Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Την γνώμη σας για τον νονό


newmom2010

Recommended Posts

ο νονός της μικρής μας τηλεφώνησε ότι θέλει να μας δει για το Πάσχα κι ήρθε σπίτι αλλά δεν είχε φέρει δώρο στην βαφτισιμιά του. Μόνο μια απλή ροζ λαμπάδα με ένα πάνινο ζωάκι δεμένο επάνω. Η κόρη μου είναι 2 ετών, δεν πρόκειται να πάμε ανάσταση γιατί θα κοιμάται, δηλαδή το ξέρω ότι η λαμπάδα είναι το έθιμο αλλά με το δώρο θα χαιρότανε το μωρό. Είναι χρόνια φίλος και γιαυτό τον κάναμε νονό. Πως θα ήταν σωστό να το χειριστώ τώρα; Στην επίσκεψη δεν του είπα τίποτα για να αποφύγω μια φορτισμένη συζήτηση. Τώρα σκεφτόμουν μήπως θα έπρεπε να μην το αφήσω έτσι. Τον ρωτάω σε κάποια φάση γιατί; Δεν κάνω κανένα σχόλιο και το αφήνω έτσι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κ καλο πασχα να εχουμε..δεν ξερω βεβαια την οικονομικη κατασταση του κουμπαρου σου,αλλα πιστευω οτι ενα κουκλακι με 3ευρω απο καποιο πολυκαταστημα παιχνιδιων μπορουσε να παρει.κ σιγουρα θα εκανε το μωρο περισσοτερη χαρα με το παιχνιδι παρα με λαμπαδα.

εφοσον ειναι χρονια φιλος σας θα μπορουσατε να το συζητησετε.δεν ειναι κακο.εγω τι θα εκανα?θα επαιρνα ενα παιχνιδι που θα ηθελε το παιδι μου κ θα ελεγα οτι το εστειλε ο νονος,για να μην απογοητευτει.


S4iNp3.png

BU56p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Γνώμη μου πάντα να μην πεις τίποτα. Ίσως ο άνθρωπος δεν είναι σε καλή οικονομική κατάσταση και δεν μπόρεσε να πάρει το κάτι παραπάνω. Η κίνηση του να έρθει και να φέρει την λαμπάδα στο παιδί δείχνει την αγάπη και το ενδιαφέρον του.Εγώ είμαι 2 μήνες απλήρωτη χωρίς δώρο Πάσχα. Ειλικρινά σου μιλάω πληρώθηκε ο σύζηγος και πήρα λαμπάδα και παπούτσια στον βαφτισιμιό μου. Αν δεν.....δεν ξέρω τι θα έκανα. Θα πήγαινα και γω μόνο μια λαμπάδα.

Πέρσυ τι έκανε?Γενικά πως είναι με το παιδί?

Από εκεί θα βγάλεις συμπέρασμα πως να αντιδράσεις.Αν μέχρι τώρα ήταν οκ κάτι συμβαίνει και με το να του το πεις θα τον φέρεις σε δύσκολη θέση.

Ελπίζω να βοήθησα!

Καλή Ανάσταση

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα σε όλες. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Με το καλό Annast, εγώ γεννάω σε 1 μήνα! Κι εγώ αυτό που είπες ήταν το πρώτο που σκέφτηκα, ένα μικρουλάκι από το σούπερ μάρκετ ή από τα τζαμπο, κι ας ήταν 3 ευρώ, 5 ευρώ σου λέω το πολύ. Ποιος παρεξηγεί κάποιον αν δεν έχει; Αλλά από την άλλη όταν το ίδιο βράδυ μετά πάει σε μπαρ (που θα ξοδέψει φυσικά τα ποτά του) και με ρωτάει τι δώρο να πάρει σε μια οικογενειακή του φίλη που έχει γενέθλια την επόμενη (κι όχι ένα κρασί γιατί δεν έχω λεφτά ή κάτι τέτοιο), κάπως μου κάθεται. Το σκέφτηκα κι αυτό που είπες, να αγοράσω εγώ κάτι και να της πω ότι είναι από το νονό.

konstantinaki είσαι τέλεια νονά, μπράβο σου κοριτσάκι, με τόσες οικονομικές δυσκολίες πήρες και παπουτσάκια. Πέρσι είχε φέρει και παιχνίδι και ρούχα αλλά πέρσι έπαιζε καινούρια κοπέλα στη ζωή του και ψωνίζανε μαζί για τα βαφτιστήρια τους και ίσως ήθελε να της κάνει φιγούρα, ήρθανε και μαζί στην επίσκεψη. Δυο μήνες μετά τα χαλάσανε και ήρθε η γιορτή της κόρης μου και ούτε δώρο ούτε τηλέφωνο για ευχές. Ξέρω, θα σκέφτεστε ωραίο νονό διαλέξαμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν είστε φίλοι ...την επόμενη φορά παίρνεις τηλ και τον ενημερώνεις .... γιορτάζει το βαφτηστήρι... έλα

Οι άνδρες είναι ξεχασιάρηδες...

Απλά όταν έρχεται η μέρα και φεύγει χωρίς τηλέφωνο από το νονό στεναχωριέσαι, όσο να'ναι. Δεν έχει και σπάνιο όνομα, γιορτάζει η μισή Ελλάδα που λένε. Θα το κάνω φέτος όμως αυτό που λες! Μια χαρά! Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
ο νονός της μικρής μας τηλεφώνησε ότι θέλει να μας δει για το Πάσχα κι ήρθε σπίτι αλλά δεν είχε φέρει δώρο στην βαφτισιμιά του. Μόνο μια απλή ροζ λαμπάδα με ένα πάνινο ζωάκι δεμένο επάνω. Η κόρη μου είναι 2 ετών, δεν πρόκειται να πάμε ανάσταση γιατί θα κοιμάται, δηλαδή το ξέρω ότι η λαμπάδα είναι το έθιμο αλλά με το δώρο θα χαιρότανε το μωρό. Είναι χρόνια φίλος και γιαυτό τον κάναμε νονό. Πως θα ήταν σωστό να το χειριστώ τώρα; Στην επίσκεψη δεν του είπα τίποτα για να αποφύγω μια φορτισμένη συζήτηση. Τώρα σκεφτόμουν μήπως θα έπρεπε να μην το αφήσω έτσι. Τον ρωτάω σε κάποια φάση γιατί; Δεν κάνω κανένα σχόλιο και το αφήνω έτσι;

Τον νονό δεν τον κάνεις για τα δώρα. Θα μπορούσε να μην έρθει καν. Δεν ξέρω σε τι φάση είναι ο νονός σας αλλά η εποχές είναι δύσκολες και άλλοι μετράνε και την βενζίνη για να πάνε μια επίσκεψη.

Τώρα μεταξύ μας είναι και οι άνδρες λίγο κουκουρουκου.....μπορεί να μην του πέρασε καν απο το μυαλό, μπορεί να μην πρόλαβε... χίλια μπορεί........

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο μονη μου εκραξα τους νονους για τα δωρα το Πασχα.Η λαμπαδα και ενα σοκολατενιο αυγουλακι εφτανε.Δεν ειναι καιρος για εξοδα.Ασε που και τα παιδια αυτο που ευχαριστηθηκαν πιο πολυ ηταν το αυγουλακι.Περαν αυτου προσωπικα θελω να μαθω στα παιδια να περιμενουν τους νονους και οχι τα δωρα.Θα συμφωνησω με την κοπελα πιο πανω που ειπε στις γιορτες κλπ να τον περνεις τηλ και να του το θυμιζεις.Ολες αυτες τις υποχρεωσεις(οσο μεγαλη και να ειναι η γιορτη κλπ)κακα τα ψεμματα τις συντονιζουν οι γυναικες.Απο τη στιγμη που λες οτι δεν υπαρχει το θυμιζεις εσυ για να μην ερχεται σε δυσκολη θεση ουτε αυτος που θα το ξεχασει αλλα ουτε κι εσυ επειδη θα στενοχωρηθει το παιδι

Link to comment
Share on other sites

Δυο μήνες μετά τα χαλάσανε και ήρθε η γιορτή της κόρης μου και ούτε δώρο ούτε τηλέφωνο για ευχές. Ξέρω, θα σκέφτεστε ωραίο νονό διαλέξαμε.

Kαλημέρα!!

Θα σου αναφέρω δύο περιστατικά:

Η νονά του γιου μου είναι η καλύτερη νονά!! Βλέπει πολύ συχνά τον βαφτισιμιό της και, προ οικονομικής κρίσης, σχεδόν κάθε μήνα του έπαιρνε κάτι. Πήγαινε, π.χ. να πάρει παπούτσια για τον δικό της γιο... έπαιρνε και στον δικό μου...

Το Πάσχα μου είπε ότι δεν έχει λεφτά για παπούτσια. Το κατανόησα πλήρως τους καιρούς που ζούμε. Τελικά του έφερε μία λαμπάδα και πήγαμε μαζί σε μεγάλο πολυκατάστημα και πήραμε φτηνά δωράκια.

Τη στηρίζω πλήρως σε αυτό που έκανε... σημασία έχει να φέρει κάτι (όχι ακριβό εννοείται, απλά να το καταλάβει το παιδί) και να βλέπει πιο συχνά το παιδί.

Ο νονός της κόρης μου στην αρχή με ξένισε: Προ βάφτισης την είδε μόνο μία φορά... Μετά βάφτισης άρχισε να έρχεται.

Το καλοκαίρι μου είπε να του θυμίζω γενέθλια και γιορτές γιατί δεν τα θυμάται. το κατανοώ, αυτό το "άντρας είναι" το καταλαβαίνω. Κι εγώ θυμίζω στον άντρα μου το δικό του βαφτιστήρι και τα ανίψια του...

το Πάσχα άργησε λίγο να μιλήσει μαζί μας (Μ. Τρίτη πήρε τηλ), ήρθε την ίδια μέρα: λαμπάδα + αυγό + ένα μικρό δωράκι!! Η κόρη μου είχε την πρώτη της λαμπάδα, φάγαμε το αυτό και χάρηκε πολύ με το δώρο!!!

Δεν θεωρώ ότι, στους καιρούς αυτούς, έπρεπε να κάνει κάτι παραπάνω...

Ο κάθε νονός είναι όπως νιώθει, και όπως ξέρει... Προσωπικά, για να πω κάτι στο νονό θα έπρεπε να μην έρθει καθόλου, ας πούμε (κάτι που φοβόμουνα μιας και ήρθε, όπως είπα Μ. Τρίτη). Ποτέ δεν θα του έλεγα για τα δώρα που έφερε ή για το αν έφερε πολλα ή λίγα...


NDPXp3.png eJ01p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

αχ κορίτσια τι λίγα και πολλά εμένα δεν έφερε τίποτα!! Τελικά τέλη του Απρίλη της πήρε (ή αυτός ή η μάνα του για να τον καλύψει) ένα ζευγάρι παπούτσια τα οποία μας τα έδωσε αρχές αυτού του μήνα και σήμερα που τον κάλεσα για την γιορτή της βαφτισιμιάς του, σε τραπέζι μεγάλο που είχε κι άλλους καλεσμένους από οικογένεια κλπ, ήρθε με εντελώς άδεια χέρια. Γεια σας! ούτε ένα φτηνό κρασί για το τραπέζι, ούτε μια σοκολάτα για την μικρή που της αρέσουν. Σας λέω ειλικρινά, που τα μετράω τα λεφτά γιατί δεν βγαίνουμε κι εμείς καθόλου, ποτέ μα ποτέ δεν έχω πάει σε φιλικό σπίτι με παιδί ή παιδιά με άδεια χέρια, άσχετα με το αν γιορτάζουν τα παιδιά ή οι γονείς τους ή πάμε έτσι για επίσκεψη. Πάντα θα πάρω κάτι για τα παιδάκια, το κάτι τέλος πάντων, πόσο μάλλον αν ήμουν νονά και πήγαινα σε γιορτή που γιορτάζει το ίδιο το βαφτιστήρι μου. Δεν συζητάω με τίποτα για ακριβά δώρα σε τέτοιους καιρούς αλλά τα άδεια χέρια είναι το άλλο άκρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...