Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 23 λεπτά , Katiamaxiking είπε:

      Σε καμία περίπτωση δεν είσαι παράλογη. Εμένα δεν θυμάμαι από ποια εβδομάδα μου είχε πει ο γιατρός να "ακουω-καταλαβαίνω" το μωρό ανά κάποιες ώρες αλλά ήταν σίγουρα πριν τη 30η εβδομάδα γιατί στην 30η όντως δεν το άκουσα μια μέρα. έφαγα γλυκό και εκεί κάπως τη κατάλαβα αλλά με έτρωγε η ανησυχία και πήγα στο γιατρό. κάτι μου έλεγε οτι δεν πάει καλά. δυστυχώς έπαθα το ίδιο με την ξαδέρφη σου 1 μέρα μετά. Δεν το λέω τώρα για να σε τρομοκρατήσω. Αλλά πρέπει να μας ακούνε. Για μένα να βρεις ένα γιατρό που καταλαβαίνει τις ανησυχίες σου και κυρίως να κρατά ένα πεαγγελαμτικό επίπεδο. δλδ θύμωσε η μαία που δεν είπες καλησπέρα και μετά σε διωχνει ο γιατρος;; πάνω στον πανικό σου, θα σκεφτείς τα τυπικα;; 

      😳Πόσο λυπάμαι.Εσύ από τι έχασες το μωράκι σου?Η ξαδέρφη μου θρόμβωση στον ομφάλιο λώρο περιμένουμε κ τα αποτελέσματα της νεκροψίας βέβαια αλλά μάλλον αυτό ήταν.

      Ακριβώς αυτό που είπες,θύμωσε η μαία κ ο γιατρός,μου έστειλε να με μαλώσει.

      πρίν από 8 λεπτά , Lila ki είπε:

      Μακάρι να πάνε όλα καλα !!! Χοριακη δεν ξέρω αλλά μάλλον όχι …. Θα με πάρουν το μεσημεράκι να μου πουν πως προχωράμε αλλά ρώτησα στην γραμματεία κ μ είπαν το επόμενο βήμα είναι σκαν στην 7η εβδομάδα…

      Καλή Ανασταση να έχουμε με υγεία να λέμε μόνο ευχάριστα !!! Χοριακη δεν θα κάνω μάλλον …. Μ είπαν για σκαν υην 7η εβδομάδα θα με πάρουν το μεσημεράκι να με ενημερώσουν ! 

      Α να σου πω... καλύτερα μου φαίνεται που δεν θα μπεις στο χώρο των χοριακων,πολύ αγχωτικό κομμάτι κ αυτό.

Μανούλες Αυγούστου 2013


liana87

Recommended Posts

Floreta μου να μην ανησυχείς καθόλου. Σίγουρα τα 2 θέλουν ίσως περισσότερο τρέξιμο όμως θα γίνετε εξπέρ και οι 2 στο άψε-σβήσε. Είναι στον ίδιο σάκο? (είμαι εντελώς άσχετη και δεν ξέρω πως ακριβώς γίνεται η εξωσωματική...)

Ώστε μηχανικοί κι εσείς...Πολιτικοί? Εγώ είμαι αρχιτέκτονας και ο άντρας μου μηχανολόγος όμως εγώ επειδή είμαι κάτω 5ετίας πληρώνω ακόμα μειωμένο (2000? το χρόνο). Στον πρώτο μου πήραμε από το ΤΣΜΕΔΕ 2500? (εσύ με τα δίδυμα θα έπαιρνες 5000?) και τώρα με τον ΕΟΠΥΥ τίποτα (εκτός από μία έκπτωση στην κλινική ύψους περίπου 500?).


FQzVp3.png

92nJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Floreta μου να μην ανησυχείς καθόλου. Σίγουρα τα 2 θέλουν ίσως περισσότερο τρέξιμο όμως θα γίνετε εξπέρ και οι 2 στο άψε-σβήσε. Είναι στον ίδιο σάκο? (είμαι εντελώς άσχετη και δεν ξέρω πως ακριβώς γίνεται η εξωσωματική...)

Ώστε μηχανικοί κι εσείς...Πολιτικοί? Εγώ είμαι αρχιτέκτονας και ο άντρας μου μηχανολόγος όμως εγώ επειδή είμαι κάτω 5ετίας πληρώνω ακόμα μειωμένο (2000? το χρόνο). Στον πρώτο μου πήραμε από το ΤΣΜΕΔΕ 2500? (εσύ με τα δίδυμα θα έπαιρνες 5000?) και τώρα με τον ΕΟΠΥΥ τίποτα (εκτός από μία έκπτωση στην κλινική ύψους περίπου 500?).

Χαρά μου κι εγώ αρχιτεκτόνισσα και ο άντρας μου πολ.μηχ. Ευτυχώς έχει ο άντρας μου σταθερή δουλειά σε εταιρία (ακόμη!) και μπαίνει ένας μισθός στο σπίτι.... Εγώ μόνο καμιά χαζομελετούλα στη χάση και στη φέξη κάνω, έχω και το διδακτορικό και όλα τα σχετικά που μου τρώνε χρόνο...

Το ξέρω αυτό για το ΤΣΜΕΔΕ, γι΄αυτό κλαίμε.... Τις προάλλες που ρώτησα μου είπαν ότι δεν δίνουν τίποτα για την κλινική... αυτό για τα 500 ευρώ που το άκουσες; Μήπως είναι επίδομα τοκετού;

Δεν ξέρω αν το έχεις υπόψη σου, αλλά ο άντρας μου είχε ακούσει στις ειδήσεις ότι με το νεο μνημόνιο θα θεσπιστεί επίδομα μητρότητας από τον ΟΑΕΔ για ελεύθερους επαγγελματίες. Ακόμη δεν έχει εφαρμοστεί. Δεν μπήκα ακόμη στον κόπο να το ψάξω γιατί είναι νωρίς ακόμη. Δες εδώ:

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231227998

Τα μωρά είναι σε δύο σάκους. Βάλαμε δύο ανεξάρτητα έμβρυα 3 ημερών και αναπτύσσονται ανεξάρτητα. Δηλαδή βλέπω στον υπέρηχο ακριβώς ότι βλέπετε κι εσείς, αλλά επι δύο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Λίγο πριν πάμε για ύπνο είπα να μπω να δω τα νέα μας!!

Naya τι ωραία!!Δυο κοράκλες στο σπίτι θα τον έχετε μονάκριβο τον μπαμπά σας!! να σου πω εγώ έχω προαίσθημα οτι θα είναι κορίτσι το δικό μας..Για να δούμε.. (αν και δεν το χω πολύ με τα προαισθήματα όλο έξω πεφτω:P )

Βιβή υπομονή για την αμνιο.. Αφού έτσι λέει ο γιατρός, έτσι θα κάνεις, μπορείς κ αλλιώς?

Floreta μου κατανοώ τους προβληματισμούς σου αλλά να σκέφτεσαι θετικά!! Πιστεύω πως είναι και θέμα γονιών το πως θα εξελιχθεί η σχέση των διδύμων.. Ειναι λογικό να έχουν ένα ιδιατερο δέσιμο αλλά σαφώς θα μπορείτε να τα κατεθύνετε-παροτρύνετε να είναι ανεξάρτητα και να αναπτύξουν διαφορετικές ασχολίες (πχ εμένα δε μου αρέσει καθόλου να βλέπω διδυμάκια ίδιου φύλου ντυμένα ακριβώς το ίδιο-οκ είναι ίδια εξωτερικά αλλά εσωτερικά είναι άλλοι ανθρωποι, αλλοι χαρακτήρες!) Σχετικά με την κούραση που λες σίγουρα θα είναι ένα μανίκι στην αρχή αλλά θα τα μάθετε όλα πιο γρήγορα και στην τελική εκεί που θα σηκωνόσασταν για ένα μπεμπέ, θα σηκώνεστε και για άλλο ένα! Και μια και καλάη, μία φορά ξενύχτια, μία φορά παμπερς αποστειρώσεις κτλ!!Να είσαι ενθουσιαμένη γιατί βιώνεις ένα διπλό θαύμα!!!!

Κορίτσια, όταν είχα πάει να γεννήσω τον Κωστή, στο δωματιάκι που δίνουμε τα στοιχεία μας, μιλησα για λίγο με μια μανούλα πο θα γεννούσε το τρίτο της.. Τότε με είχε ρωτήσει είναι το πρώτο σου? Της λέω ναι και μου λέει: Αχ ο πρώτος τοκετός είναι ο καλύτερος.. Τότε δεν της έδωσα σημασία αλλά τωρα καμιά φορα που σκέφτομαι τη γέννα λέω είχε δίκιο.. Στον πρώτο τοκετό έχεις την άγνοια (και φυσικά ταυτόχρονα τον φόβο) της πρώτης φοράς.. Τώρα που ξέρω τι πρόκειται να συμβεί, νομίζω αγχομαι περισσότερο..

Αλήθεια εσείς θέλετε τους συζύγους σας μαζί την ώρα του τοκετού?


kK3bp2.png

dKVVp3.png

01/08/04 Και συνεχίζουμε..

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι 8 καλησπέρα. Δεν έχεις καθόλου άδικο. Ο δεύτερος τοκετός φαντάζει πιο δύσκολος μιας και ξέρω τι με περιμένει αν και δεν πρέπει να γκρινιάζω γιατί γέννησα σχετικά εύκολα. Οσων αφορά τον άντρα μου τον είχα μαζί μου και σίγουρα τον θέλω και τώρα. Ηταν τόσο πολύτιμη η βοήθειά του και το θάρρος του που χωρίς εκείνον θα είχα πελαγώσει. Και για τον ίδιο ήταν μοναδική εμπειρία. Ακόμα το συζητά με δέος. Προσπαθήστε να πείσετε τους άντρες σας αν δεν θέλουν να μπουν και εκείνοι. Στο φινάλε μόνο έτσι μπορούν να καταλάβουν τι περνάμε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια !!!!!πηγα χτες στον καινουριο γιατρο φοβερος ανθρωπος.ολες οι εξετασεις μου ειναι καθαρες εκτος απ τον λιγο χαμηλο σιδηρο οποτε μου γραψε να παιρνω απο σημερα σιδηρο κ ασβεστιο εσεις ξεκινησατε?μου γραψε το legofer πινετε βρε κοριτσια?κ μασωμενο ασβεστιο ideos.


pXU3p2.png?EiDCGUBk

empty.gifIA2Ep2.png?qFHIC4kY

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλημέρα!! ΓωγώΖ συμφωνώ κ εγώ είχα αρκετά εύκολο τοκετό κ λέεω έλα μη γκρινιάζεις.. αλλά.. Όσο για τον σύζυγο ναι εννοείται κ εγώ είμαι υπέρ του να είναι μέσα. Εμένα ευτυχώς το ήθελε από μόνος του.. Κ κορίτσια είναι ανεπανάληπτη εμπειρία, εμείς μετά από αυτό δεθήκαμε περισσότερο και νομίζω πως με εκτιμήσε και με αγάπησε περισσότερο..

Ιωαννάκι μου πολύ χαίρομαι που σου αρέσει ο καινούριος σιυ γιατρός!! Εγώ ακόμα πίνω μονο φιλισιν, σιδηρο μου είχε δώσει στην 1η εγκυμοσύνη λίγο αργότερα σε χαπάκι και ασβέστιο προς το τέλος ένα μασώμενο με γεύση πορτοκάλι(μπλιααααχ)


kK3bp2.png

dKVVp3.png

01/08/04 Και συνεχίζουμε..

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι 8 καλησπέρα. Δεν έχεις καθόλου άδικο. Ο δεύτερος τοκετός φαντάζει πιο δύσκολος μιας και ξέρω τι με περιμένει αν και δεν πρέπει να γκρινιάζω γιατί γέννησα σχετικά εύκολα. Οσων αφορά τον άντρα μου τον είχα μαζί μου και σίγουρα τον θέλω και τώρα. Ηταν τόσο πολύτιμη η βοήθειά του και το θάρρος του που χωρίς εκείνον θα είχα πελαγώσει. Και για τον ίδιο ήταν μοναδική εμπειρία. Ακόμα το συζητά με δέος. Προσπαθήστε να πείσετε τους άντρες σας αν δεν θέλουν να μπουν και εκείνοι. Στο φινάλε μόνο έτσι μπορούν να καταλάβουν τι περνάμε!!!!!

Αυτό ακριβώς!!!


kK3bp2.png

dKVVp3.png

01/08/04 Και συνεχίζουμε..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και από μένα!

Floreta μου, το θέμα με την κλινική μου το είπε η γιατρός μου. Εγώ θα γεννήσω, πρώτα ο Θεός, στην γενική κλινική η οποία είναι συμβεβλημένη με τον ΕΟΠΥΥ οπότε θα έχω κάποια έκπτωση (πχ αντί 1300? θα πληρώσω 800?) δεν δικαιούμαι όμως τίποτ' άλλο. Αν τώρα εσύ πχ γεννήσεις σε μη συμβεβλημένη κλινική ή σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο, ο ΕΟΠΥΥ σου δίνει επίδομα τοκετού 900?. Αν κάνω λάθος και ξέρει καμία καλύτερα ας με διορθώσει. Αυτό με το επίδομα μητρότητας του ΟΑΕΔ πρώτη φορά το ακούω και μακάρι να πάρουμε κάποια στιγμή κι εμείς!!!!!!!!!!

Μαράκι, σχετικά με τον πρώτο και δεύτερο τοκετό, εγώ στον πρώτο μου ήμουν πολύυυ άνετη πράγμα που δεν πρόκειται να συμβεί αυτη τη φορά μιας και όπως λες ξέρεις τι πρόκειται να συναντήσεις. Όμως από την άλλη, επειδή η πρώτη μου εμπειρία ήταν παλούκι και παρά λίγο να πηγαίναμε για καισαρική (18 ώρες έκανα να γεννήσω), σκέφτομαι πως τώρα μάλλον πιο εύκολα θα γεννήσω (γιατί πιο δύσκολα δεν γίνεται...) κι έτσι χαλαρώνω...Πάντως για να μην τρομάζουν οι πρωτομανούλες, οι περισσότερες κοπέλες που γέννησαν μαζί με μένα γέννησαν πολύ εύκολα απ' ό,τι είπαν, κι αυτό είναι και το φυσιολογικό (πχ σπάνε τα νερα...αρχίζουν οι πόνοι...επισκληρίδιο...και νάτο το ζουζουνάκι) απλά εγώ μπήκα με πρόκληση χωρίς καθόλου διαστολή και το μωρό δεν έλεγε να κατέβει με τίποτα. Τον σύζυγο τον είχα μαζί μου μέχρι λίγο πριν βγει το μωρό διότι το δήλωσε πως δεν μπορεί να είναι μέσα καθώς θα βγαίνει το μωρό. Και όντως όταν ήρθε η ώρα βγήκε έξω όμως δεν άντεξε και κοιτούσε από την μισάνοιχτη πόρτα...χαχαχα...στο επόμενο σίγουρα θα είναι μέσα...το δήλωσε (μάλλον τα περίμενε πιο τραγικά τα πράγματα)!

Ιωάννα, άντε ωραία με τον νέο γιατρό!!! Εγώ από τον 2ο μήνα παίρνω σίδηρο (gyno-tardyferon) διότι ο αιματοκρίτης ήταν 33,4 και από τον τρίτο ασβέστιο (calcioral των 500γρ.) διότι τα τελευταία 28 χρόνια έχω πάρει διαζύγιο από τα γαλακτοκομικά...


FQzVp3.png

92nJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα κορίτσια μου!!

Να σας πω κ εγώ τη δική μου εμπειρία απο τον τοκετό-που έχω κ προσφατο!

Μπήκα για 10 μέρες στο μαιευτήριο-Ιασω-επειδή είχα πρόωρες συσπάσεις τις οποίες μέχρι κ την τελευταία στιγμή δν καταλάβαινα..γιατί δεν πονούσα καθόλου.Ημουν στην 34 εβδ και ο γιατρός μου προσπαθούσε να το καθυστερήσει λίγο ακόμα με ενδοφλέβια φάρμακα κτλ Αυτό όμως απο μόνο του με κούρασε τόσο πολυ κ όταν εφτασε η μέρα που δεν μπορούσαμε να το καθυστερήσουμε άλλο μπήκα γ καισαρική.Ημουν τόοοσο κουρασμένη που μπήκα στις 8 στο χειρουργείο ..και 8 και 10 περίπου είχα το μωρόμου αγκαλια και 8μιση βγήκα!!Είχα την καλύτερη εμπειρία αλλα δν παυει να ειναι καισαρική..

Για φυσιολογικο δν ξερω...


i8prp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν τώρα εσύ πχ γεννήσεις σε μη συμβεβλημένη κλινική ή σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο, ο ΕΟΠΥΥ σου δίνει επίδομα τοκετού 900?. Αν κάνω λάθος και ξέρει καμία καλύτερα ας με διορθώσει.

Εγώ περιμένω 1200 ευρω για καισαρική τα οποία κ δν τα εχω παρει ακόμα-10 μηνες μετα...


i8prp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια!!

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Αχ βρε κοριτσια, με τρομάξατε οι δευτερομανούλες που λέτε ότι ξέρετε τι σας περιμένει... οι περισσότερες δευτερομανούλες που ξέρω εγώ πήγανε πολύ άνετες να γεννήσουν! Εμείς έχουμε δεδομένη την καισαρική γιατί είναι δίδυμα.

Εμείς Χαρά θα γεννήσουμε στο Γένεσις γιατί με αυτούς συνεργάζεται η γυναικολόγος μου. Αυτό το επίδομα του ΟΑΕΔ ελπίζω να αρχίσουν να το δίνουν μέχρι να γεννήσουμε, γιατί είναι πολύ χρήσιμο.

Ιωαννάκι πολύ χαίρομαι που βρήκες εναν γιατρό που σε ικανοποιεί! Είναι πολύ σημαντικό!

Naya τόσο γρήγορη είναι η καισαρική; ουαου! Ξεκίνησα να βλέπω ένα βίντεο στο youtube για το πως γίνεται και τα 'κανα πάνω μου.... δεν μπόρεσα να το δω ολόκληρο. Νομίζω καλύτερα να μην ξέρω ;);)

Πολύ θα ήθελα να έχω τον άντρα μου μαζί μου στην καισαρική αλλά απ΄όσο ξέρω εδώ στην Ελλάδα συνήθως δεν τους αφήνουν να μπουν μέσα. Στο εξωτερικό πάλι είναι διαφορετικά. Βέβαια επειδή η γυναικολόγος μας είναι οικογενειακή φίλη και μεγάλωσα στα πόδια της (που λέει ο λόγος) ίσως κάνει μια εξαίρεση για εμάς...;) Αλλά είναι νωρίς ακόμη για να το συζητήσουμε!

Φολικό οξύ παιρνω εδώ και πολύ καιρό (4 μήνες περίπου) από τόσε που ξεκινούσαμε την εξωσωματική. Από σίδηρο παίρνω Fysiofol εδώ και δυο εβδομάδες. Κάθε απόγευμα στίβουμε φρέσκια πορτοκαλάδα και τα κατεβάζω μαζί!

Και βέβαι κάθε πρωί το T4 μου γιατί έχω προβληματάκια με το θυρεοειδή (είχα και από πριν).

Αύριο έχουμε την αυχενική μας. Ελπίζω να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

εσυ ειδες βιντεακι με την καισαρικη εγω που ειμαι νοσηλευτρια κ οταν εκανα πρακτικη το ειδα ζωντανα?α κ το κορυφαιο ηταν οταν ειδα πρωτη φορα φυσιολογικο τοκετο που καθομουν σε μια γωνια κ εκλαιγα,ρεζιλι.κ δεν ξερω αν θελω να κανω

με επισκληριδιο την καισαρικη


pXU3p2.png?EiDCGUBk

empty.gifIA2Ep2.png?qFHIC4kY

Link to comment
Share on other sites

εσυ ειδες βιντεακι με την καισαρικη εγω που ειμαι νοσηλευτρια κ οταν εκανα πρακτικη το ειδα ζωντανα?α κ το κορυφαιο ηταν οταν ειδα πρωτη φορα φυσιολογικο τοκετο που καθομουν σε μια γωνια κ εκλαιγα,ρεζιλι.κ δεν ξερω αν θελω να κανω

με επισκληριδιο την καισαρικη

Τί είπες τώρα??Καλύτερα να μην ξέρω τι κάνουν!Απλά εύχομαι να ξερουν τη δουλειά τους!!χαχαχα!!


i8prp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...