Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 ώρες πρίν, Faith22 είπε:

       

      Αν θες να σου προτείνω ιατρό στείλε μου πμ.

       

      Καλημέρα κορίτσια!Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την κατανόηση!

      Πήρε ο άντρας μου χθες κ τους δύο τηλ, με τον γιατρό δεν μίλησε πολύ,μου ξαναεστειλε μηνύματα,με την μαία μίλησα κ εγώ.Απλα προσπάθησαν να κατευνάσουν τα πράγματα.

      Αθήνα είμαι αν έχετε κάποιον γιατρό να προτείνετε...Ξαναλέω τον εμπιστεύομαι τυφλά αλλα δεν ξέρω πως θα τους αντικρυσω ξανά.Ειμαι 3 χρόνια μαζί του,εκείνος με βοήθησε να έχω τα δίδυμακια στην κοιλίτσα μου...πολλά περίεργα κ διαφορετικά συναισθήματα.Αχ τι σου κάνουν οι ορμόνες 😳

      @Lila ki συγχαρητήρια ♥️Όλα θα πάνε καλά αυτή την φορά!Θα κάνεις χοριακη?

      Καλή Ανάσταση να έχουμε!Του χρόνου όλες αγκαλιά με τα θαύματα μας♥️

Μανούλες Αυγούστου 2013


liana87

Recommended Posts


Διαφημίσεις

αχ τυχερουλα σου φυγε το αγχος τι ωραια που θα ηταν μολις το ειδες ε?το φυλο δεν θες να το ξερεις?

Εγω φταίω έτσι όπως το έγραψα!!Φυσικά και μας είπε το φύλο!!Είμαστε κοριτσια(ξανά)!!!Εγώ φυσικά "είχα κ προαίσθημα"οτι θα είναι αγόρι!!χαχαχα.Ρεζίλι έγινα πάλι!!


i8prp2.png
Link to comment
Share on other sites

πάντως πέρα απο την πλακα εγώ γέννησα πριν απο 11 μήνες περίπου ..αλλά με τιποτα δν θεωρώ τον εαυτό μου εμπειρη μανούλα..ακόμα δν ξέρω την τυφλα μου!!Και τωρα μη σας πω οτι είμαι πιο αγχωμένη απο την 1η φορα..


i8prp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εχω 2-3 μέρες που έχουν υποχωρήσει οι αναγούλες έχουν αρχίσει όμως οι πονοκέφαλοι. Θα ΣΠΑΣΕΙ το κεφαλι μου!!!!!

Και εγω αυχενική θα κάνω στο ιατρείο του γιατρού μου ομώς θα μου την κάνει ο γενετιστής που συνεργάζεται και ταυτόχρονα θα δώσω και αίμα για το pappA.

Δε ρώτησα για το κόστος, μπορεί να έχουμε και καμία έκπληξη!!!! θα σας πω την Πέμπτη.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Εγώ πήγα χθες στο γιατρό και είδαμε το μπεμπέ. Ήταν μια χαρά όλα. Μου είπε να μην κάνω αυχενική διαφάνεια και να πάω τη 17η εβδομάδα για αμνιοπαρακέντηση, λόγω ηλικίας - κλείνω τα 35 το μάιο, οπότε μου είπε και ιατρικά και νομικά μου συστήνει κατ΄ευθείαν να κάνω αυτή την εξέταση. Λίγο αγχώθηκα, περισσότερο για το μετά που θα πρέπει να μείνω σπίτι για 5 ημέρες (τις 2 πρώτες στο κρεβάτι) και μετά για τις επόμενες 2 εβδομάδες θα πρέπει να προσέχω πολύ - να μη σηκώνω τη μικρή μου και να μην κουράζομαι.

Anyway, αφού έτσι πρέπει να γίνει θα το κάνω αλλά μου φαίνεται βουνό αυτή τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πάντως πέρα απο την πλακα εγώ γέννησα πριν απο 11 μήνες περίπου ..αλλά με τιποτα δν θεωρώ τον εαυτό μου εμπειρη μανούλα..ακόμα δν ξέρω την τυφλα μου!!Και τωρα μη σας πω οτι είμαι πιο αγχωμένη απο την 1η φορα..

Νομίζω ότι όποιος πει ότι είναι έμπειρος απλά κοροιδεύει τον εαυτό του. Και αυτό αποδεικνύεται από τις τόσο διαφορετικές εμπειρίες που έχει η καθεμιά μας. Ξέρουμε μόνο ότι μας έχουν μάθει τα παιδάκια μας!

Πάντως αν σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα και για μένα το ίδιο είναι. Πολύ περισσότερο άγχος αυτή τη φορά. Νομίζω ότι απλά την πρώτη φορά είχα άγνοια κινδύνου!

Link to comment
Share on other sites

Εγω φταίω έτσι όπως το έγραψα!!Φυσικά και μας είπε το φύλο!!Είμαστε κοριτσια(ξανά)!!!Εγώ φυσικά "είχα κ προαίσθημα"οτι θα είναι αγόρι!!χαχαχα.Ρεζίλι έγινα πάλι!!

Ακούω για πολλά κορίτσια τελευταία!!!!! άντε μπράβο 2 κοράκλες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Εγώ πήγα χθες στο γιατρό και είδαμε το μπεμπέ. Ήταν μια χαρά όλα. Μου είπε να μην κάνω αυχενική διαφάνεια και να πάω τη 17η εβδομάδα για αμνιοπαρακέντηση, λόγω ηλικίας - κλείνω τα 35 το μάιο, οπότε μου είπε και ιατρικά και νομικά μου συστήνει κατ΄ευθείαν να κάνω αυτή την εξέταση. Λίγο αγχώθηκα, περισσότερο για το μετά που θα πρέπει να μείνω σπίτι για 5 ημέρες (τις 2 πρώτες στο κρεβάτι) και μετά για τις επόμενες 2 εβδομάδες θα πρέπει να προσέχω πολύ - να μη σηκώνω τη μικρή μου και να μην κουράζομαι.

Anyway, αφού έτσι πρέπει να γίνει θα το κάνω αλλά μου φαίνεται βουνό αυτή τη στιγμή.

Βιβή μου καλησπέρα,

Εγώ είμαι 37 και ο γιατρός μου είπε ότι αν τα αποτελέσματα της αυχενικής είναι πολύ καλά δεν υπάρχει λόγος να κάνω αμνιοπαρακεντηση. Επιπλέον οι 2 φίλες μου που είναι με λίγο πιο προχωρημένη εγκυμοσύνη και λίγο μεγαλύτερες(στα 39) δε θα κάνουν και οι 2 γιατί το ποσοστό ήταν 1/1950. Υπάρχουν 3 σχολές η Γαλλική η Αμερικανική και η Αγγλική που υποστηρίζουν άλλα η κάθε μια, όποτε είναι πια ασπάζεται ο δικός σου γιατρος!

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξυ Floreta δεν σε έχω ξαναρωτήσει πως νιώθεις που περιμένετε δίδυμα??

Κοίτα να σου πω τη την αλήθεια, δεν ήταν έκπληξη, αφού κάναμε εξωσωματική και βάλαμε 2 έμβρυα. Άρα το λογικό θα ήταν να έχουμε διπλή εγκυμοσύνη. Βέβαια σταθήκαμε και πάρα πολύ τυχεροί γιατί "έπιασαν" και τα δύο, κάτι που δεν είναι καθόλου δεδομένο. Άλλα ζευγάρια έχουν κάνει 10 εξωσωματικές και δεν τα έχουν καταφέρει ακόμη. Από την ίδια άποψη χαιρόμαστε που θα ξεμπερδέψουμε με τη μια (αν όλα πάνε καλά!) γιατί η εξωσωματική δεν είναι εύκολη διαδικασία και μας κόστισε και 5.000, από τα οποία τα 4.000 τα βάλαμε από την τσέπη μας. Δε θα ήθελα να το ξαναπεράσω. Άρα καταλαβαίνεις, η εξωσωματική κοστίζει και ψυχολογικά, και στο σωμα της γυναίκας που παίρνει τόσες ορμόνες, και βέβαια οικονομικά.

Επίσης η δίδυμη εγκυμοσύνη είναι δύσκολη και θεωρείται υψηλού κινδύνου. Η γιατρός μου δεν με αφήνει να κάνω σχεδόν τίποτα, όλο "μη" και "μη" είναι. Και ο ορμόνες μου είναι αυξημένες συγκριτικά με μονή κύηση, γι΄αυτό έχω απίστευτη κούραση και έχω καταλήξει να μην πηγαίνω και πολύ στο γραφείο μου.

Οι πιο μεγάλες ανησυχίες που έχω είναι δύο:

- πως θα τα καταφέρουμε ως άπειροι γονείς με δυο μωρά, αλλά και αργότερα πως θα τα πληρώνουμε όλα διπλά (σχολεία, φροντιστήρια κτλ)

- μήπως τα παιδιά είναι πολύ εξαρτημένα το ένα από το άλλο (θα κοιμούνται μαζί, θα είναι στην ίδια τάξη στο σχολείο) και δεν καταφέρουν να αναπτύξουν την προσωπικότητά τους. πχ μπορεί να κάνουν παρέα μόνο μεταξύ τους και να μην έχουν άλλους φίλους. Κι αυτό με τρομάζει περισσότερο.

Πάντως έτσι όπως ήρθαν πάντως τα πράγματα με την εξωσωματική, νομίζω καλύτερα που έγινε έτσι για να ξεμπερδεύουμε....:P:p εύχομαι μόνο όλα να πάνε καλά! Κατά τ΄άλλα είμαστε πολύ χαρούμενοι!

Link to comment
Share on other sites

Α! Αυτό με τον ΕΟΠΥΥ κι εμένα με ενδιαφέρει. Εμείς (ΤΣΜΕΔΕ) μπήκαμε στον ΕΟΠΥΥ τον Νοέμβριο του '12 και κλάψαμε με μαύρο δάκρυ... Αν ξέρει καμία νεότερα ας μας πει κι εμάς............

Χαρά μου κι εμείς κλαίμε... μηχανικοί είμαστε και οι δύο... ασφάλιστρα 3.200 το χρόνο και τώρα ναι, δεν θα παίρνουμε και τίποτα πίσω!

Αυτό με τον ΕΟΠΠΥΥ αφορά επίσχεση εργασίας που ξεκινούν οι γιατροί την πρώτη Φεβρουαρίου και θα κρατήσει 2 μέρες. Προς το παρόν δεν φαίνεται να έχουμε κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.

http://news247.gr/eidiseis/koinonia/ygeia/episxesh_ergasias_apo_toys_symvevlhmenoys_me_ton_eopyy_giatrous.2104227.html

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοίτα να σου πω τη την αλήθεια, δεν ήταν έκπληξη, αφού κάναμε εξωσωματική και βάλαμε 2 έμβρυα. Άρα το λογικό θα ήταν να έχουμε διπλή εγκυμοσύνη. Βέβαια σταθήκαμε και πάρα πολύ τυχεροί γιατί "έπιασαν" και τα δύο, κάτι που δεν είναι καθόλου δεδομένο. Άλλα ζευγάρια έχουν κάνει 10 εξωσωματικές και δεν τα έχουν καταφέρει ακόμη. Από την ίδια άποψη χαιρόμαστε που θα ξεμπερδέψουμε με τη μια (αν όλα πάνε καλά!) γιατί η εξωσωματική δεν είναι εύκολη διαδικασία και μας κόστισε και 5.000, από τα οποία τα 4.000 τα βάλαμε από την τσέπη μας. Δε θα ήθελα να το ξαναπεράσω. Άρα καταλαβαίνεις, η εξωσωματική κοστίζει και ψυχολογικά, και στο σωμα της γυναίκας που παίρνει τόσες ορμόνες, και βέβαια οικονομικά.

Επίσης η δίδυμη εγκυμοσύνη είναι δύσκολη και θεωρείται υψηλού κινδύνου. Η γιατρός μου δεν με αφήνει να κάνω σχεδόν τίποτα, όλο "μη" και "μη" είναι. Και ο ορμόνες μου είναι αυξημένες συγκριτικά με μονή κύηση, γι΄αυτό έχω απίστευτη κούραση και έχω καταλήξει να μην πηγαίνω και πολύ στο γραφείο μου.

Οι πιο μεγάλες ανησυχίες που έχω είναι δύο:

- πως θα τα καταφέρουμε ως άπειροι γονείς με δυο μωρά, αλλά και αργότερα πως θα τα πληρώνουμε όλα διπλά (σχολεία, φροντιστήρια κτλ)

- μήπως τα παιδιά είναι πολύ εξαρτημένα το ένα από το άλλο (θα κοιμούνται μαζί, θα είναι στην ίδια τάξη στο σχολείο) και δεν καταφέρουν να αναπτύξουν την προσωπικότητά τους. πχ μπορεί να κάνουν παρέα μόνο μεταξύ τους και να μην έχουν άλλους φίλους. Κι αυτό με τρομάζει περισσότερο.

Πάντως έτσι όπως ήρθαν πάντως τα πράγματα με την εξωσωματική, νομίζω καλύτερα που έγινε έτσι για να ξεμπερδεύουμε....:P:p εύχομαι μόνο όλα να πάνε καλά! Κατά τ΄άλλα είμαστε πολύ χαρούμενοι!

μην σκεφτεσαι ετσι γλυκια μου ο θεος θα σας δωσει την δυναμη κ θα τα καταφερετε ασε που εχω ακουσει οτι πολλες φορες τα διδυμα ειναι πιο ησυχα απο ενα μωρο .χαχα

ολα θα γινουν θεληση να υπαρχει


pXU3p2.png?EiDCGUBk

empty.gifIA2Ep2.png?qFHIC4kY

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να σου πω τη την αλήθεια, δεν ήταν έκπληξη, αφού κάναμε εξωσωματική και βάλαμε 2 έμβρυα. Άρα το λογικό θα ήταν να έχουμε διπλή εγκυμοσύνη. Βέβαια σταθήκαμε και πάρα πολύ τυχεροί γιατί "έπιασαν" και τα δύο, κάτι που δεν είναι καθόλου δεδομένο. Άλλα ζευγάρια έχουν κάνει 10 εξωσωματικές και δεν τα έχουν καταφέρει ακόμη. Από την ίδια άποψη χαιρόμαστε που θα ξεμπερδέψουμε με τη μια (αν όλα πάνε καλά!) γιατί η εξωσωματική δεν είναι εύκολη διαδικασία και μας κόστισε και 5.000, από τα οποία τα 4.000 τα βάλαμε από την τσέπη μας. Δε θα ήθελα να το ξαναπεράσω. Άρα καταλαβαίνεις, η εξωσωματική κοστίζει και ψυχολογικά, και στο σωμα της γυναίκας που παίρνει τόσες ορμόνες, και βέβαια οικονομικά.

Επίσης η δίδυμη εγκυμοσύνη είναι δύσκολη και θεωρείται υψηλού κινδύνου. Η γιατρός μου δεν με αφήνει να κάνω σχεδόν τίποτα, όλο "μη" και "μη" είναι. Και ο ορμόνες μου είναι αυξημένες συγκριτικά με μονή κύηση, γι΄αυτό έχω απίστευτη κούραση και έχω καταλήξει να μην πηγαίνω και πολύ στο γραφείο μου.

Οι πιο μεγάλες ανησυχίες που έχω είναι δύο:

- πως θα τα καταφέρουμε ως άπειροι γονείς με δυο μωρά, αλλά και αργότερα πως θα τα πληρώνουμε όλα διπλά (σχολεία, φροντιστήρια κτλ)

- μήπως τα παιδιά είναι πολύ εξαρτημένα το ένα από το άλλο (θα κοιμούνται μαζί, θα είναι στην ίδια τάξη στο σχολείο) και δεν καταφέρουν να αναπτύξουν την προσωπικότητά τους. πχ μπορεί να κάνουν παρέα μόνο μεταξύ τους και να μην έχουν άλλους φίλους. Κι αυτό με τρομάζει περισσότερο.

Πάντως έτσι όπως ήρθαν πάντως τα πράγματα με την εξωσωματική, νομίζω καλύτερα που έγινε έτσι για να ξεμπερδεύουμε....:P:p εύχομαι μόνο όλα να πάνε καλά! Κατά τ΄άλλα είμαστε πολύ χαρούμενοι!

Και πολυ καλά κανετε και είσαστε χαρούμενοι....δυο ζουζούνια ταυτόχρονα!!!!!

Βοηθεια θα έχεις????

Link to comment
Share on other sites

Και πολυ καλά κανετε και είσαστε χαρούμενοι....δυο ζουζούνια ταυτόχρονα!!!!!

Βοηθεια θα έχεις????

Ναι έχω τη μαμά μου που μένει από πάνω μας. Είμαι πολύ τυχερή σε αυτό :P:pΑν και όταν άκουσε ότι είναι δίδυμα δεν την είδα πολύ πρόθυμη... χαχαχα!! Το πρώτο πράγμα που μου είπε είναι να βρούμε baby sitter για 3 μέρες την εβδομάδα... αλλά πιστεύω ότι όταν έρθουν τα μωρά θα τα βρούμε όλα!

Ευτυχώς η πεθερά μου είναι σε άλλη πόλη :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω τη μαμά μου που μένει από πάνω μας. Είμαι πολύ τυχερή σε αυτό :P:pΑν και όταν άκουσε ότι είναι δίδυμα δεν την είδα πολύ πρόθυμη... χαχαχα!! Το πρώτο πράγμα που μου είπε είναι να βρούμε baby sitter για 3 μέρες την εβδομάδα... αλλά πιστεύω ότι όταν έρθουν τα μωρά θα τα βρούμε όλα!

Ευτυχώς η πεθερά μου είναι σε άλλη πόλη :tongue:

Πάλι καλά να λες!!!!!χαχαχχα Οταν θα έρθουν τα μωρά θα τρελαθούν και θα αλλάξουν τα πράγματα.

Αν σε παρηγορεί εμένα οι γονείς μου ζουν σε άλλη πόλη και η πεθερά μου έχει πεθάνει όσο για την αδερφή του άντρα μου δουλεύει και έχει και δυο μικρά παιδάκια άσε που μένει στην άλλη μεριά της Αθήνας..αυτά!!! ο θεός βοηθός;)

Link to comment
Share on other sites

Αν σε παρηγορεί εμένα οι γονείς μου ζουν σε άλλη πόλη και η πεθερά μου έχει πεθάνει όσο για την αδερφή του άντρα μου δουλεύει και έχει και δυο μικρά παιδάκια άσε που μένει στην άλλη μεριά της Αθήνας..αυτά!!! ο θεός βοηθός;)

Καλό κουράγιο! Δε θα έρθει καθόλου η μαμά σου να μεινει σε εσας για βοήθεια; Πολλοί το κάνουν σε τέτοιες περιπτώσεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...