Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , LeneL είπε:

      Λοιπόν, για τη θρομβοφιλια δεν ξέρω να σου πω, αλλά αν δε νοιωθετε καλά, να επιμείνετε να κάνει μια εξέταση, έτσι κι αλλιώς αίματος είναι.. 

      Με το τέστ Παπ δεν υπάρχει θέμα, πιο επικίνδυνο είναι να υπάρχει κάποιο μικρόβιο και να μη βρεθεί και γενικά καλλιέργεια κολπικού υγρού θα κάνει και σε άλλο στάδιο της εγκυμοσύνης γιατί λόγω της κατάστασης υπάρχουν πολλά υγρά στην περιοχή και ανθούν διάφορα πράγματα..

      Η αποκόλληση δεν έχει να κάνει απαραίτητα με την κούραση. Σίγουρα την επιβαρύνει η κούραση και η έντονη δραστηριότητα, αλλά η αποκόλληση μπορεί να έχει να κάνει και με τον τρόπο που έπιασε ο σάκος πχ όταν αναπτυσσόταν. Μη σας αγχωνει αυτό. Μικρές αποκολλήσεις συμβαίνουν, αλλά με την ξεκούραση φεύγουν!

      Σε ευχαριστούμε πολύ αλήθεια η θα ζητήσω 30 Μαίου να της γράψει και για θρομβοφιλια η επειδή είναι μακριά ακόμα 12 μέρες μπορεί να  πάρω μια γνωστή μου που δουλεύει σε νοσοκομείο να της γράψει θα δω 

      • Ευχή 1

Ονόματα παιδιών και πεθερικά


Recommended Posts

καλησπέρα σας. Ανοίγω ένα καινούργιο θέμα που με απασχολεί. Όχι, ακόμα δεν είμαι έγκυος (φαντάζομαι) αλλά έχουμε βάλει μπροστά για παιδάκι.

Έχω ένα πρόβλημα που έχουν οι μισές φαντάζομαι εδώ μέσα. Δεν συμπαθώ ιδιαίτερα τα πεθερικά μου. Ναι, καινούργιο το ξέρω. Γιαυτό και δεν θέλω όταν με το καλό κάνω παιδί να πάρει το όνομα κανενός. Ούτε των γονιών μου. Αλλά φυσικά ο αγαπημένος μου αντιδρα, γιατί το όνομα της μαμάς και του μπαμπά πρέπει να διαιωνιστεί. Οι γονείς του είναι 200 χρόνια πίσω το οποίο σημαίνει πως αν δεν βγει το όνομα τους ίσα που δεν μας ξαναμιλάνε.

έχει προβληματίσει καμμιά σας κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρώτα πρέπει να τα βρείς με τον άντρα σου.

Ξέρει πως αισθάνεσαι για τα πεθερικά σου? Αν όχι ίσως θα έπρεπε να του εξηγήσεις...

Από την άλλη μπορείς να χορέψεις στο ταψί για λίγο τα πεθερικά σου, να υπονοείς ότι θα δώσεις άσχετο όνομα στο παιδί και τελικά να κάνεις την παραχώρηση... για να τους καλοπιάσεις.

Στο κάτω κάτω της γραφής, όπως και να το βαφτίσεις, ότι θες το φωνάζεις...


"Depart now on your bright wings

The world envy

The skies have always seduced you

Precious Queen

And you know your time has come

To fly away with Me, so far..."

NE1r.png

R649p2.png

Link to comment
Share on other sites

ναι miss caramel του το έχω πει, τα ξέρει, αλλά λέει πως έτσι είναι η παράδοση :evil: βλακείες. Απο την μία ναι έχεις δίκιο το βαφτίζεις κάπως, το φωνάζεις κάπως αλλιώς, αλλά αυτή η νοοτροπία πως πρέπει να βαφτίζουμε τα παιδιά μας με τα ονόματα των γονιών - πεθερικών ακόμα κ αν τα ονόματα ειναι απαίσια (τουλάχιστον δεν είναι απαίσια τα δικά τους) είναι λίγο οπισθοδρομική τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Ναί κι εγώ δε συμφωνώ ιδιαίτερα με αυτό...

Στην τελική έχει μεγάλη σημασία αν συμπαθείς τα πεθερικά σου ή όχι!

Βέβαια υπάρχουν και οι συμφωνίες τύπου:

"αν είναι κορίτσι διαλέγει η μαμά όνομα αν είναι αγόρι ο μπαμπάς"

Είναι μια μέση λύση!


"Depart now on your bright wings

The world envy

The skies have always seduced you

Precious Queen

And you know your time has come

To fly away with Me, so far..."

NE1r.png

R649p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο αντρας σου θελει να βγαλει και το όνομα της μαμας του και του μπαμπά του; Δηλαδή αν πρωτα ο θεός κανετε 2 παιδάκια εσύ δεν θα έχεις κανένα δικαίωμα επιλογής;

Η αντιπάθεια που έχεις προς τα πεθερικά είναι γνωστη στον άντρα σου; Η απλώς εσύ δεν τα συμπαθείς;

Πολλες ερωτήσεις κάνω. Αλλα, αν γνωρίζει ότι οι σχεσεις σας δεν είναι καλές, ίσως καποια στιγμη αποδεχεί πιο εύκολα το γεγονός ότι δεν θελεις να βγαλεις τα ονοματά τυος.

Και σίγουρα αυτά τα πράγματα είναι οπισθοδρομικα, αλλα αντε να τους αλλάξεις μυαλό.


[url=http://www.tickerclub.com/][img]http://www.tickerclub.com/cache/fd592803ce.png[/img][/url]
[url=http://www.tickerclub.com/][img]http://www.tickerclub.com/cache/20a16dcd50.png[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι miss caramel του το έχω πει, τα ξέρει, αλλά λέει πως έτσι είναι η παράδοση :evil: βλακείες. Απο την μία ναι έχεις δίκιο το βαφτίζεις κάπως, το φωνάζεις κάπως αλλιώς, αλλά αυτή η νοοτροπία πως πρέπει να βαφτίζουμε τα παιδιά μας με τα ονόματα των γονιών - πεθερικών ακόμα κ αν τα ονόματα ειναι απαίσια (τουλάχιστον δεν είναι απαίσια τα δικά τους) είναι λίγο οπισθοδρομική τι να πω...

συμφωνω οτι αυτη η παραδοση ειναι βλακειες...

εγω εχω να προτεινω να βγαλεις 2 ονοματα πχ την πεθερα σου την λενε μαρια κ εσενα σου αρεσει το ονομα αφροδιτη θα βγαλεις το παιδι μαρια-αφροδιτη και το φοναζεις αφροδιτη ολοι θα ακουν που το φωναζεις ετσι κ ετσι θα το φωναζουν κ αυτοι να σε σιγουροι η μονοι που θα λεν το παιδι μαρια θα ναι τα πεθερικα σου κ ο αντρας σου


 

idavarwvhrzbu3ws.png

Link to comment
Share on other sites

εμείς τα είχαμε συζητήσει πριν καν παντρυτούμε, ξέρετε αυτές οι συζητήσεις "προ γάμου".

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ δεν συμπαθω τα πεθερικά μου και ο άντρας μου το γνωρίζει πολύ καλά !!! Ο μόνος λόγος που θα δώσω το όνομα του πεθερού μου στον γιό μου είναι επειδή θα χαρεί ο άντρας μου, και επειδή έχει φερθεί σωστά δεν θέλω να τον στεναχωρήσω. Όσο αναφορα τον παππού και την γιαγιά.........ποσώς με ενδιαφέρει..........γραμμένους τους έχω......:rolleyes:........άλλωστε δεν θα τον φωνάζουμε με το βαπτιστικό όνομα (γιατί είνια δράμα.....:?) αλλά με ένα που έχουμε συμφωνήσει και αρέσει και στους 2 μας.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, δεν είχα κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα...

Όχι, δεν συμπαθώ την πεθερά μου, αλλά καταλάβαινα λίγο και τον άντρα μου που ήθελε να "διαιωνίσει" το όνομα... ιδίως για αγόρι... Και, μιας και ο πεθερός μου είχε μί χαρά όνομα, δεν το θεώρησα κακό να σεβαστώ τις επιθυμίες του (του άντρα μου, όχι του πεθερού!!)

Κάναμε, λοιπόν, την εξής συμφωνία, όταν έμεινα έγκυος:

Αν ήταν κορίτσι διάλεγα εγώ όνομα, αν ήταν αγόρι ο άντρας μου.

Βγήκε αγόρι, βγάλαμε τον πεθερό μου. Μια χαρά όνομα. Πρότεινα να βγει μαζί και το όνομα του αδελφού του πεθερου, μιας και δεν έχει γιους, δεν ήθελε ο άντρας μου, το σεβάστηκα.

Μένω ξανά έγκυος. Είτε αγόρι, είτε κορίτσι, εγώ επέλεγα όνομα.

Για τους δικούς μου λόγους ήθελα δύο ονόματα: της μάνας μου κι ένα ακόμα... ο άντρας μου δεν ήθελε... ω, ρε, γλέντια... εννοείται ότι πέρασε το δικό μου!!!

Συμφώνησε με τον άντρα σου, λοιπόν... Θα σου πρότεινα, αν είναι να κάνετε δύο παιδάκια, να επιλέξετε ένα όνομα ο ένας, ένα ο άλλος!!!


NDPXp3.png eJ01p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Αυτό το αιώνιο πρόβλημα με την επιλογή του ονόματος είναι όντως ενοχλητικό. Ωστόσο, θα συμφωνήσω με τα κορίτσια, ότι το πρόβλημα δεν είναι οι γονείς μας τελικά,αλλά η τελική "συμφωνία" μεταξύ του ζευγαριού.

Εγώ για παράδειγμα τα πεθερικά μου σχεδόν τα λατρεύω, όπως επίσης και ο άντρας μου υπερεκτιμά τους δικούς μου. Εννοείται επίσης, ότι θα ήταν τιμή να ακουστεί το όνομα τους στη βάφτιση, όμως τελικά αποφασίσαμε -με δική μου πίεση βέβαια- να βγάλουμε τηην κόρη μας Μελίνα, ένα όνομα που απλά άρεσε σε εμάς.

Δε νομίζω ότι αν με το καλό έρθει το παιδάκι σας θα το αγαπάνε περισσότερο αν πάρει το όνομα από την πλευρά τους. Ένα παιδί δίνει χαρά και μόνο με την ύπαρξη του. Θεωρώ ότι μέσα από συζήτηση με τον άντρα σου χωρις να φτάνεις στα άκρα,μπορείς να του δώσεις να καταλάβει πως αισθάνεσαι ζήτημα. Και αυτό που λέω και στην αδερφή μου που είναι στην ίδια φάση με σένα: Δεν είναι ανάγκη να τονίζεις στον άνθρωπο σου την αντιπάθειά σου για τους γονείς του. Ειδικά για το θέμα του ονόματος προσπάθησε να του αναπτύξεις και άλλα επιχειρήματα, γιατί οι άντρες στο συγκεκριμένο θέμα τείνουν να σκέφτονται εγωιστικά,παραδοσιακά, κλπ

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας ημέρα και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!! Η λύση σου Μαριλίνα μου φάνηκε πολύ καλή. Κορώνα γράμματα. Γιατί με τον πεθερό μου δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα άρα λες αν κάνεις αγοράκι, το δίνω το όνομα δεν έγινε κ τίποτα. Άρα θέλει διπλωματία απο ότι κατάλαβα. Το καλύτερο βέβαια είναι να βάλεις ονόματα που δεν τα έχει κανένας γονιός και σου αρέσουν πραγματικά. Άσε που έτσι αποφεύγεις όλες τις παρεξηγήσεις. Θα το ξανασυζητήσω μαζί του όταν με το καλό γίνει (έχω ακόμα καθυστέρηση...!!) και θα είναι μαλακός σαν βούτηρο όταν θα είμαι με την κοιλιά τούρλα :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


συμφωνω οτι αυτη η παραδοση ειναι βλακειες...

εγω εχω να προτεινω να βγαλεις 2 ονοματα πχ την πεθερα σου την λενε μαρια κ εσενα σου αρεσει το ονομα αφροδιτη θα βγαλεις το παιδι μαρια-αφροδιτη και το φοναζεις αφροδιτη ολοι θα ακουν που το φωναζεις ετσι κ ετσι θα το φωναζουν κ αυτοι να σε σιγουροι η μονοι που θα λεν το παιδι μαρια θα ναι τα πεθερικα σου κ ο αντρας σου

Συμφωνώ κορίτσια σε αυτό που λέτε ειδικά στην επαρχία που μένουμε είναι αίσχος! Άκουσα μια φορά μια συζήτηση κομμωτηρίου για το πως θα πει μια κυρία το παιδί της, κάθετη εντομεταξύ στη γνώμη της, ε φυσικά στου πεθερού μου έτσι είναι εξάλλου το σωστό! Έτσι δεν είναι ρωτούσε κιόλας! Είχα μείνει κάπως καθώς είμαι μεγαλωμένη με ανοιχτά μυαλά και ευτυχώς με το μπεμπέ που περιμένουμε είναι ταγμένο στον Άγιο Ραφαήλ καθώς παρακάλεσα τον Άγιο την ημέρα που αρραβωνιαζόμασταν στην εκκλησία του στη Μυτιλήνη έβαλα και τάμα και τον Μάρτιο έμεινα έγκυος! Οπότε είτε παππούς είτε γιαγιά είτε θειάδες και θείοι πούνε κάτι που πιστεύω θα το πούνε θα γίνει χαμός! Εξάλλου λέγαμε με τον αρραβωνιαστικό μου Ραφαήλ να είναι το πρώτο μας και Ρεγγίνα το δεύτερο αν βγούν και έτσι και όχι αντίθετα ωραία θα είναι!!! Γενικά όσο μπορεί το ζευγάρι χωρίς να αφηνει τρίτους να μπαίνουν ανάμεσα είναι πολύ καλό και να αποφασίζουν μόνοι τους!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...