Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΘΡΗΣΚΕΥΟΜΕΝΕΣ ΤΟΥ PARENTS..


Recommended Posts

Γεια σου Δήμητρα!!

Καταρχάς να σου πω οτι όλοι μας έχουμε και ερωτήματα και αμφιβολίες..επίσης,κράξιμο δεν υπάρχει περίπτωση να φας απο έναν χριστιανό (για μένα οι πορωμένοι δεν είναι χριστιανοί,απλά ανασφαλείς που έχουν την ανάγκη να ανήκουν κάπου).πάμε στο 1 λοιπόν...η λατρεία τού Θεού δεν είναι όπως αντιλαμβάνεσαι κυριολεκτικά τη λέξη! Δεν πας στο Θεό ή στον Οίκο του κάθε μέρα πνίγοντάς τον στα φιλιά και λέγοντάς του "τι όμορφος που είσαι!!"..Το να συμμετέχεις στα μυστήρια και να τον επικαλείσαι,σε βοηθά περισσότερο να ζεις προσηλωμένη στο στόχο σου (το θέλημά Του),να νιώθεις κοντά Του,να είσαι πιο γαλήνιος και πάνω απ'όλα,να ζεις με αγάπη (αυτός ήταν κι ο σκοπός που έφτιαξε την εκκλησία ευθύς εξαρχής,για να'μαστε ενωμένοι και αγαπημένοι)..πάμε στο 2.. δεν σε ρίχνει στο βασανιστήριο,ούτε σε τιμωρεί..απλά η ζωή χωρίς εκείνον είναι βασανιστήριο! "Οταν ζεις χωρίς αγάπη και φόβο Θεού,μαλώνεις πιο εύκολα με τον συνάνθρωπό σου,δεν συγχωρείς..και όταν φεύγεις χωρίς ελπίδα και καθαρή συνείδηση..ε πού πας? για το 3 απορούσα κι εγώ πάντα.. προσωπική μου άποψη είναι οτι όχι,δεν χάνεται αυτός ο άνθρωπος! Κι άν είναι καλός αλλά δεν πιστεύει,όμως ζει σύμφωνα με το λόγο του Θεού,ο Θεός θα βρει τον τρόπο να τον φέρει στην εκκλησία Του! (κάποια στιγμή!) 4..κάποιος που δεν αγαπάει τη μάνα του δεν βρίσκει ποτέ τη γαλήνη..και δεν ηρεμεί ποτέ σε αυτή τη ζωή..δεν τον τιμωρεί η μάνα του,αλλά αυτά που νιώθει..το ίδιο πιστεύω οτι ισχύει και για το Θεό λοιπόν! 5. και με αυτό απορούσα..μέχρι που κάτι συνέβη και στη δική μου οικογένεια..δεν ξέρω γιατί αλλά αντί να θυμώσω,το είδα απο την αποψη του θρησκόληπτου(καθόλου τυπικό για μένα έτσι?) και σκέφτηκα: είχαμε φαγωθεί με τα οικονομικά προβλήματα,δεν βλέπαμε την υγεία μας κ όλα τα υπόλοιπα καλά που είχαμε κ να λέμε "δόξα σοι ο Θεός"..οπότε κ εκείνος μας ταρακούνησε..κι ας είμαστε (θέλω να πιστεύω) καλοί άνθρωποι! επίσης να ξέρεις,τα βάσανα φέρνουν συμπόνια κ τους ανθρώπους πιο κοντά..γι'αυτό φεύγουν μερικές ψυχές..αλλες φορές πάλι επειδή παραείναι καλές! για να μην χαλάσουν!6..δεν "αφήνει" το σατανά για να μην του την πούμε..ξαναλέω έχουμε ελέυθερη βούληση..ο σατανάς σε πειράζει αν τον αφήσεις,αν είσαι μακριά απο το Θεό και εφόσον το επέλεξες...αν εσύ αποφασίσεις να είσαι με το Θεό ο σατανάς δεν μπορεί να σε πειράξει..το κακό είναι στην ουσία η απουσία του καλού..υπάρχει σαν αντίποδας! Εσύ επιλέγεις πώς θα ζήσεις!

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου

θα μου επιτρεψεις να εκφρασω καποιες ενστασεις/αποριες ομως(ευλογες για μενα προσωπικα)

1... φυσικα δεν ειπα και γω πως ο θεος θελει να τον φιλας και να του λες οτι ειναι ομορφος:tongue: εννοουσα αυτο που ειπες και εσυ.

ειπες ''Το να συμμετέχεις στα μυστήρια και να τον επικαλείσαι,σε βοηθά περισσότερο να ζεις προσηλωμένη στο στόχο σου.....να είσαι πιο γαλήνιος και πάνω απ'όλα,να ζεις με αγάπη ''

αρα συμφωνα με αυτη τη θεωρια μονο οι χριστιανοι ορθοδοξοι μπορουν να ειναι προσηλομενοι στον στοχο τους ,μονο αυτοι μπορουν να ζουν με αγαπη και κανενας αλλος.

οσοι ανηκουν σε αλλα θρησκευματα η σε κανενα δε μπορουν να νιωσουν την αγαπη(σε ολους τους τομεις) και δε μπορουν να ζουν ηρεμοι η ενωμενοι?

2..... ειπες ''Οταν ζεις χωρίς αγάπη και φόβο Θεού,μαλώνεις πιο εύκολα με τον συνάνθρωπό σου,δεν συγχωρείς..''

[/b]

για ποιον θεο αγαπης μιλαμε οταν ξερουμε πολυ καλα απο την παλαια διαθηκη οτι θεος εκει φαινεται αδιστακτος .

οταν οχι μονο δεν συγχωρησε αλλα ξεκληρισε γεννιες ολοκληρες μονο και μονο για να πιστει ο φαραω για την δυναμη του και για να σωθει ο μωυσης με τον λαο του(βλεπε πληγες)

οταν λες φοβο θεου τι εννοεις?ο θεος ειναι καποια οντοτητα την οποια πρεπει να φοβομαστε?

η αγαπη μπορει να συμβαδισει με το να φοβασαι αυτον που αγαπας?δε θα ηταν καλυτερο να μη μαλωνουμε πχ με τον γειτονα μας επειδη τον σεβομαστε και οχι επειδη φοβομαστε μη μας τιμωρισει ο θεος?

για να συγχωρησεις μεσα σου καποιον που σε πειραξε θα πρεπει να ερθει γονατιστος να σου ζητησει συγνωμη?η γενικως θα πρεπει να σου ζητησει συγνωμη? αν δε το κανει δε θα τον συγχωρησεις μεσα σου ποτε?

γιατι λοιπον ο θεος για να συγχωρεσει καποιον θα πρεπει να μετανοησει γιαυτα που εκανε αλλιως θα παει στο πυρ το εξωτερον?

4.... ειπες ''κάποιος που δεν αγαπάει τη μάνα του δεν βρίσκει ποτέ τη γαλήνη..και δεν ηρεμεί ποτέ σε αυτή τη ζωή..δεν τον τιμωρεί η μάνα του,αλλά αυτά που νιώθει..το ίδιο πιστεύω οτι ισχύει και για το Θεό λοιπόν''

με αυτην την εξηγηση δηλαδη καταλαβαινουμε οτι οποιος δε πιστευει στον θεο θα τιμωρηθει απο τι?απο τα ιδια του τα συναισθηματα?αν λες αυτο παω πασσο. η κολαση και ο αιωνιος βασανισμος ομως? γιαυτο και ακομα απορω.

εχει αναγκη ο θεος να τον πιστεψουμε?και αν ναι γιατι?γιατι αν δεν ειχε αναγκη δε θα ελεγαν οι γραφες οτι θα καουν στην κολαση οσοι δε τον πιστεψουν

5... ειπες ''και με αυτό απορούσα..μέχρι που κάτι συνέβη και στη δική μου οικογένεια..δεν ξέρω γιατί αλλά αντί να θυμώσω,το είδα απο την αποψη του θρησκόληπτου(καθόλου τυπικό για μένα έτσι?) και σκέφτηκα: είχαμε φαγωθεί με τα οικονομικά προβλήματα,δεν βλέπαμε την υγεία μας κ όλα τα υπόλοιπα καλά που είχαμε κ να λέμε "δόξα σοι ο Θεός"..οπότε κ εκείνος μας ταρακούνησε''

καταρχην να σου πω οτι λυπαμαι πολυ γιαυτο που συνεβη στην οικογενεια σου.

και να ρωτησω το εξης.

δηλαδη ο θεος θυσιασε μια ζωη(εντελως αθωα) για να μη σκεφτεστε τα οικονομικα ?θυσιασε μια ζωη επειδη δεν δοξασατε το ονομα του (δεν βλέπαμε την υγεία μας κ όλα τα υπόλοιπα καλά που είχαμε κ να λέμε "δόξα σοι ο Θεός")

στο 6 ακομα επιμενω στην ιδια ερωτηση

τοτε γιατι ο θεος δεν εξαφανιζει τον σατανα αφου ειναι παντοδυναμος και μαζι με τον σατανα να εξαφανιστουν και ολα τα δεινα του κοσμου?

τελος να κλεισω λεγοντας πως δεν θελω λογομαχιες ουτε τα λεω ολα αυτα για να προκαλεσω.ειναι απλα ερωτηματα που τα εχω χρονια στο μυαλο και κανεις πνευματικος δε μου εδωσε ποτε μια απαντηση!


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 285
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5ον ρωτησα καποτε καποιους της εκκλησιας που μου ειπαν οτι η ζωη ειναι δωρο θεου,τους ρωτησα λοιπον γιατι ο θεος να δωσει αυτο το δωρο και να το παρει πισω πχ με τον θανατο νεογεννητων μωρων?η με τον αδικο θανατο παιδιων?

τωρα βρηκα το θεμα σας....

για αυτο καπου διαβασα πως ισως αυτα τα μωρα να εξελισσονταν σε πολυ κακους ανθρωπους και για να μας προστατεψει και εμας και πιο πολυ αυτα τα παιρνει κοντα του νωρις και γινονται αγγελουδια...

επισης να ξερεις πως ο Θεος μας δινει μονο οσα μπορουμε να αντεξουμε...

καποιες συμφορες για εμας (πχ...ενας συζηγος που πινει) μπορει να ειναι για το καλο του αλλου,δηλαδη αν εμεις εχουμε υπομονη και ταπεινοτητα και αγαπη προσπαθουμε να κανουμε τα παντα για να κοψει αυτη την συνηθεια αρα προσπαθουμε να τον φερουμε στον ισιο δρομο με την συμπεριφορα μας και την πιστη που εχουμε οτι ο Θεος ειναι διπλα μας και θα μας βοηθησει σε αυτο....

δεν ξερω πολλα πραγματα κι εγω...


το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

tb_sig_spring.giftt140507.aspx

τα Μαγιόπαιδα

Link to comment
Share on other sites

εκανα καποια ερωτηματα στο καφε των μυστηριων και με παρεπεμψαν τα κοριτσια εδω.

εχωντας την πληρη γνωση οτι θα φαω κραξιμο:tongue:

θα τις κανω

Όχι δε θα φας κράξιμο, επειδή πολλοί άνθρωποι έχουν ερωτήματα και αναζητούν αποδείξεις για γνώσεις και θέματα που δεν έχουν πειστεί ότι είναι έτσι όπως τα πιστεύουν οι οπαδοί μιας θρησκείας.

1ον δε ξερω αν τελικα υπαρχει ο θεος αλλα

Ο Θεός σίγουρα υπάρχει, γιατί υπάρχουν οι μαρτυρίες για Εκείνον από τους πιστούς μαθητές του Χριστού και Υιού Του, οι οποίοι ήταν πολλοί στον αριθμό και από τους 12 αποστόλους που κήρυξαν το λόγο Του.

εαν ναι ,τοτε γιατι εχει αναγκη να τον λατρευουμε????(να ενα καλο ερωτημα)

Γιατί είναι το υπέρτατο Ον, είναι ο Βασιλεύς των Βασιλέων. Εδώ προσκυνάμε έναν επίγειο βασιλιά ή κάποιο ανώτατο τη τάξη άτομο, δε θα προσκυνήσουμε και λατρέψουμε το Δημιουργό μας; Ο ίδιος ο Θεός έφτιαξε τους Αγγέλους (τους ανώτερους στην τάξη) με σκοπό να Τον δοξολογούν κάθε μέρα. Επομένως, ο άνθρωπος που είναι κατά πολύ κατώτερο ον από τους Αγγέλους, υποχρεούται να το κάνει αυτό. Να Τον λατρεύει και να Τον ευχαριστεί για την κάθε ημέρα της ύπαρξής του.

2ον καποιος που σαγαπαει τοσο πολυ (πιο πολυ και απο την ιδια σου τη μανα) σε ριχνει τελικα στο αιωνιο βασανιστηριο επειδη δε τον αγαπας(πχ αν δε με αγαπησει το παιδι μου δε θα το βασανιζα αιωνιως)

Ο Θεός μας δίνει πολλές ευκαιρίες για να μετανοήσουμε και να επιστρέψουμε σ' Αυτόν, ώστε να μη ριχτούμε στο αιώνιο βασανιστήριο. Ο Ίδιος λυπάται και κλαίει για μας που είμαστε δημιουργήματά Του όταν βλέπει ότι δεν είμαστε όπως μας έφτιαξε δηλαδή καθ' εικόνα και ομοίωση. Έτσι λοιπόν, όταν έρχεται η ώρα αποδίδει δικαιοσύνη. Κάτι ανάλογο σαν το σχολείο, ο άριστος μαθητής θα διακριθεί με αριστείο και βραβείο και χειροκροτήματα, ο καλός θα πάρει άριστο βαθμό, ο μέτριος απλά θα αποκτήσει γνώσεις και ο κακός θα έχει συνέπειες.

3ον αν καποιος κανει ολα αυτα που προσταζει η αγια γραφη αλλα δεν πιστευει στο θεο ,αν τελικα υπαρχει θεος,θα παει στην κολαση επειδη δεν εκανε τον σταυρο του?ασχετα αν ηταν καλος ανθρωπος εν ζωη?καθολου αξιοκρατια

Κάποιος καθηγητής θρησκευτικών στο γυμνάσιο, θυμάμαι ότι, μας είχε πει, πως ο κάθε άνθρωπος στον πλανήτη θα κριθεί βάση του πόσο καλός άνθρωπος είναι και τι έχει κάνει στη ζωή του κι όχι μόνο βάση του πόσο καλός χριστιανός είναι. Φαντάζομαι θα κριθεί και κατά πόσο έχει ελαφρυντικά που δεν είναι ορθόδοξος και δε θα ριχτεί στο αιώνιο βασανιστήριο επειδή είναι αλλόθρησκος.

Σίγουρα πάντως θα θεωρηθεί αμάρτημα που δεν ακολούθησε το χριστιανισμό, ενώ του δόθηκαν ευκαιρίες μέσω της εκπαίδευσης και της διάδοσης να μάθει για το χριστιανισμό και να δει την αλήθεια που δεν ακολούθησε.

4ον

αγαπαω το παιδι μου μονο εαν με αγαπαει αυτο?

Αντίθετα, έχω ακούσει πάμπολλες περιπτώσεις που ο Θεός βοήθησε ανθρώπους που έκαναν τα περισσότερα αμαρτήματα, να δουν την αλήθεια και να γυρίσουν κοντά Του. Να δώσω ένα παράδειγμα ο άγιος Κυπριανός ήταν ο μεγαλύτερος μάγος της εποχής του. Φαντάσου ότι, εφόσον τότε ήταν οπαδός του Σατανά, πόσο πολέμιος του Χριστού ήταν. Όμως Εκείνος του έδωσε την ευκαιρία να επιστρέψει. Ας θυμηθούμε περιπτώσεις Τούρκων και Αράβων (μουσουλμάνων δηλαδή)που πίστεψαν στο Χριστό εξαιτίας κάποιου θαύματος που βίωσαν. Ληστές και άνθρωποι του υποκόσμου που φωτίστηκαν ξαφνικά και άλλαξαν στάση ζωής.

εαν το παιδι μου με βρισει καποτε στο μελλον,αν δε θελει να με βλεπει μπροστα του θα παψω να το αγαπω θα παψω να το φροντιζω και θα θελω την υπερτατη τιμωρια του??

Όχι ούτε ο Θεός παύει να μας αγαπάει. Αντίθετα όταν επιστρέφουμε σ' Εκείνον τότε κάνει μεγαλύτερη γιορτή απ' ότι όταν έχει με το μέρος Του έναν άνθρωπο που πάντα ήταν καλός και άγιος.

Δήμητρά μου έχεις τρία πανέμορφα παιδάκια (είναι αλήθεια ότι πολλές φορές τα έχω θαυμάσει στις φωτογραφίες της υπογραφής σου). Πώς θα επιβράβευες τα παιδιά που σε αγαπάνε και σε φροντίζουν κάθε μέρα, που σε σέβονται και αναγνωρίζουν το καλό που τους προσφέρεις και πώς θα επιβράβευες ένα σου παιδί που σε βρίζει, σε χτυπάει, αδιαφορεί για την ύπαρξή σου, σε φτύνει, σε υποτιμά, σε κοροϊδεύει και στο τέλος αμφιβάλλει ότι το γέννησες καν;

Κάπου είχα διαβάσει ότι η Κόλαση είχε δημιουργηθεί από το Θεό, με σκοπό την αιώνια τιμωρία του Σατανά και των ομοίων του εκπεσόντων Αγγέλων. Κι ότι στην πραγματικότητα δεν είναι ο Θεός που μας πάει στην κόλαση, αλλά αντίθετα ο Σατανάς μας παίρνει μαζί του.

5ον ρωτησα καποτε καποιους της εκκλησιας που μου ειπαν οτι η ζωη ειναι δωρο θεου,τους ρωτησα λοιπον γιατι ο θεος να δωσει αυτο το δωρο και να το παρει πισω πχ με τον θανατο νεογεννητων μωρων?η με τον αδικο θανατο παιδιων?

Εφόσον είμαστε δημιούργημα του Θεού, είμαστε και στην εξουσία Του. Εκείνος έχει το δικαίωμα να μας φέρει στη ζωή, Εκείνος έχει το δικαίωμα να μας πάρει πίσω όποτε νομίζει. Απλά αυτό μας πονάει.

5ο μου ερωτημα

ΓΙΑΤΙ ο θεος εφοσον ειναι παντοδυναμος δεν εξαφανιζει τον σατανα και τον αφηνει να προκαλει δυστηχια?

Εγώ πάλι πιστεύω ότι δεν τον εξαφανίζει, επειδή είναι κι ο Σατανάς δημιούργημα του Θεού. Κάποτε ήταν άγγελος, που φέρθηκε υπεροπτικά και θεώρησε ότι μπορεί να γίνει κι εκείνος Θεός. Γι' αυτό εκδιώχθηκε.

6ον δεν ειναι εγωιστικο λοιπον για να μην του την πουνε καποιοι να θυσιαζονται γιαυτο ζωες?

Έχει δοθεί εξουσία στο Σατανά και φρόνιση στον άνθρωπο. Επίσης, ο Θεός στέλνει σαν βοηθούς μας τους Αγγέλους Του και τους Αγίους που μας προστατεύουν. Άρα στο δικό μας χέρι είναι να μη θυσιάζονται οι ζωές μας στο βωμό του Σατανά.

αυτα!!παω να φορεσω την πανοπλια μου τωρα:tongue:

Όχι μωρέ, τι πανοπλία, ποιος θα σε πετροβολήσει; Αντίθετα εγώ βρήκα τα ερωτήματά σου απόλυτα λογικά. Κάποτε τα είχα κι εγώ. Με τον καιρό βρήκα τις απαντήσεις μου.

Δήμητρα δεν έχω διαβάσει παρακάτω, πάω για λίγο να διαβάσω τη μικρή και θα επανέλθω με τα υπόλοιπα μόλις μπορέσω.

Link to comment
Share on other sites

''Το να συμμετέχεις στα μυστήρια και να τον επικαλείσαι,σε βοηθά περισσότερο να ζεις προσηλωμένη στο στόχο σου.....να είσαι πιο γαλήνιος και πάνω απ'όλα,να ζεις με αγάπη ''

αρα συμφωνα με αυτη τη θεωρια μονο οι χριστιανοι ορθοδοξοι μπορουν να ειναι προσηλομενοι στον στοχο τους ,μονο αυτοι μπορουν να ζουν με αγαπη και κανενας αλλος.

οσοι ανηκουν σε αλλα θρησκευματα η σε κανενα δε μπορουν να νιωσουν την αγαπη(σε ολους τους τομεις) και δε μπορουν να ζουν ηρεμοι η ενωμενοι?

Είναι κι άλλα θρησκεύματα που πιστεύουν στον ένα και μοναδικό Θεό με τον ίδιο δικό μας τρόπο. Όπως ο μωαμεθανισμός, απλά αυτοί πιστεύουν στον προφήτη Μωάμεθ, που υπήρξε κάποτε και τους καθοδηγούσε και θεωρούν ότι ο Χριστός ήταν ιστορικό πρόσωπο, αλλά όχι ο Σωτήρας. Επομένως, υπάρχουν κι άλλοι αλλόθρησκοι που επικαλούνται το Θεό και γαληνεύουν προσευχόμενοι σ' Αυτόν. Προσωπικά το έζησα αυτό στη Σαουδική Αραβία. Έχω βέβαια, να πω πάνω σ' αυτό, ότι εκεί είναι η χώρα της αντίφασης σχετικά με τη θρησκεία, αλλά αυτό που παρατήρησα είναι ότι όντως οι άνθρωποι είναι αρκετά ήρεμοι. Μου θύμιζαν τους καλόγερους των μοναστηριών των δικών μας που έχουν πλήρη ηρεμία (όσοι είναι πραγματικά μπασμένοι στη θρησκεία, όχι όσοι κοροϊδεύουν).

Δε γνωρίζω όμως να απαντήσω για τις άλλες θρησκείες που έχουν διαφορετικούς και πολλούς θεούς.

2..... ειπες ''Οταν ζεις χωρίς αγάπη και φόβο Θεού,μαλώνεις πιο εύκολα με τον συνάνθρωπό σου,δεν συγχωρείς..''

[/b]

Αντιθέτως, έλα να δεις τι γίνεται στο σπίτι μου μερικές φορές, που και αγάπη και φόβο Θεού έχω. Ο Σατανάς μας προκαλεί να αμαρτήσουμε σε όποια θρησκεία κι αν ανήκουμε, πολύ όμως περισσότερο όταν είμαστε χριστιανοί και όσο πιο βαθειά στη θρησκεία μπαίνουμε, τόσο πιο πολλές προκλήσεις δεχόμαστε.

για ποιον θεο αγαπης μιλαμε οταν ξερουμε πολυ καλα απο την παλαια διαθηκη οτι θεος εκει φαινεται αδιστακτος .

οταν οχι μονο δεν συγχωρησε αλλα ξεκληρισε γεννιες ολοκληρες μονο και μονο για να πιστει ο φαραω για την δυναμη του και για να σωθει ο μωυσης με τον λαο του(βλεπε πληγες)

Ο Θεός δεν ξεκλήρισε τις γενιές των Αιγυπτίων έτσι απλά, τους είχε στείλει άπειρες προειδοποιήσεις. Τους έστειλε τέλος, και το Μωυσή, ο οποίος δεν έκανε τίποτε άλλο από το να παρακαλεί το έλεος του βασιλιά να αφήσει το λαό του ελεύθερο. Τον προειδοποίησε τόσες φορές ότι ο Θεός θα του στείλει πληγές, του έδειξε θαύματα που ο Θεός του έδωσε την εξουσία να κάνει. Ο βασιλιάς παράκουσε, ήταν σκληρός και ανυποχώρητος. Γενικά, του άφησε περιθώρια, να μετανοήσει πριν συμβούν οι τιμωρίες, ο ανυποχώρητος ήταν ο βασιλιάς των Αιγυπτίων, που εξαιτίας της σκληρής καρδιάς του πλήρωσε το αντίτιμο.

οταν λες φοβο θεου τι εννοεις?ο θεος ειναι καποια οντοτητα την οποια πρεπει να φοβομαστε?

Όπως λένε οι γραφές πρέπει να φοβόμαστε την οργή Του.

η αγαπη μπορει να συμβαδισει με το να φοβασαι αυτον που αγαπας?

Όταν θα αγαπήσουμε πραγματικά το Θεό, θα πάψουμε να τον φοβόμαστε. Όπως συμβαίνει στις οικογένειες, δεν αγαπάμε τους γονείς μας επειδή τους φοβόμαστε, αλλά επειδή το αισθανόμαστε. Όταν τους το δείχνουμε κιόλας, τότε εισπράττουμε πραγματικά την απέραντη αγάπη τους. Κατά βάθος όμως, όλοι ξέρουμε ότι υπάρχει μέσα τους η οργή τους για αυτά που εμείς τους κάνουμε να θυμώσουν.

δε θα ηταν καλυτερο να μη μαλωνουμε πχ με τον γειτονα μας επειδη τον σεβομαστε και οχι επειδη φοβομαστε μη μας τιμωρισει ο θεος?

Αυτό που λες είναι πολύ σωστό. Ο Θεός θέλει να αγαπάμε τον πλησίον μας, κι όχι απλά να καθόμαστε στα αυγά μας επειδή αισθανόμαστε πιο ανίσχυροι είτε απέναντι στο γείτονα, είτε απέναντι στο Θεό.

για να συγχωρησεις μεσα σου καποιον που σε πειραξε θα πρεπει να ερθει γονατιστος να σου ζητησει συγνωμη?η γενικως θα πρεπει να σου ζητησει συγνωμη? αν δε το κανει δε θα τον συγχωρησεις μεσα σου ποτε?

γιατι λοιπον ο θεος για να συγχωρεσει καποιον θα πρεπει να μετανοησει γιαυτα που εκανε αλλιως θα παει στο πυρ το εξωτερον?

Πιστεύω, για να αποδοθεί δικαιοσύνη. Δηλαδή, πώς θα πάρουν το ίδιο βραβείο οι πιστοί και θεοσεβούμενοι χριστιανοί, με τους ασεβείς και άπιστους. Δε γίνεται να συμβαδίσουν αυτά.

4.... ειπες ''κάποιος που δεν αγαπάει τη μάνα του δεν βρίσκει ποτέ τη γαλήνη..και δεν ηρεμεί ποτέ σε αυτή τη ζωή..δεν τον τιμωρεί η μάνα του,αλλά αυτά που νιώθει..το ίδιο πιστεύω οτι ισχύει και για το Θεό λοιπόν''

με αυτην την εξηγηση δηλαδη καταλαβαινουμε οτι οποιος δε πιστευει στον θεο θα τιμωρηθει απο τι?απο τα ιδια του τα συναισθηματα?αν λες αυτο παω πασσο. η κολαση και ο αιωνιος βασανισμος ομως? γιαυτο και ακομα απορω.

Ακόμη κι έτσι να είναι, γιατί να αφήσουμε να τιμωρηθούμε από τις τύψεις και τα συναισθήματά μας, τη στιγμή που μπορούμε να βοηθηθούμε και να φτάσουμε σχεδόν στη θέωση; Γιατί να επιλέξουμε να βασανιζόμαστε αιώνια από αυτά που κάναμε εν ζωή, για τα οποία ο ίδιος ο Θεός έστειλε τόσους αντιπροσώπους και εκπροσώπους Του, να μας πουν να μην τα κάνουμε (εννοώ το Χριστό, τους Αγίους, τους Αγγέλους).

εχει αναγκη ο θεος να τον πιστεψουμε?και αν ναι γιατι?

Γιατί Εκείνος είναι η μοναδική αλήθεια, όλοι οι άλλοι, όλα τα άλλα είναι απλώς εφευρήματα του ανθρώπου.

γιατι αν δεν ειχε αναγκη δε θα ελεγαν οι γραφες οτι θα καουν στην κολαση οσοι δε τον πιστεψουν

5... ειπες ''και με αυτό απορούσα..μέχρι που κάτι συνέβη και στη δική μου οικογένεια..δεν ξέρω γιατί αλλά αντί να θυμώσω,το είδα απο την αποψη του θρησκόληπτου(καθόλου τυπικό για μένα έτσι?) και σκέφτηκα: είχαμε φαγωθεί με τα οικονομικά προβλήματα,δεν βλέπαμε την υγεία μας κ όλα τα υπόλοιπα καλά που είχαμε κ να λέμε "δόξα σοι ο Θεός"..οπότε κ εκείνος μας ταρακούνησε''

καταρχην να σου πω οτι λυπαμαι πολυ γιαυτο που συνεβη στην οικογενεια σου.

και να ρωτησω το εξης.

δηλαδη ο θεος θυσιασε μια ζωη(εντελως αθωα) για να μη σκεφτεστε τα οικονομικα ?θυσιασε μια ζωη επειδη δεν δοξασατε το ονομα του (δεν βλέπαμε την υγεία μας κ όλα τα υπόλοιπα καλά που είχαμε κ να λέμε "δόξα σοι ο Θεός")

Όπως είπα και παραπάνω, οι ζωές μας δε μας ανήκουν. Ανήκουν στο Δημιουργό μας. Άρα έχει την εξουσία και το αναφαίρετο δικαίωμα να τις πάρει όποτε θέλει όσο σκληρό κι αν ακούγεται αυτό σε μας. Εκτός απ' αυτό όμως, τις περισσότερες φορές παίρνει τους καλούς ανθρώπους για να μην προλάβουν να μπουν σε πειρασμούς και αμαρτήσουν, αν ζήσουν περισσότερο. Σίγουρα όμως, υπάρχει δοκιμασία Θεού όταν χάνουμε κάποιο αγαπημένο πρόσωπο. Όπως στην περίπτωση του Αβραάμ, που τον έβαλε να θυσιάσει το μονάκριβο γιο του. Τον δοκίμασε να δει αν θα μπει σε πειρασμό να αρνηθεί τη θρησκεία του.

στο 6 ακομα επιμενω στην ιδια ερωτηση

τοτε γιατι ο θεος δεν εξαφανιζει τον σατανα αφου ειναι παντοδυναμος και μαζι με τον σατανα να εξαφανιστουν και ολα τα δεινα του κοσμου?

τελος να κλεισω λεγοντας πως δεν θελω λογομαχιες ουτε τα λεω ολα αυτα για να προκαλεσω.ειναι απλα ερωτηματα που τα εχω χρονια στο μυαλο και κανεις πνευματικος δε μου εδωσε ποτε μια απαντηση!

Πολύ καλά έκανες που έθεσες αυτά τα ερωτήματα. Ξέρεις πόσος κόσμος έχει ακριβώς τα ίδια και περισσότερα ακόμη με σένα; Όχι δε θα υπάρξει λογομαχία, εκτός αν κάποιος μπει εδώ φορτσάτος για καυγά, πράγμα που δε θα αφήσουμε να γίνει.

Εμένα πάντως μου άρεσε αυτή η ανταλλαγή σκέψεων και ερωταπαντήσεων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για αυτο καπου διαβασα πως ισως αυτα τα μωρα να εξελισσονταν σε πολυ κακους ανθρωπους και για να μας προστατεψει και εμας και πιο πολυ αυτα τα παιρνει κοντα του νωρις και γινονται αγγελουδια......

αυτο αν ισχυει δε το βλεπω δικαιο.

αφηνει χιλιαδες φονιαδες παιδεραστες κλπ να ζουν και σκοτωνει αθωα βρεφη για να μην γινουν κακοι ανθρωποι?

καποιες συμφορες για εμας (πχ...ενας συζηγος που πινει) μπορει να ειναι για το καλο του αλλου,δηλαδη αν εμεις εχουμε υπομονη και ταπεινοτητα και αγαπη προσπαθουμε να κανουμε τα παντα για να κοψει αυτη την συνηθεια αρα προσπαθουμε να τον φερουμε στον ισιο δρομο με την συμπεριφορα μας και την πιστη που εχουμε οτι ο Θεος ειναι διπλα μας και θα μας βοηθησει σε αυτο....

δεν ξερω πολλα πραγματα κι εγω...

αυτο που ειπες μου ακουγεται πολυ καλο.


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites

δημητρα χαιρομαι που σε εχω διαδικτιακη φιλεναδα απο το 2009!!!πραγματικα εισαι ενα συγκροτημενο ατομο κ φαινετε με τα εδω ερωτηματα σου,και τσακαλι και ροκ!!!εβιρι τι να πω!!!δεν ξερω αν το καταλαβες αλλα εχεις το χαρισμα της μεταδοτικοτητας,κ νιωθω τιμη οταν συναναστρεφομαι εστω κ ετσι με εναν ανθρωπο που εχει βαθια πιστη σεβασμο για τον συνανθρωπο του,(απο τοτε που σε γνωρισα το βλεπα αυτο)και που μαγειρευει σουπερ γουαου,φχαριστω ενα πιτακι θα το τρωγα!!!


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites

εγω ρε κοριτσια πιστευω ακομη στην μετεμψυχωση,δεν ξερω νομιζω οτι μου ρχετε ποιο λογικο,κ με την ταρα ειχαμε μια τετοια συζητηση πριν λιγο καιρο,εγω δηλ.πιστευω οτι οταν πεθαινει ενα παιδι ενα βρεφος λιγων ωρων ειναι γτ απλα τοσα λεπτα ωρες μερες επρεπε να ζησει στον υλικο αυτο κοσμο.φυσικα ολο αυτο στηριζετε στις εννοιες αλλων θρησκειων αφου η ορθοδοξη πιστη μας λεει οτι οι ψυχες πανε στο καθαρτηριο!!!


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites

Ο Θεός σίγουρα υπάρχει, γιατί υπάρχουν οι μαρτυρίες για Εκείνον από τους πιστούς μαθητές του Χριστού και Υιού Του, οι οποίοι ήταν πολλοί στον αριθμό και από τους 12 αποστόλους που κήρυξαν το λόγο Του.

αυτο μπορουμε να το αποδειξουμε?

θελω να πω το εξης.

οτι πριν τον χριστιανισμο υπηρχαν δεκαδες θρησκειες με την ιδια ακριβως ιστορια.

μια παρθενα ονοματι μαρια μυριαμ η κατι παραπλησιο γεννουσε τον μεσσια στις 25 δεκεμβριου.βγηκε ενα φωτεινο αστρο πανω απο το μερος που γεννηθηκε.

εκανε σχεδον τα ιδια θαυματα με τον ιησου .ειχε 12 μαθητες.

πεθανε με τον ιδιο τροπο.

αναστηθηκε σε 3 ημερες.κλπ

και μετα απο ολες τις ιδιες ιστοριες ηρθε και η ιστορια του χριστιανισμου.

Γιατί είναι το υπέρτατο Ον, είναι ο Βασιλεύς των Βασιλέων. Εδώ προσκυνάμε έναν επίγειο βασιλιά ή κάποιο ανώτατο τη τάξη άτομο, δε θα προσκυνήσουμε και λατρέψουμε το Δημιουργό μας; Ο ίδιος ο Θεός έφτιαξε τους Αγγέλους (τους ανώτερους στην τάξη) με σκοπό να Τον δοξολογούν κάθε μέρα. Επομένως, ο άνθρωπος που είναι κατά πολύ κατώτερο ον από τους Αγγέλους, υποχρεούται να το κάνει αυτό. Να Τον λατρεύει και να Τον ευχαριστεί για την κάθε ημέρα της ύπαρξής του.

και παλι ομως δε βλεπω τι ''κερδιζει'' ο θεος απο αυτο.

ηθικη ικανοποιηση?

αναγνωριση της δυναμης του?τι?

Πώς θα επιβράβευες τα παιδιά που σε αγαπάνε και σε φροντίζουν κάθε μέρα, που σε σέβονται και αναγνωρίζουν το καλό που τους προσφέρεις και πώς θα επιβράβευες ένα σου παιδί που σε βρίζει, σε χτυπάει, αδιαφορεί για την ύπαρξή σου, σε φτύνει, σε υποτιμά, σε κοροϊδεύει και στο τέλος αμφιβάλλει ότι το γέννησες καν;

φυσικα και θα επιβραβευα το παιδι που θα εκανε τα παραπανω ολα που ειπες.

οσο για το παιδι που θα ειχε αυτη την κακη συμπεριφορα.

ναι θα του εκανα παρατηρησεις,ναι θα του εβαζα τιμωριες ναι θα προσπαθουσα να το συνετισω με ηρεμο η με αγριο τροπο

ΑΛΛΑ δε θα του βασανιζα την ψυχη

δε θα το τιμωρουσα στερωντας του πχ τον αδερφο τον πατερα κλπ δε θα το εριχνα στη φωτια!

γιατι δεν μπορω να το κανω.γιατι το αγαπαω περισσοτερο και απο τον ιδιο μου τον εαυτο

ακομα και αν εκανε ολα τα παραπανω που ειπες(βρισιες ξυλο αδιαφορια κλπ)

εγω θα το αγαπουσα και θα το προστατευα απο το καθε τι!και σε καμια περιπτωση δε θα αφηνα να παθει κατι κακο!!

Εγώ πάλι πιστεύω ότι δεν τον εξαφανίζει, επειδή είναι κι ο Σατανάς δημιούργημα του Θεού. Κάποτε ήταν άγγελος, που φέρθηκε υπεροπτικά και θεώρησε ότι μπορεί να γίνει κι εκείνος Θεός. Γι' αυτό εκδιώχθηκε.

δηλαδη αν ισχυει κατι τετοιο εφοσον ο θεος αγαπαει ολα του τα δημιουργηματα αρα αγαπαει και τον σατανα?:confused::confused:

Έχει δοθεί εξουσία στο Σατανά και φρόνιση στον άνθρωπο. Επίσης, ο Θεός στέλνει σαν βοηθούς μας τους Αγγέλους Του και τους Αγίους που μας προστατεύουν. Άρα στο δικό μας χέρι είναι να μη θυσιάζονται οι ζωές μας στο βωμό του Σατανά.

προφανως καταλαβες λαθος την ερωτηση που εκανα.

οταν ρωτησα καποιους της εκκλησιας για ποιο λογο εφοσον η ζωη ειναι θεου δωρο ,για ποιο λογο να παρει αυτο το δωρο πισω πχ αμεσως μετα τη γεννηση ενος βρεφους...

μου απαντησαν οτι αυτο το κανει ο σατανας και οχι θεος.οποτε δεν ειναι στο χερι μας να μη θυσιαζονται οι ζωες.

δεν ειναι στο χερι μου να μη πεθανω.

δεν ειναι στο χερι της αμοιρης μανας να μη πεθανει το μωρο που μολις γεννησε που 9 μηνες ειχε μεσα της και ξαφνηκα το εχασε χωρις να προλαβει να του δωσει μια αγκαλια

Είναι κι άλλα θρησκεύματα που πιστεύουν στον ένα και μοναδικό Θεό με τον ίδιο δικό μας τρόπο. Όπως ο μωαμεθανισμός, απλά αυτοί πιστεύουν στον προφήτη Μωάμεθ, που υπήρξε κάποτε και τους καθοδηγούσε και θεωρούν ότι ο Χριστός ήταν ιστορικό πρόσωπο, αλλά όχι ο Σωτήρας. Επομένως, υπάρχουν κι άλλοι αλλόθρησκοι που επικαλούνται το Θεό και γαληνεύουν προσευχόμενοι σ' Αυτόν. Προσωπικά το έζησα αυτό στη Σαουδική Αραβία. Έχω βέβαια, να πω πάνω σ' αυτό, ότι εκεί είναι η χώρα της αντίφασης σχετικά με τη θρησκεία, αλλά αυτό που παρατήρησα είναι ότι όντως οι άνθρωποι είναι αρκετά ήρεμοι.

αυτο δε μπορουμε να το πουμε απολυτα.και το ισραηλ πιστευει στο θεο αλλα ολο πολεμους κανουν

και στο ιραν ιρακ εχει ισλαμιστες και ολο πολεμους εχουν

και οι χριστιανοι οι ιδιοι εσφαξαν κοσμο και κοσμακη στις σταυροφοριες

Ο Θεός δεν ξεκλήρισε τις γενιές των Αιγυπτίων έτσι απλά, τους είχε στείλει άπειρες προειδοποιήσεις.

ναι τους ειχε στειλει προειδοποιησεις αλλα δε τιμωρισε μονο τον φαραω αλλα ολοκληρη την αιγυπτο.

σκοτωσε τα πρωτοτοκα παιδια τους.αυτο δεν ειναι σκληροτητα?

μονο και μονο επειδη δε τον πιστεψε ο φαραω.

τις περισσότερες φορές παίρνει τους καλούς ανθρώπους για να μην προλάβουν να μπουν σε πειρασμούς και αμαρτήσουν, αν ζήσουν περισσότερο.

θα απαντησω παλι περιπου το ιδιο μαυτο που ειπα στην αρχη .

παιρνει τους καλους.και γιατι δε παιρνει τον παιδεραστη πριν βιασει το αθωο βρεφος/παιδι?

γιατι δεν παιρνει τον φονια πριν σκοτωσει?

στην περίπτωση του Αβραάμ, που τον έβαλε να θυσιάσει το μονάκριβο γιο του. Τον δοκίμασε να δει αν θα μπει σε πειρασμό να αρνηθεί τη θρησκεία του.

προσωπικα για την ζωη των παιδιων μου

θα αρνιομουν και πατριδα και θρησκεια και οικογενεια!

δεν δυναμαι να πιστεψω οτι ο θεος πηρε μια χουφτα χωμα την φυσηξε και ξεπηδησε ο αδαμ

η θεωρια της δημιουργιας της ζωης απο συγκρουση μετεωρητων κομμητων η αστεροειδων μου φαινεται ΠΟΛΥ ΠΙΟ λογικη!!

και τελος να παραθεσω ενα κειμενο το οποιο βρηκα πολυ ενδιαφερον

οποια εχει υπομονη ας τη διαβασει και ας προσπαθησει να λυσει το μυστηριο!

Η μεγαλύτερη ιστορία που ειπώθηκε ποτέ.

Ο Ήλιος μας! Από το 10.000 προ Χριστού η ιστορία είναι γεμάτη από μαρτυρίες για το σεβασμό και την λατρεία για αυτόν.

Κι είναι απλό το γιατί, καθώς κάθε πρωί ο Ήλιος ανέτελλε κι έφερνε φως ζεστασιά και ασφάλεια, προστατεύοντας τον άνθρωπo από το κρύο σκοτάδι της νύχτας. Χωρίς αυτόν οι καλλιέργειες και τα σιτηρά δεν θα μεγάλωναν και δεν θα υπήρχε ζωή στον πλανήτη. Αυτά τα γεγονότα κάνουν τον ήλιο το πιο λατρευτό αντικείμενο αιωνίως. Αντίστοιχα, έδιναν μεγαλύτερη σημασία και στα άστρα. Με την παρακολούθηση των άστρων μπορούσαν να προσμένουν γεγονότα που εμφανίζονταν σποραδικά όπως εκλείψεις και πανσέληνοι. Κατηγοριοποίησαν τις αστρικές ομάδες σε αυτό που σήμερα αποκαλούμε αστερισμούς.

Ο ζωδιακός κύκλος, ένα από τα πιο παλιά σύμβολα της ανθρώπινης ιστορίας. Αναπαριστά το πέρασμα του Ηλίου από τους 12 αστερισμούς στη διάρκεια ενός έτους. Δείχνει επίσης τους 12 μήνες, τις 4 εποχές, τα ηλιοστάσια και τις ισημερίες.

Ο ζωδιακός κύκλος βασίζεται στο ότι οι αστερισμοί είχαν μορφή ανθρώπων ή σχημάτιζαν αντικείμενα και ζώα.

Οι πρώτοι πολιτισμοί, όχι απλά λάτρευαν τον Ήλιο και τα άστρα, αλλά τους έδιναν ανθρώπινη υπόσταση κι έπλαθαν παραμυθία για την ύπαρξη τους. Ο Ήλιος, ο προσφέρων την ζωή και ο προστάτης των πάντων, θεωρούταν ο εκπρόσωπος του απρόσωπου δημιουργού, γνωστός κι ως Θεός. Ο Ήλιος-γιος του Θεού. Το φως του κόσμου. Ο σωτήρας της ανθρωπότητας. Αντίστοιχα, οι 12 αστερισμοί αντιπροσώπευαν τα μέρη του ταξιδιού του Ήλιου-γιου του Θεού. Και τους έδωσαν ονόματα που αναφέρονταν σε στοιχεία της φύσης που συνέβαιναν τις συγκεκριμένες περιόδους. Για παράδειγμα ο νεροκουβαλητής, που φέρνει τις ανοιξιάτικες βροχές

Ο Ώρος. Είναι ο Θεός Ήλιος της Αιγύπτου το 3000 π.Χ. είναι η προσωποποίηση του Ήλιου κι η ζωή του συμβολίζει τις κινήσεις του στον ουρανό. Από τα αρχαία ιερογλυφικά της Αιγύπτου, γνωρίζουμε πολλά για τον ουράνιο μεσσία. Για παράδειγμα, ο Ώρος δήλωνε τον Ήλιο ή το φως κι είχε έναν ορκισμένο εχθρό τον Σεθ. Κι ο Σεθ ήταν η προσωποποίηση του σκότους ή της νύχτας.

Κάθε πρωί, ο Ώρος κέρδιζε την μάχη απέναντι του Σεθ, αλλά το βράδυ ο Σεθ υπερνικούσε τον Ώρο και τον έστελνε στον κόσμο των νεκρών. Είναι σημαντικό να γνωρίζουμε ότι το σκοτάδι ενάντια στο φως ή το καλό εναντίον του κακού, είναι από τις αρχαιότερες και πιο γνωστές διαμάχες. Και εκδηλώνεται σε πολλά επίπεδα μέχρι και στις μέρες μας. Σε γενικές γραμμές, η ιστορία του Ώρου έχει ως εξής: Ο Ώρος γεννήθηκε στις 25 Δεκεμβρίου, από την παρθένα Ίσιδα-Μαρία.

Την γέννηση του σηματοδότησε ένα αστέρι στην Ανατολή, το οποίο ακολούθησαν 3 βασιλιάδες για να βρουν και να στολίσουν τον νεογέννητο σωτήρα. Σε ηλικία 12 χρόνων δίδασκε άλλα παιδιά. Στην ηλικία των 30 χρόνων βαφτίστηκε από τον Άναπα και ξεκίνησε το κήρυγμα του. Ο Ώρος είχε 12 μαθητές, με τους οποίους ταξίδευε παρέα κάνοντας θαύματα, όπως να θεραπεύει τους αρρώστους και να περπατάει στο νερό. Ήταν γνωστός με πολλά τιμητικά ονόματα, όπως «αλήθεια», «το φως», «ο αγαπημένος γιος Του», «ο καλός ποιμένας», «ο αμνός του Θεού», και άλλα πολλά.

Αφού τον πρόδωσε ο Τυφών, ο Ώρος σταυρώθηκε, θάφτηκε για τρεις μέρες και μετά αναστήθηκε. Αυτά τα στοιχειά του Ώρου, αυθεντικά ή όχι, έχουν εισχωρήσει σε πολλούς άλλους λαούς και πολλοί άλλοι Θεοί έχουν γενικά το ίδιο μυθολογικό υπόβαθρο.

Ο Aτυς από την Φρυγία, γεννημένος από την παρθένα Νάνα στις 25 Δεκεμβρίου. Τον σταύρωσαν, τον έκλεισαν σε τάφο και μετά από τρεις μέρες αναστήθηκε. Ο Κρίσνα της Ινδίας, από την παρθένα Ντεβέκι με ένα αστέρι να σημαίνει την γέννηση του.

Έκανε θαύματα με τους μαθητές του κι αναστήθηκε μετά τον θάνατο του.

Ο Διόνυσος της Ελλάδας, γεννήθηκε από μια παρθένα στις 25 Δεκεμβρίου ήταν περιπλανώμενος δάσκαλος κι έκανε θαύματα, όπως να αλλάζει το νερό σε κρασί. Τον αποκαλούσαν «Βασιλέα των βασιλέων», «μοναχογιό Του», «Α και Ω» και πολλά άλλα. Και μετά το θάνατο του αναστήθηκε.

Ο Μίθρα της Περσίας, γεννημένος από μια παρθένο στις 25 Δεκεμβρίου. Είχε 12 μαθητές κι έκανε θαύματα. Μετά τον θάνατο του έμεινε θαμμένος για τρεις μέρες, μέχρι να αναστηθεί. Τον αποκαλούσαν «η αλήθεια», «το φως», και πολλά παρόμοια. Έχει ενδιαφέρον ότι η μέρα λατρείας του Μίθρα ήταν η Κυριακή. Το θέμα είναι ότι υπάρχουν ένα σωρό σωτήρες από κάθε περίοδο στον κόσμο που έχουν αυτά τα βασικά γνωρίσματα. γιατι η γεννηση απο μια παρθένα στις 25 Δεκεμβρίου; Το ερώτημα παραμένει. Γιατί όλα αυτά τα κοινά χαρακτηριστικά;

Γιατί να μένουν πεθαμένοι για 3 μέρες, μέχρι να αναστηθούν; Γιατί οι 12 μαθητές ή ακόλουθοι;

Για να το απαντήσουμε, ας μελετήσουμε τον πιο πρόσφατο από τους ουράνιους μεσσίες.

Ο Ιησούς Χριστός γεννήθηκε από την παρθένο Μαρία στις 25 Δεκεμβρίου στην Βηθλέεμ. Την γέννηση του σήμανε ένα αστέρι από την Ανατολή, που το ακολούθησαν 3 βασιλιάδες για να βρουν και να προσφέρουν δώρα στον νέο σωτήρα. Στα 12 του δίδασκε άλλα παιδιά και στα 30 βαφτίστηκε από τον Ιωάννη τον Βαφτιστή. Και μετά ξεκίνησε το κήρυγμα του. Ο Ιησούς ταξίδευε με 12 μαθητές και έκανε θαύματα, όπως να θεραπεύει τους αρρώστους, να περπατάει στο νερό, να ανασταίνει τους νεκρούς.. είναι επίσης γνωστός ως «ο Βασιλεύς των Βασιλέων», «ο Υιός του Θεού», «το φως του κόσμου», «το Α και το Ω», «ο αμνός του Θεού» και πολλά άλλα. Αφού τον πρόδωσε ο μαθητής του, ο Ιούδας, για 30 αργύρια, σταυρώθηκε, έμεινε θαμμένος για τρεις μέρες κι έπειτα αναστήθηκε, κι ανήλθε στους ουρανούς.

Καταρχήν, η ακολουθία γεννήσεων έχει να κάνει με την αστρολογία. Το αστέρι στην Ανατολή είναι ο Σείριος, το πιο λαμπρό αστέρι, που στις 25 Δεκεμβρίου ευθυγραμμίζεται με τα 3 λαμπρότερα αστερία της ζώνης του Ωρίωνα. Αυτά τα 3 αστέρια έχουν την ονομασία τους από αρχαιοτάτων χρόνων «οι 3 Βασιλιάδες». Και οι 3 Βασιλιάδες μαζί με το λαμπρότερο αστέρι, τον Σείριο δείχνουν προς την ανατολή του Ήλιου στις 25 Δεκεμβρίου. Για αυτό οι 3 Βασιλιάδες ακολουθούν το αστέρι από την Ανατολή, προκειμένου να δουν την ανατολή την γέννηση του Ήλιου. Η παρθένος Μαρία είναι ο αστερισμός Βίργκο, γνωστός Βίργκο ή παρθένος. Βίργκο στα λατινικά σημαίνει Παρθένος. Το αρχαίο λογότυπο για την Βίργκο είναι το παραλλαγμένο Μ. (m). Για αυτό κι η Μαρία, ομοίως με τις άλλες παρθένες, όπως η μητέρα του Άδωνη, η Μύρα ή η μητέρα του Βούδα Μάγια, ξεκινούν τα ονόματα τους από το Μ. Η Βίργκο ήταν επίσης γνωστή ως «ο οίκος του άρτου» κι η αναπαράσταση της ήταν μια παρθένα να κρατάει ένα δεμάτι στάρι.

Αυτός ο οίκος του άρτου και το σιτάρι συμβολίζουν τον Αύγουστο και τον Σεπτέμβρη, την περίοδο του θερισμού. Αντίστοιχα κι η Βηθλεέμ μεταφράζεται κυριολεκτικά σαν «οίκος του άρτου». Συνεπώς η Βηθλεέμ είναι μια αναφορά στον αστερισμό Βίργκο μια τοποθεσία στον ουρανό κι όχι στην γη. Υπάρχει κι άλλο ένα πολύ ενδιαφέρον φαινόμενο που λαμβάνει χώρα στις 25 Δεκεμβρίου, ή αλλιώς στο χειμερινό ηλιοστάσιο.

Από το εαρινό στο χειμερινό ηλιοστάσιο, οι μέρες γίνονται μικρότερες και πιο κρύες. Και κοιτώντας από το βόρειο ημισφαίριο ο Ήλιος φαίνεται να κινείται προς τον νότο, να μικραίνει και να είναι ανεπαρκής. Η μικρές ημέρες κι η εξάλειψη της σοδειάς, όπως πλησιάζουμε στο χειμερινό ηλιοστάσιο συμβόλιζε για τους αρχαίους την πορεία προ του θάνατο. Ήταν ο θάνατος του Ηλίου. Και ως τις 22 Δεκεμβρίου, ο αφανισμός του Ήλιου, ήταν πια ολοφάνερος. Καθότι, κινούμενος προς τον νότο για 6 μήνες ο Ήλιος φτάνει στο χαμηλότερο σημείο στον ορίζοντα.

Και τότε συμβαίνει κάτι παράξενο: Ο Ήλιος σταματά να κινείτε νότια και μένει σχεδόν σταθερός για 3 μέρες, (22, 23, 24, /12ου). Και σε αυτές τις 3 μέρες ο Ήλιος μένει στην κλίμακα του Σταυρού του Νότου, ή στον αστερισμό του Σταυρού. Και μετά από αυτό, στις 25 Δεκεμβρίου ο Ήλιος μετακινείτε μια μοίρα, αυτή τη φορά προς το βορρά προμηνύοντας μεγαλύτερες μέρες, ζεστασιά και την άνοιξη. Κι όπως είχε ειπωθεί: Ο Υιός πέθανε στον Σταυρό, έμεινε νεκρός για τρεις μέρες, μέχρι να αναστηθεί. Για αυτό ο Ιησούς κι αμέτρητοι άλλοι Θεοί του Ήλιου χαρακτηρίζονται από την σταύρωση, τον 3μερο θάνατο και την ανάσταση. Είναι η μεταβατική περίοδος του Ήλιου, προτού αλλάξει πορεία ξανά προς το βόρειο ημισφαίριο, φέρνοντας την άνοιξη και κατ' επέκταση τη σωτηρία. Παρόλα αυτά, δεν γιόρταζαν την ανάσταση του Ήλιου, μέχρι την εαρινή ισημερία ή αλλιώς το Πάσχα. Αυτό γίνεται επειδή η εαρινή ισημερία ο Ήλιος υπερνικά το διαβολικό σκοτάδι μιας κι από εκεί κι έπειτα, η μέρα διαρκεί περισσότερο από την νύχτα, κι αναδύονται οι αναζωογονητικές ουσίες της άνοιξης.

Πιθανότατα, το πιο εμφανές αστρολογικό σύμβολο σχετικά με τον Ιησού, αφορά τους 12 μαθητές. Είναι απλά οι 12 αστερισμοί του ζωδιακού κύκλου πλάι στους οποίους ταξιδεύει ο Ιησούς, σαν τον Ήλιο. Για την ακρίβεια, ο αριθμός 12 χρησιμοποιείται κατά κόρον στην Βίβλο. Αυτό το κείμενο έχει την μεγαλύτερη δυνατή σχέση με την αστρολογία.

Γυρνώντας στον σταυρό του ζωδιακού κύκλου, την αλληγορική ζωή του Ήλιου αυτό δεν είναι απλά μια καλλιτεχνική ερμηνεία της κίνησης του Ηλίου. Ήταν επίσης ένα παγανιστικό, πνευματικό σύμβολο που η γνωστότερη μορφή του ήταν αυτή.

Αυτή δεν είναι κάποιο σύμβολο του Χριστιανισμού. Είναι μια παγανιστική αποδοχή του σταυρού του ζωδιακού κύκλου.

Για αυτό ο Ιησούς πάντα απεικονίζεται με τον σταυρό στο κεφάλι του. Γιατί ο Ιησούς είναι ο Ήλιος. Ο Υιός του Θεού, το φως του κόσμου ο ανατέλλων σωτήρας, ο οποίος θα ξαναέρθει όπως κάθε μέρα με το μεγαλείο του Θεού που αμύνεται ενάντια στις δυνάμεις του σκότους κι όπως γεννιέται κάθε μέρα και φαίνεται να έρχεται από τα σύννεφα, ψηλά στον ουρανό με το Ακάνθινο Στέφανο του ή αλλιώς, τις ηλιαχτίδες.

Από τις πολλές αστρολογικές/αστρονομικές μεταφορές της Βίβλου, μια από τις πιο σημαντικές, έχει να κάνει με τις εποχές

Σε όλες τις γραφές, υπάρχουν αμέτρητες αναφορές στην «εποχή». Για να το κατανοήσουμε αυτό, πρέπει να γνωρίζουμε το φαινόμενο που είναι γνωστό ως «μετάπτωση» των ισημεριών. Οι αρχαίοι Αιγύπτιοι, όπως και οι παλιότεροι πολιτισμοί από αυτούς που ήταν οι Έλληνες, διέκριναν ότι περίπου κάθε 2.150 χρόνια η ανατολή του Ήλιου την εαρινή ισημερία, γίνονταν σε διαφορετικό αστερισμό του ζωδιακού κύκλου. Αυτό οφείλεται σε μια ελλειπτική ταλάντωση που πραγματοποιεί η Γη περιστρεφόμενη γύρω από τον άξονα της. Ονομάζεται «μετάπτωση», επειδή οι αστερισμοί πάνε προς τα πίσω αντί για την συνηθισμένη, ετήσια τροχιά τους.

Ο απαιτούμενος χρόνος για να περάσει η μετάπτωση κι από τους 12 αστερισμούς είναι χοντρικά 25.756 χρόνια. Αποκαλείται επίσης και κύκλος του Μεγάλου Ενιαυτού. Οι αρχαίοι πολιτισμοί έδιναν μεγάλη σημασία σε αυτό, κι αναφέρονταν σε κάθε 2.150 χρόνια ως μια εποχή. Από το 4.300 π.Χ, μέχρι το 2.150 π.Χ. ήταν η εποχή του Ταύρου. Από το 2.150 π.Χ μέχρι το 1 μ.Χ ήταν η εποχή του Κριού. Από το 1 μ.Χ μέχρι το 2.150 μ.Χ είναι η εποχή των Ιχθύων, η εποχή στην οποία είμαστε εμείς τώρα. Και γύρω στο 2.150 θα μπούμε στην νέα εποχή, την εποχή, του Υδροχόου.

Η Βίβλος περιγράφει, σε γενικές γραμμές, γεγονότα τριών εποχών προμηνύοντας και μια τέταρτη.

Στην Παλιά Διαθήκη, όταν ο Μωυσής κατεβαίνει από το όρος Σινά με τις δέκα εντολές, κλονίζεται, επειδή οι άνθρωποι προσκυνούσαν ένα χρυσό βουβάλι. Για την ακρίβεια έσπασε τις πλάκες και τους πρόσταξε να αλληλοσκοτωθούν για να εξαγνιστούν. Οι περισσότεροι μελετητές αποδίδουν αυτήν την οργή, στο γεγονός ότι οι Ισραηλίτες λάτρευαν ένα ψευδές είδωλο ή κάτι αντίστοιχο.

Η αλήθεια είναι, ότι το χρυσό βουβάλι αντιπροσωπεύει την εποχή του Ταύρου κι ο Μωυσής την εποχή του Κριού. Για αυτό οι Εβραίοι φυσάνε μέχρι σήμερα το κέρατο του κριαριού.

Ο Μωυσής αντιπροσωπεύει την νέα εποχή του Κριαριού και το κατώφλι της νέας εποχής, όλοι οφείλουν να αποκηρύξουν την παλιά. Κι άλλες θεότητες μαρτυρούν αυτήν την μετάβαση, όπως ο Μίθρας, ένας προχριστιανικός Θεός, που με το ίδιο συμβολισμό, σκοτώνει τον Ταύρο.

Ο Ιησούς, τώρα, είναι αυτός που μας προετοιμάζει για την μετά τον Κριό εποχή την εποχή των Ιχθύων ή των ψαριών. Ο συμβολισμός των ψαριών χρησιμοποιείτε ευρέως στην Καινή Διαθήκη.

Ο Ιησούς ταΐζει 5.000 ανθρώπους με 5 ψωμιά και 2 ψάρια. Όταν ξεκινάει το κήρυγμα του στην Γαλιλαία αναπτύσσει φιλία με 2 ψαράδες που τον ακολουθούν. Και θεωρώ ότι όλοι έχουμε δει τα αυτοκόλλητα ψαριά στους προφυλακτήρες των αυτοκινήτων.

Αλλά ελάχιστοι ξέρουν την πραγματική τους σημασία. Είναι ένα παγανιστικό αστρολογικό σύμβολο για την βασιλεία του Ήλιου την εποχή των Ιχθύων. Επιπλέον, η γέννηση του Ιησού σηματοδοτεί και την έναρξη αυτής της εποχής.

Στο κατά Λουκά 22:10 όταν ρωτάνε οι μαθητές τον Ιησού πότε θα είναι το επόμενο Πάσχα, αφού φύγει ο ίδιος, ο Ιησούς απαντάει:

«Προσέξτε, όταν μπαίνετε στην πόλη θα συναντήσετε έναν άντρα, που κρατάει μια κανατά με νερό. Ακολουθήστε τον στο σπίτι που θα μπει». Αυτό το κείμενο περιέχει πασιφανείς αστρολογικές αναφορές. Ο άνθρωπος με την κανατά με το νερό είναι ο Υδροχόος, ο νεροκουβαλητής, που πάντα απεικονίζεται σαν ένας άνθρωπος που χύνει νερό από ένα κανάτι. Αντιπροσωπεύει την εποχή μετά τους Ιχθύες. Κι όταν ο Ήλιος (ο Υιός του Θεού) εγκαταλείπει την εποχή των Ιχθύων (Ιησούς), θα μπει στο σπίτι του Υδροχόου καθώς ο Υδροχόος διαδέχεται τους Ιχθύες στην μετάπτωση των ισημεριών. Το μόνο που λέει ο Ιησούς είναι ότι την εποχή των Ιχθύων ακολουθεί η εποχή του Υδροχόου.

Όλοι έχουμε ακούσει για την συντέλεια και το τέλος του κόσμου. Πέραν των απεικονίσεων στην Αποκάλυψη, η ουσία αυτής της ιδέας είναι στο κατά Ματθαιον 28:20, όπου ο Ιησούς λέει: «Θα είμαι μαζί σας μέχρι το τέλος του κόσμου». Παρόλα αυτά, στην απόδοση της Βίβλου από τον Κινγκ Τζέιμς ο «κόσμος» είναι ένα από τα πολλά μεταφραστικά λάθη. Η πρωτότυπη λέξη «αιών»,

που σημαίνει εποχή. «Θα είμαι μαζί σας μέχρι το τέλος της εποχής». Που είναι η αλήθεια, μιας κι η ταύτιση του Ιησού με τους Ιχθύες θα πάψει μόλις ο ήλιος μπει στην εποχή του Υδροχόου. Όλη η ιδέα του τέλους του κόσμου, είναι δυσερμηνεία της αστρολογικής αλληγορίας. Ας το πούμε στους σχεδόν 100 εκατομμύρια ανθρώπους στην Αμερική που πιστεύουν ότι πλησιάζει το τέλος του κόσμου. Επιπλέον, ο χαρακτήρας του Ιησού, που είναι ένα λογοτεχνικό και αστρολογικό υβρίδιο, είναι η εναλλακτική προβολή του Αιγύπτιου Θεού-Ήλιου, Ώρου.

Για παράδειγμα, βρέθηκαν επιγραφές στους τοίχους ενός ναού 3.500 χρόνων στο Λούξορ της Αιγύπτου και εικόνες με τον ευαγγελισμό της Θεοτόκου, την Άσπιλη Σύλληψη την γέννηση και την λατρεία του Ώρου.

Οι εικόνες ξεκινούν με την ανακοίνωση στην παρθένα Ίσιδα ότι θα συλλαβει τον Ώρο κι έπειτα με τον Νέφθυ, το Άγιο Πνεύμα, που αφήνει έγκυο την παρθένα και μετά την γέννηση και την λατρεία. Είναι ακριβώς η ίδια ιστορία με την σύλληψη του Ιησού. Για την ακρίβεια, οι απόλυτες ομοιότητες μεταξύ της Αιγυπτιακής θρησκείας και του Χριστιανισμού, είναι εντυπωσιακές. Και οι παραλλαγές είναι συνεχείς.

Η ιστορία της κιβωτού του Νώε είναι παρμένη αυτούσια. Η ιδέα μιας μεγάλης πλημμύρας ήταν συχνή στον αρχαίο κόσμο, με περισσότερες από 200 σχετικές αναφορές σε διαφορετικές περιόδους. Εντούτοις χρειάζεται να κοιτάξει κανείς αλλού για μια προχριστιανική πηγή από το Έπος του Γκιλγκαμές, που γράφτηκε το 2.600 π.Χ. Αναφέρεται σε μια μεγάλη πλημμύρα που έστειλε ο θεός σε μια κιβωτό που έσωσε τα ζώα που ήταν μέσα της, ακόμα και στην ελευθέρωση και στην επιστροφή του περιστεριού, ακριβώς όπως και στην Βίβλο, μαζί με κάποιες ακόμα ομοιότητες.

Και μετά υπάρχει κι η παραλλαγή της ιστορίας του Μωυσή.

Μετά την γέννηση του ο Μωυσής τοποθετήθηκε σε ένα καλάθι από καλάμια και τον αφήσαν σε έναν ποταμό, προκειμένου να γλιτώσει την βρεφοκτονία. Τον έσωσε μια βασίλισσα και τον μεγάλωσε σαν πρίγκιπα.

Η ιστορία με το μωρό και το καλάθι, είναι πιστή αντιγραφή του μύθου του Σαργώνος από την Ακκάδ από το 2.250 π.Χ. Ο Σαργών γεννήθηκε, τοποθετήθηκε σε ένα καλάθι για να γλιτώσει την βρεφοκτονία και τον άφησαν σε ένα ποταμό. Τον έσωσε και τον μεγάλωσε η βασίλισσα Άκκη.

Επιπλέον, ο Μωυσής είναι γνωστός ως νομοθέτης, αφού έδωσε τις 10 εντολές. Παρόλα αυτά, η ιδέα της παράδοσης των νόμων απ τον Θεό σε έναν προφήτη πάνω σε κάποιο βουνό, είναι και αυτή πολύ παλιά. Ο Μωυσής είναι απλά ένας ακόμα νομοθέτης ανάμεσα στους πολλούς της ιστορίας. Στην Ινδία, ο Μανού ήταν μεγάλος νομοθέτης. Στην Κρήτη, ο Μίνωας ανέβηκε στην Δίκτη, όπου ο Δίας του έδωσε τους νόμους. Ενώ στην Αίγυπτο, ήταν ο Μυσής που κουβάλησε τις ιερές πλάκες με τις εντολές του Θεού. Μανού, Μίνωας, Μύσης, Μωυσής.

Όσον αφορά τις 10 εντολές είναι αυτούσια παρμένες από το Βιβλίο των Νεκρών της Αιγύπτου. Αυτό που στο Βιβλίο των Νεκρών αναφέρεται ως «δεν έχω κλέψει». Έγινε «ου κλέψεις». «Δεν έχω σκοτώσει», έγινε «ου φονεύσεις». «Δεν έχω πει ψέματα», έγινε «ου ψευδομαρτυρήσεις». κ.λ.π. Για την ακρίβεια, η Αιγυπτιακή θρησκεία είναι βασικό θεμέλιο για την ιουδαϊκό-χριστιανική θεολογία. Βάφτιση, μεταθανάτια ζωή, τελική κρίση, γέννηση από παρθένα, ανάσταση, σταύρωση, η Κιβωτός της Διαθήκης, περιτομή, σωτήρες, Θεία Κοινωνία, μεγάλη πλημμύρα, Πάσχα, Χριστούγεννα, Ιουδαϊκό Πάσχα και πολλά ακόμη είναι Αιγυπτιακά στοιχεία, πολύ πιο πρώιμα από τον Χριστιανισμό και τον Ιουδαϊσμό.

Ο Ιουστίνος Μάρτυρας, (100-165 μ.Χ) ένας από τους πρώτους ιστορικούς του Χριστιανισμού έγραψε: «Όταν λεμέ ότι ο Ιησούς Χριστός ο Δάσκαλος μας γεννήθηκε χωρίς σεξουαλική επαφή, σταυρώθηκε και πέθανε για να αναστηθεί και να ανέλθει και πάλι στους ουρανούς, δεν λέμε τίποτα διαφορετικό από αυτά που πιστεύουμε για τους γιους του Δια.

Σε ένα άλλο κείμενο του έγραψε: Γεννήθηκε από μια παρθένα, ομοίως με όσα πιστεύουμε και για τον Περσέα. Είναι φανερό το ότι τόσο ο Ιουστίνος, όσο κι οι άλλοι πρώιμοι Χριστιανοί ήξεραν πόσο πολύ έμοιαζε ο Χριστιανισμός στις παλιότερες παγανιστικές θρησκείες. Ο Ιουστίνος, όμως, είχε μια λύση. Κατά την άποψη του, τα έκανε όλα ο Διάβολος. Ο Διάβολος είχε προνοήσει να έρθει πριν τον Ιησού και να γεμίσει με τα στοιχεία του τον παγανιστικό κόσμο.

Η Βίβλος δεν είναι τίποτε περισσότερο από αστροθεολογικό, λογοτεχνικό υβρίδιο όπως όλοι σχεδόν οι θρησκευτικοί μύθοι πριν από αυτήν. Για την ακρίβεια, η μεταφορά στοιχείων από ένα πρόσωπο σε άλλο είναι φανερή μέσα και στην ιδία την Βίβλο.Στην Παλιά Διαθήκη υπάρχει η ιστορία του Ιωσήφ. Ο Ιωσήφ ήταν το πρωτότυπο για τον Ιησού. Ο Ιωσήφ γεννήθηκε από θαύμα, ο Ιησούς γεννήθηκε από θαύμα. Ο Ιωσήφ ήταν από οικογένεια 12 αδελφών, ο Ιησούς είχε 12 μαθητές. Ο Ιωσήφ πουλήθηκε για 20 αργύρια, ο Ιησούς για 30 αργύρια. Ο αδελφός Ιούδας προτείνει τη πώληση του Ιωσήφ, ο μαθητής Ιούδας προτείνει την πώληση του Ιησού. Ο Ιωσήφ ξεκίνησε να δουλεύει στα 30, ο Ιησούς ξεκίνησε να δουλεύει στα 30. Και οι ομοιότητες συνεχίζονται..

Δογματικός Χριστιανισμός. Εντυπωσιακός!

Επιπλέον, υπάρχει κάποια, πέραν της Βίβλου, ιστορική ένδειξη κάποιου ατόμου ονόματα Ιησού, Υιού της Μαρίας που ταξίδευε με 12 μαθητές, θεραπεύοντας και τα σχετικά; Υπάρχουν αμέτρητοι ιστορικοί που έζησαν στην περιοχή της Μεσογείου την ίδια περίοδο που φαινομενικά έζησε κι ο Ιησούς. Πόσοι ιστορικοί καταγραφούν κάτι σχετικά με αυτόν; ΚΑΝΕΝΑΣ. Παρόλα αυτά, αυτό δεν σημαίνει ότι οι ιστορικοί υποστηρικτές του Ιησού δεν υποστήριξαν το αντίθετο. 4 ιστορικοί προσπάθησαν με αναφορές τους να υποστηρίξουν την ύπαρξη του Ιησού. Ο Πλήνειος ο νεότερος, ο Σουιτώνιος και ο Κορνήλιος Τάκιτος ήταν οι τρεις πρώτοι. Η αναφορά του καθενός περιλαμβάνει λίγες μόνο λέξεις, στην καλύτερη περίπτωση και αναφέρονται μόνο στον Χρήστο, ή στον Χριστό που στην πραγματικότητα δεν είναι όνομα, αλλά τίτλος. Σημαίνει «μυρωμένος». Η τέταρτη πηγή είναι ο Φλάβιος Ιώσηπος. Είναι γνωστό ότι αποτελεί πλαστογραφία. Δυστυχώς, θεωρείται ακόμα και σήμερα ως αληθινή.

ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ για το αντισκηνο ποστ:tongue:


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εβιρι τι να πω...........

Δική μου η τιμή που είμαι στην παρέα σας.

και που μαγειρευει σουπερ γουαου,

χαχαχα

φχαριστω ενα πιτακι θα το τρωγα!!!

Έρχεται ζεστό-ζεστό, όχι μόνο ένα, πιατέλα ολόκληρη.

εγω ρε κοριτσια πιστευω ακομη στην μετεμψυχωση,

Εγώ πιστεύω στη μοναδικότητα του ατόμου και της ψυχής του.

αυτο μπορουμε να το αποδειξουμε?

θελω να πω το εξης.

οτι πριν τον χριστιανισμο υπηρχαν δεκαδες θρησκειες με την ιδια ακριβως ιστορια.

Με πιάνεις αδιάβαστη σε σχέση με τις ομοιότητες των άλλων θρησκειών και τον τρόπο γέννησης, ζωής, θανάτου και ανάστασης του Χριστού. Το μόνο που μπορώ να αντιπαραβάλλω είναι το: "Εγώ ειμί η μόνη αλήθεια". Που σημαίνει πως ακόμη κι αν υπήρξαν ομοιότητες, έρχεται ο ίδιος ο Χριστός στη γη, κηρύσσει ότι Εκείνος είναι η μοναδική αλήθεια και σταυρώνεται για να ξεπλύνει τις δικές μας αμαρτίες, δηλαδή από αγάπη για το ανθρώπινο γένος, προκειμένου να μας προσφέρει τη σωτηρία.

και παλι ομως δε βλεπω τι ''κερδιζει'' ο θεος απο αυτο.

ηθικη ικανοποιηση?

αναγνωριση της δυναμης του?τι?

Πιθανολογώ ότι ο Θεός θέλει να μας κάνει να έρθουμε όσο πιο κοντά γίνεται στη θέωση. Να γίνουμε σαν τους Αγγέλους. Οι Άγγελοι όπως έλεγα πριν, είναι δημιουργημένοι μόνο για να Τον υμνούν και να τον δοξολογούν, να υμνούν τη μεγαλοπρέπειά Του. Ίσως λοιπόν, θέλει να γίνουμε κι εμείς παρόμοιοι με τους Αγγέλους οι οποίοι είναι αγαθά όντα.

φυσικα και θα επιβραβευα το παιδι που θα εκανε τα παραπανω ολα που ειπες.

οσο για το παιδι που θα ειχε αυτη την κακη συμπεριφορα.

ναι θα του εκανα παρατηρησεις,ναι θα του εβαζα τιμωριες ναι θα προσπαθουσα να το συνετισω με ηρεμο η με αγριο τροπο

ΑΛΛΑ δε θα του βασανιζα την ψυχη

δε θα το τιμωρουσα στερωντας του πχ τον αδερφο τον πατερα κλπ δε θα το εριχνα στη φωτια!

Εδώ θέλω να επισημάνω ότι δεν είναι ο Θεός Αυτός που βασανίζει την ψυχή του ανθρώπου, αλλά ο διάβολος. Στη φωτιά μόνο ο διάβολος μας ρίχνει. Ο Θεός έφτιαξε αρχικά τον παράδεισο για μας. Αυτό ήταν το αρχικό οικοδόμημά Του επί γης. Εμείς όμως, αγοράσαμε αλλού.

δηλαδη αν ισχυει κατι τετοιο εφοσον ο θεος αγαπαει ολα του τα δημιουργηματα αρα αγαπαει και τον σατανα?:confused::confused:

Σ' αυτό μόνο με υπόθεση δική μου μπορώ να σου απαντήσω. Υποθέτω ότι ο Θεός υπομένει και περιμένει τη μέρα να επιστρέψει κοντά Του ο διάβολος.

προφανως καταλαβες λαθος την ερωτηση που εκανα.

οταν ρωτησα καποιους της εκκλησιας για ποιο λογο εφοσον η ζωη ειναι θεου δωρο ,για ποιο λογο να παρει αυτο το δωρο πισω πχ αμεσως μετα τη γεννηση ενος βρεφους...

μου απαντησαν οτι αυτο το κανει ο σατανας και οχι θεος.οποτε δεν ειναι στο χερι μας να μη θυσιαζονται οι ζωες.

Εγώ γνωρίζω μόνο ότι, ο Θεός απλώς επιτρέπει να γίνονται κάποια πράγματα από το διάβολο, όπως αναφέρουν οι γραφές. Όταν θέλει δίνει εξουσία να γίνονται τα άσχημα και θλιβερά, όταν θέλει τα σταματάει. Δυστυχώς δεν ξέρω τα σχέδιά Του.

Ξέρω ότι θα με ρωτήσεις: "τότε γιατί δίνει την εξουσία και επιτρέπει να γίνονται τα έκτροπα (πόλεμοι, αρρώστιες, παιδεραστία, δολοφονίες, πείνα κλπ). Για την απάντηση αυτή χρειάζονται περισσότερες γνώσεις (θεολόγου ή μορφωμένου ιερομόναχου). Πάλι πιθανότητα μπορώ να δώσω, ότι ο Θεός δεν παρεμβαίνει στην ανθρώπινη βούληση στην οποία όμως παρεμβαίνει ο σατανάς.

αυτο δε μπορουμε να το πουμε απολυτα.και το ισραηλ πιστευει στο θεο αλλα ολο πολεμους κανουν

και στο ιραν ιρακ εχει ισλαμιστες και ολο πολεμους εχουν

και οι χριστιανοι οι ιδιοι εσφαξαν κοσμο και κοσμακη στις σταυροφοριες

Ακριβώς έτσι είναι όπως τα λες. Ειδικά εμείς οι χριστιανοί έχουμε κάνει ίσως τα χειρότερα. Άρα είναι αλήθεια ότι στους χριστιανούς πάει περισσότερο ο διάβολος, γιατί τους άλλους τους έχει έτσι κι αλλιώς με το μέρος του.

ναι τους ειχε στειλει προειδοποιησεις αλλα δε τιμωρισε μονο τον φαραω αλλα ολοκληρη την αιγυπτο.

σκοτωσε τα πρωτοτοκα παιδια τους.αυτο δεν ειναι σκληροτητα?

μονο και μονο επειδη δε τον πιστεψε ο φαραω.

Νομίζω πως εδώ λειτούργησε η Θεία οργή και επίσης, ο Θεός ήθελε να σωφρονιστούν οι υπόλοιποι Αιγύπτιοι και να πιστέψουν. Δεν έγινε αυτό και έλαβαν τη Θεία μάχαιρα.

θα απαντησω παλι περιπου το ιδιο μαυτο που ειπα στην αρχη .

παιρνει τους καλους.και γιατι δε παιρνει τον παιδεραστη πριν βιασει το αθωο βρεφος/παιδι?

γιατι δεν παιρνει τον φονια πριν σκοτωσει?

Γιατί ο καλός κινδυνεύει να γίνει χειρότερος και σπάνια από καλός να γίνει καλύτερος, δηλαδή να αγιάσει, εκτός αν είναι προορισμένος από τη γέννησή του. Ο κακός όμως, χρειάζεται τις ευκαιρίες που του δίνει ο Θεός προκειμένου να μετανοήσει. Γιατί ο Θεός δε θέλει να χάνει ούτε έναν άνθρωπο.

προσωπικα για την ζωη των παιδιων μου

θα αρνιομουν και πατριδα και θρησκεια και οικογενεια!

δεν δυναμαι να πιστεψω οτι ο θεος πηρε μια χουφτα χωμα την φυσηξε και ξεπηδησε ο αδαμ

η θεωρια της δημιουργιας της ζωης απο συγκρουση μετεωρητων κομμητων η αστεροειδων μου φαινεται ΠΟΛΥ ΠΙΟ λογικη!!

Εμένα όχι. Έχω πειστεί ότι ήταν θέλημα και εντολή Θεού να φτιαχτεί το φως, η γη, τα επίγεια και ο άνθρωπος. Ακόμη και η επιστημονική θεωρία του τυχαίου γεγονότος και του μπιγκ-μπανγκ εξηγεί τη δική μου πίστη στην εντολή του Θεού. Δεν εννοείται ότι ο Θεός πήρε με τα χέρια του (χαρακτηριστικό που δε γνωρίζουμε αν έχει, γιατί κανείς δεν Τον έχει δει πώς είναι στη μορφή) πηλό και νερό και το φύσηξε για να φτιάξει το έμβιο ον τον άνθρωπο. Εντολή έδωσε, να γίνει ο άνθρωπος πάνω στη γη. Θα μπορούσε κάλλιστα να συμβαδίζει η επιστήμη με τη θρησκεία, αν θεωρήσουμε ότι τα "τυχαία" γεγονότα έγιναν κατόπιν εντολής.

και τελος να παραθεσω ενα κειμενο το οποιο βρηκα πολυ ενδιαφερον

οποια εχει υπομονη ας τη διαβασει και ας προσπαθησει να λυσει το μυστηριο!

Όη μανούλα μου που έλεγε κι ο Καραγκιόζης. Τι ήθελα κι εγώ και το ξανάπιασα τέτοια ώρα. Αυτή τη στιγμή είναι 01:00 η ώρα κι έχω μέλλον ακόμη. Να δω πώς θα σηκωθώ πάλι το πρωί. Έχεις δει σαύρα ξενυχτισμένη να κοιτάει τον ήλιο με τη ρόμπα της ξεκούμπωτη; Έτσι θα είμαι κι εγώ αύριο.

Η μεγαλύτερη ιστορία που ειπώθηκε ποτέ..........................................................................................

Το διάβασα και έγινα ήδη σαύρα, κάτσε να ξεκουμπώσω και τη ρόμπα.

Δε μπορώ να αξιολογήσω το κείμενο, γιατί δεν έχω τις απαιτούμενες γνώσεις. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι, ακόμη κι έτσι να είναι, εμένα δε με πειράζει, έχω την πίστη μου, απ' αυτήν αντλώ δύναμη, όταν ζητάω κουράγιο μου το δίνει και δε μου αλλάζει κάτι, ακόμη κι άλλα χίλια παραδείγματα με ομοιότητες να βρω. Αφού τα βρήκα όλα στη δική μου θρησκεία, γιατί να ψάξω αλλού;

Link to comment
Share on other sites

προσεξε λιγο και σκεψου,ο θεος εφτιαξε τους αγγελους ως τελεια οντα να τον αγαπουν να τον υμνουν κ να ζουν στον παραδεισο μαζι του.μετα εφτιαξε τους ανθρωπους κατ'εικονα κ καθ'ομοιωσιν Το κατ' εικόνα, είναι η δυνατότητα που έχει ο άνθρωπος ως ελεύθερο και νοήμον πλάσμα, να ομοιάσει με τον Θεό.

Το καθ' ομοίωσιν όμως, είναι η πορεία επίτευξης αυτής τής ομοίωσης, που επιτυγχάνεται μόνο με τη συνέργεια τού ανθρώπου και τού Αγίου Πνεύματος.

http://www.oodegr.com/oode/genesis/adam5.htm

οι αγγελοι δεν ειναι ανωτεροι σε πλασματικοτητα απο τους ανθρωπους το αντιθετο θα ελεγα,ομως οι ανθρωποι,πεσαν στο μεγαλο παραπτωμα,κ εμεις αυτο πληρωνουμε κ λογοδοτουμε γενικοςεχουμε χασει την χαρη του κοριτσια κ παλευουμε να την βρουμε για να παμε σπιτι μας με απλα λογια!ο λουσιφερ ηταν ο αγαπημενος του αγγελος ομως ειχε ματαιοδοξια μεσα του αφου πιστεψε οτι μπορουσε να κατσει διπλα του κατ' εικονα και καθ'ομοιωσιν ηταν βλασθημος δηλαδη.μπορει ουσιαστικα να ειναι ενα πλασμα του θεου που ψαχνει κ αυτο τον δρομο του αφου ειναι εκπτωτο οπως εμεις.ομως ειναι τοσο μεγαλη η ματαιοδοξια κ βαλετε προς το ανρθωπινο ειδος γτ εμεις ημαστε ανωτεροι κ απο αυτον.σκεφτειτετο λιγο,πιστευω οτι θα ξεκαθαρισουν πολλα μεσα σας.

(Πιθανολογώ ότι ο Θεός θέλει να μας κάνει να έρθουμε όσο πιο κοντά γίνεται στη θέωση. Να γίνουμε σαν τους Αγγέλους. Οι Άγγελοι όπως έλεγα πριν, είναι δημιουργημένοι μόνο για να Τον υμνούν και να τον δοξολογούν, να υμνούν τη μεγαλοπρέπειά Του. Ίσως λοιπόν, θέλει να γίνουμε κι εμείς παρόμοιοι με τους Αγγέλους οι οποίοι είναι αγαθά όντα.)


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites

και να σας πω εγω τι πιστευω οτι ειναι η λυση για οοολα αυτα?!!!!η ανιδιοτελεια!οταν καταφερουμε να ημαστε στα παντα ανιδιοτελεις τοτε θα παμε κοντα στον θεο!!!εγω χρονια προσπαθω κ ειναι τραγικα δυσκολο να κανεις -λειτουργησεις- πεστε το οπως θελετε,κατι που δεν θα σου δινει εσενα εγωισμο υπερηφανια ηττοπαθεια.εχω καταφερει να συνχωρισω ανθρωπο κ εχω νιωσει υπεροχα δεν ειναι ομως ανιδιοτελεια αυτο,εαν μαθω να συνχωρω με ταπεινοτητα κ με σεβασμο στην μοναδικοτητα του καθενος νομιζω οτι τοτε κατι θα κανω.ξερεις δημητρα για την διπλανη μου κ οταν τα μεγαλα μου παιδια ηταν μικρα τι τραβηξαμε!σου χω πει κατα καιρους,μου ζητησε συνχωρεση,της ειχα πει οτι ο θεος μονο συνχωρα κ βεβαια σου την δινω,γιναν κ αλλα μετα τα περασα κ πινω καφε μαζι της κ λεω καλημερα κ βοηθαω οποτε με χρειαζετε,ομως δεν ειμαι σωστη αφου νιωθω οτι ειμαι ανωτερη απο αυτην κ οχι ιση...το ψαχνω ακομη!!!


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάρες πήρε φωτιά η συζήτηση!!

Αχ Eviri δεν σε πετυχαίνω ποτέ μέσα,κρίμα!

Μου άνοιξες την όρεξη με τα πιτάκια σου,προκομμένο μου! Μας φαντάζομαι να σου έχω κάνει επίσκεψη και να μου φτιάχνεις έναν ωραίο ελληνικό και να μου προσφέρεις πιτάκια κ μετά γλυκό του κουταλιού που θα έχεις φτιάξει με τα χεράκια σου!:lol: Μετά θα μιλήσουμε για συνταγές,τα παιδιά,μπορεί να πλέξουμε κι όλας ή να μου δείξεις βελονάκι! χαχα! Απλά πράγματα,ωραίες εποχές,αγνές,τότε που οι άνθρωποι ήταν απλοί και οι γυναίκες σέβονταν τον ρόλο τους και δεν ντρέπονταν γι'αυτόν!

Dimitra83 δεν έχω καταλάβει ακόμα αν αμφισβητείς την ύπαρξη του Θεού ή αν απλά θυμώνεις με τα κίνητρα-συμπεριφορά Του..πάντως δεν σου κρύβω οτι "ακούγεσαι" θυμωμένη! Αυτό με έκανε να απορώ πάντα με τους άπιστους (αν δεν σε πειράζει να το θέσω έτσι),οτι θύμωναν με την πίστη/πιστούς ενώ εμάς δεν μας πειράζουν οι πεποιθησεις τους. ΄'Εχω άτομο στη οικογένειά μου (στη άμεση,όχι την ευρύτερη,δήλαδή έβλεπα αυτό το άτομο κάθε μέρα μέχρι και τα 18) και ήταν και πολύ διαβασμένο (ό,τι βιβλίο αθεισμού και ιστορίας κυκλοφορούσε στην αγορά). 'Οποτε σε άκουγε να μιλάς για το Θεό ή να κάνεις το σταυρό σου,νευρίαζε και άρχιζε το κήρυγμα. 'Οταν πήγα κατηχητικό είχε σαλτάρει (!) ενώ εμένα ποτέ δεν με ενοχλούσαν οι επιλογές του ατόμου αυτού.

Τελικά κατάλαβα οτι,βλέποντας την γαλήνη που μου πρόσφερε η επαφή με την εκκλησία,απορούσε κι έλεγε μέσα του.."κι ...αν???" και νομίζω οτι του έβγαινε αυτή η αντίδραση. Αλλιώς γιατί να σε ενοχλεί κάτι που δεν πιστεύεις αλλά και-τονίζω- δεν σε ενοχλεί?

Κουφετάκι αυτό το τελευταίο που είπες ήταν τέλειο! 'Εχεις τόσο δίκιο! Κι εγώ ακόμα το παλεύω! Ο εγωισμός μας τελικά ευθύνεται για όλα! Και η υπερηφάνεια!


y5yep3.png

Αγαπώ όλο τον κόσμο γιατί ζεις κι εσύ μαζί..σ'αγαπώ κουκλίτσα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια,

εδώ σαύρα, πού είναι τα καρτούν να με απεικονίσουν; Το παράκανα τον τελευταίο καιρό στα ξενύχτια και άρχισα να μην αντέχω.

και να σας πω εγω τι πιστευω οτι ειναι η λυση για οοολα αυτα?!!!!η ανιδιοτελεια!......................

εαν μαθω να συνχωρω με ταπεινοτητα κ με σεβασμο στην μοναδικοτητα του καθενος νομιζω οτι τοτε κατι θα κανω.

Τα υπογραμμισμένα είναι τα κλειδιά για τη θέωση του ανθρώπου.

Αχ Eviri δεν σε πετυχαίνω ποτέ μέσα,κρίμα!

Μου άνοιξες την όρεξη με τα πιτάκια σου,προκομμένο μου!

Του άντρα μου να δεις.

Μας φαντάζομαι να σου έχω κάνει επίσκεψη και να μου φτιάχνεις έναν ωραίο ελληνικό και να μου προσφέρεις πιτάκια κ μετά γλυκό του κουταλιού που θα έχεις φτιάξει με τα χεράκια σου!:lol: Μετά θα μιλήσουμε για συνταγές,τα παιδιά,μπορεί να πλέξουμε κι όλας ή να μου δείξεις βελονάκι! χαχα!

Πόσο καλά με ξέρεις; Μήπως είσαι η γειτόνισσα από πάνω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...