Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Lila ki είπε:

      Έβαλα ένα λόγω ηλικίας 38 μ είπαν λόγω υψηλού κινδύνου θα βακω ένα 5 ΑΑ. Μ το χαρακτήρισαν άριστο τώρα ο θεός ξέρει ! Αχ μακάρι να τα λέμε τα ευχάριστα μαζί ! Εσυ ;;;

      Και εγώ ένα έβαλα, 5ΑΑ και είμαι 39. Φοβόμουν να τα βάλω και τα δύο,γιατί όταν ήμουν έγκυος στην κόρη μου,είχαμε βάλει δυο και το άλλο εμβρυο είχε παλινδρομήσει.Ειχα τρομάξει τοσο πολύ,που είχα πει πως δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναβάλω δύο μαζι.Θαυμαζω τις γυναίκες που γεννούν δίδυμα,είναι πολύ δύσκολη κύηση.Θα κάνεις τεστ τελικά αύριο η θα κάνεις μόνο χοριακη?

3 μηνων εγκυος κ εγκαταλελειμενη ..


minimammy

Recommended Posts

Δε ξερω αν ειναι η σωστη σελιδα να γραψω την ιστορια μου,μολις γραφτηκα στο site κ ειμαι χαμενη..Πολυ μελλο μαλλον ο τιτλος που εγραψα αλλα ειναι απολυτα αληθινος.Ειμαι 25ετων,ζω τη πρωτη μου εγκυμοσυνη που ηταν δυσκολο να μου συμβει,λογω γυναικολογικου προβληματος μικροτερη,αρα κ απολυτη ευτυχια..Στη θεωρια..Στη πραξη,ειναι η πιο ασχημη κ ομορφη,απαισια κ τελεια φαση της ζωης μου,γολγοθας κ παραδεισος μαζι..

Ημουν αρραβωνιασμενη λιγο καιρο,ομως ανοιξαμε σπιτι μαζι κ ξεκινησαμε τη δικη μας ζωη,ειχαμε λιγα αλλα ουσιαστικα προβληματα επικοινωνιας κ αυτο μας οδηγησε γρηγορα στον χωρισμο..Εκεινον δηλαδη..Λιγοψυχησε ευκολα πανω στη προσπαθεια μας να συμβιβαστουμε κ να προσαρμοστουμε στη νεα μας ζωη,ωστε μια μερα εφυγε..6 μερες μετα τον χωρισμο ανακαλυψα οτι ειμαι εγκυος.Ηθελε τοσο πολυ ενα παιδι,δε τον ενοιαζε το ποτε,το ηθελε πολυ,κ δε προσεχαμε,μπορω να πω πως το περιμεναμε κιολας..Απερισκεψια...Ηξερα οτι ειναι ανωριμος κ δε τον ειχα διπλα μου,περισσοτερο απεναντυ μου,κ ομως δε προφυλαχτηκα εστω εγω..Ισως μεσα μου να το ηθελα κ εγω το ιδιο πολυ..Την ιδια μερα το ανακοινωσα σε εκεινον,6 μερες μετα,7 για την ακριβεια,γιατι μολις το προηγουμενο βραδυ που χωρισαμε μου ελεγε ακομα ποσο πολυ θελει να κανουμε παιδι,κ ας ηταν νωρις..7 μερες μετα κ απαιτησε να το πεταξω..Να το ριξω,δε το θελει..Εξηγησα πως δε μπορω και δε θελω να κανω κατι τετοιο,πως σκεφτομαι να το κρατησω..Να μη λεω πολλα,γυρισε στο πατρικο του μακρυα μου,μας χωριζει θαλασσα.Του ζητησα να ερθει στον πρωτο υπερηχο να μη παω μονη μου κ να το συζητησουμε απο κοντα.Εκλεισε κινητα,κ εγω πηγα με την αδερφη μου.Το πρωτο χαστουκι αδιαφοριας,ελεγα δε μαγαπαει,δε νιωθει τιποτα,και καλα εγω,το παιδι του ομως?εχουν περασει 4 εβδομαδες απο τοτε,η σταση αυτου κ της οικογενειας του ειναι απανθρωπη,κατανοηση μηδεν,ειρωνιες ψεματα,ακομα κ βρισιες εισπρατω απο τα τηλεφωνα οποτε προσπαθω να επικοινωνισω κ να δω τι θα κανουμε με το παιδι μας,αδιαφορια απολυτη κ κατανοηση μηδεν.Στη κατασταση μου,δεν περναει καν απτο μυαλο τους μα μη με στεναχωρησουν,να μη με κανουν κομματια κ να νιωθω σαν σκουπιδι..Ξερω πως αυτο το παιδι οτι θα παρει θα το παρει απο μενα,δε νοιαζεται κανεις αλλος.ουτε οι δικοι μου ειναι διατεθημενοι να αναλαβουν.Οταν δε το νοιαζεται ο ιδιος του ο πατερας..Εγω πρεπει να βρω τη δυναμη να βγαλω το μυαλο μου απο το χαος κ να παραμερισω εστω λιγακι το συναισθημα,να σκεφτω με λογικη,πως θα ανταπεξελθω στο πολεμο ολων,να με αφησουν να του προσφερω ηρεμια και ισορροποια,κ αγαπη,πως να το χειριστω για το καλο ολων μας..

Οικονομικα δεν εχω κανενα εισοδημα,η δουλεια μου ηταν στην επιχειρηση των γονιων μου αλλα τωρα που μου απαγορευσε ο γιατρος να εργαζομαι,δεν υπαρχουν χρηματα..Ουτε αλλοι ποροι.Το απολυτο χαος,θα θελα μια συμβουλη,μια κουβεντα πως να διωξω τοσα ασχημα συναισθηματα απο μεσα μου,εχω διαλυθει,δεν ειμαι υπερβολικη αισθανομαι πως αρρωσταινω μερα με τη μερα,κ κανεις δε βλεπει..Πως θα ισορροπησω για το καλο του παιδιου μου.Καλα το ειπα στην αρχη,γολγοθας..Μονο που Ο Χριστος κρατιοταν απ΄το σταυρο του ανεβαινοντας τον...Εγω δεν εχω τιποτα να πιαστω,να παρω δυναμη..

Ευχαριστω που διαβασατε και τη δικη μου ιστορια ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλή σου μέρα minimamy και έτσι πρέπει να είναι από εδώ κ πέρα οι μέρες σου!!! Μόνο καλές κ όμορφες για σένα και το παιδί σου!!! Σε συγχαίρω για το θάρρος σου να δεις την αλήθεια κατάματα και πάνω από όλα για την σωστή σου απόφαση να κρατήσεις αυτό το μικρό θαύμα!!!! Καταλαβαίνω ότι είναι πολύ δύσκολη η φάση που βρίσκεσαι αυτή την στιγμή όμως είμαι σίγουρη ότι όταν ηρεμήσεις και αντιμετωπίσεις την κατάσταση ψύχραιμα θα χαμογελασεις ξανά! Σταμάτα να ασχολήσαι με άτομα που δεν το αξίζουν - γιατί αν το άξιζαν θα ήταν εκεί δίπλα σου!!!Σε ότι αφορά το οικονομικό στην δουλειά των γονιών σου που εργαζόσουν δεν μπορεί - θα είχες κάποια ασφάλεια!! Σε αυτές τις περιπτώσεις λοιπόν σου γράφει ο γιατρός σου άδεια και πληρώνεσαι από την ασφάλεια! Το έχεις ψάξει το θέμα?


Τα καλύτερα είναι αυτά που ακόμα δεν έχω γευτεί,

αφού κρύβεται το αύριο σ' ότι έχω ονειρευτεί

Τα καλύτερα θα 'ρθουν μάτια μου δεν ανησυχώ

φτάνει το δικό σου πρόσωπο να βλέπω όταν ξυπνώ

[sIGPIC][/sIGPIC] cute-pig-2-smiley-003.gif

age.png

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι να πω!!!!!!!!κοριτσακι μου ευχομαι να αντλησεις ολη την δυναμη του κοσμου και για χαρη του παιδιου που εχεις στην κοιλιτσα σου να συνεχισεις τον αγωνα μονη σου και να δεις που στο τελος θα δικαιωθεις!!!!αλλα ειναι κριμα που δεν εχεις την συμπαρασταση των γονιων σου, θα σε βοηθουσε πολυ για να σταθεις στα ποδια σου!!!!!για να μην αναφερω τα πεθερικα και τον πατερα, οι οποιοι δεν αξιζουν ουτε ενα βλεμα σου!!!!!!συγχαρητηρια για την υπομονη σου, μην το βαζεις κατω!!!!!!το παιδακι αυτο θα σε βοηθησει να συνεχισεις με αισιοδοξια!!!!!!!!!συζητα το παντως παλι με τους γονεις σου, μπορει να ειναι θυμωμενοι με την ανωριμοτητα του πατερα αλλα το εγγονακι τους θα τους διωξει ολα τα συννεφα που πιθανον εμποδιζουν να δουν καλυτερα την κατασταση!!!!!!κουραγιο minimammy και σου ευχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσυνη με ηρεμια απο δω και περα!!!!!!!!!!!


Dpbzp2.png

H3tcp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά το οικονομικό στην δουλειά των γονιών σου που εργαζόσουν δεν μπορεί - θα είχες κάποια ασφάλεια!! Σε αυτές τις περιπτώσεις λοιπόν σου γράφει ο γιατρός σου άδεια και πληρώνεσαι από την ασφάλεια! Το έχεις ψάξει το θέμα?

Σας ευχαριστω πολυ για οσα μου ειπατε,και εχετε απολυτο δικιο,πρεπει να αποβαλλω ολα τα αρνητικα,γιατι τωρα μπορει να μη νιωθει πολλα αυτο το παιδακι,αλλα αργοτερα θα αισθανεται οτι και εγω,και ολα αυτα θα εχουν επιπτωσεις σε αυτο κ σε μενα και σε κανεναν αλλον απο ολους αυτους..Οσο για την ασφαλεια...Εχω και εκει σοβαρο προβλημα..Στη δουλεια των γονιων μου δεν ημουν ασφαλισμενη,κ εκτος αυτου εχω δημοσια ασφαλεια η οποια θα διακοπει τον φεβρουαριο..Το εψαξα πολυ αλλα θα μεινω ανασφαλιστη μεχρι και τον ιουνιο μεχρι να ενεργοποιηθει σε αλλο ταμειο,ενα μηνα πριν γεννησω..Αυτους τους 4 μηνες θα ειμαι χωρις ασφαλιση,αρα θα πληρωνω ολες τις εξετασεις σε αυτο το διαστημα....Πολλα τα εμποδια και πολυπλευρα..Προσπαθω να σκεφτομαι θετικα,αλλα ειναι ολα τοσο δυσκολα....

Link to comment
Share on other sites

...Εγω δεν εχω τιποτα να πιαστω,να παρω δυναμη ..

Κι όμως έχεις - το μωρό σου! Θα ανακαλύψεις τεράστια δύναμη μέσα σου τώρα που είσαι μανούλα.

Τώρα είσαι απογοητευμένη και σου φαίνονται όλα μαύρα, όταν ηρεμήσεις θα δεις ότι βρίσκεται λύση για όλα τα προβλήματα. Οι άνθρωποι που σε αγαπάνε θα αναθεωρήσουν και θα έρθουν κοντά σου και καλοί άνθρωποι υπάρχουν πολλοί.

Για τις εξετάσεις θα κλείνεις ραντεβού σε δημόσιο νοσοκομείο και όλα θα πάνε καλά.

Καλή δύναμη καλή μου και κοίτα γύρο σου, δεν είσαι μόνη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ότι αφορά το οικονομικό στην δουλειά των γονιών σου που εργαζόσουν δεν μπορεί - θα είχες κάποια ασφάλεια!! Σε αυτές τις περιπτώσεις λοιπόν σου γράφει ο γιατρός σου άδεια και πληρώνεσαι από την ασφάλεια! Το έχεις ψάξει το θέμα?

Σας ευχαριστω πολυ για οσα μου ειπατε,και εχετε απολυτο δικιο,πρεπει να αποβαλλω ολα τα αρνητικα,γιατι τωρα μπορει να μη νιωθει πολλα αυτο το παιδακι,αλλα αργοτερα θα αισθανεται οτι και εγω,και ολα αυτα θα εχουν επιπτωσεις σε αυτο κ σε μενα και σε κανεναν αλλον απο ολους αυτους..Οσο για την ασφαλεια...Εχω και εκει σοβαρο προβλημα..Στη δουλεια των γονιων μου δεν ημουν ασφαλισμενη,κ εκτος αυτου εχω δημοσια ασφαλεια η οποια θα διακοπει τον φεβρουαριο..Το εψαξα πολυ αλλα θα μεινω ανασφαλιστη μεχρι και τον ιουνιο μεχρι να ενεργοποιηθει σε αλλο ταμειο,ενα μηνα πριν γεννησω..Αυτους τους 4 μηνες θα ειμαι χωρις ασφαλιση,αρα θα πληρωνω ολες τις εξετασεις σε αυτο το διαστημα....Πολλα τα εμποδια και πολυπλευρα..Προσπαθω να σκεφτομαι θετικα,αλλα ειναι ολα τοσο δυσκολα....

κουράγιο κοπέλα μου!!Σκέψου μόνο ότι αυτό το παιδάκι είναι ένα θείο δώρο που πίστευες ότι δεν θα είχες ποτέ! Και τώρα απλά το ζεις! Φαντάζομαι ότι οι γονείς σου δεν μπορεί να μην σε βοηθήσουν!!! Δεν μπορεί να μην θέλουν ένα εγγόνι!! Ποιος γονιός δεν θέλει!!

Κάποια αυτασφάλεια δεν μπορείς να κάνεις για αυτούς τους 4 μήνες? Είναι κρίμα να πληρώνεις όλες αυτές τις εξετάσεις!

Ρήξε μια ματιά εδώ:

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:3vCT32Hhav8J:www.specialeducation.gr/modules.php%3Fop%3Dmodload%26name%3DNews%26file%3Darticle%26sid%3D204+%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B7+%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CF%85%CE%BF%CF%82&cd=2&hl=el&ct=clnk&gl=gr

Μια έγκυος που είναι ανασφάλιστη ή που δεν έχει δικαίωμα να ζητήσει επίδομα από τον ασφαλιστικό της οργανισμό δικαιούται χρηματική παροχή για το χρονικό διάστημα των 6 εβδομάδων πρίν από τον τοκετό και 6 εβδομάδων μετά από αυτόν, για την εξασφάλιση ενός ικανοποιητικού επιπέδου διαβίωσης. Η παροχή αυτή καταβάλλεται από τις Υπηρεσίες Κοινωνικής Πρόνοιας, της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης της μόνιμης διαμονής της ενδιαφερομένης.

Η εργαζόμενη προσκομίζει :

- Αίτηση.

- Υπεύθυνη Δήλωση του άρθρου 8 του Ν. 1599/86, ότι δεν είναι ασφαλισμένη και ότι δεν θα εργασθεί 42 ημέρες πρίν από τον τοκετό και 42 ημέρες μετά από αυτόν.

- Ιατρική βεβαίωση με πιθανή ημερομηνία τοκετού.

- Ληξιαρχική πράξη γεννήσεως του παιδιού, μαζί με υπεύθυνη δήλωση του άρθρου 8 του Ν. 1599/86, ότι το παιδί βρίσκεται στη ζωή.

- Το εισόδημά της δεν πρέπει να ξεπερνά το κάθε φορά ανώτατο όριο.

Το δικαίωμα για την καταβολή των εν λόγω παροχών, χάνεται σε περίπτωση που η αίτηση για αναγνώριση της δικαιούχου υποβληθεί μετά από παρέλευση 8 μηνών από την έναρξη των 42 ημερών πρό του τοκετού.


Τα καλύτερα είναι αυτά που ακόμα δεν έχω γευτεί,

αφού κρύβεται το αύριο σ' ότι έχω ονειρευτεί

Τα καλύτερα θα 'ρθουν μάτια μου δεν ανησυχώ

φτάνει το δικό σου πρόσωπο να βλέπω όταν ξυπνώ

[sIGPIC][/sIGPIC] cute-pig-2-smiley-003.gif

age.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά το οικονομικό στην δουλειά των γονιών σου που εργαζόσουν δεν μπορεί - θα είχες κάποια ασφάλεια!! Σε αυτές τις περιπτώσεις λοιπόν σου γράφει ο γιατρός σου άδεια και πληρώνεσαι από την ασφάλεια! Το έχεις ψάξει το θέμα?

Σας ευχαριστω πολυ για οσα μου ειπατε,και εχετε απολυτο δικιο,πρεπει να αποβαλλω ολα τα αρνητικα,γιατι τωρα μπορει να μη νιωθει πολλα αυτο το παιδακι,αλλα αργοτερα θα αισθανεται οτι και εγω,και ολα αυτα θα εχουν επιπτωσεις σε αυτο κ σε μενα και σε κανεναν αλλον απο ολους αυτους..Οσο για την ασφαλεια...Εχω και εκει σοβαρο προβλημα..Στη δουλεια των γονιων μου δεν ημουν ασφαλισμενη,κ εκτος αυτου εχω δημοσια ασφαλεια η οποια θα διακοπει τον φεβρουαριο..Το εψαξα πολυ αλλα θα μεινω ανασφαλιστη μεχρι και τον ιουνιο μεχρι να ενεργοποιηθει σε αλλο ταμειο,ενα μηνα πριν γεννησω..Αυτους τους 4 μηνες θα ειμαι χωρις ασφαλιση,αρα θα πληρωνω ολες τις εξετασεις σε αυτο το διαστημα....Πολλα τα εμποδια και πολυπλευρα..Προσπαθω να σκεφτομαι θετικα,αλλα ειναι ολα τοσο δυσκολα....

ολα αυτα τα εμποδια θα μεταμορφωθουν σε ευτυχια κοριτσακι μου!!!!να εισαι δυνατη και αισιοδοξη!!!!!τις εξετασεις θα τις κανεις σε δημοσια νοσοκομεια, οπως ειπε και η silviamammy πριν, και θα δεις οτι στον δρομο σου θα βρισκεις ατομα που θα σε βοηθησουν!!!!απο τωρα να σκεφτεσαι θετικα γιατι το μωρακι σου καταλαβαινει τα παντα και οτι νοιωθει η μανουλα του το λαμβανει κι αυτο!!!!!και θα ειναι πολυ περηφανο για σενα οταν μεγαλωσει που παλεψες τοσο πολυ για να το φερεις στην ζωη!!!!!!ολα θα γινουν!!!!!!


Dpbzp2.png

H3tcp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολες ειληκρηνα,με βοηθατε πολυ,μονο που ασχολειστε..Τελικα δεν ειναι δυσκολο να σε νοιαζονται,ετσι νομιζα..Ειμαι πολυ χαλια ψυχολογικα αλλα ξερω πως θελω λιγο χρονο,για να πατησω στα ποδια μου και να κανω το καλυτερο για μενα και το παιδι μου..Δεν ειμαι αδυναμος ανθρωπος,ξερω πως ειμαι δυνατη και θα τα καταφερω...Λιγο χρονο ακομα.. Σας ευχαριστω και παλι,να χαιρεστε τα μικρακια σας και να ειναι παντα ισορροπημενα,γεματα αγαπη ολοκληρωμενοι ανθρωποι και με σοφια...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολες ειληκρηνα,με βοηθατε πολυ,μονο που ασχολειστε..Τελικα δεν ειναι δυσκολο να σε νοιαζονται,ετσι νομιζα..Ειμαι πολυ χαλια ψυχολογικα αλλα ξερω πως θελω λιγο χρονο,για να πατησω στα ποδια μου και να κανω το καλυτερο για μενα και το παιδι μου..Δεν ειμαι αδυναμος ανθρωπος,ξερω πως ειμαι δυνατη και θα τα καταφερω...Λιγο χρονο ακομα.. Σας ευχαριστω και παλι,να χαιρεστε τα μικρακια σας και να ειναι παντα ισορροπημενα,γεματα αγαπη ολοκληρωμενοι ανθρωποι και με σοφια...

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά.....να βγείς νικήτρια απο αυτή τη δοκιμασία. Άφησέ τα όλα και όλους πίσω σου και κοίτα μπροστά.....αυτοί θα βγούν χαμένοι και όταν το καταλάβουν θα είναι αργα....:roll:.Πάρε κουράγιο απο το μωρό σου και σκέψου πόσες γυναίκες ταλαιπωρούνται χρόνια και θα ήθελαν να βρίσκονται στη θέση σου. Το μωρό σου είναι ευλογία και ο θεός δε θα σε αφήσει να χαθείς...:-D. Δε ξέρω τι να σου πω να σε βοηθήσω....για την οικονομική σου κατάσταση.....αλλά θα πρότεινα να κάνεις μια τελευταία κρούση στους γονείς σου....να τους ξεκαθαρίσεις ότι δε πρόκειται να το ρίξεις .....και να τους ζητήσεις τη βοήθειά τους...αφου είσαι παιδί τους και σε αγαπάνε και δε θέλουν το κακό σου...ελπίζω να δούν το λάθος τους....απο την άλλη θα σε συμβούλευα να ψάξεις λίγο το θέμα των κρατικών φορέων...:roll:....κάποια μέριμνα θα υπάρχει και γι'αυτές τις περιπτώσεις....ρώτα ίσως στο χαμόγελο του παιδιού....και σε άλλους παραπλήσιους φορείς....ίσως μπορέσουν να σε βοηθήσουν....ή έστω να σε συμβουλεύσουν που να απευθυνθείς....:roll:. Σου εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα καλά....και να μπαίνεις να μαθαίνουμε νέα σου...:roll:


H4rkp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...