Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 22 ώρες πρίν, LeneL είπε:

      Σίγουρα έχει άγχος, τα ποσοστά είναι πολύ ενθαρρυντικά όμως! Καλό θα είναι να κάνει μια καλή συνεννόηση η φίλη σου και να ξεκινήσει με ξεκάθαρη εικόνα. Πχ, να ρωτήσει αν τα ωάρια που θα της δώσουν στην τιμή που θα της πουν είναι για μια προσπάθεια ή αν φτάνουν και για δεύτερη. Επίσης έχει σημασία στην αναμονή αν έχει και η ίδια κάποιες απαιτήσεις ιδιαίτερες πχ, να έχει κοινά εμφανισιακά με τη δότρια ή αν την ενδιαφέρει η ομάδα αίματος.. αν το ψάξει λίγο στο ίντερνετ υπάρχουν πλέον αρκετές εμπειρίες από δωρεά. Να πάει με έτοιμες ερωτήσεις για να μη βρεθεί προ εκπλήξεων! Μακάρι να της πάνε όλα καλά!

      Καλησπέρα! Ναι εχεις δίκιο! Πρέπει να ρωτήσει αν η τιμη θα είναι για μια ή και για δεύτερη προσπάθεια.
      Τι άλλο να ρωτήσει;  Αραγε εδώ θα είναι Ελληνίδες ή μπορεί και από αλλη  χώρα; 

ΘΡΗΣΚΕΥΟΜΕΝΕΣ ΤΟΥ PARENTS..


Recommended Posts

Δεν το είπα για αστείο. Απλά ήθελα να καταλάβω το λόγο που με ρωτάς, γιατί αισθάνθηκα σα να εξομολογούμαι. Μου το εξήγησες με το τελευταίο σου ποστ.

Η αλήθεια είναι ότι δεν κάνω συχνά εξομολόγηση-Θεία Κοινωνία, δεν πάω συχνά στην εκκλησία και προσεύχομαι σχετικά αραιά και πού. Έχω γίνει υπερβολικά αμελής και έχω το γνώθι σ' αυτόν στις πράξεις μου. Γνωρίζω ότι δεν κάνω το σωστό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 285
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Με συγχωρείς,δεν ήθελα να σε κριτιικάρω,δεν είχα καμμία τέτοια πρόθεση!! Εγώ είμαι που νιώθω κάπως "μακριά" απο αυτό που θα έπρεπε να είμαι,γι'αυτό άνοιξα το θέμα,γιατί θέλω να πάρω παραδείγματα απο τους άλλους...

Καλά το θυμήθηκα,είμαστε περίπου στα ίδια..

Αν θυμάσαι πάντως,σου είχα πει για μια κυρία που ζούσε Γερμανία,όπως εσύ,και ήρθε εν Χριστώ ζωή πολύ αργότερα στη ζωή της,μετά απο μία εμπειρία που είχε,όπου ζήτησε απο το Θεό ένα σημάδι και το πήρε.

απο τότε είναι πολύ πιο κοντά κ μου λέει πάντα οτι η εξομολόγηση την βοηθάει πολύ.


y5yep3.png

Αγαπώ όλο τον κόσμο γιατί ζεις κι εσύ μαζί..σ'αγαπώ κουκλίτσα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει παρεξήγηση γιατί εξηγήθηκες στο προηγούμενο ποστ.

Εγώ γνωρίζω την αξία της ορθοδοξίας της οποίας είμαι υπέρμαχος. Η διαφορά είναι ότι δεν τηρώ αυτά που γνωρίζω.

Όσες φορές έχω εξομολογηθεί, βγαίνοντας από την εκκλησία, έχω αισθανθεί απίστευτα ανάλαφρη και ταυτόχρονα πολύ χαρούμενη. Όλες τις φορές που έχω επιστρέψει από την εκκλησία τα Κυριακάτικα πρωινά ή σε μεγάλες γιορτές έχω επίσης αισθανθεί ότι έχω κάνει τα πάντα κι ότι όλο το πρόγραμμα της ημέρας έρχεται σε δεύτερη μοίρα. Η αλήθεια είναι ότι κοντά στο Θεό όλοι αισθάνονται αγαλλίαση μικρή ή μεγάλη ανάλογα το πλησίασμα.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω καταλαβει ακομη τι ακριβως θα 'κερδισεις'απο την αναζητηση σου ετσι οπως την βλεπεις εσυ,θα το καταλαβω,κ ισως βοηθηθουμε ολες στην τελικη,σιγα,σιγα,το ζητουμενο σου ομως για να δεις την πιστη ενος ανθρωπου δεν θα πρεπε να ειναι το ποτε κ ποσες φορες τον χρονο εξομολογειτε κ κοινωνα.οταν ημουν 18χρ.εκανα μια ερευνα σε μια ομαδα''μαγων''να μην σε τρομαξω,που λες καθε φορα που γινοταν κατι πηγαινα στον πνευματικο μου κ τα συζητουσαμε,οταν αγριεψαν τα πραγματα γτ ειχα κ μια παραλληλη ερευνα με μια πολυ οργανωμενη ομαδα ευαγγελιστων,με διαφυλαξε λεγοντας μου να κανω πισω γτ η πιστη μας μπροστα στο θηριο ουτε εμεις οι ιδιοι δεν ξερουμε ποσο δυνατη ειναι(ημουν σιγουρη βλεπεις για μενα)κ οταν δεν εχεις τα καταλληλα οπλα της γνωσης κ της εσωτερικης γαληνης ευκολα μπορεις να υποπεσεις σε διαφορα.κ εγω ο ιδιος που ειμαι οργανο του θεου μου ειπε δεν ξερω ακομη πως θα τα καταφερω,αυτο για μενα ειναι ταπεινοτητα κοριτσια.τωρα μαλλον θα πεσω βαρια(σαν τα κιλα μου)για τις ιδεες μου οποτε δεν λεω πολλα ομως σας διαβαζω με ενδιαφερον


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κουφετάκι!

Με ρώτησες τί θα κερδίσω,και σου απαντώ "έμπνευση".

Νιώθω οτι κάτι μου λείπει,και νιώθω οτι δεν το προσπαθώ με τον σωστό τρόπο.'Ωρες ώρες είμαι σίγουρη,ώρες ώρες αμφιβάλλω.Το ψάχνω.Και ειδικά τώρα που θα κάνω παιδί,πιστεύω οτι πρέπει να'μαι πιο συγκεντρωμένη και συνειδητοποιημένη σε αυτά τα ζητήματα. Βασικά ένιωθα μια ανάγκη να μιλήσω για το Θεό κα να ακούσω εμπειρίες απο άλλους,στην αναζήτησή Του.Δεν ζήτησα να κάνω κανένα κανένα δημοψήφισμα,και,ούτε φυσικά είναι υποχρεωμένος κανείς να γράφει εδώ αν δεν θέλει.

'Οπως και να'χει,ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Υ.Γ. Είχε πέσει και μένα το μάτι μου στους "Ευαγγελιστές" στο ίντερνετ.Είναι αλήθεια αυτό που λένε οτι νιώθου το 'Αγιο Πνεύμα να μπαίνει μέσα τους???!! (ντόινγκ!)


y5yep3.png

Αγαπώ όλο τον κόσμο γιατί ζεις κι εσύ μαζί..σ'αγαπώ κουκλίτσα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κουφετάκι!

Με ρώτησες τί θα κερδίσω,και σου απαντώ "έμπνευση".

Νιώθω οτι κάτι μου λείπει,και νιώθω οτι δεν το προσπαθώ με τον σωστό τρόπο.'Ωρες ώρες είμαι σίγουρη,ώρες ώρες αμφιβάλλω.Το ψάχνω.Και ειδικά τώρα που θα κάνω παιδί,πιστεύω οτι πρέπει να'μαι πιο συγκεντρωμένη και συνειδητοποιημένη σε αυτά τα ζητήματα. Βασικά ένιωθα μια ανάγκη να μιλήσω για το Θεό κα να ακούσω εμπειρίες απο άλλους,στην αναζήτησή Του.Δεν ζήτησα να κάνω κανένα κανένα δημοψήφισμα,και,ούτε φυσικά είναι υποχρεωμένος κανείς να γράφει εδώ αν δεν θέλει.

'Οπως και να'χει,ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Υ.Γ. Είχε πέσει και μένα το μάτι μου στους "Ευαγγελιστές" στο ίντερνετ.Είναι αλήθεια αυτό που λένε οτι νιώθου το 'Αγιο Πνεύμα να μπαίνει μέσα τους???!! (ντόινγκ!)

ειναι πολυ μεγαλο θεμα το κεφαλαιο ευαγγελιστες.οσο μεγαλο ειναι κ το θεμα του ποσο πιστη εχουν οι ανθρωποι που βρισκονται μεσα στις παραθρησκευτικες οργανωσεις.δεν ξερω απο που να στο πιασω αυτο το θεμα γι αυτο θα σου απαντησω μονο στο Υ.Γ.ναι αληθεια ειναι,κ ειναι τρομακτικο οταν το βλεπεις.οπως κ οταν πεφτουν σε εκσταση μεσα σε προσευχη,κ τα οραματα που εχουν.κ ακομη ποιο τρομακτικο ειναι το πως τα αποδεχονται κ την χαρα τους.οπως κ το ποσο οργανωμενη οργανωση ειναι.παντου υπαρχουν κ πολεμουν στο να προσυλητιζουν ανθρωπους καθημερινα.δικηγοροι νοσηλευτριες κτλ κ πολυ χρημα...

παντος εχω γνωριζει μια κοπελιτσα πριν πολλα χρονια η οποια ειναι ιεχωβου,δεν θα την ξεχασω γτ ειναι ενας αγγελος επι γης,τοσο αγνο παιδι,αυτους τους πιστους τωρα που τους τοποθετουμε?

ποσο μηνων εισαι νανουρισματακι μας?ξερεις οταν φερνεις ενα παιδακι στον κοσμο ξεπλενοται οι αμρτιες σου,εγω ετσι πιστευω,κ τον 1ο καιρο οταν κοιτας το μωρο σου στα ματια νιωθεις οτι ειναι συνεδεμενο με τον παραδεισο ακομη,ολη η πλαση ειναι εκει μες στα ματακια του.εγω θα τολμησω να σου πω να κανεις αυτο που τραβαει η καρδια σου κ να μιλας συχνα στο θεο να μην κανεις κακο στους συναλθωπους σου κ να προσπαθησεις να κανεις ανιδιοτελεις πραξεις κ να μην σε ενοχλουν οι ανθρωποι,επισης το τοσο μα τοσο δυσκολο να μαθεις να συνχωρεις δινοντας βεβαια παντα χρονο στον εαυτο σου,κ να μαθεις πρωτα απ'ολα να συνχωρεις τον εαυτο σου.


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια...

Μεγάλο το θέμα που άνοιξε και λεπτό...

Απ' όσα έχω διαβάσει σε μεγάλο βαθμό με καλύπτει με όσα λέει η Εβίρι

Είμαι κι εγώ από τις περιπτώσεις των αμελών ορθόδοξων χριστιανών και δεν το καυχιέμαι.

Πολύ θα ήθελα να βρίσκομαι πιο κοντά στην εκκλησία,αν και νομίζω ότι με τον τρόπο μου πάντα βρίσκομαι κοντά

Εκείνο που αποτελεί πραγματικά ανασταλτικό παράγοντα για μένα δεν είναι η ουσία της χριστιανοσύνης-αν το διατυπώνω σωστά-όσο η συμπεριφορά πολλών πιστών, η οποία δεν διαφέρει σε κάτι από αυτή φανατικών αιρετικών.Δεν μου αρέσει ο δογματισμός τους,ο τρόπος με τον οποίο καυτηριάζουν οτιδήποτε διαφοροποιείται από το τυπικό της υπόθεσης, η μισαλλοδοξία τους, η υπεροψία τους

Στις μικρές δε κοινωνίες,όπου λίγα πράγματα μένουν κρυφά,συχνά η εμμονή κάποιων με το τυπικό φαντάζει υποκρισία,όταν σε πολλά ζητήματα οι ίδιοι είναι μεν οι καλοί χριστιανοί,αλλά σε κάποια άλλα είναι οι καλοί χριστιανοί όποτε τους συμφέρει.

Πραγματικά δίστασα να γράψω αυτό το ποστ γιατί το ζήτημα της πίστης είναι λεπτό,αλλά με απωθεί η εικόνα των γυναικών που συγκεντρώνονται στην εκκλησία και κουτσομπολεύουν όποιον και όποια προσέρχεται,ρίχνοντας θανατηφόρες ματιές και κάνοντας ακόμα πιο θανατηφόρα σχόλια.Με απωθεί και η εικόνα κάποιων κληρικών,η στάση τους και ο τρόπος που αντιμετωπίζουν τον πιστό.

Υπάρχουν όμως και πραγματικά καλοί κληρικοί και αγνοί πιστοί,κυριολεκτικά άνθρωποι του Θεού.

Είναι πολυσύνθετο το θέμα και δε νομίζω ότι θα βγει άκρη στην αναζήτηση της θεματοθέτριας...

Link to comment
Share on other sites

Νανουρισματάκι καταρχήν, σου εύχομαι με το καλό να αποκτήσεις το μωράκι σου.

Προσωπικά, θεωρώ ότι η καλύτερη αναζήτηση είναι μέσω της προσευχής. Δεν έχεις παρά να ζητήσεις στις προσευχές σου να σου δείξει το δρόμο για να γίνεις καλύτερη χριστιανή. Εγώ πάντως το είχα ζητήσει και μου έδειξε το δρόμο.

Επίσης, όλοι πέφτουμε στην ίδια παγίδα, να μας αποτρέπει από τη θρησκεία αυτό που κάνει ο διπλανός ή ακόμη κι ίδιος ο παπάς. Αν το σκεφτείς καλύτερα, για να δώσω ένα παράδειγμα, πόσο σε επηρεάζει ένας γιατρός που καπνίζει σαν φουγάρο και την ίδια στιγμή σου λέει να κόψεις το κάπνισμα, επειδή τα δικά σου πνευμόνια είναι μαύρα; Εφόσον εσύ στηρίζεσαι στην επιστήμη του γιατρού την οποία δεν κατέχεις κι όχι στην προσωπική του ζωή και στο παράδειγμα που δίνει, δεν πρέπει να σε επηρεάζει τι κάνει αυτός, αλλά τι συμβουλεύει εσένα να κάνεις για να σωθείς από τις ασθένειες. Κατά τον ίδιο τρόπο κι ένας παπάς που υποπέφτει σε παραπτώματα δεν πρέπει να σε αποτρέπει από την έκφραση της πίστης σου. Μη ξεχνάμε ότι άνθρωποι είναι κι εκείνοι και ο διάβολος τους πειράζει περισσότερο από τους λαϊκούς. Το ίδιο ακριβώς δεν πρέπει να δρα αποτρεπτικά και η κυρά-τέτοια που φοράει το μαντήλι στην εκκλησία αλλά μετράει από απόσταση 10μ. πόσο κοντή φούστα φοράς.

Ο κάθε ένας από μας ό,τι κάνει το κάνει για τον εαυτό του. Εμένα πάντως, δε με αποτρέπει καμμία κυρά και κανένας μπάρμπας ό,τι και να κάνει στην εκκλησία ή στην καθημερινή του ζωή δηλώνοντας χριστιανός. Με νοιάζει τι κάνω εγώ και την πίστη μου που έχει ριζώσει βαθιά μέσα μου δεν πρόκειται κανείς να μου την ξεριζώσει.

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ μεγαλο θεμα το κεφαλαιο ευαγγελιστες.οσο μεγαλο ειναι κ το θεμα του ποσο πιστη εχουν οι ανθρωποι που βρισκονται μεσα στις παραθρησκευτικες οργανωσεις.δεν ξερω απο που να στο πιασω αυτο το θεμα γι αυτο θα σου απαντησω μονο στο Υ.Γ.ναι αληθεια ειναι,κ ειναι τρομακτικο οταν το βλεπεις.οπως κ οταν πεφτουν σε εκσταση μεσα σε προσευχη,κ τα οραματα που εχουν.κ ακομη ποιο τρομακτικο ειναι το πως τα αποδεχονται κ την χαρα τους.οπως κ το ποσο οργανωμενη οργανωση ειναι.παντου υπαρχουν κ πολεμουν στο να προσυλητιζουν ανθρωπους καθημερινα.δικηγοροι νοσηλευτριες κτλ κ πολυ χρημα...

παντος εχω γνωριζει μια κοπελιτσα πριν πολλα χρονια η οποια ειναι ιεχωβου,δεν θα την ξεχασω γτ ειναι ενας αγγελος επι γης,τοσο αγνο παιδι,αυτους τους πιστους τωρα που τους τοποθετουμε?

ποσο μηνων εισαι νανουρισματακι μας?ξερεις οταν φερνεις ενα παιδακι στον κοσμο ξεπλενοται οι αμρτιες σου,εγω ετσι πιστευω,κ τον 1ο καιρο οταν κοιτας το μωρο σου στα ματια νιωθεις οτι ειναι συνεδεμενο με τον παραδεισο ακομη,ολη η πλαση ειναι εκει μες στα ματακια του.εγω θα τολμησω να σου πω να κανεις αυτο που τραβαει η καρδια σου κ να μιλας συχνα στο θεο να μην κανεις κακο στους συναλθωπους σου κ να προσπαθησεις να κανεις ανιδιοτελεις πραξεις κ να μην σε ενοχλουν οι ανθρωποι,επισης το τοσο μα τοσο δυσκολο να μαθεις να συνχωρεις δινοντας βεβαια παντα χρονο στον εαυτο σου,κ να μαθεις πρωτα απ'ολα να συνχωρεις τον εαυτο σου.

κουφετάκι με συγκίνησες,αυτό το χρειαζόμουν,μιας κ πολλοί με κάνουν να νιώθω "κάπως" εφόσον είμαι παντρεμένη πολιτικά..Είμαι στον 5ο (4,5 μηνών) και περιμένω πώς και πώς το παιδάκι μου,και προσπαθώ να γίνω καλύτερος άνθρωπος αλλά και πιο σοφός,για να αναλάβω το μεγάλωμά του με αφοσίωση και υπευθυνότητα..κι έχω μόνο άλλους 4,5 μήνες!! (ουφ,προλαβαίνω??:lol:)

Τώρα για τους Ευαγγελιστές..έχω δύο ερωτήσεις..η μία είναι:ευαγγελιστές=μάρτυρες του Ιεχωβά??γιατί τώρα μπερδεύτηκα πάλι (σόρυ αν πέταξα βλακεία)

και δύο:γιατί αυτοί έχουν το προνόμιο να έρχονται σε "έκσταση" και να βλέπουν οράματα και επίσης να νιώθουν το 'Αγιο Πνεύμα ενώ εμείς όχι? 'Οταν το διάβασα μου κίνησε την περιέργεια και δυσκολεύτηκα να το πιστέψω αρχικά. 'Ολα αυτά φυσικά χάριν περιέργειας,κι όχι με την διάθεση να αλλαξοπιστήσω :!:

Eviri θα ακολουθήσω την συμβουλή σου,που είναι και η πιο λογική και στην οποία δεν κατέφυγα ακόμα,σαν χαζή που είμαι!

Κι όμως πολύ καλό μου κάνει αυτή η κουβέντα και χαίρομαι που την κάνουμε!

Αγόρασα ένα βιβλίο που λέγεται: "Ανθολόγιο Συμβουλών" του Γεροντος Πορφυρίου και το διάβασα σε μία μερα.Είναι ένα πολύ ωραίο κ πρακτικό εγχειρίδιο για τα σύγχρονα προβλήματα.Σας το προτείνω!'Εχει κ συμβουλές για γοννείς!

'Οποια θελήσει να ανοίξει και ένα άλλο θέμα του ίδιου ενδιαφέροντος εδώ,είναι ευπρόσδεκτη φυσικά!

Σας ευχαριστώ κ πάλι!


y5yep3.png

Αγαπώ όλο τον κόσμο γιατί ζεις κι εσύ μαζί..σ'αγαπώ κουκλίτσα μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια...

Μεγάλο το θέμα που άνοιξε και λεπτό...

Απ' όσα έχω διαβάσει σε μεγάλο βαθμό με καλύπτει με όσα λέει η Εβίρι

Είμαι κι εγώ από τις περιπτώσεις των αμελών ορθόδοξων χριστιανών και δεν το καυχιέμαι.

Πολύ θα ήθελα να βρίσκομαι πιο κοντά στην εκκλησία,αν και νομίζω ότι με τον τρόπο μου πάντα βρίσκομαι κοντά

Εκείνο που αποτελεί πραγματικά ανασταλτικό παράγοντα για μένα δεν είναι η ουσία της χριστιανοσύνης-αν το διατυπώνω σωστά-όσο η συμπεριφορά πολλών πιστών, η οποία δεν διαφέρει σε κάτι από αυτή φανατικών αιρετικών.Δεν μου αρέσει ο δογματισμός τους,ο τρόπος με τον οποίο καυτηριάζουν οτιδήποτε διαφοροποιείται από το τυπικό της υπόθεσης, η μισαλλοδοξία τους, η υπεροψία τους

Στις μικρές δε κοινωνίες,όπου λίγα πράγματα μένουν κρυφά,συχνά η εμμονή κάποιων με το τυπικό φαντάζει υποκρισία,όταν σε πολλά ζητήματα οι ίδιοι είναι μεν οι καλοί χριστιανοί,αλλά σε κάποια άλλα είναι οι καλοί χριστιανοί όποτε τους συμφέρει.

Πραγματικά δίστασα να γράψω αυτό το ποστ γιατί το ζήτημα της πίστης είναι λεπτό,αλλά με απωθεί η εικόνα των γυναικών που συγκεντρώνονται στην εκκλησία και κουτσομπολεύουν όποιον και όποια προσέρχεται,ρίχνοντας θανατηφόρες ματιές και κάνοντας ακόμα πιο θανατηφόρα σχόλια.Με απωθεί και η εικόνα κάποιων κληρικών,η στάση τους και ο τρόπος που αντιμετωπίζουν τον πιστό.

Υπάρχουν όμως και πραγματικά καλοί κληρικοί και αγνοί πιστοί,κυριολεκτικά άνθρωποι του Θεού.

Είναι πολυσύνθετο το θέμα και δε νομίζω ότι θα βγει άκρη στην αναζήτηση της θεματοθέτριας...

Σε αυτά "σκαλώνω" κι εγώ.

Το ξέρω οτι μπορείς να πιστεύεις με τον τρόπο σου,αλλά μετά έρχονται όλοι αυτοί κ σου λένε οτι δεν είσαι αρκετά καλός.Μετά απογοητεύεσαι και τα παρατάς.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα αυτό που έπαθα με την αρχή της εγκυμοσύνης,που μερικές-οί σκάλωσαν κ κατέληξα να κλαίω στη χαρά μου,επειδή δεν έκανα χριστιανικό γάμο (δεν γινόταν εκείνη την εποχή)

Οπότε λέω πόσο χριστιανικό είναι να κάνεις μια έγκυο να κλαίει?

'Ασχετο εντελώς αλλά σας δείχνω γιατί ώρες ώρες αποπροσανατολίζομαι και θέλω απλά να προσεύχομαι απο το σπίτι μου κ μόνο.Ευχαριστώ.


y5yep3.png

Αγαπώ όλο τον κόσμο γιατί ζεις κι εσύ μαζί..σ'αγαπώ κουκλίτσα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

μην δινεις σημασια σε κανεναν κακοβουλο ανθρωπο,με το καλο να ρθει το μωρακι σου στον κοσμο εχεις πολυ αγωνα μπροστα σου,δεν ζουμε κ στις καλυετρες εποχες κ να το χαιρεσε παντα μα παντα.

οχι αλλο οι ευαγγελιστες αλλο οι ιεχωβαδες.δυο παραδειγματα απλα σου ειπα!

δυσκολη η 2η ερωτηση σου.κοιτα οι ευαγγελιστες εχουν την ιδια γραφη με εμας ομως εχουν διαστρευλωσει ολες τις εννοιες αλλαζοντας ενα κομμα εναν τονο μια τελια.κ καταληγουν στο οτι ο χριστος(επικαλουνται μονο αυτον κ λατρευουν μονο αυτον βασικα)λενε παντα στο ονομα του χριστου,κ το αιμα του ειναι αυτο που θα μας σωσει.ειναι ολοι μα ολοι σαν κοπι πειστ στις φατσες τους ηρεμοι κ γαληνιοι κ αρχιζουν να προσευχονται με τα χερια ανοιχτα και αλλαζουν οι φατσες τους,κ ακους στο ονομα του χριστου μπλα μπλα,κ παντα σε οσες φορες παραβρεθηκα σε προσευχες τους καποιος πεφτει σε τρανσ κ πηγαινουν ολοι απο πανω του κ συνηθως αυτος που πεφτει εχει επιληπτικα στοιχεια εκεινη την ωρα,τον-την ακουμπαν με τα χερια τους κ του δινουν το αγ.πνευμα κ καλα.κ μετα συνερχετε κ λεει τα οραματα του,εχω ακουσει αχ!παναγια μου !θριλερ πολλα,με αιματα κ ποταμια απο δαυτα,κ ο σωτηρας μας,δεν τα λεω ειρωνικα αλλα με πονο στην καρδια μου,γτ εχω γνωρισει πολυ κλ παιδια που ειναι εγκλωβισμενα μεσα σε τετοιες οργανωσεις,με οικογενεις που υποφερουν κ χανουν τα παιδια τους,γτ τους λενε οτι η οικογενειες σας δεν θελουν να παρετε τον δρομο του θεου κ σας πολεμαει ο διαβολος μεσα απο την οικογενεια σας,δραματικα πραγματα,παιδια που ηταν σε ουσιες τσακ τους τσιμπανε,αβγαλτα παιδια που ερχονται απο τα χωρια να σπουδασουν παιδια με ερωτικες απογοητευσεις τα χω ζησει σε μικρη ηλικια,κ τα ξερω.οταν πρωτοπηγα ομως εγω εκει κ γυρισα σπιτι με ενα βιβλιαρακι το εδειξα στην μανα μου κ ξες τι μου ειπε!να πας παιδι μου να δεις να καταλαβεις,προσεξε ομως η ψυχη μας ειναι μοναδικη κ δικη μας,κ ελευθερη βουλισης,να πας κ στον πνευματικο σου να τα λετε γτ η ορθη πιστη βρισκετε στην χριστιανικη ορθοδοξη πιστη.τπτ αλλο αυτο μου ειχε πει,ειχα βρεθει κ σε ενα αμφιθεατρο με εναν μαυρο ευαγγελιστη που πριν ξεκινησει να μιλαει κλειδωσαν τις πορτες,εκει να δεις γιαγιαδες μικρα παιδια μανες με μωρα στα χερια!!!να τους πιανει τα κεφαλια κ να λεει στο ονομα τους χριστου κ να πεφτουν αλλοι να κλαιν αλλοι να σπαρταραν κ ο κυρικας να λεει παραβολες ομως ολες διαστραβλωμενες αντι να περνει ο κοσμος ηθικα διδαγματα να περνει φοβο.δεν ειναι καλο αυτο το τρανσ φιλη μου,δεν ειναι θεικο δεν ειναι προτερημα.


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites

axaxaxaxa!!!σου αναφερω πανω πανω λιγα απο τις λιγες εμπειριες που εχω για να ανοιξει λιγο η αντιληψη σου κ να αποποιηθεις τις οποιες ενοχες εχουν βαλει οι''φαρισαιοι''μεσα στην τοσο ομορφη θρησκεια μας.καποτε ηρθαν δυο παλικαρακια κ μου χτυπησαν την πορτα ηταν μορμονοιτους εβαλα μεσα στο σπιτι μου κ καναμε κοντα στην μια ωρα εναν διαλογο καταπληκτικο,το ενα παιδακι ειχε αφησει το σχολειο του για 2 χρονια για να διαδωσει τον λογο της πιστης του,τι να πεις κ τι να πρωτοσκεφτεις!μου δωσαν ενα βιβλιο τους να το διαβασω κ τους εδωσα ενα βιβλιο του παπουλη Παισιου,νομιζω οτι οχι αμεσως ομως με τον καιρο ισως αυτα τα παιδια να ειδαν κατι διαφορετικο κ να κερδισαν κατι απο τον διαλογο μας,οπως εγω φυσικα που ειδα ακομη περισσοτερο οτι δεν χρειαζετε να εισαι χριστιανος ορθοδοξος για να εισαι πιστος,ομως δυναμωσε ακομη περισσοτερο η δικη μου πιστη(θα μπορουσε να συμβαινει κ το ιδιο στα παιδια αυτα)γτ πολλα κενα εχει κ αυτη η θρησκεια(μορμονοι)κ για τα ιστορικα κ μονο του θεματος http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%BF%CF%81%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%BF%CE%B9 τεραστιο κινημα κ αυτοι.


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites

ηξερες οτι ο βασιλιας κωνσταντινος καταστρεψε σχεδον ολα τα χριστιανικα βιβλια κ εβαλε χερακι στην αγ.γραφη μας?οτι υπηρχαν γυναικες αποστόλοι κ πολεμηθηκαν πολυ?μην πεφτεις στην παγιδα του λαικισμου ειναι κριμα.οταν ηταν ο 1ος μου γιος αβαφτιστος κ επειδη γεννηθηκε με παραπολλα μαλλια μεχρι να τον βαφτισουμε ηρθε η φραντζα κ εφτασε στο πηγουνι του,του εβαζα τσιμπιδακια του παιδιου χαχα!ηθελα που λες να του κοψω τα μαλλια κ μου λεγαν οι μεγαλες οοχι το 1ο μαλλι ο παπας πρεπει να το κοψει,αρχισα να ρωτω τοτε παπαδες μεχρι κ μια φορα ρωτησα εναν μεσα σε ενα λεωφορειο,ειχα απαντησεις του τυπου φυσικα κ δεν πρπει να το κουρεψεις,εσυ ξερεις σαν χριστιανη τι πρπει να κανεις εγω δεν θα σου πω,ωσπου εφτασα στον πνευματικο μου,διαβασε αντιδραση,τον πιασαν τα γελια,κ μου απαντησε,που το ειδες γραμενο αυτο παιδακι μου,πανε κοψε την φραντζα του παδιου σου να μην στραβωθει.γι αυτο σου λεω διαβαζε οσο μπορεις κ μην πεφτεις σε καμια μορφη λαικισμου οσο αφορα την πιστη σου.


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...