Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

ΘΡΗΣΚΕΥΟΜΕΝΕΣ ΤΟΥ PARENTS..


Recommended Posts

Εμ,την Chot ρώτησα χθες αν έχει παιδιά,πώς μου απάντησε η luckym σήμερα ορέ???


y5yep3.png

Αγαπώ όλο τον κόσμο γιατί ζεις κι εσύ μαζί..σ'αγαπώ κουκλίτσα μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 285
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για όσες προσπαθούν να κάνουν παιδάκι προτείνω να περάσουν απο την Κάλυμνο,και συγκεκριμένα απο τη εκκλησία του Αγιου Σάββα του θαυματουργού.'Εχει βοηθήσει πολλές κοπέλες να κάνουν παιδάκι! Σου δίνουν μια γαλάζα κορδελίτσα κ την φοράς στη μέση..'Εχουν πάει μέχρι κι Τούρκοι (χωρίς πλάκα) κ έκαναν παιδί..


y5yep3.png

Αγαπώ όλο τον κόσμο γιατί ζεις κι εσύ μαζί..σ'αγαπώ κουκλίτσα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

QUOTE=chot;1420083]Καλημερα κοριτσια...!

Eviri αυτο που λες για την αφεση αμαρτιων που μας την δινει ο Θεος και οχι ο εκαστοτε παπας,δεν μπορεσα ποτε να καταλαβω γιατι να μην τα λεμε απευθειας στον Θεο ,γιατι θα πρεπει να μεσολαβει ο αντιπροσωπος του Θεου?Οσο αφορα αυτο με τους καλους ανθρωπους ετσι το σκεφτηκα και εγω τα τελευταια χρονια,πιστευω οτι ετσι θα μπορει και καλυτερα να μας προσεχει απο ψηλα καθε ωρα και στιγμη...ετσι νιωθω!

Να σου εξηγήσω, ο πρώτος λόγος που πρέπει να μεσολαβεί ο αντιπρόσωπος του Θεού, είναι η ταπείνωση. Όταν λέμε τα αμαρτήματά μας στον παπά εκείνη τη στιγμή -εφόσον έχουμε μετανοιώσει- ταπεινωνόμαστε και ντρεπόμαστε γι' αυτά.

Δεύτερον, ο εξομολόγος είναι υποχρεωμένος σαν γιατρός της ψυχής να μας δώσει τις συμβουλές του, ώστε να μην υποπέσουμε ξανά στο ίδιο αμάρτημα. Πράγμα που δεν υπάρχει στην άμεση εξομολόγηση προς το Θεό- πλην ελαχίστων άγιων ανθρώπων που έχουν αυτό το χάρισμα.

Τέλος, πρέπει να σιγουρευτεί ο πιστός ότι αυτό που εξομολογείται χρίζει αφέσεως κι όχι κανόνως (γνωρίζεις τι είναι ο κανόνας έτσι; Αν δε ξέρεις είναι η τιμωρία που βάζει ο παπάς π.χ. να κάνει ο πιστός τις τάδε μετάνοιες κάθε μέρα για να συγχωρεθεί).

Link to comment
Share on other sites

Eviri χρησιμες πληροφοριες ...δεν το ειχα σκεφτει ετσι!!Το θεμα ειναι να βρουμε εναν καλο πνευματικο λοιπον.....!

myfavouritelullaby εχω κανει ταμα στην αγ.Παρασκευη που αγαπω (αν και απο οτι ξερω εχει θαυματα για παθησεις των ματιων),αν με αξιωσει ο θεος και η Παναγια να μεινω εγκυος να της παω μια λαμπα με τα ποδια που ειναι περιπου 6χιλ.απο το σπιτι μου..Ηθελα να ταξω το ονομα αλλα ηξερα μετα οτι θα ελεγαν οτι το εκανα επιτηδες για τα πεθερικα να μην τους βγαλω ,χωρις αμφιβολια γιατι ειπωθηκε στην αλλη νυφη που ειχε ταξει ονομα,οτι και καλα ετσι το λεει για να μην βγαλει δικο τους ονομα....σε κολαζουν ή δε σε κολαζουν μετα???

Εσεις εχετε σε καποιον αγιο ή στην Παναγια μια περισσοτερη "αδυναμια "να το πω???Που πιστευετε οτι σας προστατευει ή σας βοηθαει με καποιον τροπο?


wsUfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμ,την Chot ρώτησα χθες αν έχει παιδιά,πώς μου απάντησε η luckym σήμερα ορέ???

Καλησπέρα με ειχες ρωτησει γλυκια μου πριν μερικες μερες σε ενα προηγουμενο μνμ σου και οπως σου εγραψα χθες προσπαθουσα επανειλημμένα να σου απαντησω αλλα η σελιδα δεν εμφανιζε τα μνματα μου χθες τα καταφερα και ελπιζω και σημερα ωστε να απαντησω στην απορια σου,συγνωμη για την καθυστέρηση και το μπερδεμα που σου δημιούργησα αλλα δεν περνουσε απο το χερι μου.


pXWyp3.png

Τη θετική ενέργεια και την καλή σας σκέψη, παρακαλώ να στείλετε και ο Θεός να πέψει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για όσες προσπαθούν να κάνουν παιδάκι προτείνω να περάσουν απο την Κάλυμνο,και συγκεκριμένα απο τη εκκλησία του Αγιου Σάββα του θαυματουργού.'Εχει βοηθήσει πολλές κοπέλες να κάνουν παιδάκι! Σου δίνουν μια γαλάζα κορδελίτσα κ την φοράς στη μέση..'Εχουν πάει μέχρι κι Τούρκοι (χωρίς πλάκα) κ έκαναν παιδί..

Να σου πω την αληθεια υπαρχουν σε διαφορες περιοχες της Ελλαδας θαυματα για τεκνογονια οπως και η Παναγια η Τσαμπικα στη Ροδο η η Αγια Ειρηνη η Χρυσοβαλαντου στην Γλυκοβρυση,οταν διαπιστώσαμε με τον αντρα μου το προβλημα το οποιο υπαρχει και δεν μπορουμε να κανουμε παιδια,θεωρησα σωστο να το συζητησω με τον πνευματικο μου, του ανεφερα και ολα αυτα που εχω ακουσει για διαφορα θαυματα οπως σου προανεφερα και εκεινος μου απαντησε να μην τα μπερδεψω πολυ μεσα στο μυαλο μου(για να σου πω την αληθεια τοτε με την στεναχωρια που περασαμε δεν ηξερα που να πρωτοταχτω)οταν ερθει η ωρα και νιωσεις την αναγκη μου ειπε θα δεις μονο του το ταμα θα ερθει να σε βρει και δεν θα σκεφτεσαι ουτε πως θα πας ουτε τι πρεπει να ταξεις.Το ιδιο διαστημα να σου πω οτι ετοιμαζομουν να κανω και ενα χειρουργειο και επι της ευκαιριας ειπα να κανω μια λειτουργεια να μεταλαβουμε κιολας πριν μπω στο χειρουργειο ,ετσι και εγινε,λιγες μερες μετα σαν απο θαυμα μας ειπε ενας γιατρος οτι το προβλημα που εχουμε λυνεται με ορμονοθεραπεια την οποια και κανουμε και παει πολυ καλα.Ισως να σου φανει λιγο ασχετη η φλιαρια μου απλα θελω να σας δειξω οτι μερικες φορες η βοηθεια ερχεται χωρις να την ζητησεις!!!!


pXWyp3.png

Τη θετική ενέργεια και την καλή σας σκέψη, παρακαλώ να στείλετε και ο Θεός να πέψει...

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια υπαρχουν σε διαφορες περιοχες της Ελλαδας θαυματα για τεκνογονια οπως και η Παναγια η Τσαμπικα στη Ροδο η η Αγια Ειρηνη η Χρυσοβαλαντου στην Γλυκοβρυση,οταν διαπιστώσαμε με τον αντρα μου το προβλημα το οποιο υπαρχει και δεν μπορουμε να κανουμε παιδια,θεωρησα σωστο να το συζητησω με τον πνευματικο μου, του ανεφερα και ολα αυτα που εχω ακουσει για διαφορα θαυματα οπως σου προανεφερα και εκεινος μου απαντησε να μην τα μπερδεψω πολυ μεσα στο μυαλο μου(για να σου πω την αληθεια τοτε με την στεναχωρια που περασαμε δεν ηξερα που να πρωτοταχτω)οταν ερθει η ωρα και νιωσεις την αναγκη μου ειπε θα δεις μονο του το ταμα θα ερθει να σε βρει και δεν θα σκεφτεσαι ουτε πως θα πας ουτε τι πρεπει να ταξεις.Το ιδιο διαστημα να σου πω οτι ετοιμαζομουν να κανω και ενα χειρουργειο και επι της ευκαιριας ειπα να κανω μια λειτουργεια να μεταλαβουμε κιολας πριν μπω στο χειρουργειο ,ετσι και εγινε,λιγες μερες μετα σαν απο θαυμα μας ειπε ενας γιατρος οτι το προβλημα που εχουμε λυνεται με ορμονοθεραπεια την οποια και κανουμε και παει πολυ καλα.Ισως να σου φανει λιγο ασχετη η φλιαρια μου απλα θελω να σας δειξω οτι μερικες φορες η βοηθεια ερχεται χωρις να την ζητησεις!!!!

Πωπω φοβερό!

'Εχεις δίκιο μου έχει τύχει και έμένα άπειρες φορές!

Κούκλα μου μην στεναχωριέσαι,είμαι σίγουρη οτι θα κάνεις παιδάκι κ μάλιστα σύντομα,θα δεις!!!

Δεν υπάρχει πρόβλημα για την καθυστέρηση της απάντησης απλά μου φάνηκε περίεργη η συγκυρία (έχει κ μερικές κοπέλες εδώ που κάνουν 2 και 3 λογαριασμούς κ λες ώπα τι γίνεται??)

Θέλω κι εγώ να πάω για εξομολόγηση σύντομα αν και έχω μια συστολή (λόγω του πολιτικού)

Πάντως ψάξε για τον 'Αγιο Σάββα τον Καλύμνιο!Κάτι ξέρω που στο λέω!


y5yep3.png

Αγαπώ όλο τον κόσμο γιατί ζεις κι εσύ μαζί..σ'αγαπώ κουκλίτσα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Eviri χρησιμες πληροφοριες ...δεν το ειχα σκεφτει ετσι!!Το θεμα ειναι να βρουμε εναν καλο πνευματικο λοιπον.....!

myfavouritelullaby εχω κανει ταμα στην αγ.Παρασκευη που αγαπω (αν και απο οτι ξερω εχει θαυματα για παθησεις των ματιων),αν με αξιωσει ο θεος και η Παναγια να μεινω εγκυος να της παω μια λαμπα με τα ποδια που ειναι περιπου 6χιλ.απο το σπιτι μου..Ηθελα να ταξω το ονομα αλλα ηξερα μετα οτι θα ελεγαν οτι το εκανα επιτηδες για τα πεθερικα να μην τους βγαλω ,χωρις αμφιβολια γιατι ειπωθηκε στην αλλη νυφη που ειχε ταξει ονομα,οτι και καλα ετσι το λεει για να μην βγαλει δικο τους ονομα....σε κολαζουν ή δε σε κολαζουν μετα???

Εσεις εχετε σε καποιον αγιο ή στην Παναγια μια περισσοτερη "αδυναμια "να το πω???Που πιστευετε οτι σας προστατευει ή σας βοηθαει με καποιον τροπο?

Μπορείς να βγάλεις το δεύτερο όνομα γλυκιά μου πχ να την βγάλεις Μαρία-Παρασκευή ή Γιάννη-Παρσακευά, δεν έχει να κάνει.

Εγώ αγαπώ πολύ τον 'Αγιο Σάββα τον Καλύμνιο,με έχει βοηθήσει πολύ κ είναι πολύ θαυματουργός,ειδικά σε περιπτώσεις τεκνογονίας. 'Εχω κ το βιβλίο του και αναφέρει μέσα μαρτυρίες Τούρκων (!!!) γιατρών(!!!) που απευθήνθηκαν εκεί για τις γυναίκες τους κι εκείνες έκαναν παιδιά μετά..


y5yep3.png

Αγαπώ όλο τον κόσμο γιατί ζεις κι εσύ μαζί..σ'αγαπώ κουκλίτσα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

QUOTE=chot;1420083]Καλημερα κοριτσια...!

Eviri αυτο που λες για την αφεση αμαρτιων που μας την δινει ο Θεος και οχι ο εκαστοτε παπας,δεν μπορεσα ποτε να καταλαβω γιατι να μην τα λεμε απευθειας στον Θεο ,γιατι θα πρεπει να μεσολαβει ο αντιπροσωπος του Θεου?Οσο αφορα αυτο με τους καλους ανθρωπους ετσι το σκεφτηκα και εγω τα τελευταια χρονια,πιστευω οτι ετσι θα μπορει και καλυτερα να μας προσεχει απο ψηλα καθε ωρα και στιγμη...ετσι νιωθω!

Να σου εξηγήσω, ο πρώτος λόγος που πρέπει να μεσολαβεί ο αντιπρόσωπος του Θεού, είναι η ταπείνωση. Όταν λέμε τα αμαρτήματά μας στον παπά εκείνη τη στιγμή -εφόσον έχουμε μετανοιώσει- ταπεινωνόμαστε και ντρεπόμαστε γι' αυτά.

Δεύτερον, ο εξομολόγος είναι υποχρεωμένος σαν γιατρός της ψυχής να μας δώσει τις συμβουλές του, ώστε να μην υποπέσουμε ξανά στο ίδιο αμάρτημα. Πράγμα που δεν υπάρχει στην άμεση εξομολόγηση προς το Θεό- πλην ελαχίστων άγιων ανθρώπων που έχουν αυτό το χάρισμα.

Τέλος, πρέπει να σιγουρευτεί ο πιστός ότι αυτό που εξομολογείται χρίζει αφέσεως κι όχι κανόνως (γνωρίζεις τι είναι ο κανόνας έτσι; Αν δε ξέρεις είναι η τιμωρία που βάζει ο παπάς π.χ. να κάνει ο πιστός τις τάδε μετάνοιες κάθε μέρα για να συγχωρεθεί).

Πολύ καλές οι επισημάνσεις σου κ σ'ευχαριστούμε!!

Το τελευταίο βέβαια δεν το έπιασα,έχω ξανακούσει για μετάνοιες αλλά δεν ξέρω ούτε πώς γίνονται ούτε πότε στις επιβάλλουν,δεν μου έτυχε!:confused:


y5yep3.png

Αγαπώ όλο τον κόσμο γιατί ζεις κι εσύ μαζί..σ'αγαπώ κουκλίτσα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές οι επισημάνσεις σου κ σ'ευχαριστούμε!!

Το τελευταίο βέβαια δεν το έπιασα,έχω ξανακούσει για μετάνοιες αλλά δεν ξέρω ούτε πώς γίνονται ούτε πότε στις επιβάλλουν,δεν μου έτυχε!:confused:

Παρακαλώ, αλίμονο.

Οι μετάνοιες είναι αυτό που κάνουν το σταυρό τους, μετά σκύβουν κάτω και απλώνουν το χέρι προς το πάτωμα σαν να θέλουν να το ακουμπήσουν. Συνήθως το κάνει η μητέρα προς το νονό-νονά αμέσως μόλις τελειώνει η βάφτιση.

Ο παπάς τις επιβάλλει όταν ακούσει βαριά αμαρτήματα, τα οποία κρίνει ο ίδιος ποια είναι. Άλλες φορές μπορεί να βάλει να λέει ο πιστός το Πάτερ ημών 3 φορές τη μέρα, ή να κάνει κάποια άλλη προσευχή τάδε φορές τη μέρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


myfavouritelullaby εχω κανει ταμα στην αγ.Παρασκευη που αγαπω (αν και απο οτι ξερω εχει θαυματα για παθησεις των ματιων),αν με αξιωσει ο θεος και η Παναγια να μεινω εγκυος να της παω μια λαμπα με τα ποδια που ειναι περιπου 6χιλ.απο το σπιτι μου.

Η Αγία Παρασκευή είναι η προστάτιδα του άντρα μου. Ό,τι της έχει ζητήσει του το έχει πραγματοποιήσει. Η δεύτερη κόρη μου είναι στη ζωή εξαιτίας της Χάριτός της. Επίσης, ένα από τα τάματα στη χάρη της Αγίας ήταν να βγάλουμε το δεύτερο όνομα της κόρης μας Παρασκευή. Έτσι έχει δύο ονόματα.

.Ηθελα να ταξω το ονομα αλλα ηξερα μετα οτι θα ελεγαν οτι το εκανα επιτηδες για τα πεθερικα να μην τους βγαλω ,

Μπορείς να τάξεις στην Αγία Παρασκευή κι εσύ να βγάλεις δεύτερο όνομα στο παιδί κα πρώτο να βάλεις των πεθερικών, για να μην υπάρχουν και οι προστριβές που πολλές φορές φέρνουν το χωρισμό στο ζευγάρι. Επίσης, μπορείς να τάξεις να βαφτιστεί το παιδί σε δική της εκκλησία ή την ημέρα της γιορτής της (26/7).

Εσεις εχετε σε καποιον αγιο ή στην Παναγια μια περισσοτερη "αδυναμια "να το πω???Που πιστευετε οτι σας προστατευει ή σας βοηθαει με καποιον τροπο?

Τα τελευταία χρόνια την Αγία Παρασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Eviri εσύ ξέρεις πολλά!!! Και μου έλεγες οτι θεωρείς τον εαυτό σου οτι δεν κάνει πολλά!!Τώρα έμπλεξες,θα σου κάνω 1.000.000 ερωτήσεις :lol:


y5yep3.png

Αγαπώ όλο τον κόσμο γιατί ζεις κι εσύ μαζί..σ'αγαπώ κουκλίτσα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Με τα δυο ονοματα μου φαινετε λιγο "περιεργο" κοριτσια,προσωπικη γνωμη παντα, αλλα ποτε δεν μου αρεσε αφου το παιδι το ενα θα χρησιμοποιει!!Τεσπαν ας ερθει με το καλο το παιδι και δεν θα κολλησουμε στο ονομα!!

Eviri χαιρομαι που εχουμε προστατιδα την αγ.Παρασκευη και οι δυο....δεν το περιμενα!Προσωπικα οποτε μπαινω στην εκκλησια της νιωθω πως ειναι διπλα μου...

Luckym2 πολυ σωστα σου ειπε ο πνευματικος σου το ταμα ειναι οπως σου βγει και το νιωσεις,αν δεν το αισθανεσε δεν μπορεις να ταξεις οτι σου ερθει επειδη "πρεπει"!Καμια φορα μονο με καλη προσευχη και χωρις ταμα μας ερχετε η βοηθεια τους!


wsUfp2.png
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχα

γελάω για τις 1.000.000 και για το "κλάνει".

το διόρθωσα!!χαχαχαχχα!ξέρεις πόσες φορές,ελεγχοντας το μήνυμα στην προεπισκόπηση το προλαβα στο "τσακ" το ρεζιλίκι!!!?? τελικά την πάτησα μια φορά άντε!! χαχααχχαχαχα!!καλημέρα!


y5yep3.png

Αγαπώ όλο τον κόσμο γιατί ζεις κι εσύ μαζί..σ'αγαπώ κουκλίτσα μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...