Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 6 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Για αυτό μου ειχε γραψει η αιματολογος στη βεβαίωση που μου είχε δώσει παλιότερα ότι σε εγκυμοσυνη μεταξύ 8-12 εβδομάδα να πάω για να γίνει έλεγχος για αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο? Τώρα την έψαξα και είδα ότι το σύνδρομο το ονομάζει επίκτητη-αυτοανοση θρομβοφιλια. Το θυμόμουν ότι πρέπει να πάω αλλά δεν θυμόμουν τι έγραφε η βεβαίωση...άρα ναι πρέπει να γίνει έλεγχος από αιματολογο ξανά στην κύηση.

      Ακριβώς έτσι κ σε μένα!!

       

      4 ώρες πρίν, Nels είπε:

      Το salospir σας έχει εξηγήσει γιατί σας το δινει? Εντελώς προληπτικά ή είδε κάτι στις εξετάσεις που είχατε κάνει παλιότερα? Αν ήταν εντελώς προληπτικα, τώρα με την αποκόλληση σας είπε να το σταματήσετε?

      Σχετικά με το σαλοσπιρ εμένα Μ είπαν ότι βοηθάει στην εμφύτευση αλλά και στην πρόληψη για προεκλαμψία.

ΜΕΛΛΟΥΣΕΣ ΚΑΙ ΗΔΗ ΔΙΔΥΜΟΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!!!


giota.

Recommended Posts

nunu σ'ευχαριστω για την απαντηση και θα ακολουθησω τη συμβουλη σου,υπομονη!!!Παντως ειναι πολυ δυσκολο να μεγαλωνεις διδυμα(ποσο μαλισταοσες εχουν 3 παιδακια,μπραβο σας!)το καλο ειναι οτι δεν δουλευω,αλλα δεν εχω καθολου μα καθολου βοηθεια.Υπαρχουν ωρες που απελπιζομαι,νευριαζω αλλα μετα σκεφτομαι οτι ειμαι αδικη και δεν μου φταινε τα παιδακια.Οταν φτανω στα ορια ζηταω απο 18 μηνων μωρα να καταλαβουν οτι η μανουλα ειναι μονη της και πρεπει να τα κανει ολα γι'αυτο πρεπει να εχουν υπομονη.Ολη μερα μαζι τους χορευω, τραγουδαω,παιζω αλλα και παλι νιωθω οτι δεν ειναι αρκετο.Σορρυ αν σας κουρασα αλλα καπου και εγω ηθελα να μιλησω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ποπο ρε κορίτσια... ώρες ώρες νιώθω ότι είμαι σκέτη αποτυχία...:(:(

Σήμερα ούτε το φαγητό τους φάγανε, ούτε το μεσημέρι κοιμήθηκαν καλά, και είναι μέσα στη γκρίνια και τα κλάμματα... εγώ ξεσκίζομαι να τους δώσω το καλύτερο, κι αυτά δεν είναι ευχαριστημένα με τίποτα :(:(:(

Σόρρυ αλλά ήθελα να το πω το παράπονό μου...

vamaria σε καταλαβαίνω!

Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια υπομονη γιατι αλλιως δεν θα την βγαλουμε καθαρη....δυσκολο βεβαια για εμας που απο βοηθεια μηδεν αλλα τουλαχιστον μεχρι τωρα καλα τα εχουμε παει,αλλες με ενα παιδι και τα παιζουνε τελειως εμεις ....τι να πουμε!!Ειμαστε αξιες,να το εχουμε καλα στο μυαλο μας αυτο,τωρα και λαθη θα κανουμε ειναι απολυτα λογικο να κουραστουμε και να θυμωσουμε με τα παιδακια μας,αρκει να μαθαινουμε απο τα λαθη μας και οσο μπορουμε να κανουμε πισω γιατι μεγαλωνουν και καταλαβαινουν περισσοτερα απο οτι πριν.Απο το πρωι μεχρι το βραδυ δεν ειναι δυνατον να χορευουμε και να παιζουμε με τα παιδια μας,δεν γινεται αυτο,αλλα η καθεμια μας προσφερει αυτο που πιστευει πως ειναι το καλυτερο και μονο η κουραση φερνει την απογνωση και τα νευρα,αρα χαλαρωνουμε με τις δουλειες του σπιτιου και κανουμε τα απολυτως απαραιτητα για να αφιερωνουμε χρονο και στα παιδια...ολα μαζι δυστυχως δεν γινονται...το εχω προσπαθησει και η αγανακτηση μου εχει χτυπησει κοκκινο.Τις ιδιες αντοχες εχουμε το βραδυ με εκεινες που εχουμε το πρωι...δεν νομιζω...εμεις με τα διδυμα πεσαμε στα βαθια νερα αποτομα και ολα θελουν το χρονο τους,θα μεγαλωσουν και καπως θα ηρεμησουμε,βεβαια αρχιζουν αλλα,οπως διαβασματα αλλα τι να κανουμε....καλη δυναμη διδυμομανουλες!!


498ap2.png

nZqvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

Όντως πιστεύω πως όλες οι μανούλες με ένα , δύο , τρία και περισσότερα παιδάκια έρχονται στιγμές που νιώθουμε τελείως άχρηστες και ανίκανες αλλά δεν είναι έτσι! Συμφωνώ με όλα όσα είπε η Αργυρώ!! Και εγώ τον μαλώνω καμιά φορά και στενοχωριέμαι μετά αλλά και λίγο μάλωμα το θέλουν έτσι δεν είναι; Αλλιώς θα μας γίνουν γαιδουράκια!!

Εγώ επιτελους τελείωσα με το παιδικό και είμαι πολύ χαρούμενη! Δηλαδή τελείωσα με τις μεγάλες δουλειές! Μπήκαν τα έπιπλα όπως ήθελα και το κρεβατάκι του μωρού και άνοιξε ο τόπος! Επίσης τακτοποίησα τα βιβλία στις βιβλιοθήκες και ένα και χώρο στα ντουλαπάκια της βιβλιοθήκης για σεντονάκια κτλ! Όπως καταλαβαίνετε θα μετατραπεί σε βιβλιοθήκη - ντουλάπα!! Καθόλου δε με νοιάζει όμως!! και τώρα έμειναν να τακτοποιήσω τα ψιλολόγια που για μένα είναι και τα πιο εκνευριστικά!! Και μόλις τελειώσω με όλα σιγά σιγά θα πλυνοσιδερώσω και ότι βρεφικά ρουχαλάκια έχω και θα τα τακτοποιήσω στη θέση τους (δηλαδή αυτό σκέφτομαι να το κάνω τον Ιούλιο) και μάλλον τότε να ετοιμάσω και τη βαλίτσα μου ε; Καλά δεν είναι τι λέτε;;


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχει καμια μανουλα εμπειρια να μην πινει το γαλα το 18 μηνων μωρο?Εκει που πιναμε και 600 ml τωρα 100 και με το ζορι.Αν ναι τι κανατε.Παρακαλω βοηθεια!

Κανε μια ερωτηση στην παιδιατρο που παρακολουθει το παιδι και φυσικα μην το πιεζεις καθολου,θα πιει οσο εκεινο θελει.Στα υπολοιπα γευματα πως τα παει?μπορει να περναει μια ιωσουλα δεν ξερεις,οποτε ενα τηλ.στην παιδιατρο μπορει και να σε βοηθησει.


498ap2.png

nZqvp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φιλενάδες μου!

αχ τελικά οι μαναδες πάντα τύψεις εχουν. κ εγω μια απ τα ιδια περνάω φασεις που νομιζω πως δεν τους αφιερώνω αρκετο χρόνο, ή πως αν ηταν ενα ενα οσο να ναι θα ημουν περισσοτερο καιρο στον καθενα ξεχωριστα και πάει λεγοντας. Μαλλον αυτο δε λυνεται ποτε...:rolleyes: Ξερω ομως πως αυτο που κανουμε ειναι πολυ δυσκολο και το καταλαβαινω με το ποσο διαφορετικο ειναι να εχεις ενα παιδι ή διαφορετικης ηλικιας τελοςπάντων!

vamaria κ εγω θα σου ελεγα να μην ανησυχεις γιατι τα παιδια περνανε διαφορες φάσεις με το φαγητο και ειδικα με το γαλα. εγω σ αυτο γενικα ημουν παντα χαλαρη και ειδα πως απλά βαριουνται πχ ορισμενα φαγητα κ μετα τα ξαναζητανε. ομοιως και με το γαλα.λΗ μπορει να τρωνε παραπανω φαγητο και να μην πεινανε αρκετα. Φυσικα να ρωτησεις και τον παιδιατρο σου για να εισαι σιγουρη, εδω γνωμες λέμε!

αργυρω εσεις πως πατε με τα φαγητα? με το σταθμο αποφασισες τελικα? εχουμε κ εμεις ενα θεμα με το ωραριο και δε θελω να αλλαξω γμτ γιατι ειμαι πολυ ευχαριστημενη!

οι εγκυούλες πως τα πανε?? λετε για βαλιτσες κ εγω ουτε που εχω σκεφτει πότε θα το κανω κι αυτο!!

εγω σημερα πηγα στο γιατρο, μια χαρα ο μπεμπης μεγαλωσε ειναι 880γρ! κ μου ειπε για καισαρικη 04/09. Βεβαιααυτος παντα με υπολογιζει λιγοτερων εβδομαδων -δεν καταλαβαινω γιατι- αλλά δε με νοιαζει, καλυτερα πιο αργα!

κατα τα αλλα καλα ευτυχως ειμαστε αλλά εχω ενα σωρο δουλειες. ξεστρωσαμε (ευτυχως ηρθε μια κυρια δηλαδη) κ αλλάξα ρουχα στια ντουλάπες.

μπηκα απο η/υ ειδατε πως φαινεται, σεντόνι εγραψα!!

φιλιαααααααααααα


SV6vp3.png

LWoFp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φιλενάδες μου!

αχ τελικά οι μαναδες πάντα τύψεις εχουν. κ εγω μια απ τα ιδια περνάω φασεις που νομιζω πως δεν τους αφιερώνω αρκετο χρόνο, ή πως αν ηταν ενα ενα οσο να ναι θα ημουν περισσοτερο καιρο στον καθενα ξεχωριστα και πάει λεγοντας. Μαλλον αυτο δε λυνεται ποτε...:rolleyes: Ξερω ομως πως αυτο που κανουμε ειναι πολυ δυσκολο και το καταλαβαινω με το ποσο διαφορετικο ειναι να εχεις ενα παιδι ή διαφορετικης ηλικιας τελοςπάντων!

vamaria κ εγω θα σου ελεγα να μην ανησυχεις γιατι τα παιδια περνανε διαφορες φάσεις με το φαγητο και ειδικα με το γαλα. εγω σ αυτο γενικα ημουν παντα χαλαρη και ειδα πως απλά βαριουνται πχ ορισμενα φαγητα κ μετα τα ξαναζητανε. ομοιως και με το γαλα.λΗ μπορει να τρωνε παραπανω φαγητο και να μην πεινανε αρκετα. Φυσικα να ρωτησεις και τον παιδιατρο σου για να εισαι σιγουρη, εδω γνωμες λέμε!

αργυρω εσεις πως πατε με τα φαγητα? με το σταθμο αποφασισες τελικα? εχουμε κ εμεις ενα θεμα με το ωραριο και δε θελω να αλλαξω γμτ γιατι ειμαι πολυ ευχαριστημενη!

οι εγκυούλες πως τα πανε?? λετε για βαλιτσες κ εγω ουτε που εχω σκεφτει πότε θα το κανω κι αυτο!!

εγω σημερα πηγα στο γιατρο, μια χαρα ο μπεμπης μεγαλωσε ειναι 880γρ! κ μου ειπε για καισαρικη 04/09. Βεβαιααυτος παντα με υπολογιζει λιγοτερων εβδομαδων -δεν καταλαβαινω γιατι- αλλά δε με νοιαζει, καλυτερα πιο αργα!

κατα τα αλλα καλα ευτυχως ειμαστε αλλά εχω ενα σωρο δουλειες. ξεστρωσαμε (ευτυχως ηρθε μια κυρια δηλαδη) κ αλλάξα ρουχα στια ντουλάπες.

μπηκα απο η/υ ειδατε πως φαινεται, σεντόνι εγραψα!!

φιλιαααααααααααα

Και εμείς είχαμε γυναικολόγο χθες! Κ από ότι είδα στα τικερακια μας είμαστε 5 μέρες μεγαλύτεροι! Το αγοράκι μου στα 810 γρ κ το κοριτσάκι μου 960 παρακαλώ!


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

αργυρω εσεις πως πατε με τα φαγητα? με το σταθμο αποφασισες τελικα? εχουμε κ εμεις ενα θεμα με το ωραριο και δε θελω να αλλαξω γμτ γιατι ειμαι πολυ ευχαριστημενη!

Gemini,με το φαγητο τα παμε πολυ μετρια,δυστυχως εχουμε συνδεσει το γαλα με τον υπνο,οποτε nunuka μας τσακωσες...το απογευμα τρωμε κατι παραπανω αλλα ολη την ωρα τρωμε απο λιγο και συνεχεια,ελπιζω σε αυτο το θεμα να βοηθησει ο παιδικος.Περιμενω να ξεκινησουν οι αιτησεις για το εσπα και θα δηλωσω τους δυο που μπορουν να μου παρουν και τον μπεμπη(ιδιωτικοι)και ελπιζω σε θετικα αποτελεσματα.


498ap2.png

nZqvp3.png

Link to comment
Share on other sites

argyro30,gemini85:Ευχαριστω κοριτσια για τις απαντησεις σας.Ο παιδιατρος ηρθε την Παρασκευη για την καθιερωμενη μηνιαια εξεταση και τις ειδε μια χαρα,οταν το ρωτησα για το γαλα δεν εδωσε μεγαλη σημασια σε στυλ δεν ειναι κατι ανησυχτικο.Εγω αρχισα να τους δινω κρεμες η' γιαουρτι πρωι κ βραδυ(θεση γαλα) κ σε 2-3 μερες θα τους ξαναδωσω γαλα.Παντως αλλαξα κ γαλα απο andvance σε Ολυμπος βιολογικο αλλα δεν ειδα διαφορα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας!!

Τι κανουν οι εγκυουλες μας?

Οι φρεσκοδιδυμομανουλες??καλη δυναμη σας ειπα??

Εμεις σημερα για μεσημερι φαγαμε πατατες τηγανιτες,κουλουρι και τυρακι....φοβερο το μενου μας?αναθεμα την ωρα που τους εκοψα τα αλεσμενα,τρωγαμε τα παντα και τωρα χαζοτρωμε!!Ελπιζω ο παιδικος να κανει το θαυμα του και να αλλαξει ολο αυτο!!


498ap2.png

nZqvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια και μωράκια!!

Εδώ είμαι και πάλι!!

Αργυρώ μου σε τσάκωσα ε? χαχα!! Ο σταθμός βοηθάει πάρα πολύ πάντως και δεν πιστεύω να αποτελέσουν εξαίρεση οι κούκλες σου. Εγώ το άλλο που έκανα και κάνω είναι να κρύβω διάφορα μέσα στο αγαπημένο τους φαγητό. π.χ μακαρονάκι κοφτό (ολικής δίνω εγώ) βάζω ψιλοκομμένα λαχανικά, κρεατάκι, ψαράκι κλπ. Ομελετίτσες, αλμυρά κεικ και ότι μπορεί να πιάσει, μπιφτεκάκια που είναι και μαλακά στο χέρι για σνάκ το απόγευμα με αγγουράκια στικς.

vamaria για το γάλα δε θα ανησυχούσα και γενικότερα δεν ανησυχώ καθόλου (ακόμα δεν πολυπίνουν) και εγώ το Όλυμπος το βιολογικό πέρνω και τους δίνω φρέσκο από 1 χρονού αλλά λατρεία δεν του είχαν ποτέ. Οπότε πολύ κίτρινο τυράκι, γιαουρτάκια και το γάλα για να μην το πετάω και συγχύζομαι ή το πίνω εγώ ή το φτιάχνω κρέμα γιώτης για πρωινό, απογευματινό, βραδυνό!!;) Ούτως ή άλλως κατά την παιδίατρο μου το αγελαδινό έχει πολλά οιστρογόνα (που δίνουν στα ζώα για περισσότερη παραγωγη) που καλύτερα να μην πίναν...Στο γιαούρτι και το τυρί τα οιστρογόνα διασπώνται.

Να ρωτήσω και γω κάτι αν θυμάστε ρε κοπέλες γιατί εγώ αλτσχαϊμερ... Όταν διακόπτουμε την δουλειά μας με την άδεια των 54 ημερών πριν και και 63 μετά (αν θυμάμαι σωστά) πως πληρωνόμαστε? εννοώ παίρνουμε λεφτά καθόλου από τον εργοδότη ή μόνο τα του ικα??? και αν πάρουμε αναρρωτική νωρίτερα???

αυτά!!

Καληνυχτούδια από εμάς!! φιλιά


WqqTp3.png

0WUVp3.png

a1UTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,λοιπον αν θυμαμαι σωστα δικαιουσαι επιδοματα μητροτητας,αυτο της κυοφορειας και της λοχειας και ταυτοχρονα παιρνεις στην αρχη και καποια χρηματα απο τον εργοδοτη,οχι ολοκληρο μισθο,αλλα καποιο τμημα αυτου που θα στο βγαλει ο λογιστης.Στην αναρρωτικη πληρωνεσαι απο τον εργοδοτη,αλλα αυτο ισως εξαρταται και απο το χρονικο διαστημα,αν θα ειναι μεγαλο πληρωνεσαι και απο το ικα.Βεβαια,λογω κουρασης και νυστας να πεφτω εξω σε μερικα γι'αυτο διασταυρωσε τα....

Σκεφτεσαι να σταματησεις νωριτερα??Για μενα καλα θα κανεις..

Πως παει η μπεμπα??δινει το παρον σιγα-σιγα??

Καληνυχτα!!


498ap2.png

nZqvp3.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας, γεια σας, γεια σας!!

πως γινεται ρε κοριτσια να τρεχουμε συνεχεια?? νομιζω οτι ολη μερα κατι κανω κ ας μην κανω και τιποτα. βεβαια η αληθεια ειναι πως τα πρωινα που ειμαι συνηθως εκτος σπιτιου τα χαιρομαι (παρολο που ειμαι συνηθως για δουλειες) και μαλλον θα μου κακοφανει απο σεπτεμβρη με τον μπεμπη:roll: δε βαριεστε, εχουμε περασει και δυσκολοτερα εεε??

νουνουκα δεν ξερω καθολου αυτο που ρωτας...

ημ/νια σου εδωσε ο γιατρος? πως εισαι γενικα?

αργυρω μου θα δεις μεγαλη διαφορα με το σταθμο πιστευω...

εμεις τελικα καταληξαμε μαλλον στο νεο σταθμο. θα ερχονται να τα παιρνουν στις 8 και θα γυριζουν 3 ή 4. Ομως θελω να τους αλλαξω τωρα τον ιούλιο για να μην εχουμε και προσαρμογη και μπεμπη το σεπτεμβρη...

επισης μαλλον θα κανουμε το παρτυ (επιτελους!) το Σαββατο και θελω να οργανωθω λιγο.

αυτα!!

σας φιλω ολες!


SV6vp3.png

LWoFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Νunu για την αναρρωτική παίρνεις σίγουρα χρήματα από το ίκα απλά δεν είμαι σίγουρη αν σου δίνει ένα μέρος κ ο εργοδότης! Στην αρχή θα πάρεις 15 μέρες τις οποίες και θα πληρωθείς χωρίς επιτροπή! Μετά πρέπει να περνάς επιτροπή κάθε μήνα (λέμε τώρα γιατί τουλάχιστον εδώ στη Θεσσαλονίκη με το χαμό που έκανε ο Άδωνις περιμένουμε μήνες αφού έχει μόνο μία επιτροπή και είχαν σταματήσει και για κανένα μήνα! Εγώ να σκεφτείς περιμένω από το Μάρτη να με φωνάξουν και έχω καταθέσει ως τώρα τρεις αναρρωτικές!!!!!)! Επίσης πληρώνεσαι τις μέρες που δικαιούσαι να καθίσεις πριν και μετά τον τοκετό αλλά δεν πληρώνεσαι από τον εργοδότη ή αν σε πληρώσει ο εργοδότης του επιστρέφεις τα χρήματα του ικα! Φυσικά ρώτα και για σιγουριά!!

Εγώ βρε κορίτσια τελευταία νιώθω ότι βάρυνα αρκετά!! Είμαι όπως ήμουν στο πρώτο μου μωρό στον ένατο και ακόμα βρίσκομα αρχές έβδομου! Κυρίως αισθάνομαι πως δε μου φτάνει ο αέρας και όταν ξαπλώνω πολλές φορές βαρυγκομάω , δεν μπορώ να ησυχάσω!! Το νιώθατε και άλλες διδυμοεγκυούλες αυτό;;

Παρεμπιμπτόνως Χριστίνα δουλεύεις ακόμα;;

Αν ναι μπράβο σου! Εγώ έλεγα να πάω αλλά τελικά χλωμό το βλέπω!


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...