Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 6 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Για αυτό μου ειχε γραψει η αιματολογος στη βεβαίωση που μου είχε δώσει παλιότερα ότι σε εγκυμοσυνη μεταξύ 8-12 εβδομάδα να πάω για να γίνει έλεγχος για αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο? Τώρα την έψαξα και είδα ότι το σύνδρομο το ονομάζει επίκτητη-αυτοανοση θρομβοφιλια. Το θυμόμουν ότι πρέπει να πάω αλλά δεν θυμόμουν τι έγραφε η βεβαίωση...άρα ναι πρέπει να γίνει έλεγχος από αιματολογο ξανά στην κύηση.

      Ακριβώς έτσι κ σε μένα!!

       

      4 ώρες πρίν, Nels είπε:

      Το salospir σας έχει εξηγήσει γιατί σας το δινει? Εντελώς προληπτικά ή είδε κάτι στις εξετάσεις που είχατε κάνει παλιότερα? Αν ήταν εντελώς προληπτικα, τώρα με την αποκόλληση σας είπε να το σταματήσετε?

      Σχετικά με το σαλοσπιρ εμένα Μ είπαν ότι βοηθάει στην εμφύτευση αλλά και στην πρόληψη για προεκλαμψία.

ΜΕΛΛΟΥΣΕΣ ΚΑΙ ΗΔΗ ΔΙΔΥΜΟΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!!!


giota.

Recommended Posts

Αργυρώ μου μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω αλλά οι δικές σου είναι μεγαλύτερες και δεν ξέρω αν ισχύουν το ίδια με εμάς. Εμείς είμαστε στη φάση που κόβουμε σιγά σιγά τα αλεσμένα και τους καθίζω στο καρεκλάκι και τους απλώνω το φαί πάνω στο δίσκο που έχει το καρεκλάκι. Και τους αφήνω να φάνε μόνοι τους. Βάζω ένα μπιφτέκι, μια φετούλα ψωμί, μετά μισή μπανάνα και το ποτηράκι με το νερό και τους αφήνω να φάνε ό,τι μπορούνε. Εννοείται ότι γίνεται όλος ο τόπος χάλια και μετά κάνω ηλεκτρική αλλά κάνω υπομονή γιατί πως αλλιώς θα μάθουν; Και αν δε φάνε πολύ δε σκάω, ούτε νηστικά τα αφήνω, ούτε θέλω να τα πιέζω! Θα φάνε μόνα τους όταν θελήσουν! Α, και τα δόντια δεν έχουν σχέση, ο ένας δεν έχει κανένα και ο άλλος έχει ένα που έσκασε μόλις πριν μια εβδομάδα!

Όντως τα δοντάκια δεν έχουν σχέση γιατί και ο δικός μου όταν πρωτοξεκίνησε είχε μόλις δύο! Απλά πιστεύω πως όσο περνάει ο καιρός και φυσικά όσα περισσότερα βγάζουν ίσως μπορούν να μασούν περισσότερες τροφές και πιο εύκολα πχ το κρέας που όσο και να το βράσεις μια προσπάθεια τη θέλει! Εκεί μάλλον κουράζονται πιο εύκολα και τρώνε λιγότερο!! Αααααα επίσης εμένα μια περίοδο μου έκανε και το άλλο! Έτρωγε λίγο και συχνά! Το συζήτησα με την παιδίατρο και καταλήξαμε ότι το κάνει επειδή κουράζεται κι έτσι τον άφηνα να τρώει όσο και όποτε ήθελε! Βέβαια και τώρα το ίδιο κάνουμε! Τρώει όποτε θέλει! :rolleyes:


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω τα εβαλα απο την πρωτη μερα καθε μια στο κρεβατακι της, στο δικο τους δωματιο.Τις πρωτες 40 μερες κοιμομουν και εγω μαζι σε μονο κρεβατι που εχουμε βαλει στο παιδικο.Μετα εγω στην κρεβατοκαμαρα και πηγαινα απλα για ταισμα στο δικο τους.Γενικα απο 3 μηνων αρχισαν να κοιμουνται 5ωρο σερι και πλεον παμε καλα 9-7, με κανα 2 πηγαινε ελα για να δωσω πιπιλα.Στο κρεβατι μας εχουμε παρει μονο τη μια ενα βραδυ που μου εκανε συνεχεια αναγωγες και φοβομουν να την αφησω μονη της.

Για φαγητο, εμεις ειμαστε ακομα στην αρχη, τρωμε αλεσμενα φρουτα, χορτοσουπα και ρυζαλευρο.Μετρια τα πανε, αλλα οκ δεν πιεζω, οσο θελουν.

Εμεις γεννηθηκαμε 37 εβδ ακριβως, 2300 και 2700, χωρις καθολου θερμοκοιτιδες


zh9bp2.png
Link to comment
Share on other sites

marmin:Καλως σε βρηκα!και ευχομαι μ'ενα πονο

floreta:Καλως σε βρηκα!

Να ρωτησω ?Γινομαστε 18 μηνων(σε 6 μερες)κ εχουμε πιπιλα ακομα,ποτε και πως την κοψατε?Μπιμπερο μεχρι ποτε,κ μετα?Γιο-γιο ποτε ξεκινησατε?Sorry αλλα η βοηθεια σας ειναι πολυτιμη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια τι κάνετε? απ ότι βλέπω οι νεότερες έχετε πολλές απορίες για ύπνους, φαγητό κλπ κλπ!!

Μπαίνοντας και γω σφήνα θα σας πω τα δικά μου!!

Από το θέμα ύπνου είμαστε λίγο αποτυσχία! χεχ παιδευτήκαμε πολύ γενικότερα και ακόμα "παιδευόμαστε γλυκά". Για να καταλάβετε κάθε πρωϊ ξυπνάμε εγώ, ο σύζυξ, ο Κωνσταντίνος, η Νικολέττα και η Ούμα (η γάτα) στο κρεβάτι μας!!(έρχονται κατά τις 5, ένας ένας) Οπότε δε θα εκφέρω καθόλου γνώμη, θα πω μόνο φυσικά ότι από μια πλευρά το απολαμβάνουμε και για αυτό έχει παραμείνει, που φυσικά τώρα σταματώντας τη δουλειά θα το κόψουμε γιατί με το νέο μωρό θα είναι δύσκολο...δε θα χωράμε ρε γαμώτο:-D:grin::-D:grin:

Αργυρώ μου για το θέμα του φαγητού σιγά σιγά θα γίνουν όλα. Αν και εμείς ξεκινήσαμε πολύ νωρίτερα ηλικιακά. Δηλαδή 7 μηνών χωρίς δόντια μασουλάγανε το πρώτο τους ψωμάκι. 10 μηνών σταματήσαμε την άλεση πλην ίσως του μοσχαριού. όλες οι υπόλοιπες τροφές ήταν πολύ λεπτοκομμένες και τα ταΐζαμε με το κουταλάκι. Φυσικά αρπάζανε και αυτά με τα χεράκια τους. Φαντάζομαι τρώνε μπισκότα, κουλούρια, ψωμιά, και τέτοια ε? οπότε πιθανόν σε δουλεύουνε. Σιγά σιγα θα συνηθίσουν μην τις πιέζεις, εγώ ποτέ δεν τους πίεσα, κόψε όμως τροφές που πιθανόν να υπερτερούν του φαγητού και να γεμίζουν τα στομάχια τους πχ. γλυκά, μεσημεριανό γάλα κλπ.

Καλώς ήρθες vamaria να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!!

Πιπίλα και δάχτυλο που λες έχω την αίσθηση οι ντοκτοράδες βάζουνε ανώτερο όριο τα 2 χρόνια, για το μπιμπερό 3,5. διότι μετά έχεις ορθοδοντικά καθώς και προβλήματα λόγου. Φυσικά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και κάθε παιδί θέλει ον χρόνο του. Εμάς ο Κων την πιπίλα την έκοψε 8 μηνών!! ενώ η Νικ την κράτησε σχεδόν μέχρι τα δυο, φοβόμουν ότι δε θα την έκοβε ποτέ. Μεγάλη εξάρτηση. Αρχικά την είχαμε καταφέρει να την παίρνει μόνο στον ύπνο αλλά χωρίς αυτήν δεν το συζητούσε, κάναμε κάτι προσπάθειες αλλά υποκύπταμε. Ένα καλό μεσημέρι το πήραμε απόφαση, κοιμήθηκε στη γιαγιά της και δεν την έβρισκε που την είχε βάλει, έκλαψε λίγο μέχρι να έρθω εγώ ν της πάω εγώ άλλη γιατί με είχε πάρει η πεθερά μου στεναχωρημένη είχε κοιμηθεί, οπότε είπαμε αυτό ήταν!! Όταν ξύπνησε της είπαμε ότι την πήρε η νεραϊδα και θα της έφερνε ποδήλατο!! Μπιμπερό εγώ δεν είχα θέμα λόγω θηλασμού στο χρόνο πήγαμε σε ποτηράκι ειδικό και οχι σε μπιμπερό. Αλλά αυτό που έχω καταλάβει είναι ότιδήποτε θέλαμε να κόψουμε πιπίλα, θηλασμό, πάνα συνέβη όταν το πήραμε εμείς απόφαση και τα παιδιά το κατάλαβαν ότι το εννοούσαμε...όσο ήμασταν ντεμί, ναι μεν αλλά (όπως τώρα το θέμα του ύπνου) δεν υπήρχε περίπτωση!! Για την πάνα κάναμε μια προσπάθεια 22 μηνών αλλά δεν πέτυχε και ξαναπροσπαθήσαμε στα 2,5 όπου προφανώς ήταν πιο ώριμα και πέτυχε!! Να πώ φυσικά ότι είχαμε βοήθεια και από τον βρεφικό που πηγαίνανε τότε, με το που μπήκε η Άνοιξη αρχίσανε οι κοινές προσπάθειες. Η δε Νικ μέσα σε λίγες εβδομάδες το έπιασε, ο Κων αντιθέτως μας κατούραγε για πολύυυυυυ καιρό!! Κάθε παιδί είπαμε είναι διαφορετικό!!

Άπλωσα το σεντόνι μου και γω!! και σας καληνυχτώ!!!

Gem πως πάει?

Sevi τι μου θύμησες με τη λίστα!!άντε μετά να κάνουμε και μια στατιστική ανάλυση!!!

φιλιά σε όλες!!!!!!!!!


WqqTp3.png

0WUVp3.png

a1UTp2.png

Link to comment
Share on other sites

αχχχ κορίτσια... τι ήθελα και μίλησα για δόντια! Ο μεγάλος μου βγάζει 3 μαζί (τα πρώτα του)!! Σήμερα τα πήραμε χαμπάρι γιατί δε μας κάνει τη χάρη να μας αφήσει να βάλουμε το χέρι μας στο στόμα του... Μας έβγαλε το λάδι από τη γκρίνια και την αφαγία σήμερα! Από τον μικρό το περίμενα, από τον μεγάλο το βρήκα... εννοείται του έδωσα παυσίπονο προληπτικά... ελπίζω να κοιμηθούμε έστω και λίγο! καλά λένε, double trouble! χιχι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nunu αγορι+κοριτσι, 35+3! 2300+2040....5 μερες μενν!

Sevi αγορι+αγορι, 35+5! 2290+1830....9+13 μερες μενν!

Evi αγορι+κοριτσι, 35+5! 2670+2300....7+0 μερες μενν!

Lovemtwins αγορι+κοριτσι, 34+2! 1920+1720...(χωρις μενν)!

Laerta αγορι+κοριτσι 35+2! 2300+2620...4 μερες μενν(κουνακια)!

Gemini αγορι+αγορι, 37+3!2800+3100.....(χωρις μενν)!

Moritsa αγορι+κοριτσι, 32+5! 2150+2000....25+31 μερες μενν!

Witch αγορι+κοριτσι, 36! κατω απο 2500.....(χωρις μενν)!

Elisa αγόρι+αγόρι, 36+4! 3440+2280.....(χωρίς μενν)!

Celestine αγορι+αγορι, 33! 2080+1770...24+20 μερες μενν!

Anthi αγορι+αγορι,36! 2600+2300.....15 μερες μενν!

Jasmini αγορι+αγορι, 37+3! 2560+2240...(χωρις μενν)!

Duckface αγορι+κοριτσι 33+3! 1830+1480.....19+25 μερες μενν!

Joy αγορι+κοριτσι 36+6! 2560+2540....(χωρις μενν)!

Mash αγορι+αγορι 34+3! 2250+1900...2+15 μερες μενν!

Frosobal αγορι+αγορι 38! 3340+3200....(χωρις μενν)!

Naki αγορι+αγορι 36+2! 2000+2030......15+20 μερες(κουνακια)!

Mpougos αγορι+αγορι 36+5! 2480+1350....0+38 μερες μενν!

Argyro30 κοριτσι+κοριτσι 35!2440+2600.....(χωρις μενν)!

Architwins αγορι+αγορι,34+6! 2200+1900....8+4 μερες μενν(κουνακια)!

Τzini αγορι+κοριτσι, 38+1! 2980+2950....(χωρις μενν)!

Taz34 αγορι+κοριτσι, 37+5! 2560+2980..(χωρις μενν)!

Linaki G κοριτσι+κοριτσι, 34+4! 2080+2180...15 μερες μενν!

Cristy κοριτσι+κοριτσι, 38+4! 2460+2610....(χωρις μενν)!

Euxoula κοριτσι+κοριτσι, 38! 2800+3040....(χωρις μενν)!

Chemin κοριτσι+κοριτσι, 35! 2240+1920.....5 μερες μενν+5 μερες κουνακια!

Glorr αγορι+κοριτσι, 36! 2490+2000.....10 μερες μενν!

Kira κοριτσι + κοριτσι ,38+4! 2500 και 2360.... (χωρις μενν)!

Floreta αγορι+αγορι, 36! 2500 και 2500...

Ouranio nektar9,αγορι+κοριτσι,36+3! 2480 και 2650...(χωρις μενν)!

Anchelita,κοριτσι+κοριτσι,37! 2300 και 2700...(χωρις μενν)!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...ξαναβαλα την λιστα γιατι δεν με αφηνε να κανω edit!

Αργυρω στα δικα μου κοψαμε τα αλεσμενα 23 μηνων...1 μηνα πριν πανε παιδικο αναγκαστικα γιατι δεν θα ετρωγαν τπτ!

Ζοριστηκανε αρκετα θα ελεγα...φυσικα κοψανε τα φρουτα,μονο μπανανα τρωνε,κοψανε το γιαουρτι!

Και στο σπιτι δεν τρωνε τα παντα...μονο στο παιδικο!

Πιπιλα εχουμε ακομα και κανουν σαν παλαβα γι'αυτην!Στο παιδικο κοιμουντε χωρις αυτην και μολις παω να τα παρω ψαχνουν σαν τρελα την τσαντα μου για να την βαλουν στο στομα...οσες φορες τις εχω ξεχασει εχει γινει πανικος!

Πανα δεν εχουμε κοψει..τωρα θα προσπαθησουμε!

Νουνουκα εχω να δηλωσω οτι μου λειπεις!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Ααα καλα εγω εχω μεινει πολυ πισω! Για αυτο η σουλτανα μου κανει πως μασουλαει το κουταλι κ δεν ανοιγει απλα το στομα!

Βασικα ψωμακι εχω δωσει θρυμματισμενο, μια φορα εδωσα μπισκοτα κ ξερναγε ποση ωρα.

Εχουμε δυο μηνες να παμε παιδιατρο αλλα κ παλι εγω του προτεινα διαφορετικα πράγματα περα της πατατας οπως τραχανα, μακαρονια ρυζι, τι μπιφτεκι κ μη αλεσμενα!

Πολυ στενοχωρηθηκα τα παιδακια μου μειναν πισω εξαιτιας της αγνοιας μου.

Για τον υπνο μεχρι 7 μηνων οι τρεις μας στο μεγαλο κρεβατι μεχρι που ειδα τη μικρη να σηκωνεται οποτε μετακομισαμε στο παιδικο παλι οι τρεις μας κι ο μπαμπας γυρισε στην κρεβατοκαμαρα.

Δεν ακουω αμεσως τα παιδια, σημερα ο μικρος ειχε ξυπνησει μου μιλαγε κατι μπορει να καταλαβα αλλά δεν κουνηθηκα ειχε πεταξει την κουνουπιερα κατω κι εγω χαμπαρι.

Στο καινουριο σπίτι αναγκαστικα θα γυρισω στον ανδρουλη λογω χωρου, αλλα ποιος ξερει ποση ωρα μετα θα ακουω να με ζητανε!

Εχω μια υπνηλια το τελευταιο διάστημα με το ζορι κραταω ανοιχτα τα ματια μου οσο αυτα ειναι ξυπνια κι ας εχω κοιμηθει κατα τη διαρκεια της ημερας.

Καληνυχτα σας


LxHXp2.png

Έχει προσωπο η αγαπη , η πρόνοια του Θεού, η ελπίδα στη ζωή και το βλεπω σε σας.

uLu6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερουδια.εμεις πανες κοψαμε περσυ τον αυγουστο στις διακοπες που ηταν 2,5 χρ,τις βραδυνες οχι ακομα,περιμενω σε κανα μηνα να ξεκινησω προσπαθειες.πιπιλα εμεις ακομα εχουμε και βλεπω να πηγαινουμε με αυτες δημοτικο...τις εκοψα,τους διαβασα παραμυθι για τις πιπιλες,για νεραιδες,τους εδειξα μαυρα δοντια στο ιντερνετ και καλα οτι εγινε απο τις πιπιλες....τιποτα κοριτσια!!!!αυτο που λεει η sevi στο παιδικο δεν φορανε αλλα σπιτι ναι!τι να κανω αλλο δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites

S'ευχαριστω nunu για την απαντηση.Δεν ξερω ποσα παιδακια εχεις κ τη ηλικια,αλλα θελω να σε ρωτησω ποτε μιλησαν?Εμενα μπαμπαδιζουν κ κανουν ηχους ζωων,να ανησυχησω?(ειναι 18 μηνων)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα, μανούλες!!!

Πώς είστε; Σας διαβάζω και προβληματίζομαι... Τί μας περιμένει... Εμείς αφού περάσαμε αφαγίες και 1 ουρολοίμωξη, περνάμε αύριο κτεο(παιδίατρο). Του έχω ετοιμάσει άπειρες ερωτήσεις κι ας του τηλεφωνώ συνεχεια...

Για κάποιο λόγο, οι δικοί μου τα πάνε σχετικά καλά με τον ύπνο... Ακόμα... Ο μεγάλος μπορεί να κοιμηθεί και 8ωρο συνεχόμενο ενω ο μικρός θα ξυπνησει για αγκαλίτσα ενδιάμεσα... Εγώ κοιμάμαι σε ένα μονό κρεβάτι στο δωμάτιό τους... Δεν σκέφτομαι καν να φύγω από εκεί...

Πότε τους αρχίσατε αλεσμένα; Εγώ τα βλέπω πολύ ανώριμα ακόμα... ϊσως λογω προωρότητας... (Α!Εμείς μείναμε 57 μέρες στη μενν με βάρη γέννησης 1070γρ κ 1200γρ)

Καλά κουράγια και φιλιά σε όλες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο μεγάλος μου με την πιπίλα δεν ηθελε να έχει καμία σχέση! έχει το πανάκι του και του αρέσει να μασουλάει αυτό.

Ο μικρός πάλι το είχε με την πιπίλα και του άρεσε, αλλά δεν τη χρησιμοποιούσε συστηματικά. Αλλά όταν ήταν 5-6 μηνών έτυχε κάποιες φορές να κοιμηθεί με αυτή στο στόμα και του έπεφτε στον ύπνο του και έκλαιγε.. οπότε αφού είμασταν στο ντεμί αποφάσισα να μην του την ξαναδώσω για τον ύπνο, γιατί φοβήθηκα ότι θα πάθαινε εξάρτηση και θα μπλέκαμε... τώρα κοιμάται με το αρκουδάκι του (πιπιλάει το χέρι του αρκουδου) και την πιπίλα τη χρησιμοποιούμε μόνο μέρα και στη χάση και στη φέξη. Δηλ. περνάνε και μέρες που δεν τη χρησιμοποιούμε καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Μπουγκος μήπως όταν κόψατε τις πάνες ήσασταν ενάμιση και όχι δυόμιση;;

Στο θέμα πιπίλα κι εγώ τυχερή ήμουν!! Την έπαιρνε από την αρχή ελάχιστα και μόνο στον ύπνο κ μόλις κοιμόταν την πετούσε και δεν ξυπνούσε τα βράδια και αν ξυπνούσε σπανίως μπορούσα να τον ησυχάσω με πιπίλα! Συνήθως την έτρωγα στη μάπα γιατί ήθελε στήθος! Κάπου 10 μηνών μου την πετούσε στα μούτρα και όταν προσπαθούσα να τον κοιμήσω στο καρότσι του κ έτσι δεν του την έδινα καθόλυ αφού κοιμόταν και χωρίς αυτήν! Ενημέρωσα και τη γιαγιά γιατί τύχαινε να τον κοιμίζει καμιά φορά μέρα και έτσι την έκοψε μόνος του! Πάραυτα είχα αρχίσει να το ψάχνω και έλεγε στο χρόνο αν και εμένα μου φαίνεται νωρίς για τα μωρά που τη χρησιμοποιούν κατά κόρον αν και μια φιλενάδα μου την έκοψε όντως στο χρόνο στην κόρη της! Δεν ξέρω πως τα κατάφερε γιατί ήταν ένα θέμα που με απασχολούσε πολύ και ακόμα με απασχολεί για τα δίδυμα! Οι ανηψιές μου την έκοψαν και οι δύο στο νηπιαγωγείο!!


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

Οχι εχω ξαναγραψει ειναι λαθος το τικερακι μας κσι δεν εχω αξιωθει να το αλλαξω γιατι μπαινω απο το κινητο.τωρα ειναι 3 χρ και 4μηνων,οποτε κοψανε σχεδον στα 2,5 την πανα ημερησια παντα.πιπιλα δεν βλεπω να την κοβουμε ευκολα και ο μικρος ηδη εχει στραβα δοντακια..

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ποσο καιρο μετα τη γεννα πηγατε για τεστ παπ κ υπερηχο? Εγω κοντα ενα χρονο εχω που δεν εχω πατησει


LxHXp2.png

Έχει προσωπο η αγαπη , η πρόνοια του Θεού, η ελπίδα στη ζωή και το βλεπω σε σας.

uLu6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...