Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

Μωρό παιδί : θρησκεία - ήθη - έθιμα - προλήψεις


CoffeeBean

Recommended Posts

Γειά σας,

εδώ μπορείτε να δημοσιεύετε ήθη και έθιμα καθώς και προλήψεις αναφορικά με το παιδί είτε προέρχονται από την θρησκεία είτε μέσα από την παράδοση και τις λαικές δοξασίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια!! Καινουρια στο φορουμ και περιμενοντας να ξαναζωντανεψει το θεμα¨γυναικες ναυτικων¨ χαζευα τα υπολοιπα θεματακια και επεσα πανω σ'αυτο που μαλιστα βλεπω θα ειμαι και η πρωτη υπογραφουσα!

Πιστευω πολυ στο Θεο και γενικα ειμαι της εκκλησιας, οχι μονο απο θεμα πιστης αλλα προσωπικα το βλεπω και σαν πατροπαραδοτο εθιμο. Ας μην επεκταθω, αν και πιστευω λοιπον στα της εκκλησιας, δεν πιστευα ποτε στο ματι μεχρι που εζησα προσφατως κατι...ενα βραδυ, και ενω γενικα η μπεμπα κοιμαται αμεσως μετα το τελευταιο γευμα, την επιασε ξαφνικα ενα απαρηγορητο κλαμα. δεν ελεγα να την κανω καλα. Πηρα τη μαμα μου τηλ και αμεσως αρχισε να την ξεματιαζει απο τηλ. εγω να της φωναζω και να την παρακαλω να μου δωσει μια λυση πιο πρακτικη και εκεινη εκει...στο ξεματιασμα δια τηλεφωνου. Μεχρι να παρω την παιδιατρο μας να ρωτησω η μπεμπα επεσε σε βαθυ υπνο βγαζοντας εναν αναστεναγμουλη.

Τι να πω??? Να ταν τυχαιο?? Απο το πολυ κλαμα πια να κουραστηκε και να αποκοιμηθηκε η οντως υπαρχει ματι?????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καλημερα κοριτσια!! Καινουρια στο φορουμ και περιμενοντας να ξαναζωντανεψει το θεμα¨γυναικες ναυτικων¨ χαζευα τα υπολοιπα θεματακια και επεσα πανω σ'αυτο που μαλιστα βλεπω θα ειμαι και η πρωτη υπογραφουσα!

Πιστευω πολυ στο Θεο και γενικα ειμαι της εκκλησιας, οχι μονο απο θεμα πιστης αλλα προσωπικα το βλεπω και σαν πατροπαραδοτο εθιμο. Ας μην επεκταθω, αν και πιστευω λοιπον στα της εκκλησιας, δεν πιστευα ποτε στο ματι μεχρι που εζησα προσφατως κατι...ενα βραδυ, και ενω γενικα η μπεμπα κοιμαται αμεσως μετα το τελευταιο γευμα, την επιασε ξαφνικα ενα απαρηγορητο κλαμα. δεν ελεγα να την κανω καλα. Πηρα τη μαμα μου τηλ και αμεσως αρχισε να την ξεματιαζει απο τηλ. εγω να της φωναζω και να την παρακαλω να μου δωσει μια λυση πιο πρακτικη και εκεινη εκει...στο ξεματιασμα δια τηλεφωνου. Μεχρι να παρω την παιδιατρο μας να ρωτησω η μπεμπα επεσε σε βαθυ υπνο βγαζοντας εναν αναστεναγμουλη.

Τι να πω??? Να ταν τυχαιο?? Απο το πολυ κλαμα πια να κουραστηκε και να αποκοιμηθηκε η οντως υπαρχει ματι?????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

H Θρησκεία μας πάντως πιστεύει στο μάτι. Τα νεογέννητα μάλιστα είναι γεμάτα ματάκια (στα ρούχα, τα καρότσια κτλ)


EssPp2.png

R9Y0p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Όταν μου έδωσαν κάποια ρούχα για το μωρό και άρχισα να τακτοποιώ το δωμάτιό της όλος αυτός ο ρουχισμός έπρεπε να πλυθεί και να σιδερωθεί για να φυλαχτεί....Κυνήγαγε η πεθερά μου τα πλυντήρια μη τυχόν κι απλώσει βράδυ!!!!

Όταν γέννησα λοιπόν,και μέχρι να σαραντίσει το μωρό είχαμε το ίδιο τροπάρι!!!Και τυχαίνει ένα απόγευμα η μικρή να κάνει κακά και να τα έχει λερώσει ΟΛΑ φορμάκι,ζιπουνάκι οπότε αφού την αλλάζω τα ξεπλένω και τ'απλώνω έξω να στεγνώσουν...ανέβηκε το πρωι και τα είδε,δε μου είπε τίποτα αλλά την είδα κάπως!!!!

Η βάση όλου αυτού είναι το γεγονός οτι με τον ήλιο εκτός απο το στέγνωμα τα ρούχα αποστειρώνονται κιόλας και προφανώς οι γιαγιάδες μας το ήξεραν απο τις γιαγιάδες τους,που θα το ήξεραν απο τις γιαγιάδες τους κ.ο.κ. οπότε επικράτησε...πού να ήξεραν το 1800 οτι κάποια στιγμή θα ευφευρίσκαμε μια ηλεκτρική συσκευή που θα ονομαζόταν:ΣΙΔΕΡΟ!!!!:tongue::tongue:


io6Qp3.png

TyPTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο που θυμήθηκα!!!

Μην επισκεφτείς νεογέννητο εως ώτου να σαραντίσει αν έχεις περίοδο!!!

Άλλο και τούτο...γεννάει η αδερφή μου πριν 16 χρόνια πρώτο εγγόνι/ανήψι κι απο τις 2 μεριές..αρχίζει η θειά μου..:"αχ!πού να πάω να το δω;έχω περίοδο πως θα πάω;" εγω έτσι :confused::confused: και έτσι :shock::shock::shock: "α!ναι" μου λέει "δεν το ξέρεις;δεν κάνει γιατί βγάζει το μωρό σπυριά"

Επίσης μην επισκεφτεις νεο γέννητο εως ώτου σαραντίσει όταν πέσει ο ήλιος!!!Πριν 7 χρόνια που γεννήθηκε το βαφτηστήρι μου έτυχε να πάω επίσκεψη σπίτι της κουμπάρας μου αργά απόγευμα μόλις είχε σουρουπώσει χτυπάω το κουδούνι..ανοίγει η κουνιάδα της (το ζώον) και αντί για καλησπέρα μου λέει:"δεν κάνει να έρθεις στο μωρό βράδυ" και της λέω "τί θες ρε Μαρία να πάω πίσω τώρα 1 ώρα δρόμο με 2 λεωφορεία;" :shock::shock::shock:


io6Qp3.png

TyPTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...