Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Εγώ ρε γμτ δε θυμάμαι τι εξετάσεις έκανα στην ωοληψια..για κάποιο λόγο δε θυμάμαι σχεδόν τπτ από αυτή τη διαδικασία,πέρασαν 2,5 χρόνια ..Πάντως ακόμα και αν πάω με φυσικό τρόπο,πάλι θα κάνω μέθη,δεν παίζει να αντέξω χωρίς αναισθησία 

      Τώρα στην εμβρυομεταφορά έκανα  ορμονολογικες(tsh,lh,Ε2 κτλ)αλλά FSH δεν εκανα. Φοβάμαι να την κάνω,θα δω κάνα νούμερο τρελό και θα βάλω τα κλάματα.Εχεις δίκιο πάντως,από την ώρα που απέτυχε η εμβρυομεταφορά,έχω τρελαθεί απ' τη στεναχώρια και το άγχος..

      Στην ετ δεν σε νοιάζει η fsh, αλλά σου μιλώ από προσωπική εμπειρία όλες αυτές οι εξετασεις μόνο άγχος μας φέρνουν. Τις κάνεις μόνο αν τις ζητήσει ο γιατρός, για να καταλάβεις εγώ του είχα πει δεν θέλω να τις κάνω ξανά και μου είπε κανένα πρόβλημα. Άλλωστε αν πας σε φυσικό κύκλο δεν σε νοιάζουν!

Σε αναζήτηση ονόματος....


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

προς tsenoulini:

Καλή μου, η ανάλυση του site είναι πολύ ενδιαφέρουσα, αφού παρουσιάζει αρκετές διερευνημένες εκδοχές. Συχνά στην ετυμολογία υπάρχει αυτό το φαινόμενο της ποικιλότητας :) Πράγμα που είναι θετικό και δημιουργικό.

Με αυτά που διάβασα, νομίζω πως το τελευταίο σχόλιο είναι το πλέον συνθετικό (βάσει ετυμολογίας αλλά και του μύθου της Δανάης): το γόνιμο έδαφος της ανθρώπινης φύσης που γονιμοποιείται από την "ιερή βροχή" (είτε τη λέει κανείς θεϊκή είτε τη συνδέει με τον ορθό λόγο, που ανύψωσε την ανθρωπότητα από το πρωτόγονο επίπεδο).

Χαιρετίσματα από Ικαρία!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο αυτό με τις έννοιες και την ετυμολογία...

εγώ έχω ήδη μια Μυρτώ, και έναν Ιάσονα...

την Μυρτώ έγώ την ήθελα Νιόβη, αλλά ο άτιμος ο Τάνταλος δεν άρεσε στον άντρα μου...

τον Ιάσωνα τον ήθελα Ορέστη, γιατί σημαίνει αυτός που στέκετε στο βουνό, όρος, και μου αρέσουνε πολύ τα όρη, αλλά με έφαγε ένας ηλίθιος γιατρός της περιοχής και ο συνειρμός που προκαλούσε...

εμένα αυτό πάλι με τα αρχαιοελληνικά μου αρέσει πολύ, για να έρθει ισσοροπία με τα θρησκευτικά... αλλά όχι μόνο Δανάες και Νεφέλες και Λυδίες, και το Μυρτώ πια βλέπω να έχει χρησιμοποιηθεί πολύ...τα αγορίστικα πάλι όχι γιατί τον πεθερό τελικά δεν μπορούν να τον ξεπεράσουν πολλοί, ενώ του κοριτσιού το όνομα που συνήθως ανήκει στην νύφη είναι πιο εύκολο...

υπάρχουν βέβαια και ωραιότατα ξενικά, όπως το :

Μιράντα, Ναταλία, Έρρικα, Βαλέρια, Μάγια, Βικτώρια, Δομινίκη

ή της Παλαιάς διαθήκης, :

Σάρα, Μαριάμ (το Μύριαμ που ανήκει άραγε?),

όπως και πολλά χριστιανικά:

Άννα, Χριστίνα, Μαρίνα, Κασσιανή,

και αρχαία που δεν φορέθηκαν πολύ, όπως το Βερενίκη, Ανδριανή, Διώνη, Μελίτα, Ρέα.

και τέλος τα ονόματα έννοιες, όπως το Χαρά, Ελπίδα, Σοφία, Ειρήνη,

τώρα αν έκανα άλλο ένα αγόρι και άλλο ένα κορίτσι, θα τα έλεγα Μάγια και Θησέα:-P

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Tic tac

μπορείς σε παρακαλώ να μου δώσεις λίγες περισσότερες πληροφορίες για το Μελίτα ;

Όσο κ αν ψάχνω δεν βρίσκω απο που προέρχεται, ποτε εορτάζει κτλ

κ θα μου αρεσε πολύ για την λουλουδένια μου;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Tic tac

μπορείς σε παρακαλώ να μου δώσεις λίγες περισσότερες πληροφορίες για το Μελίτα ;

Όσο κ αν ψάχνω δεν βρίσκω απο που προέρχεται, ποτε εορτάζει κτλ

κ θα μου αρεσε πολύ για την λουλουδένια μου;

Ευχαριστώ!

http://www.eortologio.gr/data/eortes/eortes_Mi.php

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση..

Αυτό που δεν μπορω να ξεκαθαρίσω είναι εάν βαπτίζεται Μελιτινη (γιορτή 9ος ή 10ος μήνας) ή ΚΑΙ Μελίτη (Μελίτων 30/6)....

Ευχαριστώ κ πάλι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση..

Αυτό που δεν μπορω να ξεκαθαρίσω είναι εάν βαπτίζεται Μελιτινη (γιορτή 9ος ή 10ος μήνας) ή ΚΑΙ Μελίτη (Μελίτων 30/6)....

Ευχαριστώ κ πάλι...

Καλημέρα!

16 Σεπτεμβρη γιορτάζει η ξαδελφη μου, Μελίτα! (Μελιτίνη τη βάφτισαν)

Link to comment
Share on other sites

γεια και πάλι,

ο Μελίτωνας, η Μελίτα ή Μελετινή κτλ είναι αυτός που είναι φτιαγμένος από μέλι, έτσι ξέρω, το λέει και η μελίνα τανάγρη σε ένα τραγουδάκι:P

με το καλό!

και για όλες τις Μυρτιδο και Μυρσινομανούλες, γιορτάζουμε και μεις σε λίγο, Παναγίας της Μυρτιδιώτισσας, 24/9!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Tic tac

μπορείς σε παρακαλώ να μου δώσεις λίγες περισσότερες πληροφορίες για το Μελίτα ;

Όσο κ αν ψάχνω δεν βρίσκω απο που προέρχεται, ποτε εορτάζει κτλ

κ θα μου αρεσε πολύ για την λουλουδένια μου;

Ευχαριστώ!

marimari γεια σου!!!κ γω σου προτείνω να την βαφτήσεις Μελιτίνη και να την γιορτάζεις τον Σεπτέμβρη που θα χει κ σχολείο ώστε να κερνάει κ σοκολατάκια τα άλλα παιδάκια και να χαίρεται τη γιορτούλα της!!!φιλάκια κοριτσάρα!!!:D

Link to comment
Share on other sites

γεια και πάλι,

ο Μελίτωνας, η Μελίτα ή Μελετινή κτλ είναι αυτός που είναι φτιαγμένος από μέλι, έτσι ξέρω, το λέει και η μελίνα τανάγρη σε ένα τραγουδάκι:P

με το καλό!

και για όλες τις Μυρτιδο και Μυρσινομανούλες, γιορτάζουμε και μεις σε λίγο, Παναγίας της Μυρτιδιώτισσας, 24/9!

tik tak να χαίρεσαι την Μυρτούλα σου αν και καθυστερημένα...είχα να μπω καιροοοοοοο :oops: όπως ποθείτε να την καμαρώσετεεεεεεεεε τη μπουρμπουλίθρα σας...!!! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...