Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Faith22 είπε:

       

      Χθες είχα υπέρηχο κ είναι όλα καλά.Ειμαι στην 25η εβδομάδα κ με έχει ενημερωσει η μαία ότι δεν είναι συστηματικές οι κινήσεις των εμβρύων αυτή την εβδομάδα.Χθες αυτό δεν το συζήτησα καθόλου με τον γιατρό.Εγω όμως τα νιώθω κάθε μέρα κ σήμερα από το πρωί δεν τα είχα νιώσει κ είχε πάει 3 το μεσημέρι.Η ξαδέρφη μου πριν 3 εβδομάδες έχασε το μωρο της στις 33 εβδομάδες.Δεν το ένιωσε μια μέρα κ τελικά είχε ενδομητρίο θάνατο.Το αναφέρω για να καταλάβετε λίγο την ψυχολογία μου,θέλω δεν θέλω είναι κάτι που το σκέφτομαι κάθε μέρα.Η μαία μου το ξέρει.Στελνω λοιπόν το μεσημέρι ότι δεν έχω νιώσει τα μωρά χωρίς να της πω καλησπέρα,ήμουν στο κρεβάτι όλο το πρωί ζουμπωντας την κοιλιά μου κ ενώ ήθελα μόνο ένα μην ανησυχείς μου απαντά ότι "κακώς δεν ρώτησες τον γιατρό,είπαμε μετράμε μετά τις 32 εβδομάδες κ παρεπιπτόντως καλησπέρα τάδε" κ της απάντησα "ναι κακώς δεν ρώτησα τον γιατρό κ ρωτάω εσένα.Δεν βλάπτει λίγο ενσυναίσθηση που κ που.Καλησπερα".Απάντησα έτσι γιατί ένιωσα ειρωνεία.Λαθος μου,το ξέρω.Μου απάντησε κ εκεινη πάλι αλλα το άφησα εκεί.Δεν ξανααπαντησα.Δεν ήθελα να το συνεχίσω.

      Κ τώρα το βράδυ μου έστειλε ο γιατρός μήνυμα ότι αν δεν με καλύπτουν,να κάνω τις επιλογές μου,εννοώντας ότι μπορώ να φύγω κ να αλλάξω γιατρό,μαζί με ένα κατεβατο.

      Αυτό με πείραξε παρά πολύ.Ενιωσα ότι με διώχνει.

      Ξέρω ότι είμαι παράλογη,εκφραστείτε ελεύθερα.

       

       

      Ε βλακεία του γιατρού . Κανονικά έπρεπε να σε πάρει τηλέφωνο Κ να σε ρωτησει εάν είσαι καλά Κ γιατί μίλησες έτσι στην μαία . Τώρα μηνύματα εάν δεν σε καληπτουμε άλλαξε τη γιατρό είναι εντελώς αντιεπαγγελματικο τι είστε ζευγαρι Κ χωρίζετε . 

      Πάντως αν δεν νιώθεις κάποια μέρα τα μωρά φάε κάτι γλυκό ή πιες κάτι παγωμένο μετά από λίγο θα εμφανιστούν . Προς Θεού μην ζουλας την κοιλιά κάνει συσπάσεις . 

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Αυγούστου 2014


martha86

Recommended Posts

ευχαριστω για την απαντηση με καθησυχασες λιγακι, απο εδω και περα θα σου κανει σου ειπε δαχτυλικη εξεταση? η κινηση βοηθαει την ωρα της διαστολης σιγουρα μας το ειπαν και οι μαιες αλλα ο γιατρος θελει να εχει συνεχη εικονα του καρδιοτοκογραφου γιατι απο οτι ξερω στο τελος θα εμφανιστει δεν θα ειναι εκει να ελεγχει την κατασταση κατα τη διαρκεια της διαστολης. κοριτσια οι υπολοιπες σας εκανε ο γιατρος δαχτυλικη εξεταση?

Όχι δεν μου είπε αν θα μου κανει συνέχεια... Σήμερα έχω ραντεβού στο ιατρείο του... Πιστεύω με τον υπέρηχο θα με δει σίγουρα κολπικά... Θα σου πω κιόλας...

Ναι εχεις δίκιο κ σε αυτό που λες για τον καρδιοτοκογραφο... Οτι στο τέλος θα εμφανιστει κ θα θέλει να δει τη πορεία που είχε το μωρακι....

Προσωπικά πιστεύω πάντως πως δε φτανει μονο εκείνη την ωρα να κάνουμε ασκήσεις... Πρεπει κ απο πιο νωρίς να βοηθάμε για τη γέννα... Με περπάτημα, με ασκήσεις στη λεκάνη, με ασκήσεις για το τράχηλο... Εμας η μαία μας είπε ειδικα στην 38 εβδομαδα πολύ πολύ περπάτημα... Δε χρειαζεται με γρήγορο ρυθμο αλλά τουλάχιστον μια ωρα συνεχόμενα...


nvRCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 10,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

ευχαριστω για την απαντηση με καθησυχασες λιγακι, απο εδω και περα θα σου κανει σου ειπε δαχτυλικη εξεταση? η κινηση βοηθαει την ωρα της διαστολης σιγουρα μας το ειπαν και οι μαιες αλλα ο γιατρος θελει να εχει συνεχη εικονα του καρδιοτοκογραφου γιατι απο οτι ξερω στο τελος θα εμφανιστει δεν θα ειναι εκει να ελεγχει την κατασταση κατα τη διαρκεια της διαστολης. κοριτσια οι υπολοιπες σας εκανε ο γιατρος δαχτυλικη εξεταση?

Εμένα οχι...μου έκανε μονο 32η βδομαδα για να δει τον τράχηλο επειδή είχα συσπασεις. Τωρα με ψηλαφιζει πανω απο την κοιλια. Υποθέτω οτι αν περάσουν οι 40 βδομαδες κ δεν εχω γεννήσει τότε μπορει....

Μεχρι τον 7ο πάντως μου έκανε κολπικο υπερηχογραφημα....


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και εγω τα ίδια με την filh 2 φορες γιατι ειχα συσπάσεις και πηγα το βράδυ μου εκανε δακτυλικη εξέταση. Σήμερα που πηγα του το ζητησα εγω για να δουμε αν ειχα διαστολη και αν μαλακωσε ο τραχηλος αλλα εχω δρομο ακόμα ειπε... αλλα και στο νοσοκομείο μου ειπε τωρα κάθε βδομαδα θα το βλεπει, θα φάμε τοσο χερι την μέρα της γεννας τι και αν φαμε 2-3 φορες παραπάνω. Δεν γίνεται αλλιώς πως θα βλεπουν αν έχουμε διαστολη.... λοιπον η μικρη μου είναι 2900 καλα ειναι μου είπε το ντοπλερ καλο και το αμνιακο δεν γερασε αλλα κοντεινε ο τραχηλος ( ηταν ήδη κοντος απο τον 8μηνα) 17 εκατ. εφτασε δεν ειναι τυλιγμένη με τον ομφαλιο αυτο ειναι καλο και εχουμε και θεση!!! Αυταααα πολυ ζεστηηη πια οσο ημουν κατω νταλα ο ήλιος τώρα δροσισε και μαλλον το κόβει για βροχη τι να πω


KDeIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμης ουτε κ εγω. Αλλα απο την στιγμη που εμεινα εγκυος μεχρι σημερα δεν εχω παει μι φορα σε γιστρο ειτε στον δικο μου ειτε στο κεντρο και να μηνεχω κανει κολπικο υπερηχο!

Αποστειρωτη και κανενα μπιμπερο εχετε παρει η βλεποντας και κανοντας?


ro0Wp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγω τα ίδια με την filh 2 φορες γιατι ειχα συσπάσεις και πηγα το βράδυ μου εκανε δακτυλικη εξέταση. Σήμερα που πηγα του το ζητησα εγω για να δουμε αν ειχα διαστολη και αν μαλακωσε ο τραχηλος αλλα εχω δρομο ακόμα ειπε... αλλα και στο νοσοκομείο μου ειπε τωρα κάθε βδομαδα θα το βλεπει, θα φάμε τοσο χερι την μέρα της γεννας τι και αν φαμε 2-3 φορες παραπάνω. Δεν γίνεται αλλιώς πως θα βλεπουν αν έχουμε διαστολη.... λοιπον η μικρη μου είναι 2900 καλα ειναι μου είπε το ντοπλερ καλο και το αμνιακο δεν γερασε αλλα κοντεινε ο τραχηλος ( ηταν ήδη κοντος απο τον 8μηνα) 17 εκατ. εφτασε δεν ειναι τυλιγμένη με τον ομφαλιο αυτο ειναι καλο και εχουμε και θεση!!! Αυταααα πολυ ζεστηηη πια οσο ημουν κατω νταλα ο ήλιος τώρα δροσισε και μαλλον το κόβει για βροχη τι να πω

Μπραβο ωραια τα νεα σας! Αυτο με τον τραχηλο αν δεν κανω λαθος δεν μας προβλημστιζει στη βδομαδα που εισαι...

Αλλο ενα μπεμπακι ετοιμο σε θεση...

κι εγω σε λιγο φευγω παω για το καθιερωμενο μου εβδομαδιαιο καρδιοτοκογραφημα


ro0Wp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Carnation πηρα μπιμπερό κανα 2. αποστειρωτη μου εδωσε φιλη αμα τα χρειαστω στο νοσοκομείο θα τα εχω ετοιμα. Ναι δεν ειναι πρόβλημα ο τραχηλος σε αυτην την εβδομάδα. Κολπικο ?? Καθε φορα γιατί? Καλα αποτελεσμστα στο καρδιοτοκογραφιμα. Εμένα δεν μου έκαναν ακομα.


KDeIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ηρθα κι εγω! Μια χαρα το καρδιοτοκογραφημα απο συσπασεις.

δεν ξερω γιατι κολπικα. Στην αρχη για μεγαλυτερη ακριβεια μετα αν και δεν ειχα θεμα για να μετρουν τον τραχηλο....

Πηρα 2 μεγαλα και 2 μικρα γυαλινα μπιμπερο και αποστειρωτη δεν ξερω αν εκανα καλα η δα πηρα τζαμπα αλλα ξαφνικα αγχωθηκα.

αντε να ερθουν και τα αλλα κοριτσια να μαθουμε νεα.


ro0Wp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.ειμαι μανουλα μαιου.εχω μια μπεμπουλα 2 μηνων.εγω γεννησα με καισαρικη μετα απο 5 ωρες τεχνητων πονων λογω 3πλης περιτυλιξης.γενικα περασαμε περιπετειες κ τρεχαμε στα νοσοκομεια.μια συμβουλη.προσοχη στα μαιυτηρια κ στους γυναικολογους σας.επισης μεγαλη προσοχη στις επισκεψεις στο σπιτι.εμεις παρολο που δεν ειχαμε αρχικα περα απ'τους γονεις περασαμε λοιμωξη.τα μωρακια ειναι πολυ ευαισθητα.ελπιζω να μην σας εριξα.απλα ηθελα να σας δωσω καποιες συμβουλες.ευχομαι καλη λευτερια σε ολες σας,με το καλο να δεχτειτε τα μωρακια σας κ να θυμαστε οτι δεν εχει σημασια αν γεννηθουν φυσιολογικα η με καισαρικη.σημασια εχει να τα κραταμε γερα κ δυνατα στην αγκαλια μας.


9Uh8p2.png

Ldmmp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!! Επέστρεψα κ εγώ...

Το μωρακι μου το έβγαλε τώρα ο γιατρός μου 2560.... Κάτι κάνουμε!

Με είδε κολπικά κ ο τράχηλος σε ηρεμία είναι περιπου 24 χιλιοστά κ όταν βηχω εκεί η ζοριζομαι 17 χιλιοστά! Άρχισε να μικραίνει που τώρα το θέλουμε! Μου είπε να ξεκίνησω περπάτημα κ να αρχίσω να κουραζομαι κ λίγο...!!! Κ μου έκοψε κ το μαγνήσιο!

Μοιυ ψιλαφησε κ τη κοιλιά κ μου είπε οτι κ στις μετρήσεις για το βαρος που με αγχωνει ηταν όσο πιο ακριβής μπορούσε..2500 πιστεύει είναι σίγουρα το μωρο!!. Όλα καλά!!


nvRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο μπεμπακος ειναι 2460 και ολα εινσι μια χαρα!στο καρδιοτοκογραφο δεν ειχα συσπασεις ολα οκ.31/7 θα με ξαναδει!

Αποστειρωτη πηρα και μπιμπερο ,καλο ειναι να τα εχουμε για ωρα αναγκης και να μην τρεχουμε τελευταια στιγμη.


MiaTp2.png>

64TMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα κοριτσια.ειμαι μανουλα μαιου.εχω μια μπεμπουλα 2 μηνων.εγω γεννησα με καισαρικη μετα απο 5 ωρες τεχνητων πονων λογω 3πλης περιτυλιξης.γενικα περασαμε περιπετειες κ τρεχαμε στα νοσοκομεια.μια συμβουλη.προσοχη στα μαιυτηρια κ στους γυναικολογους σας.επισης μεγαλη προσοχη στις επισκεψεις στο σπιτι.εμεις παρολο που δεν ειχαμε αρχικα περα απ'τους γονεις περασαμε λοιμωξη.τα μωρακια ειναι πολυ ευαισθητα.ελπιζω να μην σας εριξα.απλα ηθελα να σας δωσω καποιες συμβουλες.ευχομαι καλη λευτερια σε ολες σας,με το καλο να δεχτειτε τα μωρακια σας κ να θυμαστε οτι δεν εχει σημασια αν γεννηθουν φυσιολογικα η με καισαρικη.σημασια εχει να τα κραταμε γερα κ δυνατα στην αγκαλια μας.

Να σου ζησει μαρια το κοριτσάκι σου!!!! Ευχαριστουμε πολύ για τις συμβουλες σου...όλες είναι ευπρόσδεκτες κ χρήσιμες!

Εμένα αυτό το θέμα με τον κοσμο σπίτι με απασχολεί πολύ! Απλα σκέφτομαι οτι είναι καλοκαίρι κ το σπίτι θα αεριζεται πολύ....θα δω τι θα μου πει κ η παιδίατρος....

Αποστείρωτη κ εγώ έχω γιατί μου το έδωσε η νύφη μου.. Κ μπουκάλια 2 μεγαλα και 2 μικρά...


nvRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεννάωω.

Θα σας πω αναλυτικά αυριο

Margi με το καλό κορίτσι μου, να πάρεις τον όμορφο γιο σου αγκαλίτσα !

Βιάζονται τα μπεμπάκια μας !

Περιμένουμε νεα !

Για τις επισκέψεις που λέτε, έχω βρει σλόγκαν:

Ο παιδίατρος απαγορεύει τις επισκέψεις στο σπίτι, προς το παρόν, λόγω λοιμώξεων !

Κι όποιοι τσαντιστούν, έχουμε ωραίο ξυδάκι !


0WNhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...