Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Σεπτεμβρίου 2014


mimika84

Recommended Posts

Αμελι εγω έχω ΠΗΤ 21/09 οποτε θα μαστε κοντά κοντά!!!

Βικη θα περάσει και ο ικτερος κ εσυ θα συνέλθεις εντελώς και ειδικά μετά τις 40 μέρες θα πετάτε!!!!

Όσο πλησιάζει ο καιρός τόσο περισσότερες αγωνίες και φόβους έχω!!!


zDSVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 738
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα. Να σας ζήσουν τα μωράκια σας κορίτσια για όσες γεννήσατε. Στις υπόλοιπες εύχομαι με έναν πόνο!!!!!!

Έχω καιρό να γράψω αλλά και να σας διαβάσω για διάφορους λόγους.

Γέννησα και εγώ στις 3 Σεπτεμβρίου με καισαρική τομή ένα υγιέστατο και πανέμορφο κοριτσάκι βάρους 3.190γρ. και ύψους 51εκ. Η μικρή μας ήρθε στον κόσμο στις 38w+1d. Είναι πολύ καλόβολη, τρώει και κοιμάται το πουλάκι μου αλλά τα απογεύματα ξεσηκώνει τον τόπο με τα κλάματα. Έχει πολλά αέρια και πονάει. Μάλλον είναι κολικοί.

Το κακό είναι πως δεν κατάφερα να την θηλάσω παρά μόνο 4 ημέρες (σε αντίθεση με την πρώτη μου κόρη που την θήλασα για 8 μήνες). Μου πλήγωσε σε τέτοιο βαθμό τις θηλές που ο θηλασμός ήταν πλέον βασανιστικός. Και οι δυο μου θηλές έχουν πληγές. Και όταν προσπάθησα να βγάλω με το θήλαστρο, ο πόνος γινόταν ακόμα πιο μεγάλος. Εντωμεταξύ επειδή δεν έβαλα το μωρό στο στήθος για 2 συνεχείς θηλασμούς, άρχισε να πετρώνει το γάλα και να πρήζομαι σε άσχημο σημείο. Οπότε με πολύ βαριά καρδιά και αρκετά κλάματα παίρνω χάπια για να σταματήσω το γάλα........

Αυτά τα νέα μας. Θα προσπαθήσω να γράψω πάλι πολύ σύντομα.

Φιλιά σε όλες.


eH1op2.png

LMcjp2.png

Link to comment
Share on other sites

νατασα να σου ζησει,να ειναι γερο κ καλοτυχο.κ μεις εχουμε πολλα αερια.ευτυχως ολα πανε καλυτερα,αυριο παω να αφαιρεσουν κ τα ραμματα,λεω να μην την κουβαλαω κ τη μικρη νοσοκομειο,αλλα δ μου αρεσει που θα την αφησω..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες!!

Νατασούλα να σου ζήσει η κορούλα σου!!

Βίκη μου και Νατασούλα εύχομαι να περάσουν γρήγορα οι κολικοί και όχι σαν εμάς που τους είχε η κόρη μου 6 μήνες!

Εγώ ακόμη στην αναμονή είμαι και εχω κουραστεί! Θέλω να ξαλαφρώσω!!!!!

Άννα μου έτσι όπως πάω μου φαίνεται οτι θα γεννήσεις πιο γρήγορα απο εμένα :-(!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες!!Πως τα πάτε εσείς μανούλες που έχετε ήδη τα μωράκια σας στην αγκαλιά;;

Εσύ Χριστίνα γέννησες;;

Άννα μου και zoi83 πλησιάζει και για μας ο καιρός!! Έχετε καθόλου σημάδια οτι πλησιάζει ο τοκετός;; Εμένα με ταλαιπωρούνε κολικοί του νεφρού και υπάρχουν μέρες που υποφέρω πολύ. Επίσης τελευταία έχω πολλούς πόνους περιόδου και νιώθω κάτι σαν τσιμπήματα στον τράχηλο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες! Amelie εσύ είσαι πραγματικά μια ανάσα! Η Anna πρεπει να σε ακλουθει κι εγώ τελευταία. Είμαι 37 & 5. Το μωρό είναι πάνω από 3 κιλά,αγοράκι, και να πω την αληθεια, δε θα ηθελα να φτάσω μέχρι την πητ στις 27...Amelie λες μέχρι τελος εβφομάδας να μας εχεις νέα; :D

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι νά΄χω γεννήσει μέχρι το τέλος της εβδομάδας γιατί δεν αντέχω άλλο!! Με βάση τον υπέρηχο θά΄πρεπε να έχω γεννήσει μέχρι αύριο. Η γιατρός μου λέει οτι λαμβάνει υπόψη την ημερολογιακή ΠΗΤ που είναι 18/9. Αν δεν γεννήσω μέχρι τότε θα περιμένουμε ακόμη μία βδομάδα. Δηλαδή μπορεί να φτάσω και 25/9!!! Λέτε να είμαι τόσο άτυχη;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Εγω έχω ΠΗΤ 21/09 και όλα δείχνουν ότι θα το εξαντλήσω το περιθώριο...!! Εχω πονακια χαμηλά και πίσω στα ισχια αλλα η μπεμπα είναι ακόμη ψηλά, οποτε αυτά είναι προπαρασκευαστικα!!! Το χω πάρει σχεδόν απόφαση ότι θα πάρω ολο το μήνα! Είμαστε γύρω στα 3κιλα!!!


zDSVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κοριτσια!

Βικη και νατασσα να σας ζησουν!!!

Πως τα πατε ολες η μανουλες;εμεις καλα σχετικα,κουραση αρκετη βασικα αυπνια πιο πολυ

Γιατι κανω αποκλειστικο θυλασμο οποτε δεν μπορει κ κανενας αλλος να τον ταισει!

Και εμενα το απογευμα προς βραδακι εχει αερια σφιγγετε συνεχεια και γενικα πολυ γκρινια ενω την υπολοιπη μερα κοιματε Περιπου 4ωρα και νομιζω και εγω οτι ειναι κολικοι αλλα τοσο νωρις;;

Το χειροτερο ομως ειναι τα ραμματα..με εχουν πεθανει 15 μερες και δεν λενε να περασουν!

Σε συνδιασμο με το εντερο δεν μπορω να κατσω καθολου!εσεις πως τα πατε;

Εχει καποια αλλη θεμα με τα ραμματα;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου, πως τα πάτε?

Νατάσα και Κοκό, να σας ζήσουν! Εύχομαι καθε ευτυχία στα παιδάκια σας.

Εμείς σήμερα κλείσαμε μια εβδομάδα. Τι φοβερό! Ακόμα δεν το έχω πιστέψει.

Δυστυχώς η μπέμπα μας ερχόταν λίγο στραβά κ ήταν αδύνατο να περάσει το κεφαλάκι της, οπότε μετά από 4 ώρες εξωθήσεων αποφασίσαμε για το καλό της την καισαρική. Και ευτυχώς που δεν επέμενα παραπάνω κι ας είχα αποθέματα αντοχής και κουραγιου γιατί η μπέμπα βγήκε με ένα μεγάλο καρούμπαλο στο πλάι του κεφαλιού της, στο σημείο που έβρισκε στη λεκάνη μου.

Τα ράμματα με πονουσαν πολύ μέχρι την τρίτη μέρα. Τωρα είναι πολύ καλύτερα. Τραβάνε λίγο αλλά αντέχεται. Αύριο θα βγαλω κ το αδιάβροχο τσιρότο που μου έχουν βάλει. Ράμματα να φαίνονται δεν εχω κα δεν θα τρέχω να μου τα βγάλουν.

Η μπέμπα είναι πολύ ζόρικη και από το απόγευμα μέχρι τη μία ή και περισσότερο κλαίει και χτυπάει χέρια και πόδια και είναι αδύνατο να την ηρεμήσουμε. Μόνο με βυζί σταματάει να κλαίει αλλά δεν μπορώ να την θηλάζω τόσες ώρες. Το μόνο τελικά πολύ την ηρεμεί είναι ο περιορισμός (πολύ ελαφρύ φασκιωμα, ,ισα ισα τα χεράκια) & πιπίλα.

Οι θηλές μου είναι κομμάτια. Μαία και παιδίατρος μου σύστησαν μια αλοιφή και τα κοχύλια και έτσι έσωσα την κατάσταση και εξακολουθώ να θηλάζω αποκλειστικά. Το μόνο μου άγχος είναι που δεν μου παίρνει πολλα γραμμάρια παρόλα τα κάθε τρίωρο ταισματα διάρκειας 30-40 λεπτά. Φοβάμαι πως το γάλα μου δεν είναι πολύ θρεπτικό.

Αυτά τα νέα μας. Περιμένω τα δικά σας !


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites

Κοκο να σας ζήσει!! Γερό και καλοτυχο!!

Σμαρα μην ανησυχείς για το γάλα σου!! Δεν υπάρχει θρεπτικό και μη θρεπτικό γάλα!! Θα σου πρότεινα να απευθυνθείς σε κάποια σύμβουλο θηλασμού αν θες να θηλάσεις αποκλειστικά...!! Πληροφορίες θα βρεις στο σάιτ της la leche league. Σου το λέω επειδή έχω παρακολουθήσει συναντησεις που διοργανώνονται από αυτό το σύλλογο και δίνουν συμβουλές για το πώς να εδραιωθεί ο θηλασμός...!! Διάβασα επίσης και το βιβλίο της Πατσουρου και λέει τα ίδια πράγματα!! Για παράδειγμα αυτό με το 3ωρο ή η χρήση της πιπίλας που αναφέρεις αναστέλλουν το θηλασμό και γι αυτό μπορεί η μπεμπα σου να μην παίρνει βάρος. Επίσης υπάρχουν διαφορετικές καμπύλες ανάπτυξης για τα μωρά που θηλάζουν σε σχέση με αυτά που παίρνουν ξένο γάλα...!! Αν πάλι ο θηλασμός σε κουράζει είναι δικαίωμά σου να τον σταματήσεις. Όλα αυτά σου τα λέω για την περίπτωση που θες να θηλάσεις για μεγάλο χρονικό διάστημα...!!

Φιλιά πολλά!!


zDSVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε Άννα μου, δεν τίθεται θέμα κούρασης γiα το θηλασμό. Διαβάζω κοπέλες που θηλάζουν 10λεπτα κ 15 λεπτά κ τα μωρά τουα τρέφονται καξ παίρνουν βάρος κανονικά. Εγώ με 40 λεπτά θηλασμό κ όταν ζυγιζω την μπέμπα μου φαίνεται πως έχει φάει μόνο 40γρ. Πόσο παραπάνω να επιμείνω ώστε να φτάσουμε στα 60γρ που είναι το επιθυμητό? Και πως να επιμείνω όταν β μπέμπα φτύνει το βυζί κ κλείνει ερμητικά το στόμα?

Πάντως θα κοιτάξω οπωσδήποτε και το site της la leche league γιατί πραγματικά θελω να θηλάσω τη μικρή μου οσο περισσότερο γίνεται. Εδώ άντεξα θηλασμό που έτρεχε αίμα από την ρόγα, δεν θα αντέξω το ξενύχτι? Αρκεί να ειμαι βεβαιη πως τρώει καλά και σωστά.


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Βικη και νατασσα να σας ζησουν!!!

Πως τα πατε ολες η μανουλες;εμεις καλα σχετικα,κουραση αρκετη βασικα αυπνια πιο πολυ

Γιατι κανω αποκλειστικο θυλασμο οποτε δεν μπορει κ κανενας αλλος να τον ταισει!

Και εμενα το απογευμα προς βραδακι εχει αερια σφιγγετε συνεχεια και γενικα πολυ γκρινια ενω την υπολοιπη μερα κοιματε Περιπου 4ωρα και νομιζω και εγω οτι ειναι κολικοι αλλα τοσο νωρις;;

Το χειροτερο ομως ειναι τα ραμματα..με εχουν πεθανει 15 μερες και δεν λενε να περασουν!

Σε συνδιασμο με το εντερο δεν μπορω να κατσω καθολου!εσεις πως τα πατε;

Εχει καποια αλλη θεμα με τα ραμματα;

ευχαριστω πολυ κοκο!απο χθες προσπαθω να γραψω,αλλα το πληκτρολογιο απο το κινητο μου εσπασε τα νευρα.:mad:ευτυχως βοηθαει πολυ ο αντρας μου εκτος φαγητου,εχω κ τη μαμα μου καποιες ωρες,βγαινει η μερα.καπως ηρεμησαν τα πονακια ηταν μαλλον που καθαριζε απο το μηκωνιο,μεχρι να αρεχισουν τα κανονικα κακα.κοκο τι ραμματα,απο καισαρικη?δ θυμαμαι πως γεννησες.εμενα δ με πονεσαν καθολου,τριτη τα εβγαλα,μπανιο εχω κανει,ολα καλα.λιγο με ποναει η μπεμπα στο θηλασμο,αλλα παλευεται.σμαρα συμφωνω με οσα σου ειπε η αννα.κοκο τωρα ειδα οτι γεννησες φυσιολογικα,οποτε λογικα θα απορροφηθουν,αλλα δ μπορω να βοηθησω περισσοτερο.για το εντερο,προσεχε λιγο τη διατροφη,κ μετα την τουαλετα να κανεις με νερακι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...