Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

Cafe Σεπτεμβριου 2012!!!


Angelikig

Recommended Posts

Καλησπέρα!

agapou-litsa το utrogestan είναι φυσική προγεστερόνη σε χάπια. Τα ξεκίνησα στην 6η εβδομάδα που είχα λίγο καφέ αιματάκι. Μειώνουν τις συσπάσεις της μήτρας.Θα τα συνεχίσω τουλάχιστον μέχρι την 17η εβδομάδα και βλέπουμε..

Νιονιώ μερικές φορές τα utrogestan έχουν παρενέργειες όπως οι ναυτίες και οι αναγούλες. Οπότε στη δική μου περίπτωση μπορεί να είναι από τα χαπάκια μπορεί και όχι.

¨Οπως και να έχει το έχω ξανά βιώσει. Στην πρωτη μου εγκυμοσύνη είχα εμετούς από τον 3ο έως τον 5ο μήνα λόγω utrogestan και από τον 6ο μέχρι τέλος λόγω προεκλαμψίας ξανά εμετούς και άσχημο στομάχι.Έλπιζω αυτή τη φορά να είναι πιο καλά τα πράγματα......


U2iep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 594
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ούτε κι εγω λιμπίζομαι τιποτα. Τρωω απλά επειδη πεινάω και όλες μου λένε ότι χαλάω την πιάτσα αλλά τι να κάνω, αφού δεν μου'ρχεται τιποτα.

Εγώ δεν άντεξα, έφτιαξα μαλλί το Σάββατο που πέρασε με αφορμή και τη γιορτή μου. Έκανα αντάυγιες (όπως τα είχα δηλαδη-όχι κάτι καινούριο) και στη ρίζα μου έβαλε ο κομμωτης μου μια βαφή χωρίς αμμωνία κλπ. Δεν άνοιξε και πολύ η ρίζα και μου το είπε από πριν, αλλά είναι ωραία. Σκεφτόμουν να τα γυρίσω στο φυσικό μου αλλά μου είπε ότι αποκλείεται να με ξανακάνει καστανή. χι χι!!!!

Κάτι ψιλοαναγουλίτσες έχω κι εγω ακόμα αλλά λίγες. Το παλέυω όμως!!!!


dx9il3kfv.png
Link to comment
Share on other sites

Utrogestan έπαιρνα κι εγώ άλλα τα σταμάτησα πριν 2 βδομάδες και αισθάνομαι πολύ καλύτερα και έχω και λιγότερη κατακράτηση υγρών. Έχω την εντύπωση ότι γι' αυτό δεν μπαίνουν τα κιλά όπως έμπαιναν τους προηγούμενους μήνες.

Εγώ τα έπαιρνα γιατί είχα μία μικρή αιμορραγία τον 3ο μήνα χωρίς εμφανείς αιτίες.

Σίγουρα όταν τα σταματήσεις θα αισθανθείς καλύτερα Ειρήνη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα angelikig !!!! Κι εγω ετοιμαζομαι να γινω μανουλα για δευτερη φορα , ο γιοσ μου ειναι 3 χρονων κ 5 μηνων....Κι εμενα η τελευταια περιοδος ηταν 15/12 και ο γιατρος μου εχει δωσει ΠΗΤ 20/9

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πόσο προληπτικός μπορεί να είναι κανείς πια? Εσείς πιστευετε σε προλήψεις, δοξασίες, δυσιδαιμονίες και άλλα τέτοια που λέγονται για τις εγκυμοσύνες?

Για παράδειγμα:

Μια από τις δυο καλύτερες μου φίλες μένει τα τελευτάια χρόνια στην Κύπρο. Παντρευτηκε και έχει ήδη ένα γιο (άσχετο-anyway). Αυτή λοιπόν η φίλη μου έχει χαρεί πολύ για το bebe μας που έρχεται και μου έστειλε δώρο μια πιπίλα. Κάτι ουδέτερο όπως είπε μιας κι ακομη δεν ξέρουμε το φύλο στα σίγουρα. Όπως και να΄χει εγω χάρηκα τόσο πολύ γιατί είναι και το πρωτο δωράκι που κάνει κάποιος στο νινάκι μου. Μόλις το είπα στην άλλη καλύτερη -και μονάδική πια- κολλητη όντας προλήπτική μου είπε ότι δεν κάνει να κάνεις δωρα για αγέννητα μωρα.

Δεν το πιστευω φυσικά αλλά μου κάνει εντυπωση γιατι εκτος από αυτό τωρα που περιμένω παιδί έχω ακούσει τόσα πολλά τέτοια που τελικά θα έπρεπε να κλειστώ σε γυάλα, να μη μιλάω-βλέπω άνθρωπο, να κάνω κορίτσι γιατί η κοιλίτσα στρογγυλευει ή μάλλον όχι, να κάνω αγόρι γιατί εχω γλυκάνει στο πρόσωπο, κτ.λ κτλ

Τα ακούω τρελά όλα αυτα.... Εσεις τι λέτε?


dx9il3kfv.png
Link to comment
Share on other sites

Δεισιδαιμονίες άλλης εποχής.

Μόνη σου απάντησες στην ερώτηση. Αν γίνονταν όλα αυτά που λένε θα ζούσαμε σε γυάλα και η επιστήμη θα ήταν αχρείαστη γιατί απλά αν καθόσουν πάνω στο ψαλίδι που θα βάζανε κάτω από την πολυθρόνα θα αποκτούσες αγόρι.

Βλακείες όλα.

Στο πρώτο μου παιδί μου έφερε μια πολύ καλή φίλη της μαμάς μου μία ποδίτσα από την χαρά της μόλις έμαθε ότι είμαι έγκυος. Η καλύτερή μου φίλη 3 μήνες πριν γεννήσω μου είχε φέρει ένα φορμάκι. Επίσης να πω για τις προετοιμασίες ότι την κούνια και το καρότσι μου τα αγοράσανε η μαμά μου και η πεθερά μου. Κι αυτά δώρα σε αγέννητο δεν είναι; Δόξα τω Θεό μια χαρά είναι η κουκλίτσα μου.

Μην πιστεύεις τίποτα. Και πίστεψέ με θα ακούσεις πάρα πολλά στην πορεία και στην εγκυμοσύνη και στην λοχεία.

Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα εγκυούλες (ξέχασα να σας ευχηθώ εχθές)!

Σήμερα έχω εξέταση. Μπορεί να μάθουμε και το φύλο.

Εύχομαι να είναι όλα καλά. Ψιλοαγχώνομαι κάθε φορά που έχω εξέταση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Νιονιώ να πάνε όλα καλά σήμερα στην εξέταση.Τι ωραία που θα δείτε το μωράκι σας!λογικό να είσαι λίγο αγχωμένη αλλά να δεις που θα είναι μια χαρά!Πόσο ανυπομονώ κι εγώ για την άλλη Δευτέρα.

Ενώ συνεχίζω τα utrogestan(τα οποία παίρνω κολπικά 3 την ημέρα των 200mg) εδώ και 3 ημέρες νιώθω πολύ καλύτερα ,χωρίς εμετό και χωρίς πονάκια περιόδου.Μακάρι να συνεχίσει έτσι!

Προκαταλήψεις έχουμε ακούσει πολλές και θα ακούσουμε και άλλες!Ας κρατάμε μόνο ότι μας κάνει να νιώθουμε ήρεμες και ευτυχισμένες.Δεν πρέπει να τους παρεξηγούμε.¨Εχουν μεγαλώσει μέσα σε αυτές τις προκαταλήψεις και έτσι είναι δύσκολό να τις αποβάλλουν.


U2iep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ, εμείς που πήγαμε την Παρασκευή πάλι δεν μπορούσε να καταλάβει ακριβώς το φύλο και το πετυχαμε πάλι με τα πόδια ορθάνοιχτα. Να δειτε ότι όταν θα μεγαλώσει κι άλλο και θα φαίνεται θα τα κρατάει κλειστά και δε θα θέλει να μας το δείξει. Τωρα τέλος Απριλίου περίπου θα ξαναπάω οπότε είμαστε σε αναμονή.

Νιονιώ μου σου εύχομαι να το δείτε, να είναι καλά για να σου φύγει το άγχος. Λογικό είναι. Κι εγω μια από τα ίδια, ενω ξέρω ότι είναι καλά (αφού ο γιατρός μου το λέει κάθε φορά - μεγαλώνει μια χαρά) κάθε φορά έχω αγωνία.

Μάλιστα ήταν φοβερό κορίτσια κατα τη διάρκεια που το χαζεύαμε στον υπέρηχο άρχισε να κουνάει το πέλμα του όπως όταν πατάμε γκάζι και λέει ο γιατρός "κοίτα πως γκαζώνει". Καμάρι ο μπαμπάς φοβερό που είναι οδηγός μέχρι το κόκαλο και στη δουλειά αλλά και εκτος δουλειάς ειναι κατι που απολαμβάνει να κάνει.


dx9il3kfv.png
Link to comment
Share on other sites

Είχατε δίκιο. Δεν υπήρχε λόγος να αγχώνομαι και ίσως να είναι η πρώτη φορά από τότε που έμεινα έγκυος που ξεαγχώθηκα.

Να συμπληρώσω ότι γενικώς σαν άνθρωπος είμαι πολύ ήρεμη και δεν αγχώνομαι σχεδόν ποτέ.

Στις προηγούμενες εγκυμοσύνες δεν καταλάβαινα τίποτα και δε με στεναχωρούσε τίποτα. Η παλίνδρομη και η βιοχημική κύηση που είχα πέρυσι με προκαταβάλουνε όπως και η μικρή αιμορραγία που είχα στον τρίτο μήνα.

Νομίζω πως έφτασε η ώρα να χαρώ την εγκυμοσύνη μου.

Όλα καλά ήταν και όπως και σε σας αγαπουλίτσα δεν μπόρεσε η γιατρός μου να διακρίνει το φύλο. Ναι μεν προεξέχει κάτι αλλά είναι πολύ μικρό για να πει ότι είναι στα σίγουρα αγόρι. Μάλλον για κοριτσάκι φαίνεται.

Η ανάπτυξή του είναι φυσιολογική. Πόδια, χέρια, κεφάλι, κοιλιά όλα φαίνονται εντάξει.

8 Μαΐου πάμε για αυχενική.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Νιονιώ!Χαιρομαι που είναι καλά το μωράκι σας.

Σίγουρα η προηγούμενη άσχημη εμπειρία σου σε κάνει να αγχώνεσαι.

Σε καταλαβαίνω γιατί κι εγώ πέρσι είχα μία παλίνδρομη και αγχώνομαι περισσότερο σε σχέση με το πρώτο μου παιδακι που δεν είχα ιδιαίτερο άγχος.

Το Μαιο πας για Β επιπεδου.Σωστά;


U2iep3.png
Link to comment
Share on other sites

Σωστά στις 8 Μαΐου.

Να 'μαστε καλά μέχρι τότε και θα περάσει ο καιρός.

Η μαμά μου χθες είδε την κοιλιά μου και συνειδητοποίησε ότι έχει μεγαλώσει πολύ. Μ' έφτυνε ξανά και ξανά. Μπορεί να με βλέπει κάθε μέρα αλλά δεν με κοιτάζει. Εχθές με πρόσεξε. Έκανε και εγχείρηση καταράκτη πρόσφατα και ίσως γι' αυτό να με πρόσεξε τώρα.

Μα πραγματικά έκανα πολύ κοιλιά βρε κορίτσια. Περισσότερη από κάθε άλλη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι για σενα Νιονιω. Κι εγω Μαϊο για β επιπεδου, μαλλον μετα τις 15. Προς το παρον χαίρομαι και χαιδευω με κάθε ευκαιρία την μικρή μου κοιλίτσα που έχει αρχίσει όμως να φαίνεται. Εχθες που γυρνούσα από τη δουλεια με το λεωφορείο μια κυρία μου πρόσφερε μάλιστα τη θέση της και την ειχα τόσο αναγκη γιατι με τσιπαγε η μέση μου.

Σήμετα το πρωί είχα τα χερια μου στην κοιλιά όπως συνήθως ξαπλωμένη στο κρεβάτι και ξαφνικά τακ τακ δυο μικρά απανωτα χτυπηματάκια. Μετά έβαλε κι ο Μακούλης μου το χέρι του αλλά τίποτα.


dx9il3kfv.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...