Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 4 λεπτά , Fay_ είπε:

      Εσυ @Angot έχεις κάνει τον πλήρη έλεγχο και έχει δείξει θρομβοφιλια; Μόνο σε μένα ρε κορίτσια δεν τον έκαναν.. εν τω μεταξύ και η οικονομ στο Έλενα μου έλεγε βάσει κάποιων τιμών που έβλεπε πως δεν χρειάζομαι.. 

      οχι δεν εχω κάνει , εκανα μόνο στο ελενας στην οικονομ και μ είπε ότι κληρονομική θρόμβοφιλια δεν εχω ! όμως δεν μπορούμε να προβλέψουμε την επίκτητη θρόμβοφιλια η οποία μπορεί να συμβεί στην εγκυμοσυνη!(ελπιζω να θυμαμαι σωστά ότι μ το είπε έτσι)  έτσι κ αλλιώς ο γιατρός λόγο του προηγούμενου μωρού που είχε σύνδρομο αποφάσισε πτι θέλει να κάνω από την αρχή ως το τέλος ενέσεις αυτή τη φορα χδεν ξέρω αν συνδέεται βέβαια το σύνδρομο και οι ενέσεις με κάποιο τρόπο αλλά για να το θέλει κάποιο λόγο θα έχει!  

ΘΡΗΣΚΕΥΟΜΕΝΕΣ ΤΟΥ PARENTS..


Recommended Posts

καλησπερα ειδα φως κ μπηκα!!!να ρωτησω κατι κ μην με παρεξηγησετε ομως οταν βρισκω θρησκευομενα ατομα στο διαβα μου παντα ρωτω!!ο χριστιανισμος εχει πολλα παρακλαδια κ δεν καλυφθηκα στα παραπανω μνμτ,γι αυτο θελω να ρωτησω το μελος που ανοιξε το θεμα,μιλαμε για την ορθοδοξη χριστιανοσυνη-πιστη?προσευχεσε δηλαδη,στο Πατηρ Ιος κ Αγιο Πνευμα?ας μου επιτραπει αυτη η ερωτηση γτ εχω γνωρισει αρκετες καστες χριστιανων πολυ πιστους που δεν ειναι χριστιανοι ορθοδοξοι,χωρις φυσικα να κρινω κατι.πχ.ανετα θα μπορουσες να εισαι μια πιστη ευαγγελιστρια!ή ιεχοβου!!

χαχαχαχαχαχ εύστοχη η ερώτηση-παρατήρηση και φυσικά δεν παρεξηγώ! Είμαι μια ορθόδοξη χριστιανή,που περνάω διακυμάνσεις στον τρόπο με τον οποίο εκφράζω την πίστη μου. Νιώθω μονίμως μια ανάγκη για πνευματική αφύπνιση,για περισσότερη επαφή με το Θεό,αλλά ας πούμε οτι δεν ξέρω πώς ή δεν μου αρέσει αυτό που βλέπω μέχρι τώρα απο μερικούς. βλέπω δηλαδή μερικές θείτσες με το ντεκολτέ όλο έξω και την Αγία γραφή στο χέρι. Βλέπω μερικούς να'ναι στην εκκλησία κάθε Κυριακή κ να κριτικάρουν τα σκουλαρίκια σου/τις σχέσεις σου/τις επιλογές σου αλλά παράλληλα εκείνοι να μην χάνουν την ευκαιρία να ρίχνουν τη χολή τους κ την πονηριά τους. Βρίσκω οτι αυτά τα άτομαι με επηρεάζουν πολλές φορές,και,αρνούμενη να κάνω τα ίδια,δεν κοινωνώ τόσο συχνά (θεωρώντας οτι δεν είμαι "έτοιμη" πάντα,έτσι?)

Τώρα για τις υπόλοιπες κοπέλες δεν μπορώ να εκφέρω άποψη,αλλά έχω την εντύπωση οτι είναι κι αυτές ορθόδοξες!


y5yep3.png

Αγαπώ όλο τον κόσμο γιατί ζεις κι εσύ μαζί..σ'αγαπώ κουκλίτσα μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 285
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις


y5yep3.png

Αγαπώ όλο τον κόσμο γιατί ζεις κι εσύ μαζί..σ'αγαπώ κουκλίτσα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχ εύστοχη η ερώτηση-παρατήρηση και φυσικά δεν παρεξηγώ! Είμαι μια ορθόδοξη χριστιανή,που περνάω διακυμάνσεις στον τρόπο με τον οποίο εκφράζω την πίστη μου. Νιώθω μονίμως μια ανάγκη για πνευματική αφύπνιση,για περισσότερη επαφή με το Θεό,αλλά ας πούμε οτι δεν ξέρω πώς ή δεν μου αρέσει αυτό που βλέπω μέχρι τώρα απο μερικούς. βλέπω δηλαδή μερικές θείτσες με το ντεκολτέ όλο έξω και την Αγία γραφή στο χέρι. Βλέπω μερικούς να'ναι στην εκκλησία κάθε Κυριακή κ να κριτικάρουν τα σκουλαρίκια σου/τις σχέσεις σου/τις επιλογές σου αλλά παράλληλα εκείνοι να μην χάνουν την ευκαιρία να ρίχνουν τη χολή τους κ την πονηριά τους. Βρίσκω οτι αυτά τα άτομαι με επηρεάζουν πολλές φορές,και,αρνούμενη να κάνω τα ίδια,

(πες τα αυτος ειναι ενας απο τους λογους που πολλα ατομα της γενιας μας δεν πανε στην εκκλησια.φαντασου οτι η πεθερα μου μου ειπε μια μερα οτι ολες οι θειες στην εκλλησια με θαυμαζουνε γιατι ειμαι παντα περιποιημενη ,χτενισμενη,καθαρη ακομα λεει και τα τακουνακια στα παπουτσια μου ειναι παντα καθαρα.Φαντασου που εχουν το νου τους!!!)

δεν κοινωνώ τόσο συχνά (θεωρώντας οτι δεν είμαι "έτοιμη" πάντα,έτσι?)

αυτο ειναι ενα απο τα προβληματα που αντιμετώπισα στην αρχη δεν ενιωθα καθαρη ψυχηκα για να δεχτω σωμα και αιμα,αλλα το συζήτησα με τον πνευματικο μου και καταφερα να το αποβαλω!!!

Τώρα για τις υπόλοιπες κοπέλες δεν μπορώ να εκφέρω άποψη,αλλά έχω την εντύπωση οτι είναι κι αυτές ορθόδοξες!

εχεις δικιο και εγω ορθοδοξη


pXWyp3.png

Τη θετική ενέργεια και την καλή σας σκέψη, παρακαλώ να στείλετε και ο Θεός να πέψει...

Link to comment
Share on other sites

Καλά εγώ και να'θελα δεν μπορώ,είμαι παντρεμένη πολιτικά (προς το παρόν φυσικά,ο θρησκευτικός τέλος αυτού του χρόνου) και μου απαγορεύουν να πιώ ακόμα και το μεγάλο αγιασμό,όπως και να μεταλάβω..Ειδικά το τελευταίο με έχει ενοχλήσει πάρα πολύ αλλά τεσπα..δεν βάζω εγώ τους κανόνες!

luckym2 έγώ πχ όταν είμαι υπερβολικά θυμωμένη με κάποιον σε σημείο να γυαλίζει το μάτι μου,ούτε καν για έξομολόγηση δεν σκέφτομαι να πάω,μέχρι να μου περάσει.Αυτή είναι η στάση η δική μου,λάθος ή σωστή. Θα πάω,θα μου πει ο παππάς να μην θυμώνω,εγώ μέχρι να το εκτονώσω δεν θα μπορώ να το κάνω (δηλ δεν μπορώ όλο μεταμέλοια να πάω να γλυκομιλήσω στον άλλον που με έχει πικράνει ξανά κ ξανά),και έτσι θα δείξω ανυπακοή.Οπότε δεν πάω,μέχρι να μαλακώσω λίγο.

Αλήθεια έχεις παιδιά?? Με ενδιαφέρει να ακούσω τον τρόπο που τα καλλιεργείς πνευματικά,εφόσον αυτό παραμένει ακόμα ένα θέμα ευαίσθητο για μένα κ δεν ξέρω πώς να το χειριστώ..


y5yep3.png

Αγαπώ όλο τον κόσμο γιατί ζεις κι εσύ μαζί..σ'αγαπώ κουκλίτσα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

ωπα ρε κοριτσια γτ?οι θειτσες μας ενοχλουσαν οταν ημασταν μικρα κοριτσια κ βλεπαμε το θεατρο κ την μνησικακια στους κολπους της εκκλησιας-ενοριας κ τρελαινομασταν,οχι πλεον,τωρα που μεγαλωσαμε κ ξερουμε περισσοτερα πραγματα.στην τελικη δεν μπορουν ολοι οι ανθρωποι να εχουν μεγαλειο ψυχης ουτε να καταλαβαινουν τι κανουν κ γτ το κανουν.το μαθαν περισσοτερο θα λεγα η θειτσα 65χρονων που φτιαχνει το μαλλι στις 730 το πρωι κ μετα παει εκκλησια δεν φταιει που εμεις το βλεπουμε λαθος.η κατινιτσα που θα σχολιασει τα ρουχα της αλλης παλι δεν φταιει ειναι μικροι ανθρωποι ομως σε δρομο σωστο,ειναι αυτο που λενε τοσο τους κοβει τοσο κανουν.τωρα ο κακος ο ανθρωπος στα ματια του θεου οσους σταυρους κ να κανει ο θεος τον βλεπει κ ξερει.εσεις μπορειτε να πατε στην εκκλησια χωρις να τις βλεπετε πραγματικα αυτες?αυτο θα ειναι το σωστο.να τις βλεπετε αλλα να μην σας πειραζει!!εμενα δεν με αγγιζουν εδω κ παρα πολλα χρονια.οσο για την κοινωνια να πω οτι ΔΕΝ πρεπει να την περνεις,γτ πρεπει αλλα γτ το νιωθεις.εαν εγω κοινωνω καθε μηνα ειμαι καλυτερη χριστιανη απο το να κοινωνω καθε δυο χρονια γτ μεσα βαθια στην ψυχη νιωθω οτι τοτε πρεπει να μεταλαβω?ας ακουμπησω λιγο το θεμα με τα παιδια.να τα λετε απο μικρα οτι υπαρχουν πολλες θρησκιες οτι αν γεννιωντουσαν σε αλλη χωρα του κοσμου θα ηταν μουσουλμανος καθολικος βουδιστης κτλ,να τους λετε γτ αγαπατε κ πιστευετε εσεις στην Αγ.Τριαδα!!να τους μιλατε απο μικρα για να τα θωρακισετε απο τις παραθρησκευτικες οργανωσεις γτ ειναι ποιο επικυνδινες απο τα ναρκωτικα.κ στανταρ καποια στιγμη χωρις πιεση να πανε για 1 2 3 4 χρονια κατηχητικο ετσι για να ζησουν λιγο την οικογενεια της εκκλησιας.ο φανατισμος κ η πιεση πανω στα παιδια μονο ασχημα αποτελεσματα θα φερει παντος να το θυμαστε αυτο σαν συμβουλη.


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ωπα ρε κοριτσια γτ?οι θειτσες μας ενοχλουσαν οταν ημασταν μικρα κοριτσια κ βλεπαμε το θεατρο κ την μνησικακια στους κολπους της εκκλησιας-ενοριας κ τρελαινομασταν,οχι πλεον,τωρα που μεγαλωσαμε κ ξερουμε περισσοτερα πραγματα.στην τελικη δεν μπορουν ολοι οι ανθρωποι να εχουν μεγαλειο ψυχης ουτε να καταλαβαινουν τι κανουν κ γτ το κανουν.το μαθαν περισσοτερο θα λεγα η θειτσα 65χρονων που φτιαχνει το μαλλι στις 730 το πρωι κ μετα παει εκκλησια δεν φταιει που εμεις το βλεπουμε λαθος.η κατινιτσα που θα σχολιασει τα ρουχα της αλλης παλι δεν φταιει ειναι μικροι ανθρωποι ομως σε δρομο σωστο,ειναι αυτο που λενε τοσο τους κοβει τοσο κανουν.τωρα ο κακος ο ανθρωπος στα ματια του θεου οσους σταυρους κ να κανει ο θεος τον βλεπει κ ξερει.εσεις μπορειτε να πατε στην εκκλησια χωρις να τις βλεπετε πραγματικα αυτες?αυτο θα ειναι το σωστο.να τις βλεπετε αλλα να μην σας πειραζει!!εμενα δεν με αγγιζουν εδω κ παρα πολλα χρονια.οσο για την κοινωνια να πω οτι ΔΕΝ πρεπει να την περνεις,γτ πρεπει αλλα γτ το νιωθεις.εαν εγω κοινωνω καθε μηνα ειμαι καλυτερη χριστιανη απο το να κοινωνω καθε δυο χρονια γτ μεσα βαθια στην ψυχη νιωθω οτι τοτε πρεπει να μεταλαβω?ας ακουμπησω λιγο το θεμα με τα παιδια.να τα λετε απο μικρα οτι υπαρχουν πολλες θρησκιες οτι αν γεννιωντουσαν σε αλλη χωρα του κοσμου θα ηταν μουσουλμανος καθολικος βουδιστης κτλ,να τους λετε γτ αγαπατε κ πιστευετε εσεις στην Αγ.Τριαδα!!να τους μιλατε απο μικρα για να τα θωρακισετε απο τις παραθρησκευτικες οργανωσεις γτ ειναι ποιο επικυνδινες απο τα ναρκωτικα.κ στανταρ καποια στιγμη χωρις πιεση να πανε για 1 2 3 4 χρονια κατηχητικο ετσι για να ζησουν λιγο την οικογενεια της εκκλησιας.ο φανατισμος κ η πιεση πανω στα παιδια μονο ασχημα αποτελεσματα θα φερει παντος να το θυμαστε αυτο σαν συμβουλη.

Καλησπέρα Κουφετάκι μου,και στέκομαι σε αυτό το τελευταίο που πέταξες,το οποίο είναι και αυτό που θέλω να αποφύγω!

Πχ θέλω να δώσω στα παιδιά μου τις αξίες της θρησκείας μας,τονίζοντας περισσότερο να αγαπάνε,να μην έχουν μνησικακία,να μοιράζονται,να κάνουν ελεημοσύνη όποτε μπορούνε.Προσευχούλα πρωί και βράδυ,κι αν τα καταφέρω (γτ τώρα δεν το κάνω) Κυριακές στην εκκλησία.Συμφωνώ με το κατηχητικό,αλλά όχι να τα πηγαίνω για εξομολόγηση κάθε τρεις κ λίγο ή να τα βάζω να κάνουν μετάνοιες (όπως θέλει η πεθερά μου!!) απο τόσο μικρά..Νομίζω οτι όλα στη ζωή,αν τα υπερβάλλεις,δεν σου βγαίνει σε καλό..Τι έχεις να πεις γι'αυτό???

Ανησυχώ γί'αυτό το θέμα,δεν θέλω να ανακατευτεί κανείς εκτός απο εμένα κ το σύζηγο κ επίσης θέλω να μαι σωστή και ισορροπημένη,ούτε να μαι χύμα αλλά ούτε το άλλο άκρο!

Τι λέτε?


y5yep3.png

Αγαπώ όλο τον κόσμο γιατί ζεις κι εσύ μαζί..σ'αγαπώ κουκλίτσα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

myfavouritelullaby την είδα την εκπομπή στο λινκ που έβαλες.

Κουφετάκι θα εστιάσω σ' αυτά τα συγκεκριμένα που έγραψες με τα οποία συμφωνώ πάρα πολύ.

εσεις μπορειτε να πατε στην εκκλησια χωρις να τις βλεπετε πραγματικα αυτες?αυτο θα ειναι το σωστο.να τις βλεπετε αλλα να μην σας πειραζει!

οσο για την κοινωνια να πω οτι ΔΕΝ πρεπει να την περνεις,γτ πρεπει αλλα γτ το νιωθεις.εαν εγω κοινωνω καθε μηνα ειμαι καλυτερη χριστιανη απο το να κοινωνω καθε δυο χρονια γτ μεσα βαθια στην ψυχη νιωθω οτι τοτε πρεπει να μεταλαβω?

Στο δεύτερο, αυτό που θέλω λίγο να διαφοροποιήσω είναι ότι πρέπει να κοινωνάμε πιο συχνά αφού πρώτα εξομολογηθούμε. Αυτό, από μόνο του θα μας βοηθήσει να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι. Δεν πρέπει να χάνουμε την επαφή με την εκκλησία και τα μυστήρια γιατί έτσι απομακρυνόμαστε σιγά-σιγά.

Link to comment
Share on other sites

Eviri μου έχεις απόλυτο δίκιο,απλά για μένα, αν έχεις κακία έναν άνθρωπο ή έχεις τσακωθεί,δεν πρέπει να κοινωνάς..Κι έτσι όπως είναι οι εποχές μας,είναι πολύ συχνό φαινόμενο..

Το βλέπω απο άλλους να γίνεται κ δεν το θεωρώ σωστό,κι έτσι ούτε εγώ το κάνω.Αν νιώθω "άξια", τότε μόνο θα κοινωνήσω.


y5yep3.png

Αγαπώ όλο τον κόσμο γιατί ζεις κι εσύ μαζί..σ'αγαπώ κουκλίτσα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

myfavouritelullaby την είδα την εκπομπή στο λινκ που έβαλες.

Κουφετάκι θα εστιάσω σ' αυτά τα συγκεκριμένα που έγραψες με τα οποία συμφωνώ πάρα πολύ.

εσεις μπορειτε να πατε στην εκκλησια χωρις να τις βλεπετε πραγματικα αυτες?αυτο θα ειναι το σωστο.να τις βλεπετε αλλα να μην σας πειραζει!

οσο για την κοινωνια να πω οτι ΔΕΝ πρεπει να την περνεις,γτ πρεπει αλλα γτ το νιωθεις.εαν εγω κοινωνω καθε μηνα ειμαι καλυτερη χριστιανη απο το να κοινωνω καθε δυο χρονια γτ μεσα βαθια στην ψυχη νιωθω οτι τοτε πρεπει να μεταλαβω?

Στο δεύτερο, αυτό που θέλω λίγο να διαφοροποιήσω είναι ότι πρέπει να κοινωνάμε πιο συχνά αφού πρώτα εξομολογηθούμε. Αυτό, από μόνο του θα μας βοηθήσει να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι. Δεν πρέπει να χάνουμε την επαφή με την εκκλησία και τα μυστήρια γιατί έτσι απομακρυνόμαστε σιγά-σιγά.

Υ.Γ. Eviri πόσο θα'θελα να είχα τη γαλήνη αυτού του ανθρώπου...


y5yep3.png

Αγαπώ όλο τον κόσμο γιατί ζεις κι εσύ μαζί..σ'αγαπώ κουκλίτσα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις ποιο θεωρώ ότι είναι το σημαντικότερο απ' όσα είπε ο μοναχός; "Δεν έχω τίποτα αλλά τα έχω όλα."

Εκείνος ήταν εντεταλμένος από το Θεό να γίνει μοναχός και να Τον υπηρετήσει. Η γαλήνη του πηγάζει από την αγάπη του για το Θεό και την πίστη του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


'Εχεις πολύ δίκιο..εμένα μου άρεσε κι εκεί που είπε:"ήμουν ένα μηδενικό που δεν υπήρξε ποτέ"!!

αναρωτιέμαι αν τέτοιου είδους πνευματική κατάσταση τη βιώνει κανείς μόνο στα πλαίσια του μοναχισμού...ή αν μπορούμε να το πλησιάσουμε και στη ζβή μας σαν "λαικοί"..


y5yep3.png

Αγαπώ όλο τον κόσμο γιατί ζεις κι εσύ μαζί..σ'αγαπώ κουκλίτσα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Eviri μου σόρυ που σε πρήζω,αλλά εσύ στην καθημερινότητά σου πώς είσαι? Απο προσευχή-νηστεία-Κυριακές?


y5yep3.png

Αγαπώ όλο τον κόσμο γιατί ζεις κι εσύ μαζί..σ'αγαπώ κουκλίτσα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμ..δεν το κατάλαβα το αστείο,με συγχωρείς :-S

Απλά ο λόγος που άνοιξα το θέμα ήταν αυτός.Δηλαδή να κάνω κάτι σαν "έρευνα" και να ρωτήσω ανθρώπους που βιώνουν διαφορετικά την πνευματικότητα απο εμένα,να μου πουν πώς νιώθουν!


y5yep3.png

Αγαπώ όλο τον κόσμο γιατί ζεις κι εσύ μαζί..σ'αγαπώ κουκλίτσα μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...