Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 35 λεπτά , Neverstop είπε:

      Δεν κατάλαβα τι γράφεις στο τέλος..σε κλινική είσαι? φαντάζομαι έχει κι ένα κόστος η διαμονή σου εκεί.. αν σου λένε όμως χωρίς ορο θα γεννήσεις μην το διακινδυνεύσεις.να πάρει όσες περισσότερες ημέρες το μωράκι.

      ναι στην γνωστή κλινική αθηνών Μ……..α ! αποφάσισα να κατσω μέχρι 34 μετά να φύγω και όσο πάρω ! ο γιατρός είπε ότι και τώρα άμα θέλω γεννάμε , είμαστε καλα! αλλά άλλο 34 άλλο 33!

      • Μου αρέσει 1

Χαλαρη Κουβεντουλα!


Recommended Posts

Άντε, καλή αρχή και σε 1-2 βδομάδες να μας πεις εντυπώσεις!

Στο δημοτικό κάνεις Γερμανικά;


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σε ευχαριστώ πολύ να σαι καλά!

Όχι δεν κάνω Γερμανικά. Το πτυχίο μου αναγνωρίστηκε και το qts μου ειναι age-range και subject-range free. Δουλεύω μαζί με την δασκάλα τους και την teaching assistant της τάξης σε όλα τα μαθήματα. Και θα ακολουθώ κανονικά το πρόγραμμά τους διδάσκωντας κανονικά όλα τα μαθήματα που έχουν τις Τετάρτες καθώς η δασκάλα τους για κάποιο λόγο θα λείπει. Ευτυχώς και η δασκάλα και η βοηθός αλλά γενικά όλο το προσωπικό είναι απίστευτα φιλικοί! :) Νομίζω και τα πιτσιρίκια με συμπάθησαν :)

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή esprit!

Μιλώντας για σχολεία, το Educating Yorkshire το είδατε; Το βρήκα πολύ ενδιαφέρον και διαφωτιστικό, μιας και μεγαλώμενη στο δημόσιο σύστημα εκπαίδευσης της Ελλάδας δεν έχω ιδέα πως είναι τα πράγματα εδώ. Μου έκανε εντύπωση ο head teacher και ο τρόπος με τον οποίο διαχειριζόταν δύσκολες καταστάσεις με τα παιδιά (bullying, racism, name calling, βανδαλισμούς κ.α.). Μου φάνηκε εξαιρετικός. Ο συγκεκριμένος κύριος πήρε το σχολείο απο τις τελευταίες θέσεις των league tables και το έφερε πρώτο στη λίστα των most improved και μέσα στο 6% των καλύτερων σχολείων της χώρας.

Καταλαβαίνω γιατί δίνουν τόση μεγάλη σημασία εδώ στον head teacher. Μπορεί πραγματικά να αλλάξει τα δεδομένα και να κάνει τη διάφορα. Όταν πέρυσι έψαχνα σε ποιο σχολείο θα έστελνα το παιδί, όλοι με συμβούλευαν πέραν των ofsted reports να είχα συνάντηση με τον head και να ακολουθούσα το ένστικτο μου μετά από την εντύπωση που θα είχα γι'αυτον. Είμαστε πολύ τυχεροί γιατί η head του σχολείου μας εκτός του ότι μου φάνηκε εξαιρετική έχει και πολύ καλή φήμη στην περιοχή. Μόνο καλά λόγια έχω ακούσει :)


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Χρύσα και στην Ελλάδα (και σε όλο τον κόσμο) το ίδιο είναι, τα σχολεία που έχουν καλούς διευθυντές είναι πολύ καλύτερα από αυτά που οι διευθυντές τους είναι απλά διακοσμητικοί. Στην Αγγλία βέβαια ο διευθυντής είναι ακόμα πιο σημαντικός γιατί έχει ουσιαστική ανάμειξη σε πράγματα όπως η επιλογή βιβλίων, η πρόσληψη του προσωπικού και η πειθαρχία.

Πάντως σκέφτεσαι τι θα γινόταν στην Ελλάδα αν άλλαζε η νομοθεσία και μπορούσαν οι απόφοιτοι όλων των καθηγητικών σχολών να διδάξουν σε οποιαδήποτε βαθμίδα; 'Η αν άφηνε τα σχολεία να κάνουν ελεύθερες προσλήψεις και να καταξιωθούν μέσω της φήμης τους; Κατάρα σε όποιον πολιτικό τολμούσε να σκεφτεί τέτοιο πράγμα για τα παιδιά μας :twisted:

Πόσα παιδιά έχετε στην τάξη esprit? Να υποθέσω 20-30? Τα χρήματα πώς είναι;


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ peekaboo!

Πολύ ευχάριστα αυτά που λες για την head teacher σας! :)

28 παιδάκια έχουμε ζωή να χουν! Να σου πω την αληθεια δεν το συζητησαμε για τα χρηματα γιατί αυτή η εβδομάδα ήταν δοκιμαστική. Την Τετάρτη που μας έρχεται θα είναι η πρώτη μου φορά ως αναπληρώτρια! Βασικά όσα και να είναι τα χρήματα είναι οκ δεδομένου οτι δεν έχω εμπειρία σε αγγλικό σχολείο! Και ενώ πήγα να ζητήσω να δουλέψω εθελοντικά μου είπε οτι θέλει μια supply teacher για την χρονιά και οτι προτιμάει να είναι ένα στάνταρ άτομο παρα random που στελνουν τα γραφεία. Οπότε ήταν πραγματικά μάννα εξ' ουρανού για μένα! :) Κι εγώ το εχω απορία πόσο θα με πληρώσει αλλά διστάζω να ρωτήσω. Κοντός ψαλμός αλληλουια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί καλέ να μην ρωτήσεις; Πιστεύω ότι θα της φαίνεται παράξενο που δέχτηκες να δουλέψεις χωρίς να συζητήσετε το οικονομικό. Και εννοείται ότι προτιμά εσένα, όχι μόνο γιατί σε βλέπει μπροστά της, αλλά και γιατί γλιτώνει το κόστος του ατζέντη ;)

Πολλά παιδιά πάντως τα 28. Δεν ξέρω πώς τα παλεύουν οι δασκάλες. Πραγματικά τους βγάζω το καπέλο. Εμένα θα ήταν το χειρότερό μου να ήμουν σε μια τάξη με 28 μικρούλια κι ας είχα και 5 βοηθούς!!


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ντράπηκα να το συζητήσω. Άσε που μόλις εχθές έμαθα οτι τελικά οκ θα δουλέψω επι πληρωμή σίγουρα.

Είναι όντως πολλά τα παιδάκια και έχουμε και 3-4 με μαθησιακές δυσκολίες και γίνεται το έλα να δεις! Ένα ειδικά έχει τρομερό πρόβλημα συγκέντρωσης! Ακόμα κι όταν καταφέρεις να το κάνεις να σε κοιτάξει τα μάτια του είναι κενά. Κοιτάει αλλά δεν βλέπει! Αλλά είναι τόσο γλυκά μωρέ! Την πρώτη μέρα ήρθε ένα αγοράκι και μου λέει: Miss you have been a very good teacher all afternoon!!!!! :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Προχθές ένα κοριτσάκι από άλλη τάξη το οποίο δεν γνωρίζω μου λέει στο ξεκάρφωτο: what did you do last night??? :roll::roll:

Ένιωσα λες κι έπαιζα στην ταινία ξέρω τι έκανες πέρσι το καλοκαιρι χαχα!

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα σαν το Ψυχώ ακούγεται έτσι που το περιγράφεις. Καλό κουράγιο :lol:

Τα παιδιά με τις μαθησιακές δυσκολίες έχουν βοηθούς στην τάξη ή είναι χύμα μέσα στα άλλα παιδιά;


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Η δασκάλα έχει χωρίσει 4 ομαδούλες ανάλογα με το που έχουν δυσκολία τα παιδιά. Πχ η πράσινη είναι η ομάδα που έχουν δυσκολία στην γλώσσα. Η κίτρινη στα μαθηματικά κοκ. Τα 3-4 που σου λέω είναι κάθε φορά σε όλες τις ομάδες και μπορεί να είναι και κάποιοι ακόμα από τους υπόλοιπους. Αυτούς τους παίρνω εγώ και είτε μαζί με την teaching assistant είτε μόνη μου δουλέυουμε χώρια από τους άλλους. Η teaching assistant μπορεί είτε να βοηθάει εμένα είτε να ασχολείται με άλλη ομάδα. Ελπίζω να τα λέω κατανοητά :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ποια τάξη διδάσκεις; Γνωρίζεις ποτέ (φέτος ή από την προηγούμενη χρονιά; ) και πώς έγινε η αξιολόγηση και ο διαχωρισμός τους σε ομάδες;


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Year 2 είναι και νομίζω οτι η δασκάλα γνώριζε από την προηγούμενη δασκάλα ποιοί έχουν θεματάκια. Γενικά στην συνέλευση των δασκάλων που πήγαμε την Δευτέρα πριν ξεκινήσουν κανονικά τα σχολεία, η κάθε τάξη είχε σε ποσοστιαίες κλίμακες την απόδοση των μαθητών και ποιά είναι η ζητούμενη βελτιωμένη απόδοση την οποία θα πρέπει να έχουν στο τέλος της τρέχουσας χρονιάς. Επίσης γνωρίζουν ήδη ποιοι είναι πιθανό να καταφέρουν να φτάσουν την ζητούμενη βελτίωση και ποιοί μαθητές μάλλον δεν θα τα καταφέρουν και τόσο καλά. Φαντάζομαι αυτά τα βγάζουν σύμφωνα με τα δεδομένα της προηγούμενης χρονιάς. Παρόλαυτα τίποτα δεν είναι 100% δεδομένο. Για τον άλφα ή βήτα λόγο ένας πολύ καλός μαθητής με καλές προβλέψεις μπορεί να πέσει η απόδοσή του μέσα στην χρονιά και αντιστοιχα ένας μαθητής που δυσκολεύεται να τα πάει πολύ πολύ καλύτερα. Παίζουν πολλά ρόλο, από την δασκάλα, την τάξη, την κατάσταση στο σπίτι(πχ ένα νέο αδερφάκι), από το ίδιο το μάθημα και πόσο ενδιαφέρον είναι, κοκ.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον. Αναρωτιέμαι αν αυτή η τακτική -το να δημιουργούν ομάδες ανάλογα με το επίπεδο των μαθητών- ακολουθείται σε όλα τα σχολεία ή είναι κάτι που έχει επιλέξει το δικό σου.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Είναι συνηθισμένη πρακτική Χρύσα. Είναι ένας καλός τρόπος να μπορέσει ένας δάσκαλος να κοντρολάρει 30 παιδάκια.

Γενικότερα είναι συνηθισμένο να χωρίζονται τα παιδιά ανάλογα με τις δυνατότητές τους ακόμα και σε τάξεις διαφορετικών ταχυτήτων (καλοί - μέτριοι - κακοί).


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω αλλά όπως καταλαβαίνεις είναι αναγκαίο γιατί αυτά τα παιδάκια χρειάζονται μια έξτρα προσοχή για να προχωρήσουν. Αν μείνουν με τα υπόλοιπα απλά "χάνονται" και μενουν πίσω. Τα ίδια σαφώς το προτιμούν καθώς αυτό σημαίνει λιγότερη δουλειά ;) Προσπαθώ να τους δείχνω οτι εμείς περνάμε καλύτερα βέβαια ωστε να μην νιώθουν παραγκωνισμένα. Οτι πχ εμείς είμαστε η σουπερ ομάδα και δες τώρα αμα γράψεις αυτό θα χαρεί πολύ η δασκάλα και θα είναι πολύ περήφανη για μας κτλ! Και χαίρονται μωρέ οι ψυχούλες μου με τα φαφούτικα χαμογελάκια τους! Προχθές ένας μικρούλης μου είπε οτι αυτή η τάξη τον κάνει πολύ περήφανο για τον εαυτό του! Άκου τώρα τί είπε το 6χρονο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...