Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 ώρες πρίν, Nima21 είπε:

      Κορίτσια καλημέρα!

      Γνωρίζει καμία αν εφοσον ανοιχτεί η gonal μέχρι ποτε μπορει να διατηρηθεί στο ψυγείο και να χρησιμοποιηθεί το υπόλοιπο υλικό; Στο κουτί γραφει 28 ημέρες, αλλα μιλαει για θερμοκρασιες μικρότερες των 25, στο ψυγειο δεν θα διατηρείται σιγουρα παραπάνω; Οχι φυσικα μεχρι την αναγραφόμενη ημερομηνια ληξης, αλλα ενα διμηνο δεν θα διατηρείται; 

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

Μανούλες Αυγούστου 2014


martha86

Recommended Posts

Καλησπέρα! Πονεμένη ιστορια το τικερακι....!! Χαχαχα!!

Τα ρούχα εγώ τα επλυνα στους 30 γιατί σκέφτηκα οτι δεν είναι κ λερωμένα... με βρεφικό απορρυπαντικο μονο... Χωρίς βρεφικό μαλακτικο γιατί Ρώτησα παιδίατρο κ μου είπε όχι ακόμα γιατί κανουν πολλές αλλεργίες τα μαλακτικα...αν κ θα ήθελα να μυρίσει λίγο μωρουδιλα....!

Να σας ρωτησω κάτι άλλο?? Τις πρωτες 40 μέρες θα δεχεστε κοσμο- επισκέψεις στο σπίτι με το μωρο? Θείους ξαδέρφια φιλους??

Δε το λέω απο θρησκευτικής άποψης τις 40 μέρες αλλά για μικρόβια για το μωρο....

Δε ξέρω αν το έχετε συζητήσει ξανά αυτό το θέμα έχω διαβάσει αρκετες σελιδες σας αλλά όχι όλες....

Συγγενείς δε θα δέχομαι, κολλητούς μονο που μπορώ να μαι κ με το νυχτικο μου ή κ να θηλασω που λέει ο λόγος... να μου κάνουν και λίγο παρέα μην τα παίξω κιόλας...Τα παιδάκια ξέρω οτι δεν πρεπει να έρχονται δε επαφή με τα μωρά...


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 10,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Δεν το ήξερα αυτό για το μαλακτικο. Για το πρήξιμο καλό είναι να μην τρως αλάτι, να περπατας και τα πόδια ψηλά όταν ξαπλώνει. Είναι και ή ζέστη που επηρεάζει. Αυτό με την εξέταση με δάχτυλο με απασχολεί αν ξέρετε...

Μεθαύριο που θα μπω στις 37 βδομαδες θα παω στον γυναικολόγο κ θα σου πω για την εξεταση αν μου την κανει ή οχι...


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Νερο πολυ να πινεις και να μην τα εχεις κρεμασμενα πολυ ωρα.

Περναει ο καιρος!με το καλο κοριτσακι!σε λ λιγο θα εχουμε τα πλασματακια μας αγκαλια!

Όντως όταν τα εχω κρεμασμένα ειναι χειρότερα! Θα κόψω κ λιγο το αλάτι να δούμε...

Ο καιρος πετάει..δεν περνάει..κ ειναι φοβερό! Κ ποσο φοβόμουν την 31η βδομαδα που νοσηλεύτηκα 3 μερες με συσπασεις..δόξα τω θεό, όλα καλα πήγαν κ ηταν κατι περαστικό! Σε λιγο θα δούμε τα πλασματάκια μας αγκαλιά κ δε θα το πιστεύουμε οτι ηταν μεσα μας!


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλημέρα σας...

εγω θα το κρατήσω το 40 ήμερο και για δική μου ηρεμία! μονο η πεθερά μου και η κουνιάδα μου θα έχουν πρόσβαση!

για το πρήξιμο τον ποδιών εγώ απά προσπαθώ να τα βάζω ψιλά και να κοιμάμε με ψιλά τα πόδια, το αλάτι

δεν μπορώ να το κόψω...είναι αδύνατον!!!!


eNortjKzUjIyNLQ0NleyBlwwFX4C1A,,90.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια..!!

Εγω τώρα μέτραω αντίστροφα μεχρι τη Παρασκευή για το βιοφυσικο προφίλ..... Εχω αγωνία....

Κ εγω για το 40μερο αυτο σκέφτομαι πιο πολυ απο όλα ! Την ηρεμία μου..... Δε μπορω να φανταστώ πως θα ειναι με το μωρο στο σπίτι κ να πρέπει να κάθομαι κ στο καναπε με επισκέψεις....

Samina εσυ είχες για λίγο συσπασεις στην 31 εβδομάδα κ σου σταμάτησαν τώρα; Σου έκαναν κ κορτιζονη φαντάζομαι ε;

Εμένα συνεχίζουν αλλα δεν ειναι συστηματικές... Εχω όμως τώρα 2 μέρες πάλι οοολη μέρα 1 ή 2 δυνατές καθε ώρα.... Κ σκέφτομαι ότι ζοριζουν το μωράκι κ στεναχωριεμαι λίγο....

Οσο για τα πρησμενα πόδια κ μένα φουσκώνουν το βράδυ κ αν βγω κ καμία βόλτα πονάνε κιόλας.... Με βοηθάει πολυ κ όταν κάνω μονη μου λίγο μασαζ μονη μου με μια κρεμουλα στις πατουσες.. Μασαζ κ πίεση απο κάτω... Ειδικα ο πόνος ανακουφιζεται....


nvRCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα σας μανούλες μου πως είστε σήμερα??εδώ απο χτες το βράδυ βρέχει ασταμάτητα και έχει ωραία δροσούλα!!!filh καλή επιτυχία στην εξετασή σου!!αν και την έχω ξανακούσει σε εμένα ο γιατρός δεν είπε να κάνω κάνουν σε ορισμένες περιπτώσεις??την άλλη βδομάδα το μονο που θα κάνω είναι καρδιοτοκογράφο!!πάντως και εμένα θα με εξετάσει από κάτω!!πρισμένα πόδιια και εγώ άρχισα να έχω ευτυχώς όχι πάρα πολύ και πιο πολύ το βράδυ οι πατούσες και τα δάχτυλαμόνο!!!πολύ νερό και τα πόδια ψηλά!!!!συσπάσεις δεν έχω πολλές ελάχιστες δλδ κανα 2 την ημέρα και αν....

όσο για το 40ημερο σκέφτομαι πως δεν θα το κρατήσω!!!τους φίλους μου τους θέλω και για παρεούλα για καφεδάκι και ξέρω πως θα είναι διακριτικοί!!!όπως και να έχει θες και λίγο παρεούλα!εντάξει και τους γονείς και τα αδέρφια μας απλά αν δεν είσαι στα καλά σου τους λες και να μην έρθουν!!δεν θα παρεξηγηθούν!!αυτους που δεν θέλω καθόλου είναι κάποιοι άλλοι ενοχλητικοί συγγενείς σε αυτούς όχι 40ημερο 40μηνο θα κρατήσω και αν παρεξηγηθούν ξύδι!!!!!!(είμαι λίγο κακιούλα χε χε χε χε)


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας μανούλες μου πως είστε σήμερα??εδώ απο χτες το βράδυ βρέχει ασταμάτητα και έχει ωραία δροσούλα!!!filh καλή επιτυχία στην εξετασή σου!!αν και την έχω ξανακούσει σε εμένα ο γιατρός δεν είπε να κάνω κάνουν σε ορισμένες περιπτώσεις??την άλλη βδομάδα το μονο που θα κάνω είναι καρδιοτοκογράφο!!πάντως και εμένα θα με εξετάσει από κάτω!!πρισμένα πόδιια και εγώ άρχισα να έχω ευτυχώς όχι πάρα πολύ και πιο πολύ το βράδυ οι πατούσες και τα δάχτυλαμόνο!!!πολύ νερό και τα πόδια ψηλά!!!!συσπάσεις δεν έχω πολλές ελάχιστες δλδ κανα 2 την ημέρα και αν....

όσο για το 40ημερο σκέφτομαι πως δεν θα το κρατήσω!!!τους φίλους μου τους θέλω και για παρεούλα για καφεδάκι και ξέρω πως θα είναι διακριτικοί!!!όπως και να έχει θες και λίγο παρεούλα!εντάξει και τους γονείς και τα αδέρφια μας απλά αν δεν είσαι στα καλά σου τους λες και να μην έρθουν!!δεν θα παρεξηγηθούν!!αυτους που δεν θέλω καθόλου είναι κάποιοι άλλοι ενοχλητικοί συγγενείς σε αυτούς όχι 40ημερο 40μηνο θα κρατήσω και αν παρεξηγηθούν ξύδι!!!!!!(είμαι λίγο κακιούλα χε χε χε χε)

Καλημέρα Κατερίνα! Κ εμένα πριν 10 μέρες ο γιατρός μου είχε πει πιθανόν δε θα χρειαστεί.... Αλλά τελικά το μωρο δε παιρνει βαρος με τον ίδιο ρυθμο που έπαιρνε αρχικά... Να δουμε κ καλυτερα το περιβαλλον στη μήτρα....

Γιατί στρεσαρετε ο μπεμπης με τις συσπάσεις...κ έχω όλη μέρα!


nvRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑΑΑΑΑΑ!!!!

Καλέ που έχετε χαθεί όλες;;;;; μόνο στο Facebook κινείστε πλέον;;;; Ας μου στείλει καποια πμ να σας βρω, αν και θα αργήσω να το κάνω γιατί ο γιος σε συνδυασμό με την εταιρία μου έχουν κόψει το Facebook....

Εγώ καλά είμαι αν εξαιρέσουμε το τρελό πρήξιμο στα πόδια... Το άλάτι το έχω περιορισμένο, τα κιλά είναι +15, χθες με έπιασαν και κάτι καούρες και βλέπουμε.... Είχα πάει γιατρό τη περασμένη πέμπτη. Η μικρή είναι 1900 (μικρή μου φαίνεται και θα είναι κάτω από 3μιση αν κλείσουμε 9 μήνες). Μου είπε να πίνω υγρά γιατί το αμνιακό είναι αρκετα μειωμένο και έχω ένα μπουκάλι δίπλα να μου το θυμίζει...!!!

Βλέπω γέννησαν και άλλες κοπέλες! Να τους ζήσουν!!!!!!!Να ναι γερά και καλότυχα τα παλικαράκια σας!!!

Τέλος του μήνα σταματάω τη δουλειά και ευελπιστώ να κοιμηθώ λιγάκι παραπάνω ώστε να μαζέψω δυνάμεις! Και εσείς κοιμηθείτε όσο μπορείτε, ξεκουραστείτε ξεκουραστείτε ξεκουραστείτε!

Τα πλυσίματα εκτός της πάντας που την έκανα όπως η Rinoui να είναι πάντα στους 60, στην αρχή χωρίς βρεφικό μαλακτικό, μόνο το απορρύπαντικό γιατί είναι ευαισθητο το δερματάκι τους και όποια έχει στεγνωτήριο να τα στεγν'ωνει εκεί για περαιτέρω αποστείρωση!

Brilliant Ευτυχώς που κρατάς εσύ λίστα! Τι κάνεις;;;; Εμείς θεωρητικά γεννάμε μαζί!


kZZ6p2.pngjhVgp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια..!!

Εγω τώρα μέτραω αντίστροφα μεχρι τη Παρασκευή για το βιοφυσικο προφίλ..... Εχω αγωνία....

Κ εγω για το 40μερο αυτο σκέφτομαι πιο πολυ απο όλα ! Την ηρεμία μου..... Δε μπορω να φανταστώ πως θα ειναι με το μωρο στο σπίτι κ να πρέπει να κάθομαι κ στο καναπε με επισκέψεις....

Samina εσυ είχες για λίγο συσπασεις στην 31 εβδομάδα κ σου σταμάτησαν τώρα; Σου έκαναν κ κορτιζονη φαντάζομαι ε;

Εμένα συνεχίζουν αλλα δεν ειναι συστηματικές... Εχω όμως τώρα 2 μέρες πάλι οοολη μέρα 1 ή 2 δυνατές καθε ώρα.... Κ σκέφτομαι ότι ζοριζουν το μωράκι κ στεναχωριεμαι λίγο....

Καλημέρα! Την 31η βδομαδα μετα απο εξεταση nst διαπιστώθηκαν συσπασεις, έκατσα τρεις μερες νοσοκομειο,τις δυο μου έκαναν ενδοφλέβια αγωγή με tractocile ή αλλιως atoshiban μετα μια μέρα παρακολούθηση όπου δεν έκανα καθόλου συσπασεις. Εννοειται μου έκαναν δυο ενέσεις κορτιζονης την πρωτη μέρα που μπήκα στο νοσοκομειο. Μετα στο σπιτι μεχρι και την 33η βδομαδα έπινα το πρωί μονο ενα χαπάκι προληπτικά είπε ο γιατρος κ τίποτα άλλο.Και αισίως την Πέμπτη κλείνω 37η βδομαδα δεν παίρνω τίποτα για συσπασεις απο 34η βδομαδα,τωρα εχω τις φυσιολογικές. Ούτε μου ξανακαναν κορτιζονη μονο τις δυο δόσεις που σου είπα στο νοσοκομειο. Η θεραπεία με το atoshiban μου είπαν οτι ειναι ο,τι πιο σύγχρονο υπαρχει στην τοκολυση. Κ εμένα με βοήθησε πολυ!


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Samina κ εγώ έτσι ήμουν με ορο ένα 24ωρο κ μετα παρακολούθηση άλλο ενα...στις 32 εβδ.ακριβως μπήκα. Νομιζω tractocile μου είπε ο γιατρός.... Εγώ έβαζα κολπικά ενα utrogestan κάθε βραδυ απο 20 εβδ μέχρι και 34... Γιατί εκτός απο τις συσπάσεις απο την 20 εβδ.ο τραχηλος μου απο τοτε ηταν 26 χιλιοστα. Οριακα μικρος....κ το utrogestan βοηθησε να κρατηθει ο τραχηλος.. Αλλά κ μένα ο γιατρός μου είπε απο 34 εβδ. Κ μετα τίποτα κ περιμένουμε...οτι κ οποτε αποφασίσει η φύση από δω κ πέρα.....αν κ τώρα που κλείνω σχεδόν κ τις 36 μου φαίνεται απίστευτο!

Τελικά που γεννας?


nvRCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Samina κ εγώ έτσι ήμουν με ορο ένα 24ωρο κ μετα παρακολούθηση άλλο ενα...στις 32 εβδ.ακριβως μπήκα. Νομιζω tractocile μου είπε ο γιατρός.... Εγώ έβαζα κολπικά ενα utrogestan κάθε βραδυ απο 20 εβδ μέχρι και 34... Γιατί εκτός απο τις συσπάσεις απο την 20 εβδ.ο τραχηλος μου απο τοτε ηταν 26 χιλιοστα. Οριακα μικρος....κ το utrogestan βοηθησε να κρατηθει ο τραχηλος.. Αλλά κ μένα ο γιατρός μου είπε απο 34 εβδ. Κ μετα τίποτα κ περιμένουμε...οτι κ οποτε αποφασίσει η φύση από δω κ πέρα.....αν κ τώρα που κλείνω σχεδόν κ τις 36 μου φαίνεται απίστευτο!

Τελικά που γεννας?

Έτσι κ Μένα μου είπε...απο 34 βδομαδες κ μετα τίποτα...η φύση θα αποφασίσει....Γεννάω στο Αττικο, εκει νοσηλεύτηκα κιόλας τις δυο μερες...ο γιατρος μου ειναι κ στο Γαια κ στο Μητερα....Στο Γαια εχει παει διευθυντής ο Σαλαμαλεκης top γυναικολόγος που ηταν χρονια στο Αττικο διευθυντής. Βασικά αυτός έστησε κ όλο το γυναικολογικό μαιευτικο τμήμα στο Αττικο που ειναι πολυ καλό κ ξέρω οτι εφαρμόζονται οι ίδιες μέθοδοι κ στο Γαια που εχει παει τωρα. Αν πήγαινα σε ιδιωτικο στο Γαια θα πήγαινα, εχει αποκτήσει καλό ονομα. Good choice!


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ampeligi που χάθηκες κορίτσι ;;;

τι κάνεις ; και εμένα μικρούλα είναι η κόρη μου ! Αλλά μέσα στα φυσιολογικά, όπως λέει ο γιατρός.

Ρε παιδιά, εγώ εβαλα μαλακτικό προδέρμ στα ρούχα ; Πειράζει ;


0WNhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα! Γραφτηκα στο φορουμ λιγακι αργα αφου εχω π.η τ. 7/8 & μαλλον θα γεννησω πιο νωρις λογω μειωμενου αμνιακου υγρου. ευχομαι σε ολες καλη λεφτερια με εναν πονο κ με υγιεστατα μωρακια! Εγω γενναω μαλλον στο ρεα. απ'οτι ειδα πολλες κοπελες απο το φορουμ θα γεννησουν εκει το ιδιο διαστημα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...