Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Βιολόγος δεν είμαι αλλά επειδή κάνω προεμφυτευτικο δεν λειτουργεί έτσι. Δηλαδή δεν γίνεται να το ελέγξεις για συγκεκριμένο νόσημα και στο στάδιο των εκατό κυττάρων να είναι υγιές και να αλλάξει μετά. Εκείνο πού ίσχυει είναι ότι σε ακραιες περιπτώσεις πρέπει να ξέρεις τι ψάχνεις γιατί αλλιώς δεν ξέρουν τι πρέπει να εντοπίσουν περα από τις πολλές γονιδιακές μεταλλάξεις που ξέρουν και επίσης υπάρχει περίπτωση να αφαιρέσουν κύτταρα που στην πλειοψηφία τους είναι υγιή και να σου βγει αποτέλεσμα για μωσαικισμο. Για αυτό λένε μετά να κάνεις τροφοβλάστη για να επιβεβαιώσεις το αποτέλεσμα του προεμφυτευτικου. Άσε που με την αφαίρεση κυττάρων κάποια έμβρυα χάνουν τη δυναμική της ανάπτυξης τους.

      • Μου αρέσει 1

Λίγη βοήθεια με υποκοριστικό!


Recommended Posts

Είμαι 7 μηνών έγκυος, και περιμένω κοριτσάκι. Πριν λίγες μέρες αποφασίσαμε να το ονομάσουμε Μαρία Φωτεινή, από τις δυο γιαγιάδες:tongue: Το θέμα είναι, πώς να το φωνάζουμε; Εντάξει, δεν νομίζω ότι τα ονόματα είναι εύηχα και από μόνα τους... Αλλά ούτε υποκοριστικό μπορούμε να βρούμε! Έχετε να προτείνετε κάποιο υποκοριστικό που να συνδιάζει αυτά τα ονόματα; Ή προτιμάτε ένα από τα δύο ονόματα; Αχ, όλη την εβδομάδα με αυτό ασχολούμαι και δεν βρίσκω άκρη!:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι 7 μηνών έγκυος, και περιμένω κοριτσάκι. Πριν λίγες μέρες αποφασίσαμε να το ονομάσουμε Μαρία Φωτεινή, από τις δυο γιαγιάδες:tongue: Το θέμα είναι, πώς να το φωνάζουμε; Εντάξει, δεν νομίζω ότι τα ονόματα είναι εύηχα και από μόνα τους... Αλλά ούτε υποκοριστικό μπορούμε να βρούμε! Έχετε να προτείνετε κάποιο υποκοριστικό που να συνδιάζει αυτά τα ονόματα; Ή προτιμάτε ένα από τα δύο ονόματα; Αχ, όλη την εβδομάδα με αυτό ασχολούμαι και δεν βρίσκω άκρη!:lol:

Καλός να δεχτείτε το μωράκι σας! Μαριτείνη δεν ξέρω αν σας αρέσει καθώς έχω μια μαθήτρια μαρία ειρήνη και τη φωνάζουν έτσι απλά δύσκολοι συνδιασμοί, το φωτεινή έχω ακούσει σοφία φένια φαίη αλλά με το μαρία δεν το φαντάζομαι πως θα συνδιαστουν, αν είμασταν Γάλλοι θα ήταν ωραίο το μαρί-σοφί αλλά φαντάσου το στα ελληνικά σαν να είσαι σε χωριό και τη φωνάζεις μαριιιιιι σοφί έλα δω! Ποπο ούτε να το σκέφτομαι!!!!

Link to comment
Share on other sites

να σας ζήσει κοριτσάκι μου με το καλό να το κρατήσετε στην αγκαλιά σας...!!!λοιπόν εμένα μου αρέσει το Μαρίζα κ το Μαρίλια από το Μαρία...από το φωτεινή (το οποίο μου αρέσει πάρα πολύ και σκέτο...) το Φαίη και το Φένια....συνδιασμό και των 2 δεν μπορώ να σκεφτώ...άσε που θα χάνονται εντελώς τα 2 αρχικά...ελπίζω να βοηθήσαμε λιγάκι.......:confused::roll:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με το Μαριτείνη θα πήγαινα σαν συνδιαστικό!

Διαφορετικά ένα από τα 2..


"Depart now on your bright wings

The world envy

The skies have always seduced you

Precious Queen

And you know your time has come

To fly away with Me, so far..."

NE1r.png

R649p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

εγω παντως δεν ειμαι υπερ των 2 ονοματων...ενα και καλο!!!Συν της αλλης οταν το παιδι παει σχολειο θα πρεπει να μαθει να γραφει και τα 2...γιατι ετσι ειναι το συστημα πλεον.Λεμε το ονομα μας οπως ειναι και οχι με υποκοριστικα......γιατι απλα δεν υπαρχουν αυτα τα "συνθετα"ονοματα.....αφου θες ομως και τα 2 καντο αλλα φωναξε την με το ενα!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • 10 months later...
  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα Το καλοκαίρι θα βαπτισω τη μικρή μου θα της δώσω το όνομα της μαμάς μου Αγοριτσα αλλά θέλω υποκοριστικο.έχω βρει κάποια κ θέλω αν μπορείτε να μου δώσετε κάποιες επιλογές ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...