Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι η γιατρός δίνει στην γυναίκα μου σαλοσπιρ 100 mg η κουμπάρα μου μου λέει ότι σε μια από τις εγκυμοσύνες είχε θρομβοφιλια και το βρήκε από εξετάσεις. Το είπα στην γιατρό και μου λέει όχι όχι δεν υπάρχει λόγος και απλά της έγραψε εξετάσεις αίματος τα συχνά γενική αίματος ούρων και κάτι άλλα . Κα μετά από τόσα χρόνια ήρθε ένα μωρό δεν θα έπρεπε να κάνει ξανά και για θρομβοφιλια είχε κάνει αλλά πριν 2 χρόνια. Διαβάζω για την αποκόλληση και λέει ότι μπορεί να γίνει από μικρόβια από θρομβοφιλια. Δεν ξέρω αλήθεια. Της είπε την άλλη φορά να κάνει και τέστ Παπ μπορεί να κάνει έγκυος τέστ Παπ;;; Υπάρχει κίνδυνος;;;

      Κάτι δε. Μου πάει καλά με την αποκόλληση γιατί να γίνει αφού δύο εβδομάδες δεν είχαμε σχολείο την έβγαλε στο κρεβάτι όλα εγώ τα κάνω μέχρι και φαγητό στο κρεβάτι αποκόλληση δεν ξέρω φοβάμαι μην υπάρχει κάτι άλλο συγνώμη κορίτσια απλά το συζητάμε και έχουμε λίγο άγχος μέχρι τς 30 Μαίου που έχουμε ραντεβού 

Συμπτώματα εγκυμοσύνης τόσο νωρίς???


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα!

Διαβάζω τα θεματάκια σας και μου αρεσουν πολυ οι συζητήσεις σας. Πιστεύω ότι γνωρίζετε πολλά και βοηθάτε πολυ!

Ιδού και η δική μου απορία:

Η τελευταία μου περίοδος ήρθε 01/08/21. Στις 21/08 είχαμε ένα 'απρόοπτο' στην προφύλαξη και κάποιες μέρες μετά άρχισαν συμπτώματα περιόδου (ή εγκυμοσύνης): Πολύ πολύ ευαίσθητο και πονεμένο στήθος, πονάκια χαμηλά στην κοιλιά, ιδιαίτερα δεξιά, με κάποιους στιγμιαίους οξείς πόνους, λίγη κόπωση και χθες κάποιες ζαλάδες (μαυρίζουν όλα για δευτερόλεπτα). Να προσθέσω απίστευτη συχνοουρία (κάθε μισή ώρα..)

Επίσης εχθές έβαλα θερμόμετρο και είχα 37,3!

Είναι δυνατον απο τόοοσο νωρις εαν είμαι έγκυος να έχω συμπτώματα? Συν το ότι προχθες το απόγευμα εβγαλα ένα μεγάλο σπυράκι χαμηλά στο μάγουλο, χωρίς σμήγμα, το οποίο πονάει αρκετά και από μέσα και σήμερα εβγαλα κι άλλο τέτοιο πιο κάτω.

*Να σημειώσω ότι έχω πολυκυστικές και η περίοδος είναι άστατη (οπότε πολύ πιθανό το απρόοπτο να πέτυχε γόνιμη μέρα) και δεν γνωρίζω πότε θα έρθει σίγουρα.

Περιμένω γνώμες με αγωνία!!!!!!!

:-P:razz:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βασικα τι κύκλο εχεις?

Γιατι λογικα πρεπει να έκανες ωορηξια 20-21η μερα...

Εγω ειχα τελευταια περιοδο 1η Αυγούστου και μετα την ωορηξια μου άρχισαν πονακια...

23η μερα του κυκλου εκανα τεστ και βγηκε θετικο...

Θεωρητικά θα αδιαθετουσα αύριο και εχω 2-3 μερες τωρα ολα τα συμπτωματα κανονικα...

Και μικρές ζαλαδες...και πονακια...και στηθος που ποναει!

Παντως καθε γυναικα ειναι διαφορετική ακόμα και σε διαφορετικες εγκυμοσυνες της!

Εγω σου ευχομαι να εχεις τσακωσει το σπορακι!


aCtzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω πολυκυστικές, οπότε δεν έχω σταθερό κύκλο. Σταμάτησα αντισυλληπτικά πριν από 2 μήνες οπότε λογικά θα μείνει για λίγο 'στρωμένος' ο κυκλος μου!

Μακάρι κι εσύ να έχεις το νινάκι που επιθυμείς!

Λες να είμαστε εγκυούλες μαζι???

Εγώ έτσι υποψιάζομαι αν και είναι πολύ πολύ νωρίς.. Και αυτά τα πονάκια κάτω δεξιά με πονηρεύουν.. Καλά δεν το συζητώ πόσο βάρυνε το στήθος μου.

Αχ δεν ξέρω έχω μπερδευτεί και με έχει φάει η αγωνια δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα άλλο..

Link to comment
Share on other sites

Έχω πολυκυστικές, οπότε δεν έχω σταθερό κύκλο. Σταμάτησα αντισυλληπτικά πριν από 2 μήνες οπότε λογικά θα μείνει για λίγο 'στρωμένος' ο κυκλος μου!

Μακάρι κι εσύ να έχεις το νινάκι που επιθυμείς!

Λες να είμαστε εγκυούλες μαζι???

Εγώ έτσι υποψιάζομαι αν και είναι πολύ πολύ νωρίς.. Και αυτά τα πονάκια κάτω δεξιά με πονηρεύουν.. Καλά δεν το συζητώ πόσο βάρυνε το στήθος μου.

Αχ δεν ξέρω έχω μπερδευτεί και με έχει φάει η αγωνια δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα άλλο..

Τι έγινε?πως πας?κανονικα ποτε είπαμε ΔΕΝ περιμένεις?


aCtzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κανονικα δεν περιμενω 1-3! Λιγες μερες υπομονη..

Λεω να κανω τεστ κυριακη (αν και λιγο νωρις) μπας και δειξει καμια αχνη γραμμουλα!

Εσυ ολα καλα; Ξεκινησαν οι αδιαθεσιες η ακομα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κανονικα δεν περιμενω 1-3! Λιγες μερες υπομονη..

Λεω να κανω τεστ κυριακη (αν και λιγο νωρις) μπας και δειξει καμια αχνη γραμμουλα!

Εσυ ολα καλα; Ξεκινησαν οι αδιαθεσιες η ακομα;

Αν ξεκινησαν λέει....ζαλαδες στιγμιαιες εχω απο πριν την καθυστέρηση....η καθυστέρηση μου επισήμως ξεκιναει αύριο....ομως απο εχθές οι ναυτιες με εχουν ταράξει!

Παρόλα αυτα....σου ευχομαι να τις νιώσεις σύντομα!οσο χάλια και αν νιώθεις ξέρεις οτι ειναι για καλο σκοπό!


aCtzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μη στηρίζεσαι σε συμπτώματα για κανένα λόγο!

Η εγκυμοσύνη ιδίως στις αρχικές εβδομάδες δεν έχει κάτι ιδιαίτερο.

Μιας και έχεις πολυκυστικές είναι άστατη και η ωορρηξία σου οπότε ακόμα χειρότερα για να υπολογίσεις πόσο νωρίς μπορείς να κάνεις τεστ και να δείξει κάτι. Κάνε όση υπομονή μπορείς και πήγαινε σε ένα μικροβιολογικό να κάνεις μια χοριακή για να είσαι σίγουρη.

Εγώ είχα πολλές φορές συμπτώματα ή ένιωθα πιο έντονα να μου έρχεται η περίοδος ή ήταν διαφορετικά αλλά όταν τελικά έμεινα έγκυος δεν είχα κανένα σύμπτωμα πέραν αυτών μιας "αδιάφορης" περιόδου.

Μόνο η χοριακή ήταν δείγμα γιατί και μένα οι κύκλοι μου δεν ήταν και πολύ σταθεροί.


"Depart now on your bright wings

The world envy

The skies have always seduced you

Precious Queen

And you know your time has come

To fly away with Me, so far..."

NE1r.png

R649p2.png

Link to comment
Share on other sites

Miss caramel Έχεις δικιο απλα οταν είσαι σε αυτη τη θέση πιανεσαι από το παραμικρό και παρατηρείς καθε λεπτομέρεια γιατι δεν μπορείς να μάθεις αλλιώς! Ειναι λίγο επίπονη ψυχολογικά όλη αυτη η αναμονή.

Με έπιασε και η μέση μου σημερα τρομερά! Λετε να ερθει τελικα? και αυτό με τη θερμοκρασία ειδα καπου ότι πρεπει να ειναι πρωινή?

mummytobe πολύ χαιρομαι για τις ναυτιες σου! Ειναι ενδειξη το μωράκι σου ειναι καλα και μεγαλώνει :-D

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπερα! Εχθές το βραδυ ενω δουλευα μου ηρθε αίμα σκουροκοκκινο και λίγο καφέ το οποίο μετα από λίγο σταμάτησε και σήμερα έχω ελάχιστο καφέ. Τι συμβαίνει? Η περιοδος ειναι να ερθει από τις 3 Σεπτεμβρίου και μετα και ποτέ μα ποτέ δεν εχει ερθει νωριτερα, ιδιαίτερα λόγω αστάθειας παντα αργει.

Πηρα τον γυναικολογο μου και ηταν στο εξωτερικό δεν μπορεσα να μιλήσω(βεβαια δεν ξερει την κατάσταση σχετικά με την πιθανή εγκυμοσύνη). Ποια η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

snow white μπορεί να σημαίνει πολλά ή και τίποτα..αν μέχρι αυριο δεν σου έρθει κανονικά ή σου σταματήσει τελείως κάνε μια εξέταση σε μικροβιολόγο.Ο γιατρός σου πότε επιστρέφει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια καλησπερα! Εχθές το βραδυ ενω δουλευα μου ηρθε αίμα σκουροκοκκινο και λίγο καφέ το οποίο μετα από λίγο σταμάτησε και σήμερα έχω ελάχιστο καφέ. Τι συμβαίνει? Η περιοδος ειναι να ερθει από τις 3 Σεπτεμβρίου και μετα και ποτέ μα ποτέ δεν εχει ερθει νωριτερα, ιδιαίτερα λόγω αστάθειας παντα αργει.

Πηρα τον γυναικολογο μου και ηταν στο εξωτερικό δεν μπορεσα να μιλήσω(βεβαια δεν ξερει την κατάσταση σχετικά με την πιθανή εγκυμοσύνη). Ποια η γνώμη σας?

καλησπερα και απο μενα.

γλυκια μου snow_white καταρχην να σου ευχηθω καλα αποτελεσματα.

η αληθεια ειναι πως λογω των πολυκυστικων που εχεις δεν μπορεις να γνωριζεις ποτε ειχες πιθανη ωορρηξια, αν επεσες μεσα σε αυτη και το ποτε περιμενεις περιοδο. θα πρεπει αρχικα να κανεις υπομονη λιγες μερες ακομα και επειτα να κανεις την περιβοητη β χοριακη. ειναι μια αιματολογικη εξεταση που μπορεις να κανεις σε οποιαδηποτε μικροβιολογικο κεντρο, κοστιζει γυρω στα 20 ευρω και ειναι οτι πιο αξιοπιστο για να μαθεις αν εισαι εγκυος. η εξεταση αυτη αν εισαι εγκυος θα σου ζητηθει και απο τον γυναικολογο σου και θα την επαναλαβεις ξανα μετα απο 2 ημερες για να δεις αν εχουν αυξηθει οι μοναδες της.

τωρα για μενα η καλυτερη χρονικη περιοδος που θα μπορουσες να κανεις την συγκεκριμενη εξεταση ειναι 05/09. γιατι? γιατι 21 λες πως ετυχε το απροοπτο, οποτε αν προσθεσεις 14 μερες και μια μερα της καθυστερησησ τοτε βγαινει 05/09.

δεν θα σου πω να μην το σκεφτεσαι και ολα τα υπολοιπα. ξερω πως θα ξυπνας και θα κοιμασαι με αυτη την αγωνια αλλα το μονο που μπορεις να κανεις ειναι λιγο ακομα υπομονη.

το αιματακι που λες οτι ειδες μπορει να σημαινει μια πιθανη εμφυτευση μπορει ομως να ειναι και προεορτια περιοδου.

Γενικα παντως τα συμπτωματα εγκυμοσυνης διαφερουν απο γυναικα σε γυναικα οπως και απο εγκυμοσυνη σε εγκυμοσυνη. δηλαδη αν εισαι τωρα εγκυος και εχεις εμετους-ζαλαδες και ατονια και μετα απο 2 χρονια ξανα μεινεις εγκυος δεν σημαινει οτι αναγκαστικα θα εχεις παλι τα ιδια συμπτωματα. μπορει να μην εχεις και τιποτα.

επισης ολα αυτα που αναφερεις εκτος απο συμπτωματα κυησης ειναι και συμπτωματα ερχομου περιοδου.

εγω εμεινα εγκυος τον περασμενο Ιανουαριο και το μονο που ειχα ηταν λιγο πρησμενο στηθος οπως οταν ειναι να αδιαθετησω και πονους περιοδου οι οποιοι ξεκινησαν νωριτερα απο το κανονικο. ημουν τοσο σιγουρη οτι θα αδιαθετησω που καθε τρεις και λιγο ετρεχα στην τουαλετα γιατι νομιζα οτι ηρθαν. ειχα βαλει και σερβιετα...:oops::oops::oops:χαχαχχαχα τοσο σιγουρη ημουν. (δυστηχως ομως η κυηση μου παλλινδρομησε τον Μαρτιο. πρωτα ο Θεος σημερα περιμενω να αδιαθετησω και ξεκιναω παλι προσπαθειες.)

οτι απορια εχεις εμεις εδω ειμαστε να βοηθησουμε.

οπως και να εχει η κατασταση ενημερωσε τον γιατρο σου.

κανε λοιπον λιγο υπομονη ακομα.

περιμενουμε νεα σου.


bhXOp3.png

ofRSp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με τον γιατρο και ειπε για χοριακη. Αυτό θα κανω αύριο αν βρω μικροβιολογικο γιατι φοβάμαι το αιμα μήπως ηταν αποβολή της πιθανής εγκυμοσύνης η κάποιο μεγαλύτερο πρόβλημα. Έχω τρομερές ζαλάδες οταν ειμαι όρθια για λίγο και σήμερα κόντεψα να λιποθυμησω 2 φορές. Το αιμαι αυξομειώνεται συνεχώς αν και σήμερα φαίνεται να έφυγε. Κανονικά περιμενα μετα τις 3, το στήθος μου εδω και λίγες μέρες κεπρηστικε και η θερμοκρασία μου από 37.3 με 37.4 έπεσε στο 36 με 36.5. Κάτι θα σημαίνει και αυτό δεν μπορει!

Link to comment
Share on other sites

snow_white σε μένα τουλάχιστον η πτώση της θερμοκρασίας σημαίνει ,δυστυχώς,απλά περίοδο.Ανεβασμένη θερμοκρασία έχω σε κάθε κύκλο μετά την ωορρηξία και όταν πέφτει μου έρχεται.Μερικές φορές ανεβαίνει για λίγο τις ημέρες της περιόδου πχ 37.

Ξέρω οτι δεν ισχύει πάντα και σε όλες αυτό και ελπίζω αυριο να έχεις το αποτέλεσμα που επιθυμείς!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με τον γιατρο και ειπε για χοριακη. Αυτό θα κανω αύριο αν βρω μικροβιολογικο γιατι φοβάμαι το αιμα μήπως ηταν αποβολή της πιθανής εγκυμοσύνης η κάποιο μεγαλύτερο πρόβλημα. Έχω τρομερές ζαλάδες οταν ειμαι όρθια για λίγο και σήμερα κόντεψα να λιποθυμησω 2 φορές. Το αιμαι αυξομειώνεται συνεχώς αν και σήμερα φαίνεται να έφυγε. Κανονικά περιμενα μετα τις 3, το στήθος μου εδω και λίγες μέρες κεπρηστικε και η θερμοκρασία μου από 37.3 με 37.4 έπεσε στο 36 με 36.5. Κάτι θα σημαίνει και αυτό δεν μπορει!

καλημερα,

καλο ειναι να την κανεις την χοριακη.

μηπως ειναι καποια ανωμαλια του κυκλου σου? συμβαινει καμια φορα να αλλαζει ο κυκλος μας και μαζι του και τα συμπτωματα της περιοδου.

οταν εχουμε ωορρηξια η θερμοκρασια του σωματος μας ανεβαινει λιγο και παραμενη ανεβασμενη μεχρι την περιοδο. γι'αυτο λενε οτι μπορεις να παρακολουθεις ποτε εχεις ωορρηξια απο την θερμοκρασια. και επισης καλο ειναι να την μετραμε το πρωι πριν σηκωθουμε απο το κρεβατι.

οτι και να σου λεμε ομως εμεις τωρα ειναι λογια του αερα.:confused:

η χοριακη θα σου δωσει την απαντηση που ψαχνεις.

καλα αποτελεσματα.:)


bhXOp3.png

ofRSp2.png

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα σημερα στην αλεξανδρουπολη τα μικροβιολογικα 'ρεπαρουν'! Οποτε δευτερα. Οι εκκρισεις εφυγαν,κρατησε δυο μερες αυτο και τωρα ελαχιστες ροζ σταγονες στο σκουπισμα. Αντε κι αλλη υπομονη :-( α! Ξεχασα να πω οτι 30 βραδυ εκανα τεστ και ηταν αχνο θετικο μηπως επηρεαστηκε το αποτελεσμα λογω ςταγονων αιματος;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...