Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΘΡΗΣΚΕΥΟΜΕΝΕΣ ΤΟΥ PARENTS..


Recommended Posts

οταν μαζευτουν ολα τα βιβλια και ανοιξουν τα υπογεια του βατικανου τοτε θα λαμψει η αληθεια.ως τοτε καλο ειναι να μην βγαζουμε γενικα συμπερασματα κ να μαστε καλοι ανθρωποι οτι μπορει να σημαινει αυτο για τον καθενα!!!

δεν μπορει να πιστευουμε μονο οσα μας συμφερουν.δηλαδη οσα μας συμφερουν δεν πειραχτηκαν και οσα δε μας αρεσουν πειραχτηκαν?

επισης δε χρειαζεται να σου φερω το βιβλιο.αν εχεις αγια γραφη σπιτι σου μπορεις να ριξεις μια ματια στην αποκαλυψη και εκει θα το βρεις:tongue:

αν παλι θες να ερθω για τον τραχανα αλλαζει το πραγμα:tongue::tongue:


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 285
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω δεν ειπα κατι τετοιο ειπα οτι ειναι ελειπης η γνωση μας!το βιβλιο να το φερεις αν θες τον τραχανα

edit.ωπα τωρα το πιασα ακριβως!!!και απαντω!πιστευω εγινε διαχωρισμος κ μερικη καταστροφη κ οτι αν συνδεθουν οσα εχουν απομεινει θα βγαλουμε ακρη,κ ναι τα ποιο γνωστα αγ.γραφη κ καινη διαθηκη ειναι πειραγμενα


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites

Πωπωπωπωπωπω πόσα γράψατε καλέ. Συνεννοηθείτε τουλάχιστον με τα άλλα κορίτσια στα άλλα θέματα που συμμετέχω να μην τα γεμίζετε ταυτόχρονα. Δυο μάτια και δυο χέρια έχω, τι να πρωτοκάμω η έρμη.

αυτα που εγραψα παραπανω ειναι αποσπασματα της βιβλου της αγιας γραφης!δεν τα διαβασα σε κανενα ξεκαρφωτο βιβλιο κουφετακι μου.

Σχετικά με τα αποσπάσματα της Βίβλου, πιστεύω πως ο Θεός έδωσε περιθώρια στους ανθρώπους να μετανοήσουν, να αλλάξουν, να μην παραβούν τις εντολές Του, τους προειδοποίησε. Εκείνοι όμως, δεν το έκαναν. Σ' αυτήν την περίπτωση δεν ξέρω αν πρέπει να θεωρήσουμε ότι είναι τιμωρός, όσο ότι απονέμει δικαιοσύνη. Όπως ένα ανθρώπινο δικαστήριο σε κάποιον παραβάτη των νόμων.

απο αυτο το παραδειγμα τι ακριβως θα πρεπει να συμπερανω?

οτι 1. ο θεος υπαρχει μεσω της απουσιας του?

Μας έχει δώσει πάρα πολλά σημάδια της παρουσίας Του, όταν απαντάει στις προσευχές μας, όταν κάνει θαύματα, όταν στέλνει τους αγίους και αγγέλους Του σ' εμάς. Εγώ βλέπω ότι είναι Παρών κάθε μέρα.

η 2. οτι ο θεος δεν φαινεται αλλα υπαρχει?

γιατι οκ το κρυο ειναι η απουσια της θερμοτητας ΑΛΛΑ το κρυο το νιωθεις.

το σκοταδι ειναι η απουσια του φωτος αλλα το σκοταδι το βλεπεις.το αισθανεσαι.

ΑΡΑ και παλι χρησιμοποιεις καποιες απο τις 5 αισθησεις σου για να κατανοησεις οτι υπαρχει κρυο η σκοταδι. ΣΩΣΤΑ?

Υπήρξαν άνθρωποι που συνομίλησαν με το Θεό ή με κάποιες από τις υποστάσεις του δηλαδή, το Χριστό τον ίδιο ή αισθάνθηκαν το Άγιο Πνεύμα. Αυτοί βέβαια, είναι τόσο λίγοι που μοιάζουν ανύπαρκτοι στις μέρες μας. Συμπέρασμα, ο Θεός υπάρχει και τον νιώθουμε αρκεί να Τον πλησιάσουμε.

πολυ απλα μπορεις να κανεις μια αξονικη τομογραφια για να πιστεις αν καποιος τελικα εχει η οχι εγκεφαλο χρησιμοποιοντας ΚΑΙ ΠΑΛΙ καποια απο τις 5 αισθησεις σου!

(οραση αφη γευση ακοη οσμη.)

Θα στηρίξω κι εγώ αυτό που είπε η Κουφετάκι, ότι στα ιατρικά όργανα όπως ο αξονικός τομογράφος το μόνο που θα αποτυπωθεί θα είναι το υλικό κομμάτι του εγκεφάλου, τα ενωμένα κύτταρα. Όπως εξάλλου, θα αποτυπωνόταν κάλλιστα και ο εγκέφαλος ενός μη ευφυούς ανθρώπου ή ενός διανοητικά στερημένου.

και παλι ομως δε μπορω να παρω απαντηση στο ερωτημα μου.

γιατι σιωπα ο θεος συνεχως?

οχι μονο στις μεγαλες τραγωδιες αλλα και στις ατομικες.

ο θεος σωπασε στο αουσβιτς στη ρουαντα στην καμποτζη.αφησε να συμβουν απιστευτες βαρβαροτητες χωρις καν να δωσει ουτε ενα σημειο.

μια μητερα που σπαραζει για το θανατο του παιδιου τους δε θα παρει ποτε απαντηση.

Ο Θεός δε σιωπά, ο Θεός παραχωρεί και δεν επεμβαίνει. Αν επενέβαινε, τότε κάθε φορά που παραστρατούσαν οι άνθρωποι θα τους έφερνε στον ίδιο δρόμο και δε θα τους άφηνε ελεύθερους στη βούληση, όπως τους έχει αφήσει τώρα.

ο θεος(ειτε λεγεται αλλαχ ειτε οποιοδηποτε αλλο ονομα) βλεπει το κακο να συμβαινει και δε κανει τιποτα για να το σταματησει.ουτε καν εκφραζει τη συμπαρασταση του!

Κι όμως, βλέπουμε συχνά εικόνες του Χριστού, μία από τις υποστάσεις του Θεού, να δακρύζουν. Εννοώ αυτές που είνα αληθινές κι όχι βυσσινάδα. Άρα ο Θεός κλαίει για όσα συμβαίνουν στον κόσμο. Πιστεύεις ότι έχει βγει άδικα η παροιμία που λέει: " ο Θεός αγαπάει τον κλέφτη, αλλά αγαπάει και το νοικοκύρη"; Εγώ νομίζω, ότι στενοχωριέται, αλλά πιθανόν ελπίζει ακόμη ότι οι άνθρωποι (οι κακοί και παραστρατημένοι) θα αλλάξουν. Ίσως δεν αξίζαμε να μας δώσει ελεύθερη βούληση τελικά, δεν μπορούμε να τη διαχειριστούμε σωστά.

που ειναι λοιπον ο παναγαθος ο ελεημον ο φιλευσπλαχνος?

η θεωρεια οτι ο θεος εδωσε στον ανθρωπο την ελευθερια να πραττει και αρα να ειναι και υπευθυνος για τις πραξεις η οτι αφησε το κακο για να μας δοκιμασει

(δοκιμαζει και τα βρεφη?)δεν με πειθει.

Δε δοκιμάζονται τα βρέφη αλλά οι γονείς τους και παραδειγματίζεται και ο περίγυρός τους για να επιστρέψουν κοντά Του.

εκτος και αν παραιτηθω απο τη λογικη.

δηλαδη συμφωνα με τη θεωρια αυτη εμεις φταιμε για τα χαλια του κοσμου.

Εγώ αυτό πιστεύω. Όσο περνάνε τα χρόνια, κι όσο ξεφεύγουμε από τη θρησκεία, τόσο γκρεμίζουμε μόνοι μας τον κόσμο γύρω μας.

ο θεος ειχε φτιαξει εναν παραδεισο χωρις πονο θανατο κακια και φθορα.

τον χαλασαμε απο δικο μας σφαλμα και ετσι πλεον ο θεος δεν ευθυνεται για τα κακα του κοσμου!

ΑΡΑ συνεπαγεται το εξης.

ο σημερινος μας κοσμος δεν ειναι δημιουργια του θεου ΑΛΛΑ του ανθρωπου!

Ο κόσμος είναι δημιούργημα του Θεού, η σημερινή μορφή του κόσμου είναι κατάντημα ανθρώπινο. Ο Θεός δε έφτιαξε δε γκρέμισε. Ο Θεός πρόσφερε, εμείς δε δεχτήκαμε.

το προπατορικο αμαρτημα δεν ειναι μια τρομοκρατικη παγιδα?

ολοι ενοχοι απο την αρχη της γεννησεως μας!

ο θεος?δεν ευθυνεται για τιποτα.

ειναι δυνατον ο δημιουργος να μην ευθυνεται για τα ελλατωματα του δημιουργηματος του?

Μας έδωσε τη λογική και τις οδηγίες Του. Εμείς χρησιμοποιήσαμε την πονηριά (την κουτοπονηριά γιατί πιστέψαμε ότι μπορούμε να Του κρυφτούμε)και παρεβήκαμε τις οδηγίες που μας δόθηκαν. Δε μας έκανε ελαττωματικούς. Μας έφτιαξε αγνούς, καθ' εικόνα και ομοίωσή Του. Βοήθησε όμως ο Διάβολος να παρεκκλίνουμε απ' αυτή την εικόνα. Έβαλε την πονηριά μέσα μας και μετά ήρθαν και τα υπόλοιπα.

----γιατι υπαρχουν τοσες ομοιοτητες με την ιστορια του ιησου σε θρησκειες χιλιαδες χρονια πριν την γεννηση του?

Ξέρεις κάτι; Ίσως, να είναι πλάνη από το Σατανά ότι υπάρχουν κι άλλες παρόμοιες ιστορίες με αυτήν του Ιησού. Όμως, δεν έχω άλλες γνώσεις για την απάντηση.

----γιατι θα πρεπει το καθε νησι η καθε πολη να εχει εναν θαυματουργο αγιο?

Ο κάθε άγιος γεννήθηκε ή πέθανε στον τόπο που γίνεται προστάτης, ή είχε κάνει κάποιο μεγάλο θαύμα κάποτε εκεί και μετά έγινε προστάτης.

------γιατι η παναγια της τηνου να ειναι θαυματουργη και η παναγια της λαρισας οχι?

Η Παναγία είναι μία, όπως και κάθε άλλος άγιος. Ίσως επειδή σε συγκεκριμένους τόπους συρρέουν περισσότεροι σε αριθμό πιστοί, μοιάζει ότι εκεί είναι πιο θαυματουργή η εικόνα. Στο μεγάλο αριθμό πιστών, κάποιο θαύμα θα γίνει. Στις άλλες εκκλησίες ίσως δεν τα μαθαίνουμε όλα, ίσως πάλι να είναι μικρότερα θαύματα, τα οποία δε γίνονται ευρέως γνωστά ή οι πιστοί δε ζητάνε κάποια χάρη.

---- αυτος ο τιμιος σταυρος που συρρεουν πληθη για να τον αποκτησουν δεν τελειωνει ποτε?

Έχω ακούσει πολλές φορές, ότι ο Τίμιος Σταυρός έχει τελειώσει προ πολλού. Τώρα τα φυλαχτά που πουλάνε με Τίμιο ξύλο (μη φανταστείς ποσότητα, κάποια ακίδα θα έχουν μέσα) στις μέρες μας μάλλον δεν έχουν μέσα, παρά μόνο διάφορα άλλα αγιωτικά.

----γιατι θα πρεπει να παω στην εκκλησια για να προσευχηθω?

Μα και οι πατέρες της εκκλησίας μας λένε ότι μπορούμε να κάνουμε την προσευχή μας όπου κι αν βρισκόμαστε, όπως η πρωινή, η βραδυνή και η μεσημεριανή προσευχή, πριν και μετά τον ύπνο και το φαγητό. Επίσης, γνωρίζουμε ότι ειδικά σε μια δύσκολη στιγμή μας ή όταν εμείς το έχουμε ανάγκη μπορούμε να προσευχηθούμε και σε οποιοδήποτε άλλο εξωτερικό χώρο. Στην εκκλησία συμμετέχουμε όχι μόνο με την προσευχή μας, αλλά και στα μυστήρια της θρησκείας μας. Επίσης, εκεί είναι αγιασμένος τόπος και σε προδιαθέτει περισσότερο για διαλογισμό και προσύλωση την ώρα της προσευχής.

----γιατι αν ειμαι σπιτι μου και πεσω στα γονατα και κλαψω και παρακαλεσω τον θεο δεν ειναι το ιδιο με το αν παω στην εκκλησια και δωσω και το κατιτις μου?

Το κερί δεν είναι υποχρεωτικό να το ανάψει ο πιστός, αλλά ακόμη και να το ανάψει δεν είναι υποχρεωτικό να δώσει χρήματα. Όσοι δίνουν τα δίνουν προαιρετικά, γι' αυτό και δεν υπάρχει αντίτιμο. Οι λαμπάδες που έχουν τιμή είναι ανθρώπινη επινόηση κι όχι υποχρέωση που μας την έβαλε ο Θεός. Ο οβολός μας για το κερί, από τα παλιά χρόνια, πήγαινε για τη συντήρηση των ναών και των ιερέων. Στις μέρες μας τα κάναμε όλα κουλουβάχατα.

-----γιατι ονομαζεται η εκκλησια οικος του θεου?

Γιατί είναι εδραιωμένος με οστά αγίου, έχουν γίνει τελετές ίδρυσής του από τους ιερείς και έχει αγιασθεί και καθαριστεί ο τόπος από κάθε πονηρό πνεύμα.

και γιατι θα πρεπει ο θεος να εχει εναν οικο χρυσωμενο (βλεπε δισκοποτηρα βλεπε αμφια βλεπε πολυελαιους βλεπε καντηλες) και στην αφρικη να εχουν για οικο μια σκηνη στο χωμα?

Επειδή, έχει αφήσει παρακαταθήκη ο Θεός την επιθυμία Του για το πώς θα φτιαχτούν τα οικοδομήματα των ναών και τα σκεύη και αντικείμενα των ιερών τελετών. Ακόμη, η δική μου άποψη είναι ότι, πώς θα μπορούσε για παράδειγμα, το Σώμα και Αίμα του ίδιου του Χριστού να μπουν και να μεταδωθούν σε ένα ανοξείδωτο σκεύος π.χ.; Ύστερα εμείς οι άνθρωποι που έχουμε κάποια αξιώματα όπως πρωθυπουργοί, πρόεδροι και βασιλείς κρατών, επιδιώκουμε να ντυθούμε πλουσιοπάροχα γιατί θα ήταν ανεπίτρεπο το αντίθετο. Ο Οίκος του Βασιλέως των Βασιλέων πώς θα έπρεπε να είναι; Δε θα έπρεπε να είναι κάτι παραπάνω; Ας θυμηθούμε τη θυσία Του. Εκείνος έδωσε για μας το αίμα Του και υπέστη τα φοβερά βασανιστήρια (είδες την ταινία Τα Πάθη του Μελ Γκίμπσον; ) για να ξεπλυθούν οι αμαρτίες μας, εμείς δε θα έπρεπε να Τον τιμήσουμε όπως πρέπει;

τοσα χρημματα που εχουν δωθει παγκοσμιως για να χτισουν και να χρυσωσουν οικους του θεου αν τα εδιναν για τις υποαναπτυκτες χωρες θα ειχε η καθε οικογενεια το δικο της σπιτι...

Η εκκλησία έχει πλούτο που μπορεί να διαθέτει για να φτιαχτούν χρυσά σκεύη και για να βοηθάει κόσμο. Έχω απορήσει και προσωπικά, γιατί δε συμβάλλει ώστε να μετριαστεί η πείνα. Υπάρχουν όμως, κι αυτοί που υποστηρίζουν ότι κάνει αθόρυβα φιλανθρωπίες. Τι να σου πω, δεν τους βλέπω, δεν ξέρω.

αντε και να δεχτω πως δε φταιει ο θεος αν οι ανθρωποι κανουν πολεμους.

οι ανθρωποι ομως δεν εκαναν το τσουναμι

δεν κανουν τους τυφωνες

δεν κανουν τις πλυμμηρες

δεν κανουν τους σεισμους

τοσες χιλιαδες χρονια.

ποσα θυματα?ποσοι νεκροι?ποσα παιδια μωρα εγκυες?μητερες πατερες?

ποσες οικογενειες θρησκευομενων η μη ξεκληριστηκαν απο την οργη της φυσης?

γιατι δε το σταματησε αυτο ο θεος?

μηπως παλι γιατι ηθελε να παρει ολους αυτους στον ουρανο για να μη γινουν κακοι?

Οι γραφές μας λένε ότι κάθε φορά που ο Θεός παραχωρούσε να γίνει μια τέτοια καταστροφή επί γης, ήταν επειδή ο κόσμος έφτανε σε βαθμό "δυσωδίας και σήψης" από τις αμαρτίες. Έτσι, στην ουσία καθάριζε το απόστημα, ώστε να αφήσει υγιές μέρος για τους καλούς.

αρα με αυτη τη λογικη (οτι θεος παιρνει τους καλους επειδη ειναι πολυ καλοι και δε θελει να αμαρτανουν) αρα ο ιδιος ο θεος αφηνει την κακια επανω στη γη .και αφαιρει την καλοσυνη παιρνοντας τις ζωες τους.

Όχι, ο Θεός αφήνει περιθώρια στους κακούς να γίνουν εξίσου καλοί. Τους δίνει ευκαιρίες ξανά και ξανά.

οταν φτασεις στην αποκαλυψη του ιωαννη θα δεις τα εξης

ειναι γραμμενη σε αθλια ελληνικα της αλεξανδρινης διαλεκτου, γεματη βαρβαρισμους, π.χ. «ΕΓΩ ΕΙΜΙ Ο…ΗN»(μετοχη παρατατικου!).

Ο καθηγητης ιστοριας Δημητρης Κυρτατας

δεχεται οτι το κειμενο ειναι αυθεντικο και τι ο συγγραφεας του ειναι ενα συγκεκριμενο προσωπο με εμπειριες, κινητρα και επιδιωξεις.

Ο Ιωαννης της αποκαλυψης δεν είναι ο ευαγγελιστης, ουτε ο θεολογος.ειναιεένας προφητης (αναμεσα σε πολλους) του τελους του 1ου αιωνα που εχει σοβαρους λογους να επηρεασει-καθοδηγησει τις 7 μικρες χριστιανικες κοινοτητες της Μικρας Ασιας.

Οι ίδιες οι γραφές μας έχουν προειδοποιήσει ότι θα βρεθούν πολλοί ψευδοπροφήτες στις μέρες μας και αντίστοιχα πολλοί επιστήμονες που ίσως παραποιούν την Αγία Γραφή. Αρκούμαι μόνο σ' αυτό γιατί θα έπρεπε να έχω πολλά διαφορετικά πτυχία για να μπορώ να αντικρούσω ή να συμφωνήσω με μια τέτοια άποψη. (Θεολόγος, φιλόλογος, γλωσσολόγος, ιστορικός, κλπ).

Φαινεται οτι το θεμα του Ιωαννη ειναι να προλαβει τις «παρεκκλισεις» των πιστων και να τους επαναφερει στη σκληρη χριστιανοσυνη.

Ο χριστιανισμός δε διδάσκει τίποτ' άλλο από την αγάπη προς τον πλησίον και προς το Θεό. Με αυτήν έννοια δε θα μπορούσε να θεωρηθεί σκληρή χριστιανοσύνη.

Ο Ιωαννης βρισκεται σε συγκρουση με τους τοπικους ιεραρχες και μεσω της θεικης επιφωτισης των απόψεών του (της επικοινωνιας του δηλαδη με τον θεο στην Πατμο),

προσπαθει με το βιβλιο του να τρομοκρατησει τους πιστους για το τι θα παθουν την ωρα της Κρισεως αν απομακρυνθουν απο οσα τους ζητα.

εκεινο που απαιτει ειναι να παψουν τα ανοιγματα προς τους απιστους να γινουν ευσεβεις, να ζουν μακρια απο τα εγκοσμια και τις πασης φυσεως αμαρτιες και να περιμενουν το «θηριο», την ελευση δηλαδη του σατανα.

Η αποκαλυψη ειναι ενα εσχατολογικο βιβλιο γεματο κακια ζηλια, εχθρα προς ολα τα εθνη της γης,

εξολοθρευτικη μανια, παραλογισμους και τερατολογιες.

μου θυμιζει εγχειριδιο φασιστων που θελουν να εξολοθρευσουν την ανθρωποτητα και τη γη, για να μεινουν μονοι με το θεο.

Κι όμως, έχουμε διδαχτεί ότι και η Θεϊκή βούληση και το προδιαγεγραμμένο μπορεί να αλλάξει αν μετανοήσουμε. Οι δύο λόγοι που παρουσιάζονται έτσι φοβερά τα κείμενα της Αποκαλύψεως, είναι αφενός να φοβηθούμε εμείς οι πιστοί και να κρατηθούμε γερά από τη θρησκεία μας για να μη συμβούν όλα αυτά, και δεύτερον, επειδή όντως οι έσχατες μέρες θα είναι φοβερές. Δηλαδή, ο Ιωάννης κατέγραψε την πραγματικότητα, με την οπτική γωνία της εποχής του, εφόσον δεν του ήταν όλα γνωστά αφού δεν είχαν ευφευρεθεί ακόμη.

Οι ιδιοτητες που φορτωνει στον θεο ειναι φρικτες. Γενναει ενα τερας. Το αρνι με 7 κερατα και 7 ματια.

Δεν είμαστε σίγουροι ότι είναι κυριολεκτικό αυτό, γιατί αν είναι, τότε ο Θεός τελικά, έχει τη μορφή αρνιού, έστω και τερατόμορφου; Μάλλον συμβολικό είναι, αλλά δύσκολο να ερμηνευτεί.

παρουσιαζοντας τον θεο σαν γκρινιαρη, εκδικητικο και ζηλιαρη

Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το γεγονός ότι είναι Δημιουργός μας και έχει εξουσία πάνω μας. Αφού είναι έτσι, τότε είναι λογικό να περιμένουμε την οργή Του, όταν δεν γινόμαστε καλύτεροι άνθρωποι κατά πώς μας έφτιαξε. Τα χαρακτηριστικά του γκρινιάρη, εκδικητικού και ζηλιάρη εγώ δεν τα βλέπω.

Καλησπερα κι απο μενα στην ομορφη παρεα σας.

Καλησπέρα και σε σένα καλλιτεκνία.

και δε μπορω να το καταλαβω γιατι πασχιζουμε για μια θεση στον παραδεισο οταν η αποκαλυψη το λεει καθαρα.

μονο ΑΝΤΡΕΣ και ΜΟΝΟ ισραηλιτες θα ειναι στο πλευρο του θεου

Εγώ ξέρω ότι θα είναι 144.000 σκέτο, όχι ότι θα είναι άντρες και μάλιστα Ισραηλίτες. Μήπως ο συγγραφέας της Γραφής που έχεις εσύ ή εγώ έχει κάνει διαφορετική μετάφραση και κόψε-ράψε στα αρχικά κείμενα;

Επίσης, ο αριθμός δεν αφορά το σύνολο των αιώνων, αλλά τις έσχατες μέρες, γιατί τόσοι θα είναι οι αγνοί που θα βρεθούν τότε στο μέλλον.

εγω σαν γυναικα μετα απο μια τετοια υβρη γιατι να παραμενω

ακομα σʼ αυτη τη θρησκεια που μας θεωρει μιασματα?

Αν ο Θεός θεωρούσε μίασμα τη γυναίκα δε θα άφηνε τον Υιό Του να γεννηθεί από μία θνητή γήινη την Παναγία, στην οποία τελικά, έδωσε τέτοιο αξίωμα, αλλά θα Τον έστελνε με άυλη μορφή στη γη.

Απλά αναφέρει καλυμμένα τη σεξουαλική πράξη, για να μην προκαλέσει όταν λέει μολύνθηκαν από γυναίκα. Δηλαδή, έκαναν το προπατορικό αμάρτημα, άρα μόλυνση.

να ρωτησω κι εγω κατι πανω σε αυτο!!εχει η ψυχη φυλο?

Απ' αυτά που ακούμε και διαβάζουμε κατά καιρούς η ψυχή δεν έχει μορφή, έτσι δε διακρίνονται τα χαρακτηριστικά του προσώπου και του φύλου. Όμως εφόσον, ανήκε και ήταν πακέτο με το σώμα του κατόχου της, το φύλο ως έννοια παραμένει. Δεν ξέρω αν εκφράζομαι σωστά για να γίνω κατανοητή. Θέλω να πω ότι σίγουρα υπάρχει τρόπος να γίνεται διακριτή αν ανήκει σε άντρα ή γυναίκα.

lullaby καλεί Eviri,όβερ!:lol:

Σήμα ελήφθη, ήρθα. Αλλά δεν είστε καλά παιδάκια. Έχετε γράψει τη μάνα σας και τον πατέρα σας και δε βάλατε ούτε μαγιονέζα, ούτε κέτσαπ να γλιστράει.

Link to comment
Share on other sites

Eviri σε ευχαριστούμε πολύ για τις απαντήσεις! Αλλά αυτό το 144.000 δεν μου κάθεται!! Με τα πάθη που έχω φοβάμαι οτι δεν θα είμαι μέσα :-(:-(:-(


y5yep3.png

Αγαπώ όλο τον κόσμο γιατί ζεις κι εσύ μαζί..σ'αγαπώ κουκλίτσα μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως ένα δεν καταλαβαίνω! Γιατί ο καθένας μας έχει τα ελαττώματα που έχει κ γιστί δεν μπορούμε να απαλλαγούμε απο αυτά-σαν να γεννηθήκαμε έτσι!


y5yep3.png

Αγαπώ όλο τον κόσμο γιατί ζεις κι εσύ μαζί..σ'αγαπώ κουκλίτσα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ένα δεν καταλαβαίνω! Γιατί ο καθένας μας έχει τα ελαττώματα που έχει κ γιστί δεν μπορούμε να απαλλαγούμε απο αυτά-σαν να γεννηθήκαμε έτσι!

γτ απο τοτε που γεννηθηκαμε εκπαιδευομαστε να ημαστε ελενχομενα ανθρωπακια με ανουσιες αναγκες!!!


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites

Μας έχει δώσει πάρα πολλά σημάδια της παρουσίας Του, όταν απαντάει στις προσευχές μας, όταν κάνει θαύματα, όταν στέλνει τους αγίους και αγγέλους Του σ' εμάς. Εγώ βλέπω ότι είναι Παρών κάθε μέρα.

εννοεις οτι τον εχεις δει,ακουσει η τελος παντων τον εχει αισθανθει καποια απο τις 5 αισθησεις σου?

γιατι εγω στο παρελθον που προσευχομουν και μαλιστα πολυ δεν ειχα νιωσει καμια παρουσια.το αντιθετο μαλιστα.ποτε δεν εισακουσθηκε καμια προσευχη μου.οπως και κανενος αλλου του δικου μου οικογενειακου περιβαλλοντος.

οπως λοιπον εχω αμφιβολιες για το αν υπαρχουν φαντασματα η εξωγιηνοι γιατι δεν εχω δει ποτε κανεναν ετσι εχω αμφιβολιες για το αν υπαρχει και θεος

Υπήρξαν άνθρωποι που συνομίλησαν με το Θεό ή με κάποιες από τις υποστάσεις του δηλαδή, το Χριστό τον ίδιο ή αισθάνθηκαν το Άγιο Πνεύμα.

ξερεις καποιον τετοιο ανθρωπο προσωπικα?δηλαδη θελω να πω καποιος φιλος σου συγγενης σου η γνωστος σου σου ειπε οτι ειδε το θεο?

η εννοεις για τους προφητες χιλιαδων ετων πριν?

γιατι και οι βουδιστες ισχυριζονται πως εχουν μιλησει στον βουδα αλλα δε νομιζω οτι πρεπει να πιστεψουμε πως υπαρχει ο βουδας ως θεοτητα.

Θα στηρίξω κι εγώ αυτό που είπε η Κουφετάκι, ότι στα ιατρικά όργανα όπως ο αξονικός τομογράφος το μόνο που θα αποτυπωθεί θα είναι το υλικό κομμάτι του εγκεφάλου, τα ενωμένα κύτταρα. Όπως εξάλλου, θα αποτυπωνόταν κάλλιστα και ο εγκέφαλος ενός μη ευφυούς ανθρώπου ή ενός διανοητικά στερημένου.

το ζητουμενο μας ομως δεν θα ηταν αν ο ανθρωπος αυτος ηταν εξυπνος η νοητικα καθυστερημενος.αλλα αν εχει εγκεφαλο.και το υλικο κομματι του εγκεφαλου στην αξονικη θα αποδειξει αυτο ακριβως!

οσο για το αν ειναι καποιος εξυπνος η οχι αρκει ενα τεστ IQ

Ο Θεός δε σιωπά, ο Θεός παραχωρεί και δεν επεμβαίνει. Αν επενέβαινε, τότε κάθε φορά που παραστρατούσαν οι άνθρωποι θα τους έφερνε στον ίδιο δρόμο και δε θα τους άφηνε ελεύθερους στη βούληση, όπως τους έχει αφήσει τώρα.

αν ηθελε πραγματικα να εχουμε ελευθερη βουληση δε θα εδινε τοτε τις 10 εντολες.

ειναι σα να σου λεω ελα σπιτι μου ΑΜΑ ΘΕΣ αλλα αν δεν ερθεις θα σε σκοτωσω.κατα τα αλλα εχεις ομως την ελευθερια να αποφασισεις οτι θελεις!εχεις την ελευθερια της βουλησης..

Κι όμως, βλέπουμε συχνά εικόνες του Χριστού, μία από τις υποστάσεις του Θεού, να δακρύζουν. Εννοώ αυτές που είνα αληθινές κι όχι βυσσινάδα.

εχεις δει προσωπικα εσυ καποια εικονα να δακρυζει?δηλαδη εκει που την κοιταζες αρχισε να τρεχει δακρυα?η εννοεις αυτα που δειχνουν στην τηλεοραση και στο τιουμπ?

Ξέρεις κάτι; Ίσως, να είναι πλάνη από το Σατανά ότι υπάρχουν κι άλλες παρόμοιες ιστορίες με αυτήν του Ιησού. Όμως, δεν έχω άλλες γνώσεις για την απάντηση.

δε νομιζω οτι ο διαβολος εγραψε και την βικιπαιδεια.

αρκει μια ματια εδω

Η Ίσις, η οποία συνέλαβε και γέννησε μόνη, δίχως τη συνδρομή κάποιου συζύγου ή εραστή. Σε άλλες παραστάσεις απεικονιζόταν να θηλάζει καθισμένος στα γόνατα της μητέρας του.(σου θυμιζει μηπως την παναγια και τον χριστο αυτη η εικονα?)

3000πχ. Θεός Ώρος Γεννήθηκε στις 25 Δεκέμβρη από την παρθένα Ίσιδα. Τη γέννηση του έδειξε ένα αστέρι στην ανατολή το οποίο ακολούθησαν 3 βασιλιάδες για να δοξάσουν το νέο σωτήρα. Στα 12 ήταν παιδί-δάσκαλος. Στην ηλικία των 30 βαπτήστικε από τον Άναπα. Ο Ώρος είχε 12 μαθητές και ταξίδευε κάνοντας θάυματα, γιάτρευε αρρώστους και περπατούσε στο νερό. Ο Ώρος ήταν γνωστός και με άλλα τιμητικά ονόματα όπως, "η αλήθεια", "το φως", "ο υιός του Θεού", "ο καλός ποιμένας", "ο αμνός του Θεού" κ.α. Αφού προδόθηκε από τον Τυφώνα, ο Ώρος σταυρώθηκε πέθανε για τρεις μέρες και αναστήθηκε.

για να μη σε ζαλιζω μπορεις να ψαξεις και για τους υπολοιπους που υποτιθεται οτι γεννηθηκαν χιλιαδες χρονια πχ και θα δεις γραμμενα ακριβως τα ιδια.

Επειδή, έχει αφήσει παρακαταθήκη ο Θεός την επιθυμία Του για το πώς θα φτιαχτούν τα οικοδομήματα των ναών και τα σκεύη και αντικείμενα των ιερών τελετών.

σε ποιο σημειο της αγιας γραφης το λεει αυτο?ο θεος δηλαδη διεταξε να του φτιαχνουν χρυσωμενους οικους?

γιατι εγω ξερω οτι ο ιδιος ο ιησους γκρεμισε τους παγκους με τα χρυσαφια και τα εμπορευματα των απληστων πλανωδιων εξω απο το Ναο λεγοντας πως αυτος ειναι ο οικος του θεου .και τωρα ολα αυτα τα θελει ΜΕΣΑ στον οικο του?

Εγώ ξέρω ότι θα είναι 144.000 σκέτο, όχι ότι θα είναι άντρες και μάλιστα Ισραηλίτες. Μήπως ο συγγραφέας της Γραφής που έχεις εσύ ή εγώ έχει κάνει διαφορετική μετάφραση και κόψε-ράψε στα αρχικά κείμενα;

Επίσης, ο αριθμός δεν αφορά το σύνολο των αιώνων, αλλά τις έσχατες μέρες, γιατί τόσοι θα είναι οι αγνοί που θα βρεθούν τότε στο μέλλον.

γιατι δεν ανοιγεις την αγια γραφη σου στο σημειο της αποκαλυψης και θα δεις οτι λεει καθαρα.144.000 απο τη φυλη του ισραηλ οι οποιοι δε μολυνθηκαν απο γυναικες!!αυτοι θα σωθουνε!αρα εννοει αντρες απο το ισραηλ οι οποιοι θα ειναι παρθενοι!

και κατι τελευταιο

το κεφαλαιο της αποκαλυψεως το οποιο λεγεται Η ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΡΝΗ το εχει διαβασει κανεις?

«Και ήλθε ένας από τους εφτά αγγέλους που είχαν τις εφτά μπουκάλες και μίλησε μαζί μου λέγοντας:

Έλα να σου δείξω την καταδίκη της μεγάλης πόρνης, που κάθεται πάνω σε πολλά νερά, με την οποία πόρνεψαν οι βασιλιάδες της γης

και μεθύσανε οι κάτοικοι της γης από το κρασί της πορνείας της.

Και με έφερε σε έρημο με το πνεύμα μου και είδα μια γυναίκα να κάθεται πάνω στο κόκκινο θηρίο, γεμάτο βλάσφημα ονόματα.

Το θηρίο είχε εφτά κεφάλια και δέκα κέρατα.Και η γυναίκα ήταν ντυμένη με πορφυρά και κόκκινα στολισμένα με χρυσάφι και λίθο τίμιο και μαργαριτάρια.

Κρατούσε ένα χρυσό ποτήρι στο χέρι που ήταν γεμάτο με τα βρωμερά υγρά της πορνείας όλης της γης(συγνωμη, αν σας προκαλει αηδια η αποδοση, αλλα ετσι ακριβως το γραφει)

Και πάνω στο μέτωπό της υπήρχε όνομα γραμμένο: «Μυστήριο, η Μεγάλη Βαβυλώνα η μητέρα των πορνών και των βρωμερών πραγμάτων όλης της γης».

Και είδα τη γυναίκα να μεθοκοπάει πίνοντας το αίμα των αγίων και των μαρτύρων του Ιησού και αφού είδα θαύμασα με μεγάλο θαυμασμό. Και μου είπε ο άγγελος:

Γιατί θαύμασες; Εγώ θα σου εξηγήσω το μυστήριο της γυναίκας και του θηρίου που τη σηκώνει που έχει εφτά κεφάλια και δέκα κέρατα.

Το θηρίο που είδες ήταν και δεν υπάρχει και μέλλει να ανεβαίνει από την άβυσσο και να πηγαίνει στην καταστροφή.

Και θα θαυμάσουν οι κάτοικοι της γης, αυτοί που δεν έχει γραφτεί το όνομα στο βιβλίο της ζωής πριν γίνει ο κόσμος,

βλέποντας ότι το θηρίο υπήρχε και δεν υπάρχει και θα είναι παρόν . Εδώ είναι ο νους που έχει σοφία.

Οι εφτά κεφαλές είναι επτά βουνά όπου κάθεται η γυναίκα πάνω τους και είναι εφτά βασιλιάδες. Οι πέντε έπεσαν,

ο ένας υπάρχει ο άλλος δεν ήρθε ακόμα και όταν έλθει πρέπει να μείνει λίγο. Και το θηρίο που ήταν και δεν υπάρχει και αυτός είναι ο όγδοος βασιλιάς

και είναι ένας από τους εφτά και πηγαίνει στην καταστροφή. Και τα δέκα κέρατα που είδες δέκα βασιλιάδες είναι οι οποίοι δεν έλαβαν ακόμα τη βασιλεία

αλλά παίρνουν από το θηρίο την εξουσία για μια ώρα σαν βασιλιάδες 13 Και αυτοί έχουν μια γνοίμη και τη δύναμη και την εξουσία έδωσαν στο θηρίο.

Αυτοί θα πολεμήσουν με το Αρνάκι και το Αρνάκι θα τους νικήσει, γιατί είναι κύριος των κυρίων και βασιλιάς των βασιλιάδων και οι κοπαδοί του είναι καλεσμένοι

, εκλεκτοί και πιστοί. Και μου λέει: Τα νερά που είδες πάνω στα οποία κάθεται η πόρνη είναι λαοί και όχλοι και έθνη και αλλόγλωσσοι.

Και τα δέκα κέρατα που είδες και το θηρίο, αυτοί θα μισήσουν την πόρνη και θα την εγκαταλείψουν γυμνή και θα φάνε το κρέας της και την ίδια θα την κάψουν

με φωτιά, διότι ο θεός έδωκε στις καρδιές τους να κάμουν το θέλημα του και να έχουν μια γνώμη και να δώσουν τη βασιλεία τους στο θηρίο,

μέχρι να τελεσθούν οι λόγοι του θεού. Και η γυναίκα που είδες είναι η μεγάλη Πόλη που έχει εξουσία πάνω στους βασιλιάδες της γης».

Αποκάλυψις 17, 1-18

Η πορνη ποτιζει τους λαους με ενα ποτηρι ακαθαρσιες, απο τα υγρα που εκκρινονται κατα την ωρα της συνουσιας της με τους πελατες.

Τετοιες αηδιαστικες περιγραφες περιεχει η αγια Βιβλος??

Δεν απουσιαζει και ο κανιβαλισμος. Οι λαοι τρωνε τις σαρκες της πορνης αφου τις ψησουν στη φωτια.

ο θεος αγριευει και γινεται πολεμαρχος και νικαει τους εχθρους του, παρολο που στα ευαγγελια διδασκει να συγχωρανε τους εχθρους.

θα επρεπε να επιδιωκει να σωσει τους εχθρους του και οχι να τους σκοτωνει.

η μηπως οχι?


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites

spazokefalia το σκεφτηκατε αυτο καθολου!!!!

Και θα θαυμάσουν οι κάτοικοι της γης, αυτοί που δεν έχει γραφτεί το όνομα στο βιβλίο της ζωής πριν γίνει ο κόσμος,

βλέποντας ότι το θηρίο υπήρχε και δεν υπάρχει και θα είναι παρόν . Εδώ είναι ο νους που έχει σοφία


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια μου,με συνχωρειτε αλλα δεν θα μπορεσω να απαντησω σε ολη την ροη του θεμετος ειναι παρα πολλα τα ερωτηματα και σε αρκετα με εχει καλύψει η Eviri.Παροολα αυτα θα σταθω στην Δημητρα και προς θεου γλυκεια μου δεν θελω να θεωρηθω επιθετικη,υπαρχει απολειας συνεσθηματων και αντιδρασεων λογο γραπτου λογου.Να φανταστω οτι προσπαθεις να ασπαστεις τον χριστιανισμο αλλα τα γεγονοτα σε απομακρηνουν και σου δημηουργουν ερωτηματα?προσπαθω να σε καταλαβω!Θα σταθω σε αυτο που ειπες για τα θαυματα και την παρουσια του θεου,δεν ξερω αυτο αν συμβαινει πουθενα αλου αλλα εδω στην Κρητη υπαρχει το εξης καθε Μ.Παρασκευη μετα την περιφορα του επιταφιου οταν ξαναμπαινουμε στην εκκλησια ο παπας λεει τον αποστολο(1ο ευαγγελιο)και τοτε οσες νοικοκυρες θελουν κρατουν αλευρι και νερο το ανακατευουν οταν πανε σπιτι το σκεπαζουν με ζεστα ρουχα και το πρωι εχει γινει προζυμι,το ιδιο ακριβως γινεται και αν βρασεις καλοριζικα(λεμονοανθους και ροδα απο τον επιταφιο) και βαλεις το νερο με αλευρι παλι γινεται προζυμι,και αν ανακατεψεις παλι νερο με αλευρι και βαλεις πανω ενα αληθινό αγιοκωσταντινατο παλι φουσκωνει και γινεται προζυμι,για τα δυο τελευταια μπορω να δεχτω την υπαρξη καποιου μυκιτα για το πρωτο ομως?Με τον πρωτο τροπο επιασα το προζυμι μου ευλογηθηκε στο μυστηριο του γαμου μου και μπηκε σπιτι μου για να φτιαξω το πρωτο μου ψωμι σαν παντρεμενη.Ελπιζω να σε καλυψα εστω και λιγο ευχαριστως να απαντησω στις ερωτησεις σου!http://raphaelpanous.wordpress.com/2011/04/22/%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%AD%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B1-%CE%BC-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AE-%CF%84%CE%B1-%CE%B8%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CF%80%CE%AC%CE%B8%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B1/


pXWyp3.png

Τη θετική ενέργεια και την καλή σας σκέψη, παρακαλώ να στείλετε και ο Θεός να πέψει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Παροολα αυτα θα σταθω στην Δημητρα και προς θεου γλυκεια μου δεν θελω να θεωρηθω επιθετικη,υπαρχει απολειας συνεσθηματων και αντιδρασεων λογο γραπτου λογου.Να φανταστω οτι προσπαθεις να ασπαστεις τον χριστιανισμο αλλα τα γεγονοτα σε απομακρηνουν και σου δημηουργουν ερωτηματα?

ναι σωστα περιπου αυτο συμβαινει

προσπαθω να σε καταλαβω!Θα σταθω σε αυτο που ειπες για τα θαυματα και την παρουσια του θεου,δεν ξερω αυτο αν συμβαινει πουθενα αλου αλλα εδω στην Κρητη υπαρχει το εξης καθε Μ.Παρασκευη μετα την περιφορα του επιταφιου οταν ξαναμπαινουμε στην εκκλησια ο παπας λεει τον αποστολο(1ο ευαγγελιο)και τοτε οσες νοικοκυρες θελουν κρατουν αλευρι και νερο το ανακατευουν οταν πανε σπιτι το σκεπαζουν με ζεστα ρουχα και το πρωι εχει γινει προζυμι,το ιδιο ακριβως γινεται και αν βρασεις καλοριζικα(λεμονοανθους και ροδα απο τον επιταφιο) και βαλεις το νερο με αλευρι παλι γινεται προζυμι,και αν ανακατεψεις παλι νερο με αλευρι και βαλεις πανω ενα αληθινό αγιοκωσταντινατο παλι φουσκωνει και γινεται προζυμι,για τα δυο τελευταια μπορω να δεχτω την υπαρξη καποιου μυκιτα για το πρωτο ομως?Με τον πρωτο τροπο επιασα το προζυμι μου ευλογηθηκε στο μυστηριο του γαμου μου και μπηκε σπιτι μου για να φτιαξω το πρωτο μου ψωμι σαν παντρεμενη.Ελπιζω να σε καλυψα εστω και λιγο ευχαριστως να απαντησω στις ερωτησεις σου!http://raphaelpanous.wordpress.com/2011/04/22/%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%AD%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B1-%CE%BC-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AE-%CF%84%CE%B1-%CE%B8%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CF%80%CE%AC%CE%B8%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B1/

επειδη ο πεθερος μου ειναι φουρναρης.

η συνταγη αυτη (νερο και αλευρι) ειναι μια παλια συνταγη για προζυμι.

μονο που αργοτερα προσθεσανε τη μαγια για να φουσκωνει μεσα σε μιση ωρα.

χωρις μαγια θελει απο πολλες ωρες μεχρι και 3 μερες για να φουσκωσει(αναλογα την ποσοτητα)

αν ψαξεις παλιες συνταγες για προζυμι θα το βρεις!

κοιταξε εδω

Πως πιάνουμε το προζύμι;

Για να πιάσουμε προζύμι χρειάζεται μονο να φτιάξουμε τις κατάλληλες συνθήκες για να αναπτυχθούν και να κυριαρχήσουν οι μικροοργανισμοί που θέλουμε.

Αφου δεν βάζουμε μαγιά όμως απο που θα βρούμε τους μικροοργανισμούς; Υπαρχουν δύο θεωρίες με την δεύτερη να με κερδίζει Οι μικροοργανισμοί βρίσκονται στον αέρα και έτσι αφήνουμε ξεσκέπαστο το μπολάκι με το αλευρι-νερο Οι μικροοργανισμοί βρίσκονται στο ίδιο το αλεύρι και μόλις βρεθούν σε σωστές συνθήκες αρχίζουν την ζύμωση και πολλαπλασιάζονται. Και οι δύο δουλεύουν, αν δηλαδή αφήσεις ξεσκέπαστο το μπολάκι ή το κλείσεις με σελοφάν δεν θα έχει μεγάλη διαφορά στο τελικό αποτέλεσμα.

http://wiki.beer.gr/index.php/Προζύμι


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites

εννοεις οτι τον εχεις δει,ακουσει η τελος παντων τον εχει αισθανθει καποια απο τις 5 αισθησεις σου?

Όχι, δεν είμαι άξια να το βιώσω αυτό.

Παρόλ' αυτά όμως, δεν έχω αισθανθεί την ανάγκη αυτή, επειδή γνωρίζω ότι υπάρχει. Επειδή, πιστεύω σε όλες τις μαρτυρίες και τις γραφές για μένα είναι δεδομένη η ύπαρξή Του.

γιατι εγω στο παρελθον που προσευχομουν και μαλιστα πολυ δεν ειχα νιωσει καμια παρουσια.το αντιθετο μαλιστα.ποτε δεν εισακουσθηκε καμια προσευχη μου.οπως και κανενος αλλου του δικου μου οικογενειακου περιβαλλοντος.

Ίσως δεν προσευχήθηκες με θέρμη, με πίστη, αρκετά δυνατά όπως λέμε.

Έπρεπε να επιμένεις, να μην παραιτηθείς.

ξερεις καποιον τετοιο ανθρωπο προσωπικα?δηλαδη θελω να πω καποιος φιλος σου συγγενης σου η γνωστος σου σου ειπε οτι ειδε το θεο?

Η γιαγιά μου (μάνα της μάνας μου) είχε δει τα πόδια του Χριστού, όταν ήταν κοπέλα.

Το Θεό δεν το έχει δει κανείς. Μόνο ο Μωησής την πίσω Του πλευρά και ίσως και ο Ιωάννης όταν έγραφε την Αποκάλυψη στα οράματά του. Γιατί νομίζω ότι το έχω ξαναγράψει αυτό; Ίσως και να το έχω ξαναναφέρει.

η εννοεις για τους προφητες χιλιαδων ετων πριν?

Όχι μόνο τους προφήτες και αγίους του παρελθόντος, αλλά και σύγχρονους ανθρώπους του αιώνα μας. Άλλο παράδειγμα η μητέρα μου μου έχει αναφέρει για πρόσωπο από το χωριό της που έχει δει το Άγιο Πνεύμα σε μορφή λευκού φωτός με σχήμα περιστεριού σχεδόν, να κάθεται στο δεξιό ώμο του παπά την ώρα που έφτιαχνε τη Θεία Κοινωνία στο ιερό.

οσο για το αν ειναι καποιος εξυπνος η οχι αρκει ενα τεστ IQ

Πολύ σωστά.

αν ηθελε πραγματικα να εχουμε ελευθερη βουληση δε θα εδινε τοτε τις 10 εντολες.

Αυτές τις είχε δώσει γιατί ήταν αδύνατον οι άνθρωποι της εποχής εκείνης από την ειδωλολατρία και την ασυδοσία να περάσουν κατευθείαν στην τέλεια ορθόδοξη πίστη. Έπρεπε σιγά, σιγά να μάθουν τον τρόπο με οδηγίες.

ειναι σα να σου λεω ελα σπιτι μου ΑΜΑ ΘΕΣ αλλα αν δεν ερθεις θα σε σκοτωσω.κατα τα αλλα εχεις ομως την ελευθερια να αποφασισεις οτι θελεις!εχεις την ελευθερια της βουλησης..

Αυτό ο Θεός το έχει δώσει με την έννοια ότι δεν είναι η θρησκεία του χριστιανισμού μία εξαναγκαστική θρησκεία, που θα σε πιάσει από τα μαλλιά και από το αφτί να σε βάλει με το ζόρι να προσκυνήσεις και να γίνεις χριστιανός. Πιστός θα γίνει κάποιος, μόνο με την ίδια τη θέληση του ανθρώπου, γι' αυτό και θα κριθεί ανάλογα όταν έρθει η ώρα.

εχεις δει προσωπικα εσυ καποια εικονα να δακρυζει?δηλαδη εκει που την κοιταζες αρχισε να τρεχει δακρυα?η εννοεις αυτα που δειχνουν στην τηλεοραση και στο τιουμπ?

Προσωπικά δεν έχω πάει ποτέ σε κάποιο μέρος της Ελλάδας ή του εξωτερικού που έχει γίνει γνωστό αυτό. Μια φίλη της μητέρας μου όμως, με την οποία έμεναν μαζί στο ξενοδοχείο, όταν είχαν επισκεφθεί τα Ιεροσόλυμα, είδε από κοντά την εικόνα του Ιησού που δακρύζει, την οποία έχω ήδη βάλει στο ΚΑΦΕ ΤΩΝ ΜΥΣΤΗΡΙΩΝ, αρκετές σελίδες πιο πριν.

δε νομιζω οτι ο διαβολος εγραψε και την βικιπαιδεια.

αρκει μια ματια εδω

Δεν έχω απάντηση σχετικά με τις παρόμοιες ιστορίες αφού ούτε καν τις γνωρίζω. Αλλά έχω να πω το εξής. Φαίνεται ότι, ακόμη κι έτσι να είναι, στο παρελθόν ήταν δοκιμασμένη και πετυχημένη η συνταγή του Ιησού, με τον τρόπο που ερχόταν στη γη να είναι κάθε φορά ο ίδιος για να Τον αναγνωρίζουμε. Άρα, θα είναι και ο καλύτερος και η θρησκεία που μας κληροδότησε η πιο ισχυρή. Ποιος ο λόγος να αποτανθούμε σε άλλη;

σε ποιο σημειο της αγιας γραφης το λεει αυτο?ο θεος δηλαδη διεταξε να του φτιαχνουν χρυσωμενους οικους?

Πιστεύω ότι είναι στην Καινή. Όταν το είχα διαβάσει ήμουν μάλλον ανάμεσα στο γυμνάσιο με λύκειο και τώρα είμαι 43. Δε θυμάμαι απόλυτα να σου πω.

γιατι εγω ξερω οτι ο ιδιος ο ιησους γκρεμισε τους παγκους με τα χρυσαφια και τα εμπορευματα των απληστων πλανωδιων εξω απο το Ναο λεγοντας πως αυτος ειναι ο οικος του θεου .και τωρα ολα αυτα τα θελει ΜΕΣΑ στον οικο του?

Αυτό που γκρέμισε τότε ο Ιησούς ήταν τους πάγκους των λαϊκατζήδων μέσα στο ναό του, όχι έξω. Μεταξύ άλλων ειδών εμπορίου, γινόταν και ζωοπανήγυρις, δηλαδή αγοραπωλησία ζώων. Αυτό είναι ανεπίτρεπο να διεξάγεται μέσα σε ένα ναό. Ναός που από τόπος λατρείας και προσευχής κατάντησε ένα εμπορικό κέντρο.

γιατι δεν ανοιγεις την αγια γραφη σου στο σημειο της αποκαλυψης και θα δεις οτι λεει καθαρα.144.000 απο τη φυλη του ισραηλ

Καταρχήν, Αγία Γραφή δεν έχω φέρει εδώ. Βρίσκεται στην Αθήνα. Οι φυλές του Ισραήλ δεν έχουν παραμείνει σ' εκείνο τον τόπο μόνο. Έχουν διασκορπιστεί παγκοσμίως ανά τους αιώνες. Κανείς μας δεν μπορεί να ξέρει σήμερα από πού κατάγεται. Δεν υπάρχουν πλέον τέτοια στοιχεία.

Οποιοσδήποτε από μας θα μπορούσε να είναι απόγονος κάποιου από τις 12 φυλές του Ισραήλ.

οι οποιοι δε μολυνθηκαν απο γυναικες!!αυτοι θα σωθουνε!αρα εννοει αντρες απο το ισραηλ οι οποιοι θα ειναι παρθενοι!

Εγώ δεν το θυμάμαι έτσι αυτό το σημείο, έχω την εντύπωση ότι λέει μόνο τον αριθμό χωρίς να αναφέρει φύλο ή σεξουαλική ζωή.

και κατι τελευταιο

το κεφαλαιο της αποκαλυψεως το οποιο λεγεται Η ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΡΝΗ το εχει διαβασει κανεις?

......................................

Η πορνη ποτιζει τους λαους με ενα ποτηρι ακαθαρσιες, απο τα υγρα που εκκρινονται κατα την ωρα της συνουσιας της με τους πελατες.

Τετοιες αηδιαστικες περιγραφες περιεχει η αγια Βιβλος??

Αυτά είναι όλα συμβολικά. Αφού τα εξηγεί παρακάτω ο Άγγελος στον Ιωάννη. Ίσως το γράφει έτσι επειδή εκείνη την εποχή το σεξ θεωρούνταν μιαρό. Μην ξεχνάμε ότι όσο πιο παλιά κοιτάμε, τόσο πιο ταμπού και μιαρό ήταν, τόσο πιο κοντά στην εποχή του Αδάμ και της Εύας πάμε, όπου έγινε αφορμή για την εκδίωξή τους.

Δεν απουσιαζει και ο κανιβαλισμος. Οι λαοι τρωνε τις σαρκες της πορνης αφου τις ψησουν στη φωτια.

Και πάλι υπάρχει ο συμβολισμός για δοθεί η έμφαση.

ο θεος αγριευει και γινεται πολεμαρχος και νικαει τους εχθρους του, παρολο που στα ευαγγελια διδασκει να συγχωρανε τους εχθρους.

θα επρεπε να επιδιωκει να σωσει τους εχθρους του και οχι να τους σκοτωνει.

η μηπως οχι?

Σε ποιο σημείο λες;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει όλο το θέμα (ξενυχτάω και βολτάρω) αλλά έπεσα στην τελευταία σελίδα απευθείας και διάβασα το ποστ της Δήμητρας και της Eviri. Αν και δεν είμαι 'θρησκευόμενη' με την πλήρη έννοια του όρου θέλω να παρέμβω λίγο για την Αποκάλυψη που λέει η Δήμητρα και να επισημάνω ότι η Αποκάλυψη ειναι γεμάτη συμβολισμούς και αλληγορίες. Αυτό σημαίνει πως η ΠΟΡΝΗ δεν είναι στην κυριολεξία 'κάποια γυναίκα'. Μπορεί να είναι κάποια χώρα (ως τέτοια έχει 'αποδοθει') και όσα καταγράφονται με γλαφυρό τρόπο :lol: είναι για να καταδείξουν το μέγεθος της ασυδοσίας που την χαρακτηρίζει με βάση όμως του τι θεωρείτο 'ασυδοσία' επί εποχής των γραφόμενων.

Το ίδιο συμβαίνει και σε άλλα σημεία των 'Ιερών Κειμένων' που όμως δεν είναι το θέμα σας και το αφήνω :D

Y.Γ.: Πρός Δήμητρα: Ο μισογυνισμός που καταγράφεται στην Αγία Γραφή είναι προϊόν ανθρώπων (αυτών που την έγραψαν τότε που την έγραψαν και για τους λόγους που την έγραψαν)... μην κολάς σε αυτό... Αν κάτι πρέπει να κρατήσει κάποιος από την Αγία Γραφή (για να καλύψει την ανάγκη της πίστης σε κάτι ανώτερο από αυτόν) είναι η φιλοσοφία ζωής που αναπτύσσεται και όχι οι κατά γράμμα αναφορές.

Προς Eviri: Με την απάντηση περί των προκατόχων (που και αυτών οι πηγές είναι αμφισβητίσιμες όσο και τα Ιερά βιβλία του Χριστιανισμού) υπονοείς ότι ο Ιησούς είχε κάνει κάποιες πρόβες τζενεράλε (ή πρόβες; ) πριν εμφανιστεί στο Ισραήλ; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είμαι άξια να το βιώσω αυτό.

Παρόλ' αυτά όμως, δεν έχω αισθανθεί την ανάγκη αυτή, επειδή γνωρίζω ότι υπάρχει. Επειδή, πιστεύω σε όλες τις μαρτυρίες και τις γραφές για μένα είναι δεδομένη η ύπαρξή Του.

δηλαδη ο θεος μας εχει χωρισει σε αξιους και αναξιους?δεν ειμαστε λοιπον ολοι ισοι απεναντι στο θεο?συμφωνα με τις γραφες δεν εμφανιζοταν και σε φονιαδες?σε πολυ αμαρτωλους?σε απιστους?γιατι εγω αυτα ξερω.τωρα θα μου πεις οτι εμφανιζοταν για να τους βαλει στον ισιο δρομο.οκ και εγω δεν ειμαι στον ισιο δρομο.γιατι δε μου εμφανιζεται?

Ίσως δεν προσευχήθηκες με θέρμη, με πίστη, αρκετά δυνατά όπως λέμε.

Έπρεπε να επιμένεις, να μην παραιτηθείς.

οταν εβλεπα να χανεται απο μεσα μου το 2ο μου παιδι(πριν κανω την μεγαλη μου κορη) προσευχομουν με θερμη προσευχομουν με κλαμα κοιμομουν με την εικονα της παναγιας επανω στην κοιλια μου .εκλαιγα και παρακαλουσα να μη μου παρει για 2η φορα το παιδι μεσα σε 6 μηνες.

ποση θερμη χρειαζοταν?ποση πιστη?

απο εκεινη τη στιγμη και μετα με εχασε.

Η γιαγιά μου (μάνα της μάνας μου) είχε δει τα πόδια του Χριστού, όταν ήταν κοπέλα.

αυτο δεν ειναι παραδειγμα για να πιστει καποιος.2 ποδια τα οποια μπορει να ηταν και καποιου αλλου η της φαντασιας δε μου λενε τιποτα.

εμφανιση του ιησου θα θεωρησω οταν ο χριστος εμφανιστει μιλησει και τον δω προσωπο με προσωπο.

Άλλο παράδειγμα η μητέρα μου μου έχει αναφέρει για πρόσωπο από το χωριό της που έχει δει το Άγιο Πνεύμα σε μορφή λευκού φωτός με σχήμα περιστεριού σχεδόν, να κάθεται στο δεξιό ώμο του παπά την ώρα που έφτιαχνε τη Θεία Κοινωνία στο ιερό.

αυτο ειναι κατι που μπορει πολυ ευκολα να το κανει και ενας ερασιτεχνης ταχυδακτυλουργος.και ο κοπερφιλντ εξαφανισε το αγαλμα της ελευθεριας (κατι που θεωρω πολυ πιο εντυπωσιακο απο τον φωτισμενο ωμο ενος παπα)

Αυτές τις είχε δώσει γιατί ήταν αδύνατον οι άνθρωποι της εποχής εκείνης από την ειδωλολατρία και την ασυδοσία να περάσουν κατευθείαν στην τέλεια ορθόδοξη πίστη. Έπρεπε σιγά, σιγά να μάθουν τον τρόπο με οδηγίες

δηλαδη τις 10 εντολες τις εδωσε επειδη οπως ειπες οι ανθρωποι εκεινης της εποχης θα δυσκολευοταν να περασουν στην ορθοδοξη πιστη.

αν το δεχτω αυτο τοτε λογικα οι 10 εντολες ισχυαν για τους ανθρωπους εκεινης της εποχης και οχι για τωρα?

Αυτό ο Θεός το έχει δώσει με την έννοια ότι δεν είναι η θρησκεία του χριστιανισμού μία εξαναγκαστική θρησκεία, που θα σε πιάσει από τα μαλλιά και από το αφτί να σε βάλει με το ζόρι να προσκυνήσεις και να γίνεις χριστιανός. Πιστός θα γίνει κάποιος, μόνο με την ίδια τη θέληση του ανθρώπου, γι' αυτό και θα κριθεί ανάλογα όταν έρθει η ώρα.

μα αυτη η ελευθερια που αναφερεις δεν υπαρχει μονο στην ορθοδοξια αλλα και σε αλλες θρησκειες.με αυτη τη λογικη ισως θα πρεπει να θεωρηθουν και εκεινες αληθινες?

Δεν έχω απάντηση σχετικά με τις παρόμοιες ιστορίες αφού ούτε καν τις γνωρίζω. Αλλά έχω να πω το εξής. Φαίνεται ότι, ακόμη κι έτσι να είναι, στο παρελθόν ήταν δοκιμασμένη και πετυχημένη η συνταγή του Ιησού, με τον τρόπο που ερχόταν στη γη να είναι κάθε φορά ο ίδιος για να Τον αναγνωρίζουμε. Άρα, θα είναι και ο καλύτερος και η θρησκεία που μας κληροδότησε η πιο ισχυρή. Ποιος ο λόγος να αποτανθούμε σε άλλη;

εδω θα συμφωνησω με το αερικο.

εννοεις πως οι προηγουμενες θρησκειες/θεοι ηταν καποια προβα λοιπον του θεου για να δει αν πιανει?

Προσωπικά δεν έχω πάει ποτέ σε κάποιο μέρος της Ελλάδας ή του εξωτερικού που έχει γίνει γνωστό αυτό. Μια φίλη της μητέρας μου όμως, με την οποία έμεναν μαζί στο ξενοδοχείο, όταν είχαν επισκεφθεί τα Ιεροσόλυμα, είδε από κοντά την εικόνα του Ιησού που δακρύζει, την οποία έχω ήδη βάλει στο ΚΑΦΕ ΤΩΝ ΜΥΣΤΗΡΙΩΝ, αρκετές σελίδες πιο πριν.

αυτο δε μου λεειι κατι.μπορουν καλλιστα να το ''φτιαξουν'' αυτο.

και εγω εχω μαρτυρια του πατερ Μεταλληνου ο οποιος παραδεχεται πως η ιστορια με το αγιο φως ειναι ΑΠΑΤΗ.

οπως θα εχετε αλλωστε δει και το ζωντανο πειραμα με τις εμποτισμενες λαμπαδες με φωσφορο οι οποιες αναβουν μονες τους και δε σε καινε οπως θα σε εκαιγε μια κανονικη φλογα αν ενωσεις 33 εμποτισμενα κερια.

Αυτά είναι όλα συμβολικά. Αφού τα εξηγεί παρακάτω ο Άγγελος στον Ιωάννη. Ίσως το γράφει έτσι επειδή εκείνη την εποχή το σεξ θεωρούνταν μιαρό. Μην ξεχνάμε ότι όσο πιο παλιά κοιτάμε, τόσο πιο ταμπού και μιαρό ήταν, τόσο πιο κοντά στην εποχή του Αδάμ και της Εύας πάμε, όπου έγινε αφορμή για την εκδίωξή τους

αρα συμφωνα μαυτο εφοσον οσα γραφτηκαν ισχυουν για την εποχη εκεινη.τιποτα δεν ισχυει για την εποχη μας.

δεν ειναι δυνατον να πιστευουμε στα μισα.

η σε ολα η σε κανενα.

δε μπορω εγω να παρω κομματια της αγιας γραφης που με βολευουν με τα δεδομενα της εποχης μου και να πω οτι πιστευω μονο σαυτα.

η σε ολα η σε τιποτα.

και αν πιστεψω σε ολα αρα και τωρα το σεξ ειναι μιαρο.αρα αμαρτανω καθε φορα που κανω σεξ με τον αντρα μου γιατι δεν γινεται ΜΟΝΟ για αποκτηση απογονων.και ειμαστε ΜΟΛΥΣΜΕΝΟΙ και μοιχοι.και τελος παντων αυτος ο θεος επρεπε να μιλαει τοσο γλαφυρα για σωματικα υγρα που εκκρινει η πορνη την ωρα της συνουσιας?σε ενα παιδι που θα το διαβασει πως θα το εξηγησεις αυτο αν σε ρωτησει?

Οι φυλές του Ισραήλ δεν έχουν παραμείνει σ' εκείνο τον τόπο μόνο. Έχουν διασκορπιστεί παγκοσμίως ανά τους αιώνες. Κανείς μας δεν μπορεί να ξέρει σήμερα από πού κατάγεται. Δεν υπάρχουν πλέον τέτοια στοιχεία.

Οποιοσδήποτε από μας θα μπορούσε να είναι απόγονος κάποιου από τις 12 φυλές του Ισραήλ.

μα το ιδιο λεμε και παλι.μονο 144.000 παρθενοι απο τη φυλη του ισραηλ θα σωθουν(ασχετα το που μενουν.αν μενουν στην ιταλια στην αγγλια στην ελλαδα.αρκει να ειναι απο τη φυλη του ισραηλ.το ιδιο λεμε)

ο θεος αγριευει και γινεται πολεμαρχος και νικαει τους εχθρους του, παρολο που στα ευαγγελια διδασκει να συγχωρανε τους εχθρους.

θα επρεπε να επιδιωκει να σωσει τους εχθρους του και οχι να τους σκοτωνει.

η μηπως οχι?

σε ποιο σημειο λες

«Και είδα τον ουρανό ανοιγμένο και να ένα άσπρο άλογο και ο καβαλάρης του ονομαζόταν Πιστός και Αληθινός… και έχει ονομασθεί ο Λόγος του θεού.

Και τα στρατεύματα του ουρανού τον ακολουθούν καβάλα σε άσπρα άλογα, (ΣΤΟ ΘΕΟ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ)και από το στόμα του βγαίνει μια μαχαίρα μυτερή,

δίστομη για να κτυπάει μʼ αυτήν τα έθνη και αυτός θα τα κυβερνήσει με σιδερένιο ραβδί και αυτός πατάει το πατητήρι του κρασιού του θυμού

και της οργής του θεού (ΕΔΩ Ο ΘΕΟΣ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΠΑΤΗΤΗΡΙ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΑΤΑΕΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΣΑΡΚΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΚΡΑΣΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΙΜΑ??)που εξουσιάζει όλο τον κόσμο. Και είδα ένα άγγελο να στέκεται πάνω στον ήλιο και φώναξε με μεγάλη φωνή λέγοντας

σε όλα τα όρνια που πετούσαν στο μεσουράνιο διάστημα: Ελάτε, μαζευτείτε στο μεγάλο δείπνο του θεού. (Ο ΚΑΝΝΙΒΑΛΙΣΜΟς ΠΑΛΙ)

Ελάτε να φάτε σάρκες βασιλέων και ταξιάρχων και σάρκες δυνατών και σάρκες αλόγων και καβαλάρηδων και σάρκες όλων ελευθέρων

και δούλων και μικρών παιδιών και μεγάλων. Και είδα το θηρίο και τους βασιλιάδες της γης και τα στρατεύματα τους συναγμένα

για να κάμουν πόλεμο με τον καβαλάρη του αλόγου και τα στρατεύματα του.(ΔΗΛΑΔΗ ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΠΟΛΕΜΟ ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ) Και πιάστηκε το θηρίο και ο ψευδοπροφήτης αυτός που έκανε τα θαύματα μπροστά του,

με τα οποία ξεγέλασε αυτούς που έλαβαν το χάραγμα του θηρίου και ατούς που προσκυνούσαν την εικόνα του.

Ζωντανοί ρίχτηκαν στη λίμνη της φωτιάς που καίγεται με θειάφι. (ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΟΥΣ ΕΞΟΛΟΘΡΕΥΣΕ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΤΟΥ)Και οι υπόλοιπoi σκοτώθηκαν με τη μαχαίρα που βγήκε από το σώμα εκείνου που κάθεται

πάνω στο άσπρο άλογο και όλα τα όρνια χορτάσανε από τις σάρκες τους».

Αποκάλυψις 19, 11-21

ΤΕΛΙΚΑ Ο ΘΕΟΣ ΔΙΔΑΣΚΕΙ να συγωρουμε τους εχθρους μας και να προσευχομαστε για τη σωτηρια τους

ενω ο ιδιος τους δικους του εχθρους τους καιει τους σκοτωνει και δειπνει με τη σαρκα τους??

φασκει και αντιφασκει


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites

και επειδη δε πηρα απαντηση σε προηγουμενη μου ερωτηση θα ξαναρωτησω

ο αγιος ελισαιος ο οποιος σκοτωσε 42 παιδια γιατι τον γιορταζει η εκκλησια μας ως αγιο?ακομα και αν μετανοησε.θεωρειται αγιος οποιος σκοτωσε 42 παιδια?δεν ειναι καθαρη παιδοκτονια?

ιδου και το κειμενο απο την αγια γραφη

«καὶ ἀνέβη ἐκεῖθεν εἰς Βαιθήλ· καὶ ἀναβαίνοντος αὐτοῦ ἐν τῇ ὁδῷ καὶ παιδάρια μικρὰ ἐξῆλθον ἐκ τῆς πόλεως καὶ κατέπαιζον αὐτοῦ καὶ εἶπον αὐτῷ· ἀνάβαινε, φαλακρέ, ἀνάβαινε. καὶ ἐξένευσεν ὀπίσω αὐτῶν καὶ εἶδεν αὐτά, καὶ κατηράσατο αὐτοῖς ἐν ὀνόματι Κυρίου· καὶ ἰδοὺ ἐξῆλθον δύο ἄρκοι ἐκ τοῦ δρυμοῦ καὶ ἀνέῤῥηξαν ἀπ᾿ αὐτῶν τεσσαράκοντα καὶ δύο παῖδας» (Βασιλειών Δʼ [Βασιλέων Βʼ] 2: 23-24).

δεν ειμαι και καθηγητρια στα αρχαια αλλα καταλαβα το εξης.

Μερικα παιδια κοροιδευαν τον Ελισαιο για την φαλακρα του, και τα καταραστηκε στο ονομα του Θεου. η καταρα του εισακουσθηκε απο τον «φιλεσπλαχνο» Θεο, και εμφανιστηκαν δυο αρκουδες οι οποιες κατασπαραξαν 42 παιδιά

γιατι θα πρεπει να προσκυνησω την εικονα του αγιου δημητριου ο οποιος απεικονιζεται να σκοτωνει καποιον?προσκυναω εναν φονια?


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...