Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 12 λεπτά , Titti είπε:

      Την 10η μέρα είχα 268,2 και είχα βάλει βλαστοκύστες 5 ημερών. Εσύ τι έχεις βάλει; Πότε είναι να κάνεις την χοριακή; (Συγγνώμη αν τα έχεις ήδη αναφέρει, μπαίνω λίγο στο φόρουμ και βγαίνω, δεν παρακολουθώ ενεργά)

      Καλημέρα! 9η ημέρα είχες αχνη και 10η 268?? Άρα και τα τεστ εγκυμοσυνης είναι λίγο ότι να ναι...😁. Εβαλα 2 βλαστοκυστες 5ης ημερας. Σημερα ειναι η 11η μέρα, έδωσα το πρωί αίμα, έτρεμε πρώτη φορά το χέρι μου και δε μπορούσαν να πάρουν. Κατά τις 11 θα ξέρω!

      Σε ποια εβδομαδα είσαι??? Όλα με το καλό 🥰

EASY LIVING {Ειρήνη}


Ειρήνη

Recommended Posts

κοριτσια ειμαι στα ορια απελπισιας!!!! εχουμε θεμα με το διαβασμα, χαζευει με αποτελεσμα να διαβαζουμε το λιγοτερο 2 ωρες, με αποκορυφωμα εχτες που διαβαζαμε σχεδον ολη μερα.....help......!!!!!! σπιτι εχει τα μαυρα του τα χαλια!!!!! οποια βοηθεια ευπροσδεκτη!!!

ειρηνη θελω να σχολιασω πολυ αυτα που λες για το γυμνασιο, αλλα δεν εχω χρονο, ελπιζω να βρω αμεσα!!! περαστικα σας κιολας!

φιλια σε ολες!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 53,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ειρήνη

    10846

  • YOTOU

    4856

  • χρυσα81

    3863

  • mamavasia

    3157

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Νάσια ως συνήθως τρεχάτη μέρα να λες... Βρες έναν τρόπο να σπας το άγχος σου. Το λέω εγώ η βασίλισσα του άγχους. Αυτό είπα και σε μια φίλη προχθές. Ως παθούσα απ το άγχος και τη στεναχώρια, ΑΡΝΟΥΜΑΙ να αρρωστήσω ξανά έτσι... Όποτε βλέπω τα έξοδα αλλά και το υπόλοιπο στο πορτοφόλι, θέλω πρώτα να βρίσω και μετά να κλάψω σα μωρό. Αλλά όπως ξαναείπα, η υγεία μου αρκεί. Σωματική και ψυχική όμως...

Γιώτα... Υπομονή. Κανείς δεν είπε πως γίνεται ευκολότερο το να είσαι γονιός... Απλά αλλάζουν τα ζόρια ανά ηλικία. 

Δυο τρεις συμβουλές, επειδή τις ζήτησες και αν θες τις κρατάς...

-Να έχετε σταθερή ώρα διαβάσματος. Πχ μετά το φαγητό ή αμέσως μετά τον μεσημεριανό ύπνο. 

-Να έχετε σταθερό σημείο διαβάσματος, καθαρό και με απομακρυσμένους πειρασμούς. Αν δεν έχει γραφείο το παιδί, ας διαβάζει και στην κουζίνα αρκεί να είναι άδειο και καθαρό το τραπέζι, χωρίς παιχνίδια και τηλεόραση τριγύρω. 

-Να δείχνεις πως παρακολουθείς κι ας μην είσαι δίπλα της. Να ξέρει ότι θα την ελέγχεις κι ας κάνεις δουλειές παράλληλα. 

-Θα σας το πει και η δασκάλα υποθέτω ότι αφενός πρέπει να μπει χρονικό όριο "Στις 6 πρέπει να έχεις διαβάσει", αφετέρου να κατανοήσει πως αν δεν διαβάσει δεν θα πάει δραστηριότητα/βόλτα/δει τηλεόραση/παίξει με τα παιχνίδια. Κοινώς πρέπει να αρχίσει να αντιλαμβάνεται πως το σχολείο έρχεται πρώτο πια. 

Δε λέω οτι είναι εύκολο, ούτε ότι πιάνουν σε όλα τα παιδιά. Καλή συνέχεια.

Εγώ με διάφορες αναποδιές, καλές και κακές, έχω μείνει πολύ πίσω στις δουλειές μου. Ελπίζω αύριο πια να σιδερώσω επιτέλους (ναι, ακόμα ΔΕΝ σιδέρωσα...) ώστε να ξεκινήσω γενική και στρώσιμο. 

Αύριο -μεθαύριο περιμένουμε τον καπνοδοχοκαθαριστή για το τζάκι. Εν καιρώ και ο καυστηρατζής για το καλοριφέρ...


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια! σημερα τα πηγαμε πολυ καλυτερα. της εβαλα ωρα για να τελειωνει καθε εργασια κ την τηρησε. της ειπα πως αν τελειωσει στην ωρα της θα κανει διαλειμα, ενω αν αργησει δεν θα κανει κ θα συνεχισουμε στην επομενη εργασια χωρις διαλειμα. τα πηγε πολυ καλα!

ραβτακι μου ευχαριστω. αυτα που ειπες τα τηρουσαμε κ πριν εκτος απο αυτο της ωρας. φαινεται να επιασε!

 

λοιπον ειρηνη μου, εχω πεσει απο τα συννεφα με τους καθηγητες σας. ουτε οι δικοι μας (τοτε που πηγαινα εγω) αλλα ουτε κ της ανηψιας μου που παει δευτερα γυμνασιου κ μαλιστα περισι σε αλλο σχολειο κ φετος σε αλλο, δεν αντιμετωπισαν τετοια ξυνιλα κ αδιαφορια προς τα παιδια! προσωπικα πιστευω πως ειναι θεμα χαρακτηρα του εκαστοτε καθηγητη. θεωρω πως ισως επρεπε να τεθει σαν θεμα στην διεθυνση του σχολειου. πρεπει να ενθαρυνουν τα παιδια στην μαθηση κ οχι να τα αποτρεπουν. γενικως συμπεριφερονται ετσι οι συγκεκριμενοι σε ολα τα παιδια? η ηταν μεμονομενο περιστατικο???

παντως να βλεπεις εναν εφηβο να κλαιει για το οτι του φερθηκαν καθηγητες με τετοιο τροπο ειναι να τρελαινεσαι........φαντασου ποσο πολυ πειραξε το παιδι η συμπεριφορα τους.... παντως νομιζω οτι δεν πρεπει να περασει ετσι αυτο.

φιλικα παντα κ με πολυ αγαπη.....νομιζω το ξερεις αυτο! ΥΠΟΜΟΝΗ!!!!!

σας φιλω κοριτσια κ επανερχομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Γιώτα μου εκτός από όσα πρότεινε η Ravt στα οποία συμφωνώ, εγώ θα πρόσθετα να της δίνεις ένα κίνητρο να διαβάσει σύντομα κ αποτελεσματικά...πχ  έλα να κάνουμε τα μαθήματα χωρίς αργοπορίες, να τελειώσουμε, να μας μείνει μετά χρόνος να παίξουμε, διαβάσουμε βιβλία, πάμε βόλτα, δραστηριότητα κλπ κλπ

Σήμερα είχε το μενού σφουγγάρισμα, αλλαγή σεντόνια, έφτιαξα μπισκότα για την εβδομάδα όλη -αν μείνουν- αυτά...και αύριο μέρα είναι, το απόγευμα, ελπίζω να σταματήσει να βρέχει να πάμε καμιά βόλτα!

καλό ΣΚ, φιλιά!


Wgl2p3.png

kHoQp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή Κυριακή σε όλες!

Χθες ήταν μια κουραστική ημέρα για μένα. Σιδέρωσα επιτέλους τα δυο βουνά που με κοιτούσαν τόσες μέρες, έβαλα δυο πλυντήρια και δυο στεγνωτήρια, τακτοποίησα όλα τα ρούχα στις ντουλάπες και επιτέλους είναι (σχεδόν) όλα πλυμένα, σιδερωμένα και στις θέσεις τους. 

Μαγείρεψα, έκανα μπάνιο τα παιδιά, φάγαμε, μάζεψα την κουζίνα.

Τακτοποίησα, ξεσκόνισα, σκούπισα, σφουγγάρισα όλο το σπίτι. Καθάρισα τα μπάνια, έστρωσα ριχτάρια, κρεβάτια, άλλαξα πετσέτες.

Μετά απ όλα αυτά, κατάφερα να κάνω μισή ώρα γυμναστική, να βάψω τα μαλλιά μου και να κάνω μπάνιο, πριν πάω τα παιδιά για ύπνο. 

Φυσικά όλη αυτή η κούραση, ήρθε να δέσει με την περίοδο που σήμερα μου χτύπησε την πόρτα. 

Σήμερα θα περάσουμε το μεσημέρι και το απόγευμα με συγγενείς στην εξοχή. Θα τους πάω δυο γλυκά εκ των οποίων το ένα έφτιαξα για διαγωνισμό μεγάλης εταιρίας στον οποίο κληρώθηκα να συμμετάσχω και είμαι χαρούμενη γι αυτό. 

Να περάσετε όμορφα!


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, ravT είπε:

Καλημέρα και καλή Κυριακή σε όλες!

Χθες ήταν μια κουραστική ημέρα για μένα. Σιδέρωσα επιτέλους τα δυο βουνά που με κοιτούσαν τόσες μέρες, έβαλα δυο πλυντήρια και δυο στεγνωτήρια, τακτοποίησα όλα τα ρούχα στις ντουλάπες και επιτέλους είναι (σχεδόν) όλα πλυμένα, σιδερωμένα και στις θέσεις τους. 

Μαγείρεψα, έκανα μπάνιο τα παιδιά, φάγαμε, μάζεψα την κουζίνα.

Τακτοποίησα, ξεσκόνισα, σκούπισα, σφουγγάρισα όλο το σπίτι. Καθάρισα τα μπάνια, έστρωσα ριχτάρια, κρεβάτια, άλλαξα πετσέτες.

Μετά απ όλα αυτά, κατάφερα να κάνω μισή ώρα γυμναστική, να βάψω τα μαλλιά μου και να κάνω μπάνιο, πριν πάω τα παιδιά για ύπνο. 

Φυσικά όλη αυτή η κούραση, ήρθε να δέσει με την περίοδο που σήμερα μου χτύπησε την πόρτα. 

Σήμερα θα περάσουμε το μεσημέρι και το απόγευμα με συγγενείς στην εξοχή. Θα τους πάω δυο γλυκά εκ των οποίων το ένα έφτιαξα για διαγωνισμό μεγάλης εταιρίας στον οποίο κληρώθηκα να συμμετάσχω και είμαι χαρούμενη γι αυτό. 

Να περάσετε όμορφα!

Καλη επιτυχια! 

Καλε τι καλο εφτιαξες;

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ είπε:

Καλη επιτυχια! 

Καλε τι καλο εφτιαξες;

 

Ευχαριστώ Αφροδίτη μου! Για τον διαγωνισμό έφτιαξα Τιραμισού τσίζκεικ  και για την επίσκεψη, σοκολατένιο υγρό κέικ με καραμέλα και κροκάν φουντουκιού. 

Σήμερα είμαι ήρεμη διότι με τη χθεσινή μας απουσία το σπίτι παραμένει τακτοποιημένο και καθαρό αλλά το κρύο με αναγκάζει να ξεκινήσω γενική και στρώσιμο. Σήμερα στις 8 το πρωί είχε 2 βαθμούς! 

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλες!


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , ravT είπε:

 

Ευχαριστώ Αφροδίτη μου! Για τον διαγωνισμό έφτιαξα Τιραμισού τσίζκεικ  και για την επίσκεψη, σοκολατένιο υγρό κέικ με καραμέλα και κροκάν φουντουκιού. 

Σήμερα είμαι ήρεμη διότι με τη χθεσινή μας απουσία το σπίτι παραμένει τακτοποιημένο και καθαρό αλλά το κρύο με αναγκάζει να ξεκινήσω γενική και στρώσιμο. Σήμερα στις 8 το πρωί είχε 2 βαθμούς! 

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλες!

Σλουρπ!!!

Καλη επιτυχια και αντε...καλο στρωσιμο.

Σε φιλω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου και καλή βδομάδα να έχουμε!

Εγώ με τον υιό περάσαμε ένα υπέροχο σβκ τα δυο μας διότι ο άντρας μου έπρεπε να πάει στο χωριό να βοηθήσει τους γονείς του να μετακομίσουν Αθήνα. Ο μικρός ξύπνησε αργά το πρωί του Σαββάτου (κατά τις 10) γιατί όλη τη βδομάδα τον ξυπνάω σχετικά νωρίς και κουράζεται αρκετά. Πήραμε πρωϊνό και κατά τις 12 ήρθε ο κολλητός του που μένει στο από κάτω διαμέρισμα και παίξανε μέχρι τις 4. Τους έκανα τηγανητά αυγά με ντοματοσαλάτα και πατατούλες και το κατευχαριστήθηκαν. Μετά πήρα τον μικρό και πήγαμε σε μια πλατεία στο Περιστέρι όπου είχα δώσει ραντεβού με μια φίλη μου και τα παιδάκια της και τρελλάθηκαν στο παιχνίδι. Μας τα χάλασε ο καιρός βέβαια αφού γίναμε μούσκεμα αλλά το ευχαριστηθήκαμε πολύ. Μετά σπίτι, φαγητό και ύπνο.

Χθες το πρωί πήγαμ στην παιδίατρο για το εμβόλιο της ιλαράς, Πήραμε 2 κιλά από τον Απρίλη και 5 πόντους ύψος! Κλαψουρίσαμε λιγάκι για το εμβόλιο αλλά το ξεπεράσαμε αμέσως! Μετά τον πήρα και πήγαμε στην παιδική χαρά που ήταν εκεί κοντά και κάτσαμε 2.5 ώρες! Είχε πολύ ωραία μέρα και το ευχαριστηθήκαμε και οι δυο.

Μετά σπίτι όπου φάγαμε γιουβέτσι κοτόπουλο και ξεκούραση!

Για σήμερα φακές για τον μικρό και για τους μεγάλους γιουβέτσι που περίσσεψε από χθες!

Σας φιλώ!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένες μου καλημερα και καλή εβδομάδα!

Πολλές δουλίτσες, συνεχίζω όσο μπορώ αν και σήμερα, λογω περιοδου, νιώθω πεσμένη...

Αναφέρω σε όλο το στράτευμα, οτι τελείωσα την αλλαγή των ρούχων! Έγινε ένας χαμός, στο υπνοδωμάτιο μας, πάνω στο κρεβάτι μας Ο χαμός, το οποίο, γέμισε και άδειασε πολλές φορές, μέχρι να τακτοποιηθούν ολα, σωστά, στις ανάλογες ντουλάπες.

easy3.jpg

Η σκάλα μας, ανοιγμένη, μέσα στο υπνοδωμάτιο και εγώ να ξεσκαρτάρω:

κρατάω, πετάω, χαρίζω, βάζω σε κρεμάστρες, σωστά, για να "πέφτουν" και τα ρουχα σωστά, μέσα στις ντουλάπες.

Έτοιμες οι ντουλάπες μας, κορίτσια μου! Σημερα, πήγα πρωί, στο σούπερ μάρκετ και αγόρασα 6 ακόμα κρεμάστρες που χρειαζόμασταν και το μόνο που λείπει είναι ν αγοράσω λεβάντες και αντι-σκωριακά. Ετοιμο κι αυτό!

Στο μεταξύ, συνεχίζω να πλένω τα βαριά.. παπλώματα, κάποιες λίγες κουβέρτες που έχω. Βρήκα μεγάλο πλυντήριο {μου πήγε ο κουκος αηδόνι όμως για να το φτιάξω... } και πλέον το ευχαριστιέμαι.

Τ απλώνω έξω στο μπαλκόνι, πάνω στην απλωστρα μου και τα στεγνώνει αμέσως ο ήλιος

easy2a.jpg

 

Εμείς, ήδη βάλαμε τα παπλώματά μας. Το βραδάκι κρυώνουμε οπότε... μοσχομυριστα, κορίτσια μου!

Κατάφερα λοιπόν και όσα βλέπετε εδώ στην ντουλάπα μου, να είναι πλυμένα και ήδη στην πάνω ντουλάπα μας, τακτοποιημένα, με μυρωδικά.

easy2.jpg

 

Ταυτόχρονα, την Παρασκευή, έπλυνα ακόμα ένα χαλί μας, στο μπαλκόνι μου.. Κούραση αλλά τελείωσε κι αυτό. Στέγνωσε και ήδη το έχω διπλώσει και "περιμένει" να στρωθεί.

Μένουν ακόμα 2!

easy3a.jpg

Τώρα ετοιμάζω φαγάκι για σήμερα, μπιφτεκάκια με πατατούλες στο φούρνο, από τα αγαπημένα μας και μετά πρέπει να βάλω σκούπα γιατί είμαστε μέσα στη βρώμα.

Σας φιλώ γλυκά όλες


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


8 ώρες πρίν, ravT είπε:

Ευχαριστώ Αφροδίτη μου! Για τον διαγωνισμό έφτιαξα Τιραμισού τσίζκεικ  και για την επίσκεψη, σοκολατένιο υγρό κέικ με καραμέλα και κροκάν φουντουκιού.

... με πέθανες, ματάκια μου!!! :shock:

 

On 5/10/2017 at 5:47 ΜΜ, NASIA είπε:

Πριν κάτι μέρες είχε ο μικρός μου τα γενέλθιά του και μιας και δεν του κάναμε κάτι γιατί συνέπεσε με το ετήσιο μνημόσυνο της πεθεράς μου είπαμε αυτό το Σάββατο να καλέσει τους φίλους του και αφού παίξουν να σβήσει και τα κεράκια του.Οπότε αύριο θα ξεκινήσω την τούρτα του που θα είναι πολύχρωμη μιας και θα έχει τα χρώματα των σμαρτιες. Μόλις την ολοκληρώσω θα σας ανεβάσω φωτο.

Νάσια μου, να χαίρεστε τον μικρό σας άγγελο! Γερό και καλότυχο να είναι!

Με το καλό το πάρτυ σας!

On 4/10/2017 at 2:54 ΜΜ, Δομνίνα είπε:

 Τώρα που είπες πλυντήριο, μπορείς να μου υπενθυμίσεις πως μπορώ να κάνω τον κάδο να μη μυρίζει; Δεν θυμάμαι την αναλογία νερού και ξύδι στις θήκες και θερμοκρασία! Σ' ευχαριστώ πολύ!

Δομνινα μου,

Μπορείς να βάλεις 1 κούπα ξύδι και να επιλέξεις ένα από τα "ζεστά" προγράμματα του πλυντηρίου σου. Θα εξαφανιστούν όλες οι μυρωδιές, θα λάμψει και θα σκοτωθούν τα μικρόβια.

Υ.Γ. Κατά διαστήματα, ν αδειάζεις το σωληνάκι, που υπάρχει σ ένα μικρό πορτάκι {συνήθως}, κάτω δεξιά στο πλυντήριό σου. Εχει απόνερα του πλυντηρίου αλλά και διάφορα χνουδάκια κτλ.


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Πως είστε; Εγώ περιμένω να ξυπνήσει το μικρό μου αγόρι για να κάνω καμιά δουλίτσα. 

Χθες ξεκίνησε η φθινοπωρινή γενική. Καθάρισα πολύ καλά τα μπάνια, με τον ατμοκαθαριστή (ο οποίος λίγο πριν τελειώσω μας άφησε χρόνους...) και -το σημαντικότερο- καθάρισα και τακτοποίησα τα ντουλάπια στα μπάνια τα οποία τι να σας πω; Σαβούρα είχαν, βρώμα είχαν, σχετική υγρασία είχαν, απορρυπαντικά που δε χρησιμοποιώ είχαν... Μια μεγάλη σακούλα σκουπιδιών ήταν όλη αυτή η σαβούρα. ΑΝΑΣΑΝΑ! 

Μαζί με τα μπάνια καθάρισα την εσωτερική σκάλα. Ξαράχνιασα και καθάρισα τα μεγάλα παράθυρά της. Αυτή είναι μια δουλειά που με κουράζει χωρίς αποτέλεσμα καθώς το σημείο που βρίσκονται δεν επιτρέπει να καθαριστούν εξωτερικά. Αυτό σημαίνει πως και καθαρά που τα χω από μέσα, φαίνονται χάλια. Αφήστε που τα δυο απ τα τέσσερα έχουν πάρει υγρασία ανάμεσα... Τι να σας λέω... Δε ξέρω τι σκεφτόταν αυτός ο κατασκευαστής αλλά θα αναλογιστείτε πόσο ανόητος ήταν όταν σας πω πως έχουμε φέρει 3 τζαμάδες να τα αντικαταστήσουν με καινούργια αμμοβολής ώστε να μην φαίνεται άσχημα το έξω που δεν μπορεί να καθαριστεί και οι 3 έχουν εξαφανιστεί βλέποντας τη δυσκολία στην πρόσβαση! Είχαμε πει πως θα τα βγάλουμε εντελώς και θα βάλουμε υαλότουβλο αλλά το κόστος μας ανάγκασε να το αφήσουμε για την ώρα...

Καθάρισα κουπαστές και την απλίκα της σκάλας και έβαλα τα καλύμματα του καροτσιού του μικρού για πλύσιμο. 

Τώρα περιμένω να ξυπνήσει ώστε να βάλω τις κουρτίνες του για πλύσιμο, να πλύνω τα αφρώδη παζλ που βάζει στο πάτωμα και παίζει, να βγάλω τα σεντόνια και να βγάλω έξω το στρώμα του να αεριστεί και να το χτυπήσει λίγο  ο ήλιος. 

Μόλις ξυπνήσει ο μπαμπάς του, θα μπω να καθαρίσω το δωμάτιο, να το στρώσω, να ξανακρεμάσω τις κουρτίνες και να καταφέρω να τελειώσω ένα δωμάτιο πριν το απόγευμα που έχω εξωτερικές δουλειές. 

Αύριο που θα χω ευχέρεια από νωρίς, θα πιάσω το δωμάτιο της μεγάλης ώστε μόλις γυρίσει απ το σχολείο να το βρει στρωμένο γιατί και αύριο το απόγευμα έχω εξωτερικές δουλειές. 

Σας καλημερίζω όλες! 


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένα μου, καλή σας μερα.

Η μέρα μου ξεκίνησε από πολύ νωρίς και προχωρώ σιγά-σιγά κάποιες δουλίτσες μου.

Η ντουλάπα μου, ολοκληρώθηκε και έχω κρατήσει ελάχιστα, τα οποία για λίγο ακόμα μπορούν να φορεθούν. Οσο και αν την προσέχω και πάλι είχα ρούχα για δόσιμο. Κάποια που ήταν πιο φθαρμένα και δεν μπορούσα να τα χαρίσω, τα πήγα στον τοίχο αλληλεγγύης.

Έβγαλα επίσης στην άκρη, τα ρούχα, που θέλουν κάποιου είδους επιδιόρθωση και επειδή δεν μπορώ να τα δώσω με την μία στον ράφτη μου, θα ξεκινήσω να τα δινω, ένα-ένα. Μία στοίβα λοιπόν στην άκρη,  με ρουχα όλης της οικογένειας, τακτοποιημένη.

Έφυγαν, όπως σας έγραψα ήδη, όσα ήταν για δόσιμο, μπήκαν νέες κρεμάστρες, τα μυρωδικά και πλέον είμαι έτοιμη, σ αυτόν τον τομέα.

Η ντουλάπα μου, που στη βάση της έχω τα πουλόβερ/μπλούζες μου, τακτοποιημένες, η μία πάνω στην άλλη.

D8xDMt2.jpg

Πριν λίγο έβαλα ένα πλυντήριο και μόλις τα έβαλα να στεγνώνουν πάνω στην απλώστρα μου, τα μαξιλάρια μας. Προσπαθώ να προλαβω τις καλές μέρες και τον ήλιο, οπότε οργανώνομαι.

Χθες, έπλυνα και το προ-τελευταίο χαλί. Ήταν αρκετά μεγαλύτερο και κορίτσια μου, είδα κι έπαθα να το σηκώσω να το κρεμάσω στα κάγκελα... το μεγαλύτερο θα πρέπει να το δώσω έξω για πλύσιμο.. δεν μπορώ καν να το κουνήσω...:? . Τουλάχιστον, κατάφερα να πλύνω τα υπόλοιπα 3.

Ήρθε πριν λίγο, μια φίλη μου για καφεδάκι και όσο τα λέγαμε, σιδέρωσα και 1 ωρίτσα. Ωραία και ήρεμα, να προχωρούν οι δουλίτσες μου.

Πρωι-πρωί επίσης, μόλις έφυγαν τ αγόρια, έβαψα και την ρίζα μου. Είχε κατέβει πολύ και μου έριχνε τα κέφια. ΟΚ, κι αυτό.

Προγραμματίζω επίσης τρελό ξεκαθάρισμα, στην ντουλάπα, που έχουμε τα πανωφόρια μας.. το κάτω μέρος, μου δίνει στα νεύρα αλλά θα σας γράψω ξεχωριστά γι αυτο.

Σας φιλώ για την ώρα και εύχομαι να είστε καλα.


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλά μου κορίτσια, καλησπέρα.

Ελπίζω όλες να είστε καλά.

Οι δουλίτσες μου συνεχίζονται και είμαι σε καλό δρομο. Φυσικά, το σπίτι δεν σταματάει ποτέ να ζητάει αλλά έχω προχωρήσει δουλίτσες που ήταν στο μυαλό μου και μου δημιουργούσαν ανησυχια.

Σήμερα λοιπόν, εφτιαξα τα μπισκότα της Δομνίνας μας, την οποία ευχαριστω πολύ για τη συνταγή. Πανεύκολη, δεν χρησιμοποιησα καν κουπ πατ και βγήκαν πεντανόστιμα! Θα την ξανακάνω σίγουρα και σύντομα, προσθέτοντας σταγονες, σοκολάτας γαλακτος, έτσι γι αλλαγή. Μουρλια κορίτσια μου!

Xa3u6I8.jpg

Χθες, κατάφερα να σιδερώσω 2 φορές {πρωί και απόγευμα} και έτσι εχω ελάχιστα ρούχα αυτή τη στιγμή, ασιδέρωτα.

Επλυνα το μπροστινό μας μπαλκόνι γιατι από το πλύσιμο των χαλιών είχε γίνει χάλια. Ξεσκόνισα, πήγα σούπερ μάρκετ, φουρνο και κρεοπωλείο. Πήρα κιμά και έκανα κεφτεδάκια με πατατούλες τηγανιτές.

Επίσης, ασχολήθηκα με τον νεροχύτη μου. Έκανα ένα τρελό καθάρισμα γιατί πολύ το χρειαζόταν. Λάμπει τώρα και με ηρεμεί.

Αυτά για την ώρα, σας φιλώ γλυκά και τρεχω να διαβάσω με τον μικρό μου.

VZpFRLK.jpg

Χίλια μπράβο για τα ντουλάπια! ΜΠΡΑΒΟ!

Καλό κουράγιο, ραβτάκι μου. Εχεις πολύ ταλαιπωρία μπροστά σου ακόμα, με τη γενική.

Καλό στρώσιμο!

On 10/10/2017 at 10:18 ΠΜ, ravT είπε:

Χθες ξεκίνησε η φθινοπωρινή γενική. Καθάρισα πολύ καλά τα μπάνια, με τον ατμοκαθαριστή (ο οποίος λίγο πριν τελειώσω μας άφησε χρόνους...) και -το σημαντικότερο- καθάρισα και τακτοποίησα τα ντουλάπια στα μπάνια τα οποία τι να σας πω; Σαβούρα είχαν, βρώμα είχαν, σχετική υγρασία είχαν, απορρυπαντικά που δε χρησιμοποιώ είχαν... Μια μεγάλη σακούλα σκουπιδιών ήταν όλη αυτή η σαβούρα. ΑΝΑΣΑΝΑ! 

Μαζί με τα μπάνια καθάρισα την εσωτερική σκάλα. Ξαράχνιασα και καθάρισα τα μεγάλα παράθυρά της. Αυτή είναι μια δουλειά που με κουράζει χωρίς αποτέλεσμα καθώς το σημείο που βρίσκονται δεν επιτρέπει να καθαριστούν εξωτερικά. Αυτό σημαίνει πως και καθαρά που τα χω από μέσα, φαίνονται χάλια. Αφήστε που τα δυο απ τα τέσσερα έχουν πάρει υγρασία ανάμεσα... Τι να σας λέω... Δε ξέρω τι σκεφτόταν αυτός ο κατασκευαστής αλλά θα αναλογιστείτε πόσο ανόητος ήταν όταν σας πω πως έχουμε φέρει 3 τζαμάδες να τα αντικαταστήσουν με καινούργια αμμοβολής ώστε να μην φαίνεται άσχημα το έξω που δεν μπορεί να καθαριστεί και οι 3 έχουν εξαφανιστεί βλέποντας τη δυσκολία στην πρόσβαση! Είχαμε πει πως θα τα βγάλουμε εντελώς και θα βάλουμε υαλότουβλο αλλά το κόστος μας ανάγκασε να το αφήσουμε για την ώρα...

 


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...