Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 12 λεπτά , Titti είπε:

      Την 10η μέρα είχα 268,2 και είχα βάλει βλαστοκύστες 5 ημερών. Εσύ τι έχεις βάλει; Πότε είναι να κάνεις την χοριακή; (Συγγνώμη αν τα έχεις ήδη αναφέρει, μπαίνω λίγο στο φόρουμ και βγαίνω, δεν παρακολουθώ ενεργά)

      Καλημέρα! 9η ημέρα είχες αχνη και 10η 268?? Άρα και τα τεστ εγκυμοσυνης είναι λίγο ότι να ναι...😁. Εβαλα 2 βλαστοκυστες 5ης ημερας. Σημερα ειναι η 11η μέρα, έδωσα το πρωί αίμα, έτρεμε πρώτη φορά το χέρι μου και δε μπορούσαν να πάρουν. Κατά τις 11 θα ξέρω!

      Σε ποια εβδομαδα είσαι??? Όλα με το καλό 🥰

EASY LIVING {Ειρήνη}


Ειρήνη

Recommended Posts

17 ώρες πρίν, ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ είπε:

Yotou αν μου επιτρέπεις....θεωρώ πως καλύτερα να μην πάει παρά να πας κι εσύ διακριτικά. Θα την στοχοποιήσεις και θα δημιουργηθεί θέμα και με τους άλλους γονείς (που θα ανησυχούν αλλά θα ήθελαν κι αυτοί να παρευρεθούν). Δεν νομίζω να το επέτρεπε το σχολείο.

 

Να είσαι καλά για τα περαστικά, είναι ήδη καλύτερα. Φέτος πάντως από νωρίς πολλά παιδάκια έχουν αρρωστήσει σε διαφορες περιοχές....

εννοειται σου επιτρεπω! αλλιως δεν θα το εθετα σαν θεμα. κ εγω αυτης της αποψης ειμαι.

 

ειρηνη μου περαστηκα κ σε σενα! ο μικρος πως ειναι? ευτυχως που ειναι σκ κ δεν εχετε πολλα τρεξιματα.

 

κοριτσια για τα οικονομικα κ εγω μια απο τα ιδια. φετος δεν καταφερα ουτε μια φορα να κανω πεντικιουρ, τα εφτιαχνα μονη μου. σε δυο βαπτισεις που πηγαμε τα μαλλια μονη μου.... δεν βαριεσαι, τα ειχα κοψει τα μαλλια μου κ δεν ηταν δυσκολο. τωρα παλι θελουν κοψιμο κ το τρεναρω κ εγω. ειχαμε πολλα παρτυ κ μας φυγαν αρκετα χρηματα σε δωρα.

 

σημερα το πρωι σηκωθηκα εφτιαξα καφεδακι, σκουπισα σφουγγαρισα το σπιτι, ειχα κανει συμμμαζεμα κ μαγειρεμα απο εχτες κ πηγα διπλα στην πεθερα να της καθαρισω το σπιτι, εχει 2,5μηνες που ποναει η μεση της κ μολις πριν 3 μερες ανακαλυψαμε πως εχει σπασει 2 σπονδυλους.....!!!!! φοραει ειδικη ζωνη κ θελει υπομονη κ μερικη ακινησια για να κολλησει..... ειναι κ μεγαλη 82 νομιζω. οποτε μπορω παω κ της καθαριζω, μην φανταστειτε συχνα, ειναι η τριτη φορα που παω, αλλα εχω κ εγω τοσα να κανω....

μετα γυρισα ετοιμασα τα παιδια, καθαρισα το μπανιο, εστρωσα κρεβατια κ κατεβηκαμε στο μαγαζι γιατι ειχε εξωτερικες δουλειες ο αντρας μου. το απογευμα θα παμε βολτουλα οικογενιακως.

σας φιλω καλο σαββατοκυριακο να εχουμε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 53,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ειρήνη

    10846

  • YOTOU

    4856

  • χρυσα81

    3863

  • mamavasia

    3157

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια μου, καλή μας εβδομάδα.

Συνεχίζουμε να νιώθουμε χάλια αλλά ευτυχώς ούτε το παιδί, ούτε και γω, έχουμε πυρετό. Ομως, δεν μπορούμε να σταθούμε για ώρα όρθιοι.. νιώθουμε χάλια.

Σήμερα, ειχαν την Ημέρα Αθλητισμού, στο σχολείο. Θα πήγαιναν χωρίς τσάντες, για να κάνουν κάποια αθλήματα. Οπως φαντάζεστε, δεν ήταν δυνατό να στείλω το παιδι.. ουτε να κάτσει όρθιος για ώρα δεν μπορεί, πόσο μάλλον ν αθληθεί.

Οπότε, αύριο, ελπίζω και εύχομαι να πάμε μαζί στο σχολείο, να του δικαιολογήσω τις απουσίες του και να μείνει στο σχολείο του. Ίδωμεν...

Στο σπίτι, τα πάντα έχουν μείνει πίσω... Φανταστείτε, μη μπορώντας να σταθώ για πολύ ώρα στα πόδια  μου πως είμαστε εδώ μέσα.. χαμος!

Σήμερα, σιγά-σιγά και με μεγάλα διαλείμματα στο κρεβάτι, κάτι κάνω, μέχρι στιγμής, να μαζευτούμε..

Εβαλα τα ριχτάρια του καναπέ, πλύθηκαν γιατί ταλαιπωρήθηκαν όλες αυτές τις μέρες και ήδη τ άπλωσα.

Άδειασα και το δικό μας κρεβάτι αλλά και το παιδικό και έβαλα φρέσκα, καθαρά κλινοσκεπάσματα.

Πριν λίγο έβαλα ενα ακόμα πλυντήριο, με όλα μας τα σκεπάσματα, στους 60C, μήπως ψοφήσουν τα μικροβιά μας...

Ετοίμασα πρωινό για μένα και το μικρό μου και χαπακωθήκαμε

Ολα αυτά φυσικά, με διαλείμματα. Δεν ειμαι ακόμα για να σταθώ πολύ ώρα.

Τ ασιδέρωτα έγιναν πάλι πολλά και ολες μου οι δουλειές έχουμε μείνει πίσω.. με καίνε τα χαλιά αλλά τι να κάνω.. 

Τιποτα σαν την υγεία μας, κοριτσια μου... ενα κρύωμα και μας έχει αλλάξει εντελως την καθημερινότητα.

Ας είμαστε γερές!

Σας εύχομαι καλή εβδομάδα!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια, καλή βδομάδα και καλό μήνα με υγεία πάνω απ' όλα!

Περαστικά στις άρρωστες μανούλες και στα άρρωστα παιδάκια.. Και μένα χθες παραπονέθηκε ο μικρός ότι τον πονούσε η κοιλίτσα του αλλά είχε φάει παγωτό νηστικός (διότι δεν με άκουσε) και το έκανε εμετό.. 

Κατά τα άλλα περάσαμε ένα πολύ όμορφο σβκ γιατί ήρθαν τα αδέρφια μου από την επαρχία και τα παιδιά τους που είχα να τους δω πολύ καιρό και τους χάρηκα όλους! Ο μικρός ενθουσιάστηκε με τα ξαδέρφια του και εγώ με τα αδέρφια μου!

Το Σάββατο το πρωί είχα κανονίσει και πήγα στη νονά του μικρού που είχαμε να τη δούμε καιρό. Πήρε τον μικρό και τον πήγε παιδική χαρά για 2 ώρες κι εγώ έκατσα με τη μαμά της η οποία μου έκανε μανικιούρ  - πεντικιούρ.. Ανασάνανε πραγματικά και τα χεράκια μου και τα ποδαράκια μου..

Το μεσημέρι είχα κρατήσει λεμονάτο από την προηγούμενη βδομάδα και το συνόδευσα με φρέσκες πατάτες τηγανιτές και στον μικρό έκανα ομελέτα! Το απόγευμα πήγα σούπερ μάρκετ και ο μικρός ήταν με τα ξαδέρφια του. Χθες όλη μέρα την περάσαμε στο Allou fan park όπου το ευχαριστηθήκαμε όλοι!

Η αδερφή μου μου έφερε ένα σωρό ρούχα για τον μικρό τα οποία τα ξεκαθάρισα χθες. Χρειάζεται μόνο μερικές φόρμες και είμαστε κομπλέ.

Έφτιαξα και το υπέροχο σοκολατένιο κέηκ της Ειρήνης μας για να έχουμε κάτι να τρώμε το πρωί και τώρα χαρά και εργασία!

Σας φιλώ!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Δομνίνα είπε:

Καλημέρα κοριτσάκια, καλή βδομάδα και καλό μήνα με υγεία πάνω απ' όλα!

Περαστικά στις άρρωστες μανούλες και στα άρρωστα παιδάκια.. Και μένα χθες παραπονέθηκε ο μικρός ότι τον πονούσε η κοιλίτσα του αλλά είχε φάει παγωτό νηστικός (διότι δεν με άκουσε) και το έκανε εμετό.. 

Κατά τα άλλα περάσαμε ένα πολύ όμορφο σβκ γιατί ήρθαν τα αδέρφια μου από την επαρχία και τα παιδιά τους που είχα να τους δω πολύ καιρό και τους χάρηκα όλους! Ο μικρός ενθουσιάστηκε με τα ξαδέρφια του και εγώ με τα αδέρφια μου!

Το Σάββατο το πρωί είχα κανονίσει και πήγα στη νονά του μικρού που είχαμε να τη δούμε καιρό. Πήρε τον μικρό και τον πήγε παιδική χαρά για 2 ώρες κι εγώ έκατσα με τη μαμά της η οποία μου έκανε μανικιούρ  - πεντικιούρ.. Ανασάνανε πραγματικά και τα χεράκια μου και τα ποδαράκια μου..

Το μεσημέρι είχα κρατήσει λεμονάτο από την προηγούμενη βδομάδα και το συνόδευσα με φρέσκες πατάτες τηγανιτές και στον μικρό έκανα ομελέτα! Το απόγευμα πήγα σούπερ μάρκετ και ο μικρός ήταν με τα ξαδέρφια του. Χθες όλη μέρα την περάσαμε στο Allou fan park όπου το ευχαριστηθήκαμε όλοι!

Η αδερφή μου μου έφερε ένα σωρό ρούχα για τον μικρό τα οποία τα ξεκαθάρισα χθες. Χρειάζεται μόνο μερικές φόρμες και είμαστε κομπλέ.

Έφτιαξα και το υπέροχο σοκολατένιο κέηκ της Ειρήνης μας για να έχουμε κάτι να τρώμε το πρωί και τώρα χαρά και εργασία!

Σας φιλώ!

Αγαπημένη Δομνίνα

1) Πόσο χαίρομαι που έχεις κάποιον να σου δίνει ρουχαλάκια, για τον μικρό σου. Βοηθάει τόσο πολύ! Μπράβο, κοριτσακι μου!

2) Χίλια μπράβο, που κατάφερες να κάνεις χέρια-πόδια. Φαντάζομαι πόσο όμορφα θα ένιωσες!

3) Μ αρέσει τόσο, που πάντα προσπαθείς να βρεις κάτι όμορφο να κάνετε. Χίλια μπράβο!

Καλη εβδομάδα, να έχεις!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 ώρες πρίν, mirtoula4 είπε:

Ειρήνη μου περαστικά σας, σύντομα γεροί, δυνατοί!

Θα επανέλθω αύριο για τα λοιπά, καλό βράδυ!

Σ ευχαριστώ Ερσάκι μου!

Σήμερα, με τα χίλια ζόρια, σηκωθήκαμε και πήγαμε μαζί στο σχολειο. Του δικαιολόγησα τις 2 μέρες απουσίας και γύρισα... μετά είχα μάστορα, τοποθετήσαμε το νέο μας πλυντήριο ρούχων {της πεθεράς μου, παλιό αλλά πιο καινούργιο από το δικό μας} και έκανα κάποιες δουλίτσες. Ο κύριος αυτος, είχε και μπλακ & ντεκερ μαζί του και έτσι μου τοποθέτησε και την μεταλλική μπάρα στο δωμάτιου του μικρού. Θα σας το φωτογραφίσω. Δεν είμαι ακόμα εντελώς στα καλά μου και να έχεις ξένο άνθρωπο μέσα στο σπίτι, δεν είναι και το ευκολότερο.

Επλυνα όμως το πλυντήριο, τις θήκες, το κάτω μέρος, γύρω-γύρω... έβαλα σκούπα στο σπίτι γιατί τέτοια βρώμα.. είχα να δω, ούτε θυμάμαι πόσο καιρό, μάζεψα τα χθεσινά απλωμένα και ξεσκόνισα λιγάκι.

Ήρθε και ο μικρός και μου γύρισε το μάτι... τους έβαλε η Ιστορικός τους διαγώνισμα και δεν δέχτηκε οτι ηταν άρρωστος 5 μέρες. Του είπε "να διάβαζες!" και να γράψει στο τεστ "ήμουν άρρωστος".

Ε παιδιά, εκνευρίστηκα πολύ! Και αποφάσισα να της γράψω σήμερα ένα σημείωμα. Ένα παιδί που πάει πάντα διαβασμένο και να το προσβάλει έτσι, μέσα στην τάξη....
Και μου ήρθε και χτυπημένο.. με αίμα και ένα τεράστιο καρούμπαλο στο κέντρο του μετωπου.. και κανείς δεν ενδιαφέρθηκε. Καταλαβαίνω.. γυμνάσιο είναι. Αλλά είναι χτύπημα στο κεφάλι!

Τέλοσπαντων, να μην σας ζαλίζω...

Σας χαιρετώ για την ώρα, κορίτσια μου και περιμένω τα νεα σας.


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Αμάν βρε Ειρήνη πώς χτύπησε?Έπεσε στην αυλή?

Εγώ κορίτσια έκανα πολύ δουλειά με τα ρούχα...μένει κ άλλη δηλαδή, αλλά μάζεψα όλα τα καλοκαιρινά των παιδιών, εκτός από μερικά κοντομάνικα μπλουζάκια που τα έχω πάντα στην άκρη της ντουλάπας...κατέβασα και τοποθέτησα στις ντουλάπες τα "ελαφρυά" χειμερινά, τα πολύ χοντρά τα άφησα για αργότερα. Στη δική μου ντουλάπα έκανα κάτι ανάλογο, αλλά έχω ακόμα πολλά να κατεβάσω, έχω πάρα πάρα πολλά ρούχα, να δω πόσα θα χωρέσουν στην ντουλάπα φέτος και τα υπόλοιπα σε αναμονή..

Σήμερα είχα σεμινάριο, οπότε δεν πήγα στη δουλειά. Το πόσο μου άρεσε κ με ανανέωσε δεν λέγεται!

φιλιά!


Wgl2p3.png

kHoQp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ωχ βρε Ειρήνη μου, πως έπεσε ο καημένος; Μήπως ζαλίστηκε απ την πολυήμερη ταλαιπωρία;

Τι να πω ελπίζω να συνέλθετε σύντομα...

Δυστυχώς υπάρχουν εκπαιδευτικοί και εκ-παιδευτικοί.... Δεν μίλησε με κανέναν συμμαθητή του να πάρει τα μαθήματα ώστε όσο μπορούσε να διάβαζε τις ημέρες που ήταν άρρωστος; Όπως και να χει, η συμπεριφορά της ήταν απαράδεκτη. Έχουμε όλοι τα προβλήματά μας και τα ξεσπάμε όπου να ναι πια...


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια μου...

Έπαιζαν κάποια παιδιά ποδόσφαιρο μ' ένα μπουκάλι από νερό και του ήρθε στο μέτωπο, απο σουτ! Και δεν το είπε σε κανέναν και κανένας από τους καθηγητές που είχε μετά μαζί τους μάθημα, δεν τον ρώτησαν καν τι έπαθε... τι αδιαφορία βρε παιδιά?! Μου κάνει εντύπωση επειδή είναι κεφάλι. Τίποτα περισσοτερο.

Ναι, είχαμε ζητήσει τα μαθήματα αλλά δεν μπορούσε να διαβάσει. Ηταν χάλια παιδιά, χωρίς υπερβολές πονούσε όλο του το κορμί {ακριβώς το ίδιο που ενιωθα και γω} και ένιωθε άσχημα μέχρι και σήμερα. Αφού από χθες, δεν ήθελε να πάει σχολείο σήμερα αλλά τον πίεσα εγώ {επεδή ήταν απύρετος} και φοβόμουν για τις απουσίες. Του είπα θα πας σχολείο, δεν θα τρέχεις γιατί ακόμα είσαι χάλια, βάζε ζακέτα στα διαλειμματα και οτι άλλο χρειαστεί, για να μην κάνεις κι άλλες απουσίες.

Τέλοσπάντων, εγώ το σημειώμά μου θα της το στείλω και όταν θα πάω για ενημέρωση θα την ενημερώσω σχετικά.

 

1 hour ago, mirtoula4 είπε:

Αμάν βρε Ειρήνη πώς χτύπησε?Έπεσε στην αυλή?

Εγώ κορίτσια έκανα πολύ δουλειά με τα ρούχα...μένει κ άλλη δηλαδή, αλλά μάζεψα όλα τα καλοκαιρινά των παιδιών, εκτός από μερικά κοντομάνικα μπλουζάκια που τα έχω πάντα στην άκρη της ντουλάπας...κατέβασα και τοποθέτησα στις ντουλάπες τα "ελαφρυά" χειμερινά, τα πολύ χοντρά τα άφησα για αργότερα. Στη δική μου ντουλάπα έκανα κάτι ανάλογο, αλλά έχω ακόμα πολλά να κατεβάσω, έχω πάρα πάρα πολλά ρούχα, να δω πόσα θα χωρέσουν στην ντουλάπα φέτος και τα υπόλοιπα σε αναμονή..

Σήμερα είχα σεμινάριο, οπότε δεν πήγα στη δουλειά. Το πόσο μου άρεσε κ με ανανέωσε δεν λέγεται!

φιλιά!

Υ.Γ. Μπράβο Ερσάκι μου.. και γω πρέπει ν ασχοληθώ άμεσα με τα ρούχα μας κι έλεγα για αύριο.. Ομως δεν το βλέπω.. το πλυντήριο ρούχων τελικά..... τσάμπα τα χρήματα... ήδη πήρα τον μάστορα να έρθει ξανά αύριο και να μας βάλει το παλιό μας... κάνει έναν θόρυβο τρελό {μοτέρ μάλλον!!] και μόλις γέμισε νερά το μπάνιο... τρέχει :-(


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένες μου, καλημέρα!

Παρά τις δυσκολίες που περνάμε, δεν το βάζω κάτω. Προσπαθώ να κάνω όσα περισσότερα μπορώ και κυρίως να δημιουργήσω έναν χώρο, που να νιώθουμε ήρεμοι και να μας κάνει να νιώθουμε όμορφα. Το σπίτι μας.

Ετσι λοιπόν, και αφού δεν μπορώ να μετακινηθώ, καθώς είναι ο μάστορας εδώ για το πλυντήριο, από πολύ πρωί, ξεκίνησα τις δουλίτσες μου...

Ετοιμάζω μούρλια φαγάκι, παστίτσιο και κέικ μαρμπε.

Επίσης, προχώρησα και μία δουλίτσα που πολύ με εκνεύριζε. Φυσικά, δεν είμαι ακόμα πλήρως ικανοποιημένη αλλά έγινε μία πρόοδος..

Στην κουζίνα λοιπόν και δίπλα από το ψυγείο, έχω ένα "τυφλό" σημείο, ανάμεσα στο ψυγείο και στο καλοριφέρ, που βάζω τον κουβά με το λαδι μας. Έχω φυσικά λαδάκι, σε μεγάλο μπουκάλι, κάτω από το ντουλάπι της κουζίνας μου αλλά επειδή μαγειρεύω και το ξοδεύω πολύ, χρειάζομαι τον κουβά ανά πάσα ώρα και στιγμή. Να είναι ευχρηστος.

Είχα βάλει λοιπόν μία σακούλα, στο κάτω μέρος ώστε να μην στάζει, να μην κάνει σημάδι στο πλακάκι κτλ. Παρόλο που το σφουγγαρίζω, ο κουβάς αλλάζει ανά μερικούς μήνες, με ενοχλεί πολύ αυτό το σημείο και αναζητώ κάτι άλλο.

Ομως, προσωρινά, το έλυσα. Εκανα μια "πρόοδο", οπως συνηθίζω να λέω...

Ετσι το είχα πριν:

easy8a.jpg

Το μετά.

Αγορασα, από το flying tiger, πριν μερικές εβδομάδες που είχα πάει με μία φίλη μου ένα τοσοδούλικο "στρωματάκι" {ουτε ιδέα δεν έχω για τι σκοπό το χρησιμοποιείς} και το τοποθέτησα κάτω από τον κουβά. Διατηρεί το μέρος πεντακάθαρο και επειδή το αγόρασα 1 ευρώ, δεν με ενδιαφέρει καθόλοου πόσο θα κρατήσει.

easy8.jpg

 Θα ήθελα να βρω ένα καφασάκι, να το τοποθετήσω πάνω αλλά ίσως και ν αλλάξω το μέρος.. ίδωμεν.

Σας φιλώ, γλυκά!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια,

τί κάνετε;Εμείς μια από τα ίδια.Δυστυχώς οι ζαλάδες συνεχίζονται και εχτές πήγα σε παθολόγο με εξέτασε και μαντέψτε τί μου είπε;Ότι όλα είναι από το άγχος,το οποίο το έχω σε πολύ μεγάλες δόσεις.Μου εδωσε αγχολυτικά για 10 μέρες και βλέπουμε πώς θα πάει.Η αλήθεια είναι ότι σήμερα είμαι πολύ καλύτερα.Αχ πώς έχουμε γίνει έτσι βρε κορίτσια.Όλη μέρα άγχος,άγχος για τα οικονομικά(που δεν αχνοφαίνεται ότι θα πάνε καλύτερα),άγχος για τα παιδιά(σχολείο,υγεία κα)άγχος για τα πάντα.Τί να πω;Ας ελπίζουμε ότι θα σταματήσει γιατί πλέον κάνουμε-κάνω κακό στην υγεία μου.

Από δουλείες ευτυχώς πάμε πολύ καλά.Το σπίτι είναι τακτοποιημένο και με την καθημερινή συντήρηση του είναι σε άριστη κατάσταση.Ασιδέρωτα δεν έχω αλλά σήμερα έχω βάλει ήδη ένα πλυντήριο και αναμένεται ένα ακόμα οπότε λείαν συντόμως θα αποκτήσω και ασιδέρωτα.

Το Σκ μέσα σε όλο το τρέξιμο (φροντιστήριο,πάρτυ,άλλο πάρτυ το απόγευμα,εκδρομή του μεγάλου το πρωί της Κυριακής)κατέβασα και τα χειμωνιάτικα όλα εκτός του συζύγου που ακόμα θέλει τα καλοκαιρινά.Ευτυχώς δεν έχουμε πολλές ελλείψεις και τουλάχιστον μέχρι τα Χριστούγεννα θα είμαστε κομπλέ.Μετά θα κάνω συμπληρωματικές αγορές.

Γιωτάκι μου μην ανησυχεις για τις εκδρομές της μικρής σου.Τα προσέχουν και ειδικά τα πρωτάκια.Βέβαια προκειμένου να έχεις το άγχος για την μικρή σου καλά έκανες και δεν την έστειλες.Θα μάθεις και από τους άλλους γονείς και τα παιδιά πώς πέρασαν και σιγά σιγά θα την αφήσεις και εσύ.Το άγχος πάντα υπάρχει και πάντα θα υπάρχει.Εγώ ακόμα και τώρα που είναι γυμνάσιο ο μεγάλος μου έχω μεγάλο άγχος αλλά προσπαθώ να μην το δείχνω γιατί του αρέσει να πηγαίνει,να βλέπει και να μαθαίνει καινούργια πράγματα και να περνάει καλά με τους φίλους του.

Ειρήνη μου περαστικά σας.Δυστυχώς στο γυμνάσιο δεν υπάρχουν δικαιολογίες.Εμάς οι περισσότεροι καθηγητές έχουν φτιάξει μπλογκ που ανεβάζουν τα μαθήματά τους και τις σημειώσεις τους και τους έχουν προειδοποιήσει ότι δεν θα δεχτούν δικαιολογίες ότι ήμουν άρρωστος ,έλειψα και δεν πήρα τα μαθήματα.Είναι πιο αυστηροί και πλέον τα παιδιά δεν τα αντιμετωπίζουν σαν παιδιά άλλα σαν έφηβους που έχουν πλέον υποχρεώσεις.Άδικο αλλά έτσι είναι.Σίγουρα θα δοθούν και άλλες ευκαιρίες στον μικρό σου να δείξει ότι δεν είναι αδιάφορος μαθητής  και στις ενημερώσεις θα το δεις και εσύ.Δες όμως και την άλλη πλευρά αν η καθηγήτρια δεχόταν ότι δεν μπόρεσε να διαβάσει γιατί ήταν άρρωστος και αυτό μπροστά σε όλη την τάξη τότε είχε σερβίρει σε όλα τα παιδιά την δικαιολογία ότι ήμουν άρρωστος και δεν διάβασα,ενώ έτσι τους πέρασε το μήνυμα ότι πρέπει να είναι πάντα διαβασμένοι ότι και αν γίνει.Εδώ στο δημοτικό πέρσι στον μεσαίο μου όταν είχαμε τα σαράντα της πεθεράς μου έπιασα την δασκάλα του και την ενημέρωσα ότι θα απουσιάζαμε όποτε το παιδί δεν θα είναι όπως πρέπει προετοιμασμένο για το διαγώνισμα της Ιστορίας που θα τους έβαζε την Δευτέρα,η απάντησή της ήταν ίδια με της δικής σου ότι δηλαδή μπορεί να διαβάσει όπου και αν πάμε και ότι δεν θα τον δικαιολογούσε.Φαντάσου σε δημοτικό πόσο μάλλον σε Γυμνάσιο.

Όμως πάλι πολλά έγραψα.

Τα λέμε αργότερα κορίτσια μου.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου όμορφα!

Ελπίζω να είστε όλες καλά και τα παιδάκια σας ακόμη καλύτερα!

Θέλω κι εγώ να κάνω αρκετές αλλαγές μέσα στο σπίτι αλλά ας όψεται το οικονομικό που προς το παρόν είναι αρκετά στενάχωρο. Προς το παρόν θα πρέπει να αγοράσω μερικά παντελονάκια φόρμας για τον μικρούλη μου και κάποια φανελάκια να τα φοράει εσωτερικά γιατί μου είναι ευαισθητούλης και το αναπνευστικό του τον πιάνει εύκολα.

Κατά τα άλλα σήμερα πήγα δυο παντελονάκια φόρμας στη μοδίστρα για να βάλει μπαλώματα μιας και είμαι ακαμάτρα και δεν το έχω καθόλου με το ράψιμο! Το Σάββατο θα είναι έτοιμα!

Πήγα στον παθολόγο το πρωί να μου γράψει τα χάπια της πίεσης (διότι μεγαλώνουμε και ....)

Πήγα στο φαρμακείο να ενημερώσω να μου κρατήσουν τα χάπια και μίλησα τηλεφωνικώς και με την παιδίατρο για να κανονίσω το εμβόλιο του  μικρού.

Σήμερα ήρθε η κοπέλα στο σπίτι που με βοηθάει με τις δουλειές. Φανταστείτε πόσο τρέξιμο είχα αυτές τις μέρες που χθες ούτε καν σκέφτηκα ότι σήμερα είναι Τετάρτη και ευτυχώς μου έστειλε εκείνη μήνυμα να επιβεβαιώσει το ραντεβού μας.

Ειρηνάκι μου νερά μέσα στο σπίτι είναι το χειρότερό μου! Και πλυντήριο χαλασμένο ο εφιάλτης μου.. Τώρα που είπες πλυντήριο, μπορείς να μου υπενθυμίσεις πως μπορώ να κάνω τον κάδο να μη μυρίζει; Δεν θυμάμαι την αναλογία νερού και ξύδι στις θήκες και θερμοκρασία! Σ' ευχαριστώ πολύ! 

Όσο για την καθηγήτρια δεν έχω να πω τίποτε.. Ευτυχώς εμείς απέχουμε ακόμη αρκετά από αυτό το στάδιο αλλά όταν θα φτάσουμε εμείς εσείς θα έχετε τελειώσει! Είναι αρκετά αισιόδοξη σκέψη πιστεύω!

Φιλιά πολλά σε όλες σας!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Νασια μου, το άγχος ειναι τελικά, ο μεγαλύτερος εχθρός του εαυτου μας, όπως συνηθίζω να λέω!

Πολύ λυπήθηκα για οσα γραφεις, ματάκια μου... φαντάζομαι πόσο έχεις πιεστει και τελικά ο οργανισμος σου, βαράει καμπανάκια. Και πόσο δίκιο έχεις που λες για τη ζωή που κανουμε. Ολοι μας! Το σκέφτομαι τόσο συχνά και είναι ενας από τους λόγους που προσπαθώ να ρίχνω μέσα μου τους τόνους αλλά και να δημιουργω ένα ήρεμο περιβάλλον.Τα οικονομικά δε... αστα-βράστα! Οπως τα λες, κορίτσι μου.

Σκέφτεσαι κάποια πραγματάκια που θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν? Ας πούμε, μικρές βόλτες τις Κυριακές στη φύση, ν ασχοληθείς με κάτι που σε χαλαρώνει.. μπορεί να λέω ανοησίες, σίγουρα θα τα έχεις σκεφτεί ολα αυτά, απλώς βάζω τον εαυτό μου, στη θέση σου.

Ελπίζω να νιώσεις σύντομα, πολύ-πολύ καλύτερα, κοριτσάκι μου!

1 ώρα πρίν, NASIA είπε:

Καλημέρα κορίτσια,

τί κάνετε;Εμείς μια από τα ίδια.Δυστυχώς οι ζαλάδες συνεχίζονται και εχτές πήγα σε παθολόγο με εξέτασε και μαντέψτε τί μου είπε;Ότι όλα είναι από το άγχος,το οποίο το έχω σε πολύ μεγάλες δόσεις.Μου εδωσε αγχολυτικά για 10 μέρες και βλέπουμε πώς θα πάει.Η αλήθεια είναι ότι σήμερα είμαι πολύ καλύτερα.Αχ πώς έχουμε γίνει έτσι βρε κορίτσια.Όλη μέρα άγχος,άγχος για τα οικονομικά(που δεν αχνοφαίνεται ότι θα πάνε καλύτερα),άγχος για τα παιδιά(σχολείο,υγεία κα)άγχος για τα πάντα.Τί να πω;Ας ελπίζουμε ότι θα σταματήσει γιατί πλέον κάνουμε-κάνω κακό στην υγεία μου.

Από δουλείες ευτυχώς πάμε πολύ καλά.Το σπίτι είναι τακτοποιημένο και με την καθημερινή συντήρηση του είναι σε άριστη κατάσταση.Ασιδέρωτα δεν έχω αλλά σήμερα έχω βάλει ήδη ένα πλυντήριο και αναμένεται ένα ακόμα οπότε λείαν συντόμως θα αποκτήσω και ασιδέρωτα.

Το Σκ μέσα σε όλο το τρέξιμο (φροντιστήριο,πάρτυ,άλλο πάρτυ το απόγευμα,εκδρομή του μεγάλου το πρωί της Κυριακής)κατέβασα και τα χειμωνιάτικα όλα εκτός του συζύγου που ακόμα θέλει τα καλοκαιρινά.Ευτυχώς δεν έχουμε πολλές ελλείψεις και τουλάχιστον μέχρι τα Χριστούγεννα θα είμαστε κομπλέ.Μετά θα κάνω συμπληρωματικές αγορές.

Γιωτάκι μου μην ανησυχεις για τις εκδρομές της μικρής σου.Τα προσέχουν και ειδικά τα πρωτάκια.Βέβαια προκειμένου να έχεις το άγχος για την μικρή σου καλά έκανες και δεν την έστειλες.Θα μάθεις και από τους άλλους γονείς και τα παιδιά πώς πέρασαν και σιγά σιγά θα την αφήσεις και εσύ.Το άγχος πάντα υπάρχει και πάντα θα υπάρχει.Εγώ ακόμα και τώρα που είναι γυμνάσιο ο μεγάλος μου έχω μεγάλο άγχος αλλά προσπαθώ να μην το δείχνω γιατί του αρέσει να πηγαίνει,να βλέπει και να μαθαίνει καινούργια πράγματα και να περνάει καλά με τους φίλους του.

Ειρήνη μου περαστικά σας.Δυστυχώς στο γυμνάσιο δεν υπάρχουν δικαιολογίες.Εμάς οι περισσότεροι καθηγητές έχουν φτιάξει μπλογκ που ανεβάζουν τα μαθήματά τους και τις σημειώσεις τους και τους έχουν προειδοποιήσει ότι δεν θα δεχτούν δικαιολογίες ότι ήμουν άρρωστος ,έλειψα και δεν πήρα τα μαθήματα.Είναι πιο αυστηροί και πλέον τα παιδιά δεν τα αντιμετωπίζουν σαν παιδιά άλλα σαν έφηβους που έχουν πλέον υποχρεώσεις.Άδικο αλλά έτσι είναι.Σίγουρα θα δοθούν και άλλες ευκαιρίες στον μικρό σου να δείξει ότι δεν είναι αδιάφορος μαθητής  και στις ενημερώσεις θα το δεις και εσύ.Δες όμως και την άλλη πλευρά αν η καθηγήτρια δεχόταν ότι δεν μπόρεσε να διαβάσει γιατί ήταν άρρωστος και αυτό μπροστά σε όλη την τάξη τότε είχε σερβίρει σε όλα τα παιδιά την δικαιολογία ότι ήμουν άρρωστος και δεν διάβασα,ενώ έτσι τους πέρασε το μήνυμα ότι πρέπει να είναι πάντα διαβασμένοι ότι και αν γίνει.Εδώ στο δημοτικό πέρσι στον μεσαίο μου όταν είχαμε τα σαράντα της πεθεράς μου έπιασα την δασκάλα του και την ενημέρωσα ότι θα απουσιάζαμε όποτε το παιδί δεν θα είναι όπως πρέπει προετοιμασμένο για το διαγώνισμα της Ιστορίας που θα τους έβαζε την Δευτέρα,η απάντησή της ήταν ίδια με της δικής σου ότι δηλαδή μπορεί να διαβάσει όπου και αν πάμε και ότι δεν θα τον δικαιολογούσε.Φαντάσου σε δημοτικό πόσο μάλλον σε Γυμνάσιο.

Εχεις πολύ δίκιο για όσα λες γιατί δεν εγραψα ακριβώς τι έγινε. Ήμουν εκνευρισμένη.

Μου είπε ο μικρός ότι όταν λοιπόν τους ειπε η δασκάλα "βγάλτε να γράψετε τεστ", ο Ανδρέας είπε "συγνώμη κυρία, εγώ έλειπα 5 μέρες, ήμουν άρρωστος, ακόμα ειμαι και δεν έχω διαβάσει το μάθημα της ημέρας".

Η δασκάλα του απάντησε "και τι με νοιάζει εμένα? Να διάβαζες!"

Με ύφος "ξεφορτώσου με", όπως μου περιέγραψε.

Εμένα, αυτο που με ενόχλησε είναι η συμπεριφορά. Ο τρόπος. "Το τι με νοιάζει εμένα", να το απευθυνει στο δικό της παιδί ή οπου πιστεύει ότι την παίρνει. Στα παιδιά τα ξένα δεν την παίρνει και ως εκπαιδευτικός, ακομα και η πρόταση αυτή, με ξενίζει.

Ας του έλεγε, "είσαι αδικαιολόγητος που δεν διάβασες" και ας κάνει οτι καταλαβαίνει με τον βαθμό. Αλλωστε ο Ανδρέας πάει πάντα διαβασμένος και θα το διαπιστώσει. Αυτο το απαξιωτικό στυλ ομως εμένα δεν... και θα της το πω, για να το ξέρει. Γιατί πολλοι καθηγητές, έχουν ένα περίεργο στυλ, ίσως γιατί σε πολλά παιδιά πίσω δεν υπάρχει οικογένεια {απαράδεκτο και εκεί}. Εδώ όμως υπάρχει.

Και για να σου πω και τα σημερινά. Ο μικρος ήρθε και και ήταν στην τσίτα. Ζήτησε να κάνει αμέσως ένα ντουζάκι και τον άκουγα στο μπάνιο, που μιλούσε μόνος του. Τοσο πιεσμένος ήταν.. μου έκανε εντύπωση γιατί συνήθως διατηρεί την ψυχραιμία του και δεν είναι τοσο... δεν βρίσκω τη σωστή λέξη..
Αφού τον αγκάλιασα, χαλάρωσε και μετά από αρκετή ώρα και έβαλε τα κλάμματα! {αυτό μου έκανε τρελή εντύπωση}, μου είπε ότι αισθάνεται χάλια γιατι πολλοι καθηγητες τους αντιμετωπιζουν σαν ζητιάνους και δεν τους δινουν σημασία. Σήμερα, προσπαθούσε να πάρει τα μαθήματα από μία δασκάλα {που δεν είχαμε βρει τι είχαν στο μάθημά της}, η οποία τον αγνοούσε και τελικά δεν ασχολήθηκε. Του ειπε στο τέλος "αλλη φορά, δεν μπορω τώρα". Μου είπε συγκεκριμένα, ένιωσα σαν ζητιάνος για να πάρω τα μαθήματα και με αγνοούν. Γιατί μας φέρονται έτσι? Μας βαριούνται?

Είναι δυνατον να νιώθει έτσι στην Α γυμνασίου? Με το καλημέρα σας? Και για ν αντιδράει έτσι ο μικρός μου, κάτι δεν πάει καλά

...ε, ρε μερικοί εκπαιδευτικοί.. μονο για εκπαιδευτικοί δεν κάνουν...!

 


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένες μου καλησπέρα,

Ετοιμαζόμαστε να φυγουμε για αγγλικά αλλά είπα να σας "μιλήσω" λιγάκι.

Σήμερα, είπα με την φίλη μου, να πάμε μια βόλτα στο ΙΚΕΑ γαιτί θέλαμε να κοιτάξουμε διάφορα πράγματα. Φτάνουμε, παρκάρουμε και.. με παίρνει τηλέφωνο ο άντρας μου και μου λέει ότι τον έχω κλειδώσει μέσα και έχω πάρει και τα 2 ζευγαρια κλειδιά! :mrgreen:

Γυρίσαμε τα μπρος-πίσω! :D

Ήπιαμε ένα καφεδάκι, πήγαμε σούπερ και επέστρεψα σπιτάκι μου. Προχώρησα τόσες πολλές δουλίτσες, τις οποίες θα σας αναφέρω αύριο.

Σας φιλώ και εύχομαι να είστε όλες καλά


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,

τρεχάτη και η σημερινή ημέρα.Από το πρωί αφού πήγα τα μικρά σχολείο,μοιράσαμε ανακοινώσεις του συλλόγου γονέων και αφού μας δειγμάτισε ένας φωτογράφος για την ετήσια φωτογράφηση του σχολείου,πήγαμε μία βόλτα από το γυμνάσιο για να συζητήσουμε με τον γυμνασιάρχη για το θέμα του κυλικείου που ακόμα δεν έχει δημοπρατηθεί.Ετσι κατά τις 11 γύρισα σπίτι και έβαλα τρεχάλα αρνάκι στο φούρνο με πατατούλες.Ξεσκόνισα,σκούπισα,σφουγγάρισα και σιδέρωσα δύο πλυντήρια.Εφυγα για να πάρω τα παιδιά από το σχολείο και αφού φάγαμε,χάζεψα λίγο στην τηλεόραση και τα παιδιά διάβαζαν στα δωμάτια τους.Ούτως ή άλλως αύριο θα κάνουν τις αθλητικές δοκιμασίες ή όπως τις λένε που δεν έκαναν την Δευτέρα οπότε χαλαρά.

Ειρήνη μου συγνώμη που γίνομαι κακιά αλλά δυστυχώς στο γυμνάσιο δεν υπάρχει η οικειότητα που υπήρχε στο δημοτικό τόσο μεταξύ μαθητή καθηγητή όσο και καθηγητή γονέα.Είναι όλα πιο ψυχρά πιο απόμακρα.Είναι όπως στις δουλειές που δεν θα ασχοληθούν και πολύ αν κάποιος αρρωστήσει, έτσι και στο γυμνάσιο και αργότερα στο λύκειο.Άσχημο αλλά έτσι είναι.Ο μικρούλης σου δυστυχώς θα πρέπει να συνηθίσει όσο και αν αυτό δεν του αρέσει.Οι καθηγητές-τριες που πιθανόν να δείξουν ένα κάποιο ενδιαφέρον είναι απειροελάχιστοι. ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!!!

Πριν κάτι μέρες είχε ο μικρός μου τα γενέλθιά του και μιας και δεν του κάναμε κάτι γιατί συνέπεσε με το ετήσιο μνημόσυνο της πεθεράς μου είπαμε αυτό το Σάββατο να καλέσει τους φίλους του και αφού παίξουν να σβήσει και τα κεράκια του.Οπότε αύριο θα ξεκινήσω την τούρτα του που θα είναι πολύχρωμη μιας και θα έχει τα χρώματα των σμαρτιες. Μόλις την ολοκληρώσω θα σας ανεβάσω φωτο.

Αυτά για σήμερα.

Τα λέμε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...