Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Μάρτιος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

Καλησπέρα κοριτσάκια τι κάνετε που χαθήκατε όλες?

εμεις είχαμε ίωση το κοριτσάκι μου είχε πυρετο από την δευτέρα μέχρι και εχθές ταλαιπωρήθηκε πολύ το παιδάκι μου ευτυχως σήμερα είναι πολυ καλύτερα!!!

ΠΩ ΠΩ εξαφανίστηκαν όλες joanna μου... κρίμα!

Πως είναι η μικρή σου? καλύτερα? πάντως δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο απ'τα παιδάκια μας άρρωστα έστω κι αν αυτό είναι συνάχι.. κρίμα τα μικρούλια:rolleyes:

Κορίτσια θα πάτε στη συνάντηση θηλασμού το Σάββατο εγώ μάλλον ναι (στην Πάτρα). Θα κολλήσω κ αφίσες αύριο εδώ (Μεσολόγγι). Εσείς?


KaJRp3.png Pn5tp3.png

hDnLp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

γεια σασ και απο μενα!!!!εχω και γω μια μπουμπου που γεννηθηκε στισ 14 μαρτιου!!!

η δικια μου η ζουμπουρλιτσα γεννηθηκε μολισ 2 κιλακια και τωρα ειναι 8.200!!!ολοκληρο θρεφταρι!!!εχουμε βγαλει 3 δοντακια (τα κατω ) και πλεον στηριζεται μονη τησ (οταν ακουμπαει καπου φυσικα) αυτα απο μασ!!!ελπιζω να τα λεμε και να γνωριστουμε!!!

φιλια απο θεσσαλονικη!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σασ και απο μενα!!!!εχω και γω μια μπουμπου που γεννηθηκε στισ 14 μαρτιου!!!

η δικια μου η ζουμπουρλιτσα γεννηθηκε μολισ 2 κιλακια και τωρα ειναι 8.200!!!ολοκληρο θρεφταρι!!!εχουμε βγαλει 3 δοντακια (τα κατω ) και πλεον στηριζεται μονη τησ (οταν ακουμπαει καπου φυσικα) αυτα απο μασ!!!ελπιζω να τα λεμε και να γνωριστουμε!!!

φιλια απο θεσσαλονικη!!

Maxh83 καλώς μας ήρθες! Μη μας βλέπεις τόσο ήσυχες, όταν κοντεύαμε να γεννήσουμε είμασταν λαλήστατες! :tongue: Να σου ζήσει η μπουμπουκίτσα σου! Εμείς γεννηθήκαμε στις 20 Μαρτίου 2.960 κ τώρα είμαστε 9.200!!! Πιασίματα να δεις! Αλλά από δοντάκια, τζίφος ακόμη, μόνο σάλια πολλά κ γκρίνια! Θα τα λέμε συχνά φαντάζομαι, φτιάξε άλμπουμ να γνωρίσουμε κ τη μπουμπού σου! :mrgreen:


KaJRp3.png Pn5tp3.png

hDnLp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ζούμε σε μια αφιλόξενη χώρα, η έγκυος δεν γίνεται

σεβαστή, η νεαρή μητέρα δεν έχει τη σωστή ενημέρωση και υποστήριξη για

να θηλάσει το παιδί της, τυφλοί, άτομα με κινητικές δυσκολίες,

παραπληγικοί κ.ο.κ. είναι κλεισμένοι στα σπίτια τους. Ας σταματήσει εδώ

ο εγκλεισμός κι ας βγούμε όλοι στο δρόμο, ακόμα και μαζικά ...στην αρχή,

να διεκδικήσουμε το χώρο,

με αφορμή την Παγκόσμια Εβδομάδα Μητρικού Θηλασμού 2010 που είναι 1-7 Νοέμβριου, κάποιες μανούλες μέσω ενός forum, αποφασίσαμε να οργανώσουμε μια εκδήλωση Ταυτοχρόνου Δημοσίου Θηλασμού το Σάββατο 6/11/2010 και ώρα 13.00 σε διαφορες πολεις: Αθήνα στo Σύνταγμα μπροστά στον Άγνωστο Στρατιώτη, Θεσσαλονίκη στον Λευκό Πύργο, Ηράκλειο Κρήτης στην Πλατεία Ελευθερίας, Σύρος στην Πλατεία Μιαούλη, Κόρινθος στα Περιβολάκια, Πάτρα στην Πλατεία Όλγας, Βόλος στην Πλατεία Ελευθερίας κ.α. και για τη Λαρισα Σαββατο 6 Νοέμβριου στη 1 το μεσημερι στην Πλατεία Ταχυδρόμου μπροστά απο την Ιατρική Σχολη.Ευχαριστω

Ο μητρικός θηλασμός είναι ο μοναδικός τρόπος για να εξασφαλίσουμε πως τα παιδιά έχουν τη σωστή διατροφή ώστε να έχουν την καλύτερη δυνατή αρχή στη ζωή τους. Δυστυχώς όμως στην εποχή μας ο θηλασμός έχει υπονομευθεί. Ο θηλασμός είναι στην πραγματικότητα τέχνη και όχι επιστήμη. Και η τέχνη αυτή φαίνεται ότι χάθηκε στο διάβα του χρόνου. Ενώ είναι γνωστό ότι ο θηλασμός είναι ό,τι καλύτερο, οι κοινωνικές δομές (αντιλήψεις, γυναικεία εργασία, μαιευτήρια, κ.λπ.) δεν ευνοούν αυτήν την επιλογή. Η τέχνη χάθηκε, κι ενώ ο θηλασμός αποτελεί φυσική διαδικασία, απαιτεί πλέον εκπαίδευση και ενθάρρυνση γιατί στην πρώτη δυσκολία είναι εύκολο να χορηγηθεί ένα υποκατάστατο του μητρικού γάλακτος σε σκόνη.

Με την πραγματοποίηση δημόσιου θηλασμού θα δώσουμε το μήνυμα ότι όλες οι γυναίκες μπορούν να θηλάσουν και ότι δεν πρέπει πια ο θηλασμός να θεωρείται ταμπού.

Ας δώσουμε στα παιδάκια μας αυτό που τους αξίζει… ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ

Σε μια χώρα οπου το 95% των νέων μητερων αποτυγχανει να θηλασει αποκλειστικα το πρωτο εξαμηνο ποσο μάλλον να συνεχισει για τουλαχιστον 2 χρονια (οπως ειναι οι διεθνεις επιστημονικες συστασεις), επειδη δεν εχουν την σωστη ενημερωση κι εμπιστευονται στην πλειονοτητα ασχετους "επαγγελματιες υγειας" εμεις φωναζουμε ΨΑΞΕ, ΜΑΘΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ.

Σε μια κοινωνια όπου το γυναικειο στηθος χρησιμοποιειται για να διαφημιζει διαφορα προιοντα και οχι για να θρεφει μωρα, όπου η εικονα ενος βρεφους με μπιμπερο ειναι πιο συνηθισμενη απο αυτην ενος βρεφους που θηλαζει διεκδικουμε το δικαιωμα των παιδιων μας ΝΑ ΘΗΛΑΖΟΥΝΕ ΔΗΜΟΣΙΑ.

Θέλουμε να μας στηρίξετε σε αυτην την προσπάθεια μασ


:tongue::tongue:
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΠΩ ΠΩ εξαφανίστηκαν όλες joanna μου... κρίμα!

Πως είναι η μικρή σου? καλύτερα? πάντως δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο απ'τα παιδάκια μας άρρωστα έστω κι αν αυτό είναι συνάχι.. κρίμα τα μικρούλια:rolleyes:

Κορίτσια θα πάτε στη συνάντηση θηλασμού το Σάββατο εγώ μάλλον ναι (στην Πάτρα). Θα κολλήσω κ αφίσες αύριο εδώ (Μεσολόγγι). Εσείς?

Που είστε κορίτσια πάλι χαθήκατε?:D

Η μικρούλα μου πλέον είναι μια χαρά ευτυχως γιατι δεν άντεχα να την βλέπω να μη μπορεί:(

Οσο για την συνάντηση δεν ξέρω ακόμα μπορεί να πάω Σύνταγμα.


x1n1p3.png 44EHp3.png zsH7p3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σασ και απο μενα!!!!εχω και γω μια μπουμπου που γεννηθηκε στισ 14 μαρτιου!!!

η δικια μου η ζουμπουρλιτσα γεννηθηκε μολισ 2 κιλακια και τωρα ειναι 8.200!!!ολοκληρο θρεφταρι!!!εχουμε βγαλει 3 δοντακια (τα κατω ) και πλεον στηριζεται μονη τησ (οταν ακουμπαει καπου φυσικα) αυτα απο μασ!!!ελπιζω να τα λεμε και να γνωριστουμε!!!

φιλια απο θεσσαλονικη!!

Καλώς μας ήρθες!!!

Να σου ζήσει η μπουμπούκα σου!!! Η δικιά μου γεννήθηκε στις 11 Μαρτίου 3500 κιλά και τώρα είναι 8600!!!(εμεις να δεις μπρατσάκια και μπουτάκια...),έχουμε βγάλει ένα δοντάκι και είναι έτοιμο και το δευτερο!!!


x1n1p3.png 44EHp3.png zsH7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα κοριτσάκια μου!!Πραγματικά πώς χαθηκαμε έτσι??

Μάχη καλώς ήρθες στην παρά μας!!

Μαμα Λευτεράκι δίκιο έχεις για τον θηλασμό αλλά δυστυχώς στην χώρα που ζούμε πολλά πράγματα και αξίες δεν χρήζουν καμίας σημασίας...

Χαίρομαι που τα ζουζουνάκια σας είναι καλα΄!!

Εμείς είμαστε χάλια εδώ και μια βδομάδα..Το τι τραβήξαμε δε λέγεται!!

Όλα ξεκίνησαν την 28ηΟκτωβρίου..Έπιασα τον μικρό μου φάνηκε ζεστός και είχε 38,5πυρετό,την Πρασκευή φτάσαμε 39,8,το Σάββατο πάλι 39,8 και την Κυριακή 39!!Την Δευτέρα δεν έιχαμε,την Τρίτη κάναμε ένα 38,3 και χτες και σήμερα απύρετοι..Η αιτία?ΓΑστρεντερίτιδα!Καναμε και λίγες δι΄'αρροιες..

Απλά σας το λέω να είστε υποψιασμένες για τα μωράκια σας!!

Σας φιλώ!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δηλώνω παρουσία !!!

Ο λογος που δεν μπαίνω συχνα στο καφέ είναι κυρίως γιατί όποτε μπαίνω είναι έρημο . :(

Περαστικά στα μωράκια που αρρώστησαν και καλωσορίζω και το νέο μέλος του καφέ .

Επίσης kellymania πολυ σε ζηλεύω που είσαι άνετη . Εγω κολάω , γιατι η μικρή απο πολύ μικρή , αν βλέπει κόσμο κοιτάει γυρω-γυρω και με αφήνει ακάλυπτη . Οποτε δεν θηλάζω δημόσια , ντρέπομαι .

Εμεις εχουμε 2 δοντάκια , αλλα το περίεργο είναι οτι το ενα είναι κατω και το άλλο πανω διαγωνιως .

Εξακολουθούμε να εχουμε θέμα με τον υπνο και ξυπνάμε τη μαμα τουλάχιστον 5 φορές μέσα στη νύχτα .

Τέλος δεν τρώει φρουτόκρεμα (με το ζορι λιγες κουταλιές) , αλλα το φαγητούλι της αρέσει καθως και το ρυζαλευρο .

Τέλος κάνει διάφορα τσαλίμια , κου πε πε , γεια γεια , χορευει , κρυβομαι και με βρισκει και κανει ντα . Ειμαστε μεγάλα κορίτσια πλεον . :tongue:

Αυτα τα νέα μας . Περιμενω να διαβάσω και τα δικα σας . Φιλιά .


Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα κοριτσάκια μου!!Πραγματικά πώς χαθηκαμε έτσι??

Μάχη καλώς ήρθες στην παρά μας!!

Μαμα Λευτεράκι δίκιο έχεις για τον θηλασμό αλλά δυστυχώς στην χώρα που ζούμε πολλά πράγματα και αξίες δεν χρήζουν καμίας σημασίας...

Χαίρομαι που τα ζουζουνάκια σας είναι καλα΄!!

Εμείς είμαστε χάλια εδώ και μια βδομάδα..Το τι τραβήξαμε δε λέγεται!!

Όλα ξεκίνησαν την 28ηΟκτωβρίου..Έπιασα τον μικρό μου φάνηκε ζεστός και είχε 38,5πυρετό,την Πρασκευή φτάσαμε 39,8,το Σάββατο πάλι 39,8 και την Κυριακή 39!!Την Δευτέρα δεν έιχαμε,την Τρίτη κάναμε ένα 38,3 και χτες και σήμερα απύρετοι..Η αιτία?ΓΑστρεντερίτιδα!Καναμε και λίγες δι΄'αρροιες..

Απλά σας το λέω να είστε υποψιασμένες για τα μωράκια σας!!

Σας φιλώ!

Ως βρε Makrina μου, κρίμα το παιδάκι ταλαιπωρήθηκε :( Όλα οκ τώρα?

Άκου 39,8! Ήρωας...:roll:

Κορίτσια δηλώνω παρουσία !!!

Ο λογος που δεν μπαίνω συχνα στο καφέ είναι κυρίως γιατί όποτε μπαίνω είναι έρημο . :(

Περαστικά στα μωράκια που αρρώστησαν και καλωσορίζω και το νέο μέλος του καφέ .

Επίσης kellymania πολυ σε ζηλεύω που είσαι άνετη . Εγω κολάω , γιατι η μικρή απο πολύ μικρή , αν βλέπει κόσμο κοιτάει γυρω-γυρω και με αφήνει ακάλυπτη . Οποτε δεν θηλάζω δημόσια , ντρέπομαι .

Εμεις εχουμε 2 δοντάκια , αλλα το περίεργο είναι οτι το ενα είναι κατω και το άλλο πανω διαγωνιως .

Εξακολουθούμε να εχουμε θέμα με τον υπνο και ξυπνάμε τη μαμα τουλάχιστον 5 φορές μέσα στη νύχτα .

Τέλος δεν τρώει φρουτόκρεμα (με το ζορι λιγες κουταλιές) , αλλα το φαγητούλι της αρέσει καθως και το ρυζαλευρο .

Τέλος κάνει διάφορα τσαλίμια , κου πε πε , γεια γεια , χορευει , κρυβομαι και με βρισκει και κανει ντα . Ειμαστε μεγάλα κορίτσια πλεον . :tongue:

Αυτα τα νέα μας . Περιμενω να διαβάσω και τα δικα σας . Φιλιά .

Εμείς δοντάκια τζίφος ακόμη. Κι εμένα μια απ'τα ίδια Κλειώ, μας έχει πεθάνει με τα τσαλίμια της!!!! Όσο για το θηλασμό, έχω μάθει να "κρύβομαι" κ γι'αυτό δεν είχα πρόβλημα. Αλλά τζίφος τελικά. Είδε τόσα πολλά μωράκια η μπέμπα που αρνούταν να θηλάσει :? ενώ κ σκασμένη να'ταν έτρωγε πάντα! Πολύ γέλιο πάντως κ ελπίζω να το ξαναεπαναλάβουμε του χρόνου. Στην Αθήνα μου είπαν πως είχε μεγάλη προσέλευση, στην Πάτρα είμασταν καμιά 10αρια.

Α κ με τις κρέμες μην μασάς, τα ίδια κάνει κ η δικιά μου. Αν θηλάζεις αποκλειστικά κ παίρνει κανονικά βάρος δεν έχει κανένα θέμα, που θα πάει θα φάνε τα σκασμένα!

Κι εγώ δεν πολυμπαίνω πια γιατί όλο μόνη μου είμαι

Σε φιλώ

Φιλιά μανούλες!!!:P


KaJRp3.png Pn5tp3.png

hDnLp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε? ειναι κανείς εδώ?

Εγώ είμαι πολύ κουρασμένη το κοριτσάκι μου έχει ξεχάσει τι είναι ύπνος ξυπνάει γυρω στις 4 φορές μες τη νύχτα και θέλει συνέχεια αγκαλιά και στήθος τα΄χω παίξει.....

Κατα τα άλλα το απόγευμα θα πάμε σε παιδοφθαλμίατρο να δει το ματάκι της γιατί βγάζει ακόμα τσίμπλες ελπίζω να'ναι καλά τα νέα και να μη χρειαστει το παιδάκι μου επέμβαση:(


x1n1p3.png 44EHp3.png zsH7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε? ειναι κανείς εδώ?

Εγώ είμαι πολύ κουρασμένη το κοριτσάκι μου έχει ξεχάσει τι είναι ύπνος ξυπνάει γυρω στις 4 φορές μες τη νύχτα και θέλει συνέχεια αγκαλιά και στήθος τα΄χω παίξει.....

Κατα τα άλλα το απόγευμα θα πάμε σε παιδοφθαλμίατρο να δει το ματάκι της γιατί βγάζει ακόμα τσίμπλες ελπίζω να'ναι καλά τα νέα και να μη χρειαστει το παιδάκι μου επέμβαση:(

Καλημερούδια joanna μου, καλά είμαστε εμείς :P Ωστε έτσι, ξενυχτια εεε? Εμένα ξυπνάει 2 φορές συνήθως, ελπίζω να μη τις αυξήσει κι αυτές. Γιατί βρε λες για επέμβαση? Λογικά καμμιά μολυνσούλα θα'ναι, μην αγχώνεσαι, κι εμείς είχαμε πολλές πιο μικ΄ρές. Μήπως έφραξε κανένας πόρος?:rolleyes:

Εμένα έγινε δυσκοίλιο το καημένο, κ προσπαθώ προσθέτοντας άλλα φρούτα κ λαχανικά να το βοηθήσω. Το λυπάμαι το καημένο... με κοιτάει, σφύγγεται κ κλαίει :?

Φιλιά κ στείλε νέα απ'το γιατρό το απογευματάκι


KaJRp3.png Pn5tp3.png

hDnLp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια .

Ιωάννα ελπίζω να μην είναι τίποτα .

Οσο για τον υπνο , ασε ....... είμαι καμένη . Απο 5,5 μηνων ξυπνάει συνέχεια .

Τουλάχιστον 5 φορές . Μαλλον φταίνε τα δοντάκια .


Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια .

Ιωάννα ελπίζω να μην είναι τίποτα .

Οσο για τον υπνο , ασε ....... είμαι καμένη . Απο 5,5 μηνων ξυπνάει συνέχεια .

Τουλάχιστον 5 φορές . Μαλλον φταίνε τα δοντάκια .

Μένει ξύπνια πολλή ώρα Κλειώ ή ξανακοιμάται μετά? Λογικά δοντάκια θα'ναι πάντως, εδώ η δικιά μου δυσκοίλια έγινε κ έχασε τον ύπνο της :rolleyes:

Δεν θυμάμαι, έχετε βγάλει δοντάκια ή ακόμη?:confused:


KaJRp3.png Pn5tp3.png

hDnLp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια τι κάνετε?

εμας ο γιατρός μας είπε αυτό που φοβόμασταν οτι μάλλον δεν θα την αποφύγουμε την επέμβαση γιατι έχει φράξει ο δακρυικος πόρος και μας είπε οτι ηλικιακά είναι στο όριο για να περάσει μόνο του και το πολυ να περιμένουμε 1 μήνα ακόμη για να μη χρειαστει να γίνει η επέμβαση θα πάρουμε και δευτερη γνώμη και θα δούμε τι θα κάνουμε γιατι και μόνο που σκεφτομαι το μωρακι μου στο χειρουργείο...:(

κατα τα αλλα εχθες δεν κοιμηθηκε καθολου είχε απιστευτη γκρίνια και σημερα το πρωι μπούκωσε η μυτούλα της...


x1n1p3.png 44EHp3.png zsH7p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...