Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Nima21 είπε:

      Και εγώ την Πέμπτη η πρώτη μου προσπαθεια! Εχεις τπτ συμπτωματα; Εγω σχεδον τπτ.. και παει να με παρει απο κατω , αλλα προσπαθώ να το μην το σκέφτομαι...κατι ψιλοπονακια περιοδου και λιγο πρησμενο στηθος..

      Καλή μας επιτυχία!! 😍

      Καλησπέρα κορίτσι μου.Μην ψάχνεις για σύμπτωματα.Τα συμπτώματα της περιόδου μοιάζουν με της εγκυμοσύνης.Ειναι τόσα πολλά τα φάρμακα που τα περισσότερα είναι από εκεί.Σου εύχομαι καλή επιτυχία 🙏❤️🙏

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ 2012


Ειρήνη

Recommended Posts

406904_294044124048801_807099200_n.jpgΚαλήμερα!!

Φαίνονται υπέροχααααα:eek:

μπορω να εχω την συνταγή γιατι του έταξα οτι αύριο θα κάνουμε μπισκοτάκια:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Φαίνονται υπέροχααααα:eek:

μπορω να εχω την συνταγή γιατι του έταξα οτι αύριο θα κάνουμε μπισκοτάκια:D

Βεβαιότατα!

Είναι η πιο απλή συνταγή μπισκότων.Τα έχω φτιάξει άπειρες φορές και πάντα πετυχαίνουν.

1 ποτήρι νερού ζάχαρη

1 πακέτο βούτυρο σούπερ φρεσκο

1 πακέτο αλεύρι που φουσκώνει μονο του και όσο επιπλέον πάρει

4 αυγά

2 βανίλιες

Χτυπάς το βούτυρο με τη ζάχαρη να αφρατέψει,ρίχνεις τα αυγά,τις βανίλιες(εγω και στη μισή δόση που εφτιαξα 2 εβαλα,γιατι μου αρεσει το άρωμα).Προσθετεις το αλεύρι και ζυμώνεις,μεχρι να γίνει ζύμη μαλακή και αφράτη και να μην κολλάει στα χέρια.Το ενα πακέτο αλεύρι το παίρνει σίγουρα και αρκετό από δεύτερο πακέτο.

Ανοιγεις με τον πλάστη φύλλο πάχους 1 εκατοστό περιπου,να μην γίνουν φουσκώνοντας πολύ χοντρά και ψήνεις σε αντικολλητικό χαρτί στη λαμαρίνα του φούρνου(προθερμασμένος στους 180 βαθμούς) μέχρι να ροδίσουν.Επίσης μπορείς να τα αλείψεις με αυγό πριν το ψήσιμο.Αυτη τη φορα εγω δεν εβαλα γιατι ηθελα να κάνω τα σχεδιάκια με το γλάσο,τρομάρα μου!:tongue:

Βγαίνουν πάρα μα πάρα πολλά μπισκότα!

Ανάλογα και με το μέγεθος βέβαια.Εμενα με τη μισή δόση βγήκαν γυρω στα 100.

Πολύ βασικό!!!Μην το ξεχάσω!

Το βούτυρο θα πρεπει να είναι οπωσδήποτε σούπερ φρεσκο

Εχει τυχει και τα εχω φτιάξει και με άλλες μάρκες και με βούτυρο αγελάδος,αλλά δεν βρηκαν καλά

Ελπίζω να μην ξεχασα κάτι,αμα υπάρχει οποιαδήποτε απορία ρωτάς

Ααααααααααα

Σε αυτη τη ζυμη μπορείς να προσθεσεις διάφορα και να φτιαξεις ποικιλία διαφορετικών γεύσεων,πχ δάκρυα σοκολάτας,αποξηραμενα φρουτ'ακια,ξηρούς καρπούς

Εχω κάνει πολλές φορες παραλλαγες

Αλλά και ετσι εινα υπέροχα

Link to comment
Share on other sites

600054_294044060715474_1296933390_n.jpgΣας τα βαζω και μια φωτο άψητα για να δείτε το πάχος!!!Γιατι κι εγω όταν τα πρωτοφτιαξα,μου είχα βγει θερία!!!Δεν θελει πολύ χοντρό φύλλο.

Είσαι τέεεεεεεεεεεεεελειαααααααααααααα.

Σε ευχαριστώ πολύ!!!!

1851406btlyl5x2ny.gif

Link to comment
Share on other sites

περιστερακι πολυ ωραια τα μπισκοτα. σκεφτομουν και εγω να παρω τα συγκεκριμενα κουπ πατ γιατι δεν εχω μποτουλα και αγγελακι. αλλα οταν πηγα βρηκα μονο 2 ανοιχτες συσκευασιες και δεν πηρα. δεν πειραζει θα αρκεστω σε αυτα που εχω...;);) ελπιζω να σας βαλω και εγω φωτο συντομα.

δενθυμαμαι ποια κοπελα ρωτουσε τι συνταγες κανουμε τα χριστουγεννα.

λοιπον εγω κανω σιγουρα κουλουρακια-μπισκοτακια. κουραμπιεδες και μελομακαρα αγοραζω γιατι ειδικα τα δευτερα ποτε μεχρι τωρα δεν τα πετυχα:oops::oops::evil::evil::cry::cry::cry:. επισης δεν τρωμε και πολλα πολλα γλυκα. μας αρκει εναν κεικ για πρωινο και περυσι που εκανα μελομακαρονα (βγηκαν μετρια) εμειναν και δεν φαγωθηκαν.

αλλα σιγουρα κανουμε ρολο χοιρινο η ρολο κοτοπουλο στη γαστρα με πατατες. το εχουμε καθιερωσει σαν οικογενειακη παραδοση πλεον ως το φαγητο των χριστουγεννων.

αν εχουμε τραπεζι κανω και ταρτα με τυρια, επισης βγαζω φοντι σοκολατας η προφιτερολ δικο μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σας πω τι ειδα σε βιτρινα με εποχιακα ειδη και μου αρεσε απιστευτα.

ειχε δεντρο κρεμαστο στον τοιχο. δεν ηταν ολοκληρο ανονικο δεντρο αλλα μια πλευρα ας πουμε, καπως σαν κομματι του δεντρου/ κομματια κλαδια, και αυτο ηταν πανω στο τοιχο σαν πινακας ζωγραφικης και το ειχε στολισμενο κανονικα με μπαλες. ηταν παρα πολυ ωραιο. ειδικα αν θες να στολισεις ενα δωματιο η αν εχεις μωρα και δεν θελεις να το φτανουν. ακομα εινια ωραιο και για στολισμο μπαλκονιου. δεν ξερω αν το περιεγραψα καλα:oops:, ειμια και φιλολογος τρομαρα μου.

Link to comment
Share on other sites

να σας βαλω κι εγω μια συνταγη για κουλουρακια κανελλας?

1 ποτηρι ζαχαρη

1 ποτηρι λαδι (καποιο σπορελαιο, οχι ελαιολαδο)

1/2 κρασοποτηρο κονιακ (ή καποιο αλλο ποτο-προαιρετικα)

1 κ.σ. κανελλα σκονη

1 κ. γ. γαρυφαλλο σκονη (προαιρετικα)

1 κ.σ. μελι (προαιρετικα)

1 ποτηρι χυμο πορτοκαλιου (φρεσκο ή εμποριου)

1 κ.γ. σοδα

αλευρι για ολες τις χρησεις (οσο παρει)

βαζουμε σε λεκανιτσα τα υλικα εκτος απο τον χυμο τη σοδα και το αλευρι. ριχνουμε στο χυμο τη σοδα ανακατευοντας για να αφρισει και στο τελος προσθετουμε αλευρι σταδιακα ζυμωνοντας μεχρι να γινει μια ωραια μαλακη ζυμη που να πλαθεται ευκολα χωρις να κολλαει. κατοπιν φτιαχνουμε τα σχεδια της αρεσκειας μας και ψηνουμε σε προθερμασμενο φουρνο στους 200 με αντιστασεις για 10 λεπτα περιπου.

σας εγραψα ολοκληρη τη συνταγη, (η οποια ειναι απο τη γιαγια του αντρουλη μου) αλλα αυτα που ειναι προαιρετικα οταν δεν τα εχω ηδη δεν τα βαζω και το αποτελεσμα ειναι εξισου ικανοποιητικο - βεβαια με ολα τα υλικα το σπιτι μοσχοβολαει!!!!!!!!

καλη επιτυχια!


bgJGm7.pngHRPJm7.png7u3pm7.png
Link to comment
Share on other sites

περιστερακι τελεια τα μπισκοτακια !!!!!!! ευγε ευγε

εγω φτιαχνω και μελομακαρονα και κουραμπιεδες. αν και δεν ειμαι πολυ σχετικη με το θεμα, γινονται τελεια και τα δυο. τις συντγαες τις εχω σε χαρτι, οταν θα μπορεσω θα τις ανεβασω


YLr5p2.png 1591018sq5aah86gw.gif1591018sq5aah86gw.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο βρε κορίτσια που βάζετε και συνταγες.Μου φαίνονται πολύ καλά και τα κουλουράκια κανέλλας και τα μπισκότα πολύ ευκολα.

Εγω φτιάχνω καθε χρόνο μελομακάρουνα και κουραμπιέδες(το πιο ευκολο γλυκο,για εμενα) και μπακλαβα τα Χριστούγεννα που γιορτάζουμε.Φετος ,οπως εγραψα,δεν θα κανω γλυκα,μονο μπισκότα για να μυρίσει λίγο το σπίτι και να το ευχαριστηθει και ο μικρός.


eTeNp3.pngeTeNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έρχεται!!!!!!!!!!!

Εγώ φέτος θα ξεκινήσω το γράμμα μου στον Αγιο λέγωντας του:

Αγιε Βασίλη....

.... μπορώ να σου εξηγήσω!!! :mrgreen::lol::lol::lol: χαχαχαχα

Υ.Γ. Αχ ξωτικά τι μου κάνετε!!! Με έχετε πριζώσει να κάνω φέτος κουλουράκια ή τέλοσπάντων κάτι...!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Έρχεται!!!!!!!!!!!

Εγώ φέτος θα ξεκινήσω το γράμμα μου στον Αγιο λέγωντας του:

Αγιε Βασίλη....

.... μπορώ να σου εξηγήσω!!! :mrgreen::lol::lol::lol: χαχαχαχα

Υ.Γ. Αχ ξωτικά τι μου κάνετε!!! Με έχετε πριζώσει να κάνω φέτος κουλουράκια ή τέλοσπάντων κάτι...!

Αν προλαβαίνεις να κανεις ,αξίζει τον κόπο.Αν πάλι πήζεις ,μονο εκνευρισμό θα σου φερει.Τα μπισκότα πάντως πρεπει να είναι ευκολα και γρηγορα.


eTeNp3.pngeTeNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα .

Επιτελους ο καιρος μυριζει χριστουγεννα...

Ειρηνη ποτε θα μας καλεσεις στο εξοχικο σου??:P

Περιστερακι πολυ ωραια φαινονται. Αντε σημερα λεω να δοκιμασω να κανω και εγω μπισκοτακια αν κοιμαται η μικρη το μεσημερι.

Εγω θελω τετοιες καλτσες μεγαλες και απλες. Που θα βρω???

2Q==


IIk6p3.png

Qskdp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν προλαβαίνεις να κανεις ,αξίζει τον κόπο.Αν πάλι πήζεις ,μονο εκνευρισμό θα σου φερει.Τα μπισκότα πάντως πρεπει να είναι ευκολα και γρηγορα.

Εννοείται! Αφού ξέρεις πως δεν πιέζομαι με τίποτα {περισσότερο από το "αναγκαστικό"...} ;)

Πολύ θα ήθελα να τα καταφέρω... βλέπουμε!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...