τη συρταριέτα του {στα νέα χρώματα}, αφού μπορεί να μας βολέψει για 2-3 χρόνια.

Κάναμε προετοιμασία στο δωμάτιό του και πλέον το μόνο που απομένει είναι να βγουν τα ρούχα απο τη συρταριέρα του και τα πολύ μεγάλα έπιπλα αλλά αυτό θα γίνει Παρασκευή.

Ιδού τα χρώματα

easy3.jpg

Οργασμός λοιπόν δουλειών στο σπίτι μας, τρέχω να ετοιμαστώ για δουλίτσα και θα μιλήσουμε αργότερα.

Περιμένω τα νέα σας :)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 53,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ειρήνη

    10846

  • YOTOU

    4856

  • χρυσα81

    3863

  • mamavasia

    3157

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα κ απο μενα!

τι κανετε? εγω προσπαθω να μαζευτω, ειμαι σε καλο δρομο γιατι κανω τα παντα το μεσημερι που κοιμαται η μικρη κ δεν ειμαι στο μαγαζι. λιγες ωρες αλλα δεν μπορω να κανω διαφορετικα.

απο την κυριακη μεχρι εχτες εχω κανει τα εξης:

αδειασμα βαλιτσες (περιπου 12 σακβουαγιαζ!!!)

τακτοποιηση καθαρων ρουχω στην θεση τους

επλυνα κ αφησα σε ξυδι με καυτο νερο ολα τα σκευη που ειχα μαζι μου, γιατι το νερο εκει ειχε πολλα αλατα.

τακτοποιηση λοιπων πραγματων που ειχα μαζι

5 πλυντηρια ρουχα-πετσετες-σεντονια κ απλωμα και μαζεμα

διπλωμα κ τακτοποιηση αυτων που αποφασισα οτι δεν θα σιδερωσω (για 3η φορα στην ζωη μου βαζω ασιδερωτα σε ντουλαπες, αλλα δεν γινεται αλλιως)

πλυσιμο ολα τα σακ βουαγιαζ που ειχα μαζι (12 περιπου εβαλα τα παντα σε σακβουαγιαζ για να εχουν οι τσαντες το ιδιο μεγεθος για ευκολο φορτωμα) απλωμα μαζεμα κ τακτοποιηση στην κουτα τους για να μπει παλι στο παταρι μαζι με παρκοκρεβατο κ αλλα καλοκαιρινα.

πλυσιμο παπουτσιων που ειχαμε μαζι (οχι ολων) και μερικων που δεν κανουν πια στα παιδια για αποθηκευση της μεγαλης κ δοσιμο της μικρης.

αλλαγη σεντονια σε ολα τα κρεβατια- πετσετες στο μπανιο και την κουζινα

σκουπισμα σφουγγαρισμα σκαλες

σκουπισμα σφουγγαρισμα το σπιτι

σκουπισμα σφουγγαρισμα το μαγαζι

πηγα σουπερ μαρκετ και λαικη (κ με τα δυο παιδια.....) + τα καθημερινα που ξερετε ειναι απειρα

τωρα μου μενει να αδειασω τα νεσεσερ των καλλυντικων και των φαρμακων (4 παρακαλω) κ να τακτοποιησω τα πραγματα, να ξαναβαλω τα πραγματα στο παταρι, να κατεβασω ενα γιογιο της μικρης που μοιαζει με μικρη λεκανιτσα  για να αρχισουμε εκπαιδευση πανας, να παμε για τσαντα της μεγαλης, να αγορασω 2 δωρα για διπλη βαπτιση, και να σιδερωσω εχω αρκετα, καθως ειχα αφησει 2 πλυντηρια πριν φυγω. αυτα πρεπει να κανω για να ξανα ξεκινησω την γενικη στο υπολοιπο σπιτι, που μαλλον θα ξεκινησει δευτερα.

μαλλον το σκ θα παμε σαλαμινα για μια τελευταια εξορμιση για φετος, εκτος αν κ καιρος και το σχολειο το επιτρεψουν.

εδω θα ειμαστε και θα τα λεμε!

υγ. βουλιτσα μου πολυ χαρηκα που σε "ακουσα"! μια χαρα ειμαστε, η μεγαλη ξεκιναει δημοτικο κ η μικρη ξεκιναει εκπαιδευση πανας!!! φιλια στα αγορια σου!!!!

υγ2 ειρηνη μου με το καλο το βαψιμο! να μας βαλεις φωτο οταν τελειωσετε!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες! Ειρήνη με το καλό να φτιάξετε το εφηβικό -πια- δωμάτιό σας και να το χαίρεται το καλό σου το φιογκάκι! Δυστυχώς τα χρώματα είναι ακριβά... Ήδη πονοκεφαλιάζω όταν σκέφτομαι πόσα θα χρειαστούν για να βαφτούν οι κοινόχρηστοι χώροι του σπιτιού καθώς τα παιδικά έχουν ήδη βαφτεί και είναι μια χαρά ενώ  η κρεβατοκάμαρα δεν έχει τίποτα. 

Για τη συρταριέρα που είναι ξύλο, θα μπορούσες να δοκιμάσεις μόνη σου χρώματα κιμωλίας. Δεν θέλει τρίψιμο, στεγνώνει γρήγορα και έχει ωραίο αποτέλεσμα. Εγώ τα χρησιμοποίησα πρώτη φορά φέτος, προσπαθώντας να δώσω ζωή στο μπαούλο απ τα προικιά της γιαγιάς μου. 70 ετών το μπαούλο, δείτε πως ήταν και πως έγινε με ένα μόνο χέρι:

20246435_10213928687593767_1128767692953

 

20374559_10213928690993852_8599578635462

 

Γιώτα, ο δικός μου άνδρας απεχθάνεται τα πολλά τσαντάκια. Τα μισεί. Προτιμάει τα ογκώδη. Αν δηλαδή έχω για το ταξίδι τσάντες απ το σουπερ μαρκετ, προτιμάει να τις χώσω σε έναν σάκο απ το να ναι μια - μια. 

Έτσι, έχω οργανωθεί με τρόπο που να τον βολεύει. Μια μεγάλη βαλίτσα για εμάς τους δυο, μια βαλίτσα το κάθε παιδί, 1 μεγάλη τσάντα για καλλυντικά-είδη μπάνιου και ένας σάκος μέσα στον οποίο είναι τα παπούτσια μας, το φαρμακείο το οποίο είναι ένα μεγάλο νεσεσέρ που τα χωράει όλα και διάφορα ψιλολόγια. Έτσι, το παρκοκρεβατο μπαίνει μέσα μέσα, μπροστά του η μεγάλη βαλίτσα, πάνω τους οι δυο μικρές και ο μεγάλος σάκος και μένει αρκετός χώρος για τα ψώνια του σούπερ μάρκετ και το φορητό ψυγείο. Αν του έδινα 12 σακβουαγιάζ να φορτώσει, θα μου έδινε διαζύγιο αχαχαχαχααχα!

 

Εμείς σήμερα πήγαμε τα παιδιά στην παιδίατρο όπου τους έκανε εξονυχιστικό έλεγχο ανάπτυξης και πολύ χαίρομαι που σε αντίθεση με τους 2 προηγούμενους επιτέλους η γιατρός ασχολείται πραγματικά με τα παιδιά και δικαιολογεί τα χρήματα που παίρνει. Τους κάναμε το "νέο" εμβόλιο της μηνιγγίτιδας όπερ σημαίνει πως μαζί με την επίσκεψη είμαστε κατά 259 ευρώ φτωχότεροι! Τι κράτος έχουμε Θεέ μου... Μια οικογένεια ανέργων ή χαμηλόμισθων, πως να εμβολιάσει τα παιδιά του αν δεν συνταγογραφούνται τα εμβόλια; 

Θυμάστε ένα εμβόλιο που μας έκαναν στο σχολείο για τη φυματίωση; Αυτό δεν γίνεται πια στα σχολεία για οικονομικούς λόγους! Κοστίζει 5 ευρώ! Δηλαδή το κράτος δεν έχει 5 ευρώ ανά μαθητή για να το εμβολιάσει! Ντρέπομαι πολύ...

Από δουλειές παλεύω να φορτσάρω για τις ντουλάπες κυρίως, να κάνω ξεκαθαρίσματα να τακτοποιήσω και να τις καθαρίσω γιατί έχουμε πνιγεί στο ρουχομάνι! 

 


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Μανουλίτα είπε:

Χθες πηγαμε με το συζυγο και το παιδί για φαγητό έξω, μετά πήγαμε στο γνωστό κατάστημα και πηραμε τα σχολικά. Ήρθαμε τα τακτοποιήσαμε και φτιάξαμε την τσάντα του σχολείου και την τσάντα των Αγγλικών. Απο Δευτέρας ξεκινάνε οι δραστηριότητες. Αντε να μπούμε σε πρόγραμμα..

Επίσης έφτιαξα λίστα φαγητού γιατι τώρα με το σχολείο και τα διαβάσματα και τις δραστηριότητες δεν θα έχουμε χρόνο να τρέχουμε στις γιαγιάδες. Θα τους λείψει κιόλας αλλά θα κανονίσουμε Σαββατοκύριακα να τρώμε εκεί και να τον βλέπουν κιόλας.

 

Καλή αρχή, στη σχολική περιοδο, κορίτσι μου.

Εύγε για την λίστα φαγητού! Πάντα βοηθάει και σε χρόνο αλλά και στα οικονομικά μας!

 

Just now, YOTOU είπε:

αδειασμα βαλιτσες (περιπου 12 σακβουαγιαζ!!!)

τακτοποιηση καθαρων ρουχω στην θεση τους

επλυνα κ αφησα σε ξυδι με καυτο νερο ολα τα σκευη που ειχα μαζι μου, γιατι το νερο εκει ειχε πολλα αλατα.

τακτοποιηση λοιπων πραγματων που ειχα μαζι

5 πλυντηρια ρουχα-πετσετες-σεντονια κ απλωμα και μαζεμα

διπλωμα κ τακτοποιηση αυτων που αποφασισα οτι δεν θα σιδερωσω (για 3η φορα στην ζωη μου βαζω ασιδερωτα σε ντουλαπες, αλλα δεν γινεται αλλιως)

πλυσιμο ολα τα σακ βουαγιαζ που ειχα μαζι (12 περιπου εβαλα τα παντα σε σακβουαγιαζ για να εχουν οι τσαντες το ιδιο μεγεθος για ευκολο φορτωμα) απλωμα μαζεμα κ τακτοποιηση στην κουτα τους για να μπει παλι στο παταρι μαζι με παρκοκρεβατο κ αλλα καλοκαιρινα.

πλυσιμο παπουτσιων που ειχαμε μαζι (οχι ολων) και μερικων που δεν κανουν πια στα παιδια για αποθηκευση της μεγαλης κ δοσιμο της μικρης.

αλλαγη σεντονια σε ολα τα κρεβατια- πετσετες στο μπανιο και την κουζινα

σκουπισμα σφουγγαρισμα σκαλες

σκουπισμα σφουγγαρισμα το σπιτι

σκουπισμα σφουγγαρισμα το μαγαζι

πηγα σουπερ μαρκετ και λαικη (κ με τα δυο παιδια.....) + τα καθημερινα που ξερετε ειναι απειρα

τωρα μου μενει να αδειασω τα νεσεσερ των καλλυντικων και των φαρμακων (4 παρακαλω) κ να τακτοποιησω τα πραγματα, να ξαναβαλω τα πραγματα στο παταρι, να κατεβασω ενα γιογιο της μικρης που μοιαζει με μικρη λεκανιτσα  για να αρχισουμε εκπαιδευση πανας, να παμε για τσαντα της μεγαλης, να αγορασω 2 δωρα για διπλη βαπτιση, και να σιδερωσω εχω αρκετα, καθως ειχα αφησει 2 πλυντηρια πριν φυγω. αυτα πρεπει να κανω για να ξανα ξεκινησω την γενικη στο υπολοιπο σπιτι, που μαλλον θα ξεκινησει δευτερα.

μαλλον το σκ θα παμε σαλαμινα για μια τελευταια εξορμιση για φετος, εκτος αν κ καιρος και το σχολειο το επιτρεψουν.

εδω θα ειμαστε και θα τα λεμε!

υγ. βουλιτσα μου πολυ χαρηκα που σε "ακουσα"! μια χαρα ειμαστε, η μεγαλη ξεκιναει δημοτικο κ η μικρη ξεκιναει εκπαιδευση πανας!!! φιλια στα αγορια σου!!!!

υγ2 ειρηνη μου με το καλο το βαψιμο! να μας βαλεις φωτο οταν τελειωσετε!!!

Πόσα σακ-βουαγιάζ;;;; :shock:

Αχ κορίτσι μου, χαρά στο κουράγιο σου! Σιγά-σιγά γιατί οταν υπαρχουν μικρά παιδιά, είναι τόσα αυτά που χρειαζόμαστε για τις εξορμήσεις μας, που μετά είναι δεκάδες αυτά που πρέπει να ετοιμάσουμε / καθαρίσουμε.

Κουράγιο..

Just now, ravT είπε:

Καλημέρα σε όλες! Ειρήνη με το καλό να φτιάξετε το εφηβικό -πια- δωμάτιό σας και να το χαίρεται το καλό σου το φιογκάκι! Δυστυχώς τα χρώματα είναι ακριβά... Ήδη πονοκεφαλιάζω όταν σκέφτομαι πόσα θα χρειαστούν για να βαφτούν οι κοινόχρηστοι χώροι του σπιτιού καθώς τα παιδικά έχουν ήδη βαφτεί και είναι μια χαρά ενώ  η κρεβατοκάμαρα δεν έχει τίποτα. 

Για τη συρταριέρα που είναι ξύλο, θα μπορούσες να δοκιμάσεις μόνη σου χρώματα κιμωλίας. Δεν θέλει τρίψιμο, στεγνώνει γρήγορα και έχει ωραίο αποτέλεσμα. Εγώ τα χρησιμοποίησα πρώτη φορά φέτος, προσπαθώντας να δώσω ζωή στο μπαούλο απ τα προικιά της γιαγιάς μου. 70 ετών το μπαούλο, δείτε πως ήταν και πως έγινε με ένα μόνο χέρι:

20246435_10213928687593767_1128767692953

 

20374559_10213928690993852_8599578635462

 

Γιώτα, ο δικός μου άνδρας απεχθάνεται τα πολλά τσαντάκια. Τα μισεί. Προτιμάει τα ογκώδη. Αν δηλαδή έχω για το ταξίδι τσάντες απ το σουπερ μαρκετ, προτιμάει να τις χώσω σε έναν σάκο απ το να ναι μια - μια. 

Έτσι, έχω οργανωθεί με τρόπο που να τον βολεύει. Μια μεγάλη βαλίτσα για εμάς τους δυο, μια βαλίτσα το κάθε παιδί, 1 μεγάλη τσάντα για καλλυντικά-είδη μπάνιου και ένας σάκος μέσα στον οποίο είναι τα παπούτσια μας, το φαρμακείο το οποίο είναι ένα μεγάλο νεσεσέρ που τα χωράει όλα και διάφορα ψιλολόγια. Έτσι, το παρκοκρεβατο μπαίνει μέσα μέσα, μπροστά του η μεγάλη βαλίτσα, πάνω τους οι δυο μικρές και ο μεγάλος σάκος και μένει αρκετός χώρος για τα ψώνια του σούπερ μάρκετ και το φορητό ψυγείο. Αν του έδινα 12 σακβουαγιάζ να φορτώσει, θα μου έδινε διαζύγιο αχαχαχαχααχα!

Εμείς σήμερα πήγαμε τα παιδιά στην παιδίατρο όπου τους έκανε εξονυχιστικό έλεγχο ανάπτυξης και πολύ χαίρομαι που σε αντίθεση με τους 2 προηγούμενους επιτέλους η γιατρός ασχολείται πραγματικά με τα παιδιά και δικαιολογεί τα χρήματα που παίρνει. Τους κάναμε το "νέο" εμβόλιο της μηνιγγίτιδας όπερ σημαίνει πως μαζί με την επίσκεψη είμαστε κατά 259 ευρώ φτωχότεροι! Τι κράτος έχουμε Θεέ μου... Μια οικογένεια ανέργων ή χαμηλόμισθων, πως να εμβολιάσει τα παιδιά του αν δεν συνταγογραφούνται τα εμβόλια; 

Θυμάστε ένα εμβόλιο που μας έκαναν στο σχολείο για τη φυματίωση; Αυτό δεν γίνεται πια στα σχολεία για οικονομικούς λόγους! Κοστίζει 5 ευρώ! Δηλαδή το κράτος δεν έχει 5 ευρώ ανά μαθητή για να το εμβολιάσει! Ντρέπομαι πολύ...

Από δουλειές παλεύω να φορτσάρω για τις ντουλάπες κυρίως, να κάνω ξεκαθαρίσματα να τακτοποιήσω και να τις καθαρίσω γιατί έχουμε πνιγεί στο ρουχομάνι!

Σ ευχαριστώ πολύ, για τις ευχές Ραβτάκι μου.

Θα μας πάρει αρκετούς μήνες να ολοκληρώσουμε το δωμάτιο του φιογκακίου αλλά εφόσον δεν γίνεται διαφορετικά λόγω οικονομικών, δεν μας "πειράζει". Θα το ευχαριστηθούμε, κι όλας.

Η συρταριέρα του είναι πολύ μεγάλη και θα είναι σε κεντρικό σημείο του δωματίου του για να το τολμήσω εγώ. Ομως, ήδη το σκέφτηκα και θα παρακολουθησω τον τροπο που θα την βάψει ο μπογιατζής, ώστε να έχω στο μυαλό μου πως και τι, για το επόμενο έπιπλο που θα χρειαστούμε. Γιατί, σε σχέση με το δωμάτιο του μικρού, σίγουρα θα χρειαστούμε σύντομα. Σ ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Να μ ενημερώνεις γιατί δεν έχω ιδέα απ αυτά!

Το μπαουλάκι σου έγινε ΟΝΕΙΡΟ! Πόσο πιάνουν τα χερια σου!

Πόσα δώσατε στην παιδίατρο!!! Είναι τραγικό, έχεις απόλυτο δίκιο με όσα γράφεις..

Ακόμα θυμάμαι, οταν πήγα το φιογκάκι για οφθαλμολογικό έλεγχο, στο ΙΚΑ της γειτονιάς μας {σε παιδο-οφθαλμίατρο} όταν ήταν στο νήπιο {για να συμπληρωθεί το χαρτί που χρειαζόταν για την εγγραφή του στην Α δημοτικού} και ο γιατρος, του έδωσε ένα χαρτί με γράμματα να "δει" και το παιδι δεν τα ήξερε. Του εξηγώ ότι ακόμα δεν ξέρει τα γράμματα και μου λέει "εγώ θα βάλω ότι δεν βλέπει". "Άντε μου σιχτίρι, κύριε" του λέω, παίρνω το χαρτί και κλείνω ραντεβού στο Παίδων, μετά από μήνες για τον έλεγχο, οπου και εξέτασαν το παιδί {με εικονίτσες}, όπου στο χαρτι που συμπλήρωσε ο γιατρός, έγραψε ότι βλέπει 10 στα 10... τραγική κατάσταση....


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Άκου ο εγκληματίας! "Θα γράψω οτι το παιδί δε βλέπει"! Θα τον είχα χτυπήσει! 

Η παιδίατρος δεν πήρε κάτι έξτρα απ την επίσκεψη. Τα εμβόλια όμως κοστίζουν 210 ευρώ...

 


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα!

Πω πω πόσα κάνατε όλες!Ravt τέλειο το μπαούλο. Για πες αν θέλεις γι αυτές τις μπογιές?Είναι ακριβές?Βάφεις με πινελάκι?

Ειρήνη μου με το καλό τα βαψίματά σας!

Εχει καμιά εβδομάδα που επιστρέψαμε κ εμείς οριστικά (κλαψ). Η αλήθεια είναι ότι αυτό το καλοκαίρι έκανα κ εγω ένα σωρό δουλειές που δεν είχα κάνει για καιρό. Επίσης βγήκε υγρασία στο ισόγειο, οπότε μας βγήκαν κ απο κει πολλές δουλειές. Ο σύζυγος έξυσε, αστάρωσε, έβαψε τοίχους και εγω έκανα τη λάντζα...τεσπα, πάει  αυτό.

Είμαι πολύ σφιγμένη καθώς ξεκινάω πάλι δουλειά, τρέξιμο απίστευτο με δουλειά, παιδιά, σπίτι, δραστηριότητες κλπ...ουφ, πάλι πρέπει να ενεργώ προγραμματισμένα σαν ρομπότ για να τα προλάβω όλα, πάει η ανεμελιά του καλοκαιριού...τεσπα, ελπίζω να μου περάσει η μελαγχολία σύντομα γιατί ετσι δεν παλεύεται..

Και μια ερώτηση για σας που έχετε μεγαλύτερα παιδάκια...Η μεγάλη μου θα πάει δευτέρα φέτος. Για τα αγγλικά άλλες ακούω ότι ξεκινάνε στη Β και άλλες στη Γ...το σκέφτομαι..εσείς πότε τα ξεκινήσατε τα αγγλικά?

φιλιά πολλά!


Wgl2p3.png

kHoQp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια, ηδη απο εχτες ειμαι καλυτερα. Πηγα βεβαια και σε ενα καρδιολογο ο οποιος αν και δεν μου βρηκε τιποτα μου εδωσε ενα τεστ κοπωσεως για να ειμαστε σιγουροι. (Παρεπιμποντως για τους γιατρους γενικα εχω να πω οτι αντι να υποστηριξουν την προληπτικη ιατρικη και να βοηθησουν ωστε να γινει βιωμα στον ελληνα παλευουν για το αντιθετο. Βεβαια οταν αυτο ειναι να καλυφθει απο τα ταμεια διαφορετικα αν θες να πληρωσεις ειναι υπερμαχοι και γιατι το λεω αυτο. Εχτες μαζι μου ειχα και τα παιδια και του λεω να τα δει και αυτα και αν γινεται να τους κανει ενα καρδιογραφημα για να ειμαστε σιγουροι. Σημειωτεον ειχα κανει περσι τετοιο καιρο οποτε το ταμειο δεν μου δικαιολογουσε αλλο καθως θα επρεπε να περασουν δυο χρονια για να μπορεσω να το κανω δωρεαν. Με καμια περιπτωση τα παιδια δεν εχουν τιποτα μου λεει,ο γιατρος ηταν του ικα, οποτε και δεν καναμε καρδιογεαφηματα ενω εξω μπορεις να κανεις οτι θελεις αφου πληρωσεις βεβαια.Το ιδιο και για αιματολογικες. Ενω αν ηταν θεσπιμενη η προληπτικη ιατρικη ποσα και ποσα δεν θα προλαβαιναμε. )

Τεσπα σημερα σηκωθηκα,αλλαξα σεντονια, ξεσκονισα, εκανα μπανια, εβαλα δυο πλυντηρια, επλυνα τα παιχνιδια θαλασσης μιας και δεν το κοβω να παμε παλι για μπανιο και τα εχω στο μπαλκονι να στεγνωσουν, σφουγγαρισα και για να τελειωνω με τις μπογιες και τα πινελα εκανα τα εσωτερικα των μπαλκονοπορτων στο μπαλκονι που ειναι λευκα διαφορετικο χρωμα απο τους εξωτερικους τοιχους. Ετσι τωρα τα μπογιατζιδικα εργαλεια ειναι ετοιμα να πανε αποθηκη. Πηγα λαικη και αφου γυρισα τακτοποιησα τα ψωνια. Εφτιαξα ομελετα φουρνου. Αφου φαγαμε επλυνα τα πιατα και εριξα χλωρινη στο νεροχυτη. Τωρα ξεκουραση και το βραδακι θα παμε στο πανηγυρι της γειτονιας μας. 

Ειρηνη μου με το καλο τα βαψιματα και οι αλλαγες. 

Γιωτακι καλο κουραγιο με τα πλυσιματα. 

Αυτα για τωρα τα λεμε. 

πρίν από 5 λεπτά , mirtoula4 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!

Πω πω πόσα κάνατε όλες!Ravt τέλειο το μπαούλο. Για πες αν θέλεις γι αυτές τις μπογιές?Είναι ακριβές?Βάφεις με πινελάκι?

Ειρήνη μου με το καλό τα βαψίματά σας!

Εχει καμιά εβδομάδα που επιστρέψαμε κ εμείς οριστικά (κλαψ). Η αλήθεια είναι ότι αυτό το καλοκαίρι έκανα κ εγω ένα σωρό δουλειές που δεν είχα κάνει για καιρό. Επίσης βγήκε υγρασία στο ισόγειο, οπότε μας βγήκαν κ απο κει πολλές δουλειές. Ο σύζυγος έξυσε, αστάρωσε, έβαψε τοίχους και εγω έκανα τη λάντζα...τεσπα, πάει  αυτό.

Είμαι πολύ σφιγμένη καθώς ξεκινάω πάλι δουλειά, τρέξιμο απίστευτο με δουλειά, παιδιά, σπίτι, δραστηριότητες κλπ...ουφ, πάλι πρέπει να ενεργώ προγραμματισμένα σαν ρομπότ για να τα προλάβω όλα, πάει η ανεμελιά του καλοκαιριού...τεσπα, ελπίζω να μου περάσει η μελαγχολία σύντομα γιατί ετσι δεν παλεύεται..

Και μια ερώτηση για σας που έχετε μεγαλύτερα παιδάκια...Η μεγάλη μου θα πάει δευτέρα φέτος. Για τα αγγλικά άλλες ακούω ότι ξεκινάνε στη Β και άλλες στη Γ...το σκέφτομαι..εσείς πότε τα ξεκινήσατε τα αγγλικά?

φιλιά πολλά!

Κοιτα τα δυο μεγαλα τοτε που ηταν παχιες οι αγελαδες τα πηγα απο την Α δημοτικου. Το εκανα περισσοτερο για απασχοληση γιατι το μαθημα ηταν χαλαρο περισσοτερο τραγουδακια, χρωματα, απλες λεξουλες κατι σαν το νηπιαγωγειο. Τον τριτο θα τον ξεκινησω τωρα που παει τριτη αλλα θα ξεκινησει κανονικα και πιστευω οτι ειναι καλυτερα γιατι ηδη στα ελληνικα εχει προχωρησει σε γραμματικη οποτε θα καταλαβαινει καλυτερα την αντιστοιχια. 

Link to comment
Share on other sites

Μυρτούλα είναι σχετικά ακριβά αυτά τα χρώματα αλλά επειδή δεν τρίβεις και δε χρειάζεται 2ο χέρι, θεωρώ πως συμφέρουν. Με πινέλο το πέρασα ναι. Όχι με τα "δικά τους", με απλό πινέλο. Ένα άλλο έπιπλο, πιο μεγάλο που ήταν ψωμιέρα-τροφοθήκη-πιατοθήκη της γιαγιάς μου, θα το περάσω και με το κερί τους. Το μπαούλο το ήθελα ρουστικ οπότε παρέλειψα το κέρωμα. 

Εγώ τη μεγάλη, παρότι είχε από το προνήπιο κλίση στα αγγλικά, θα την ξεκινήσω φέτος που θα πάει Τρίτη. Το ίδιο το φροντιστήριο δε συνιστά πριν απ την Τρίτη (και μάλιστα αν ο γονιός θεωρεί πως το παιδί δυσκολεύεται στο σχολείο, προτείνουν να ξεκινήσει στην Δ') για να έχουν πρώτα κατακτήσει την μητρική τους γλώσσα. 

Νάσια χαίρομαι που είσαι καλά. 


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κοριτσάκια μου χ χ 

Ειρήνη μου με το καλό το βάψιμο. Και μεις γκρίζο κάναμε και είναι ωραίο χρώμα! Ναι όντως η λίστα φαγητού σώζει!! Μακάρι να γίνω καλά κοριτσάκι μου γιατι μεγάλο βάσανο είναι.. 

Μιρτούλα μου εμείς πηγαμε 5 χρονών αγγλικά και θα παμε και 2η χρονιά φέτος. Είναι σαν παιχνίδι για να έρθουν σε επαφή με τη γλώσσα. Τον ρώτησα αν του αρέσει και θα συνεχίσουμε. Δεν έχω και απαιτησεις.. λεξούλες κάνουν και προτασούλες. Περνά και το απόγευμα.Αλλά η αδελφή μου που είναι καθηγήτρια αγγλικών λέει στην τρίτη είναι καλύτερα πάντα. 

Νάσια μου χαίρομαι που είσαι καλά!

Ραβτ ωραίο το μπαούλο!!!! Χρυσοχέρα!

Εμείς προχθές αφήσαμε στη μαμά μου τον μικρό και πήγαμε σούπερ, φρουταρία και κρεοπώλη. Τίποτα δεν είχαμε. Ήρθαμε τα τακτοποιήσαμε, πλύναμε τα φρούτα και τα λαχανικά και χώρισα το κρέας σε μερίδες.

Χθες πέρα απο τα καθημερινά έβαλα 2 πλυντήρια και τα άπλωσα και απόψε θα βαλω ακόμη 1 για να σιδερωθούν όλα το σ/κ. Αν εγώ δεν μπορώ γιατι είμαι χάλια θα πω στη μαμά μου.

και στο σούπερ όλα ο σύζυγος τα κουβαλούσε..

Φιλιά χ χ 

 

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα! τι κάνετε?

Ναι τα σακ βουαγιαζ ήταν άπειρα, των παιδιών,το δικό μου,του άντρα μου, των παπουτσιών,των θαλασσινών, των σεντονιων πετσετων, των κουζινικων,  του σουπερ μάρκετ, των καλλυντικών φαρμάκων, των διαφόρων, 2 τσάντες νηπιαγωγείου για τα παιχνίδια τους κ το ψυγειακι. καλο ε??????

θα επανέλθω αργότερα να σχολιάσω γιατί πρέπει να πάω στο μαγαζί.

σας φιλω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, ravT είπε:

Άκου ο εγκληματίας! "Θα γράψω οτι το παιδί δε βλέπει"! Θα τον είχα χτυπήσει! 

Η παιδίατρος δεν πήρε κάτι έξτρα απ την επίσκεψη. Τα εμβόλια όμως κοστίζουν 210 ευρώ...

 

...άστα, με πόσα πράγματα κάνουμε υπομονή...

Ναι, παιδί μου, το κατάλαβα ότι ήταν το κόστος των εμβολίων ήταν τεράστιο, γι αυτό έπαθα πλάκα με το ποσό!

6 ώρες πρίν, mirtoula4 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!

Πω πω πόσα κάνατε όλες!Ravt τέλειο το μπαούλο. Για πες αν θέλεις γι αυτές τις μπογιές?Είναι ακριβές?Βάφεις με πινελάκι?

Ειρήνη μου με το καλό τα βαψίματά σας!

Εχει καμιά εβδομάδα που επιστρέψαμε κ εμείς οριστικά (κλαψ). Η αλήθεια είναι ότι αυτό το καλοκαίρι έκανα κ εγω ένα σωρό δουλειές που δεν είχα κάνει για καιρό. Επίσης βγήκε υγρασία στο ισόγειο, οπότε μας βγήκαν κ απο κει πολλές δουλειές. Ο σύζυγος έξυσε, αστάρωσε, έβαψε τοίχους και εγω έκανα τη λάντζα...τεσπα, πάει  αυτό.

Είμαι πολύ σφιγμένη καθώς ξεκινάω πάλι δουλειά, τρέξιμο απίστευτο με δουλειά, παιδιά, σπίτι, δραστηριότητες κλπ...ουφ, πάλι πρέπει να ενεργώ προγραμματισμένα σαν ρομπότ για να τα προλάβω όλα, πάει η ανεμελιά του καλοκαιριού...τεσπα, ελπίζω να μου περάσει η μελαγχολία σύντομα γιατί ετσι δεν παλεύεται..

Και μια ερώτηση για σας που έχετε μεγαλύτερα παιδάκια...Η μεγάλη μου θα πάει δευτέρα φέτος. Για τα αγγλικά άλλες ακούω ότι ξεκινάνε στη Β και άλλες στη Γ...το σκέφτομαι..εσείς πότε τα ξεκινήσατε τα αγγλικά?

φιλιά πολλά!

Αχ Ερσάκι μου, πόσο πολύ σε νιώθω.. σκέφτομαι ότι θ αρχίσουν σχολεία και δραστηριότητες σε μερικές μέρες και έτσι μου ρχεται... ν αρχίσω να πίνω! :mrgreen::mrgreen:

Εμείς, ξεκινήσαμε στην Β Δημοτικού. Σκέφτηκα τότε, πως επειδή η Γ Δημοτικου είναι αρκετά δυσκολότερη σε σχέση με την Β, το καλύτερο θα ήταν το παιδί να ξεκινήσει στην Β δημοτικού. Οπότε και σιγά-σιγα ν αρχίσει να μπαίνει στο πνεύμα των Αγγλικών αλλά και να μην πιεστεί τοσο πολύ, με τα διαβάσματα του σχολείου.

Αγαπημένες, καλησπέρα και καλό σαβ/κο.

Σήμερα στο σπίτι μας, επικρατεί ένας πανικός. Αύριο, στις 7.30 το πρωί, θα έρθει ο μπογιατζής για το βάψιμο στο παιδικό, οπότε εγώ με το φιογκάκι βγάζουμε όσα μπορούμε από το δωμάτιό του και το απόγευμα, αφου επιστρέψει ο μπαμπάς μας από τη δουλειά, φάμε και ξεκουραστούμε, θα "λύσει" και τα έπιπλα, ώστε το δωμάτιο να είναι άδειο.

Ένα θα σας πω: όλα τα ρούχα του φιογκακίου, από τη συρταριέρα του, είναι σε ντάνες πάνω στην τραπεζαρία μας....! :shock:

Χθες, δούλευα πρωί και βράδυ.

Βρήκα όμως την ωρα να κάνω και μερικά ακομα πραγματάκια στο σπίτι μας:

Έκανα ρίζα, που χρειαζόμουν άμεσα..

Προχώρησα κι άλλο τα πλυσίματα και σιδέρωμα.

Εδώ, κάποιες {γιατί βγήκαν κι άλλες τελικά} από τις σακούλες παιχνιδιών, που δόθηκαν. Χθες, έδωσα και την τελευταία στο παιδάκι μιας πελάτισσας. Τέλος, τα παιχνίδια...  {περίεργο αυτό..}

easy3.jpg

Ξεχώρισα κάποια πιάτα που είχαμε για δόσιμο και αύριο θα πάνε στον τοίχο αλληλεγγύης.

easy11.jpg

Αποστείρωσα τα υλικά μας.

Μετά το απογευματινό μας ραντεβού, αποφασίσαμε με το φιογκάκι να πάμε μια βόλτα στο ΙΚΕΑ. Δεν είχαμε χρήματα για να ψωνίσουμε αλλά αγοράσαμε ένα ρολόι για το κομοδίνο μας, αξίας 1,99! Και το χρειαζόμασταν και μας έφτιαξε τα κέφια.. χαζέψαμε έπιπλα, πήραμε ιδέες και αφού πήγαμε σούπερ επιστρέψαμε σπιτάκι μας.

http://www.ikea.gr/diakosmisi-spitiou/rologia/xupnitiria/vackis-ksypnitiri-41355/80196593/

Αυτά για την ώρα, φίλες μου, σας φιλώ γλυκά!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια, 

Κουραστικη μερα η χθεσινη καθως επλυνα μπαλκονια, παντζουρια, σιδερωσα δυο πλυντηρια, μαγειρεψα, επλυνα πιατα, πηγαμε στο πανηγυρι και γυρισαμε καλες 11.Επεσα ψωφια. Σημερα σηκωθη, εφτιαξα πρωινα, επλυνα τα πρωινα πιατα, εβαλα δυο πλυντηρια, τα απλωσα και πιασαμε να καθαρισουμε το παταρι. Καθε χρονο το κανουμε και καθε χρονο βγαζουμε τα απιστευτα για πεταμε. Ετσι και φετος βγαλαμε δυο σακουλες σκουπιδιων και μια τζαμπο. Αλλος ενα βραχνας τακτοποιηθηκε. Τωρα σειρα εχει η αποθηκη αλλα δεν το κοβω να πειθω το μεγαλο αγορι να την κανουμε οποτε μαλλον μονη μου θα την τακτοποιησω. 

Ειρηνη μου με το καλο το βαψιμο. 

Τα λεμε.... 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Ευχαριστώ πολύ για τις εμπειρίες σας για τα αγγλικά!Αποφάσισα και γω να την ωθήσω να ξεκινήσει φέτος στη Β με αυτή την "εισαγωγική" χρονιά την pre-junior και αν πιεστεί ή δεν θέλει βλέπουμε...

Ειρήνη μου καλή ευκολία στο βάψιμο...άσε εμένα μου ρχετε να αρχίσω να πίνω κ να καπνίζω μαζί...:cool: . Για να δούμε πώς θα την βγάλω κ φέτος της χρονιά..

Εμένα οι δουλειές μου οι "χοντρές" θεωρώ (!!:cool::cool:) ότι έχουν γίνει οπότε κάνω τα καθημερινά με κυκλικό πρόγραμμα όπως πάντα...μακάρι να κρατήσει αρκετά έτσι ο καιρός και να κάνουμε αλλαγή σεζόν κατά Νοέμβρη!!

φιλιά πολλά!

 


Wgl2p3.png

kHoQp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 31/8/2017 at 5:13 ΜΜ, NASIA είπε:

Καλησπερα κοριτσια, ηδη απο εχτες ειμαι καλυτερα. Πηγα βεβαια και σε ενα καρδιολογο ο οποιος αν και δεν μου βρηκε τιποτα μου εδωσε ενα τεστ κοπωσεως για να ειμαστε σιγουροι. (Παρεπιμποντως για τους γιατρους γενικα εχω να πω οτι αντι να υποστηριξουν την προληπτικη ιατρικη και να βοηθησουν ωστε να γινει βιωμα στον ελληνα παλευουν για το αντιθετο. Βεβαια οταν αυτο ειναι να καλυφθει απο τα ταμεια διαφορετικα αν θες να πληρωσεις ειναι υπερμαχοι και γιατι το λεω αυτο. Εχτες μαζι μου ειχα και τα παιδια και του λεω να τα δει και αυτα και αν γινεται να τους κανει ενα καρδιογραφημα για να ειμαστε σιγουροι. Σημειωτεον ειχα κανει περσι τετοιο καιρο οποτε το ταμειο δεν μου δικαιολογουσε αλλο καθως θα επρεπε να περασουν δυο χρονια για να μπορεσω να το κανω δωρεαν. Με καμια περιπτωση τα παιδια δεν εχουν τιποτα μου λεει,ο γιατρος ηταν του ικα, οποτε και δεν καναμε καρδιογεαφηματα ενω εξω μπορεις να κανεις οτι θελεις αφου πληρωσεις βεβαια.Το ιδιο και για αιματολογικες. Ενω αν ηταν θεσπιμενη η προληπτικη ιατρικη ποσα και ποσα δεν θα προλαβαιναμε. )

Συμφωνώ τόσο μαζί σου, Νάσια μου!

Κορίτσια μου πρόληψη! Όσο μπορούμε, πρόληψη!

On 31/8/2017 at 6:02 ΜΜ, ravT είπε:

Μυρτούλα είναι σχετικά ακριβά αυτά τα χρώματα αλλά επειδή δεν τρίβεις και δε χρειάζεται 2ο χέρι, θεωρώ πως συμφέρουν. Με πινέλο το πέρασα ναι. Όχι με τα "δικά τους", με απλό πινέλο. Ένα άλλο έπιπλο, πιο μεγάλο που ήταν ψωμιέρα-τροφοθήκη-πιατοθήκη της γιαγιάς μου, θα το περάσω και με το κερί τους. Το μπαούλο το ήθελα ρουστικ οπότε παρέλειψα το κέρωμα. 

Εγώ τη μεγάλη, παρότι είχε από το προνήπιο κλίση στα αγγλικά, θα την ξεκινήσω φέτος που θα πάει Τρίτη. Το ίδιο το φροντιστήριο δε συνιστά πριν απ την Τρίτη (και μάλιστα αν ο γονιός θεωρεί πως το παιδί δυσκολεύεται στο σχολείο, προτείνουν να ξεκινήσει στην Δ') για να έχουν πρώτα κατακτήσει την μητρική τους γλώσσα.

Σήμερα, Ραβτάκι μου, σε σκέφτηκα, καθώς και η κυρία που μένει στον πάνω μας όροφο, μου πρότεινε την ίδια τεχνοτροπία για τη συρταριέρα μας.

Συμφωνώ, για την Δ Δημοτικού.. αν όλος ο κόσμος δεν βιαζόταν τόσο πολύ πια {εγώ είχα ξεκινήσει στην ΣΤ δημοτικού και τι έπαθα? Μια χαρά πήρα τα πτυχία μου στ αγγλικά και μιλάω / γράφω άπταιστα}, θα τον έβαζα και γω αργότερα.

 


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ολοκλήρωσα την εβδομαδιαία καθαριότητα, εμφανώς "φορτωμένη" και είμαι πτώμα. Σας γράφω, πάω τα παιδιά για ύπνο, μπαίνω στο ντους και κάθομαι να ηρεμήσω...

Έβαλα ένα πλυντήριο με ρούχα της μεγάλης

Έφτιαξα αυγά στο φούρνο για τον σύζυγο που θα έφευγε για τη δουλειά

(Τη συνταγή μου την έχω ανεβάσει εδώ, σήμερα τα έκανα με παριζάκι και γραβιέρα Νάξου https://cookpad.com/gr/sintages/3090514-auga-matia-ston-phourno )

Έφτιαξα γεμιστά για να φάμε το βράδυ

Έφτιαξα κεφτεδάκια και τα χώρισα σε 3 ταπερ διότι ο μικρός τρώει κρέας μόνο ως κεφτεδάκι, και τα έβαλα στην κατάψυξη ώστε όταν βλέπω τα δύσκολα να βγάζω από ένα και να ψήνω. Έφτιαξα και σουτζουκάκια τα οποία επίσης έβαλα άψητα στην κατάψυξη. 

Έψησα σνίτσελ κοτόπουλο με πατάτες σαν τηγανιτές και έβαλα στα παιδιά να φάνε.

Μάζεψα την κουζίνα και την καθάρισα.

Έπλυνα τα 3 απ τα 5 μπαλκόνια, την είσοδο και την εξωτερική σκάλα. 

Άπλωσα το 1ο πλυντήριο και έβαλα το 2ο.

Έκανα εκκαθάριση στα παιχνίδια του μικρού που πνίγουν το σαλόνι. Άλλα πήγαν στο υπόγειο (τα πηγαινοφέρνω κυκλικά για να μη βαριέται), άλλα θα δώσω και άλλα για πέταμα. Παιχνίδια της μεγάλης που "ξεχνιούνται" κάτω, πήγαν επάνω προς τακτοποίηση.

Μετά από 2 μήνες παρακάλια, η μεγάλη μου αποφάσισε να τακτοποιήσει το δωμάτιό της. Σα να μην έφτανε αυτή η χαρά, αυτοβούλως τακτοποίησε και τα λίγα παιχνίδια στο δωμάτιο του μικρού.

Τίναξα τα ριχτάρια και τα ξαναέστρωσα

Ξεσκόνισα, σκούπισα και σφουγγάρισα τον κάτω όροφο.

Καθάρισα το κάτω μπάνιο.

Μάζεψα τα ρούχα απ έξω και άπλωσα το 2ο πλυντήριο ενώ ετοίμασα ένα για αύριο καθώς θα μπουν και τα αποψινά προ μπάνιου. 

Τακτοποίησα τα λίγα εκτός θέσης επάνω.

Ξεσκόνισα, σκούπισα και σφουγγάρισα τον επάνω όροφο και τη σκάλα. 

Καθάρισα το πάνω μπάνιο,

Άλλαξα σεντόνια και πετσέτες παντού. 

Πότισα γλάστρες και κήπο.

Άδειασα το πλυντήριο των πιάτων και το στραγγιστήρι ώστε να το έχω άδειο για τα αυριανά και φυσικά για να μην έχω γεμάτο νεροχύτη απόψε. 

Αύριο ξεκινάει η επιχείρηση "ΝΤΟΥΛΑΠΕΣ". Ευχηθείτε μου καλό κουράγιο!

Ειρήνη μου εγώ λέω να το τολμήσεις. Έχει ωραίες αποχρώσεις, είναι πανεύκολο στη χρήση, μπορείς αν θες να βρεις οικονομικά πομολάκια και να τα αλλάξεις ώστε αν την βάψεις και κόκκινο που θα είναι το touch στο δωμάτιο να έχει το παιδί ένα εντελώς καινούργιο έπιπλο στο δωμάτιό του. Αν δυσκολεύεσαι οικονομικά, μην την περνάς κερί φέτος αλλά την άνοιξη. Αν δεις στο youtube βίντεο θα καταλάβεις ευκολία και εμφάνιση. 


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...