Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Titti said:

      Ναι αυτό κατάλαβα κι εγώ... Καθόμαστε και αγωνιούμε και τα τεστ είναι ό,τι να 'ναι...

      Διάβασα μετά τα νέα σου! Συγχαρητήρια! Με το καλό λοιπόν! Πρώτη προσπάθεια;

      Εγώ είμαι στη 17η... Σε ευχαριστώ πολύ!

      Καλησπέρα! Μου έκανε εντύπωση αυτό που είπες για ένα έμβρυο... Ποιες περιπτώσεις θεωρεί ο γιατρός σου υψηλού κινδύνου;  Ποιος είναι ο γιατρός σου; Καλή επιτυχία εύχομαι...

      Είμαι στο εξωτερικό ! Δεν ρώτησα γιατί μου είπαν απλά λόγω ηλικίας από 37 και πάνω δεν βάζουμε δυο έμβρυα … εγω είμαι 38 χρόνων … και έτσι δεν επεκτάθηκα … πριν την μεταφορά το ζήτησα ξανά από έναν άλλο γιατρό και μου είπε όχι … έτσι βάλαμε ένα … σε ευχαριστω πολύ ! Και εσυ με το καλό ! 
      μ α σε ρωτήσω κάτι ;;; Έχω έναν πόνο δεξιά κοντά στον αφαλό όταν σηκώνομαι απότομα … μάλιστα και στην αφή με ενοχλεί … μήπως γνωρίζεις τι θα μπορούσε να είναι τόσο ψηλά κοντά στον  αφαλό ;; 

Ισιδωρα 'η Νίκη


elieva

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

για άλλη μια φορά χρειάζομαι την βοήθεια σας. Θα ονομάσω το κοριτσάκι μας Ρομπερτα λόγο του πατέρα μου που λεγόταν Ρομπερτ αλλά ψάχνω ένα δεύτερο ονομα που να είναι στο ορθόδοξο ημερολόγιο μιας και θα την βαφτίσουμε. Τα επικρατέστερα είναι το Ισιδωρα και Νίκη. Εσεις ποιο προτιμάτε; Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα, οχι λογικα μονο ρομπερτα. Θέλουμε το δεύτερο κυρίως για θρησκευτικούς λόγους αλλα και επιδει το Ρομπέρτα είναι ιδιαίτερο, μήπως θελήσει τελικά όταν μεγαλώσει να χρησημοποιεί το δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω αν θα βοηθήσω καθόλου με την απάντησή μου... Κι εμένα μ'αρέσει το Ισιδώρα! Και το Νίκη είναι ωραίο όμως! Και σκέφτομαι 2 πράγματα: 1. To Ρομπέρτα-Ισιδώρα είναι λίγο μεγάλο και 2. αν θέλετε το παιδάκι να έχει γιορτή γιατί να μην τη γιορτάζει κιόλας? Του Αγ. Νικολάου είναι μια πολύ γνωστή γιορτή και είναι και μέσα στη σχολική χρονιά, οπότε και θα τη θυμούνται οι φίλοι της και μπορεί να κάνει και πάρτυ για να γιορτάζει τη γιορτή της.

Link to comment
Share on other sites

H Ισιδώρα γιορτάζει την 1η Μαϊου απ' οτι είδα και βασικά το σκεφτηκά γιατί μου αρέσει είναι ίδια μέρα με τα γενέθλειά μου. Λέτε είναι καλή ιδέα; Η Νίκη είδα στο εορτολόγιο ότι γιορτάζει 25 Απριλίου ( στο eortologio.gr)

Link to comment
Share on other sites

Μμμμ... τότε κι εγώ λέω Ισιδώρα με τα χίλια! Το όνομα είναι πολύ όμορφο και λατρεύω κι εγώ την Πρωτομαγιά σα μέρα! Είναι πάντα αργία, τέλεια ευκαιρία για πάρτυ και το όλο θέμα με την άνοιξη, τα λουλούδια, τα στεφάνια... υπέροχο! Πολύ ωραία γιορτή και είναι τέλειο να τη γιορτάζεις με την κορούλα σου!

(Επίσης, το δεύτερο επιχείρημά μου δεν ισχύει αν είναι να τη γιορτάζετε της Αγ. Νίκης 25 Απριλίου, η γιορτή (έξω από τον κύκλο της εκκλησίας) θα έλεγα ότι είναι όσο γνωστή είναι και η γιορτή της Ισιδώρας.)

Οπότε ναι, λέω κι εγώ Ισιδώρα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις γνώμες σας. Και γω μαλλον το Ισιδωρα προτιμω...Ελπίζω μόνο η αλλη μου κόρη να μην μου πει ποτέ γιατί διάλεξα γιορτή που να είναι την ίδια μέρα με τα γενεθλειά μου και ζηλεύει...

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα το ισιδωρα μου αρεσει πιο πολυ, αλλα μιας κ το ρομπερτα ειναι ηδη ιδιαιτερο ισως να διαλεγα το νικη ... αλλα απο τη στιγμη που συμπεφτουν γιορτη κ γεννεθλια τοτε σιγουρα ισιδωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια! Απ' οτι βλέπω το Ισιδώρα κερδίζει. Ελπίζω να αρέσουν και στην μικρή μου τα ονόματά της όταν μεγαλώσει. Είναι μεγάλη ευθυνη και δύσκολο να διαλέξεις όνομα όταν δεν ακολουθείς πιστά τις παραδόσεις (όνομα παπου η γιαγια)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αχ μπερδεύτικα τωρα! Να ρωτήσω:

1): Μπορω να την βαφτίσω Nίκη και να γιορταζω του Αγίου Νικολάου (δεν θα έπρεπε να την βαφτίσω Νικολέττα; )

2) Μπορω να την βαφτίσω με 3 ονόματα για να μην ψαχνομαι άλλο;;;;

Link to comment
Share on other sites

ναι κανονικά είναι ξεχωριστή γιορτή και γω αυτό ξέρω...αλλά πολλές που δεν το ξέρουν ότι ουσιαστικά είναι ξεχωριστά ονόματα το Νίκη και το Νικολέτα, τα γιορτάζουν μαζί του Αγίου Νικολάου...εγώ σου προτείνω να το γιορτάζεις τότε για να χει μεγάλη γιορτούλα και να χαίρεται και για το σπάνιο όνομά της και για την μεγάλη γιορτή της που δεν θα την ξεχνάνε...το Ισιδώρα εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει...και να χει και τα 2 ιδιαίτερα και σπάνια; Κι αν μετά δεν της αρέσουν και θέλει κάτι πιο συνηθισμένο; Θα της έχεις δώσει και μια ωραία επιλογή... :D Αλλά γιατί όχι και 3 ονόματα; Τι πειράζει; Γίνεται οπότε εμένα με βρίσκει θετική αυτή η ιδέα...! φιλάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι κανονικά είναι ξεχωριστή γιορτή και γω αυτό ξέρω...αλλά πολλές που δεν το ξέρουν ότι ουσιαστικά είναι ξεχωριστά ονόματα το Νίκη και το Νικολέτα, τα γιορτάζουν μαζί του Αγίου Νικολάου...εγώ σου προτείνω να το γιορτάζεις τότε για να χει μεγάλη γιορτούλα και να χαίρεται και για το σπάνιο όνομά της και για την μεγάλη γιορτή της που δεν θα την ξεχνάνε...το Ισιδώρα εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει...και να χει και τα 2 ιδιαίτερα και σπάνια; Κι αν μετά δεν της αρέσουν και θέλει κάτι πιο συνηθισμένο; Θα της έχεις δώσει και μια ωραία επιλογή... :D Αλλά γιατί όχι και 3 ονόματα; Τι πειράζει; Γίνεται οπότε εμένα με βρίσκει θετική αυτή η ιδέα...! φιλάκια!!!

Σ' ευχαριστω πολύ για την απάντησή σου. Θα το σκεφτώ σοβαρα. Φιλια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...