Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Όλα μια λακούβα σε αυτή την χώρα. Το καλό είναι ότι οδηγώ εγώ πάμε μαζί (και εγώ δάσκαλος μας έφαγε η εκπαίδευση . Μα συγνώμη η μόνιμη δασκάλα έχει αναρ άδεια για όλα η αναπληρώτρια έχει μήτρα από τα lidl 😅😅 ήθελα να ξέρω τους νόμους τουσ διαβάζουν;  Καλά τα ηρεμιστικά τα βλέπω σιγά σιγά αχααχαχαχα η γιατρός είπε όλα μια χαρά με το μωρό μια μικρή αποκόλληση βλέπω όχι λακούβες και τραντάγματα 

      Ναι είναι μεγάλη αδικία οι αναρρωτικες αναπληρωτων σε σύγκριση με μονίμων. Είχαν πει θα τα εξισωναν αλλά ακόμα τίποτα.... αν οδηγείς εσύ νομίζω μια χαρά....θα πηγαίνεις αργά θα αποφεύγεις λακουβες και στο σχολειο δε θα κάνει τίποτα να κάθεται σαν πατριάρχης 😁. Προσοχή στις ιώσεις και τον πυρετό στο σχολειο...καλό είναι να μην ανεβάσουμε πυρετό στο 1ο τριμηνο ειδικά. Να φοράτε μάσκα. Στο δημοτικό κολλάς εύκολα. 

ΜΕΛΛΟΥΣΕΣ ΚΑΙ ΗΔΗ ΔΙΔΥΜΟΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!!!


giota.

Recommended Posts

Μαρμιν εγω χρησιμοποιησα προς το παρον μονο τους μηνες λοχειας,τους 9 συν τους 6 μηνες λογω διδυμων. Δεν πηρα καθολου τις κανονικες του 2014 κ του 2015 για να τις εχω για οταν αρρωστησουν τα παιδια. Οποτε νομιζω ειναι ενταξει. Με προβληματισες μονο αν μου μετρησαν σωστα τους μηνεα λοχειας.

Αν από την υπηρεσία σου , σου επιτρέπουν να πάρεις κανονική άδεια μετά από δύο χρόνια καλά έκανες! Στο αχέπα τους δίνουν διορία μέχρι 31/03 και το ίδιο περίπου και στη δική μας με μια ελαστικότητα και για αργότερα αλλά μέσα στο έτος δεν έτυχε να αφήσει κάποιος υπάλληλος άδεια για τόσο αργότερα! Νομικά βέβαια δεν ξέρω τι ισχύει! Κοίτα μην τις χάσεις τελείως! Τώρα όσο για την άδεια λοχείας θαρρώ πως αν δεν τη μέτρησαν σωστά απλά την έχασες! Εκτός και αν είσαι σε τόσο καλή υπηρεσία που το παραδεχθούν και το λύσουν με κάποιον τρόπο γιατί σαφώς η άδεια λοχείας δίνεται μετά τη γέννα!


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρμιν εγω χρησιμοποιησα προς το παρον μονο τους μηνες λοχειας,τους 9 συν τους 6 μηνες λογω διδυμων. Δεν πηρα καθολου τις κανονικες του 2014 κ του 2015 για να τις εχω για οταν αρρωστησουν τα παιδια. Οποτε νομιζω ειναι ενταξει. Με προβληματισες μονο αν μου μετρησαν σωστα τους μηνεα λοχειας.
πολύ κρύο βρε κορίτσια και λυπάμαι και τα μικρα μου,που τα βγάζω πρωι πρωι με τοσο κρυο για τον παιδικό...

Αχ κι εγώ το σκέφτομαι καμιά φορά που βγάζω άδικα το ένα ή και τα δύο δίδυμα για να πάω το μεγάλο παιδικό που είναι και μόνο δύο φορές την εβδομάδα και δεν είναι "αναγκαίο κακό" λόγω δουλειάς μου! Του χρόνου όμως :cry::cry::cry:


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

μαρμιν μου αν θες πολυ θα μεβοηθησεις αν μου εβρσκες τις εγκυκλιουςκαι τους νομους... εγω που εψαξα δεν βρηκα το εξαμηνο με τρια παιδια.... κατι βρηκα που ελεγε οτι δεν πρεπει να ξεπερνουν κανενα απο τα τρια τα 12χρονια!!!! εμενα η κορη ειναι 16μισο!!!! οποτε μπορεις στειλε μου τι εχεις μπας και ξεστραβωθω.... γιατι μουειπανε μονο γα τον ενα μηνα λοχειας παραπανω και μου τονισαν οτι οποτε κι αν γεννησω θα μετρησουν συνολο 6μηνες (2κυησης+3λοχειας+1επιπλεον του διδυμου) μου τα μασησε και για δυο μηνες ακομα "ισως" αν εχες τρια παιδια αλλα οταν βρηκα μια εγκυκλιο αποτο ιντερνετ του 2010 κατι ελεγε "ανω" των τριων τεκνων συν 2 μηνες!!!!!

τελος παντων..... αν τα βρεις θα με βοηθησουν να τα δαβασω και να τους τα δωσω εγω ετοιμα....... σε ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια!!!! εννοειται οποτε βρεις χρονο.... θα περιμενω!!!!!!

μπουγκο μου εχεις απολυτο δικιο..... να τα λυπασαι πρωι πρωι και μες το κρυο να τα πηγαινεις παιδικο....αλλα τι να κανουμε!!!!!

ολο το μεγαλωμα και η δααιδαγωγηση ειναι μεγαλο βαρος.... ευθυνη.... αλλακαι τιμη....

θελω να σας πω...... οτι σαν μητερες δεν υπαρχει.....θα κανουμε λαθη..... αλλα ενα πραγμα αξιζει να εισραξουν απο μας.....την γνωση οτι τα αγαπαμε πολυ.... και θελουμε το καλο τους... χωρις ιδιοτελεια!!!!!

οταν μεγαλωνωντας γνωριζουν καλα αυτο, εχουμε αν μη τι αλλο κερδισει την εμπιστοσυνη τους!!!!!

και για μενα αυτο ειναι μαγικο!!!!!! υπεροχο!!!!! γιατι ξεπερνα τα προβληματα του χασματος γενεων..... και ειναι η βαση που θα ακουν και ολοι οι κοποι μας εχουν καποιο αντικρυσμα!!!!!

φιλια σε ολες!!!! και πολυ πολυ υπομονη... με οποιο τροπο μπορειτε να την αντλησετε και να την μοιρασετε...... με πολυ αγκαλια στα μωρα σας!!!!!


pioqp3.png

88BZp3.png

Link to comment
Share on other sites

άλλη μία "φοβερή" μέρα τελείωσε...βρε κορίτσια πείτε μου..είναι κ τα δικά σας μέσα στην αντίδραση? όλο γκρίνια τύπου δεν ξέρω τι θέλω? να θέλουν βόλτα αλλά να μην συνεργάζονται στο ντύσιμο,στην πάνα κτλ?? να μην ακούνε τπτ! τπτ όμως!!! πλήρης ανυπακοή!!! πείτε μου γιατί θα τρελαθώ!! όλα λάθος τα κάνω πια??:confused: τα νεύρα μου κρόσσια αυτές τις μέρες!


lZDVp3.png
Link to comment
Share on other sites

άλλη μία "φοβερή" μέρα τελείωσε...βρε κορίτσια πείτε μου..είναι κ τα δικά σας μέσα στην αντίδραση? όλο γκρίνια τύπου δεν ξέρω τι θέλω? να θέλουν βόλτα αλλά να μην συνεργάζονται στο ντύσιμο,στην πάνα κτλ?? να μην ακούνε τπτ! τπτ όμως!!! πλήρης ανυπακοή!!! πείτε μου γιατί θα τρελαθώ!! όλα λάθος τα κάνω πια??:confused: τα νεύρα μου κρόσσια αυτές τις μέρες!

Τίποτα δεν κάνεις λάθος, πλησιάζουν τα δυο έχουν πια αποψη, διεκδικουν την απολυτη προσοχή κ χρόνο. Όσο από νευρα άλλο τίποτα!

Όπως λέει κι ένα πολύ αγαπημενο μου προσωπο, , είναι δυσκολο να μεγαλώνεις γονιούς!

Σε φιλω


LxHXp2.png

Έχει προσωπο η αγαπη , η πρόνοια του Θεού, η ελπίδα στη ζωή και το βλεπω σε σας.

uLu6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Myheart κανε υπομονή γιατι βλέποντας την ηλικία των αγοριών σου εχω να σου πω πως ακόμη εχεις δρόμο για να δεις τα πραγματικά ζόρια..! Δε θελω να σε φρικαρω αλλα στο λέω για να βρεις έναν τροπο μιας και εισαι και μόνη με τα μωρα να ανταπεξερχεσαι. Ενταξει το ιδανικό θα ηταν να εισαι ζεν και με σταθερή και αποφασιστική φωνή να βάζεις τα μωρα "στη θέση τους" κάθε φορα που αντιδρούν. Αδύνατον! Κανε όμως καμια πρόβα κατι μπορει να πιάσει.. Και φυσικά να διαλέξεις μαχες. Δίνε σημασία μονο σε οτι εχει να κανει με την ασφάλεια τους και τα υπόλοιπα μην τα υπολογίζεις. Έτσι κι εσύ θα εισαι ξεκάθαρη απέναντι τους κι εκείνοι δεν θα άκουν συνέχεια οχι και μη.

Τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς! Κουράγιο και υπομονή!


OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites

άλλη μία "φοβερή" μέρα τελείωσε...βρε κορίτσια πείτε μου..είναι κ τα δικά σας μέσα στην αντίδραση? όλο γκρίνια τύπου δεν ξέρω τι θέλω? να θέλουν βόλτα αλλά να μην συνεργάζονται στο ντύσιμο,στην πάνα κτλ?? να μην ακούνε τπτ! τπτ όμως!!! πλήρης ανυπακοή!!! πείτε μου γιατί θα τρελαθώ!! όλα λάθος τα κάνω πια??:confused: τα νεύρα μου κρόσσια αυτές τις μέρες!

Εγω πιστευω ότι τα αγόρια είναι γενικά αντιδραστικά όπως πιστευω ότι περνάνε φάσεις . Εγώ έπειδή τσακωνόντουσαν για τα ρούχα(δεν τα ντύνω όμοια) πήρα συμβουλές από την σύμβουλο γονέων του παιδικού και βρήκα την ησυχία μου.Μου είπε θα τους δίνεις πάντα επιλογές οποτε δίνω στον ένα που γκρινιάζει συνήθως επιλογή ποιο θες το κοκκινο ή το πρασινο? και διαλέγει μονος του γιατι αν του έδινα ενα απο τα δυο από την αρχή πάντα δεν το ήθελε τωρα εχει επιλογή και του αρέσει. Αλλά η αλήθεια είναι ότι έχεις χρόνο μπροστα σου κάθε ηλικία έχει και κάτι... ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

καρδουλα μου ολες στο ιδιο καζανι βραζουμε!!!!!

ολες αντιμετωπισαμε..... αντιμετωπιζουμε..... και θα αντιμετωπιζουμε προβληματα!!...

διαλεξε να πεις και να διαλεξεις να κανεις αυτο που πστευεις οτι ειναι το καλυτερο για αυτα..... και το ενστικτο και η αγαπη της μανας δεν κανει καταστροφικα λαθη!!!!!

αποδεξου τα παιδια σου σαν ξεχωριστες πρσωπικοτητες απο σενα και αρχισε να σεβεσαι τις διαφορες σας!!!!!!!

μην στεναχωριεσαι ολες βγαζουμε νευρα... ολες χανουμε την ψυχραμια μας......

ολες εχουμε δυσκολες μερες και απογοητευομαστε.....

αλλα ευτυχως εχουμε και το φορουμ..... η μια την αλλη και τα λεμε και ξεθυμαινουμε.....


pioqp3.png

88BZp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια οι εξετασεις εδειξαν ουρολοιμωξη και αρχσα augmentin 875 για 12 μερες!!!!

επισης ο αιματοκριτης επεσε στο 32 και θα παιρνω το gyno-tartyferon πρωι-μεσημερι και το βραδυ omalin ποσιμο


pioqp3.png

88BZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντα έπινα σίδηρο legofer στην εγκυμοσυνη που ειχα χαμηλό σίδηρο πηγα σε κορυφαίο αιματολογο και μου εδωσε το Gyno αυτο που εδωσε και σε εσενα,τεραστια διαφορα δεν το αλλαζω με τιποτα! Οσο για την ουρολοίμωξη πολυ νερο φιλεναδα πολυ νερο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις! Σημερα ηταν καπως καλυτερα!! Υπομονη τι αλλο! Παντως τα πραγματα για τα οποια ακουνε μη κ οχι αφορουν μονο στην ασφαλεια τους...π.χ να μην ανεβαινουν σε καναπεδες κρεβατια κλπ κι αλλα επικινδυνα! Εχουν το ελευθερο κ να παιζουν ακομη κ στο σαλονι κ γενικα δν μ ενοχλει η ακαταστασια που δημιουργουν! Μωρα ειναι αλλωστε! Ας ελπιζω οτι θα καλυτερευσουμε καποια στιγμη!

Κι εγω επινα σιδηρο. Το φεροσανολ κ ξεκινησα κ με αιματοκριτη 41 παρακαλω! Απλα το ξεκινησα στον πεμπτο. Στην αρχη ενα μετα δυο την μερα!


lZDVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντα έπινα σίδηρο legofer στην εγκυμοσυνη που ειχα χαμηλό σίδηρο πηγα σε κορυφαίο αιματολογο και μου εδωσε το Gyno αυτο που εδωσε και σε εσενα,τεραστια διαφορα δεν το αλλαζω με τιποτα! Οσο για την ουρολοίμωξη πολυ νερο φιλεναδα πολυ νερο!!!

μπουγκο μου..... πηρα ελπιδα με το gyno-....ενα πρωι ενα μεσημερι και το βραδυ ενα φιαλιδιο ποσιμο omalin.... που θαπαει η θα το σηκωσω η θα φρεναρω τον κατηφορο του αιματοκριτη!!!!!

νερο ε?? αχ το εχω ενα θεμα!!! αν και πιεζω τον εαυτο μου και λιγο πιο πολυ και λιγο πιο πολυ!!!! παντως δεν πινω απο τον τεταρτο και μετα πολυ (οσο επινα του τρεις πρωτους μηνες)

Κοριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις! Σημερα ηταν καπως καλυτερα!! Υπομονη τι αλλο! Παντως τα πραγματα για τα οποια ακουνε μη κ οχι αφορουν μονο στην ασφαλεια τους...π.χ να μην ανεβαινουν σε καναπεδες κρεβατια κλπ κι αλλα επικινδυνα! Εχουν το ελευθερο κ να παιζουν ακομη κ στο σαλονι κ γενικα δν μ ενοχλει η ακαταστασια που δημιουργουν! Μωρα ειναι αλλωστε! Ας ελπιζω οτι θα καλυτερευσουμε καποια στιγμη!

Κι εγω επινα σιδηρο. Το φεροσανολ κ ξεκινησα κ με αιματοκριτη 41 παρακαλω! Απλα το ξεκινησα στον πεμπτο. Στην αρχη ενα μετα δυο την μερα!

μπραβο ρε καρδουλα...... που εισαι καλυτερα σημερα!!!!! μπραβο!!! παντως θελει ψυχραιμια κι ας ειναι για θεματα ασφαλειας!!!!!

κοιτα "λιγο" τις ξενες μητερες.... σε αλλες χωρες η κουλτουρα ειναι διαφορετικη!!!!! εμεις εδω ειμαστε καπως επιρρεασμενες λαθος δλδ με υπερβολη... με προστατευτικοτητα....τα πνιγουμε ωρες ωρες.... δεν τα αφηνουμε πραγματικα αυτονομα!!!!!!!

ελπιζω να βρεις τροπους να τους περασεις στα μικρα σου!!!!!!!


pioqp3.png

88BZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μαρτη εμενα ο γιατρος για να ανεβασω τον αιματοκριτη κ το σιδηρο εκτος απ τα χαπια σιδηρου που επαιρνα μου ελεγε να τρωω πολυ μοσχαρισιο κρεας μεσημερι βραδυ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμένα!!

τελικά το ένα μας το αγοράκι νοσηλεύτηκε για μία μέρα σε ιδιωτικό νοσοκομείο,είχε βρογχίτιδα και αυτόν τον ιό του αναπνευστικού που λέγεται rsv. Μας χρέωσαν για μία ημέρα 820 ευρώ!!! Τα πιο πολλά λεφτά ήταν οι εξετάσεις γιατί λέει σε εμάς που έχουμε ταμείο τραπέζης όταν κάνεις εισαγωγή χρεώνουν τις τιμές ιδιώτη για τις εξετάσεις ενώ όταν πας έτσι μόνο για εξετάσεις σου δίνουν τιμές κρατικού τιμολογίου. Πήγα να σκάσω από τη στεναχώρια μου. Σκέφτομαι να πηγαινοερχόμαστε Κύπρο για δουλειά για να τα δίνουμε σε αυτούς, που προσπαθούν να τα πάρουν όπως μπορούν. Είναι σε γνωστό μαιετήριο-με παιδιατρική κλινική στο μαρούσι..για όσες ξέρουν, να μη γράφω και ονόματα αν και θα έπρεπε (το έχω γράψει σε προηγούμενο μήνυμα). Πάντως έκανα τα παράπονα μου εγγράφως γιατί στην εισαγωγή μας έδιναν τιμές ΕΟΠΠΥ ενώ τους είχα δώσει το βιβλιάριο της τράπεζας. Anyway τώρα μου πέρασε, λέω να είναι καλά τα παιδάκια μου και άλλη φορά θα το σκεφτώ πολύ αν θα κάνουμε εισαγωγή. Επίσης μπορεί να αλλάξουμε την παιδίατρο γιατί νομίζω ότι όσες παιδίατροι συνεργάζονται με νοσοκομεία μπορεί να θέλουν να κάνεις εισαγωγή και για ένα λόγο παραπάνω.

Εμείς την Κυριακή φεύγουμε ξανά για Κύπρο. Τώρα τα παιδιά είναι καλά μετά από ένα μήνα που ήταν άρρωστα. Του χρόνου λέω να τους κάνω το εμβόλιο της γρίπης που θα πάνε και παιδικό σταθμό.

Εμείς πειθαρχία δεν κάνουμε ακόμα, είναι μικρά, αν και δε νομίζω να κάνουμε κάποιες μεθόδους. Πιο πολύ κι εγώ φοβάμαι για την ασφάλεια τους ή όταν χτυπάνε ο ένας τον άλλο. Τότε τους λέω να κάνουν καλό καλό αλλά είναι κι άγαρμποι και το καλό καλό το κάνουν δυνατά κι αυτό...χαχαχα!!!

Εμένα περνάνε φάσεις γκρίνιας. Όταν ήρθαμε Ελλάδα από την αλλαγή τις πρώτες μέρες όλο κλαίγανε και θέλανε αγκαλιά, τώρα ηρέμησαν πάλι. Πάντως κορίτσια όσο ζωηροί κι αν είναι σκεφτείτε πόσο γρήγορα περνάνε οι μήνες και μεγαλώνουν οπότε ας χαρούμε αυτή τη μεταβρεφική νηπιακή ηλικία που είναι τόσο χαριτωμένα. Πάντως κι εγώ όταν κουράζομαι βάζω καμιά φωνή και δεν μου αρέσει, αλλά γενικά θεωρώ ότι είναι καλό να ακούμε το ένστικτό μας και σε θέματα διαπαιδαγώγησης και πειθαρχίας.

Μου αρέσει που όλες γράφουμε πιο πολύ τώρα και μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας. Μπορεί κάποια στιγμή να συναντηθούμε κιόλας.

Μάρτη μου κουράγιο με την εγκυμοσύνη, πάρε και το σίδηρο σου, οι επόμενες εβδομάδες είναι σημαντικές, ξεκουράσου όσο μπορείς να φτάσεις σε μια ασφαλή εβδομάδα. Φιλάκια κοριτσάκι μου!

Σε όλα τα κοριτσάκια στέλνω πολλά φιλιά!! Θα τα ξαναπούμε!

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σας πω κάτι σημαντικό...το ένα μας αγοράκι περπάτησε και κάνειι συνέχεια μικρές αποστάσεις μόνος του και ο άλλος προσπαθεί κι αυτός μαζί με τον άλλο αλλά ακόμα δεν τα έχει καταφέρει. Είναι τώρα δεκατριών μηνών στους δεκατέσσερις. Πλάκα έχουν!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...