Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Μπράβο και εγώ αυτό ήξερα οκ από Δευτέρα θα πάρω τα μέτρα μου 😅😅 

      Το salospir σας έχει εξηγήσει γιατί σας το δινει? Εντελώς προληπτικά ή είδε κάτι στις εξετάσεις που είχατε κάνει παλιότερα? Αν ήταν εντελώς προληπτικα, τώρα με την αποκόλληση σας είπε να το σταματήσετε?

Μανούλες Μαρτίου 2015


want_s_baby

Recommended Posts

ορίτσια αποφασίσατε ή σκέφτεστε ήδη όνομα για το μωρό σας;

Εμείς ψαχνόμαστε, καθώς όταν θα γεννηθεί θα πρέπει να έχουμε ήδη αποφασίσει. Είναι κομματάκι περίεργο, καθως το όνομα του πεθερού μου δε μ'αρεσει, όχι ότι έχω τίποτα με τον άνθρωπο προς θεού!, ούτε είμαι απο αυτές που αααα δεν δίνω το όνομα των πεθερικών. Απλά δεν μ'αρεσει καθόλου. Του πατέρα μου απο την άλλη που μ'αρεσει, είναι ίδιο με του άντρα μου.

Είτε θα χαλάσω λοιπόν το όνομα της πεθεράς μου που θα το δίναμε αν ήταν κοριτσάκι χωρίς δεύτερη κουβέντα. Το είχα αποφασίσει χωρίς καν να ρωτήσω τον άντρα μου.

Τώρα έχω πάρει παραμάζωμα όλες τις ιντερνετικές λίστες με αντρικά ονόματα και φτιάχνω τη δική μου λίστα. Έχω κάποια που μ'αρεσουν πιο πολύ. Κυρίως αρχαίοελληνικά ή απο μυθολογί (Ορέστης, Ορφέας κτλ είναι μέσα στη λίστα)... και έχω μία προτίμηση προς ένα συγκεκριμένα. Το μόνο που μένει είναι να σκεφτώ μια εύκολη εκδοχή του στα αγγλικά, μην το κοροιδεύουν το παιδί όταν πάει σχολείο! και να πείσω και τον μπαμπά του ότι είναι το τέλειο όνομα! αχαχαχαχαχαχα


HgXsp11.pngvQxtp11.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Με τα ονοματα δε ξερω τι γινεται και στην υπολοιπη Ελλαδα αλλα εδω στη Ζακυνθο τα κοινά ονοματα ειναι πλεον τα πρωτότυπα, πας παιδοτοπο και ακους ποσες Λυδιες, Αρτεμης και αλλους τοσους Ορεστηδες. Εμεις θα δωσουμε ονομα της Παναγιας γιατι αναμεσα σε σύλληψη και εμφύτευση πηγα Τηνο (τυχαια η συμπτωση) και εταξα το ονομα. Οποτε Δέσποινα αν ειναι κοριτσι και Μαριος αν ειναι αγορι, αν βεβαια ειναι αγορι μπορει να παρει και δευτερο του πεθερου μου, θα δουμε γερο να ειναι και να πανε ολα καλα.


as1cHrkuM2B0000MDAwMTQwOGx8MDAwMzE4OGR8bXkgZGF1Z2h0ZXI.gifURFVp3.png
Link to comment
Share on other sites

dimrous ποσο δικιο εχεις....

παω και γω στην παιδικη χαρα και ολο ακους ονοματα δημοφιλη....νεφελη,ναταλια,λυδια,μεχρι και πινδαρο ακουσα....και οκ...γελασα η αληθεια...μου φανηκε αστειο...

παντως μαρια ελενη και τετοια δεν τα πολυακους πια...

εμενα ενα ονομα που μου αρεσει πολυ να ακουω και να λεω...ειναι το καλλιστω και το νιοβη...για κοριτσι...για αγορι μου αρεσει το αλκης...


an1cz_W-O6k0010NzIzNjMxfDk3Njg3MDBkYXxoZW4gaGVuIHlvdSBhcmUgbXkgbGlmZSE.gif

as1cHo3-M000000MTAwNjE5OXw2MjRkfG15IHJlZCBwYXNzaW9u.gif

tt1c3fef.aspx

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια αυτό που λέτε με τα ονόματα ισχύει. Οι περισσότεροι πια δίνουν ασυνήθιστα ονόματα στα παιδιά τους που πλέον είναι συνηθισμένα. Εγώ πάντως είχα απο την αρχή αποφασίσει πως αν το παιδί ήταν αγόρι θα το βγάζαμε Βασίλη για τον πεθερό, ενώ αν ήταν κορίτσι θα το λέγαμε Θεώνη όπως η πεθερα, που αν και έχουν 4 εγγονές καμία δεν έχει το όνομά τους γιατί έχουν όλες αρχαιοελληνικά ονόματα. Το γεγονός οτι περιμένουμε αγόρι ''με βόλεψε'' αρκετά γιατί αν και όταν θα κάνουμε δεύτερο παιδάκι θα μπορέσω να δώσω χωρίς δεύτερη σκέψη το όνομα του μπαμπα ή της μαμάς μου.


HTygp3.png

SeOep3.png

5Ph8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!!Αχ τι να πουμε κι εμεις που προσπαθουσαμε 2-3 χρονια και καναμε 2 σπερματεγχυσεις και 1 εξωσωματικη!!!μου φαινεται τοσο περιεργο να μεινει καποιος φυσιολογικα εγκυος χιχι,αν και μας ελεγαν οτι και σε εμας γινεται!Ισως να μεινω στο 3ο :)

Εγω αν ειναι αγορια θα δωσω τα ονοματα των μπαμπαδων μας,που ειναι κοινα και συνηθισμενα,αν διαλεγα θα διαλεγα ορεστης η ιασονας γιατι ειμαι τρελαμένη με την Ελληνικη μυθολογια απο μικρη!Αν ειναι ομως εστω και ενα κοριτσακι θα το πω Ηλεκτρα και ας εχει και αλλες Ηλεκτρες στο σχολειο δεν πειραζει μου αρεσει πολυ...Και το Λυδια μου αρεσει...Για να κανουμε ενα γκαλοπ μηπως αλλαξω γνωμη :P

ωραια αυτη η κουνια per perego ποσο θα κοστιζει αραγε???και θα πρεπει να την παρω και διπλη!!!

ανυπομονω τη Δευτερα να μαθω το φυλο και ανυπομονω και να νιωσω επιτελους τα μωρα να δω την αισθηση!!!τι νιωθετε δλδ εσεις κοριτσια?εγω το μονο που νιωθω ειναι ενα καψιμο η σαν δαγκωμα σε εκεινο το σημειο που ειναι τπτ αλλο...


71Hap3.png

SaHqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επισης βρε κοριτσια εγω κανονικα εχω πητ 29/3 αλλα ο γιατρος μου ειπε οτι επειδη ειναι 2 θα τα παρουμε το πολυ 9/3 οποτε εγω στο πινακακι τι πρεπει να βαλω???:?


71Hap3.png

SaHqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια!!!!Τι κάνετε σήμερα πως είστε?

Wants a baby πολύ ωραία τα νέα σας!!!!!με το καλό το μωράκι σου!!!!!

Εμείς έχουμε αποφασίσει τα ονοματάκια για τις ζουζούνες μας,μελίνα και νεφέλη,ήδη όταν τους μιλάμε απο τώρα που είναι στην κοιλιά τα αποκαλούμε με τα ονόματα τους!!χιχιιχιχ

Τα κοριτσάκια που πιάσατε εύκολα σχετικά τα θαυματάκια σας δεν φαντάζεστε τι τυχερές είστε!!!είναι πολύ ψυχοφθόρο να προσπαθείς και να μην έρχεται!εμείς προσπαθούσαμε 8 μήνες συστηματικά απο την στιγμή που αποφασίσαμε για μωράκι και έμεινα έγκυος,αλλά δυστυχώς την 5η βδομάδα απέβαλλα!!!μετά προσπαθήσαμε άλλους 6 μήνες αλλά δυστυχώς δεν ερχόταν...βρήκαμε και πρόβλημα στο σπέρμα και αποφασίσαμε να πάμε σε υποβοηθούμενη γιατί και ψυχολογικά είχαμε κουραστεί πολύ.κάναμε 1 σπερματέγχυση δεν έπιασε και μετά κάναμε εξωσωματική και έτυχαν αυτές οι δύο ζούζουνες που έχω μέσα στην κοιλίτσα μου!!!!!όσο για τα τεστ που λέτε,έχω χαλάσει μια μικρή περιουσία σε τεστ!!!!!ένα θα σας πω,όταν έμεινα έγκυος φυσιολογικά,επειδή δεν το πίστευα ότι είναι θετικό έκανα 9 τεστ εγκυμοσύνης!!!!!!!!!!είμαι για δέσιμο το ξέρω!!!


ZI1Yp2.pngRerGp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!!Αχ τι να πουμε κι εμεις που προσπαθουσαμε 2-3 χρονια και καναμε 2 σπερματεγχυσεις και 1 εξωσωματικη!!!μου φαινεται τοσο περιεργο να μεινει καποιος φυσιολογικα εγκυος χιχι,αν και μας ελεγαν οτι και σε εμας γινεται!Ισως να μεινω στο 3ο :)

Εγω αν ειναι αγορια θα δωσω τα ονοματα των μπαμπαδων μας,που ειναι κοινα και συνηθισμενα,αν διαλεγα θα διαλεγα ορεστης η ιασονας γιατι ειμαι τρελαμένη με την Ελληνικη μυθολογια απο μικρη!Αν ειναι ομως εστω και ενα κοριτσακι θα το πω Ηλεκτρα και ας εχει και αλλες Ηλεκτρες στο σχολειο δεν πειραζει μου αρεσει πολυ...Και το Λυδια μου αρεσει...Για να κανουμε ενα γκαλοπ μηπως αλλαξω γνωμη :P

ωραια αυτη η κουνια per perego ποσο θα κοστιζει αραγε???και θα πρεπει να την παρω και διπλη!!!

ανυπομονω τη Δευτερα να μαθω το φυλο και ανυπομονω και να νιωσω επιτελους τα μωρα να δω την αισθηση!!!τι νιωθετε δλδ εσεις κοριτσια?εγω το μονο που νιωθω ειναι ενα καψιμο η σαν δαγκωμα σε εκεινο το σημειο που ειναι τπτ αλλο...

Εγώ αυτό που νιώθω είναι σαν να με σπρώχνει κάποιος από μέσα προς τα έξω. Νιώθω αρκετά χτυπηματάκια μέσα στην ημέρα και κάποιες φορές αρκετά δυνατά. Στην αρχή ένιωθα σαν φτερουγίσματα. Σαν να προσπαθεί ένα πουλί να πετάξει μέσα στην κοιλιά μου. Δεν ξέρω πως αλλιώς να στο περιγράψω.


HTygp3.png

SeOep3.png

5Ph8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Πω πω , μ'αρέσουν όλα τα ονόματα που διαλέξατε για τα μωράκια σας!!!

Εγώ έχω κλίση προς τα πιο πρωτότυπα που όπως λέτε πλέον έχουν γίνει κοινά αλλά τα άλλα δεν τα σκέφτομαι με τίποτα.

Ίσως επειδή και εμένα και την αδερφή μου δεν μας ονόμασαν απο παππούδες αλλά έβαλαν τα ονόματα που άρεσαν στους γονείς μου, το ίδιο έκαναν και τα πεθερικά μου οπότε κανείς δεν έχει αξίωση να μπει το όνομά του.

δηλαδή σκεφτείτε οτι πριν 30 χρ΄'ονια που γεννήθηκα με βάφτισε η μαμά μου Φαίη ,αλλά Φαίη όμως, όχι Φωτεινή, Σοφία κτλ και όλοι παραξενεύτηκαν στο γάμο που άκουσαν το "παντρεύεται η δούλη του Θεού Φαίη" χαχα και η αδερφή μου είναι Δανάη.

Εμείς με τον αντρούλη μου απο την αρχή της σχέσης μας ονειρευόμασταν οτι θα κάνουμε κάποτε ένα κοριτσάκι, εγώ είχα διάφορα ονόματα που μου άρεσαν αλλά αυτά που με ξετρέλαιναν ήταν το Λυδία, το Νεφέλη και το Ελίζα...το Λυδία το απέκλεισε ο σύζυγος και πήγαμε στο δεύτερο, θα είναι η μικρή μας Ελίζα.

Απο μαμαδομπαμπάδες έχουμε και λέμε... μαμα: Αλίκη, μπαμπάς: Διαμαντής, Πεθερά: Γεωργία, πεθερός: Θεοφάνης...........μόνο της μαμάς μου μ'αρέσει αλλά δεν θα το βαζα γιατί στο δεύτερο παιδί θα πρεπε να συνεχίσω με ονόματα συγγενών και δε μ αρεσουν...

Ααααα και να μην το ξεχάσω maria2610 με ξετρέλαναν τα ονόματα των κοριτσιών σου!!!!


jKvLp3.png

5enJp3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν ευχηθηκα και εγω στη wants baby να υποδεχτει στην ωρα του το υγιεστατο κοριτσακι της!!!!αντε ποια εχει σειρα τωρα;

αννα μου θα τα αισθανθεις μωρε....και μετα θα λες να σταματησουν να σε κλωτσανε...ειναι και x2 οι δικες σου κλωτσιες...:tongue::tongue::tongue:

μαρια πολυ γελασα με τα 9 τεστ εγκυμοσυνης...εισαι θεα..προσκυνω...:cool::cool:

εχεις απολυτο δικιο που λες για το ψυχοφθορο της υποθεσης αν δεν μπορεις ευκολα να συλλαβεις...και γιαυτο ολες οι μανουλες που εξαντλησαν τα αποθεματα τους,ψυχραιμιας,υπομονης και επιμονης στο συγκεκριμενο θεμα ειναι αξιεπαινες και γινονται εξαιρετικες μανουλες...:D


an1cz_W-O6k0010NzIzNjMxfDk3Njg3MDBkYXxoZW4gaGVuIHlvdSBhcmUgbXkgbGlmZSE.gif

as1cHo3-M000000MTAwNjE5OXw2MjRkfG15IHJlZCBwYXNzaW9u.gif

tt1c3fef.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κοριτσάκια!!!!Τι κάνετε σήμερα πως είστε?

Wants a baby πολύ ωραία τα νέα σας!!!!!με το καλό το μωράκι σου!!!!!

Εμείς έχουμε αποφασίσει τα ονοματάκια για τις ζουζούνες μας,μελίνα και νεφέλη,ήδη όταν τους μιλάμε απο τώρα που είναι στην κοιλιά τα αποκαλούμε με τα ονόματα τους!!χιχιιχιχ

Τα κοριτσάκια που πιάσατε εύκολα σχετικά τα θαυματάκια σας δεν φαντάζεστε τι τυχερές είστε!!!είναι πολύ ψυχοφθόρο να προσπαθείς και να μην έρχεται!εμείς προσπαθούσαμε 8 μήνες συστηματικά απο την στιγμή που αποφασίσαμε για μωράκι και έμεινα έγκυος,αλλά δυστυχώς την 5η βδομάδα απέβαλλα!!!μετά προσπαθήσαμε άλλους 6 μήνες αλλά δυστυχώς δεν ερχόταν...βρήκαμε και πρόβλημα στο σπέρμα και αποφασίσαμε να πάμε σε υποβοηθούμενη γιατί και ψυχολογικά είχαμε κουραστεί πολύ.κάναμε 1 σπερματέγχυση δεν έπιασε και μετά κάναμε εξωσωματική και έτυχαν αυτές οι δύο ζούζουνες που έχω μέσα στην κοιλίτσα μου!!!!!όσο για τα τεστ που λέτε,έχω χαλάσει μια μικρή περιουσία σε τεστ!!!!!ένα θα σας πω,όταν έμεινα έγκυος φυσιολογικά,επειδή δεν το πίστευα ότι είναι θετικό έκανα 9 τεστ εγκυμοσύνης!!!!!!!!!!είμαι για δέσιμο το ξέρω!!!

Χχαχα! Και εγώ 10 τέστ έκανα γιατί ήταν Σάββατο και δεν μπορούσα να πάω για β χωριακή. Τα τεστ ήταν δώρο με τα τεστ ωορρηξίας και τα έκανα όλα μέχρι την Δευτέρα. Την Κυριακή πήρα τηλέφωνο τη γιατρό μου και της λέω ''μάλλον είμαι έγκυος. Έχω κάνει 10 τεστ και είναι όλα θετικά''... Έμεινε άφωνη η γυναίκα... ''ένα είναι αρκετό'' μου λέει... αχαχαχα


HTygp3.png

SeOep3.png

5Ph8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ fysalida μου!!! Κι εγώ το ίδιο εύχομαι σε όλες σας και σύυυντομα να περάσει ο καιρός για να δείτε τα μωράκια σας στο μεγάλο υπέρηχο!!!


jKvLp3.png

5enJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια. Απο χθες ειχε χαλασει υ νετ μας. Θα ψαξω να σας βρω πως ειναι περιπου η κουβερτουλα γτ προσπάθησα να ανεβασω φωτο κ δε τ καταφερα.

Με τ καλο με τ καλο. Καλη συνεχειΑ στις επομενες.

Εγω νιωθω σαν καποιοσ να μ χτυοαει τ πορτα απο μεσα τ καταλαβαινεις αρκετα. Τ καταλαβε κ ο άντρας μ. Λογικα αυτες ειναι οι κλωτσιες. Δε ξερω.


4UAUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα υπάρχουν πολλά ονόματα που μου αρέσουν και είναι αυτά τα ''περίεργα'' αλλά πραγματικά μου αρέσει περισσότερο να δώσω χαρά στους γονείς μας, γιατί ξέρω πως αν και δεν θα μας το έλεγαν ποτε, θα νιώσουν τρομερή συγκίνηση να ονομοστεί το εγγόνι τους όπως εκείνοι. Και εμένα οι γονείς μου το όνομα που ήθελαν εκείνοι μου έδωσαν και είμαι και μοναχοπαίδι, αλλά έτσι το βλέπω.


HTygp3.png

SeOep3.png

5Ph8p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...