Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 52 λεπτά , Eflenew είπε:

      Άρα θα αφήσεις ένα μήνα κενό? Είχα απορία σε αυτό αν είναι καλό που προτείνουν κάποιοι γιατροί αμέσως επόμενη μεταφορά ή πρέπει να ξεκουράζεται ο οργανισμός. Αν κόψεις τα φάρμακα θα πέσει προγεστερονη και θα σου ερθει περίοδος. Είναι πολύ ενθαρρυντικό που έχεις ένα εμβρυακι έτοιμο να σε περιμένει. ❤️

      Σου εύχομαι μια υψηλή χοριακη την Παρασκευή!!!! 🙏

      Πωωωω έπεσες τελείως μέσα σε όσα είπες!!!!😁 Εσυ πως εισαι?

      Ναι,είναι αυτής της φιλοσοφίας ο γιατρός μου.Και μετά την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια,είχαμε αφήσει κενό ένα μήνα και μετά προσπάθησα ξανά. Μακάρι να πετύχει αυτή τη φορά ❤️

      Συγχαρητήρια και για τη χοριακη! Είναι σούπερ ❤️ 🥰 Με το καλό μια τελειομηνη,γλυκιά εγκυμοσύνη 🥰 

Λυδία ή Λουκία;


lydialoukia

Recommended Posts

Περιμένουμε την δεύτερη κόρη μας και θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με το όνομα...

Τη μια γιαγιά μας τη λένε Λυδία και την άλλη Λουκία.

Ποιό προτιμάτε εσείς; Ποιό θεωρείτε πιο ωραίο;

Παρεξήγηση από τις γιαγιάδες δεν υπάρχει όποιο όνομα και να βγει. Έχουν ακούσει τα ονόματά τους πολλές φορές και γενικά είναι άνθρωποι που δεν τους απασχολούν τέτοια θέματα.

Να σας πω επίσης οτι την πρώτη κόρη τη βγάλαμε άσχετο όνομα (πολύ όμορφο, αρχαιοελληνικό αλλά γιορτάζει κιόλας) οπότε δε μας ενδιαφέρει να ακολουθήσουμε οπωσδήποτε την παράδοση. Ψάχνουμε ιδέες.

Άρα αν κάποιο από τα παραπάνω (ή και τα δύο) δε σας αρεσει καθόλου, πείτε το ελεύθερα. Να δούμε απόψεις και να τροποποιήσουμε τις υποψηφιότητες

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σαφώς το Λυδία είναι υπέροχο όνομα!

Αλλά αν όπως λές, οι γιαγιάδες έχουν ακούσει πολλάκις το όνομά τους και το πρώτο σας παιδάκι πήρε "άσχετο" όνομα, θεωρώ ως πιο σωστή επιλογή να δώσετε στο δεύτερο παιδάκι σας επίσης ένα "άσχετο" όνομα! Ή αν κάποιος παππούς δεν έχει ακούσει το όνομα του, θα ήταν επίσης πολύ ωραίο να δώσετε ενός παππού το όνομα!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφα και τα δυο ονόματα!! τυχερη που χουν ωραια και σπάνια ονόματα οι πεθερες!!

να μην σου πω τα δικα μας......!!:shock::shock::shock:

και γω ψηφίζω Λυδια! ετσι λενε και την κορη μιας φιλης και οταν μια εικονα προσώπου την εχεις ομορφη στο μυαλο σου, σου αρεσει και το ονομα! να μην μακρυγορω....

ψηφίζω Λυδία λοιπόν!!


1iRrp3.png?WKdQoeYE9HgWp2.png?bynEc7PS
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eυχαριστούμε πολύ για τις απαντήσεις! Ομοφωνια βλέπουμε ως τώρα!

Μια διευκρίνιση για να βγάλουμε άκρη με τον άντρα μου...όσες ψηφίζετε Λυδία είναι επειδή σας αρέσει απλώς περισσότερο από το Λουκία; Ή επειδή δε σας αρέσει το Λουκία έτσι κι αλλιώς γενικά;

Ευχαριστούμε και πάλι και συγγνώμη που σας ζαλίζουμε!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω ότι δε θα βρεις και κανένα μα ψηφίσει το λουκια! Συγνώμη στη μητέρα σου αλλα...βασικά εμένα προσωπικα ενώ το αντρικό λουκας μου αρέσει το λουκια δε θα το συζητούσα με τίποτα ειναι απο τα χειρότερα μου γυναικεία ονόματα.

θα επελεγα το όνομα της γιαγιάς λυδιας που μου αρεσει και το ονομα ουτωσ η αλλιωσ η κάποιο άσχετο αρχαιοελληνικο ονομα όπως έκανες και στο πρώτο παιδι για να μην υπάρχουν και παρεξηγήσεις ..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου με το καλό να κρατήσεις στην αγκαλιά σου το κοριτσάκι σου!!!

Θα ψηφίσω και εγώ το Λυδία,μου αρέσει πολύ σαν όνομα αλλά το προτιμώ και χίλιες φορές περισσότερο από το Λουκία...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το Λυδία είναι από τα αγαπημένα μου ονοματα! Το Λουκία (συγγνώμη κιόλας γιατί αν κατάλαβα καλά είναι της μαμάς σου;) αλλά είναι ασχημο...

Για μένα βέβαια αφού το πρώτο παιδί βγήκε άσχετο όνομα, το ίδιο πρέπει να γίνει και με το δεύτερο! Δηλαδή είναι άσχημο και για τους υπόλοιπους παππούδες-γιαγιάδες! Εκτός αν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος, όπως θάνατος ή βρε παιδί ί μου κάποιος γονιόςνα πρέπει να τιμηθεί ίδιαίτερα για την προσφορά του, διαφορετικά πρέπει να κρατηθούν οι ισορροπίες!

ΠΑρεμπιπτόντως μόλις πήρα και τη γνώμη του άντρα μου, ο οποίος αντέδρασε στο Λουκία με ένα μπλιαξ! αχαχαχαχαχαχα! (σόρρυ πάλι!)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα....εγω κοριτσια εχω δυο συγγενεις , η μια με τα ονομα Λουκια και η άλλη Λυδια.

Τα εχω οικεια σαν ονοματα και τα δυο και επειδη το Λουκια ειναι ονομα θειας μου που το χρησιμοποιω απο μικρη ενω το Λυδια ειναι ονομα ανηψιας που ειναι μωρο και αρα φρεσκο ονομα στην οικογενεια...στα αυτια μου το Λουκια ειναι πιο συνηθισμενο σαν ονομα...

Εμενα μου αρεσουν και τα δυο ισαξια...

Με το καλό να αποκτησεις την δευτερη σου κορη και ο,τι ονομα και να της χαρισεις, εσεις θα την αγαπατε και θα λατρεψετε και το ονομα της!!!


Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!

Εμένα με λένε Λουκία,

οκ οι δικοί μου και οι φίλοι μου μια ζωή με φωνάζουν Λούσυ

αλλά το τι τράβηξα στο γυμνάσιο και στο λύκειο δε λέγεται!

Οπότε για το καλό της κορούλας σας μην το επιλέξετε!

Φιλικά!

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ Λουκίας και Λυδίας, κι εγώ προτιμώ ασυζητητί το Λυδία. Είναι πολύ πιο εύηχο!!! Το Λουκία δεν είναι ιδιαίτερα ωραίο, ενώ το Λυδία είναι από τα πολύ ωραία ονόματα. Στη θέση σας δε θα το σκεφτόμουν καν!


tt18a28c.aspx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...